Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40

Tema: Jorgo Bllaci

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e pelin
  Anėtarėsuar
  15-08-2002
  Postime
  214

  Jorgo Bllaci

  JORGO BLLACI

  ---------------------------

  ***
  kaq deshira ne po mbajme fshehur,
  sa dhe vetes trembemi t'ia themi,
  rrugeve te jetes,si te dehur
  endemi dhe s'dime se ku vemi...
  1957(19vjec)

  ***
  ...........................
  po nga mjegull' e kohes se ikur,
  ndodh qe shpesh ndonje ze na jehon
  mallengjenjes,i larget,i mbytur,
  dhe padashur ne shpirt na trishton...
  1960

  ***
  .......................................
  ja keshtu,moj mike,qenka jeta:
  ndodh qe nganjehere,per cudi,
  lodhet prej mesimeve te veta
  edhe behet foshnje ,porsi ti .
  .....................................
  1961

  ***
  ...............................
  ne vitet tona,s'duhet te genjejme
  me lote shpirtin,se s'ia vlen,vella,
  qe dashurine e vogel ta shperblejme,
  keshtu si ti ,me dhembje te medha!
  1963

  ***
  dy hapa larg,e vite per t'arritur
  atje,ku per cdo cast na vete malli,
  atje,ku bujarisht fal jeten diell' i ndritur,
  atje,ku po na qajne per se gjalli.

  dy hapa larg,vella,dy hapa larg,matane
  pas mureve te lagesht e te erret
  po na vajton liria,qe prej saj na ndane,
  sepse me fort e deshem nga te tjeret.
  1964(ne burg)

  ***
  gezimn' e dashurise syzezes a sykaltres
  ia falim krejt,asgje per vete s'mbajme;
  zhgenjimn' e dashurise me mikun me te afert
  mundohemi vellazerisht ta ndajme;
  kurse kujtimn' e saj e fshehim diku thelle,
  porsi kopraci i prrallave thesarin,
  dhe kycim dyert mire kur vemi e perkedhelim,
  se trembemi mos vijne e na e marrin.
  1984

  ***

  L.Poradecit
  "Naimi preu shkurret,shkuli ferrat,
  pastaj qilizme truallin punoi;
  fidanet mbollen me durim te tjeret
  dhe vreshti i bukur shpatin gjelberoi.
  kur vajta une atje--me tha Lasgushi,
  nje mbremje buze gjolit tek shetisnim,--
  hardhite kishin lidhur vile rrushi,
  por,kemi etje,dukej sikur flisnin.
  ahere c'bera? neper shkemb te malit,
  nje brazde hapa deri te burimet
  dhe me se fundi,ujerat si kristali
  u derdhen neper te me mermerime."

  si tha keto mbeshteti te dy duart
  permbi bastun,dhe shtoi si neper lote:
  " e keni rradhen ju per ta punuar
  kete te bukur vresht,pa shok ne bote.
  ta rritni te shendetshem,ta selitni,
  ta doni si thesarin me me vlere;
  dhe neve,qe aty e lame shpirtin,
  na sillni neper mend ngandonjhere!.."
  1989

  ***

  kendej armik, andej edhe me zi,
  edhe ne gjoks, edhe ne shpine plumba.
  kurse,me klithma, neper qiellin gri
  perplasin flatrat tufa me pellumba,
  pa ditur nga t'ia mbajne...Eh ,o njerez!
  c'e paskeni kaq me mllef per njeri tjetrin?
  nje cast duroni,vec nje grimez here
  pushojeni kete orgji te eger,
  te pakten, gjersa ne te tjera vise
  te cajne e t'ikin,mbase pergjithmone,
  keta te mjere zogj te dashurise,
  qe i tromaksi cmenduria jone!
  1992

 2. #2
  forever hers Maska e Eagle
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  56
  Postime
  505
  Poezia per Lasgushin e jashtzakonshme.,

  Jorgo Bllaci ka qene poet shume i mire, gjynah qe njihet kaq pak
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 3. #3

  Jorgo Bllaci

  * * * (1970)
  Ne nje rreth miqsh me pyeten nje dite:
  “Pse, kur ne vjersha titulli mungon,
  shenohen shpesh tre yje? Kjo tradite
  ka mbetur kot, apo dicka tregon?”

  “Ka yj te ndezur, ka dhe yj te shuar
  qe drita, - u thash, - vazhdon u vjen mbi dhe,
  po ka me larg dhe yj te pazbuluar,
  se rrezja s’u ka mbrritur gjer tek ne.

  Dhe poezia, porsi galaktikat,
  Keshtu tre llojesh yjte e vet I ka;
  Prandaj, kur s’vihen tituj mbi lirika,
  Shenohen shpesh tre yje… dhe nder ta,

  I pari shpreh te bukuren q’e shohim,
  I dyti, ate qe ne kujtime rron,
  Kurse I treti, ate qe ne s’e njohim
  Po vete poezia e zbulon.”


  BALADE (1958)
  S’di nga me vjen kjo kenge e mbytur shpendi,
  Qe pa pushim ne zemer me bucet,
  “ne nje kafaz te bukur prej argjendi,
  dikur me mbylli mizorisht nje mbret”

  Me roberine time zbukuroja,
  Stolite e tij te ngurta ne saraje
  Me kengen time brenges I tregoja
  Sa me zhuriste shpirtin zeri I saj

  Po nje mengjes dericken e kafazit
  Se kush e hapi…une u bera plumb!
  Ne xhamat e dritares u perplasa
  I theva e cava qiellit pa fund

  Dhe si pushtova duke fluturuar
  Me krahet gjake te thella kaltersi
  E prita vdekjen pa u deshperuar
  Sepse e ngopa shpirtin me liri


  NETES (1958)
  Kushtuar P.J.
  Kaq e shtrenjte kurre s’me je dukur,
  Ti vertet nuk paske shembellim!
  Ah, moj Neta, syte e tu te bukur
  Cmendurisht I deshte miku im!

  Nese kete cast I ngrysur meta
  Duke te veshtruar ty keshtu
  Ti mos m’u cudit aspak, moj Neta
  Me kujtuan mikun syte e tu

  Sa deshire do te kisha sonte
  T’ju veshtroja bashke qe te dy:
  Vetem ta degjoje te kendonte
  Vargjet qe me zjarr t’I thuri ty!

  Ndoshta sot, qe vite pas la jeta,
  Miku prap ne shpirt te mban diku…
  Ish e bukur dhembja e tij, moj Neta,
  Aq sa c’jane edhe dy syte e tu


  DIELLI DHE VLAGA (1988)
  Nje djalosh si drita na takuan,
  Duke shkuar rruges tri syzeza,
  Dhe te trija befas fergelluan
  Fshehtas njera-tjetres flake u ndezen.

  Thote e para: “Nga na vjen or djale?”
  “C’ere te ka sjelle?”- ia kthen e dyta,
  Me se vogles lemsh iu mblodhen fjalet,
  Pati turp e nuk I ngriti syte.

  “Une jam – tha djali – vete dielli,
  c’ere me ka sjelle? Dashuria.
  Zbrita fluturim nga kup e qiellit,
  te marr nuse nje nga ju te trija!”

  Flet e para: “Po me zgjodhe mua
  Behem hije, te flladis me ere.”
  Hidhet tjetra: “Une behem krua
  Te te shuaj zjarrin perngahere!”

  Me e vogla prap nuk flet e gjora,
  Flake s’eshte e digjet porsi flake,
  Bore s’eshte e befas porsi bora,
  Shkrihet e I behet tokes vlage.

  Mbetet I habitur djali-diell,
  Qysh u zhduk kjo vajze kaq papritur?
  E kerkon gjithkund e neper qiell,
  Me se fundi ngjitet I merzitur.

  Thuhet se dhe sot pas kaq kohe,
  Syte I hedh ai nga lartesite,
  Gjithe mall mbi toke se mos shohe,
  Vashezen e dashur ndonje dite.

  Papo thuhet edhe se syzeza,
  Shkrire e bere vlage e thellesive,
  Sapo ndjen mbi dhe te parat rreze,
  Zjarrin e te gjitha dashurive

  Del e behet ves e ndrin e gjora,
  Mbi kurora lulesh e mbi flete…
  Vasheza qe shkriu porsi bora,
  Vlaga e thelle e tokes, jeta vete.

 4. #4
  VALLJA E OSMAN TAKES (1989)

  Eh, mor Osman Taka,
  Bir, Osman, me halle!
  Vetetin me kordhe,
  Shkrepetin me valle!

  Ngrihesh si shqiponje,
  Bie si fajkua,
  Papo shkel mbi truall,
  Si sorkadh mbi thua,

  Sikur do te thuash:
  "Ka barut kjo toke;
  Rende po ta shkelesh,
  Ben shaka me koke!"

  "C'ben ky rrenjedale, -
  Turfullon valiu,-
  C'e pandeh litarin?
  Loder cilimiu?"

  Rreptas ti perdridhesh,
  Porsi shakull ere!
  C'i kujton halldupit
  Pritat e limeret,

  Pritat e asqeret,
  Prere e grire strrallit...
  Hijen e mehitit
  C'i vervite ballit!

  Eh, mor Osman Taka,
  Bir, Osman me halle,
  Nje pasha dovleti
  Vrave me nje valle!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 26-08-2004 mė 16:10
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  LarG Maska e Flava
  Anėtarėsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  547
  Dėshirė

  Me vjen turp te qaj i heshtur,
  si nje shelg perbri mocalit!
  Dua te gjemoj pareshtur
  Porsi lisi maje malit.

  Rreth kurores , shpeseria
  Le te mos me cicerojne
  Qe prej zgavrave te mia
  shkabat te te vigjelojne.

  Deget e fuqishme dua
  te me tunden neper ere
  Papushuar permbi mua
  bore e virgjer le te bjere.

  Siper akujve te ftohte
  do te ngjitem der te rete
  S'do me vije keq ne ndodhte
  te zhuritem nga rrufete!

  Se n'u dashte te zhuritem
  do zhuritem maje malit
  Po s'do qaj e s'do nemitem
  i perulur , bri mocalit.
  Te dua se s'te urrej dot......

 6. #6
  LarG Maska e Flava
  Anėtarėsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  547
  Dy hapa larg

  Dy hapa larg e vite per t'arritur
  Atje ku bujarisht fal jeten djell i ndritur
  Atje ku po na qajne per se gjalli

  Dy hapa larg , dy hapa larg metane
  Pas mureve te lagesht e te erret,
  po na vajton liria , qe prej saj na ndane
  sepse me fort e deshem nga te tjeret!
  Te dua se s'te urrej dot......

 7. #7
  * * *

  Shtegtar, qe kalon monopatit
  Mos e nem kukuvajken e shkrete!
  Lere zogn' e perbuzur prej fatit
  Te kendoje pas qejfit te vet!

  Kushedi c'i ka hypur ne koke
  Kushedi se c'kujtim e gezon
  Kete nate qe era mbi toke
  Porsi kuje violinash ushton

  1957

  * * *

  Kaq deshira ne po mbajme fshehur
  Sa dhe vetes trembemi t'ia themi
  Rrugeve te jetes, si te dehur
  Endemi dhe s'dime se ku vemi...

  1957

  * * *

  Brengen e madhe mbyta ne nje gote;
  Si qenkam dehur sonte s'e kuptoj!
  Per gjerat me te bukura ne bote
  Sa me pelqen te rri e t'enderroj

  Sa me pelqen gazmor t'i bie lires
  Po ku te le mendimi te defresh?
  Demon, demon i madh i hapesires
  Akoma ti kerkon te me genjesh?

  Ti po ma nxin me brenga djalerine
  Ti po m'i shqyen brinjet, po me c'mend,-
  Ose me kthe serishmi qetesine
  Ose me sill ketu terbimin tend!

  Se do t'i qepem qiellit kesaj nate
  Per flokesh ta kap henen e me te
  Te sillem hapesires se pamate
  E te mos zbres mbi toke kurre me!

  1957

 8. #8
  ***

  Gjithe fusha humbi neper mjegull
  E brengosur hena e plote ndrin
  C’po me thua, moj fatlumja pjergull
  Qe mbi gjoks te plepit shushurin?

  Ti, perbri cdo druri te te mbillnin
  Do ta dridhje shtatin plot harbim
  S’do te ndieje brenga te te ndrydhnin
  Se ti s’njeh as mall, as pikellim

  Por, e shtrenjta ime larg, moj pjergull
  Bri nje tjetri, brengen s’permban dot
  Tret veshtrimn’ e dhembshur neper mjegull
  Edhe, mbase, fshehtas qan me lot

  1960


  ***

  Ne fshehtazi shkembejme shpesh veshtrime
  Po sot nje hon i thelle po na ndan;
  Ne fund te tij, si foshnjeze jetime
  Me dhembje dashuria jone qan

  Pa ditur se perse, pa lot, pa fjale
  Pa puthje, ne u ndame neper terr
  Pasionet u roniten me ngadale
  Dhe humben ne nje mjegull plot mister

  Dhe sot, qe me pendim, me mall a vojtje
  Te shkuaren sikush ne shpirt permban
  Ne heshtim kryeulur e me drojtje
  Si vjollca, anes honit qe na ndan

  1961
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  mė pėlqen kjo vera e kėtushme
  e vjetėr dhe e mirė
  mos mė lini me dy gllėnqka
  kam kohė qė s'kam pirė

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Kam pasur fatin te njoftohem me te bijen e Jorgo Bllacit, e cila ma dhuroi nje liber biografi te tij. Pranoj se ishte hera e pare qe degjoja kete emer, thjesht nga injoranca ime dhe pa e hapur librin nuk dija se cfare begatie do gjeja aty. Mora si dhurate edhe nje liber me poezi te Eseninit, dhe besoj se ato vargje te poetit rus tingellojne me bukur ne shqip se sa ne rusishten e vet origjinale. Jo kot e ka marre dekoraten si perkthyesi me i mire i rusishtes nga presidenti rus.

  Shkepus ca vargje prekese te tij qe me kane pelqyer jashte mase:

  Na zuri bora, pa na rėnė fletėt,
  U zbardhėm para kohe, miku im!
  E ē'i gėzuam, ē'i kuptuam jetės? -
  Na shkoi e tėra hap dhe zhgėnjim...

  Ē'mallkim i rėndė, nga s'e dimė as vetė,
  Na paska ndjekur prapa si ndėshkim?
  Na mbuloi bora, pa na rėnė fletėt...
  Si do ta shkojmė dimrin, miku im?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Mban mend? Kesaj rruge dolem
  Naten e lamtumires.
  Fjalet qe nuk i folem
  Shiu ja tha erresires.

  S'di sonte kendej kalova
  Kohet si lashe menjane,
  Befas m'u duk se degjova
  Dy zera,si zerat tane..

  Njeri dic foli per mallin,
  Tjetri sikur psheretiu...
  E dashur ,ne ishim valle
  Apo erresira dhe shiu?

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Postuar mė parė nga D D
  mė pėlqen kjo vera e kėtushme
  e vjetėr dhe e mirė
  mos mė lini me dy gllėnqka
  kam kohė qė s'kam pirė
  kaq eshte kjo? vetem kaq?

 13. #13
  Plaku i urės

  Qėmoti, thonė, te njė urė e gurtė
  Tre vetė deshėn t’iknin nga kjo botė
  Por ua kuptoka mendjen njė i urtė:
  “Ē’e keqe ju ka gjetur?” – vjen u thotė

  Ia kthen m’i riu: “Miken qė mė deshi,
  Njė tjetri sot ia shpien me dasmorė…”
  “Ja ti shpėtove, - foli plaku e qeshi, -
  por kur tė marrė vesh ajo e gjorė
  Ē’ia gjeti mikun, pika mund t’i bjerė
  Nuk t’ardhka pakėz keq?” Ky mbeti shtangur
  Dhe nė mendime ra njė copėz herė,
  Pastaj u ngrit e shkoi nga kish ardhur

  I vjen tė dytit radha: “Mos mė pyet!
  Lirinė humba e kot qė rroj nė botė!” –
  Rėnkon sė thelli, ky pa ngritur kryet.
  “Po nuk ke humbur jetėn! – plaku i thotė –
  Dhe kur ke jetėn, ke njė lumė gjaku,
  Paguaje me ēmim tė tij lirinė!”
  U bind dhe ky nga fjalėt qė tha plaku
  La urėn pas e humbi nė luginė

  I treti fillikat mbi urė mbeti
  Nga pamja e vrarė, dukej mė i mjeri
  “Po ty, - i flet i urti, - ē’hall tė gjeti?”
  Ai mezi pėrgjigjet: “Humba nderin…”
  Dhe seē kėrkon tė shtojė nėpėr dhėmbė
  Po nuk e lėnė drithmat edhe lotėt
  Ahere plaku merr njė gur tė rėndė
  Ia var nė qafė e “Mos e zgjat!” – i thotė
  “Mos ėshtė i ftohtė uji…” – mėrmėriti
  tek dridhej tjetri, por nga buza shkau!
  Dhe s’tha njeri pėr tė: “I ndrittė shpirti!”
  As lumi qė e mori nuk e qau

  1989
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Poetin e shquar dhe tė talentuar e futėn nė burg "shokėt"...Sa keq! Jorgo ishte njė shpirt krijues i veēantė. Ai ishte i njė lloji tė tillė qė zor e e arrin poet tjetėr. Po ja kjo ishte "demokracia" e monizmit enverian...
  Nerim kėtij njeriu tė paharrueshėm si pėr nga arti krijues ashtu edhe pėr shpirtin e sinqertė dhe rrebel!

 15. #15
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga shigjeta
  * * *

  Shtegtar, qe kalon monopatit
  Mos e nem kukuvajken e shkrete!
  Lere zogn' e perbuzur prej fatit
  Te kendoje pas qejfit te vet!

  Kushedi c'i ka hypur ne koke
  Kushedi se c'kujtim e gezon
  Kete nate qe era mbi toke
  Porsi kuje violinash ushton

  1957
  * * *

  Porsi kuje violinash pareshtur
  Ere e marre mbi dhe po ushton.
  Ne korijen e thelle e te zhveshur
  Kukuvajka me gaz po kendon.


  Shtegtar, qe kalon monopatit
  Mos e nem kukuvajken e shkrete!
  Lere zogn' e perbuzur prej fatit
  Te kendoje pas qejfit te vet!

  Kushedi c'i ka hypur ne koke
  Kushedi se c'kujtim e gezon
  Kete nate qe era mbi toke
  Porsi kuje violinash, ushton!

 16. #16
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Citim Postuar mė parė nga pelin

  .......................................
  ja keshtu,moj mike,qenka jeta:
  ndodh qe nganjehere,per cudi,
  lodhet prej mesimeve te veta
  edhe behet foshnje ,porsi ti .
  .....................................
  * * *

  Ti kedo mbi dhe do ta cuditje,
  Mike moj, qe s'vure mend nje here;
  Kur me sheh me vajza ne shetitje,
  Pse serishmi behesh pike e vrer?

  Foshnje ishe, foshnje, mike, mbete,
  Ndonse per dike tani je grua;
  C'dreqin ke, c't'u shkrep pas kaqe vjetesh,
  Qe xheloze behesh prap per mua?

  Une kurre ty s'ta kam rrefyer
  Brengen, qe ne shpirt mezi permbaj,
  Dashuria, dashuri' e fyer,
  Gur me ben e nuk me le te qaj.

  Ja, keshtu, moj mike, qenka jeta:
  Ndodh qe nga nje here, per cudi,
  Lodhet prej mesimeve te veta,
  Edhe behet foshnje, porsi ti.

  Ne s'e qeshim tekanjozen jete,
  Po kur ne gabojme, ajo harron:
  Ndonse marrezira ben dhe vete,
  Rende ne na tall e na ndeshkon.

  Mike, qe me bere te trishtuar,
  Te te qesh, as qe me shkon nder mend, -
  Eshte i gjere shpirt i perveluar,
  Ka nje vend dhe per gabimin tend!

  1961
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 19-01-2005 mė 15:33

 17. #17
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  * * *

  Sa pisk e kam, sa dhembje ndiej, sa dua
  Te me perpije brenda dheu i zi!
  Oh, zgjate doren sonte edhe mbi mua,
  Te ngrohten dore, o mema Shqiperi!

  Jam i semure, buza po me dridhet,
  Ketu ne gjoks dicka me shpon, si gjemb,
  Nje lemsh, nj'i forte xhung ne fyt me mblidhet,
  S'marr fryme dot, cdo pejz ne trup me dhemb.

  Nje cast me merr ne gjirin tend te shenjte
  Te mbeshtes kryet e te qaj, te qaj,
  Ashtu sic mund te qajne, o meme e shtrenjte,
  Vec foshnjat dhe fajtoret e pafaj!

  1964

 18. #18
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  * * *

  S'i mbaj meri per vitet e rinise,
  Qe nje nga nje po m'ikin pa gezim
  As jetes plot andrralla, as dashurise,
  Qe u tall ashtu sic desh me fatin tim.

  Askend nuk e kujtoj per keq ne bote, -
  Ne zemren time shteg te mbyllur s'ka
  Mjafton nje fjale e cilter, fjale e ngrohte,
  Qe te me besh prape mik e prape vella.

  1967

 19. #19
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Poet i mrekullueshem!!!

  * * *

  Une ngjaj me bredhat neper male,
  Qe te blerte mbeten ne cdo stine,
  Qe nuk ka c'u ben acari i eger
  Me debore e shi e suferine.

  Ajr' i paster, trualli i forte
  Valle u jep atyre kaq rini?
  Ku ta dish? Natyra ka dhe ligje,
  Qe prej nesh i fsheh me xhelozi.

  Une ngjaj me bredhat, por, ne dimer,
  Tek mbi supe boren pres i heshtur,
  Mendja me rri larg te nje qershize,
  Qe acari i ngrire e gjen te zhveshur...

  1967
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 19-01-2005 mė 15:57

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354

  Petalet bien...

  ***

  Petalet bien ; era mengadale
  I hedh mbi gjurmat,qe le mikja pas.
  E shoh tek shkon e heshtur dhe nje fjale,
  Per lamtumire, s`kam fuqi t`ia flas.

  E c`mund t`i them?Degjon te kthehet valle
  Serishmi zogu , qe mergimin nis,
  Kur tjeter vis kerkon e s`e ze malli
  Per cerdhen a per strehen qe braktis?

  Papritur, te rrembyera rrekera
  Ne shpirt me mbysin dhembjen pa kufi!
  Petalet bien…heshtas shket pranvera,

  Roniten te perkoheshmet stoli…
  Nje grusht kujtimesh qe shperndau era,
  Ja c`qe , se fundi , gjithe kjo dashuri !


  1962

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Letersia E Sotme Shqiptare
  Nga SUPERSTAR_N1 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 04-12-2005, 18:43
 2. Te perndjekurit ne greve urie
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-07-2003, 00:59
 3. Gazeta 55 gazete e popullit.
  Nga erzeni nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 21-06-2003, 20:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •