Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet nė Bllog
  3

  Filmi: Skenderbeu

  Filmi: Skenderbeu  Film historik mbi heroin kombetar Gjergj Kastriot "Skenderbeu" (1953). Misioni i tij ishte "Lufta e Shenjte" qe po bente Europa kunder Perandorise Otomane. I titulluar nga Vatikani si "Kalores i Krishterimit", Skenderbeu u vu ne sherbim dhe ne mbrotje te Europes se Krishtere, megjithse kjo e fundit ishte tashme ne prag te kolapsit ndaj fuqise se Perandorise me te fuqishme te Kohes, duke e kthyer Shqiperine ne nje Barrikade dhe Fushe Beteje ndaj Shtrirjes Otomane. Gjergj Kastrioti bashkon princerit shqiptar duke u martuar me Doniken dhe duke organizuar Lidhjen e Lezhes, por perballet edhe me tradhetine e Hamzait, nipit te tij. Filmi ka skena masive te betejave historike dhe rrethimit te Krujes. Filmi i pare artistik i bashkepunimit shqiptaro-sovjetik. Skenari: M. Papava, Regjisor: Sergej Jutkovic, Operator E. Andrikanis, Kompozitor: J. Sviridov, Cesk Zadeja. Interpretojne: A. Horava, Besa Imami, Avdije Alibali, S. Sokollovski, V. Anxhaparixe, G. Cernovolenko, Naim Frasheri, B. Tjetnin, N. Bubnov
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 18-03-2013 mė 20:17

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Ridublohet filmi “Skėnderbeu” pas 59 vitesh

  Varianti i ri me parametra bashkėkohorė dhe nė gjuhėn letrare

  Filmi "Skėnderbeu" 59 vite pasi ėshtė prodhuar, ri dublohet nė variant tė ri me parametra bashkėkohorė dhe nė gjuhėn letrare, ndryshe nga ai qė jemi mėsuar tė shikojmė nė variantin gegė. Figura e Skėndėrbeut ėshtė realizuar nga Rikard Larja dhe ky ėshtė varianti i ri i Skėnderbeut tė vitit 2012

  Regjisori i realizimit tė dublimit Esat Mysliu na bėn me dije se pėr realizimin e personazheve emblematikė janė zgjedhur mbi 60 aktor mė tė njohur tė skenės. Ky version i ri do tė sjellė dialogje tė reja, gjithashtu muzika dhe efektet do tė tingėllojnė ndryshe.

  Ideja e restaurimit dhe dublimi i regjisorit Piro Milkani tashmė ėshtė realitet dhe mbetet nje ngjarje e rėndėsishme, e cila siguron jetėn e filmit edhe pėr 100 vjet tė tjera, duke ruajtur edhe kopjen origjinale.

  “Restaurohen gėrvishtjet, plakjet, dostabiliteti i figurės qė lėviz. Dialogjet do tė jenė tė reja, muzika do tė tingėlloje ndryshe, por edhe efektet, troku i kalit, pėrplasja e shpatave, rrėzimi i kalorėsve.

  “Skėnderbeu” i vitit 2012 pritet tė shfaqet nė prag tė festės sė 100-vjetorit tė Pavarėsisė.

  ABC
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Skenderbeu ne gjuh letrare?

  katastrof

  me qe ja paskan nis hajt ta kthejn dhe lahuten e malsis dhe ciklin e kreshnikve ne gjuh letrare e ti shkatrrojn kret.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar derjansi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #4
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Pėr arsye tė panjohura tė dyja links hedhur njė vezė. Unė kurrė nuk e kishte kokėn e filmit, por nuk gjeti kėtė informacion nė Wikipedia.

  Filmi ėshtė njė film historik mbi jetėn e heroit kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu. Gjergj Kastioti bashkon princėrit shqiptarė duke u martuar me Donikėn dhe duke organizuar Lidhjen e Lezhės, por pėrballet edhe me tradhtinė e Hamzait, nipit tė tij. Filmi ka skena masive tė betejave historike dhe rrethimit tė Krujės. Ėshtė filmi i parė artistik, frut i bashkėpunimit shqiptaro-sovjetik.

  Ēmime

  Filmi u emėrua pėr 3 ēmime nė Festivalin e Filmit nė Kanė, tė treja pėr regjizorin Sergei Jutkevic, dy nga tė cilat i fitoi.


  Unė nuk besoj pėrpjekje sovjetike nė veprat kinematografike e artit. Ishte kjo njė film hartuar mirė, ose vetėm njė tjetėr mjet propagande pėr Stalinin dhe Hoxha?
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar FreeByrd pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #5
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin

  Unė nuk besoj pėrpjekje sovjetike nė veprat kinematografike e artit. Ishte kjo njė film hartuar mirė, ose vetėm njė tjetėr mjet propagande pėr Stalinin dhe Hoxha?
  Kinematografi Shqiptare e sotme dhe ajo e atehershme jane si nata me diten. Kjo shkon per cdo veper tjeter artistike/kulturole. Pra ishte nje film hartuar mire. 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Plaku me kostum pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  i humbet origjinaliteti,para te hedhura dem ,ta beni me titra ne gjuhen letrare po te donin .
  pastaj gjergji gegerisht ka folur ....

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar alnosa pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  456
  haha cfar gallate me historin tone. Kjo eshte made in Enver Hoxha qe ktheu cdo gje ne toskerisht. Turp !

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Asteroid] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #8
  Po duroni mer, shiheni njehere e pastaj jepni pershtypjet.

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Bamba pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #9
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Anėtarėsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  32
  Postime
  1,449
  ..Bamba e ke pare Dexter ti?
  https://www.behance.net/robberysk1100

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Robbery pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #10
  Citim Postuar mė parė nga Robbery Lexo Postimin
  ..Bamba e ke pare Dexter ti?
  Nga fillimi e deri te pjesa e fundit qe eshte transmetuar te djelen!

  Ka nai lidhje me Skenderbeun?
  Apo killer te dy?

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Bamba pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #11
  Urime 100 Vjetori Shqiperi.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Luaj Falas pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 23. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  456
  Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
  Nga fillimi e deri te pjesa e fundit qe eshte transmetuar te djelen!

  Ka nai lidhje me Skenderbeun?
  Apo killer te dy?
  Ate thuaj po qy re

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Asteroid] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #13
  i/e regjistruar Maska e abica
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  219

  Kisha e re e vjeter e Shėn Prokopit - Metamorfoza e shesh xhirimit te Skanderbegut

  Citim Postuar mė parė nga [Asteroid] Lexo Postimin
  Ate thuaj po qy re


  Plani rregullues italian konfirmoi spostimin e kishės sė vjetėr aty ku vendi qe zgjedhur pėrpara hartimit tė tij. Ndonėse nė aks tė bulevardit do tė ngrihej Pallati Mbretenuer, komuniteti ortodoks, nuk kish pranuar tė largohej shumė prej vendit tė vjetėr dhe u ra dakord qė kisha e Shėn Prokopit tė spostohej mė nė Jugperėndim, pėr nga kodrat e Saukut, mbi njė ēukė panoramike 25 m mbi nivelin e bulevardit tė ardhshėm, e me kundrajė tė mrekullueshme qė rrokte krejt pamjen e qytetit dhe tė Tiranės sė Re qė po lindte.

  Me paratė e shpronėsimit tė kishės sė vjetėr dhe tė truallit tė saj pėrqark u krye blerja e tokės dhe u planifikua ringritja e Shėn Prokopit. Kryepeshkopi i autoqefalisė sė porsanjohur (njohja zyrtare 17 prill 1937) imz. Kristofor Kisi nė konsultė me kėshillin qendror vendosi t’ia komisionojė punėn pėr projektimin e kishės arkitektit tė ri shqiptar, Skėnder Luarasi. Ky, nė linjė atėrore, ishte pinjoll i njė trungu veēanėrisht tė shquar nė tradita patriotike dhe nė rininė e parė qe edukuar nė njė mjedis familjar ku patriotizmi ushqehej jo vetėm nga vetėdija e qartė e pėrkatėsisė shqiptare qė kishin ortodoksėt e qarkut Korēė-Kolonjė, por edhe nga burime intelektuale breznore qė ia kishin dalė ta strukturonin kėtė vetėdije drejt njė pjesėmarrje aktive nė jetėn politike e shoqėrore tė Shqipėrisė. Bir i Kristo Luarasit, Skėnderi, qė kishte mbaruar studimet pėr arkitekturė nė Vjenė, e ku ish formuar nė tė njėjtin mjedis me studentėt tė shquar shqiptarė si Lasgush Poradeci, Qemal Butka, Eqrem Ēabej, Rrok Geraj apo Selman Riza, kishte rėnė shpejt nė sy me projektet e tij harmonike e moderne nė Tiranė e Korēė. Luarasi pranoi me entuziazėm detyrėn pėr projektimin e kishės kushtuar Prokopit dhe realizoi padyshim njė ndėr projektet mė tė bukura pėr komunitetin ortodoks tė Shqipėrisė.

  Bėhet fjalė pėr njė konceptim tipik mbėshtetur nė traditėn hapėsinore tė kishave post-bizantine tė Ballkanit Jugperėndimor, sipas tipologjisė sė ashtuquajtur kryq me kupolė. Absidėn, a kungėn, si zakonisht e orientoi pėr nga lindja ndėrsa mjediset shtojcė, qė lidheshin pėrmes njė korridori tė vogėl me kishėn, nga jugu. Kisha ekspozohej hijshėm me hajatin e saj verior, mbulesėn e sė cilės arkitekti pėrmes njė analize reduktiviste e kish abstraguar nė njė lojė trekėndėshash qė shoqėronin harqet e ndėrshtyllave. Faqata kryesore ngėrthente po ashtu njė monumentalitet tė kėrkuar dhe tė arrirė. Arkitekti kėtu, pasqyroi me anė tė njė triptiku simetrik (ku elementi qendror qe mė i lartė) esencėn e volumeve tė brendshme tė kishės. E meqenėse kisha nuk qe nė dimensione shumė tė mėdha, ai pėrdori njė marifet gjenial pėr t’i dhėnė asaj madhėshti: pjerrėsoi pilastrot vertikale tė faqatės kryesore, tė asaj qė sheh nga perėndimi, ndėrkohė qė kurtinat e po asaj faqate i mbajti vertikale (shih maketin). Efekti do tė qe vėrtet mbresėlėnės nėse ky pjerrėsim i pilastrove do ish zbatuar gjatė realizimit tė projektit nė vepėr – gjė e cila pėr shkaqe tė panjohura nuk u realizua – e megjithatė, kisha e re, Shėn Prokopit u bė tregues se si njė vėllim modest mund tė trajtohej me sukses si vėllim masiv. Modernia qė pėrēoi arkitekti nuk duhet parė pra si konceptimin radikal i hapėsirės sė brendshme apo trajtim modernist i faqatave; kanonet e kishės ortodokse, ndryshe nga ajo katolike, nuk ėshtė se lejonin shumė hapėsirė nė kėtė kuptim, por theksimi i linearizmit pėrmes dritėhijeve dhe gjeometrizimi i kėrkuar i elementeve, tė cilat tė parat bien nė sy tė shikuesit, janė ende sot tė pakapėrcyera nė trajtimin e kishave ortodokse nė Shqipėri. Skėnder Luarasi e arriti kėtė nėpėrmjet modelimit paraprak tė vėllimit tė kishės me anė tė njė maketi tė cilin e punoi vetė dhe qė i lejoi kontrollin e ēdo detaji tė jashtėm. Konstruksioni i kishės u konceptua prej beton-armeje, risi absolute kjo pėr kohėn, aterial tė cilin Luarasi e njihte mirė e qė me inteligjencė do ta vinte nė punė edhe nė punimet e ardhshme tė tij.

  Ndėrtimi u realizua nga ndėrmarrja italiane Ing Lucca & Co, Milano-Napoli e specializuar pėr punime beton-armeje, e cila ndėrkohė kishte hapur disa kantiere nė Shqipėri, por drejtimin e punimeve nė vepėr arkitekt Luarasi e udhėhoqi vetė nė bashkėpunim tė ngushtė me kishtarė shqiptarė.

  Prej vitit 1942, kur kisha e Shėn Prokopit mbaroi (ndonėse pėr shkak tė luftės, pėrurimi zyrtar i saj u bė vetėm nė maj tė 1945-s), e deri nė vitin 1968, kur ajo u rrėnua nga furia shkatėrruese e revolucionit tė imponuar antifetar, nė murin e saj qėndronte pllaka e mermertė me mbishkrimin:

  “THEMELUE NĖ VITIN 1940 NĖ KOHĖN E KRYEPISKOPIT TĖ GJITHĖ SHQIPNIS IMZOT KRISTOFORIT – me pjesėmarrjen dhe bashkėpunimin e pleqėsis kishtare dhe tė kujdestarisė sė kishės tė Tiranės, ndėrtue me t-ardhunat e ēpronėsimit tė kishės sė vjetėr tė Shėn Prokopit dhe me ndihmat e popullit orthodhoks, projektue dhe drejtue prej ing. arch. Skėnder Luarasit, zbatue prej sipėrmarrjes Ing. Lucca e C, Milano”.

  Kisha pati jetė tė shkurtėr, por impakt tė rėndėsishėm; pas ndėrtimit tė saj e gjithė zona filloi tė quhej Kodrat e Shėn Prokopit, dhe me krijimin e parkut periferik tė kryeqytetit nė vitet e pesėdhjeta, Parku i Shėn Prokopit. Brezi tė cilit unė i pėrkas ndiqte tė dielave familjen e cila shkonte pėr piknik (drekėn me vete e birrėn jashtė) nė Shėn Prokop. Kjo mikrotoponimi u ruajt e gjallė deri aty nga fillimi i viteve tetėdhjetė, pėr t’i lėnė mė pas vendin toponimit tė ri Kodrat e Liqenit apo Parku i Liqenit Artificial. Por funksioni i asaj kishe, ende pa dalė nga pėrdorimi religjioz, ish edhe mė i gjerė; vėshtirė se mund tė gjendej kund nė Shqipėri vend mė tė mirė pėr tė inskenuar pjesė nga filmi legjendar “Skėnderbeu”. Regjisorėt sovjetikė zgjodhėn pikėrisht mjediset e Shėn Prokopit pėr tė dhėnė atmosferėn e Bizantit perėndimor qė ka mbizotėruar nė krejt Arbėninė mesjetare – ashtu sikundėr edhe nė ato zona t’Italisė qė kanė qenė nėn ndikimin e Kostandinopojės – dhe kjo, nė kėtė rast, dėfton ndjeshmėrinė e lartė tė Luarasit ndaj traditės trashendentale tė truallit mbi tė cilin ai vepronte.

  Kisha pret ende tė ndėrtohet, e me gjasė komuniteti ortodoks do ta gjejė kohėn dhe mjetet pėr naltimin e saj, por do tė ishte njė akt i madh emancipimi shoqėror dhe shprehje e respektit pėr traditėn dhe trashėgiminė arkitekturore shqiptare nėse ajo rindėrtohej ashtu siē ka qenė, pra me tė njėjtin projekt tė ideuar prej njėrit ndėr themeluesit e arkitekturės moderne, ark. Skėnder Luarasit, nė mėnyrė qė parku aq i bukur aty tė vazhdojė tė thirret me emrin e tij karakteristik Parku i Shėn Prokopit.

  nga Artan Shkreli - gazeta Shqip

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar abica pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 27. #14
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151
  Ky film hyn ne zhanrin e filmave fantastiko-shkencor, por i realizuar tmerrsisht dobet. Mir do ishte te jepej ne kanalin per femij bang bang ose tring tring, do i bente konkurenca shum "superheronjeve" Spiderman, batman, Gogu, etj.
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar altruisti_ek84 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 29. #15

  Pėr: Filmi: Skenderbeu

  Link i ri funksionues i filmit~

 30. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,818

  Pėr: Filmi: Skenderbeu


 31. #17

  Pėr: Filmi: Skenderbeu

  Link i ri i perditesuar ~


Tema tė Ngjashme

 1. Referenca e burime historike
  Nga Kreksi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 09-04-2015, 16:42
 2. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 3. Skėnderbeu, figura kryesore tek pasaporta
  Nga Korcar-L1 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 17:39
 4. Skenderbeu ne mbreterine e Napolit dhe ne Rome
  Nga Albo nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-12-2002, 03:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •