Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: atmosfera

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Postime
  11

  Exclamation atmosfera

  Atmosfera.
  Edhe atmosfera qe qarkon token eshte e jashtezakonshme ,madje e vetme.Nuk gjendet ne asnje planet tjeter te sistemit tone diellor.Mungon edhe mbi hene;prandaj,per te qendruar atje astronauteve u nevojiten nje kostum I vecante per ne hapesire.Por mbi toke nuk na duhen keto costume,sepse atmosfera jone permban ne nje proporcion te sakte gazet e domosdoshme per jeten.Disa prej tyre gazeve,ne vetvete jane vdekjeprurese,Por,ne proporcionin ne te cilin jane kombinuar ne ajer,ne mund t’i thithim ato pa rrezik.
  Nje nga keto gaze eshte O2,qe perben 21 perqind te ajrit qe thithim.Pa te,njerez dhe kafshe do te vdisnin Brenda pak minutash.Por edhe teper oksigjen do ta vinte ne rrezik jeten tone.Perse?Sepse oksigjeni I paster,nese tthithet per shume kohe,behet toksik.dhe pastaj,sa me shume oksigjen te kete,aq me lehte shkaktohen djegiet.Sikur atmosfera te permbante teper O2,materialet e djegshme do tem und te ndizeshin shume shpejt.Zjarret do te shperthenin me gaze te tjera,vecanerisht me azot,I cili perben 78 perqind te atmospheres.

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  'Itlodeum' world
  Postime
  694
  at+mos+ferra = At mos me ler te bie ne ferra, me ngri pezull lart. Me mbaj ne ajer. E gjeta?
  O olimpiadisti, temat ketu duhet te jene per historine jo per atmosferen, universin, etj etj. Eshte nenforumi shkenca dhe jeta per kete.

Tema tė Ngjashme

 1. Atmosfera ne forum ??
  Nga BaNi! nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 09-02-2010, 08:19
 2. Disa te dhena interesante nga Kurani Famelart
  Nga buki19 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 07-05-2007, 12:14
 3. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
 4. Mrekullitė nė Kuran!
  Nga Immaculate nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 11-10-2006, 09:48
 5. Atmosfera e Festave!
  Nga Mina nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •