Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 79
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263

  far ju msoi shpirti i shenjt?

  nuk e di a me lejohet te hapi une ketu teme por eshte nje gje qe mua me intereson nese me lejohet...

  shkurt..

  Jezusi a.s. ju ka premtuar sipas bibls q do te vi dikush qe do tju dergoi ne gjith te verteten dhe se njerzit ne kohen e jezusit a.s. nuk ishin gati per ato gjera per ate vu tha jezusi se do te vi mbrojtesi dhe do tju tregoj te gjitjh te verteten..
  far ju ka treguar shpirti i shenjt?
  kjo shte pyetja ime..

  edhe dicka se harova..cka ju tregoi shpirti ose fryma e shenjte per te ardhmen qe ju premtoi Jezusi as. sipas bibles??

  shprej qe nuk do te ndjeheni te prekur me pyetjen time..
  pershendetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga buja_20 : 28-03-2009 m 23:01

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Shpresoj se nuk do te ndjehesh as ti i prekur po cili eshte qellimi qe pyet ?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Shpresoj se nuk do te ndjehesh as ti i prekur po cili eshte qellimi qe pyet ?
  mendoj qe pyetja mjafton per tiu pergjigjur!!

  per pyetja ka pergjigje e nuk pyetet qellimi..

  pershendetje..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Po sepse ne varesi te pyetjes kuptohet qellimi .

  Nuk eshte se ti di dika nga Bibla qe ke ardhur aty e ke ngecur .

  Ti thjesht nisesh nga myslymanizmi jot per te sjelle nje te vertete sipas teje qe per ne te krishtere as qe merret parasysh .

  Prandaj nese ke pyetje ne kontekstin biblik me thuaj se si e njohe ti frymen e shenjte , per fare flet , perse erdhi fryma e shenjte ?

  Nga e njohin te Krishteret tek e fundit frymen e shenjte ?

  Pergjigja eshte vetem nje nga Bibla , me kete te ndihmova , tani sa me teper te duash te dish per Frymen e Shenjte aq me teper lexo Bibel pasi vete Zoti nuk i nxit debatet e propagandes se fjaleve te kota .

  Nese ke njohuri mbi krishterimin dime se fare disktutojme , nese nuk ke fillo e meso duke lexuar pastaj lindin pyetjet , eshte llogjike apo jo ?

  Njeriut i lindin pyetjet mbi gjerat qe lexon dhe meson .
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 28-03-2009 m 23:05

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  m plqeu prgjigja jote e par ku the:

  Nga e njohin te Krishteret tek e fundit frymen e shenjte ?

  Pergjigja eshte vetem nje nga Bibla


  por pyetja sht nse Jezusi foli pr frymn e shenjt ose shpirtin e shenjt e ju tha qe shpirti i shenjte do tju coj ne te vertet ose ku thot do tje qendroj ne ju pergjithmone..si e din ti si Krishter qe e ke frymen e shenjt??
  normal qe bibla tregon se fryma e shenjte egziston por cila eshte shenja e krishterit nese ai e ka frymen e shenjt?
  sepse behet fjale per nje gje te rendesishme..
  Jezusi tha qe ai qe do te vij pas meje do tju tregoj krejt qe une e lash te themi ne gjys..sepse Jezusi vu tha atyre dishepujve...ju ende nuk jeni gati ti ndegjoni por kur te vi ai mbrojtesi do tju coj ne te vertet do tju tregoj krejt per mua do te flet edhe per te ardhmen do tju tregoj
  tash si e sqaron iju kt.. e tash erdhem te pyetja....
  far ju msoi shpirti i shenjt?
  edhe
  cka ju tregoi shpirti ose fryma e shenjte per te ardhmen qe ju premtoi Jezusi as. sipas bibles??

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Biblen e lexojme njesoj si une edhe si ti , pse nuk e merr mundimin ti te gjesh se cfare tregon nuk do te thote te pyesesh per te gjet shteg per debate ne lidhje me Muhamedin .

  Nje gje po te them , Bibla me Muhamedin s''ka asgje te perbashket dhe per me tej krijo bindje po te perseris duke gjetur vargjet te cilat flasin per Frymen e Shenjte , gjithsesi Krishterimi nuk eshte thjesht nje doktrine e Frymes se Shenjte por nje komunikim i afert me Perendine nepermjet sakrifices dhe dashurise se Jezusit .

  Nese ke bindje te tjera jashte Bible rreshtoji edhe le te shkoje kjo teme ne nenforumin myslyman , nuk me duket se ke probleme ne te lexuar te Bibles nese e ke deshiren .

  Zoti te udhezofte !

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  ani pse krcen tek Muhammedi a.s tash :-) ..
  pyetjet me duket se i shohesh sa duket ti vet nuk ke pergjigje une kete mund ta kuptoj qe ti ske mundesi ose ske ende dijeni per pegjigjen e kesaj pyetje..
  por ka krishter edhe qe dine prap nuk e din pergjiegjen e kesaj pyetje...
  domethn ju nuk mundeni ndryshe te komunikoni me perndin prve se npermjet Jezusit?
  pra nuk mundeni te keni nje komunikim direkt me Zotin..

  pra kur beni lutje per shembull per tju falenderuar Zotit nuk e di a beni lutje te tilla..kur beni kesi lutje a nuk thoni vetm o Zot t falnderoj q m ke dhn shndet ose lutje t ndryshme
  Nse ne Krishterizm sht nj gj e rndsishme q njeriu duhet te besoj se Jezusi eshte Zot dhe Biri i Zotit ather kalojme ne nje gje qe nuk i takon Zotit..

  Zoti sipas Biles ne testament te vjeter i ka urdheruar profetet e tij te adhurojne ate te vetem dhe i ka urdheruar tju tregoje njerezve qe vetem ate duhet ta adhurojne dhe te besojne qe ai eshte i vetmi Zot....por me vone Zoti e ndryshon mendimin dhe dergon "Birin" qe mendojn krishteret dhe ua ben njerezve obligim qe te besojne ne birin e tij ..edhe Zoti njerezit e meparshem nuk i deshti aq shum me perpara dhe u dergoi vetem profet por me kalimin e kohes Zoti i deshti me shum dhe prej dashuris te madhe ndaj njerzimit Zoti e dergoi birin e etij qe eshte nje ofendim i madh sipas besimit tim ne Zotin..

  pra ne bibel thuhet ...per ate se Zoti i deshti shum njerzit ua dergoi birin e tij qe te besojne ata ne te por me perpara ishte obligim te besohet ai i vetem pa bir

  kjo do te thote qe Zoti nuk i ka dasht njerzit aq shum sa ne kohen e jezusit me kalimin e kohes Zoti i deshti sa me shum njerzit dhe ndryshoj mendimin?? keta jane cile qe nuk i takojne Zotit.
  .

 8. #8
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  44
  Postime
  1,258
  Citim Postuar m par nga buja_20 Lexo Postimin
  nuk e di a me lejohet te hapi une ketu teme por eshte nje gje qe mua me intereson nese me lejohet...

  shkurt..

  Jezusi a.s. ju ka premtuar sipas bibls q do te vi dikush qe do tju dergoi ne gjith te verteten dhe se njerzit ne kohen e jezusit a.s. nuk ishin gati per ato gjera per ate vu tha jezusi se do te vi mbrojtesi dhe do tju tregoj te gjitjh te verteten..
  far ju ka treguar shpirti i shenjt?
  kjo shte pyetja ime..

  edhe dicka se harova..cka ju tregoi shpirti ose fryma e shenjte per te ardhmen qe ju premtoi Jezusi as. sipas bibles??

  shprej qe nuk do te ndjeheni te prekur me pyetjen time..
  pershendetje


  S pari duhet t dish dika q sht shum e rndsishme. Fryma e Shenjt jeton n do t krishter q nga koha q zbriti n Tok dhe sht pikrisht Ngushlluesi i premtuar nga Krishti. Fryma jeton n do t krishter dhe do i krishter i vrtet sht pjes e trupit t Krishtit. Ky trup sot quhet dhe sht KISHA. Dhe Fryma e Shenjt jeton n kt KISH. KISHA Universale prbhet nga Kisha Lokale t cilat jan Kishat q ndodhen n do qytet apo fshat n mbar botn. do KISH lokale udhhiqet nga Fryma e Shenjt dhe do KISHE Fryma e Shenjt i transmeton vullnetin e Perndis.

  Vullneti i Perndis sht i shumanshm dhe brenda ktij mesazhi ekzistojn edhe zbulime t Perndis pr t ardhmen. Por zbulimet pr t ardhmen nuk jan m t rndsishme se sa mesazhi q ka lidhje me ecurin e KISHS. Perndis i intereson m tepr ecuria e KISHS dhe jo njohuria q mund t ket nj KISH pr t ardhmen.


  T krishtert din shum gjra pr t ardhmen dhe shumica e ktyre zbulimeve vijn nga Fjala e Perndis q sht Bibla. Bibla sht e mbushur plot me profeci q kan lidhje me t ardhmen. Jo do njeri ka aftsin t interpretoj kto profeci. Kt mund ta bjn vetm t krishtert e vrtet. Fjala sht e Perndis dhe si e till vetm Perndia mund t sqaroj misteret q fshihen pas fjalve profetike. Dhe kt Ai e bn nprmjet Fryms s Shenjt q jeton n do t krishter t vrtet.

  Nga shumica e profecive q kemi n Bibl, kemi kuptuar ktu e shum koh m par se njerzimi sht n ditt e fundit t tij. Nj prmbushje e nj profecie ishte krijimi i shtetit Izraelit n vitin 1947. Ngjarjet kan rrjedhur shum shpejt pas ksaj date dhe shum profeci jan realizuar. Ekziston nj dat e caktuar n lidhje me fundin e njerzimit? Prgjigjia sht JO. Konkluzioni i nxjerr nga profecit Biblike nuk ka t bj me at q prflitet tani s fundmi lidhur me vitin 2012. Kjo sht tjetr gj dhe nuk ka asnj lidhje Biblike apo nuk ekziston dika e till n Bibl. T krishtert e vrtet ndjekin me interes do ngjarje. Pr ta kto ngjarje nuk jan gj tjetr vese prmbushje t profecive q jan shkruar n Fjaln e Perndis. T krishtert e vrtet presin me padurim ardhjen e Jezu Krishtit ashtu si Ai e premtoi dhe kjo dit sht m afr se kurr.


  Kto gjra nuk kan fund dhe do t duhej shum koh t trajtonim kt tem por duhet t dish nj gj dhe duhet t t interesoj dika q sht m e rndsishme se sa t njohsh at q Fryma e Shenjt na ka zbuluar. Mardhnia jote me Perndin nga i cili ka ardhur Fryma e Shenjt si sht? A ke nj mardhnie me kt Perndi? A je e bindur brenda teje se cila sht Fjala e Vrtet e Perndis? A je e/i bindur se ku do t shkosh nse sot thrritesh t braktissh kt jet?


  Ka shum pyetje t cilat ti ndoshta do t duhet ti shqyrtosh n jetn tnde, por ato q prmenda m lart jan m kryesoret. Prpara se t krkosh t dish dhe t futesh aq thell n Fjaln e Perndis, shqyrto pyetjet q t thash m lart. Ato jan m t rndsishme dhe themelore pr jetn tnde personale.


  Nn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  ok flm per pergjigje por nuk jam i kenaqur me pergjigjen sepse nuk ka te perbshken asgje me ate qe tha Jezusi se do te vi nuk tha kisha do te vi por tha nje person nje mbrojtes qe do te flet edhe ai do te me permend mua dhe nuk dua ta vazhdoj me tej se nuk kam me nerva me ata njerez qe i fshin postimet se i paskan fshi disa postime nga une..verte si femij te klases se par..
  tung

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  buja 20.

  Eshte si era...nuk dime nga vjen e kah shkon!...(khs Gjn 3,6-8).

  Fryti i Shpirtit eshte dashuria, hareja, paqja, duresa, dashamiresia, miresia, besnikeria, butesia, perkormeria.

  Ne nje teme dikush ka shkruar qe Jezusi nuk mund te jete nje profete, sepse ka urdheruar dicka e pamundeshme: dashurine ndaj armiqve.
  Kur nje prej jush me nje vetemjaftueshmeri jo njerezore, por hyjnore, shkruan gjera si ato qe i ke shruar ti, per besimin tim, (gjera me e cmueshme qe kam) duke e tallur dhe e perqeshur ate, dhe une rri ne paqe te brendshme, lutem per ty, deshiroj cdo te mire per ty e per familjen tende, atehere me te vertete une jam i sigurt qe Shpirti i shenjt me ka treguar kete e me jep fuqine per ta kryer.

  Kur pastaj ti, e disa miqte e tu nuk kuptoni qe "sunt certi denique fines quos ultra citraque nequit konsistere virtus" dhe vazhdoni te shkruani ne qindra teme gjithmone te njejta gjera, dhe une vazhdoj te jete i qete e te jap pergjigjet e kerkuar me butesi, me sinqeritet, duke shpresuar deri ne fund ne mundesite njerezore tuaja, atehere edhe kuptoj qe Shpirti i Zotit eshte me te vertete shume i fort e qe ndikimi i tij mbi pamundesine time eshte jashtezakonish i madh.

  Sipas besimit tone Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Atit qe na jep mundesi te jetojme si femije e Tij, ne kete bote, dhe Shpirti i Krishtit qe na jep force per te dashur te gjithe si Ai Krishti na ka dashur, ne kete bote.

  Pastaj ne paaftesine tone Shpirti Shenjt lutet per ne me ofshame te paregueshme(Khs Rm 8, 26): ne jemi te vetdijshem per kete e nuk arrijme te flasim per kete.

  E kjo edhe me shume nuk eshte e mundur te behet per te ngopur kureshtjet e kota. Shpirti i Shenjt e di qe ti e ke besimin me e mire te botes, e per kete nuk shfaqet, nuk ndehyn, nuk ben asgje per ta treguar prezencen e vet....

  SHPIRTI I SHENJT NUK VEPRON KURRE KOT, KUR ZEMRAT JANE TE MBYLLURA.

  Torrkerry
  Ndryshuar pr her t fundit nga torrkerry : 29-03-2009 m 10:40

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Pergezime Torrkerry per kete pergjigje , se nuk duhet te jemi naiv e te perbaltim Frymen e Shenjte per hir te frymerave qe duan te blasfemojne .

  Zoti te bekofte !

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  buja 20.

  Eshte si era...nuk dime nga vjen e kah shkon!...(khs Gjn 3,6-8).

  Fryti i Shpirtit eshte dashuria, hareja, paqja, duresa, dashamiresia, miresia, besnikeria, butesia, perkormeria.

  Ne nje teme dikush ka shkruar qe Jezusi nuk mund te jete nje profete, sepse ka urdheruar dicka e pamundeshme: dashurine ndaj armiqve.
  Kur nje prej jush me nje vetemjaftueshmeri jo njerezore, por hyjnore, shkruan gjera si ato qe i ke shruar ti, per besimin tim, (gjera me e cmueshme qe kam) duke e tallur dhe e perqeshur ate, dhe une rri ne paqe te brendshme, lutem per ty, deshiroj cdo te mire per ty e per familjen tende, atehere me te vertete une jam i sigurt qe Shpirti i shenjt me ka treguar kete e me jep fuqine per ta kryer.

  Kur pastaj ti, e disa miqte e tu nuk kuptoni qe "sunt certi denique fines quos ultra citraque nequit konsistere virtus" dhe vazhdoni te shkruani ne qindra teme gjithmone te njejta gjera, dhe une vazhdoj te jete i qete e te jap pergjigjet e kerkuar me butesi, me sinqeritet, duke shpresuar deri ne fund ne mundesite njerezore tuaja, atehere edhe kuptoj qe Shpirti i Zotit eshte me te vertete shume i fort e qe ndikimi i tij mbi pamundesine time eshte jashtezakonish i madh.

  Sipas besimit tone Shpirti i Shenjt eshte Shpirti i Atit qe na jep mundesi te jetojme si femije e Tij, ne kete bote, dhe Shpirti i Krishtit qe na jep force per te dashur te gjithe si Ai Krishti na ka dashur, ne kete bote.

  Pastaj ne paaftesine tone Shpirti Shenjt lutet per ne me ofshame te paregueshme(Khs Rm 8, 26): ne jemi te vetdijshem per kete e nuk arrijme te flasim per kete.

  E kjo edhe me shume nuk eshte e mundur te behet per te ngopur kureshtjet e kota. Shpirti i Shenjt e di qe ti e ke besimin me e mire te botes, e per kete nuk shfaqet, nuk ndehyn, nuk ben asgje per ta treguar prezencen e vet....

  SHPIRTI I SHENJT NUK VEPRON KURRE KOT, KUR ZEMRAT JANE TE MBYLLURA.

  Torrkerry
  shume me ndryshe se tek une..
  une kur nuk jam mir i lutem Zotit..
  them..
  O Zoti im qe je nj, gjitha falnderimet t takon ty o Zoti im..
  e kur nuk jam ndonjehere mire e i lutetm Zotit ne namaz qe te me qetsoj dhe pasiqe qetsohem duke menduar vetm n Zot une i falenderohem Zotit qe me dha fuqi sepse ai eshte i vetmi qe i ben te gjitha gjerat dh eeshte i afte ti bej vet nese i lutesh atij te vetem..

  e ju thoni ..Shpirti i shenjte ju paska treguar dicka dhe ju jep fuqi
  pra ju i luteni tre te ndryshem...e jo te vetmit Zot..
  une kerkoj ndihme i falenderohem vetem Zotit sepse te gjitha Ai i krijoi dhe nuk ka gjalles tjeter qe eshte e barabarte me Zotin qe i ka te njejtat cilesi...a nuk mund te thoni vetm Zoti i vetm i bn t gjitha gjrat dhe vetm at duhet te falnderojm? cfar shpirti i shenjt Zoti eshte i shnejte e nese Zoti nuk te pranon nje lutje qe e ben ti i lutesh shpirtit te shenjte e nese shpirti i shenjt nuk e pranon aather birit.!!!
  Jezusi vet tha pra qe Ati eshte me i madh se une.....pse ather ti luteni Jezusi a.s. per kot nese Ati qe eshte me i madh nuk e pranon lutjen cka ju kerkoni? pse mos ti luteni Zotit te vetem ashtu sic thot shum her ne bibel. Zoti?
  UN jam Zot dhe askush tjeter
  e ju e beni shpirtin shum te madh kinse shpirti i shnejte ju forconka juve ju tregonka dicka e nese kerkoni tjeter kujt ndihme ose i luteni per vec Zotit ai nuk besoj se eshte i kenaqur me ate qe e beni..Nuk do te kesh zotra tjer para meje
  kete qe e ke shkruajtur ti eshte si nje poezi keshtu njohim shum nga njerez qe sot i shkruajne ne libra te tyre..
  Jezusi sipas bibles predikoi..duaje armikun tend!
  duaje serbin qe te masakron familjen para syve tu
  duaje njeriun qe ta hin me boks ne fytyr pa mos i ber gje
  duaje shejtanin (satanin) pra armiku i njeriut eshte edhe shejtani e Jezusi sipas bibles ju meson ta doni shejtanin!!!
  duaje njeriun qe deshiron te hjek prej rruges Zotit!!nese nje njeri te meson te lesh rrugen e Zotit sipas bibles at njeri duhet ta vrasesh!!!
  a do te rish e ta puthish armikun kur ai te sulmon kombin te sulmon fen te ofenon Zotin te pshtyn nenen para syve tu ose e hyp nenen tende ??!!!

  pra dojeni armikun e mos ju hakmereni por vetem luteni per to..


  te lutesh per ta nuk eshte keq mire eshte por te rish para atyre e te shohesh se cka te bejne e mos veprosh kunder asgje vetem ta duash ather nuk je njeri i drejt e as fetar..

  edhe Muhammedi a.s. ne nje rast kur kan qen duke luftuar kunder armiqve Muhamedi a.s. ka ra me fytyr n tok dhe ka ardhur nj shok i Muhamedit a.s. dhe kur Muhamedi a..s. e con kokn e tij e sheh shoki i tij q Muhamedi a,.s. e ka fytyren plot me gjak dhe ni dhemb ne goje i ishte thyer..e aj shoki i thot Muhamedit a.s. ..o i drguar i Zotit lutu kunder kundr tyre ..lutju qe Zoti ti mallkoj...
  atheere Muhamedi ja kthen dhe i thot...


  Vrtet un jam i drguar vetm pr Mshir pr gjth botn..ata nuk e din se ka bjn!

 13. #13
  far ju msoi shpirti i shenjt?

  Fryma e Shenjte na bind per mekat, drejtesi, gjykim.
  Ja cfare tha vet Krishti per Frymen e Shenjte:
  Dhe kur t ket ardhur, ai do ta bind botn pr mkat, pr drejtsi dhe pr gjykim. Gjoni 16:8

  Pr mkat, sepse nuk besojn n mua; (Gjoni 16:9)
  pr drejtsi, sepse un po shkoj tek Ati dhe nuk do t m shihni m; (Gjoni 16:10)
  pr gjykim, sepse princi i ksaj bote sht gjykuar. (Gjoni 16:11)

  Duke i pare keto vargje, behet e dukshme se cfare ben Fryma e Shenjte tek njerezit.
  Idea se ketu flitet per Muhamedin eshte jashte cdo mendimi.

  Fryma e Shenjte perlevdon Krishtin.
  Ai do t m prlvdoj, sepse do t marr prej meje dhe do t`jua kumtoj. (Gjoni 16:14)

  Fryma e Shenjte "banon" tek nje person besimtar-qe beson ne Zotin-Krishtin.
  Frymn e s Vrtets, q bota nuk mund ta marr, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh; por ju e njihni, sepse qndron me ju dhe do t jet n ju. (Gjoni 14:16)

  Nje rol tjeter i Frymes se Senjte eshte mbushja e nje besimtari me te (Frymen e Shenjt).
  Dhe mos u dehni me ver, n t ciln ka shthurje, por mbushuni me Frym, (Efesianeve 5:18)
  Pra fryma e Shenjte ndihmon besimtarin qe ta kuptoj se cafre eshte e mire e cfare jo. Cfare duhet te bej e cfare te mos beje.

  Ky ishte nje pershkrim ne pika te shkurtera.

  Per ju,
  Gregu
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  A nuk ishte fryme n tok edhe para Jezusit edhe ne kohn e Jezusit..??!!!
  Luka 1:41 Dhe ndodhi q, sapo Elizabeta dgjoi prshndetjen e Maries, fmija i krceu n bark, dhe Elizabeta u mbush me Frymn e Shenjt,
  Luka 1:67 Dhe Zakaria, ati i tij, u mbush me Frymn e Shenjt dhe profetizoi, duke thn:
  Luka 1:15 Sepse ai do t jet i madh prpara Zotit; nuk do t pij as ver as pije dehse dhe do t jet i prplot me Frymn e Shenjt q n barkun e s'ms.
  Mateu 5:22 Shum do t m thon at dit: ‘O Zot, o Zot, a nuk profetizuam n Emr tnd, a nuk i nxorm shpirtrat e kqij n Emr tnd, a nuk bm shum mrekulli n Emr tnd?’ 23 Ather un do t’u them: Kurr nuk ju kam njohur! Shporruni prej meje, o keqbrs!”


  Jezusi tha..
  Mateu:27 Dhe n qoft se un i dboj djajt me ndihmn e Beelzebubit, me ndihmn e kujt i dbojn bijt tuaj? Prandaj ata do t jen gjykatsit tuaj.

  a i ndihmoi Jezusit fryma e shenjt..
  aj tha
  po
  a i ndihmoi Jezusit fryma e shenjt te bej mrekulli?
  aj tha
  po
  a jun ndihomoi fryma e shenjt dishepujve te tij?
  aj tha
  po

  cka th Jezusi ..a.s.
  sepse, po nuk shkova, nuk do t vij te ju Ngushlluesi; por, po shkova, un do t'jua drgoj.

  shohim qe shum e kishin frymen e shenjt


  pra fryma e shenjte ishte me ata ishte edhe para jezusit edhe ne kohen e tij..pse te thote aj do tju dergoj frymen e shenjte kur ajo ishte me me ata??

 15. #15
  buja_20,

  Askush nuk tha se Fryma e Shenjt nuk ka ekzistuar me pare.
  Perderisa ne besojm se Fryma e Shenjte eshte "personi" i trete i Trinise-Perendise, atehere ne besojm se Fryma e Shnjte ka ekzistuar ne ne krijim te botes.

  Puna eshte se funksioni i Frymes se Senjte eshte i ndryshem para ardhjes se Krishtit dhe i ndryshem pas largimit te Tij.
  Dikur ka levizur nga nje profet ne tjetrin, nga nje mbret ne tjetrin, duke i vajosur dhe dhene pushtet udheheqjeje. Pas largimit te Krishtit, fryma e Shenjte banon ne trupin e nje personi.

  Per ju,
  Gregu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Peniel : 29-03-2009 m 13:30
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Askush nuk tha se Fryma e Shenjt nuk ka ekzistuar me pare.

  e di qe se ka thene askush per kete nuk behet fjal..

  Perderisa ne besojm se Fryma e Shenjte eshte "personi" i terte i Trinise-Perendise, atehere ne besojm se Fryma e Shnjte ka ekzistuar ne ne krijim te botes.

  qellimi nuk eshte se a ka egzistuar me pare apo a eshte personi i tret i perendis po qeillimi eshte a ishte fryma e shenjt me njerzit..besoj qe e njeh dallimin..

  Puna eshte se funksioni i Frymes se Senjte eshte i ndryshem para ardhjes se Krishtit dhe i ndryshem pas largimit te Tij.


  nese vrtet sht kshtu ather te kisha lut me i sjell vargje te biles ku ka thn Jezusi se do te vi e njejty "fryme e shenjt por me funksion tjeter..aj tha..qe do te dergoj nje mbrojtesqe do tju treoj edhe shum gjera tjera qe ju nuk i dini ..edhe do te flet fryma e shenjte nuk besoj si i ka folur ndonje njeriu!!!

  pas largimit te Krishtit, fryma e Shenjte banon ne trupin e nje personi.

  edhe para se te vi Mesiu (Krishti) ka banuar fryma e shenj n persona t ndryshm!!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  BUJA 20,
  per te dialoguar, me perpara duhet te kerkojme te kuptojme fare me te vertete tjetri ka thene. Ti nuk e ke bere me mesazhin ti. Beje!

  Ke shkruar:

  "Jezusi sipas bibles predikoi..duaje armikun tend!
  duaje serbin qe te masakron familjen para syve tu
  duaje njeriun qe ta hin me boks ne fytyr pa mos i ber gje
  duaje shejtanin (satanin) pra armiku i njeriut eshte edhe shejtani e Jezusi sipas bibles ju meson ta doni shejtanin!!!
  duaje njeriun qe deshiron te hjek prej rruges Zotit!!nese nje njeri te meson te lesh rrugen e Zotit sipas bibles at njeri duhet ta vrasesh!!!
  a do te rish e ta puthish armikun kur ai te sulmon kombin te sulmon fen te ofenon Zotin te pshtyn nenen para syve tu ose e hyp nenen tende ??!!!
  pra dojeni armikun e mos ju hakmereni por vetem luteni per to.."


  Per keta probleme jo sipas bibles, por me te vertete ai ka thene: (E nese nuk do ta kishte thene do te kiste ardur kot ketu ne bote)
  Mat.5,38-48.
  38 “Keni dgjuar se qe thn: ‘Syrin pr sy e dhmbin pr dhmb’. 39 Un po ju them: Mos u kacafytni me t keqin, por atij q t bie shuplak faqes s djatht, ktheja edhe t tjetrn. 40 Atij q do t t qes n gjyq pr t t marr kmishn, jepja edhe pallton. 41 E nse ndokush t shtrngon t ecsh me t nj milje, ti bji dy; 42 atij q t lyp, jepi, e atij q t krkon hua, mos ia kthe shpinn.”

  Dashuria ndaj armiqve
  43 “Keni dgjuar se qe thn: ‘Duaje t afrmin tnd’ e urreje armikun tnd. 44 E un po ju them: Duajini armiqt tuaj, lutuni pr ata q ju salvojn, 45 pr t’u br bijt e Atit tuaj q sht n qiell, sepse Ai bn t lind dielli i tij mbi t kqijt e mbi t mirt e t bjer shi pr t drejtt e pr t padrejtt. 46 Sepse, po qe se i doni vetm ata q ju duan, far shprblimi meritoni? Pse a nuk bjn kaq edhe tagrambledhsit? 47

  E nse i prshndetni vetm vllezrit tuaj, far bni t veant? A nuk bjn t njjtn gj edhe pagant?
  48 Jini, pra t prkryer si sht i prkryer edhe Ati juaj q sht n qiell!”

  Lk 6,27-38:
  (Mt 5, 38‑48; 7, 12a)

  27 “Por po ju them juve q m dgjoni:

  ‘Duajini armiqt tuaj,

  bjuni mir atyre q ju urrejn,

  28 bekojini ata q ju mallkojn, lutuni pr ata q dijekeqas ju mundojn’.

  29 Atij q t bie njrs faqe, ktheja edhe tjetrn! Atij q ta rrmben pallton, mos ia ndal as kmishn! 30 Secilit q lyp prej teje, jepi, e atij q merr gjn tnde, mos i krko ta kthej!

  31 Si dshironi t’ju bjn juve njerzit, ashtu bjuni edhe ju atyre!

  32 Nse i doni vetm ata q ju duan, far merite t veant pritni? Sepse edhe mkatart i duan dashamirt e vet. 33 Edhe nse, [pra] u bni mir vetm atyre q ju bjn mir, far merite t veant pritni? Aq bjn edhe mkatart. 34 E n qoft se u huazoni vetm atyre, prej t cilve shpresoni se do t’ju kthejn, ’shprblim do t keni? Edhe mkatart u huajojn mkatarve, por q t’u kthehet aq sa dhan.

  35 Por ju duajini armiqt tuaj, bni mir e huazoni pa pritur se do t’ju kthejn gj. Kshtu do t jet i madh shprblimi juaj dhe do t jeni bijt e t Tejetlartit Zot, sepse ai ua do t mirn edhe mosmirnjohsve e t kqijve.

  36 Bhuni edhe ju t mshirshm sikurse (edhe) Ati juaj sht i mshirshm.”

  Mos i gjykoni t tjert

  37 “Mos gjykoni dhe nuk do t gjykoheni! Mos dnoni e nuk do t dnoheni! Falni e do t gjeni falje! 38 Jepni e do t’ju jepet: mas e mir, e dendur, e tundur, me grumbull do t’ju jepet nn sqetulln tuaj: sepse me at mas q t matni, do t’ju matet edhe juve n kthim.”

  NESE NUK BEJME SI kRISHTI NA KA THENE, PER FARE DUHET TE JEMI BESIMTARE?
  I ke lexuar temet e ateistet?


  33 Kur arritn n vendin q quhet ‘Kafk’, aty e kryqzuan at dhe keqbrsit, njrin n t djatht e tjetrin n t majt.

  34 E Jezusi lutej:

  “Fali, o At, se nuk din ’bjn!”


  Ne historine e kishes ka pasur shume shembuj: gra, burra, femije qe perpara qe i vrisnin, ua kane falur atyre qe i vrisnin.

  Per te pohuar kete, e perseris, ka nevoje per nje fuqi hyjnore qe ne e quhajme Shpirtin Shenjte, prezenca e te ciles ne disa raste shihet me sy!
  Per t’i ndjekur instinktet tona, nuk ka nevoje per Zotin, as per besimin! Madje i perjashtome nga jeta jone; per t’i ndjekur instinktet tona, veprojme si nese Zoti nuk do te ekzistonte fare!

  Torrkerry

 18. #18
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  [QUOTE=buja_20;2207361][B] fryma e shenjte nuk besoj si i ka folur ndonje njeriu!!!
  QUOTE]


  Ok buja, un pa dashur te jap vlersime as komente, ajde na thuaj ti, kush eshte Shpirti i Shenjt sips teje? Qka eshte Ai? Si e komenton ti thenjen e Jezusit dhe per k e kishte fjalen Ai kur thot:
  8 E kur t vij Ai, do ta vrtetoj se bota e ka gabim n lidhje me mkatin, me drejtsin dhe me dnimin. 13 E kur t vij ai ‑ Shpirti i s Vrtets ‑ Ai do tju udhzoj ta njihni tr t Vrtetn. Ai sdo t flas prej vetvetes, por do t flas ka t dgjoj dhe do tju zbuloj t ardhmen. 14 Ai do t m lvdoj, sepse do t marr prej simes e do tju zbuloj juve.

  Shkurt bujo, kush sht Ky qe flet Jezusi per t sips teje?

  I beson ti Bibles pasi citon rreshta biblik?

  I beson ti Shpirtit Shenjt pasi flet per t?

  Pergjigju si burrat sepse ashtu na ka hije.

  nga
  toni77
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga torrkerry Lexo Postimin
  BUJA 20,
  per te dialoguar, me perpara duhet te kerkojme te kuptojme fare me te vertete tjetri ka thene. Ti nuk e ke bere me mesazhin ti. Beje!

  Ke shkruar:

  "Jezusi sipas bibles predikoi..duaje armikun tend!
  duaje serbin qe te masakron familjen para syve tu
  duaje njeriun qe ta hin me boks ne fytyr pa mos i ber gje
  duaje shejtanin (satanin) pra armiku i njeriut eshte edhe shejtani e Jezusi sipas bibles ju meson ta doni shejtanin!!!
  duaje njeriun qe deshiron te hjek prej rruges Zotit!!nese nje njeri te meson te lesh rrugen e Zotit sipas bibles at njeri duhet ta vrasesh!!!
  a do te rish e ta puthish armikun kur ai te sulmon kombin te sulmon fen te ofenon Zotin te pshtyn nenen para syve tu ose e hyp nenen tende ??!!!
  pra dojeni armikun e mos ju hakmereni por vetem luteni per to.."


  Per keta probleme jo sipas bibles, por me te vertete ai ka thene: (E nese nuk do ta kishte thene do te kiste ardur kot ketu ne bote)
  Mat.5,38-48.
  38 Keni dgjuar se qe thn: Syrin pr sy e dhmbin pr dhmb. 39 Un po ju them: Mos u kacafytni me t keqin, por atij q t bie shuplak faqes s djatht, ktheja edhe t tjetrn. 40 Atij q do t t qes n gjyq pr t t marr kmishn, jepja edhe pallton. 41 E nse ndokush t shtrngon t ecsh me t nj milje, ti bji dy; 42 atij q t lyp, jepi, e atij q t krkon hua, mos ia kthe shpinn.

  Dashuria ndaj armiqve
  43 Keni dgjuar se qe thn: Duaje t afrmin tnd e urreje armikun tnd. 44 E un po ju them: Duajini armiqt tuaj, lutuni pr ata q ju salvojn, 45 pr tu br bijt e Atit tuaj q sht n qiell, sepse Ai bn t lind dielli i tij mbi t kqijt e mbi t mirt e t bjer shi pr t drejtt e pr t padrejtt. 46 Sepse, po qe se i doni vetm ata q ju duan, far shprblimi meritoni? Pse a nuk bjn kaq edhe tagrambledhsit? 47

  E nse i prshndetni vetm vllezrit tuaj, far bni t veant? A nuk bjn t njjtn gj edhe pagant?
  48 Jini, pra t prkryer si sht i prkryer edhe Ati juaj q sht n qiell!

  Lk 6,27-38:
  (Mt 5, 38‑48; 7, 12a)

  27 Por po ju them juve q m dgjoni:

  Duajini armiqt tuaj,

  bjuni mir atyre q ju urrejn,

  28 bekojini ata q ju mallkojn, lutuni pr ata q dijekeqas ju mundojn.

  29 Atij q t bie njrs faqe, ktheja edhe tjetrn! Atij q ta rrmben pallton, mos ia ndal as kmishn! 30 Secilit q lyp prej teje, jepi, e atij q merr gjn tnde, mos i krko ta kthej!

  31 Si dshironi tju bjn juve njerzit, ashtu bjuni edhe ju atyre!

  32 Nse i doni vetm ata q ju duan, far merite t veant pritni? Sepse edhe mkatart i duan dashamirt e vet. 33 Edhe nse, [pra] u bni mir vetm atyre q ju bjn mir, far merite t veant pritni? Aq bjn edhe mkatart. 34 E n qoft se u huazoni vetm atyre, prej t cilve shpresoni se do tju kthejn, shprblim do t keni? Edhe mkatart u huajojn mkatarve, por q tu kthehet aq sa dhan.

  35 Por ju duajini armiqt tuaj, bni mir e huazoni pa pritur se do tju kthejn gj. Kshtu do t jet i madh shprblimi juaj dhe do t jeni bijt e t Tejetlartit Zot, sepse ai ua do t mirn edhe mosmirnjohsve e t kqijve.

  36 Bhuni edhe ju t mshirshm sikurse (edhe) Ati juaj sht i mshirshm.

  Mos i gjykoni t tjert

  37 Mos gjykoni dhe nuk do t gjykoheni! Mos dnoni e nuk do t dnoheni! Falni e do t gjeni falje! 38 Jepni e do tju jepet: mas e mir, e dendur, e tundur, me grumbull do tju jepet nn sqetulln tuaj: sepse me at mas q t matni, do tju matet edhe juve n kthim.

  NESE NUK BEJME SI kRISHTI NA KA THENE, PER FARE DUHET TE JEMI BESIMTARE?
  I ke lexuar temet e ateistet?


  33 Kur arritn n vendin q quhet Kafk, aty e kryqzuan at dhe keqbrsit, njrin n t djatht e tjetrin n t majt.

  34 E Jezusi lutej:

  Fali, o At, se nuk din bjn!


  Ne historine e kishes ka pasur shume shembuj: gra, burra, femije qe perpara qe i vrisnin, ua kane falur atyre qe i vrisnin.

  Per te pohuar kete, e perseris, ka nevoje per nje fuqi hyjnore qe ne e quhajme Shpirtin Shenjte, prezenca e te ciles ne disa raste shihet me sy!
  Per ti ndjekur instinktet tona, nuk ka nevoje per Zotin, as per besimin! Madje i perjashtome nga jeta jone; per ti ndjekur instinktet tona, veprojme si nese Zoti nuk do te ekzistonte fare!

  Torrkerry
  domethn ju i doni ata qe te vrasin baben nenen etj...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e buja_20
  Antarsuar
  13-03-2009
  Postime
  263
  nse Zoti nuk paska mundsi t t ndihmoj direkt ty kur i lutesh ati t vetm ai nuk sht Zot..
  prse ti lutesh Zotit nprmjet frymes apo birit ??

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
 3. Agjiologjia
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
 4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjt
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •