Akademik Gudar Beqiraj i sapozgjedhur kryetar i Akademis s Shkencave


FMIJRIA "i tregoi" rrugn se ku ishte... AKADEMIA


Nga Agron Sejamini


Si fmij i vetm q ishte, e pr m tepr i dy prindrve msues, nuk duhej t'i mungonte mirqenia dhe dashuria. Mirpo as n njrn e as n tjetrn nuk ndjeu ndonjher bollk. Babai, Dauti edhe pse kishte mbaruar pr matematik madje n nj nga universitetet e Italis, ishte natyr e qet. N pamjen e jashtme, por edhe n shpirtin e tij t bardh, nuk ndjehej hija e rnd e asaj lnde t vshtir. E donte shum t birin, dritn e syve. Her pas here i jepte edhe ndonj pes lekshe. M shum se sa gurabije, kishte qejf q ato t'i shijonte duke par filma te kinema "17 Nntori"... Gzonte dhe lumturonte n mbarsin dhe hijeshin e rritjes s t birit. Nuk mban mend Gudari q t'i ket vn dor i ati. Por kshillat dhe prkujdesjen e tij e ka patur t prditshme. Por mnyra se si ja prcillte ato ishin shum t natyrshme dhe mbreslnse. Gati do pasdarke, t dy prindrit q nuk u mungonin njohurit dhe mundsit pedagogjike bnin gara me t birin duke testuar prgatitjen e tij. Aq lirshm dhe kndshm bheshin ato, saq edhe arithmetika zbutej dhe bhej m e bukur se letrsia. Nna e Gudarit, Pertefja, bhej gjyqtare n shpalljen e fituesit, gjat zgjidhjes s ushtrimeve dhe problemeve. Dhe nuk ishte thjesht vlersim moral, por n t shumtn e rasteve mbi tavolin, vihej edhe nj monedhe metalike, pes lekshe. N t shumtn e rasteve kt e fitonte Gudari. Mbase i bnin edhe "hile", por ai kujton q edhe i ati mundohej... Natyr tjetr ishte e ma. Grua e urt q nuk i dgjohej zri. Por edhe pak e sert... Madje, ndryshe nga i shoqi, ajo vinte edhe dor mbi djalin e vetm. Ndaj dhe shpesh her, ndryshe nga 'ndodh te fmijt q duan nnn m shum, Gudarit, i plqenin m shum ledhatimet e babait. Por edhe mnyra si ajo prdorte dorn, ka qen domethnse. E detyronte momenti ose ndjesia q i biri t ishte m i prqendruar dhe m i kujdesshm. N t shumtn e rasteve nuk e godiste me shuplak, por e pickonte nn krah... T'i dhimbte, por edhe t mos i dallohej nga shokt n shkoll apo n lagje. Sa her q ikte tek gjyshja n Durrs, fjala e par q i thoshtje ajo ishte:

-Pa ngriji pak kraht lart...

Nse shikonte shenja, gjith dufin ja nxirrte nuses, duke knaqur jo pak edhe sedrn e nipit q e donte aq shum. M von, kur Gudari shtonte vitet dhe pjekurin, ndjente se nga natyra e t ms kishte prfituar m shum. Ndaj dhe mirnjohjen m t madhe, tek kthen kokn pas, ia prcjell asaj. sht i bindur se pa at pickim, do ishte edhe m e vshtir, pr t mos thn e pamundur q t reagonte dhe t reflektonte n koh, ndaj vesit t keq. I vjen keq q e humbi hert por e ndjen akoma n shpirt, dhembshurin dhe kujdesin e saj. E si pr ta br edhe m t shenjt, gzon kur ka zbuluar nj koicidenc. Edhe dita e lindjes edhe dita e vdekjes sht 15 shkurti. E njjta gj q ka ndodhur edhe te Shekspiri. E impresionon ky fakt, duke e br t besoj se dika ka qen nna e tij... M pas, po m 15 shkurt do i lindte edhe mbesa.

Rritur n kt ambient kaq familjar, nga fmijria i jan fiksuar edhe shum shprehje t dgjuara nga goja e gjyshes. Thnie q n t vrtet jan kthyer n lajtmotive, viteve t jets s tij. "Lutju Zotit, far ke prreth t jen m mir se ti", sht njra prej atyre fjalve t arta. I duket sikur t'ja kishte thn enkas pr kt koh. Pr kt koh, q n se do kuptohej mesazhi i saj edhe cmira mes nesh, do ishte shumzuar me zero. Jo pak njerz q kemi n krah, m shum se sa t gzohen trbohen nga inati, tek shikojn q dikushi prparon. Ndjehet i qet, kur kujton raste t shumta nga jeta e tij q dshmojn se i ka qndruar besnik thnies s muar t gjyshes. Gzohet pr Erkan Qerimajn, sikur ta kishte njeriun e vet, tek dgjon ato fjal t mira edhe nga pedagogt e vet. Ky sportist elitar, dy her kampion bote, sht duke mbaruar me rezultate t larta, juridikun. Me knaqsi, prmend edhe emrin e Taulant erepit, peshngritsit tjetr t shquar elbasanlli, kampion i Europs. Edhe ky ka mbaruar gazetarin, duke u treguar po aq i prkushtuar sa ndaj sportit. Jan modele q e entuziasmojn dhe e lumturojn, aq m t ndjeshm kur shfaqen n radht e sportit. Aq sa dshiron me shpirt q ktyre t'u ngjaj edhe nipi i vet, Dilani...

Para disa vitesh, miku i vet Luan Shabani, i telefonon duke i sugjeruar q t ndihmojn nj peshngrits t talentuar, i cili jetonte n Itali. Ishte fjala pr Ilir Kafaranin. Ai kishte shprehur dshirn q t garonte me ekipin kombtar. E falenderoi Luanin, kur mund edhe t'i kishte thn q "boll telashe kemi, edhe kjo na duhet...". Pasi shkputi lidhjen m t dhe hallin ja qau Sokol Morins, shefit t klubit "Dinamo". Nuk u mendua dy her ku dashamirs i nderuar i sportit, por i afroi t gjitha kushtet q ai t jetonte dhe t strvitej pran ktij klubi. Madje, edhe duke mos e kushtzuar n dshirn e tij pr ekipin q do prfaqsonte n aktivitetet kombtare. Fal ktij prqendrimi dhe bashkpunimi, ky sportist dha rezultate t larta n aktivitetet ndrkombtare. Por, n tjetr kndvshtrim prqendrohet Gudari... Nse, nuk do ishte edhe nj njeri i mir si Sokol Morina, natyrisht q edhe mirsia ime do humbiste, por edhe rezultatet e peshngritsit do mungonin...

N nj pjes tjetr t jets ka shkrir n karakterin e vet, thnien tjetr po aq t vyer: "T bn nj t mir tjetri, gdhendeni n mermer. I bre ti t mir atij, shkruaje n rr sa m afr dallgs". Bri mos derisa e punsoi pran INIMA-s Ymer Pampurin, peshngritsin olimpik t parritshm deri tani nga asnj sportist shqiptar. Por ja q fati, kt njeri nuk e ndoqi edhe n jetn e zakonshme. Nuk kishte se si t heshte Gudari prpara ksaj embleme. Dhe jo vetm kaq. Ju drejtua Presidentit t Republiks, ku nprmjet nj letre i sugjeronte dhnien e pensionit t posam, Pampurit. Krkes q u realizua shum shpejt. Por ende nuk e ndjen veten t qet, deri sa t realizohet edhe propozimi tjetr. E ka shum merak q kt emr t nderuar ta ket nj rrug e kryeqytetit...

Kur ishte ende djalosh, jepte msim n shkolln teknike profesionale. N nj nga ato dit, ndrsa shpjegonte msimin e radhs syt ju prhumbn te nj nxnsja e vet. do or msimi po i shtonte emocionet dhe ndjesit. Sa do dshironte q n at klas t mos jepte vetm lndn e vet, por edhe t kolegve t tij... Mbase hera e par q nuk e ka shfrytzuar matematikn... Duke qen vetm 23-vjear dhe sportist q dinte t shijonte dhe t dallonte t bukurn, "harroi" q ishte me shkoll t lart dhe djal i vetm. N nj pushim, msuesi i matematiks u tregua m i but dhe m i dashur se nxnsja e vet. Kshtu nisi dashuria me Afrditn, q do bhej bashkshortja ideale. Por jo se e pati dhe aq t leht. E ndrsa prindrit "kafshuan" gjuhn pr nj ast kur ai u tregoi, fisi nuk rreshti se prgojuari se edhe "djalin e Dautit q e dinim me mend, i shkau kmba...". Sa pr pamjen nuk kishin 't thonin, pasi ajo ishte pr "t'u pir n kup", por nuk kishte shkolln e lart. Dhe pr mentalitetin e kohs, paka se Partia vlersonte njeriun, kjo lidhje nuk ishte normale. Fakti q Afrdita kishte nj familje shum t nderuar e t respektuar dhe babai i saj ishte oficer, sikur e prmirsoi disi situatn. Por jo m pak e qet ishte edhe Afrdita. Vrtet, ndjehej mir n fatin q pati, por nuk ishte e sigurt. Inferioriteti q ndjente nga t qnurit familje e thjesht dhe me fmij shum, e bnte shpesh her dyshuese. Edhe pse Gudari, ia kishte shprehur sinqerisht preferencn e tij, se kishte dshiruar nj vajz t thjesht dhe t vuajtur, asaj m shum i shtohej "frika". Aq sa, kur i tregoi prbrjen e familjes ja paksoi nj motr. Por sa mund t zgjaste kjo gnjeshtr?! Ditn q djali iku pr her t par n shtpin e vajzs, i dilte nj vajz tepr... Kjo ishte motra e vogl e Afrdits. Nuk kaloi si shaka kjo ndodhi. Afrdits, pr nj koh t gjat, msuesi ju b m i frikshm se matematika... M kot u tremb Gudari, m kot e zgjati at fejes gjasht vjet sepse me Afrditn t gjitha ditt ishin t sinqerta dhe t bardha. Ajo ishte m shum se bashkshorte n komunikim dhe mirkuptim. Me kulturn dhe mirsjelljen e shpalosur ndr vite ajo do ishte jo vetm nn e dashur por edhe nj nuse e denj pr prindrit e Gudarit. Ndaj, jo rndom se sht rasti, por nga thellsia e shpirtit, atij i del mirnjohja dhe krenaria pr shoqen e saj t jets. Nj shoqe e denj q diti t mbshteste bashkshortin, n karriern e tij t suksseshme... Ndrkoh, jo pak edhe sht lumturuar e krenuar me emrin e tij.

Edukimi

1967-1971. Universiteti i Tirans, Fakulteti i Shkencave t Natyrs, Departamenti i Matematiks, Tiran.

1982. Teza e Doktoraturs "Transformimi Fourier dhe Aplikimet e tij" Kualifikimet

1985-1986. Specializim n Gjeostatistik pran Qendrs s Gjeostatistiks, Fontainbleau, Franc.

1990. Specializim n metodat e informatiks s aplikuar n Gjeofizik, Universiteti Paris VI, Franc.

1992. Pun shkencore me kontrat pran Universitetit "La Sapienza", Rom, Itali.

1994. Titulli "Profesor", dhn nga Kshilli i Lart i Atestimit t Komitetit t Shkencs dhe Teknologjis.

2003. Titulli "Akademik", dhn nga Akademia e Shkencave.

Kontributi Shkencor

1987. Pjesmarrs n Kongresin e III Botror t Gjeostatistiks, Avignon, Franc.

1988. Antar i Komisionit t Vlersimit pr tezat e doktoraturs n Fontainebleau, Franc.

1989. Pjesmarrs n Simpoziumin Ndrkombtar pr zbatimin e metodave matematikore n Gjeollogji-Miniera, ekosllovaki.

1990. Pjesmarrs n Simpoziumin CODATA, Leeds, UK.

1991. Pjesmarrs n Simpoziumin Ndrkombtar pr zbatimin e metodave matematikore n Gjeollogji-Miniera. Prezantimi i vlersuar me medalje argjendi. Pribram, ekosllovaki.

1994. Ekspert pr vlersimin e projekt-propozimeve n kuadrin e Programit COPERNICUS, Komisioni Europian, Bruksel.

2003-vazhdim. Drejtues n Projektet e Komisionit Europian, SEEREN, SEEREN2, ISOTEA, SEEFIRE, SEE-GRID, SEE-GRID2, SEE-GRID-SCI, ICT-EB-PROMS;

1994-1998. Iniciator i projektit informatik katrvjear pr regjistrimin dhe prpunimin e t dhnave t kadastrs italiane.

2002-2007. Antar i Kshillit t Fakultetit t Ekonomis - U.T.

2007. Antar i Komisionit t Kualifikimit Shkencor pran Kshillit t Ministrave.

Aktiviteti Studimor

Realizues i algoritmeve dhe programeve t ndryshme n gjuht e programimit: Algol, Paskal, Fortran, t aplikuara n fusha t ndryshme si gjeofizika, gjeollogjia, bujqsia, nafta, mjeksia, etj.

Botimet

Disa libra n fushn e informatiks dhe zbatimit t saj n gjeofizik. Dhjetra artikuj shkencor t botuar brenda dhe jasht vendit. Dy libra pr sportin e peshngritjes si dhe shum artikuj pr sportin n buletine shkencore dhe gazeta sportive dhe jo sportive.

Detyrat Profesionale

1971-1993. Punonjs shkecor pran INIMA-s.

1993-1997. Drejtor i INIMA-s.

1996. Antar i KQZ-s

1997-1999. Zvendsdrejtor i INIMA-s.

1999-2007. Rizgjedhur Drejtor i INIMA-s.

2007-vazhdim. Dekan i Fakultetit t Teknologjis t Informacionit pran UPT-s.

2008. Zvendskryetar i Akademis s Shkencave

Aktiviteti Pedagogjik

37 vjet pedagog i matematiks dhe i informatiks n Universitetetet e Shqiperis, si dhe pedagog pr sportin e peshngritjes n Akademin e Sporteve n vitet 80-t.

Gjuht e huaja

Anglisht, Frngjisht, Italisht.

Aktiviteti Sportiv

1967-1974. Peshngrits n ekipin "Studenti".

1975-1982. Arbitr kombtar n peshngritje.

1982. Arbitr i kategoris s par ndrkombtare n peshngritje.

1992-2000. President i Federats Kombtare t Peshngritjes.

1996-2000. Zvendspresident i Komitetit Olimpik Kombtar

1982-2003. Shefi i delegacioneve shqiptare n Lojrat Olimpike, Kampionatet Botrore, Lojrat Mesdhetare dhe Kampionatet Europiane e Ballkanike n Peshngritje.

2001. Diplom nga Presidenti i Komitetit Ndrkombetar Olimpik, Juan Antonio Samaranch, pr kontributin e vyer si vullnetar pr zhvillimin e sportit dhe Olimpizmit, si edhe pr promovimin e miqsis dhe solidaritetit ndrmjet popujve.

2007. Urdhri Olimpik, dhn nga Komiteti Olimpik Kombtar.

Aktiviteti Shoqeror

1993-vazhdim. Presidenti i Fondacionit Humanitar "Sue Ryder Care" Albania.

2004-vazhdim. Antar i Bordit t Fondacionit Ndrkombtar "Sue Ryder Care".

2003. Bashkkrijues i Hospisit t par n Shqipri pr t smurt e diagnostikuar me kancer.

2002-vazhdim. Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit "Mirash Ivanaj".

1997. Autori i tekstit t kngs dhe i videoklipit dedikuar kampionit absolut t Shqipris n peshngritje, Aleksander Kondo.

2008. mimi "Personalitet i Vitit" akorduar nga Bashkia e Tirans


Fotografi e br pr vitin 2012...


E kush nuk do t dshironte q n albumin e tij t kishte edhe nj kujtim me Presidentin e Republiks. Por n kt rast, kjo fotografi ka nj diitur edhe m t gjat... sht dita kur zoti Bamir Topi ka pritur n Pallatin e Brigadave ekipin shqiptar, n prag t nisjes pr n Lojrat Olimpike "Pekin 2008". N kt takim t bukur sportiv ishte i pranishm edhe Gudari me nipin e vet, Dilanin. N nj moment, zoti Topi prshndetet edhe me Gudarin, duke i shprehur kujtimet dhe respektin e thell pr t atin, t cilin e ka patur msues matematike. Ndrkoh q kokn e nipit e ledhaton dora e Presidentit, Gudari si pr ta "zgjuar" q t'i jap nj reagim lumturie Presidentit, i thot:

-H Dilan, e dgjon se far strgjyshi ke patur?

Pas nj heshtjeje, ai shprthen n pastrtin fminore:

- N vitin 2012, si kta sportist q jan sot, do t jem un q do t prfaqsoj Shqiprin n not...

Nuk do kishte gjest m t bukur nga nj fmij, pr at ledhatim presidenti se kto fjal t ktij 10-vjeari... Presidenti n ast, "harron" sportistt pr t cilt kishte organizuar pritjen dhe i drejtohet fotografit q ta fiksoj n celuloid me Dilanin. Ja pse kjo fotografi vlen m shum se sa nj kujtim. Mbase sht hert q t thuhet dika nse Dilani do ta mbaj fjaln e dhn apo jo. Mirpo, fakti q kt fotografi nuk e pam n album, por n nj vend t dukshm t shtpis s tyre, flet jo pak. Madje, edhe vet Gudari e mban n nj cep t tavolins s puns, si pr t dshmuar se edhe ai sht i obliguar qysh tani pr pjesmarrjen e Dilanit, n Olimpiadn ardhshme t Londrs...

Dashurin pr niprit dhe mbesat e gjen n do gjysh e gjyshe, por edhe n kt lidhje, te familja Beqiraj gjen dika interesante. Kur Dilani ishte gjasht muaj preket nga nj virus gripal. Duke qen se nuk shkputej nga puna, e ma e oi te prindrit e saj. Pas ditsh Dilani u shrua, por edhe u miqsua prjetsisht me gjyshrit e vet. Q nga ajo koh ai jeton me ta ose thn ndryshe te shtpia e vet shkon si... mysafir. Jo vetm t lumtur nga mjalti i mjaltit, por edhe t preokupuar n maksimum pr t ardhmen e nipit... Do t ishte fat t kishe nj gjysh si Gudari. Nj model q do ja ndjente shijen dhe vlerat n maksimum. Mjafton "t kopjohet" dhe asgj m tepr. Kostoja e vetme sht durimi dhe dashuria. Garancia sht mse e sigurt. Q n moshn dy vje e gjysm, Dilani ka dal n sken duke knduar n Festivalin "elsi i Art". Gjasht vjet radhazi ka interpretuar n festivalin "Ylberi", q organizohet n Shkup. Ka qen pjesmarrs n t gjasht koncertet e tre tenorve t mdhenj. Nj dokumentar prej 20 minutash i titulluar "Prshndetje nga Shqipria" sht shfaqur edhe n Toronto t Kanadas. Ka t rregjistruar n DVD, 25 interpretimet e tij n t gjitha aktivitetet artistike, vlersuar me mime dhe vende nderi. Kshtu, Dilani nuk do t ndjej pengun e Ardit Gjebres, i cili edhe pse ka knduar qysh i vogl, nuk ka asgj t regjistruar nga ajo koh. Merak q n nj intervist, kngtari i madh anglez Tom Xhonsi e ka vlersuar si "humbje t madhe dhe gabim t pafalshm" q nga pakujdesia nuk ka filmime dhe inizime t kngve q ka interpretuar n moshn 12-vjeare...

Por nuk mund ta privonte t nipin nga ajo dashuri q gjyshin e kishte tunduar gjith jetn... Prgatit nj shtang druri dhe nj dit ja bn dhurat Dilanit. Gzohet fmija katr-vjear pas asaj lodre, por m pas filloi edhe t lodhet... Pas nj viti strvitje n stilin e shkputjes, e teston n gar me shtangn e drurit. Mbase nga sedra, ndoshta edhe nga rreptsia e "trainerit", ngritjen e saj Dilani e shoqronte me uarjen e koks pr t par sa do e onte. E ku ta dinte fmija i shkret se "A"-ja e peshngritsit sht q t futi kokn brenda n astin q shtanga shtyhet lart. Edhe sot ndjen keqardhje Gudari q ju dogj ndrra e hershme, pr ta br nipin e vet si Luani, si Ilirt, Erkani apo Taulanti. Dshtoi n peshngritje, por nuk ja zbehu dashurin t nipit pr sportin. Ja di pr nder nj shokut t vet q e prezantoi me Sulejman Podn, trainerin e notit t ekipit "Lori 2006". E ndrsa ja "dorzoi" Dilanin thjesht si nj fmij q nuk dinte t qndronte as mbi uj, pas tre vjetsh Sula ja bri notar. Q t jemi m t qart, sot Dilani sht kampion kombtar pr moshn e vet n 400 m, 200 m, 50 m stil i lir dhe 200 m n shpin. sht n udh t mbar, por jo n krye t saj. Ndaj do dit nuk i shkputet pishins. N do seanc strvitore noton 5000-6000 m. Shum pr nj fmij. Por Dilanit i duket pak kur shikon...fotografin.

RD