Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 99
  1. #21
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Neqoftese behet fjale per personazhin e pershkruar ne romancat bibliko-kuranore, mendoj se Po (e madhe e shtypit, bile).

    Ideja e lirise tone bie ndesh me nje nga cilesite thelbesore te ketij personazhi gjithediturine ---> (kush i krijon rrethanat ne te cilat une bej zgjedhjen time? A jane te paracaktuara? Ose, nese nuk jane, atehere a jane te ditura me pare prej tij zgjedhjet qe do te bej une? Neqoftese jemi te lire ne zgjedhje, atehere pse tregohet ndeshkimi?)

  2. #22
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Pershendetje Darwin.
    Kam pershtypjen se nuk i ke lexuar postimet e meparshme, por mbase gabohem.
    Njeriu nuk ka liri absolute edhe ne pranofshim edhe ne mos e pranofshim ekzistencen e Zotit. Liria absolute vjen vetem nga kontrolli absolut, nga dija absolute, nga fuqia absolute. Rrethanat jane jashte kontrollit te njeriut, qofshin ato te krijuara prej Zotit apo rastesise.

    Pyetja e re e postimit tend eshte:
    Neqoftese jemi te lire ne zgjedhje, atehere pse tregohet ndeshkimi?
    Sepse Zoti na do .
    Thuhet se zgjedhja e gabuar eshte faji jone zgjedhja e drejte dhurate e Zotit (asnje merite nuk i lene njeriut te shkrete). Kjo s'me pelqente fare mua, as juve besoj. Te lihen faje, te hiqen disi meritat. : ) Perderisa une e bej zgjedhjen me vullnet te lire, duhet te kem faj per zgjedhjen e gabuar (deri ketu ne rregull) por ama edhe merita per zgjedhjen e drejte. Pergjigja qe mund te me jepej, eshte tek pyetja jote. Zoti i ka treguar njeriut te miren dhe i ka thene te zgjedhe te drejte qe te fitoje vete, ose si thua ti, i ka thene te mos zgjedhe te gabuaren se ndeshkohet. Me "na ka thene" mund te kuptohen librat, profetet ose shpirti njerezor (per te cilin une mendoj se ne thelb ka aftesine per te gjetur, kuptuar dhe zgjedhur te drejten). Nderhyrja nuk behet ne vullnetin e lire qe kemi kur bejme zgjedhje por ne te kuptuarin e se drejtes. Edhe pasi e di se çfare eshte e drejte mund te zgjedhesh te gabuaren. Ka me teper faj kur zgjedhet e gabuara se merita kur zgjedhet e drejta, pasi zgjedhja e te drejtes eshte perfundimi natyral qe pritet (nga i gjithe proçesi para marrjes se vendimit), ndersa zgjedhja e te gabuares nuk eshte vetem nje zgjedhje e lire por edhe pergenjeshtrim/mohim i se vertetes qe di. Nese nuk je ne gjendje te dallosh te drejten nga e gabuara atehere nuk ke pergjegjesi (te metet mendore dhe femijet i perkasin kesaj kategorie).
    Askush nuk ka pergjegjesi pertej mundesive.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 20-12-2005 mė 04:57
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #23
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga SuiGeneris
    Pershendetje Darwin.
    Kam pershtypjen se nuk i ke lexuar postimet e meparshme, por mbase gabohem.
    uroj te jesh mire SG,

    - mbase nuk gabohesh dhe aq, hehe.. i kam lexuar perciptaz me thene te drejten, mbreme ne darke kur u ktheva. Gjithesesi, besoj se do te mi falin "mekatet" parashkruesit. Thjesht pashe titullin dhe mu ndez llampa.


    Njeriu nuk ka liri absolute edhe ne pranofshim edhe ne mos e pranofshim ekzistencen e Zotit.
    mbase deshe te thoje "edhe nese eshte, edhe nese s'eshte" apo jo? Pranimi dhe termi tjeter i tmerrshem ->mospranimi, i jep "udhes sone" nje drejtim krejtesisht tjeter.

    Liria absolute vjen vetem nga kontrolli absolut, nga dija absolute, nga fuqia absolute. Rrethanat jane jashte kontrollit te njeriut, qofshin ato te krijuara prej Zotit apo rastesise.
    Edhe njehere, se mbase nuk jam shpjeguar mire. Nuk u mora ne lidhje me konceptin e lirise absolute (qe eshte teorik dhe jo praktik), por me rastin hipotetik te ekzistences se zotit. pra:

    DUKE I DITUR AI (ne rastin 1- eshte) ME PARE ZGJEDHJET QE DO TE KRYEJ UNE, SEPSE ATO RRETHANA QE DO TE KENE NDIKIM NE ZGJEDHJET E MIA JANE TE PARACAKTUARA ME PARE NGA AI (vazhdon pika 1 e nenit, qe te mos ngaterrohemi)

    Pyetja e re e postimit tend eshte:

    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Neqoftese jemi te lire ne zgjedhje, atehere pse tregohet ndeshkimi?
    Sepse Zoti na do .
    Na do?!

    A mund te bej nje pyetje fare te thjeshte, (jo direkt per ty por per te gjithe)?

    Dashuria e tij eshte e krahasueshme me dashurine prinderore (kjo e jona njerezore!) apo eshte e ndryshme?


    Thuhet se zgjedhja e gabuar eshte faji jone zgjedhja e drejte dhurate e Zotit (asnje merite nuk i lene njeriut te shkrete).
    Kete e thone besimtaret, apo jo?

    Kjo s'me pelqente fare mua, as juve besoj. Te lihen faje, te hiqen disi meritat. : )
    kjo me ben te qesh disi.. asnje efekt tjeter.

    Perderisa une e bej zgjedhjen me vullnet te lire, duhet te kem faj per zgjedhjen e gabuar (deri ketu ne rregull) por ama edhe merita per zgjedhjen e drejte.
    Per kete arsye ekzistojne edhe ligjet edhe vendet e ndeshkimit ne "kete bote", sepse po te bazoheshim (ne - njerezit) tek mitologjite orientale, nuk do te ishte fare e nevojshme te kishim keto lloj "masash frenuese".

    Pergjigja qe mund te me jepej, eshte tek pyetja jote. Zoti i ka treguar njeriut te miren dhe i ka thene te zgjedhe te drejte qe te fitoje vete, ose si thua ti, i ka thene te mos zgjedhe te gabuaren se ndeshkohet. Me "na ka thene" mund te kuptohen librat, profetet ose shpirti njerezor (per te cilin une mendoj se ne thelb ka aftesine per te gjetur, kuptuar dhe zgjedhur te drejten). Nderhyrja nuk behet ne vullnetin e lire qe kemi kur bejme zgjedhje por ne te kuptuarin e se drejtes.

    shiko, do t'me lejosh te perdor nje shembull po e quajme ->ilustrativ:

    Une kam nje revolver ne dore dhe e shfrytezoj me se miri si mjet ndihmes ne zhvatjen e portofolit tend. Por, problemi qe kam eshte se portofolin e zoteron ti dhe une duhet te kryej aktin e transferimit te pronesise. Ne kete rast une, si zot i perkoheshem i fatit tend tokesor, te jap dy zgjedhje.

    a) mund te ma japesh portofolin dhe une te zhdukem menjehere drejt te panjohures (skenari me sirena e me drita vjen me pas.. po nga zgjedhja jote!)

    b) mund edhe te mos ma japesh portofolin, por nese ndodh kjo.. (drita e ftohte metalike e revolverit)

    Tani, te te pyes: Ku qendron vullneti yt i lire ne kete rast?

    Eshte nje vullnet vertet i lire?

    Po sikur te ndryshojme emertimet e ketij skenari ordiner dhe banditesk, dhe karakteret qe bejne pjese. P.sh, aftesite e rendimentit te revolverit ti zevendesojme me "djegien e perjetshme.. kallkanin e tmerrshem.." (ose me nje fjale torturat JehovAll-llahiane). Zevendesimet e tjera nuk po i permend, sepse do thuash "ue, darwin kujton se eshte zoti".

    Si ta kuptoj une te drejten ne kete rast?

    A ka vullnet te lire, nen nje mase shtypese (fizike ose psikologjike)?
    (Nuk po i hyj fare se cfare sensi drejtesie kane sjelle profetet, sepse njeriu eshte qenie e afte te perpiloje "traktate" ku e ku me te mire se ato qe jane "zbritur")

    Pra, e gjithe kjo llomotitje qe shkrova une do te thote pak a shume:
    Mire qe liria absolute eshte vetem teorike, por mos u beni skllever te iluzioneve!

    p.s. skenari i mesiperm, me cilesi banditeske, ishte thjesht si e shpjegova: ilustrativ. karakteret jane te shtirur dhe hamendesuar, haha.

    oh, gezuar Vitin e Ri SG

  4. #24
    Dhe qė t'i shtoj atij shėmbėllimit me revolverin: Mbajtėsi semit i revolverit pėrveē qė mban revolverin gjithashtu ka paracaktuar dhe se ēfarė do tė zgjedhėsh ti, me fjalė tė tjera, ka zgjedhur ai pėr ty, dhe ti nuk mund tė bėsh asgjė kundėr kėsaj si dhe ti nuk ke kurrfarė pėrgjegjėsie!

    Prej kėtej pason: Pėr veprimet e tua ėshtė pėrgjegjės “zoti”, pra ėshtė “ai” qė duhet ndėshkuar nga revolveri i vet dhe jo ti!

    Pėr mė shumė, gjithėdija siē ėshtė parashtruar kėtu (#61), bie ndesh me plotfuqishmėrinė, apo thėnė ndryshe, lirinė e vetė “zotit” nė veprim!

    Koncepti judeo-krishtero-islamik qė pėrshkruhet me kėto veti ėshtė irracional (rrjedhimisht, mosekzistues). Njė koncept i tillė irracional ėshtė “Dy herė mė i nxehtė se 0° C”, “Asgjėja”, “Katror trekėndor”, etj.

  5. #25
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Darwin, shembulli qe jep ti eshte disi i ndryshem sepse eshte rast “humbet”, ose “humbet me teper”. Edhe ne jete kur zgjedh te drejten shpesh e ben ate ne dem te diçkaje tjeter, por fiton diçka qe se ke (le te themi me teper respektim ose parajsen psh.) ndersa ne shembullin tend une nuk fitoj as jeten as portofolin sepse une i kam ato qe me pare, perkundrazi ose humbas portofolin ose edhe jeten edhe portofolin.
    Ka nje problem me te madh ne shembullin tend.
    Le ta mendojme kete shembull ne sistemin qe ke ne mendje, duke supozuar (jo pranuar ; ) ) qe Zoti nuk ekziston dhe vdekja eshte fundi. Ne kete rast edhe pse ti e paraqet shembullin sikur ka dy mundesi, aty nuk ka dy mundesi. Nuk me ofrohet portofoli ose jeta. Pasi i pari nuk ka kuptim pa te dyten (per me teper ti mund ta marresh ate gjithsesi). Pra po ta shohesh mire ka vetem nje mundesi.
    Po te ndihmoj qe ta bejme shembullin me dy mundesi. Mund te shtojme nje element tjeter (qe te kete kuptim edhe pas vdekjes sime), psh. dinjiteti im perkundrejt jetes. Mund te zgjedh qe te mbroj dinjitetin tim ose jeten time. Varet ke vleresoj une me shume. Por duhet qe dinjiteti te kete kuptim edhe pa jeten time. Besoj se u kuptuam.

    Le ta bejme skenen me interesante. Tashme ty te drejtohet nje revolver dhe te thote qe nese (me te padrejte) i mer atij portofolin do vuash gjithe jeten ne burg, por nese nuk e merr portofolin jo vetem qe do jetosh i lire por te ofrohet shumefishi i pareve qe ka ne portofol (lutu te mos jete bosh : D). A mund te thuash ti se nuk ke vullnet te lire se tu be presion? Jo, ti serish mund te zgjidhesh te marresh portofolin, dhe kete e bejne shume njerez (duke menduar se ky kercenim nuk eshte i vertete). Nga ana tjeter ti mund te zgjidhesh te jetosh i lire dhe me xhepat plot. Pra ne zgjedhjen tende je teresisht i lire.
    Me te drejte mund te thuash qe mundesite qe ofrohen nuk jane te njejta pasi njera eshte e mire dhe tjetra e keqe . Ka nje presion qe te pengon te besh te gabuaren dhe te shtyn te zgjedhesh te drejten. Te thashe pra Zoti na do. (Dashuria prinderve iu eshte dhene nga Zoti. Dashuria e tij eshte e pafund (eh te denuarit, ç'u be me ta?) por e tille edhe drejtesia e tij, teme tjeter. Diçka e pafund nuk mund te krahasohet me diçka te fundme sado te madhe.) Nese do ishin te dyja zgjedhjet njelloj te mira ose te keqija, atehere vendimi yne do ishte me bingo dhe pa asnje rendesi. Pikerisht per kete ke shume pergjegjesi nese zgjedh te paren dhe shume pak merita nese zgjedh te dyten sepse jo vetem qe e di cila eshte e mira dhe e gabuar, por dikush (Zoti, shpirti, arsyeja… veri ç’emer te duash) po te ben me sy qe zgjedh kete qe eshte e mire.

    p.s. skenari i mesiperm, me cilesi banditeske, ishte thjesht si e shpjegova: ilustrativ. karakteret jane te shtirur dhe hamendesuar, haha.
    Lol ...he pra darwin, se na ngrive gjakun… Sidoqofte do te thoja qe kete skenarin le ta perserisim pas disa ditesh se pres nje shume te mire parash, behet me interesante zgjedhja ime dhe jotja.
    Gezuar, gezuar edhe ti...festofsh sa me shume vite te rinj e te vjeter.

    E kam kohen shume te kufizuar keto dite, keshtu qe mund te mos pergjigjem per kete arsye jo sepse nuk i shoh mesazhet e ndokujt te denja per t'iu pergjigjur (mundesine e trete as mos e mendoni : ) ).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 21-12-2005 mė 10:11
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  6. #26
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    SG,

    nuk ka nje mundesi! ka dy!

    a) ti me jep portofolin - vazhdon jeton (e thene ndryshe: shkon ne parajse)..

    b) jo.. atehere, vijon skenari i papelqyeshem (me pas, rrezik s'e marr fare ate portofol) - nuk jeton (ose si thone profetet e "derguar" - shkon ne ferr)

    do te shkruaj dicka neser se sonte u teprua muhabeti ne klub..

    Por ka dy gjera qe nuk shikoj te sqarohen:

    1) Gjithedituria (pra, aksionet dhe zgjedhjet e mija dihen QE ME PARE nga "ai", prandaj del e pakuptimte, e ashtequajtura, prova e tij kur ai di gjithcka c'do ndodhe - te ardhmen infinite!)

    - nje karakter deist per "ate" qe adhuroni, do t'ju pershtatej me mire ne kete rast

    2) Dashuria e tij e pafundme. Esenca e dashurise (sic veteshpallet zoti ne porosite qe ka derguar ne kohera) nuk vendos kushte ne dashurine e tij)

    shenim i "autorit"- gjithmone ne keto paragrafe i permbahem aksiomes teorike/hipotetike "ai eshte", qe te kuptohemi.

    - - - - - - - - -


    KVS, te lutem mos ver lidhje me tema qe jane dy kate me lart, se do t'i heqin qe atje dhe do t'i sjellin ketu pastaj. hehe, rrine mire atje. se bej shaka.. nejse, me kishte marre malli te te lexoja.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 22-12-2005 mė 22:46 Arsyeja: +
    Prektora

  7. #27
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    E kam shpjeguar qe ka nje mundesi pavaresisht se paraqiten dy. Nese do te marresh shembull, ilustrativ te supozuar mere me te vertete qe te ilustroje realitetin.

    Gjithedituria (pra, aksionet dhe zgjedhjet e mija dihen QE ME PARE nga "ai", prandaj del e pakuptimte, e ashtequajtura, prova e tij kur ai di gjithcka c'do ndodhe - te ardhmen infinite!)
    Gjithedituria nuk bie ndesh me lirine. Kjo eshte shpjeguar ne postimet e meparshme.
    Ke kaluar tek nje teme tjeter.
    A bie ndesh gjithedituria me sprovimin tone?
    Jo, sepse sprova nuk behet qe te mesoje Zoti por qe te bindet njeriu.
    Sipas X besimi (which happens to be my belief) ne boten tjeter njerezit do mundohen te mohojne (ose justifikojne) veprimet e tyre te gabuara, edhe pse e dine qe asgje nuk mund te fshihet nga dija absolute.
    Po sikur te mos na jepej fare kjo jete e te thuhej qe zgjedhja jone dihej nga Zoti, keshtu qe nuk kishte nevoje per te jetuar, ne te vertete nuk do kishte aspak padretjesi por njeriu nuk do te ishte i bindur per kete, do e vinte ne dyshim drejtesine. (Nje prej pergjigjeve, se mund te kete dhe ndonje arsye tjeter.)
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    ...ka paracaktuar dhe se çfarë do të zgjedhësh ti, me fjalë të tjera, ka zgjedhur ai për ty, dhe ti nuk mund të bësh asgjë kundër kësaj si dhe ti nuk ke kurrfarë përgjegjësie!
    Pershendetje KVS! Lexo me siper pse je gabim, ose mund te te sqaroj më teper pse je gabim.
    (Do e lexoj postimin tend ne temen tjeter me vone. )
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #28
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Dhe qė t'i shtoj atij shėmbėllimit me revolverin: Mbajtėsi semit i revolverit pėrveē qė mban revolverin gjithashtu ka paracaktuar dhe se ēfarė do tė zgjedhėsh ti, me fjalė tė tjera, ka zgjedhur ai pėr ty, dhe ti nuk mund tė bėsh asgjė kundėr kėsaj si dhe ti nuk ke kurrfarė pėrgjegjėsie!

    Prej kėtej pason: Pėr veprimet e tua ėshtė pėrgjegjės “zoti”, pra ėshtė “ai” qė duhet ndėshkuar nga revolveri i vet dhe jo ti!
    Edhe mua mu ndez llampa kur lexova keto fjale. Histori e vjeter sa vete bota, por sa famekeqe !

    Sartre thote : "Njeriu eshte i denuar per te qene i lire". Sapo qe nje njeri vjen ne kete bote, ai nuk ka gje tjeter per te bere perveēse te jete.

    Une nuk e kuptoj ketu ēfare ideje keni ju (dmth te gjithe shkruesit ketu) mbi Zotin. A eshte ai lendor apo jo ? A e perfytyroni si diēka per shembull si nje njeri te stermadh te ulur ne ndonje fron te stermadh diku ne ndonje cep te hapesires, apo si nje fryme qe perhapet gjithandej e qe nuk shihet asgjekundi ? Kete nuk e kam shume te qarte.
    Nese ai eshte lendor, atehere i bie qe ndersa une i kam drejtuar tyten e revolverit dikujt, ne ēastin fatal, zbret dikush i "stermadh" nga nuk e di se ku dhe zevendeson gishtin tim ose ushtron nje presion mbi kete gisht, dhe keshtu plumbi doli per te kryer te pandreqshmen.
    Nese ai nuk eshte lendor por diēka frymor per shembull, atehere i bie qe ne po kete ēast, mbi mua te vije si nje shtypje e padurueshme per te terhequr kembezen.

    Tani t'i shohim pak keto raste. Rasti i pare me duket krejt fanatazmagorik sepse do te ishte marre vesh deri tani qe gishti i Zotit qenka aq i holle sa i nje njeriu dhe qe ky gisht paska shkrehur kembezen. Zoti do te ishte pare qekur dhe do ta kishim ftuar te gjithe per nje darke ne shtepine tone.
    Kurse rasti i dyte me duket me problematik. Sepse ne kete bote kane qarkulluar dhe qarkullojne akoma mjaft "te fandaksur" qe kur dalin para gjyqit per vrasje, ngrejne shpatullat dhe te tregojne qiellin me gisht "eh... ē'ti besh, ai atje lart e ka fajin...". Mirepo, duke qene se ai atje lart eshte i njejti ai qe ka zbritur 10 urdherimet e tij ne toke, ku nje urdherim thote "Ti nuk do te vrasesh aspak", atehere i bie qe ose ai na ka mashtruar ose ai qe ia mvesh fajin atij eshte nje mashtrues per vete. E para, qe Zoti te ishte nje mashtrues, kjo do te ishte e pamendueshme, sepse nqs ai eshte aq i plotfuqishem, ai nuk ka nevoje per te mashtruar. Ne mashtrojme gjithmone kur forcat tona per te ndryshuar diēka qendrojne kendej forces qe do te vendoste pa nje pa dy ! Atehere ngelet qe ky person qe ka terhequr kembezen ne temthin e viktimes eshte nje mashtrues, plotesisht i ndergjegjshem per mashtrimin e tentuar, dhe plotesisht i pergjegjshem per vrasjen dhe mashtrimin.

    Ne kete bote ketu poshte, nuk ka qofte edhe nje veprim te vetem qe te mos jete ne pergjegjesine tone. Ēfaredo qe te bejme, ne e bejme me vullnetin tone te lire.

    Po ata qe shkojne kunder Zotit, kush i ka shtyre per te bere keshtu ? Mos valle vete Zoti ? Po te degjojme KVS-ne, po. Por po te degjojme ata qe besojne ne Zot, ato jane te shtyre nga djalli. Atehere i bie qe Zoti te jete djalli. Por kush e beson kete ? Asnje. Zgjidhja : ata kane dalur kunder Zotit me vullnetin e tij te lire, duke shfrytezuar deri ne fund diēka qe i perket njeriut themelsisht dhe katerciperisht : LIRIA e vet !

  9. #29
    Citim Postuar mė parė nga SuiGeneris
    Pershendetje KVS! Lexo me siper pse je gabim, ose mund te te sqaroj mė teper pse je gabim.
    Pėr fat tė keq shkrimi yt #13, qė pėrmban dhe pėrgjigjen dhe pozicionin tėnd ndaj temės, nuk sqaron asgjė.

    Do nis njė koment tė atij shkrimi duke parathėnė se "zoti" ėshtė koncept irracional dhe pėr pasojė mosekzistent, por pėr hir tė temės do ta pėrdor konceptin nė fjalė pėr tė komentuar lidhjet mes lirisė dhe gjithėdijes.

    Ku:
    "zoti" = "zoti krishtero-islamik".

    Premisa:
    A1. Zoti ėshtė i gjithėdijshėm.
    -> B1. Zoti di gjithēka, pra, dhe tė shkuarėn dhe tė ardhmen.
    A2. Zoti ėshtė i gjithėfuqishėm, i plotfuqishėm.
    -> B2. Zoti mund tė bėjė gjithēka.


    Ideja se fati eshte i shkruar nuk perjashton mundesine e zgjedhjes.
    Njohja e tė ardhmes nga "zoti" paracakton ēdo veprim qė do tė kryhet nė tė ardhmen. Kjo pėrveē qė kufizon subjektet, kufizon dhe vetė "zotin". "Zoti" pas njė ore nuk mund tė bėjė dot diēka tjetėr nga ajo qė ai di tani se do bėjė pas njė ore. Kjo kufizon "zotin" dhe hedh poshtė plotfuqishmėrinė, pra lirinė nė veprim, pra lirinė e vetė "zotit".

    Nga kėndvėshtrimi i subjektit: Megjithėse subjekti (njeriu) nuk e njeh tė ardhmen, e ardhmja e tij ėshtė e paracaktuar qė para se ai tė lindė. Ajo ėshtė e paracaktuar qė prej gjithmonė, qė para krijimit tė vetė Tokės, sepse "zoti" di gjithēka prej gjithmonė. Ēfarėdo qoftė vendimi i subjektit kundrejt ēfarėdo zgjedhjeje, ai do tė zgjedhė gjithmonė atė qė "zoti" di qė do tė ndodhė. Ēdo veprim i subjektit ėshtė i paracaktuar. Prej kėtu e poshtė shkrimi yt thjesht pėrsėritet nė tė njėjtėn pikė qė nuk qėndron.

    Nese njeriu nuk do te ishte i lire ne zgjedhjet e tij atehere nuk duhet te gjykohej per ato zgjedhje.
    Kėtė thuaja "zotit", a pėrndryshe, feve semite. Por kujdes se mund tė jetė "blasfemi" sepse sulmon direkt bėrthamėn e kėtyre feve, frikėsimin e subjektit.

    Parapercaktimin e kuptoj ne kete menyre:
    Ēdo gje eshte e parashkruar sepse per Zotin, koha nuk eshte nje dimension si per njerezit. Zoti eshte jashte ketij dimensioni. Per nje veprim te caktuar, une me vullnetin tim te lire bej zgjedhjen dhe ajo zgjedhje imja eshte e shkruar.
    Qė nga ēasti qė zgjedhja jote ėshtė e paracaktuar, vullneti yt nuk ėshtė i lirė. Kjo ėshtė logjike elementare, pėrfundimi yt i mėsipėrm ėshtė falsitet logjik i drejpėrdrejtė. Me atė pėrgjigje, do tė mbesje nė klasė.

    Patjeter pjesa derrrmuese e ndodhive jane jashte vullnetit te njeriut, por per to, njeriut nuk i kerkohet te beje nje zgjedhje dhe as nuk eshte i pergjegjshem. Nder ato qe kane te bejne me njeriun, por jane jashte vullnetit te tij, jane lindja, koha dhe vendi i lindjes, familja, fiziku… Me keto s'ka asnje problem se nuk kerkohet dhe nuk mundesh te besh zgjedhje, dhe as nuk je i pergjegjshem.
    Kėto s'kanė lidhje me lirinė dhe janė jashtė teme.

    Ēeshtja mund te jete pak me e komplikuar kur kalojme tek arsyeja dhe ndjenjat.
    Nese Zoti ka krijuar trurin, arsyen, ndjenjat…me te cilat une bej zgjedhjen atehere a jam une i lire ne zgjedhjen time dhe a jam i pergjegjshem per te?
    Ēfarėdo qofshin ndjenjat e tua, qė nga ēasti qė ēdo veprim ėshtė i paracaktuar nuk e ke ti pėrgjegjėsinė, por paracaktuesi.

    I gjithe sistemit i vendimmarjes eshte krijuar ne menyre qe te permbaje ne vetvete vullnetin e lire.
    Rikthehemi tek: paracaktimi e hedh poshtė vullnetin e lirė. Sqarimi i kėsaj mendoj se ėshtė i tepėrt pėr individė mbi 18 vjeē.

    Njeriu e di qe e ka mundesine te zgjedhe ne nje situate te caktuar, dhe nuk mund te thote po zgjedh te gabuaren dhe eshte Zoti, Ai qe e krijoi trurin tim ne menyre qe te zgjedh te gabuaren sepse njeriu e di qe mund te zgjedhe dhe te drejten.
    Ēfarėdo qė tė zgjedhė njeriu ėshtė e paracaktuar.

    Zoti i ka krijuar te dyja mundesite, zgjedhjen e te gabuares dhe te drejtes dhe eshte njeriu qe duhet te vendose. Njeriu nuk eshte teresisht, por vetem mjaftueshmerisht i lire ne zgjedhje.
    E njėjta pėrgjigje si mė lart.

    Nje njeri plotesisht i pergjegjshem, ne zgjedhjet e gabuara nuk mund te fajesoje askend veē vetes.
    Subjekti fajėson paracaktuesin.

    Nuk mund te fshihet pas rrethanave, shoqerise, ndjenjave, karakterit dhe as pas mburojes se fundit, paditurise (megjithese keto rrethana thone qe do merren parasysh ). Kjo duhet te detyroje njeriun qe t'i beje zgjedhjet me me kujdes.
    Ēdo zgjedhje ėshtė e paracaktuar, sido qė ta zbukurosh nuk e shmang dot. Kjo qė bėn ti quhet racionalizim. E fshehta ėshtė tek arsyeja. Racionalizimi nuk tė ēon dot as te burimi, le mė tė tė japė ujė.

    Mė poshtė shkrimi s'kishte lidhje me temėn.

    Pėrshėndetje!

  10. #30
    Citim Postuar mė parė nga oiseau en vol
    Une nuk e kuptoj ketu ēfare ideje keni ju (dmth te gjithe shkruesit ketu) mbi Zotin.
    Unė s'kam asnjė ide, kėtu ėshtė thelbi. Nga tė gjithė ata qė kam pyetur as ata nuk kanė ndonjė ide, por thjesht kujtojnė se kanė. Kjo duket dhe tek tema e pėrkufizimit tė "zotit". Unė mund tė dukem ca si i mėrzitshėm qė i mėshoj vazhdimisht kėsaj, por pėrderisa shumė njerėz e pėrdorin termin "zot" pa patur koncept tė termit, atėherė dhe unė detyrohem tė kėrkoj pėrkufizim se nuk i marr vesh.

    E para, qe Zoti te ishte nje mashtrues, kjo do te ishte e pamendueshme, sepse nqs ai eshte aq i plotfuqishem, ai nuk ka nevoje per te mashtruar.
    Nga krahu tjetėr, n.q.s. "zoti" nuk do tė mashtronte dot, ai sėrish nuk do tė ishte i plotfuqishėm. "Koncepti" ėshtė aq absurd saqė pėrbėn shembull tė mirė pėr stėrvitje mendore nė falsitetet logjike.

  11. #31
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Nga krahu tjetėr, n.q.s. "zoti" nuk do tė mashtronte dot, ai sėrish nuk do tė ishte i plotfuqishėm. "Koncepti" ėshtė aq absurd saqė pėrbėn shembull tė mirė pėr stėrvitje mendore nė falsitetet logjike.
    E sakte siē e keni thene ju, KVS. Por vini re mire termat qe kam perdorur. Kam thene : "ai nuk ka nevoje per te mashtruar" dhe jo "ai nuk mund te mashtroje". Ka nje dallim ketu.

    Nese ai do te mashtronte thjesht ngaqe ai mundet por nuk do te kishte nevoje per kete, atehere kjo hyn tek ligesia. Por kjo eshte e rrezuar pernjehere nga vete ideja jone qe kemi mbi Zotin. Mund ta shohesh kete pike pak me qarte.

  12. #32
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Njohja e të ardhmes nga "zoti" paracakton çdo veprim që do të kryhet në të ardhmen. Kjo përveç që kufizon subjektet, kufizon dhe vetë "zotin". "Zoti" pas një ore nuk mund të bëjë dot diçka tjetër nga ajo që ai di tani se do bëjë pas një ore. Kjo kufizon "zotin" dhe hedh poshtë plotfuqishmërinë, pra lirinë në veprim, pra lirinë e vetë "zotit".
    Do kete edhe argetim ne kete teme. Shume shkurt mund te them qe nuk je(mi) ne nje pozicion per te gjykuar per kete. Pak me gjate mund te them: “nje ore”, “me pas” “me pare” etj. kane kuptim per ty e per mua por kur perdoren per njerezit dhe jo per Zotin. Jo vetem qe jemi te kufizuar nga koha, por si duket qarte ne ato qe ke shkruar nuk mund te konceptojme se ç’do te thote te jesh jashte konceptit kohe.

    Nga këndvështrimi i subjektit: Megjithëse subjekti (njeriu) nuk e njeh të ardhmen, e ardhmja e tij është e paracaktuar që para se ai të lindë. Ajo është e paracaktuar që prej gjithmonë, që para krijimit të vetë Tokës, sepse "zoti" di gjithçka prej gjithmonë. Çfarëdo qoftë vendimi i subjektit kundrejt çfarëdo zgjedhjeje, ai do të zgjedhë gjithmonë atë që "zoti" di që do të ndodhë. Çdo veprim i subjektit është i paracaktuar. Prej këtu e poshtë shkrimi yt thjesht përsëritet në të njëjtën pikë që nuk qëndron.
    Pergjigja e te gjitha atyre citimeve nga une qe ke bere me pas, kapen tek paracaktimi, dhe mund te permblidheshin ne fjaline “SuiGeneris, nuk e ke shpjeguar dot ose nuk kam kuptuar dot paracaktimin” Nese une nuk mundem te shpjegoj dhe ti te kuptosh kete pike, i gjithe diskutimi mes nesh behet kot.
    Dihet se çfare do besh (por jo nga ty, nga Zoti), prandaj eshte e paracaktuar por kjo nuk do te thote qe çfare bere nuk e bere me vullnetin tend te lire. Ti nuk e di se çfare eshte e zgjedhja jote. Njeriu do zgjedhe ate qe Zoti di. (Me sakte kjo thuhet qe Zoti e di ate qe do zgjedhe njeriu, por pa shume rendesi, nese tregon kujdes e njejta gje eshte.) Shume e drejte, por mos u mbyt me dy fjale. Çfare kuptimi ka per njeriun ajo qe di Zoti? Asnje kuptim. Njeriu nuk e di se çfare di Zoti, pra ai eshte teresisht i lire kur te beje zgjedhjen e tij.

    Me atë përgjigje, do të mbesje në klasë.
    Varet nga profesori, nese do ishe ti, me duket se ke te drejte, vetem, nese une ngel ne kete klas nuk e shoh si ke ardhur ti deri ketu. Une po e sqaroj paracaktimin KVS. Nese nuk eshte termi i duhur atehere zevendesoje me diçka tjeter por kupto se çfare dua te them me paracaktim. Une kam pershtypjen qe nuk e ke kuptuar ose nuk e kam shpjeguar dot dhe jo se nuk e pranon si te sakte, eshte me te vertete logjike themelore (te pakten ketu jemi dakort).
    ...vazhdon, ne varesi te rrethanave...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 23-12-2005 mė 13:10
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  13. #33
    Citim Postuar mė parė nga SuiGeneris
    Do kete edhe argetim ne kete teme. Shume shkurt mund te them qe nuk je(mi) ne nje pozicion per te gjykuar per kete. Pak me gjate mund te them: “nje ore”, “me pas” “me pare” etj. kane kuptim per ty e per mua por kur perdoren per njerezit dhe jo per Zotin.
    Pra ti thua qė "zoti" nuk njeh konceptin e kohės? Atėherė ėshtė apo nuk ėshtė "i gjithėdijshėm" "zoti"? Se ēfarė thotė njėri nuk thotė tjetri pėr "zotin"? Siē, ka thėnė dhe dikush tjetėr andej nga ateizmi, kam vėnė re qė "zoti" evoluon sipas folėsit pėr "zotin". Shumė mėnyrė konveniente pėr tė folur pa pėrgjegjėsi pėr "zotin". Tė lutem, pra, pėrkufizimin tėnd tė zotit personal.

    Jo vetem qe jemi te kufizuar nga koha, por si duket qarte ne ato qe ke shkruar nuk mund te konceptojme se ē’do te thote te jesh jashte konceptit kohe.
    Po shtatė ditėt e zanafillės ēfarė koncepti pėrdorin? Ėshtė e nevojshme tė marr fragmente nga kurani dhe bibla pėr tė argumentuar qė "zoti" flet dhe vepron sipas konceptit tė kohės? Ėshtė metėrmend e nevojshme kjo gjė? Kėtu duhet medoemos pėrkufizimi yt pėr zotin tėnd personal sepse ke dalė tashmė nga binarėt e "Biblės" dhe tė "Kuranit".

    Pergjigja e te gjitha atyre citimeve nga une qe ke bere me pas, kapen tek paracaktimi, dhe mund te permblidheshin ne fjaline “SuiGeneris, nuk e ke shpjeguar dot ose nuk kam kuptuar dot paracaktimin” Nese une nuk mundem te shpjegoj dhe ti te kuptosh kete pike, i gjithe diskutimi mes nesh behet kot.
    Prit pak. Pse paternalizmi nė kėto fjali?

    Dihet se ēfare do besh (por jo nga ty, nga Zoti), prandaj eshte e paracaktuar por kjo nuk do te thote qe ēfare bere nuk e bere me vullnetin tend te lire.
    Paracaktimi, pavarėsisht se a e di subjekti apo jo, do tė thotė qė ēdo gjė do tė ndodhė ashtu, sepse ashtu ėshtė paracaktuar. Kjo nuk ndėrvaret me subjektin, por vepron mbi subjektin.

    Madje ēdo ndjenjė e jotja, ēdo arsyetim i yti, ēdo veprim i yti qė do tė ēojnė nė zgjedhjen e njėrės apo tė tjetrės, janė dhe ato tė paracaktuara. Pra, jo vetėm zgjedhja ėshtė e paracaktuar, por dhe ndjenja me arsyen e gjithēka midis.

    "Zoti" e di se ēfarė do tė zgjedhėsh dhe ēfarė do tė arsyetosh ti. Ai "di gjithēka" prej "gjithnjė", jo vetėm pėr ty por pėr "gjithēka" e rrjedhimisht janė tė paracaktuara, sepse dihen qė pa ndodhur, qė pa ardhur ende. Mė duket se nga pak hymė nė shpjegimin se si paracaktimi hidhka poshtė vullnetin e lirė, tepėr pikėlluese...

    Ti nuk e di se ēfare eshte e zgjedhja jote. Njeriu do zgjedhe ate qe Zoti di. (Me sakte kjo thuhet qe Zoti e di ate qe do zgjedhe njeriu, por pa shume rendesi, nese tregon kujdes e njejta gje eshte.) Shume e drejte, por mos u mbyt me dy fjale. Ēfare kuptimi ka per njeriun ajo qe di Zoti? Asnje kuptim. Njeriu nuk e di se ēfare di Zoti, pra ai eshte teresisht i lire kur te beje zgjedhjen e tij.
    Ē'lidhje ka dija e njeriut me faktin qė ēdo gjė nė tė, rreth tij e gjatė tij ėshtė e paracaktuar.

    Kur unė e hedh gurin nė lumė, nuk ka tė bėjė aspak nėse di gjė guri qė po hidhet nė lumė apo jo, a ėshtė i ndėrgjegjshėm guri apo jo, a ka mundėsi tė kuptojė guri se ē'po ndodh apo jo. Fakti ėshtė qė unė paracaktoj lėvizjen e gurit drejt lumit dhe ai do tė bjerė nė lumė. Disa gurė i hedh nė lumė, disa i marr me vete: Paracaktim. Mė vjen keq qė arriti deri kėtu shtjellimi. Mendoj se nuk shkon mė thjesht.


    Pėrshėndetje!

  14. #34
    Citim Postuar mė parė nga oiseau en vol
    E sakte siē e keni thene ju, KVS. Por vini re mire termat qe kam perdorur. Kam thene : "ai nuk ka nevoje per te mashtruar" dhe jo "ai nuk mund te mashtroje". Ka nje dallim ketu.

    Nese ai do te mashtronte thjesht ngaqe ai mundet por nuk do te kishte nevoje per kete, atehere kjo hyn tek ligesia. Por kjo eshte e rrezuar pernjehere nga vete ideja jone qe kemi mbi Zotin. Mund ta shohesh kete pike pak me qarte.
    E di si ėshtė puna, fluturues, "ai" nuk mundet as tė mashtrojė se ėshtė "gjithmirėdashės" dhe siē e the dhe vetė, mashtrimi ėshtė "ligėsi".

    Tėrė kėto veti kundėrthėnėse tė "zotit" kanė dalė tek tema e pėrkufizimit.

    Pra saktėsimi im kėtu do tė ishte se: Kam njė "ide" tė "zotit" (sipas pėrdorimit tė pėrditshėm tė fjalės "ide" apo "koncept"), por kjo ide apo koncept qė prej ēastit qė nuk qėndron dot nė logjikė, bie poshtė, dhe nuk ėshtė mė ide e as koncept. Kėtu ndoshta ndodh dhe ngatėrresa. Pėr lehtėsi shprehjeje nė forum, vazhdojmė ta quajmė tė tillė. Fjala pėr konceptet qė nuk bėhen dot koncepte sigurisht qė ekziston nė gjuhė, ajo quhet "absurditet" apo "absurde". Pra unė s'kam njė ide apo koncept tė "zotit", por njė absurde tė "zotit" qė ndryshon sipas kapacitetit tė absurde-shprehėsit. Dhe kėshtu dolėm sėrish ca si jashtė teme, sport i zakonshėm kėtej.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KVS : 23-12-2005 mė 14:22

  15. #35
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    pershendetje,

    mendoj se KVS ka nxjerre ne pah ne menyre thelbesore problematiken konceptuale te zotit abrahamik (me duket me mire ky emertim i zotit personal, sepse permbledh dhe 3 besimet {cuditerisht(!) 'inatcore' ne kulm me njeri-tjetrin}, pavaresisht se te gjithe adhurojne pa perjashtim te njejtin subjekt - -> 'babain e Adamit'!) keshtu qe eshte e veshtire (dhe e bezdisshme per ata qe lexojne) qe t'i thuash gjerat me mire se i ka thene ai.

    Askund nuk lexohet ndonje pershkrim i zotit, prandaj ne shkrimin e pare e cilesova qellimisht - 'sipas mitologjive biblike-kuranore', sepse behet fjale per subjektin e gjitheditur, gjithefuqishem dhe gjithemiresishem. I njejti subjekt qe urdheresen "Ti nuk do te vrasesh" (meqe ra fjala ketu te tema) e ka lene shume pas asaj qe eshte primare per te: 1) Nuk do te kesh perendi te tjera perpara Meje.

    Prandaj, ideja e moralit dhe pergjegjesive perpara tij (qe eshte shtjelluar ne kendveshtrime te ndryshme nga besimtaret, me perpara te kjo teme) eshte qesharake, kur per vete kete subjekt mitologjik letrar zgjedhjet dhe pasojat e veprimeve te tua, kane me pak rendesi sesa egoizmi i tij per adhurim, sepse mos-nenshtrimi eshte rast ku e ku me i denueshem sesa vrasja dhe per kete pune ka dhe denime kolektive (drejtohuni per sqarime tek "kryenecsite" ndermjet Ramses dhe Moisiut..kete e them pavaresisht se Ramses eshte person historik kurse Moisiu vertetohet vetem nga permbledhjet e botimeve me tematike fetare dhe nga.. asnje historian i lashtesise! - por gjithmone supozojme se subjekti "eshte")

    Per kete arsye me te drejte KVS kerkon te dije idene dhe perkufizimin e gjithesecilit mbi kete subjekt mitologjik/fuqi te mbinatyrshme, sepse presupozohet qe eshte nje zot personal per te gjithe ata qe besojne ne ekzistencen e tij. Por mesa duket, subjekti i emrtuar zoti, ne pershkrimin monoteist oriental/semit eshte nje qerthull logjik ne paraqitjen e vetvetes dhe eshte veshtire qe te krijohet nje ide mbi te. Me falni, nqs nxjerr perfundime te parakohshme, po e them si e mendoj une.

    Sic shkrova dhe dje: - nje karakter deist per "ate" qe adhuroni, do t'ju pershtatej me mire ne kete bisede ku liria, determinizmi dhe gjithedituria nuk munden kurrsesi te aplikohen ne te njejten kohe.. ose pastaj del te ajo kenga "Closed Eyes Visual..Delusion"

    SG, eshte e kote ti kthehem rastit te "aksionit banditesk' por mendoj se eshte analogji e vlefshme me 'porosite e teleferikut hyjnor'. Edhe 'zoti revolver' aty te le mjaftueshmerisht liri te besh zgjedhjen tende, por nejse..Gjithsesi, faleminderit per pergjigjen

    edhe ruaju nga banditet.. haha, duhet te ruhem dhe une meqe ra fjala..
    Prektora

  16. #36
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Pra saktėsimi im kėtu do tė ishte se: Kam njė "ide" tė "zotit" (sipas pėrdorimit tė pėrditshėm tė fjalės "ide" apo "koncept"), por kjo ide apo koncept qė prej ēastit qė nuk qėndron dot nė logjikė, bie poshtė, dhe nuk ėshtė mė ide e as koncept.
    Jo i nderuar, mendoj qe gabohesh. Koncepti nuk bie ngaqe nuk qendron ne logjiken. Do nje shembull ? Ē'mendim ka logjika mbi te pafundmen ? Ē'mendim ka logjika mbi tjetrin si tjeter ? Nuk i kam shume te qarta keto, mund te me ftilloni pak.

    E megjithate, ne kemi nje koncept te se pafundmes, nje koncept te tjetrit. Mirepo ajo ku ju gaboni, mendoj une, eshte qe ju e mendoni konceptin si diēka ku permblidhet gjithēka nga gjeja e konceptuar. Por jo ! Une nuk mund ta paraqes pafundesine saktesisht siē ajo eshte, por ama mund te kem nje ide mbi te : si diēka qe nuk ka fund.

    E njejta gje ndodh dhe me Zotin. Fakti qe ideja ime mbi te eshte e pafuqishme per te dhene hollesisht perkufizimin e Zotit, dmth mbylljen e zotit ne nje koncept ku Zotit nuk do t'i ngelej asnje bisht jashte ketij koncepti, nuk do te thote qe ideja ime nuk qendron. Logjika nuk mund te merret per e vetmja gje qe llogaritet ne kete jete.

    Pa analizoje pak shprehjen :

    "hena me buzeqeshte sonte siē kurre me pare"

    E pra, ne kete varg me siper nuk ka kurrfare logjike por ama shprehja ime mund te kete qenesi me te madhe sesa nje gur aty poshte ku u pengova duke pare kete buzeqeshje.

    Nejse, ka vend per hulumtim...

  17. #37
    [
    (Po i fus dhe un hundët jashtë teme)

    Parafolësi flet përçart. Pse? Sepse nuk mund të argumentosh me figurë letrare që zbërthehet përmes komentimi në logjikë; dhe as më pak e as më shumë hedh poshtë atë që shprehësi i fjalisë nisi të mbrojë. Për më tepër që nuk jepet asnjë koncept në "argument".

    Pak më parë:

    "Pafundësia" dhe "tjetri" kanë instancë në realitet (përndryshe janë racionale, pra nuk vetëkundërshtohen) dhe janë koncepte.

    Pafundësi quhet vetia e të mospaturit fund.
    Tjetër quhet gjithçka që është ndryshe nga "njëri" në fjalë.

    Absurde janë p.sh. "asgjëja", "zoti" dhe ato që ka përmendur KVS më lart, gjëra që nuk kanë instancë në realitet.
    ]
    Alle Serben müssen sterben

  18. #38
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga Legjion
    Parafolėsi flet pėrēart.
    Ehė, kisha pire shume...

    "Pafundėsia" dhe "tjetri" kanė instancė nė realitet (pėrndryshe janė racionale, pra nuk vetėkundėrshtohen) dhe janė koncepte.
    Ketu me bere fare esell. E kush po flet per realitetin ? Po endrra, legjion, a ka realitet ajo ? Po mendimi ?
    Une po them kete : pafundesia eshte diēka qe nuk mund te mbyllet ne nje term siē dhe Zoti, por kjo nuk do te thote qe une nuk kam nje ide mbi to. Po per tjetrin, ēfare di ti ? Kush eshte koncepti i tjetrit ? A mbyllet tjetri teresisht ne kete koncept ? Tjetri ngelet gjithmone jashte idese qe ne bejme mbi te, por ama kjo nuk na pengon qe ta kemi nje ide. Njelloj dhe per Zotin.
    Kam mendoj esell, tani po shkoj te perēartem pak...

  19. #39
    Meqėnėse dolėm nė degė tjetėr, se ē'ėshtė koncepti, do tė doja tė bėj dhe unė nja dy sqarime (normalisht duhet hapur temė tjetėr). Kur pėrdora fjalėt "koncept irracional" duhet kuptuar "absurde", pra nė fund tė fundit njė jo-koncept. Qė abstraksioni tė quhet koncept duhet tė jetė racional. "Koncepti irracional" si tė thuash nuk ėshtė fare koncept, thjesht e vura si sqarues nė shkrimin ku u pėrdor meqėnėse kishte lidhje me shpjegimin.

    Citim Postuar mė parė nga Legjion
    Absurde janė p.sh. "asgjėja", "zoti" dhe ato qė ka pėrmendur KVS mė lart, gjėra qė nuk kanė instancė nė realitet.
    Njė vėrejtje kisha kėtu: "Asgjėja" nė tė vėrtetė ėshtė koncept, por me njė kusht. Veēoria e kėtij koncepti ėshtė se duhet tė flasėsh gjithnjė nė mohore pėr tė, kur e pėrmend atė drejtpėrdrejt. P.sh. "Asgjėja s'ėshtė", "Nuk pashė asgjė", etj.

    Koncepti do tė jepte irracionale nėse do tė pėrdorej nė pohore: p.sh. "Aty ka asgjė". Kjo e bėn tė merret si absurde.

    Shpjegimi i asgjėsė si koncept racional do tė ishte "s'ėshtė gjė" dhe ky duke qenė se nuk vetėkundėrshtohet rrjedhimisht qėndron. Kthehet nė absurde nėse themi "asgjėja ėshtė ajo qė s'ėshtė". Gjuha si mjet tė jep mundėsinė tė shprehesh saktė, thjesht duhet pėrdorur me kujdes.

    Citim Postuar mė parė nga oiseau en vol
    Po endrra, ... a ka realitet ajo ? Po mendimi ?
    Ėndrra dhe mendimi janė koncepte. Nuk ekzistojnė nė realitet nė njė ēast tė caktuar, ndaj dhe pėrdorim konceptin qė bėhet i mundur nė vazhdimėsi kohore. As seksi nuk ka instancė nė realitet nė ēast tė caktuar kohor, nė njėsi kohore, por koncepti nė fjalė pėrfshihet nė vazhdimėsi kohore.

    Une po them kete : pafundesia eshte diēka qe nuk mund te mbyllet ne nje term siē dhe Zoti, por kjo nuk do te thote qe une nuk kam nje ide mbi to.
    Siē ka thėnė dhe Legjioni: "Pafundėsia ėshtė tė mospaturit fund" dhe ėshtė mbyllur nė njė term tashmė, "pafundėsi". Koncepti ėshtė i qartė dhe racional. Ashtu si dhe ėndrra ėshtė proces trunor qė prodhon abstraksione, etj., etj. Dhe ky ėshtė koncept i qartė.

    Po per tjetrin, ēfare di ti ? Kush eshte koncepti i tjetrit ? A mbyllet tjetri teresisht ne kete koncept ? Tjetri ngelet gjithmone jashte idese qe ne bejme mbi te, por ama kjo nuk na pengon qe ta kemi nje ide.
    Siē u dha mė lart, ky "tjetri" nuk mbeti jashtė konceptit. Fjalia e mėsipėrme nuk qėndron. Pse nuk hap njė temė pėr kėtė punė, mė duket se je duke ngatėrruar p.sh. konceptin dhe termin e ėndrrės me pėrmbajtjen e ėndrrės. Pėrmbajtjet e ėndrrave janė abstraksione. Abstraksionet janė abstraksione, pėrdorin koncepte tė plota, pėrdorin koncepte tė modifikuara/korruptuara, pėrdorin absurde, etj. Veprimtaria e trurit nuk ėshtė gjithnjė racionale, ndryshe nuk do tė kishim spitale pėr kėto raste.

    Njelloj dhe per Zotin.
    "Zoti" ėshtė absurd pėr shkak tė vetėkundėrshtisė nė pėrpjekjen pėr tu konceptualizuar. Absurdja e "zotit" pėrfshin nė pėrkufizim veti vetėkundėrshtuese dhe ndėrkundėrshtuese, qė e hedhin poshtė si koncept dhe e klasifikojnė direkt si absurde. Ēdo i ashtuquajtur "koncept" qė nuk ėshtė racional, nuk ėshtė koncept, por absurde. Ėndrra, tjetri, etj. janė koncepte (pra, abstraksione racionale).


    Pėrshėndetje, mė tepėr grintė nė debat dhe gėzuar (ri)lindjen e Diellit (Sol Invictus) ;) - qė sivjet na zuri saktėsisht mė datė 21.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KVS : 25-12-2005 mė 05:32

  20. #40
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Pra ti thua që "zoti" nuk njeh konceptin e kohës? Atëherë është apo nuk është "i gjithëdijshëm" "zoti"? Se çfarë thotë njëri nuk thotë tjetri për "zotin"? Siç, ka thënë dhe dikush tjetër andej nga ateizmi, kam vënë re që "zoti" evoluon sipas folësit për "zotin". Shumë mënyrë konveniente për të folur pa përgjegjësi për "zotin". Të lutem, pra, përkufizimin tënd të zotit personal.
    Te njejten gjuhe po shkruajme ne KVS? Patjeter qe Zoti eshte i gjithedijshem. Nuk kam shkruar ne ndonje vend qe Zoti nuk e njeh konceptin e kohes, por kam shkruar qe eshte jashte dimensionit KOHE, nuk eshte i kufizuar nga koha ( dhe nga asgje). Koha vepron mbi krijesat, jo mbi krijuesin. Nuk eshte e nevojshme te marresh as nga Kurani as nga Bibla perdorime te konceptit te kohez. Ato jane per t’u shpjeguar diçka njerezve.

    Citim Postuar mė parė nga SG
    “nje ore”, “me pas” “me pare” etj. kane kuptim per ty e per mua por kur perdoren per njerezit dhe jo (kur perdoren) per Zotin.
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Paracaktimi, pavarësisht se a e di subjekti apo jo, do të thotë që çdo gjë do të ndodhë ashtu, sepse ashtu është paracaktuar. Kjo nuk ndërvaret me subjektin, por vepron mbi subjektin.
    Çdo gje do te ndodhe ashtu, por njeriu nuk e di se çfare eshte “ashtu”-ja derisa ai te beje zgjedhjen, pra i duhet te vendose vete se çfare do te jete “ashtu”, prandaj eshte i lire.

    Citim Postuar mė parė nga KVS
    "Zoti" e di se çfarë do të zgjedhësh dhe çfarë do të arsyetosh ti. Ai "di gjithçka" prej "gjithnjë", jo vetëm për ty por për "gjithçka" e rrjedhimisht janë të paracaktuara, sepse dihen që pa ndodhur, që pa ardhur ende. Më duket se nga pak hymë në shpjegimin se si paracaktimi hidhka poshtë vullnetin e lirë, tepër pikëlluese...
    Zoti e di, por nuk te ka detyruar per asgje. Me thuaj pak si kuzhtezon dija e tij veprimin tone. Ti supozon qe dija kushtezon. Le te themi qe Zoti e di nese ti do t’i pergjigjesh ketij mesazhi ose jo. Ai e ka shkruar qe ti….. Se çfare do besh ti eshte e paracaktuar. Me thuaj tani si e pengon kjo vullnetin tend te lire per t’iu pergjigjur ose jo.

    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Ç'lidhje ka dija e njeriut me faktin që çdo gjë në të, rreth tij e gjatë tij është e paracaktuar.
    Ta them une lidhjen perseri. ( Vazhdimi i paragrafit te mesiperm. ) Te te kujtoj qe kjo ishte per t’iu pergjigjur fjaleve te tua “Njeriu do zgjedhe ate qe Zoti di.” Njeriu nuk e di se çfare ka shkruar Zoti, njeriu nuk e di se çfare di Zoti. Une e di qe Zoti e ka parashkruar se çdo me ndodhe por nuk e di se çfare do me ndodhe. Paracaktimi nuk me kufizon ne asnje menyre.
    Je ne nje ndarje rrugesh, dhe te duhet te shkosh majtas ose djathtas. Une po te them qe Zoti e ka shkruar se ç’drejtim do marrresh. Ne ç’menyre te detyron kjo ty te marresh X drejtim? Zoti ka shkruar drejtimin qe ti do marresh jo sepse ai do te te detyroje ty ta marresh ate drejtim por sepse ai eshte siper kohes dhe e di se çfare drejtimi do marresh. (Si ka mundesi qe nuk po kuptohemi me kete pike?)

    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Kur unë e hedh gurin në lumë, nuk ka të bëjë aspak nëse di gjë guri që po hidhet në lumë apo jo, a është i ndërgjegjshëm guri apo jo, a ka mundësi të kuptojë guri se ç'po ndodh apo jo. Fakti është që unë paracaktoj lëvizjen e gurit drejt lumit dhe ai do të bjerë në lumë. Disa gurë i hedh në lumë, disa i marr me vete: Paracaktim. Më vjen keq që arriti deri këtu shtjellimi. Mendoj se nuk shkon më thjesht.
    Po pra po, por ti e une nuk jemi gure qe na hedhin ne lume. Une e ti hidhemi vete ne lume. Nese Zoti e ka shkruar qe ti do hidhesh ne lume, kjo nuk do te thote qe Ai te detyroi ty te hidhesh, por qe Ai e di qe ti do hidhesh dhe gjithe ndodhite e tua te mepasshme. Rrethanat dhe pasojat jane te krijuara nga Zoti por zgjedhja eshte jotja. Njeriu e gjen veten ne rrethana te cilat jane jashte kontrollit te tij (dhe eshte i papergjegjshem per to). E kam thene qe njeriu nuk eshte absolutisht i lire, por ne keto rrethana atij i ofrohet mundesia per te zgjedhur. Zoti ka krijuar edhe lumin edhe bregun nga do hidhesh edhe trupin qe do hidhet edhe forcen terheqese qe do te te çoje ne lume edhe trurin qe do vendose te hidhet apo jo, por atij i ka dhene liri - vullnet te lire.
    Po perserit(im) veten, me mire rilexojme ç'kemi shkruar.
    Pershendetje! (Me duket se po pershendetemi ca si shpesh në kete teme. )
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 25-12-2005 mė 10:24
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
    Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 07-07-2018, 11:21
  2. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-01-2009, 02:19
  4. Publikohet raporti vjetor mbi lirinė fetare nė botė
    Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 02-03-2007, 06:14
  5. Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-08-2006, 16:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •