Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Demokracia e Re Maska e Progres
  Antarsuar
  27-01-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Postime
  216

  Nga Manastiri filloj Pranver e re me Demokracin e Re

  Nga Manastiri filloj Pranver e re me Demokracin e Re  Demokracia e Re, dhe lideri i saj, njhersh edhe kandidat pr kryetar shteti, Imer Selmani, filloi karvanin pr fushatn zgjedhore.

  DR-ja, u prit nga nj numr i madh i simpatizantve n Qytetin e Alfabetit dhe themelimit t historis Shqiptare n Manastirit. Tubim e hapi bartsja e lists pr kshilltar t komuns s Manastirit Luljeta Qazimi, e cila u shpreh para t pranishmve se kjo sht nj pranver e re, e Demokracis s re, e cila do t sjell ndryshime t mdha n funksionalizimin e politiks n vend.

  Ndrsa Mahmut Jusufi, kandidat pr kryetar t komuns s Tetovs, u shpreh i bindur n fitoren e DR-s, jo vetm n Tetov, por n shum komuna t tjera, pr shkak se qytetart e Maqedonis, jan ngopur me premtime boshe, me korrupsion, njerz t interesit vetjak etj.

  Ndrsa krejtsisht n fund fjalim t tij mbajti edhe lideri i ksaj partie, Imer Selmani, i cili u shpreh i gatshm q ai dhe ekipi i tij, jan t gatshm q t qndrojn m afr qytetarit duke i zgjidhur problemet e tyre thelbsore.

  N kt koh kur vendet e ndryshme t rajonit po ballafaqohen me problemet e krizs ekonomike, po thuaje se do qytetar vendi i tyre i puns sht br shum i pa sigurt. Por me ardhjen n sken t DR-s, ka ardhur koha edhe pr ndryshime n vet jetn e qytetarit. Pr t arrit kt vendit i duhet integrim i menjhershm n NATO dhe Bashkimi Evropian, dhe Demokracia e Re e ka kt vizion. Ju bjm apel t gjith oponentve tan politik se ka prfunduar koha e politikanve t dshtuar t cilt nuk hezitojn t luajn me fatin e fmijve tan duke dhn vetm premtime boshe, por kta politikan do t filtrohen m 22 marsi, tha Imer Selmani lider i DR, dhe kandidat pr kryetar shteti. Selmani gjith ashtu potencoi disa fjal shum thelbsore edhe pr kandidaturave e tij n garn presidenciale. Planet dhe projektet e hartuara nga un dhe ekipi im profesional jan t bazuar shum afr halleve t do qytetari t Maqedonis. Prandaj nse vij n kt post, do t tregoj se Maqedonis dhe qytetarve t saj i duhet nj armat profesionale dhe e integruar n NATO. shtoi Selmani.

  Prndryshe, konventa n Manastir ishte edhe fillimi i fushats s Demokracis s Re pr zgjedhjet lokale dhe presidenciale t 22 Marsit. Sot sht paralajmruar tubimi i rradhs t DR-s, n Komunn e Harains.

 2. #2
  Mbani mend BDSH-ne?!
  Fati i njejte do ta gjeje maqedonofillin I.Selmanin!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Postime
  690
  Selmani: Bashk t zgjidhim shtjen e emrit pr t hyr n NATO

  Kandidati i Demokracis s Re pr kryetar t Maqedonis, Imer Selmani, mysafir i Alsatit, n kuadr t intervistave t emisionit "Maqedonia voton" kushtuar zgjedhjeve presidenciale dhe lokale.

  Alsat: Si do t'u sqaroni votuesve se sillni pranver t re, q, si thot Thai, Selmani i cili ka shijuar t gjitha privilegjet e pushtetit, u ngrit lart n shkallt e tij me PDSH-n, ndrsa ia kthej shpinn partis kur ajo humbi pushtetin?

  Selmani: Un si Imer Selmani, por jo vetm un, shum intelektual, shum njerz q e duan vendin, shum njerz q kan dhn kontribut n mnyra t ndryshme pr Republikn e Maqedonis, n nj moment pam dhe konstatuam se perspektiva, prparimi i shtetit nuk qndron n grindje, n akuzat t ndrsjella, n promovimin e dhuns n zgjedhje, n krijimin e politiks, e cila u sjell dm qytetarve, shqiptarve, por edhe qytetarve t tjer t Republiks s Maqedonis, por duke krijuar ambient pozitiv. Jorastsisht, si rezultat i kohs, n shtator t vitit 2008, shum ish antar t PDSH-s, por edhe t PPD-s dhe BDI-s, si dhe intelektual dhe student, t cilt pr her t par u
  inkuadruan n politik, krijuam nj ambient pozitiv, mund t them bile edhe lvizje, e cila sht n pajtim me slloganin Pranvera e Re, n kuptimin e pranvers s re politike, e cila jep shpres dhe fryte dhe paralajmron nj t nesrme t re pr Republikn e Maqedonis, pr shqiptart, dhe pr t gjith qytetart.

  Alsat: Cilat do t ishin prioritetet tuaja kryesore nse do t zgjidheni pr president t Republiks s Maqedonis?

  Selmani: Duhet t jemi t vetdijshm si opinioni dhe qytetart maqedonas jan t vetdijshm se gjendemi n nj udhkryq t madh, n nj moment kur duhet t arrijm ujdi pr shum shtje kye dhe t mdha, t cilat duhet t trajtohen n mnyr adekuate, sepse prej tyre varet perspektiva jon integruese n NATO dhe BE.
  Un si president i ardhshm, nse zgjidhem n zgjedhjet presidenciale, kuptohet se gjn e par q do ta bj sht q aktort e rndsishm politik n Maqedoni, t marrin nj vendim unanim, pushteti dhe opozita, pr shtje t brendshme dhe t jashtme politike. Kur flasim pr politikn e brendshme e kemi parasysh sfidn, detyrimet q duhet t prballen pr ndrtimin e marrdhnieve t mira ndretnike n vendin ton. Ndrsa sa i prket politiks s jashtme, ktu kuptohet jan marrdhniet e mira fqinjsore, zgjidhja e t gjitha kontesteve duke u nisur nga kontesti me emrin kushtetues me Republikn e Greqis dhe duke vazhduar t vendosim marrdhnie t mira edhe me Bullgarin, Serbin, Kosovn dhe Shqiprin. Kemi nevoj pr t'i respektuar fqinjt tan, por kemi shum nevoj q edhe ata t na respektojn neve dhe rajoni i Ballkanit t mos mbetet problem pr Evropn, por ne t reagojm maksimalisht me kapacitetet tona q s bashku me vendet tjera t rajonit t bhemi pjes e rndsishme e BE dhe NATO.

  Alsat: Nuk ka parti dhe politikan dhe kandidat pr president prioritet i t cilit nuk jan integrimet euroatlantike, por ktu ekziston nj penges e madhe, problemi me emrin. Si do ta prballoni kt penges?

  Selmani: Koncepti im dhe oferta ime pr zgjidhjen e ktij problemi sht ky. S pari, kjo shtje nuk duhet t shikohet n pako me identitetin dhe me emrin e Republiks s Maqedonis, por duhet t ndahet n dy pjes. Ajo pr t ciln duhet t bisedojm me Greqin sht shtja rreth emrit t Republiks s Maqedonis, si nj prej kushteve tashm elementar pr inkuadrimin ton n NATO, do t thot pr sigurin e vendit dhe integrimin n BE, ndoshta edhe pr procedurat pr liberalizimin e vizave.
  Kontesti me emrin them se duhet t ndahet prej identitetit sepse identiteti i nj populli sht q krijohet nga vet historia dika q nuk ka ndodhur me masa administrative, q t mund t shtrembrohet ose t ndrtohet me marrveshje pr nj periudh t shkurtr. Shqiptart kan qen dhe jan shum t kujdesshm pr ndjenjat e bashkqytetarve t tyre maqedonas, kur bhet fjal pr identitetin, dhe nse ju me kujdes vreni, do t shikoni se nuk ka shqiptar n Maqedoni, por edhe m gjer, i cili pajtohet me politikn greke dhe se do shqiptar dshiron t jet pjes e NATO dhe BE.
  Pr tu zbatuar kjo formul duhet t ulemi dhe t'i intensifikojm bisedimet me Greqin sa i prket prdorimit zyrtar t emrit mes Maqedonis dhe Greqis. Kjo sa i prket emrit t shtetit, ndrsa intensifikimi i bisedimeve duhet t vazhdoj nn patronazhin e Kombeve t Bashkuara, por presidenti i ardhshm i Republiks s Maqedonis duhet t tregoj kapacitete dhe nisma se sht i gatshm drejtprdrejt t bisedoj me prfaqsuesit grek pr t zgjidhur kt kontest. T mos fshihemi pas problemit, t mos mendojm se koha do ta zgjidh problemin, dhe m sa paku na duhet q presidenti i ardhshm, i cili do t zgjidhet, ta gjej ose ta adresoj fajin, se ndonj para tij nuk e ka zgjidhur kt shtje, t mos na kalojn pes vite duke krkuar fajtorin.

  Alsat: ka do t ndryshonit si president n raport me Qeverin duke pasur parasysh se kryetari dhe qeveria grinden pr kursin q duhet t ndiqet n politikn ndrkombtare?

  Selmani: Nse zgjidhem president, do t bj t pamundurn q t qetsohet gjakrat n Republikn e Maqedonis lidhur me kontestin me Greqin. S pari, t mos e provokojm bashksin ndrkombtare, miqt tan dhe paln greke me ndonj sjelle tonn, deklarat ose vendim tonin. Duhet t qetsohet situata dhe n Republikn e Maqedonis dhe n Republikn e Greqis, me qllim q t nisen bisedime intensive dhe konstruktive, pas disa muajsh, edhe n nivel t drejtprdrejt paralelisht duke vazhduar bisedimet me ndrmjetsimin e Kombeve t Bashkuara. Un nuk shoh arsye pse kryetari i Republiks
  s Maqedonis t mos ulet me kryetarin e Republiks s Greqis ose me kryeministrin dhe t bisedoj pr t gjetur zgjidhje t prbashkt.

  Alsat: Presidenti aktual thot se qeveria e ka uzurpuar kt shtje?

  Selmani: Nse vazhdojn akuzat e ndrsjella mes presidentit dhe kryeministrit vshtir se do t mund t gjendet zgjidhje. Zgjidhje do t arrihet ather kur, aktort politik n qeveri dhe opozita t ulen dhe marrin vendimin prfundimtar. Nuk ka kush t na ndihmoj ose nuk do ti japim mundsi askujt pr t na ndihmuar, SHBA-ve, t cilat fuqishm na mbshtetin, ose miqve tan n Evrop, nse ne n shtpin ton kemi qndrime diametralisht t kundrta mes presidentit dhe kryeministrit. Nga ana tjetr, pala greke q duhet t negocioj kt e merr si provokacion. Mendoj se n kt mnyr nuk mund t arrihet zgjidhje. Moszgjidhja e kontestit me Greqin do t thot izolim dhe bllokim t procesit t integrimit n NATO dhe EU, ndrsa nj vend si Maqedonia, mund t paramendojm, nse pr disa vite mbetet jasht proceseve integruese n NATO dhe BE, far pasojash do t ket n stabilitetin e brendshm politik dhe n zhvillimin ekonomik, kur dim se problemi kryesor momentalisht sht ekonomia. do familje dshiron t ket siguri materiale n kohn e nj krize globale, e cila gradualisht e kaplon edhe vendin ton. Risku q problemet ekonomike edhe m tutje t prshkallzohen, n Maqedoni sht shum i madh.

  Alsat: A do t thot se do t krkoni nga qeveria q t'i shfuqizoj vendimet pr riemrimin e rrugve, aeroporteve..?

  Selmani: Si kryetar i ardhshm gjn e par q do ta kisha br sht q t ulem me kryeministrin dhe lidert e opozits. Patjetr duhet t gjejm gjuh t prbashkt, ndrsa nse dikush me kmbngulje dshiron q Maqedonin ta hedh n humnern e izolimit, dhe me kokfortsi prpiqet q Maqedonia t mos ket perspektiv, mendoj se kjo shum shpejt do t reflektohet, shum shpejt qytetart do ta shohin dhe do ta vlersojn paln negative. Nuk ka njeri n vendit ton, secili e do t mirn.
  Mirpo, problemin duhet ta shikojm me sinqeritet dhe drejtsi. Nuk duhet ta prziejm identitetin e popullit maqedonas me emrin e Republiks s Maqedonis. Identiteti sht shtje q nuk duhet t preket, e cila nuk duhet t jet as pjes e negociatave t Maqedonis me Greqin. Kjo sht ndjenja e do qytetari, ndjenja e nj populli. Shqiptart kishin presione t mdha n kohn e Jugosllavis. Kur shqiptart, veanrisht n Kosov, kishin presione administrative q t deklarohen si kosovar, q t humbet identiteti shqiptar, q t identifikohen si popull i veant prej shqiptarve t Shqipris. Por, kjo nuk i shkoi pr dor asaj politike. N kt drejtim jam shum i sigurt se nuk do t ket sukses as politika e cila me masa administrative do ta ndrronte identitetin e nj populli, n kt rast t maqedonasve.

  Alsat: T shpeshta jan paralajmrimet se nse Maqedonia e prolongon integrimin n NATO dhe BE mund t shkaktohen prarje etnike, por edhe ndarje, respektivisht se shqiptart nuk do t jen pafundsisht t durueshm pr t shtyr kt integrim pr shkak t ndishmris s maqedonasve me problemin e emrit.

  Selmani: Un do t jap vlersimin tim, i cili korrespondon me nj realitet t cilin pr do dit e shikojm dhe e ndjejm. Problemi nuk sht te shqiptart e Maqedonis. Nj pjes e popullit maqedonas ndihet si popull maqedonas me prejardhje antike, ndrsa pjesa tjetr ndihet si popull me prejardhje sllave. Kjo krijon ndarje dhe shkakton rreziqe te vet populli maqedonas.
  Shqiptart vazhdojn t jen konstruktiv, vazhdojn t jen m pozitiv prej nj pjes t madhe t maqedonasve, t cilt prajn etnin maqedonase. Disa thon se jan tradhtar, disa thon se jan patriot. Disa thon se kan prejardhjen prej Leks s Madh, disa thon se burojn prej sllavve, si shum popuj tjer t Ballkanit. Kshtuq ndarja dhe rreziqet pr Maqedonin do t vijn prej vet popullit maqedonas nse vazhdon kjo politik. Populli shqiptar me hapat e tij, me dshirn e madhe pr t qen pjes e NATO-s dhe BE-s, nuk tregoj ndonj nervozizm t theksuar, edhe pse si njeri nuk flas nga aspekti i bashksis etnike, por thjesht si qytetar. M gjeni nj qytetar t Maqedonis i
  cili nuk dshiron t jet pjes e familjes s madhe evropiane ose t NATO-s, kush nuk dshiron q fmijt e tij t jetojn n vend ku ka perspektiv t sigurt ekonomike, infrastruktur t mir. Nuk ekziston kshtu familje. T gjith ne duam t jemi pjes e nj shoqrie m t mir, t ciln vet ne do ta respektojm, por edhe shteti i cili respekton qytetart e vet.

  Alsat: Shpresoni se keni kapacitete t mjaftueshme pr t'i qetsuar t gjitha kto kundrshti?

  Selmani: Un do ta shtroja kt pyetje. A thua mendoni se presidenti i ardhshm i shtetit nga radht e VMRO-DPMNE ose nga LSDM do t kishte kapacitet m t madh se Imer Selmani, pr t krijuar ambient pozitiv mes pushtetit dhe opozits, asaj maqedonase dhe shqiptare, dhe mes maqedonasve dhe shqiptarve dhe bashksive t tjera etnike? A mund t ket kandidat m t mir, nuk do t prmend emra, i cili do t kishte kapacitet dhe mundsi pr t krijuar miqsi m t mir me Kosovn, Shqiprin, Bullgarin, Greqin, Serbin? Mendoj se populli dhe qytetart duhet t vlersojn, sepse neve ndonjher na kaplojn emocionet, ndonjher etnike, ndonjher partiake, ndonjher politike, duke pasur parasysh se vitet e ardhshme jan vendimtare pr vendin ton, vendimtare pr gjetjen e rrugs s vrtet, sepse gjendemi n udhkryq. Besoj se qytetart do t manifestojn pjekuri politike, sepse m 22 mars dhe kuptohet m 5 prill n rrethin e dyt, vet qytetart e kan mandatin t vendosin pr fatin e tyre. Mandatin e tyre ia besojn nj kandidati, i cili n 5 vitet e ardhshme duhet ta menaxhoj fatin e 2 milion qytetarve.

  Alsat:Nse hyni n gar me rejting t lart te votuesit dhe bile te pjesa maqedonase e elektoratit. Si e sqaroni kt?

  Selmani: Un kam nj arsye, sepse prpiqem q edhe ta sqaroj. Ndihem shum mir kur kam mbshtetje t madhe prej elektoratit shqiptar, turk, boshnjak, rom ose prej bashksive tjera etnike. Mirpo, po ashtu ndihem mir kur marr mbshtetje ndoshta nga nj prqindje e vogl, por e rndsishme e elektoratit maqedonas. Arsyeja kryesore ndoshta qndron n at q un si politikan gjasht vite isha kryetar i Sarajit, dhe ia dola q n nj komun, e cila sht shumetnike, n kuadr t qytetit t Shkupit, t bj dika me t ciln do t krenohen edhe shqiptart edhe maqedonasit. Arsyeja e dyt sht se un si ministr, por edhe si zvendskryeministr i Maqedonis, karriern time nuk e
  ndrtova duke abuzuar me interesat nacionale dhe etnike, por karriern time e ndrtova duke marr vendime t guximshme dhe t vrteta, t cilat ishin t dobishme pr qytetart shqiptar dhe maqedonas si dhe pr bashksit tjera etnike. Do t thot, masat dhe reformat, ndryshimet q u bn n sfern e farmacis, luftn kundr korrupsionit, ndryshimi i ligjeve, privatizimi, transformimi n sektorin e shndetsis, ishin masa prej t cilave besoj se kan pasur dobi t gjith qytetart dhe kjo ndoshta sht arsyeja kryesore pse tashi kan besim n kandidatin pr president Imer Selmani, te i
  cili besojn se mund t marr vendime t shndosha, t mira dhe pozitive pr shtetin, si
  kryetar i ardhshm i Maqedonis.

  Alsat: A do t prpiqeni qe besimin qe e keni sipas anketave ta forconi me tubime n mjedise maqedonase?

  Selmani: Shtabi tashm e ka prgatitur programin. Prezantimin e kemi n Manastir. Atje prej ku nism fushatn shqiptart dhe turqit jan pakic, por sht shum i rndsishm dhe ka rndsi simbolike pr bashksit etnike, por poashtu edhe shum i rndsishm edhe pr maqedonasit n Maqedoni. Do t jem i pranishm n m shum se 100 tubime, nuk flas pr tubime t mdha por pr tubime t vogla me kontakte t drejtprdrejta me qytetart, duke u fokusuar n grupet nga t gjitha shtresat, sociale dhe t moshs. Do t jem i pranishm n Maqedonin Qendrore dhe Perndimore. Kam oferta pr t shkuar
  edhe n Shtip, dhe n Strumic, edhe Prilep. Mendoj se do t gjej kohn e duhur si kandidat pr president t'i prezantojm interesat e njerzve sikur t jet e nevojshme t ndryshojm nj pjes t programit edhe pse mendoj se ai sht e mir, konstruktiv dhe e reflekton nevojn e qytetarit t jem i pranishm gjithkund ku sht e nevojshme pr ta prezantuar programin.

  Alsat: A mund q vendi i fillimit t fushats dhe rejtingu juaj t merren si tregues se marrdhniet ndretnike ndryshojn ose ju bni prjashtim?

  Selmani: Nse i ndjekim marrdhniet ndretnike jo vetm muajin ose vitin e fundit, do t shikojm se prej vitit 90 e kndej ka prmirsime. Ka hapa q dallohen prej atyre t viteve 90-t. Pr fat t keq, ende n RM ekzistojn qendra t cilat nuk duan q Maqedonia t jet shtet i qytetarve t barabart, shtet i cili edhe maqedonasit edhe shqiptart do ta ndjejn si t veten, poashtu edhe turqit, ta ndiejn shtetin si t vetin, ai duhet t demonstroj kapacitet.

  Alsat: Ku jan ato qendra, n partit?

  Selmani: Shpeshher ato jan n partit politike si dhe jasht. M mir do ishte q kto qendra t identifikohen dhe mos t'u japim rndsi t madhe. Nuk desha ta prmend kt, por si thot popullia nxort fjalt prej goje. Tensionet me gjendjen e nxnsve n Strug, me turne t pastra etnike, veanrisht para zgjedhjeve, nuk sht problem q nuk mund t zgjidhet, n nj shtet ku funksionon ligji. Shum leht mund t identifikohen nxnsit q shkaktojn probleme dhe kundr tyre t ndrmerren masa pedagogjike. Kjo sht tem n vete, por dua t them se ende n shtetin ton ka njerz t cilt mendojn se m e rndsishme sht q t ket incidente ndretnike sesa t kemi zhvillim dhe harmoni
  n frymn e Marrveshjes s Ohrit dhe t kemi marrdhnie t mira midis nesh, me fqinjt tan, t jemi familje e madhe dhe e pasur e integruar n NATO dhe BE.
  Nuk mjafton vetm t shfaqim dshir pr t qen antare t NATO dhe BE. Pr t'u antarsuar duhet t krijojm ambient n shtetin ton, t'i plotsojm kriteret, dhe t dshmojm se kemi kapacitete pr t pasur raporte t kulturuara mes nesh, mir t sillemi me fqinjt. NATO sht struktur e madhe e shteteve prej pes fqinjve tan q kemi, poashtu edhe BE, e cila ka 27 antare. Edhe n jetn private, nse nj familje nuk ka marrdhnie t mira me fqinjt e saj nuk mund t jet e respektuar as n fshat, e as n qytet. Duhet t tregojm se kemi kapacitete t brendshme pr t'u zhvilluar n t gjitha sferat, edhe n fushn e politiks, ekonomis dhe t raporteve mes nesh. Ta prmbyll, Maqedonia ka perspektiv, ka edhe potencial njerzor, n Maqedoni ka njerz t guximshm. Kto zgjedhje jan vendimtare sepse njkohsisht mbahen zgjedhje presidenciale dhe lokale dhe qytetart duhet t marrin vendim m t mir, ata q kan merita t marrin prgjegjsi pr t'i uar proceset prpara.

  Alsat: Thoni se Marrveshja e Ohrit ka forc t madhe kohezive. Si e vlersoni skepticizmin ende t pranishm?

  Selmani: Mendoj se Marrveshja e Ohrit duhet t shikohet nga aspekti pozitiv nga ana e t gjith qytetarve dhe bashksive etnike. Prej syrit t nj shqiptari duhet t shikohet se kjo marrveshje krijoi mundsi se si t prparohet t drejtat e tyre ose t prfaqsohen drejt ne administratn publike, miratimi i ligjeve ku do t mbrohen t drejtat dhe interesat e bashksis shqiptare, por edhe t bashksive t tjera, si dhe shum shtje tjera. Prej syrit t nj maqedonasi, Marrveshja e Ohrit duhet t shikohet ashtu q me kt marrveshje u ndrpre konflikti i vitit 2001, i cili rrezikonte shtetin. Marrveshja e Ohrit duhet t shikohet si model dhe els pr integrimin ton n strukturat euroatlantike, si kohezion i fuqishm edhe mes bashksive tjera etnike q nuk jan shumic, si shqiptart, ashtu edhe t tjert, shtetin e ndjejn si t vetin. Nuk mjafton vetm maqedonasit ta ndiejn Maqedonin si t veten. Do t jet mir kur s bashku maqedonasit, shqiptart, turqit, serbt dhe t tjert, e ndjejn shtetin si t vetin.

  Alsat: Takuat t falimentuarit, mendoni se mund t'i ndihmoni?

  Selmani: Pr kt kategori t qytetarve, shpeshher sht prdorur nj terminologji, se jan viktima t tanzicionit. Kjo kategori mes t 50-tave dhe t 60-tave q shum vshtir mund t gjenden n kt kriz ekonomike. Ata mendojn se zgjidhja e tyre duhet t jet institucionale. Maqedonia nuk sht aq shtet i pasur, por me buxhetin e saj, nse mir prcaktohen prioritetet, besoj se mund t gjejm kapacitet t brendshme, kshtu q edhe ky problem do t zgjidhej.

  Alsat: A do t mbshtetni ligjin pr ndalimin e abortit?

  Selmani: Kjo shtje m tepr sht personale. Un, si president i shtetit, edhe pse vet jam besimtar, besoj n Zot, megjithat e trajtoj kt shtje si personale. Nuk jan t gjith qytetart e Maqedonis ortodoks dhe mysliman, dikush ndoshta edhe nuk beson n Zot, prandaj kjo m tepr sht shtje personale.

  Alsat:A do t mbshtetni legalizimin e martesave homoseksuale?

  Selmani: Absolutisht jo. Nocioni i martess nnkupton jet martesore mes burrit dhe gruas.

  Alsat: Cilat jan kriteret pr przgjedhjen e ambasadorve?

  Selmani: Prkatsia partiake dhe politika duhet t jet n vend t fundit. Maqedonin jasht duhet ta prfaqsojn persona q din m mir ta prezantojn vendin jasht.
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 4. #4
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  2,501
  Mendoj dhe shpresoj se kjo parti do te kete sukses me te madh,edhe pse disa e quajn maqedonofil por ky njeri qe e udheheq mendoj se eshte shum me i mire se disa udheheqes qe jane ne partit tjera,jo se jam antare i saj dhe nuk jam duke folur ne gjuhen e antarit po thjesht kam nje simpati ndaj ketij ketij nje njeriu me duket se eshte puntor dhe besoj se do jete puntor gjithmon.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

Tema t Ngjashme

 1. Manastiri i Ardenics
  Nga dodoni n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-06-2023, 01:13
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Pranvere Vere 2007
  Nga YaSmiN n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 11:16
 4. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16
 5. Kur nj zog filloj t cicroj
  Nga drini_n_TR n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-02-2004, 07:39

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •