Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Gjuli Maska e gjuli
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  preshev
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave

  ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave ju lutem shkruani ketu se pregatis shum me qef ushqim te shijshem keshtu qe edhe nese ju keni nevoj per gje une do ju ndihmojj......

 2. #2
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  gjuli ka sa te duash tashi skam koh por do te sjelll shum dhe besoj se do te pelqein  6 kivi
  7 ve
  150gr sheqer
  2 sheqer vanile
  2 lug kanel(cinemon)
  130 gr badem
  100 gr lajthi
  80 gr miell
  2 lug pluhur per pjekurina
  10 qershi te sheqerosura
  1,5dl konjak
  200 gr mjalt


  pregaditja
  -----------

  Te rrihen te verdhet e vezeve me sheqer dhe sheqer vanile .
  Rrihet deri sa te filloj masa te trashet
  u shtohet kaneli bademet,lajthit,mielli pluhuri per pjekurina dhe qershit.
  Te lyhet dhe te permiellet pakez kallepi
  ne dimensionet 26 cm.Te rrihet te bardhet e vezeve dhe te shtohet ne mas te
  qitet ne kallep(tepsi)
  dhe te pjeket ne 160C.
  pjekja zgjat perafersisht 1 or .Te prehen kiwit ne rrath .
  Te perzihet konjaku me 170 gr mjalt dhe te lyhet torta derisa ftohet
  e tera te mbulohet me kiwi dhe te lyhet me mjalten e mbetur.
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 3. #3
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Pite me mish pule dhe kpurdha

  brumi
  --------
  300 gr miell
  115 gr puter
  2 lug gjelle ajk
  2 ve
  krip

  fili

  1 qep
  1 thelp hudher
  400-500 gr mish pule
  400 gr kepurdha
  pak puter
  krip , veget,piper
  2 ve
  2-3 lug ajke

  pregaditja

  Qitet 115 gr puter shkrihet qiten vet ajka kripa tunden mir qitet mielli dhe
  behet brumi ... dhe lihet ne frigorifer per 30 min.

  filli
  --------

  qepa , hudhra coptohen imet kauerdiisen ne yndyr
  pastaj qiten kepurdhat kauerdisen disa minuta ,shtohet dhe mishi i pules
  ajka perzihen mir kauerdisen dhe lihen anash pak deri sa te besh peten

  brumi shtriet ne tepsi kshtu me duar dhe qitet fili ..


  pjeket 30-40 min ne 200 C deri sa te merr ngjyren e mir si kjo servohet me sallat me qep
  dhe domate..
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 4. #4
  Gjuli Maska e gjuli
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  preshev
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit shum prishtinase per ato receta te mira

 5. #5
  Gjuli Maska e gjuli
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  preshev
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sdi kush tjera receta ju lutem sa me shshpejt sepse kam deshir te msoj receta te reja ju lutemmmmmmmmmm

 6. #6
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Ėmbėlsirė me pemė

  Pėr brumin nevojitet: 20 g tharm, 1 lugė ēaji sheqer, 1/4 l qumėsht i vakėt, 500 g miell gruri, 75-100 g sheqer, pak krypė, 50g gjalpė (ose 3 lugė ushqimi Vaj).

  Pėr mbulesėn nevojiten: 1-1.5 kg molla apo kumbulla Pėr dekorim: Pak sheqer
  Shtresa Mollat qėrohen, iu hiqen farat dhe prehen nė rriska tė trasha apo kumbullat lahen dhe iu hiqen farat. Pemėm shtrihen mbi brum (kumbullat kthehen me anėn e mbrendshme telartė!). Brumin e lėmė edhe njėherė tė vij dhe kur tė arrij trashėsinė e dyfishtė atėherė e fusim nė furrė.

  Furra 5 min parangrohet dhe piqet nė 200-220`C
  Koha e pjekjes: 20-30 min.

  Pas pjekjes dhe pasi tė ftohet pak ėmbėlsirės i qesim pak sheqer pėrmbi.
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 7. #7
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Zemra Portokalli  Pėr 30 copė nevojitet:
  Zemrat: 250 gr. miell, 150 gr. sheqer, 1 prizė krypė, 1 qese vanilinsheqer, 1 ve, 150 gr. gjalpė e butė.
  Pėr fillin dhe dekorim: 100 gr. marmeladė portokalli, 100 gr. ēokoladė kuzhine, 50 gr. thelba arrash.

  Mielli, sheqeri, krypa, vanilinsheqeri, veja dhe gjalpi hidhen nė njė enė tė thellė dhe me mikser pėrpunohen nė njė masė tė thėrmuar. Me duar e ngjeshim dhe tė mbuluar e lėmė 60 minuta tė ftohet.
  Brumin e pėrziejmė pak me mikser nė njė masė tė lėmuar, e t`hollojmė nė njė sipėrfaqe tė pluhurosur me miell, i presim (me formė zemre) 60 zemra tė cilat i vendosim nė njė tepsi tė lyer me yndyrė dhe i pjekim. Pas pjekjes (rreth 10 minuta nė 200 gradė) i shkoqisim ato me thikė.
  Marmeladėn e portokallit e pėrziejmė, nga dy zemra i bashkojmė me tė. Ēokaladėn e shkriejmė nė njė enė mbi ujė tė nxehtė dhe gjatė ftohjes kohė pas kohe e pėrziejmė. Zemrat i lyejmė me tė dhe i zbukurojmė me nga njė gjysmė-arrė.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Torta ELIZABETA

  Brumi: 9 ve, 9 lugė sheqer. 8 lugė miell, 3 lugė kakao, 1-2 luge vaj. ( pas pjekjes e ndan pergjysme )

  Filli: 300 ose 500 gr keksa te bluar 4 gota qumesht ose leng molle, 250 gr margarine, 1 sheqer pluhur, 300 gr arra tė bluara ose (rrush terur) 1 cokolade 2 shllaga dhe zbukurime torteje.

  PERGATITJA : ( 4 gotat qumesh ose leng molle i kthen ne keksat e bluar, i perzien. margarinen dhe sheqerin pluhur i ben bashke ne nje ene tjeter dhe i ben bashk me keksa,,,gjithashtu edhe arrat ose rushin e terur e kthen ne keksa te gjith d.m.th behem bashke, pas perzierjes te tyre kete e ndan ne dy pjese te barabarta dhe njeres pjese te keksave ja qet qokoladen e shkrier dhe me pas ajo ndrron ngjyren ,,,, njeren pete te toretes do tė thote gjysmen ,,,e lyen me njeren ngjyre te keksave ,,,,e mbulon do te thot me te gjithe njeren pjese te keksave ,,dhe permi e vene pjesen e petes tjeter edhe ate e mbulon me krejt keksat tjere p,sh me ngjyren tjeter ,,, ne te gjitha anet e petes,, torta duhet te merr forme bukes dhe me pas me 2 shllagat e lyen ne te gjitha anet dhe zbukurimet permbi
  tepsia duhet te ket te gjitha anet madhesi te njejte dhe duhet te jete katrore!!!!
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 8. #8
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  patate me miell (ket e adhuroi un gjuli provoje )

  400 gr patate
  50 gr margarin
  75 gr miell
  2 lug qumesht
  krip


  pregaditja
  ------------

  zihen patatet ne uj me krip , kullohen ,shtypen ju qitet 35 gr margarin
  2-3 lug qumesht i perzin mir,i ndan ne 6 pjes. secilen i bon me miell
  i len te trasha perafersisht 1 cm i pjek ne leter me yndyr ne 200 C
  rreth 35 min.
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 9. #9
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  dhe ky omlet taman tashi per pranveren

  200gr hithen (gjethe te reja)
  8 ve
  100 gr djath (gronzola)
  Yndyr
  krip
  piper

  pregaditja

  gjethet e hithit i lajm ne 2-3 uj
  i prejm me thik ..vezet i tundim dhe kriposim
  Ne tav i qesim gjethet i vejm ne zjarr me pak yndyr
  qesim djathin dhe pastaj vezet ...
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 10. #10
  Gjuli Maska e gjuli
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  preshev
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit shumm per kto receta do ti provoj me knaqsi edhe njeher faleminderit shumm

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e kryenece
  Anėtarėsuar
  17-01-2005
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  O prishtinase i ke marre nga agimi.com keto recetat ti

 12. #12
  Gjuli Maska e gjuli
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  preshev
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  i morri ku i morri keto receta po me duken shum shume te mira e falenderoj Prishtinasen shummm

 13. #13
  Gjuli Maska e gjuli
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  preshev
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  asdin kush tjeter ndoj embelsi apo gjell ju lutem ku jeni tret o shqiptar me shkruani ju lutemm??

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2009
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  di une nje recet embelsire shume te mir

  perbersit:

  3 feta buke te zez

  200 g sheqer

  3 luge gjelle vaj luledielli

  2 luge kafe leng limoni  tashi do maresh fetat e bukes do i vesh ne pjate dhe pjaten mbi nje tavolin

  pastaj ne cdo fete buke shto sheqerin dhe pastaj e hap sheqerin me gisht ne menyr qe e gjith feta te mbuloet em sheqer , pastaj cdo fet i hedh vaj do ishte me mir nga shishja duke blloku gryken e shishes me gisht pikon vaj mbi cdo fet buke qe ke perhap sheqerin me gisht derisa cdo fet te mbulohet me vaj (kujdes me vajin qe mos pikoj neper tavolin) pastaj cdo vete me sheqer dhe vaj i shto ca pika limoni dhe pastaj fetat jan gati per tu ngren
  Kjo ishte BUK ME SHEQER DHE VAJ
  ju befshin mir
  rekomandohet te serviret kur ke nja 10 ore pa ngrene se ke iden se car shije ka
  mund te shoqeroet edhe me ndonji limonat shpie e limontos

 15. #15
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Po te kontrolloni ne temat e nenforumit te Kuzhines, do te gjeni tema qe permbajne receta nga me te ndryshmet (embelsira apo gjelle). Flm per mirekuptimin.

  Perla
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Tema tė Ngjashme

 1. 333 receta gatimi
  Nga DEBATIKU nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 29-12-2013, 14:29
 2. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 3. Pėrmbledhja e recetave
  Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
  Nga nausika nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •