Close

Rezultati i Sondazhit: cili dijetar shqiptar e ndegjoni me shum

Votues
81. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Jakup hasipi

    30 37.04%
  • dr.shefqet krasniqi

    21 25.93%
  • sadulla bajrami

    12 14.81%
  • dr.zekerija bajrami

    10 12.35%
  • Enes Goga

    10 12.35%
  • Muselem mazllami

    4 4.94%
  • Bekir Halimi

    12 14.81%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 2 prej 21 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 419
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Selam Alejkum,
    Irfan Salihu eshte nga Kosova konkretisht nga Prizren i te njejtit qytet nga i cili eshte edhe Mazllami, poashtu edhe une jam nga Prizreni dhe i njoh shum mir qe te dy. Irfan Salihu nga ka te kryer Dr. por eshte shum me lart sesa Mazllami gjithashtu eshte shum me i ri se Mazllami dhe ndoshta me pak i njohur se Mazllami por si dijetar eshte shum me lart se Mazllami.
    alejkum selam wella nga prizreni,mir tash e tutje edij se ne prizren paska edhe nje njohes i mire i fes islame,e sa per muselemin edhe un e njoh personalisht dhe vertet e cmoj shum,mua me duket shum i drejt dhe e flet te verteten edhe pse ndonjeher dikujt si pelqen,gati te gjith keta ne list qe jan jan orator te cilet gjithmon kan folur dhe flasin drejtesin,me perjashtim te enes goga,kete nuk e njoh shum,vetem disa her e kam ndegjuar ne radio pendimi.

    si do qe te jet,na sill ndonje video me ndonje ligjerat te ketij irfan salihut qe ta njohem me mire,apo ska dert edhe te ndonje dijetari tjeter,kete tem ashtu ashtu e kemi per te postuar video te ndryyshme te hoxhalllarve shqiptar si dhe te diskutojm reth tyre dhe predikimit apo menyres se si ata ia spjegojn xhematit islamin

    cdo te mire

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262


    e kerkova,kishte shum tema....se kisha ditur

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262

  4. #24
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2009
    Postime
    134


    tekst i qelluar 100%

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454
    Citim Postuar mė parė nga Njoni-ch Lexo Postimin
    pershendetje,besoj se ketu ne kete teme,mund te postojm ligjerata te ndryshme nga dijetaret tan musliman,dhe njekohsisht do doja qe te jepni pergjigje reth pyetjes,cili dijetar shqiptar ju pelqen me shum dhe pse?

    unn do ti cek disa ndersa ju mund te shtoni edhe ndoj tjeter

    1.Hoxhe Jakup Hasipi(zoti e meshirofte)
    2.Dr.Shefqet Krasniqi
    3.Sadullah Bajrami
    4.Enes Goga
    5.Muselem Mazllami
    6.Dr.Zekerija Bajrami
    7.Bekir Halimi


    selam alejkum vella musliman
    pikesepari dua te sqaroj qe me kete qe po postoj nuk dua te bej debate te kota porse deshira ime eshte qe te sqaroj sadopak se te jesh ne graden e nje dijetari nuk eshte aq e lehte,dhe se keta hoxhat me siper nuk jane dijetare.
    per ate qe thote se ata jane dijetare duhet te jape sqarim se kush i ka cilesuar dijetare emrat e mesiperm.
    o vella nuk jemi ne ne gjendje te cilesojme dikend a eshte ai dijetar apo jo sepse ne dime me pak se hoxhet qe ke permendur me siper.
    sh.m.b.......a mund ta thote ndonje qe nuk di nga mjekesia se filani eshte mjek,jo nuk mund ta thote?ate e vleresojne ata qe dine nga mjekesia dhe nese ai filani eshte mjek i mire apo jo ate e vlersojne ata qe dine me se miri nga mjekesia.
    tani dua te them disa qe jane me te vertete dijetare, e keta jane:


    shejkh Albani(rrahimeullah)
    shejkh Abdulkader Arnauti (rrahimeullah)

    keta jane dy dijetare shqiptare qe i njohin nje pjese e mire e muslimane anekend botes,veēanerisht shejkh Albani (rrahimeullah) njihet dhe duhet shume nga muslimanet saqe kur i thua ti muslimanit te nje kombesie tjeter se je shqiptar ai te thote se shejkh Albani (rrahimeullah) ka qene mashallah nje dijetar i madh e ka respekt te veēante per ty si shqiptar.

    nese deshiron mund te themi edhe emra dijetaresh qe nuk jane shqiptare.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar mė parė nga Njoni-ch Lexo Postimin
    http://www.youtube.com/watch?v=Na7mM9FPA9U

    e kerkova,kishte shum tema....se kisha ditur
    Cfar mendimi ke tash per Irfan Salihun
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Cfar mendimi ke tash per Irfan Salihun
    cte them,nuk ndegjova shum mbrem sepse u be vone,vetem kete per alkoolin,me pelqeu,dhe mendoj se edhe ky ben nje hap drejt bashkimit te disa kolegeve te tij,qe ne te ardhmen pritet te bejn reforma ne popullaten shqiptare,duke i larguar nga disa tradita te vjetra e te kota,Zoti i ndihmoft ne qellimet e tija.

    ne prizren a ka edhe xhami tjeter apo ajo ku esht muselemi vetem?sepse skam njohuri per prizrenin

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Nese ste vie si po bej shaka si i erdh Arberit , une do te tregoj se nuk kam kohe per astenjerin me ndegju , bilem po te kem as ateher nuk ndigjoj askend sepse nuk dua te manipulohem nga askush , kam deshire qe me koke timen ti ndaj gjerat pozitive nga gjerat negative , per mendimin tim askush nuk ka nevoj per aske sepse i lumi Allah ja ka fal koken me mendu vet , ndoshta nuk do te pengoj mendimi im sepse te shumica muslimane nuk lejohet te shprehesh mendimin tende .
    o wella ti per mua thuaj dhe ben cka te duash,se mua sme behet vone,mirepo ti mos u trego mendjemadh duke then se ke aq mend dhe stte nevojitet askush per te te spjegu islamin,mos u bej i mjer,se mes me qen ata qe studiojn islamin per poppullin e thjesht shum gjera ngelin te pazberthyera,si psh un me te be nje pyetje ty,apo me shum pyetje reth islamit ti me koken tende te zgjuar perseri smund te me japesh pergjigje,sepse ti ske njohuri mbi islamin ashtu sic ka nje person qe ka magjistruar apo doktoruar ne kete drejtim,me kupton

    tani gabimin tjeter eke kur thua se ste nevojiten dijetaret sepse zoti te ka dhen mend--mir e si e komenton ti kete-Dijetaret jan trashegues te pejgamberve!!!nuk me kujtohet dhe sdua te bej mekat,se sjam i sigurt a esht ajet por 90% po
    do te me permirsoj dikush,nese esht fjal e zotit se dijetaret jan trashegues te pejgamberve ateher,si thua ti kemi nevoj ne per dijetar apo duhet te themi sna duhet askush kemi mend tona,e kur semuresh zoti te ka dhen mend pse nuk sherohesh vet po shkon te mjeku,dmth ne si qenie njerzore kemi nevoj per cdo drejtim te kemi njerez te ditur,mir qe kemi mend,mirepo smund te jemi assnjeher te gjithdijshem,,dhe ti si musliman,un te garantoj se perderisa nuk shkon ne xhami sje askundi,e nese shkon ne xhami sepaku te premten ke ndegjuar ndoj ligjerate ateher ste ka hije te thuash edhe me pas koh un sndegjoj asnje hoxh se kam mend......


    me thuaj shkon te premteve ne xhami???apo musliman je pa namaz????
    nese shkon na trego hoxhen qe ligjeron te te sjell ndoj video te tij e ndoshta ate do e ndegjosh??
    ose do na dalesh ndoj person krejt tjeter????shpresoj ne sinqeritetin tend

  9. #29
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Njoni-ch Lexo Postimin
    o wella ti per mua thuaj dhe ben cka te duash,se mua sme behet vone,mirepo ti mos u trego mendjemadh duke then se ke aq mend dhe stte nevojitet askush per te te spjegu islamin,mos u bej i mjer,se mes me qen ata qe studiojn islamin per poppullin e thjesht shum gjera ngelin te pazberthyera,si psh un me te be nje pyetje ty,apo me shum pyetje reth islamit ti me koken tende te zgjuar perseri smund te me japesh pergjigje,sepse ti ske njohuri mbi islamin ashtu sic ka nje person qe ka magjistruar apo doktoruar ne kete drejtim,me kupton

    tani gabimin tjeter eke kur thua se ste nevojiten dijetaret sepse zoti te ka dhen mend--mir e si e komenton ti kete-Dijetaret jan trashegues te pejgamberve!!!nuk me kujtohet dhe sdua te bej mekat,se sjam i sigurt a esht ajet por 90% po
    do te me permirsoj dikush,nese esht fjal e zotit se dijetaret jan trashegues te pejgamberve ateher,si thua ti kemi nevoj ne per dijetar apo duhet te themi sna duhet askush kemi mend tona,e kur semuresh zoti te ka dhen mend pse nuk sherohesh vet po shkon te mjeku,dmth ne si qenie njerzore kemi nevoj per cdo drejtim te kemi njerez te ditur,mir qe kemi mend,mirepo smund te jemi assnjeher te gjithdijshem,,dhe ti si musliman,un te garantoj se perderisa nuk shkon ne xhami sje askundi,e nese shkon ne xhami sepaku te premten ke ndegjuar ndoj ligjerate ateher ste ka hije te thuash edhe me pas koh un sndegjoj asnje hoxh se kam mend......


    me thuaj shkon te premteve ne xhami???apo musliman je pa namaz????
    nese shkon na trego hoxhen qe ligjeron te te sjell ndoj video te tij e ndoshta ate do e ndegjosh??
    ose do na dalesh ndoj person krejt tjeter????shpresoj ne sinqeritetin tend

    Te premten shumicen e kohes shkoj te xhamia e muhagjirve ne Prishtine mbasi jam edhe student , rrall me bie te shkoj ne Gjilan ose ne fshatin tim .
    Hoxha i xhamis se muhagjirve per bese te zotit nuk di si quhet , edhe ate ai qe tregon une i kom te regjistrume se nuk bene , psh haramet , sepse ndoshta nga ana fetare nuk i di pse nuk bene po nga ana shkencore te garantoj qe po .

    Ndoshta do thuash ose do me perqeshesh por une Zotin gj.sh e kam kuptuar egzistencen e tij permes shkences , e tana kom fillu me leximin e Kur'anit , pra jeta ime eshte e ndertuar mbi shkence e kete e kam vertetim Kur'anin e madherishem .

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
    selam alejkum vella musliman
    pikesepari dua te sqaroj qe me kete qe po postoj nuk dua te bej debate te kota porse deshira ime eshte qe te sqaroj sadopak se te jesh ne graden e nje dijetari nuk eshte aq e lehte,dhe se keta hoxhat me siper nuk jane dijetare.
    per ate qe thote se ata jane dijetare duhet te jape sqarim se kush i ka cilesuar dijetare emrat e mesiperm.
    o vella nuk jemi ne ne gjendje te cilesojme dikend a eshte ai dijetar apo jo sepse ne dime me pak se hoxhet qe ke permendur me siper.
    sh.m.b.......a mund ta thote ndonje qe nuk di nga mjekesia se filani eshte mjek,jo nuk mund ta thote?ate e vleresojne ata qe dine nga mjekesia dhe nese ai filani eshte mjek i mire apo jo ate e vlersojne ata qe dine me se miri nga mjekesia.
    tani dua te them disa qe jane me te vertete dijetare, e keta jane:


    shejkh Albani(rrahimeullah)
    shejkh Abdulkader Arnauti (rrahimeullah)

    keta jane dy dijetare shqiptare qe i njohin nje pjese e mire e muslimane anekend botes,veēanerisht shejkh Albani (rrahimeullah) njihet dhe duhet shume nga muslimanet saqe kur i thua ti muslimanit te nje kombesie tjeter se je shqiptar ai te thote se shejkh Albani (rrahimeullah) ka qene mashallah nje dijetar i madh e ka respekt te veēante per ty si shqiptar.

    nese deshiron mund te themi edhe emra dijetaresh qe nuk jane shqiptare.
    pershendetje wella i nderuar,e pranoj gjithsesi kete keshill nga ju,mirepo un kur kam cekur fjalen Dijetar-kam pasur ndermend termin hoxhe,apo ligjerues,kshtu dicka,sepse edhe un edij se bekir halimi nuk mund te quhet dijetar,ka njohuri te mjaftueshme por akoma ska ndoj titull.....

    kete Enes goga nuk e njoh mire,dhe sdij shum per te

    Sadulla bajrami-esht duke ber doktoraturen me sa dij un,dhe mund te te them se ky do te jet nje orator dhe nje spjegues i islamit shum i mire....

    ndersa sa ju perket ketyre tre te fundive
    Jakup hasipi-si mos e quaj dijetar,kur ka pasur dije te mjaftueshme per kete epitet,jakup hasipi esht nje nder hoxhallaret me te njohur shqiptar me ligjeratat e tij,ka pasur dituri,dhe per ate lirisht te them se per shqiptaret e maqedonise esht diijetar....

    Dr.Shefqet krasniqi-pse mos e quaj Shefqetin dijetar,ka dr ne al Azhar-cka duhet te ben akoma qe te quhet dijetare?

    Dr.Zekerija Bajrami-i doktoruar ne Al azhar-me temen e tij Laicizmi ne balkan
    dhe nje predikues shum i njohur ne gjith maqedonine dhe ne shqiperi poashtu,edhe perendim....

    e sa ju perket Albanit dhe abdulkader arnautit,qe te dyt i dij dhe i respektoj,dhe dij shum per to,ata vertet jan dijetar.....dhe zoti i shperbleft me xhennet


    me duket je nga shqiperia

    e kam pas njohur qe kur isha femij nje hoxh te shqiperise nese nuk gaboj Sulejman efendi Gavoci apo vehbi gavoci.....ke ndegjuar per to......

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Te premten shumicen e kohes shkoj te xhamia e muhagjirve ne Prishtine mbasi jam edhe student , rrall me bie te shkoj ne Gjilan ose ne fshatin tim .
    Hoxha i xhamis se muhagjirve per bese te zotit nuk di si quhet , edhe ate ai qe tregon une i kom te regjistrume se nuk bene , psh haramet , sepse ndoshta nga ana fetare nuk i di pse nuk bene po nga ana shkencore te garantoj qe po .

    Ndoshta do thuash ose do me perqeshesh por une Zotin gj.sh e kam kuptuar egzistencen e tij permes shkences , e tana kom fillu me leximin e Kur'anit , pra jeta ime eshte e ndertuar mbi shkence e kete e kam vertetim Kur'anin e madherishem .
    jo ore wella ska nevoj te te perqesh un te them te lumte qe paske aritur vetvetiu te kuptosh ekzistenn e krijuesit dhe qe iu paske futur islamit ne kete menyre,zoti te dhasht mundesi ti kuptosh te gjitha gjerat,vetem nje ke nga un,leximi esht gjithcka,ato qe i lexon ti besh vepra akoma edhe me mire, mirepo mos haro se edhe dicka duhet ndegjuar,sepse sa lexon per nje ore dikush mund te te spjegon ate ceshtje per 5 min.

    gjith te mirat

  12. #32
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Njoni-ch Lexo Postimin
    jo ore wella ska nevoj te te perqesh un te them te lumte qe paske aritur vetvetiu te kuptosh ekzistenn e krijuesit dhe qe iu paske futur islamit ne kete menyre,zoti te dhasht mundesi ti kuptosh te gjitha gjerat,vetem nje ke nga un,leximi esht gjithcka,ato qe i lexon ti besh vepra akoma edhe me mire, mirepo mos haro se edhe dicka duhet ndegjuar,sepse sa lexon per nje ore dikush mund te te spjegon ate ceshtje per 5 min.

    gjith te mirat

    Ky eshte nje nder problemet e mija si personalitet , ne studime edhe gjithkund sepse mundohem me forca te mija dhe nuk kerkoj ndihme , e di qe esshte nganjeher e gabuar por keshtu kam qellu

    E di qe shumica ketu me konsiderojn psh te moderuar , te tjeret te prapambetur , por jo une nuk jam nga asnjera ane , une nuk i bej qejfin askujt sepse nuk me nevojitet qe dikend ta lendoj e dikend ta gzoj , por gjith shkrimet e mija burojn nga ajo qka ndiej une per boten edhe si une e perceptoj islamin edhe te madhin Zot .

    Nese dikujt nuk i konvenon skam qte beje , une do vazhdoj te jem qeky qe jam .

    Gjithashtu gjith te mirat edhe ty

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262


    perkthimi esht ne gjermanisht

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    eshte nje ender e nje vajze muslimane nga algjiri....qe ka par ender Muhammedin as dhe shejh Albanin

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Ky eshte nje nder problemet e mija si personalitet , ne studime edhe gjithkund sepse mundohem me forca te mija dhe nuk kerkoj ndihme , e di qe esshte nganjeher e gabuar por keshtu kam qellu

    E di qe shumica ketu me konsiderojn psh te moderuar , te tjeret te prapambetur , por jo une nuk jam nga asnjera ane , une nuk i bej qejfin askujt sepse nuk me nevojitet qe dikend ta lendoj e dikend ta gzoj , por gjith shkrimet e mija burojn nga ajo qka ndiej une per boten edhe si une e perceptoj islamin edhe te madhin Zot .

    Nese dikujt nuk i konvenon skam qte beje , une do vazhdoj te jem qeky qe jam .

    Gjithashtu gjith te mirat edhe ty
    un nuk te konsideroj asgje me shum se njeri,dhe nese ti e ndjen veten si musliman i mire ateher vazhdo me punen dhe shpresoj te behesh edhe me i devotshem,flm edhe ty suksese

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    kerkoj falje per kete video te njejt,mirepo njeher e gjeta gjermanisht,tani anglisht,e tash me ne fund e gjeta edhe shqip edhe pse sbesoj se dikush nuk e ka kuptuar ose gjermanisht ose anglisht

    ja pra me perkthim shqip


  19. #39
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Te premten shumicen e kohes shkoj te xhamia e muhagjirve ne Prishtine mbasi jam edhe student , rrall me bie te shkoj ne Gjilan ose ne fshatin tim .
    Hoxha i xhamis se muhagjirve per bese te zotit nuk di si quhet , edhe ate ai qe tregon une i kom te regjistrume se nuk bene , psh haramet , sepse ndoshta nga ana fetare nuk i di pse nuk bene po nga ana shkencore te garantoj qe po .

    Ndoshta do thuash ose do me perqeshesh por une Zotin gj.sh e kam kuptuar egzistencen e tij permes shkences , e tana kom fillu me leximin e Kur'anit , pra jeta ime eshte e ndertuar mbi shkence e kete e kam vertetim Kur'anin e madherishem .
    mashallah, hmm Wallahin me cudite hehe.

    Te mahalla e muhaxherve, shpesh e fali xhuman, ku nuk te paskam verejtur ndonjeher se ta kisha ngre veshin pak

    e Ate hoxhen e kesaj xhamija nuk e di si e quajne, por ka nje face shume te bukur, pakez mejkerr dhe e quajne Gjiki Chan (per hajgare) se perngjan pak sa

  20. #40
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2009
    Postime
    134
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin
    mashallah, hmm Wallahin me cudite hehe.

    Te mahalla e muhaxherve, shpesh e fali xhuman, ku nuk te paskam verejtur ndonjeher se ta kisha ngre veshin pak

    e Ate hoxhen e kesaj xhamija nuk e di si e quajne, por ka nje face shume te bukur, pakez mejkerr dhe e quajne Gjiki Chan (per hajgare) se perngjan pak sa
    jo bre sbesoj se perngjan si xheki,sepse esht shqiptar,e nje shqiptar mund ti perngjaj cdo kujt edhe atyre afrikaneve,sepse kemi sorta edhe te races se zeze mirepo per nga fizionomia skemi kines e japonez apo vietnamez heheh

Faqja 2 prej 21 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  2. Mbi konfliktin nė Komunitetin Musliman Shqiptar
    Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
  3. Rreth emrit shqiptar?
    Nga Xhemis nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 24-10-2004, 06:24
  4. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  5. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeēarit te trete - shkruar nga Ismail Kadare
    Nga Kallmeti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •