Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e C++
  Anėtarėsuar
  20-12-2008
  Postime
  22

  Poem Kosovar - M. Kuteli

  A ka mundesi diksh te ma gjeje verzionin pdf te vepres "Poem Kosovar'' nga Mitrush Kuteli???

  Ju lutem me ndihmoni sepse kam per ta ber nje punim nga kjo vepėr dhe ėshtė e veshtir te gjendet ketu.
  cout << "C++, Gjuha #1 e Programimit";

 2. #2
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,006
  MITRUSH KUTELI - Jam Shqiptar e Kosovar  Jam Shqiptar, e Kosovar;
  Zot, e krenar, Zot, e bujar,
  mbi kėtė dhé,

  q'e kam si fe,

  e pėrmbi fé:
  e kam Vatan!

  e kam Atdhe!
  qė gjysh stėrgjysh,
  qė brez pas brez,
  qė gjithėmonė.

  Ti shqa thėrret,
  ti shqa bėrtet,
  gjer lartė nė retė,
  se jam barbar.

  Jo, s'jam,
  si bėrtet ti,
  si buēet ti,
  ti, Mal i Zi.

  Po vendin tim e dua,
  lirinė e dua,
  e s'dua,
  Zot mbi mua.

  Kėnga e parė
  Qėndrimi


  Se jam kėtu kur s'kish njeri,
  kur s'kish kufi,
  as fqinjėri,
  as shqa tė zi.

  Se jam kėtu kur Mal i Zi,
  ish Iliri;
  kur nga njė det nė tjetrin det,
  isha zot vetė!
  Unė jam kėtu nga moti,
  kur vetė Zoti,
  e bėri fushėn fushė,
  e malin mal.

  Unė jam kėtu e do tė jem,
  - dem baba dem -
  sa mali tė bėhet hi,
  e hiri mal pėrsėri.
  Ma thonė emrin Asim Qerim,
  mbetur jetim,
  qė nė vegjėli.
  Jam si mė sheh,
  e si mė njeh;
  kėsulėbardhė e kryelidhur,
  kryelidhur me njė shami;
  me tri shami
  pėr trimėri!

  Jam eshtėrmadh,
  i vrazhdė jam,
  e bojalli -
  dhe sytė e mi,
  janė plotė shkėndi,
  si batėrdi.
  Dhe kam uri
  si s'ka njeri -
  pėr drejtėsi,
  e pėr liri.
  Si tė gjithė asimėt,
  e tė gjithė qerimėt,
  e Vendit tim.

  Ma thonė emrin Asim Qerim,
  mbetur jetim,
  qė nė vegjėli;
  se babėn tim ma vranė,
  naēallnikėt,
  podporuēnikėt
  edhe gllavnikėt.

  Ma vranė,
  se urdhėr dha vojvodi,
  e krali vetė:
  "Tė vritet!"
  Se ish Kosovar,
  dhe se ish Zot,
  mbi kėtė dhe!

  Dhe tokėn qė kisha nga baba,
  nga gjyshi,
  rrėnjė pas rrėnjė -
  prej qindra vjet,
  prej mijėra vjet,
  ma morėn.
  Ah!
  Ma morėn vatanin,
  qė e desha si xhanin!

  Ma morėn,
  me armė nė duar,
  me gjak nėpėr duar.
  Agrarėt!
  Xhandarėt!
  Tyxharėt!
  Tė gjithė tok,
  u bėnė shok;
  si sorrat,
  pėr kėrrmė.

  Oborin ma morėn,
  gjer nė shtėpi,
  dhe ngrenė pėr vete shtėpi,
  nė sytė e mi!
  Dhe unė,
  ja, unė,
  qė isha Zot,
  qė qėmot,
  mbeta pa dhé,
  bujk pa dhé,
  bari pa kopé -
  kėtu,
  nė dheun tim.

  Dhe plori m'u ndryshk,
  hambari m'u myshk...

  Po shpresa s'mu vyshk!


  Kėnga e dytė
  Durimi

  Durova,
  durova,
  sa nuk duron njeri,
  as Perėndi!

  Mė thanė tė shkruhem vojnik,
  e mynafik,
  i Kombit tim.

  Mė dhanė armė tė vras,
  vėllanė,
  sipas kanunit,
  tė gjakut...
  Po s'desha!

  Dhe nė e bėra ma falni,
  se jam gjaknxehtė.

  Mė thanė tė ngrihem tė ik,
  ku qielli puthet me dhenė;
  Stamboll,
  Anadoll,
  e mė tej.
  Se vetėm andej,
  paska pėr ne,
  popull pa zot -
  vend boll...

  Po malli i tokės s'mė la,
  po malli i fushės s'mė la,
  as gjaku i babės s'mė la.

  Dhe mbeta kėtu,
  i huaj,
  si qen,
  nė vendin tim,
  tė babės tim...
  Mbeta rajį,
  e ndėr rajį,
  si pėr hatį;

  Nė uri,
  nė qesėndi,
  nė skllavėri
  tė shqaut tė zi.

  Mė thanė tė ik nė Allbani,
  vatan i ri,
  i Kombit tim,
  si shkoi Selmani,
  Hasani,
  e Dani.

  Po dot nga toka s'u ndava,
  dhe mbeta tė jem,
  ku jam,
  e ku do tė jem.

  Mė thanė tė shkoj nė sheher
  tė shqahut tė madh,
  me sharrėn nė krah,
  me kryet pėrdhé,
  jaban,
  e beter;
  portė mė portė,
  derė mė derė,
  i mjerė,
  e zemėr sterrė,
  pėr njė kotherrė
  bukė.
  Po malli i vendit s'mė la.
  Ah, malli i gjakut s'mė la
  e mbeta kėtu,
  rajį.

  Ta shemba shqa kufirin,
  qė ngrite ti,
  nė vendin tim e pėrmbi varr,
  tė babės tim.

  Ta shemba,
  ta dogja,
  me zjarrin e shpirtit,
  tė vuajtjes,
  dhe tė urrejtjes.

  Me zemėrim,
  me vrull tė madh,
  e bubullimė,
  qė s'ka mbarim

  Se vjete ti mė ēave,
  mė ndave,
  mė vrave,

  armik - lugat,
  armik -xhelat!


  Kėnga e tretė
  Sulmi

  Ti bėre azape - s'u tremba,
  ti ngrite kufire me gjemba,
  fortesa ti ngrite;
  t'i shemba!

  Tani,
  tani,
  atje ku ti,
  o Mal i Zi,
  ngrite kufi,
  qė ndanin,
  e ēanin,
  vėllazėri;
  Hej!
  Sot!
  Shkon,
  e valon,
  parmenda!

  T'i bėra tė gjitha rrėmujė
  dhe ty,
  gjurma t'u zhduk,
  si nė ujė.

  I bie arė mes pėr mes,
  e gjer nė brez,
  e pėrmbi brez,
  humbas,
  me gaz,
  nė grurin tim,
  tė dheut tim,
  tė babės tim,
  tė birit tim;
  sot e pėrjetė,
  jetė pas jetė!

  Dhe ndie qysh flet,
  me zė tė qetė,
  im atė vetė
  nga balta poshtė:

  "Ta mbroni dhenė,
  ku eshtrat kam,
  ku hi e tokė,
  e pluhur jam.

  Ta mbroni dhenė,
  qė e ushqej,
  dhe sot si dje,
  me kurmin tim.

  Ta mbroni dhenė,
  me zjarr ta mbroni,
  me gjak ta mbroni!
  Tė derdhni gjakun

  Me grushte plot -
  po kurrė lotė,
  as sot, as mot!
  Se loti ėshtė robėri,
  gjaku - liri!"


  Kėnga e katėrt
  Ndėrtimi


  Jam eshtėrmadh,
  e bojalli,
  e me japi,
  si mė sheh ti,
  si mė njeh ti.

  Po kam njė zemėr
  nė gjoksin tim,
  qė pa pushim,
  mė rreh,
  si Drin.
  Dhe babėn tim kur e kujtoj,
  lotoj...

  Tė pashė tė vrarė, or Baba,
  e pa qefin, si pėr hata,
  rreth e pėrqark me xhandėrma.
  Desha tė qaj e s'qava dot,
  e tė bėrtas, sbėrtita dot,
  pa asnjė lot, pa asnjė lot.

  Dhe prita sot tė derdh njė lot.

  Tani,
  tani,
  unė jam gati
  tė vdes qė sot,
  se rroj pėrmot;
  mbytur me gjak,
  po jo me lotė,
  pėr kėtė dhe,
  q'e kam si fé
  e pėrmbi fé.
  E kam vatan,
  e kam atdhe!

  Hej!
  Po buēas me zė kabį,
  sa tė dėgjohet nė qiell lį,
  sa tė dėgjojė fund e kreje
  kush gjak shqiptari ka nė deje:
  Shaban - vėlla!
  Destan - baba!
  Hej!
  Komb i lirė Kosovar,
  ti Komb Shqiptar, ti Zot krenar,
  ti djalėri - ti pleqėri,
  bėru gati!
  Bėru gati pėr vrull tė ri,
  ta djegėsh botėn,
  ta bėsh hi,
  pėr liri,
  pėr Shqipėri!  Kėnga e pestė
  Qėndrimi

  Tani,
  tani!
  - O Mal i Zi -
  ja unė,
  ja ti!

  Po unė - jo ti,
  se jam kėtu kur s'kish njeri,
  dhe as kufi,
  as fqinjėri...

  Unė jam kėtu kur Mal i Zi,
  me Shumadi,
  me Dallmati - sa mban e gjitha Shqehėri,
  ish Iliri!
  Kur nga njė det nė tjetrin det,
  isha zot vetė!
  Se jam kėtu nga moti,
  kur vetė Zoti,
  e bėri fushėn - fushė
  e malin mal.

  Unė jam kėtu
  e do tė jem,
  - dem baba dem -
  sa mali tė bėhet hi,
  e hiri mal pėrsėri.

 3. #3
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,006
  Veē ke kujdes se numrat rendorė janė gabim. Kėnga "e parė" nė realitet ėshtė e dyta. "E dyta" ėshtė e treta etj

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e C++
  Anėtarėsuar
  20-12-2008
  Postime
  22
  wow perfekt.....Faleminderit shummmmm!!!
  cout << "C++, Gjuha #1 e Programimit";

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Postime
  7

  Smile

  ej njerz a munet dikush me ma shkru edhe monologun rri drejt shqiptari im qe e reciton qon lajqi plzz

  Ju lutem me ndihmoni sepse kam per ta ber nje punim nga kjo vepėr dhe ėshtė e veshtir te gjendet ketu.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Anėtarėsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku bukės i thonė bukė, e ujit - ujė
  Postime
  838
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mexhi : 03-01-2010 mė 09:40


  "SHQIPĖRIA ėshtė GJAKU im qė nuk falet!"

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-06-2009
  Postime
  7
  ju lutem mund te ma shkruani edhe monologun \rri drejt shqiptari im///plzz

Tema tė Ngjashme

 1. Dardani apo Kosovė
  Nga Statovci nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. Mitrush Kuteli - Dhimitėr Pasko
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 15-09-2015, 23:38
 3. Kombi Kosovar dhe Rexhep Qosja
  Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-02-2006, 03:01
 4. Identiteti Kosovar dhe Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė
  Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 29-07-2004, 11:43
 5. Ceshtja shqiptare ne Kosove!
  Nga Dita nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 13-08-2002, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •