Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  ThE WoRlD Is MiNe Maska e AjSi
  Antarsuar
  05-04-2009
  Vendndodhja
  AlBaNia
  Postime
  372

  Strudel klasik me pet shtpie  Fikrie Gagica- Ukelli
  Autore e librit 1000 receta pr do familje

  Prbrsit pr brumin:

  * 225 gr miell i ashpr
  * 1 maj luge krip
  * 1 vez
  * 2 lug vaj
  * disa pik limoni
  * 70 gr gjalp

  N grop mielli hidhet kripa, veza, vaji dhe lngu i limonit. Duke e przier brumin me lug, hidhet nga pak uj i vakt, sa t gatuhet nj brum i but i cili rrahet me lug gjersa t shkputet nga ena. Brumi derdhet n tavolin t prmiellur dhe ngjesht gjat, por duke pas kujdes q ai t mbetet i but. Rrahet pr tavoline gjersa t fitoj elasticitet. N form topi vendoset n mbules bezi t prmiellur dhe mbulohet pr 30 min q t qndroj n temperatur ambienti. arafi prmiellet, me hollues t nxehur hollohet peta,pastaj hapet me duar, duke pasr kujdes q mos t ngjitet pr bezi dhe mos t shkputet. Peta hapet duke i futur duart nn t deri sa t hollohet n trashsi letre. Priten skajet.

  Mbushja me moll:

  1 kg moll t qruara dhe t prera n katror t vegjl,
  nga 3 lug rrush t terur t zi dhe t bardh, (rrushi ulet n rum t przier me uj n kohzgjatje prej 30 min.) ose 300 gr vishnje t pastruara nga brthamat,
  75 gr sheqer,
  1/2 lugz kanell, lvore portokalli e kaluar n rende,
  50 gr bajame ose arra t bluara,
  50 gr galet e frguar n gjalp.

  Prbrsit przihen dhe shprndahen mbi siprfaqen e pets s holluar dhe t prer n form katrkndshi. Me an t arafit mbshtillet peta n rolad. Vendoset n form patkoi ose n mnyr diagonale n tepsi t lyer me yndyr. Lyhet me gjalp dhe futet n furr t nxeht me temp. 190C pr tu pjekur pr 30-40 min. Q t pengohet tharja e strudelit, mbulohet me alufolie. Para se t shrbehet,i hidhet sheqer pluhur.

  I DiD NoT AsK 2 B AlBaNiAn , I JuSt GoT LuCkY
  AlBaGiRl

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-11-2004
  Postime
  125
  Mmm nje nga embelsirat e mia te preferuara.

  Me pelqen mbasi eshte ftohur pak ne frigorifer dhe me nje filxhan kafeje perpara.

Tema t Ngjashme

 1. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhn si agjent serb
  Nga ex-x n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 2. Shitje Shtepie Ne Drr.
  Nga luna22 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-02-2009, 06:18
 3. MIPS - Detyr shtpie
  Nga PantherTouch n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-06-2004, 02:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •