Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 114
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609

    Si ka mundesi qe myslymanet martohen me gjakun e tyre??

    Gjysherit e mij kan qen myslyman ,gjithashtu dhe prindet e mij por nuk kan shku ndonjeher ne xhami se nuk besojn tek feja,por ke Zoti po, dhe kjo ndoshta eshte nje ndikim i politikes se Enverit.nejse,por do te thoja nje gje qe ndoshta shumica e shqiptarve nuk eshte ne dijeni, dhe ne qofte se eshte ndonje myslyman dhe e di ket pyetje qe po ju bej:Perse arabet dhe turqit dhe shumica e myslymaneve martohen me gjakun e vet,si psh me goca xhajes mer cunin e xhajes,goca tezes mer cunin e tezes ose mbesa mer per burre xhajen , mbesa mer per burre dajen ,e shume krushqi te aferta ne gjak.Une i kam pyetur vete ketu si arabet ashtu dhe turket dhe ato thojne qe eshte ne qitap .Si eshte e mundur kjo paturpesi tek myslymanet kur ato ne gjakun e tyre mbahen te ndershem??Di ndonjeri te me japi pergjigje ose shpjegim per kete gje???
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    117
    Varet cilet arabe e turq ke pyetur ti, por ne qitab (ne Kuran) me sa di une, nuk ka asnje urdherese qe te marresh kusheriren per nuse.

    Por, gjithashtu nuk ka as ndalese per tu martuar me kushuriren.

    Me habit se si ju arrini ne gjykime kur nuk ja keni haberin dhe thoni "pse kjo paturpsi". Pse eshte paturpsi? Njeriu ka nje natyre qe ēdo gje qe atij i duket e huaj, ne traditat e tij, eshte i prirur ta perbuze. Ne mjaft vende te huaja e kane tradite te martohen me kushurirat. Perderisa Zoti nuk e ka ndaluar, nuk i takon asnje besimtari, i cili beson sinqerisht ne Zot, qe ta ndaloje.

    Ne kete lidhje ka mundesi, qe nga afersia e gjakut mund te kete lindje jonormale, ndaj dhe profeti Muhamed a.s. i keshillon muslimanet qe te martohen sa me larg gjakut te tyre, por ketu nuk kemi te bejme me imoralitet apo paturpsi siē pretendoni ju.

    Pra, Zoti nuk e ka ndaluar martesen e muslimanit me kushuriren e tij.

    Ne vendin tone kjo nuk eshte tradite, ndaj dhe ketu muslimanet nuk martohen me kushurirat e tyre dhe mendoj se eshte me e mira te respektohen traditat e vendit tone. Ato tradita te cilat nuk jane ndaluar nga Zoti.

    Besoj se isha i qarte!

  3. #3
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    S'ma merr mendja se kjo ka lidhje me fene aq sa ka lidhje me traditat e zakonet e vete ketyne popujve meqe nuk ka ndonje urdherese ne fene myslimane qe flet per martesen brenda gjakut.
    Ashtu si ka edhe shum tradita e zakone te ndryshme brenda shteteve te ndryshme katolike qe s'kane lidhje me katolicizmin.
    Po shum vete e ngaterrojne fene me popujt qe e mbajne dhe traditat e tyne.

    ps: A nuk morri Muhameti per nuse mbesen e tij? (s'jam i sigurte prandej po e ve me pikpytje)
    Kjo ishte se keshtu e kishin zakon arabet, apo se e "urdheronte" feja?

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    mmmmmmmmm po me habit me theniet e tua, sepse une nuk thash qe esht tradita e tyre ,por thon ato , qe esht e shkruar ne qitap,dhe prandaj ne martohemi,Une qitapin e kam lexuar, dhe tek qitapi qe esht perkthyer shqip kjo gje nuk eshte e shkruar,dhe pikerisht e kam diskutuar dhe i kam then atyre qe ne qitapin tone nuk ekziston kjo gje,dhe ato me jan pergjigjur qe kjo eshte e shkruajt ne qitapin e vjetrer arab.Pastaj si nuk qenka paturpesi te maresh ti apo une vllain e nenes dmth "DAJEN" nuk e di si e mendon ti, po per mua s ka gje me turp, qe te maresh dajen per burre apo xhajen, te pakten keshtu e kuptoj une, dhe them qe cdo shqiptar e ka ket ndjenje qe esht nje paturpsi
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    117
    Postuar mė parė nga ALBA_MAUSI
    mmmmmmmmm po me habit me theniet e tua, sepse une nuk thash qe esht tradita e tyre ,por thon ato , qe esht e shkruar ne qitap,dhe prandaj ne martohemi,Une qitapin e kam lexuar, dhe tek qitapi qe esht perkthyer shqip kjo gje nuk eshte e shkruar,dhe pikerisht e kam diskutuar dhe i kam then atyre qe ne qitapin tone nuk ekziston kjo gje,dhe ato me jan pergjigjur qe kjo eshte e shkruajt ne qitapin e vjetrer arab.Pastaj si nuk qenka paturpesi te maresh ti apo une vllain e nenes dmth "DAJEN" nuk e di si e mendon ti, po per mua s ka gje me turp, qe te maresh dajen per burre apo xhajen, te pakten keshtu e kuptoj une, dhe them qe cdo shqiptar e ka ket ndjenje qe esht nje paturpsi
    Po shume mire te pakten qenke e qarte se ne Kuran nuk thuhet gje per kete.

    Tani po flisnim per kushurirat na dole te daja e te xhaja... Nuk lejohet te marresh per burre dajen apo xhajen. Per ty jane te ndaluar per tu martuar me ata, po ashtu edhe une te martohem me tezen apo hallen time. Tezja, halla, motra nga gjaku, motra nga gjiri, jane per mua gra me te cilat ndalohet martesa.

    Me duket se nuk te interesoka e verteta, por diēka tjeter...

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609

    Re: Si ka mundesi qe myslymanet martohen me gjakun e tyre??

    Postuar mė parė nga ALBA_MAUSI
    Gjysherit e mij kan qen myslyman ,gjithashtu dhe prindet e mij por nuk kan shku ndonjeher ne xhami se nuk besojn tek feja,por ke Zoti po, dhe kjo ndoshta eshte nje ndikim i politikes se Enverit.nejse,por do te thoja nje gje qe ndoshta shumica e shqiptarve nuk eshte ne dijeni, dhe ne qofte se eshte ndonje myslyman dhe e di ket pyetje qe po ju bej:Perse arabet dhe turqit dhe shumica e myslymaneve martohen me gjakun e vet,si psh me goca xhajes mer cunin e xhajes,goca tezes mer cunin e tezes ose mbesa mer per burre xhajen , mbesa mer per burre dajen ,e shume krushqi te aferta ne gjak.Une i kam pyetur vete ketu si arabet ashtu dhe turket dhe ato thojne qe eshte ne qitap .Si eshte e mundur kjo paturpesi tek myslymanet kur ato ne gjakun e tyre mbahen te ndershem??Di ndonjeri te me japi pergjigje ose shpjegim per kete gje???
    me duket se ta kam qartesu dhe ne fillim lexoje mire ,por ndoshta se ke lexuar ashtu sic duhet, dhe e verteta eshte sipas llogjikes time,dhe si e permban njerzimi te pakten 7 brez nuk duhet te perzihet gjaku ,te behen martesa brenda fisit,ky esht mendimi im,dhe kjo me intereson mua te pakten tek Shqiptaret;Ndersa tek myslymanet e globit ishte vetem nje kuriozitet qe doja ta dija se nga vinte kjo gje nga feja apo nga dicka tjeter,prandaj pikerisht e hapa kete teme ketu,tek pyetje per besimtaret,thash se ti do ishe ndonje besimtare e vertet qe ndoshta dije dicka per ket ceshtje me te qarte se aq sa di ti di dhe une .me respekt alba_mausi
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  7. #7
    Alba Mausi

    per kyt si ke shkru ke shum te drejt un jetoj ne belgjik edhe ktu ka shum turq arab marokjan edhe jan te martum em gocat e axhes e te dajes ?
    un per zonalisht jam mysliman po besoj vec ne zot

    po ne shqiperi nuk nollin kta gjana si ne arabi turqi marok

    me rrespekt Ben-SHkodrani
    Mė vjenė ndonjėherė nė mendje, e nuk shkruaj dot. Mė duket sikur tė gjitha fjalėt para teje janė tė kot! Dhe dal nga kjo gjendje, e bie pėrsėri, e si mund tė jem i qetė kur nė zemėr je ti?! Prandaj shko moj vajzė, shko ti prej kėtej, largohu...

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Une e di mar qe s'nodhin ;se di dhe nje histori te vjeter ne Tirane qe ka ndodh dikur para 40 vjetve ;se vllai ishte prift dhe dashuroj motren e tij; dhe qeveria e vari ne mes te pazarit qe i past shku shpirti ne ferr atij njeriu; por une vec e hapa ket tem me dit se si ka mundesi te ndodhi kjo tek myslymanet,dhe eshte vertet e shkruar ne qitapin e tyre apo jane traditat e tyre se ato pohojn se e shkruan qitapi i vjeter arab, kete doja te dija.
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  9. #9
    Alba Mausi per qitapin un smarr ere as per bibel po kyt per gjijge mund ta japin besimtar Mysliman

    Zoti na falt si besojm vec ne te si s besojm Hoxh as Prift

    me rrespekt Beni
    Mė vjenė ndonjėherė nė mendje, e nuk shkruaj dot. Mė duket sikur tė gjitha fjalėt para teje janė tė kot! Dhe dal nga kjo gjendje, e bie pėrsėri, e si mund tė jem i qetė kur nė zemėr je ti?! Prandaj shko moj vajzė, shko ti prej kėtej, largohu...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Lidhjet e gjakut (farefisi)

    Sa per ilustrim:

    Ndalimi i martesave me lidhje farefisnore ekziston pėr shkak tė traditės sė lashtė historike, ajo ekziston edhe nė tė drejtėn e shtetit pėr shkak tė arsyejeve morale, shoqėrore dhe gjenetike. Me kėtė ndalim orvatet pikė sė pari tė mbrohet pastėrtia e dokeve, shėndeti i familjeve dhe qė tė pėrparohet solidariteti mė i madh ndėr njerėz, duke frenuar egoizmin e klaneve (shkaqet etike dhe shoqėrore). Sa i pėrketė fesė sė krishterė ėshtė e qartė se nė tė drejtėn e Kishės janė tė pranishėm edhe arsyet gjenetike, sepse martesa ndėrmjet dy kushėrinjėve tė afėrt, siē na tregon edhe pėrvoja e jetės, sjellin shpesh herė dukuri degjenerative nėn aspektin biologjik. Pėrveē kėsaj me pengesėn e farefisnisė ngusht ėshtė i lidhur edhe vjehėrria (afiniteti = martesa e burrit me tė afėrmit farefisnor tė gruas dhe ndėrmjet gruas me tė afėrmit farefisnor tė burrit).
    IHS

  11. #11
    Ushtari i mire
    i/e ftuar
    O Alba e njejta gje ndodh dhe me te krishteret, ti ke Italionet, te gjithe me fis u kan pas martu.
    Eshte shume i semure si gjest(incest) dhe ka pasoj gjenetike, te dalin kalamojt me 6 gishta kome, e me dy koka, ose terrorrista te Hamasit ose IRA.
    Eshte e semure, dhe nuk ka pse te justifikohet si veprim, por dhe e verteta eshte qe nuk eshte e kufizuar tek muslimanet, ndodh ne te gjithe boten.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Hatere ne qofte se kjo gje eshte e lejuar me gjithment ne kuran,kjo per mua nuk eshte llogjik, sepse goca xhajes apo e tezes jan aq afer me gjak sa vete natyra nuk e lejon kete gje,kjo eshte nje genjeshter e shkruar ne kuran,sepse zoti ashtu sic ka kriju njeriun ka kriju edhe natyren e cila eshte kunder kesaj lidhje.
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    Une ka pyetur nje njeri qe kishte studjuar mire islamin, nje shqiptar nga maqedonia dhe ai me the se ka myslimane qe jetojne sipas shariatit dhe ata qe jetojne sipas tarikatit.
    Ata qe jetojne sipas shariatit martohen me njerezit e aferm, sepse thone qe edhe femijet e Adamit me Even u martuan bashke dhe linden femije.
    Se cfare eshte shariati dhe tarikati une nuk e di sepse ky muhabet ka nja 10 vjet ose me teper. I lutem miqve myslimane te na i spjegojne.

    mausilein mach dir keine Sorgen, die Wahrheit wird siegen!!
    Es lebe das Ruhrgebiet!!
    ha ha ha ha
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Ndoshta ne ate kohen e Eves dhe te Adamit, kan pas te drejte sepse duhej te krijohej njerzimi, dhe nuk kishte tjeter rruge,por sot ne shekullin 21 ku ne bote gjendet 8 miliarde njerez duhet te martohemi me gjakun tone;mmmmmm shyqyr zotit qe nuk eshte kjo gje tek ne Shqiptaret .
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    E verteta eshte se tek ne shqiptaret ka qene i ngurosur thelle besimi i krishtere, qofte edhe si tradite. Shqiptaret u bene myslimane, per aresye qe i dime, qe kane te bejne me teper me faktorin ekonomik sesa me ndjenjat fetare te shqiptareve.
    Kur pysja me pare te vjetrit se pse e kthyen fene shqiptaret, me thoshin se feja myslimane eshte me e paster. Pra per aresye higjienike.
    Vlerat e krishtere kane mbetur ne zemren e shqiptarit, megjithese tek ne kane mbreteruar lloj lloj fuqish dhe fesh. Shqiptari nuk martohet me gjakun e tij, femrat shqiptare nuk behen synet, shqiptari e do ta kete nji domixhan me raki, qofte mysliman apo i krishtere, edhe mishin e derrit e hane, etj etj.

    Po ju them nje rast ketu ne gjermani.
    Dy kosovare cun e goc xhaje u martuar. Asnje nuk i flet me gopje dhe i ati vajzes pas dy-tre javesh vdķq nga marazi.

    Alba Mausi, te keshilloj qe te lexosh edhe libra te tjere pervec kuranit. Ne kuran ka shume kontradita ne shume pika, diku thuhet dicka e pastaj mohohet. Myslimanet thone qe allahu e terhoqi kete vendim dhe dha nje tjeter. Po te tregoj kete qe te kesh nje ide sesa mund te sqarosh dicka aty. Po te shohesh edhe haditet sdo kuptosh me gje. Diku thuhet qe muhameti sdinte te shkruante , diku tjeter thone qe muhameti shkruajti.

    Une te keshilloj, (jo per propagande, por nga pervoja ime, sepse edhe familjha ime eshte myslimane,) te lexosh Biblen, dhe do shohesh karakterin e vertete Perendise dhe do te ndiesh dashurine e Tij. Keshtu mund te gjesh te verteten dhe do shohesh se cili liber eshte nga Perendia dhe cili jo.
    Nese nuk ke Bibel une mund te te ndihmoj te gjesh nje.

    "E VERTETA DO JU BEJE TE LIRE...."
    Jesus
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jesushaus : 13-01-2003 mė 10:39
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Une i kam lexuar dhe biblen,dhe kuranin,dhe te dyja me duken si dy libra; ku mundohen te ken ide te njejta, dhe mendime te kunderta,por ka shume gjera qe jane ne interes per nje kultur te njerzimit ,por per mua fete jan parti,te cilat lavderohen ndermjet tyre se kush esht me e mira dhe qe fusin hundet dhe ne politik aty ku nuk ju takon,nuk eshte vetem ne Shqiperi, por ne te gjith boten shihet kjo gje nga fete .me respekt Alba_Mausi
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  17. #17
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Cilen Bibel se mesa di un ka nja 20 000 versione te ungjillit me nja 1 milion kontradikta mes tyre

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    Alba_Mausi,
    ti po kerkon te verteten mbi martesen me gjakun tend ne kete teme qe ke hapur dhe une, sic ta thashe nga pervoja ime, te sugjerova te lexoje Biblen. Perendia ka vene ligjet e njerezimit, dhe mendimin e Perendise mund ta gjesh vetem ne Fjalen e Tij.
    Une nuk besoj ta kesh lexuar, sepse sdo flisje ashtu, sepse ne Bibel dhe ne kuran ska asgje te perbashket.
    Ceshtja eshte beson ne Zot apo jo.
    Une ste kam folur per fe, por per besim. Fete jane krijuar nga njerezit. Mbase per qellime te mira, por mbeten njerezore.
    Te kerkosh te njohesh Perendine eshte gjeja me e mire dhe e larte qe mund te besh, sepse Ai eshte.
    Per kete e kisha fjalen kur te thashe te lexosh Biblen.
    Nuk e di nga e ke marre kete shprehjen qe fete fusin hunden ne politike. Ketu ne gjermani i ke te gjithe pushtetaret ateiste (gottlos eshte shprehje me e mire).
    Kete propagonte rregjimi komunist Mausi, edhe ajo thenia jote mbi idete e njejta dhe mendimet e kunderta.
    Leximin e Bibles duhet ta besh per te njohur Perendine dhe jo per kulture, sepse nje dite do te qendrosh para Tij.
    Une jam edukuar ne rregjimin komunist, si ateist dhe nuk besoja ne Zot, por une te them qe Ai egziston. Qe ne momentin qe i hapa zemren jeta ime ndryshoi, dhe mund te them qe ai eshte gjithmone besnik.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    AlbRyder,
    mund te me thuash te lutem se ku e ke degjuar qe ka kaq shume versione te Ungjillit?
    Ke lexuar ti te pakten nje version te tij?
    Kjo eshte propagande islamike. Une e kam lexuar ungjillin si dhe Biblen ne gjuhe te ndryshme, por skam gjetur asnje ndryshim. Edhe versionet e vjetra te shkruara ne hebreisht, greqisht, latinisht, jane te njejtat qe jane sot.
    Merre nje here ne dore Ungjillin, dhe lexoje, pastaj merr nje version tjeter, po deshe edhe ne gjuhe tjeter, pastaj flasim.
    Ka vetem nje Bibel, dhe ne te esgte vetem nje ungjill, eshte e Verteta, Deshmia e Jezus Krishtit.
    Mua me thoshte gjyshja kur isha i vogel qe ne Meke eshte nje gur qe rri ne ajer. Guri allahut dhe une i besoja, por tani e di qe eshte vetem nje rrene me bisht.
    Kur te shkruash dicka sill fakte, dhe mundohu te arrish vete ne perfundim.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    117
    Postuar mė parė nga ALBA_MAUSI
    Une i kam lexuar dhe biblen,dhe kuranin,dhe te dyja me duken si dy libra; ku mundohen te ken ide te njejta, dhe mendime te kunderta,por ka shume gjera qe jane ne interes per nje kultur te njerzimit ,por per mua fete jan parti,te cilat lavderohen ndermjet tyre se kush esht me e mira dhe qe fusin hundet dhe ne politik aty ku nuk ju takon,nuk eshte vetem ne Shqiperi, por ne te gjith boten shihet kjo gje nga fete .me respekt Alba_Mausi
    Ne qofte se mendon me te vertete se fete jane parti atehere perse lodhesh te kuptosh gjera te tilla si martesa me kushuriren apo ku di une cfare...

    Ti kur nuk beson dhe nuk kupton ate qe shpalli Zoti si kerkon te kuptosh gjera dytesore te nje rendesie me te vogel.

    Ne Kuran nuk thuhet qe martohuni me kushurirat ta kam thene dhe po ta perseris prape dhe kjo tregon se e paske lexuar Kuranin me ate pa xham...

    Jo cdo gje te cilen Zoti na e lejoi eshte e detyruar. Ty nese nuk deshiron te martohesh me kushuririn tend mos u marto askush nuk te detyron. Pike muhabeti... dhe mos u lodhni shume me te tilla tema prej te cilave nuk perfitohet asgje ne lidhje me besimin.

    Gjithe te mirat.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Si tė rikthej skedarėt e fshirė/formatuar
    Nga benseven11 nė forumin Pyetni ekspertėt
    Pėrgjigje: 323
    Postimi i Fundit: 28-12-2019, 15:44
  2. Pėrurohet Universiteti Europian i Tiranės
    Nga Albo nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2008, 17:19
  3. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  4. Fjalet eukaristike te Jezusit
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2006, 02:34
  5. Pse nuk martohen priftat?
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 17-03-2006, 22:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •