Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24

Tema: Fatos Arapi

 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Fatos Arapi

  TI DO TĖ MĖ DASHUROSH PATJETĖR

  Ky qiell i prillit pa ty ėshtė i vjetėr.
  shkon njė trishtim e ja ku vjen njė tjetėr.
  Nė mallin tėnd ky karafil i egėr,-
  Ti do tė mė dashurosh patjetėr!

  Nė sytė e tu diej tė vegjėl
  e ndezėn natėn dhe ditėne ndezėn.
  Mirė sot,po si durohet pa ty nesėr?-
  Ti do t'mė dashurosh patjetėr.

  Kapėrcej ty e kapėrceva veten,
  dhe pėrtej vetes kapėrcev jetėn,
  dhe pėrtej jetės kapėrceva vdekjen,-
  I hapa krahėt tė pushtoj ty vetėm:

  Ti do t'mė dashurosh patjetėr!

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 3. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Jeta


  Jeta eshte stacion ndarjesh e takimesh.
  Jemi perhere udhetare
  dhe nder duar,bagazh te pandare,
  nje valixhe te vogel
  perpjekjesh,sulmesh,kujtimesh.


 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 5. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Po trokas ne zemren tende

  Motiv arberesh  Po trokas ne zemren tende
  hapma deren,zonja ime!
  Kaloj pragun e hyj brenda...
  Dua qe te kem mbi krye
  hapesiren ere yjesh;
  te shikoj rrekete qiellore
  se si lozin gjithe driteza
  burimit te syrit tend.
  Dhe si luftetar i varfer
  qe te mbeshtet kryet mbi gure,
  gjer te nise lufta prape,-
  dua koken ta mbeshtes
  mu ne gjoksin tend prej dielli...


  ...dhe te marr,moj,nje sy gjume.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 7. #4
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Lamtumire


  Lamtumire.
  Marr me vete
  djegie perendimesh neper muzgje te qeta,
  silueta qiparisash neper sfonde te murme
  ullinjsh.
  Dhe blloqet e hijeve te Cikes,
  qe perkunden netve
  mbi kostelacione yjesh Jonit perposht.
  Lamtumire.
  Kudo qe shkoj
  jam nje copez peizazhi nga vendi im.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 9. #5
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Ata qe dashurojne akoma

  Ata qe s'kane buke,
  kur te kujtojne buken,
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Ata qe s'kane zjarr,
  kur te kujtojne zjarrin,
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Te pagjumet e botes,
  me syrin hapur si nata,
  ne mesnaten e tyre
  ty dhe mua le te kujtojne.
  Ata qe kane vdekur
  dhe dashurojne akoma,
  ty dhe mua le te kujtojne.


 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 11. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Ne Tirane ka vetem tirane

  Ne Tirane ka vetem tirane,
  Ne Tirane te vrasin te gjithe
  nje shetitje me vehten te vret.
  Mos e ndill kujtimin ne Tirane,
  eshte tmerresisht i pameshirshem.-Te vret.
  Mos guxo ta shohesh ne sy lirine ne Tirane,-
  dielli i syrit shuhet, shkermoqet e zhbehet.
  Ti i barabarte me lirine?-Mos e beso!
  Liria te vret.
  Hipokrite shpresa sy-picigjate e Tiranes
  ti i vdekur-e ajo me gojen e saj te jep frym,
  te ngjall qe serrisht ty te vrase-te vret.
  Eshte tjeter,tjeter trishtimi i tetorit ne Tirane,
  vjen duke ikur-te vret.
  Si krye-engjelli,Sovrani i zymte,ferrin e tij-
  e dua Tiranen se te vret.


  P.S. Kjo me pelqen shume...

 12. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Dhuratė pėr ditėlindjen

  Arlinda, yllka jonė e dashur, mbushi 7 vjec. Atė natė kishim njė festė tė bukur nė kopshtin e shtėpisė sonė pėr tė festuar ditėlindjen e saj. U mblodh familja jonė e madhe shqiptare, 12 veta, ndėrsa pėrvec Ullmarit pjesa suedeze e familjes nuk ishte e pranishme sepse jetojnė larg nesh. (Ndoshta ju kuptoni se Ullmari, suedezi, babi i Arlindės, ėshtė dhėndėr shqiptar).

  Nė kėtė festė tė mrekullueshme u kėnduan edhe disa kėngė, dhe midis tyre "Kėnga e globit" nga Fatos Arapi, e njohur edhe me emrin "Dhuratė pėr ditėlindjen".

  Ishte pikėrisht me vend, sepse Arlinda kishte marrė si dhuratė nga babi dhe mami njė glob tė vogėl. Bėnim njė ndėrrim tė vogėl tė tekstit tė Fatosit - nė vend tė fjalėve "shokėt e klasės ta kanė sjell" futėm fjalėt "babi dhe mami ta kanė sjell". Cdokush mund tė ndėrrojė tekstin pak pėr ti pėrshtatur situatės aktuale....

  Kjo kėngė mė duket shumė e pėrshtatshme nė lidhje me ditėlindjet e fėmijėve. Ėshtė njė kėngė e bukur, plot emocione, me njė frymė tė shėndoshė. Unė e rekomandoj juve pėr raste tė tilla.
  DHURATĖ PĖR DITĖLINDJEN

  Nė pėrvjetor tė ditėlindjes tėnde
  ke plot dhurata mbi tavolinė
  e midis tyre njė glob tė vogėl
  Shokėt e klasės ta kanė sjell
  E midis tyre njė gjob tė vogėl
  Shokėt ta kanė sjell

  Leht' e leht' pėrqark globi rrotullohet
  Fluturojnė mbi tė gjithė kontinentet
  Ja, Atdheu i yn', ja pėrmes kaltėrsish
  Shqipėria ime, ja ku ėshtė

  Fushės qiellore nėpėr kristale
  Fluturon globi e mban mbi shpinė
  Rrugė edhe pemė, zogj e limane
  Zjarre qytetesh qė natėn ndrijn'
  Shpezė edhe njerėz, er' e tufane
  Globi i mban mbi shpinė.

  Leht' e leht' pėrqark globi rrotullohet
  Popujt anemban gjithė sot po zgjohen
  Zemrat ndezur kudo, zjarret sot pėr liri
  Rrugėve qiellore globi con
  Zemrat ndezur kudo, zjarret so pėr liri
  Rrugėve qiellore globi con

  Teksti: Fatos Arapi
  Muzika: Nikolla Zoraqi
  U botua nė vitet '70

  Shpresoj se tė interesuarit mund tė gjejnė notat e kėngės. Besoj se kjo ėshtė njė prej kėngėve nga ajo kohė qė vlen tė kėndohet edhe sot....

  Dhe Arlinda u kėnaq me globin qė mori. Ajo thotė, kur e pyesin, se ajo ka qenė dy herė nė Shqipėri. Vėrtet, nė Kosovė ka qenė, por instinkti i saj prej patriote tė vogėl shqiptare, e bėn ta quajė Kosovėn "Shqipėri"............. Dhe mirė e ka.  Ullmar Qvick

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ullmar Qvick pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 14. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Duke shkelur nėpėr guaca tė detit

  Duke shkelur nėpėr guaca tė detit
  ndjeva ditėn e sotme, tė celė
  nėpėr trupin tim, si njė gjethe dafine...

  Fėshfėrinte e gjelbėr.... e gjelbėr.

  Dhe mendova:
  nesėr,
  kėto gurėza do t'i shoh ndryshe,
  kėto brigje tė kohės sė bardhė;
  nesėr,
  fjoll' e dridhshme, inkandeshente
  e orbitave, qė sapo feksėn
  nėpėr qiej tė virgjėr tė njerėzve,
  do tė lidhė ditėt e mia,
  porsi sot... edhe pakėz mė ndryshe;
  nesėr,
  dashurinė qė drejt meje po vjen,
  do ta puthė nė buzė, nė ballė;
  nėpėr zėra tė flokėve tė saj
  gishtėrinjtė do pėrshkoj, do t'i them:
  hyrė tek unė, pa frikė se njė ditė
  mund tė vdesėn (si tė tjerat?) edhe ti.
  Dhe e vdekur atje, dashuri,
  pėrjetėsisht do tė mbetesh e gjallė;
  nesėr,
  ndryshe pyetjen e jetės: "Cili je?"
  do dėgjoj edhe ndryshe pastaj
  zėrin tim: Unė jam...
  Duke shkelur nėpėr guaca tė detit
  ndjeva ditėn e sotme, tė celė
  nėpėr trupin tim, si njė gjethe dafine.


  E shkruar dhe e botuar nga Fatosi nė epokėn e egėr tė Realizmit Socialist, shumė, shumė larg shabllonave politike, me sensualizmin e theksuar qė ka. Kjo poezi mė ka ndjekur nėpėr vitet si njė pėrshėndetje nga deti Jon, kėtu nė kėtė vend tė ftohtė Suedi, ku dita asnjėherė nuk celet si njė gjethe dafine....
  Ullmar Qvick

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ullmar Qvick pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 16. #9
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  E Paėndėrrta Ime

  Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
  E paėndėrrta ime.

  Vė kokėn nė gjoksin tėnd
  E tani pėrplasem
  Te kokė e njė tjetri.

  Mė duhet njė gjysėm ėndrre.

  Shigjetat e orės sė dorės
  Tutje i shtyjnė kalimtarėt,
  nė ditė tė rrėpirta tiranase.
  Shpirtra jo shpirtra qė shkojnė...
  Bri meje dikush flet me vete.
  pa e kuptuar besoj nė rrėfimin e tij.

  Dikush, prej zhgėnjirni tė egėr,
  mbėrthen kryqe tė reja.
  I hedh njė gjysėm leku
  Dhe blej kryqin tim.

  Tani qė ta ngre
  Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
  E paėndėrrta ime.  Nuk Mbyllen Dot


  S'kam fuqi mė as tė trishtohem
  Jemi anije pa spirancė
  Mes erėrave tė egra tė kundėrta.
  Peshqit Ilafazanė shurdhojnė qiellin
  Mė jepni ju njė copė ironie,
  Se nuk e gjej dot nė veten time,-
  Njė copėz ironie
  Sa gjysmėz e krahut tė zogut,-
  Tė mbrohem nga shirat e verdhė
  Tė predikimeve tė apostujve tė lajthitur.
  Tė gjithė na kanė faj dhe askush:
  Deshėm tė krijohemi nė asgjėsimin tonė
  Tani gjithė dritaret e shpirtit
  Janė hapur, bymyer e kalbur
  Nga shirat e lotėve,-
  Dhe s'mbyllen mė dot.

  Mund tė hyjė kush tė dojė.  Si s'tė Desha pak mė Shumė


  Unė e desha pėrtej vdekjes,
  Ashtu dashurova unė
  Edhe prap s'ia fal dot vetes:
  S'i s'e desha pak mė shumė...

  Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
  T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
  Tė gėnjejmė mallin qė s'shuhet,
  Kujtimin tė gėnjejmė pak.

  Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
  Atje ku nis "ca pak" tjetėr,-
  Asaj qė mė rri mes Zotave:

  "Si s'tė desha pak mė tepėr...".  Gloria Victis (Lavdi Humbėsve)


  Sepse jemi ne humbėsit e mėdhenj.
  Artin e shkėlqyer tė humbjes
  Ne e kemi ngritur nė fat.
  Sepse ne, vetėm ne, dimė tė gabojmė.
  Ne gabojmė nė miqėsi, dhe humbasim.
  Ne gabojmė nė dashuri, dhe humbasim.
  Ne gabojmė nė shpresat tona, dhe humbasim
  Zaret e bardhė tė fateve tona
  Ne i hedhim para - dhe vazhdojmė
  T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
  Tė gjithė na kanė faj dhe askush.
  Tė tjerėt vetėm fitojnė,
  Ndėrsa ne jemi populli humbės

  I humbjeve tė mėdha. Zemra jonė
  Eshtė njė mollė e artė dhimbjeje.
  Nuk duam tė njohim pushtetin e errėt tė smirės,
  Dhe gabojmė, nuk e njohim
  Lakminė akrep tė pushtetit, dhe gabojmė.
  Sepse ne-vetėm ne! Dimė tė gabojmė.
  Kėmbėt tona tė zbathura janė ato gjethe vjeshte
  Qė bien dhe ecin nė rrugė; shpirti ynė
  Eshtė prej lėnde tė brymtė trishtimi,
  Tė gjithė mund ta vrasin.
  Tė tjerėt jo, ata janė fitonjės tė pėrjetshėm,
  Ata s'humbasin kurrė, sepse
  Kurrė nuk gabojnė.

  Ndėrsa ne gabojmė - ashtu siē dimė vetėm ne!
  Artin e shkėlqyer tė humbjes
  Ne e kemi ngritur nė fat.
  Dhe i kemi kthyer krahėt lavdisė fitonjėse.
  Ne njohim vetėm lavdinė e popullit
  Tė humbjeve tė mėdha. Sepse ne
  - po vetėm ne!-
  Jemi tė vėrtetė.  Akreonti Rrjedh po Karont nuk Ka


  Si tė kthehem prapa kur udhėn s'e di?
  Prej pikėllimi lumi buēitės i natės
  E unė rrah brigjet e errėta kėtu.

  Akeronti rrjedh po karont nuk ka.

  Tregomė njė va ku te kaloj.
  Ti i njeh guvat dhe vorbullat e frikshme.
  Tregomė njė va, vėllai im,
  Ku tė kaloj Akerontin
  Dhe tė arrij.
  Akeront rrjedh po karont nuk ka.  Ditė Tiranase


  Ti mbyll derėn pas e nisesh
  Nė mesin e rrugės takon ditėn
  Qė tė pyet e hutuar: - Nga tė shkoj?
  Shpresėn e ushqejnė me shpresė, -
  Pastaj shpresės i vrasin shpresėn.
  Vetėm pasqyrat ndryshojnė,
  Teknologjia pėrsosėse e tyre, -
  Fytyrat janė po ato.
  Jo, ti, - hija jote shkrin nė gotėn me ujė
  Diellin dhe kokrrėn e aspirinės, -
  Ke dhimbje tė forta koke.
  E di: zembereku i zemrės sime
  Eshtė pluhurosur , - kur do tė vijė Ajo,
  Me frymėn e saj t'i fryjė,
  Tė ndjej ecjen tingėlluese tė kohės.
  Nė qiellin e Tiranės, njė unazė e zjarrtė
  Fluturon nga syri nė sy -
  Kėrkon gishtin e nuses.
  Kėrciti gonxhe e zambakut tek ēelej,
  Dhe marsi eci para meje.
  Tė paktėn, o zot, akoma jemi njerėz
  Respektojmė dallėndyshet dhe vdekjen.  Alarme tė Pėrgjakura (kėnga e parė)


  Mbi rrogozin prej kashte,
  Ku netėve fle,
  Shtrova
  Dashurinė time...
  Po prap, brinjėt t'i vret toka, plisi,
  E prap i fortė ėshtė te koka
  Trungu prej lisi.

  Hej, vend!
  Plot diell e pa dritė!
  Pagan dhe fron pėr perėnditė!
  Jetojmė nėr male tė lartė,
  Ku qlellln me dorė mund tė zėmė
  Dhe prapė:
  Nė ē'humnera kemi rėnė!

  Hej, vend!
  Qė ngjyrat e Jonit,
  Erėrat e portokallit me lule
  Mbyll
  Nė njė vorbė fasule.
  Dhe ndihesh
  I pasur nė varfėrinė tėnde
  I lirė nė robėrinė tėnde...

  Hej, vend,
  Qė prej dhimbjes po mė bėn tė ēmendem.  Ēast Buzė Jonit


  Dhe vargjet erdhėn me ritme tė kaltra
  Nėr degė tė tyre figurat e gjelbra
  Ēelin - si gjethet nėpėr portokalle.
  Nėn degėza vargjesh fėshfėrijnė figurat,
  Si mbrėmjes Jonit fletėsat e ullinjve.
  E mbusha gojėn me erėra tė Jonit,
  Ndjej nėpėr dhėmbė kokrizat e jodit,
  Shoh se si thyhen mirazhet mes valėsh,
  Se si thėrmohen pėrflakjet mes gurėsh...
  Dhe jam i tėri
  grimca dritaresh e ngjyrash.  Atdheu


  Atdheu ėshtė dhimbje, ėshtė dhimbje.
  Njė prill i pikėlluar nė shpirt.
  Atdheu ėshtė kryqi, ėshtė kryqi.
  E mban - dhe tė mban ty - nė shpirt.

  Atdheu ėshtė toka e premtuar.
  Ti shkel si njė zot dhe s'e ke ndėn kėmbė
  Atdheu s'ka fjalė, ka sy tė trishtuar
  Vdes dashuria nė dashuri qė tė ēmend.

  Atdheu ėshtė buka e urritur,
  tė ikėn nga duart e dot nuk e ngop
  ėndėrr dhe ankth dhe shpresė e sfilitur
  me sytė n'errėsirė vetveten kėrkon.

  Atdheu ėshtė varr i hapur, ėshtė varr.
  Njė jetė drejt tij shkon me besė qė bind.
  Nė njė pikė loti mbyt lotin fatvrarė
  Nė njė pikė loti lirinė e lind.

  Atdheu yt i vogli, i vogli,
  Ai hyjnori i pavdekshmi - loti.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Leila pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 18. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215

  Deti dhe pak mė shumė

  Leila - falemnderit pėr kėto poezi tė bukura nga krijimtaria e viteve tė fundit tė Fatos Arapit.
  Fatos Arapi nė vitet '70 ishte poeti im i preferuar, dhe ai ka vendin numėr njė nė Antollogjinė "Shqiponjat dhe malet" qė botova nė vitin 1979 - tė gjitha poezitė nė pėrkthimin tim. Nė vitet e fundit kam pėrkthyer shumė pak - pėr 12 vite nė radhė angazhimi im shqiptar ėshtė bėrė profesion - jo me dėshirėn time por me ardhjen e mbi 40 000 refugjatėsh shqiptar nė Suedi. Barra e pėrkthimeve ėshtė e rėndė - ana tjetėr e monedhės ėshtė fakti se kjo ėshtė baza e ekonomisė sime (jo pensioni i pleqėrisė...)
  Ndėr poezitė e pėrkthyera, mė e dashura pėr lexuesit suedezė ėshtė "Deti". Nuk kam qenė asnjėherė nė Vlorė, por Fatosin fėmijė e njoh pėrmes poezisė.

  Njė gjė tjetėr ndodhi para disa vitesh. Mora njė lajmėrim tė papritur. Redaksia e "Librit suedez tė kremtimeve" paskish zgjedhur "Njė grusht dhe mbi varr" si njė prej poezive pėr popullin suedez, pėr tė recituar me rastin e varrimit tė njė babi. Mua Ullmarit kur mora atė lajm mė rrodhėn lotėt: Fatosi nė njė libėr qė e zėvendėson Biblėn pėr jo-fetarėt suedezė... Nė mbrėmje e mora nė telefon: "Fatos- ti je bėrė i pavdekshėm nė Suedi!" Jeta ime ka qenė aq e mbushur me tė papritura sa asgjė nuk mund tė mė habit mė...

  Dhe tani poezia deri tani mė e dashur pėr suedezėt nga krijimtaria e Fatos Arapit:

  Deti

  I vogėl, me pantallona tė shkurtėra,
  me kėmbė tė zbathura e njė kėmishė humaje,
  qė e qepte vetė gjyshja....
  Ashtu darkė pėr darkė dilja nė breg.
  Ndėr gishtėrinj tė kėmbės sė ftohtė mė rridhte rėra.
  Unė prisja me orė tė tėra,
  gjersa pėrnjėherėsh, tutje nėpėr fushat e gjera tė natės
  ngriheshin kope tė cuditshme, tė panumėrta
  kuajsh tė bardhė.

  Nėpėr hapėsirat e pafundme suleshin aradhė-aradhė.
  Turfullonin,
  Binin me kėmbė tė thyera,
  rrokulliseshin duke gulcuar nėpėr tė zezat humnera
  mbi ta fluturonin tė tjerė.
  Jelėt e akėruara dallgė-dallgė fushėn e qiellit fshinin.
  Hingėllimet e frikshme para tyre bridhnin.
  Ata vinin, afroheshin drejt meje.

  Gjoksėt e mėdhenj tė bardhė
  lėshonin pėrpjetė; kėmbėt e para rrihnin nė erė...
  Sytė u flakėronin.
  Njė cast.... dhe nėn thundrat e tyre do tė mė coptonin.
  Kur ja, me poterė,
  si njė gjėmim i madhėrishėm pėrplaseshin
  te kėmbėt e mia. Nga flegrat gjigante
  miliarda grimcėza tė kristalta shfrynin
  pėr tė fundit herė.

  Tė tjerė
  hingėllinin nėpėr fushėn e gjerė tė natės
  Me gėzim e frikė, orė tė tėra unė shihja
  kuajt e bardhė
  tė suleshin nėpėr furtunė.
  Thyenin kėmbėt, rrokulliseshin,
  qė tė vinin sa mė parė te unė, shkelnin, fluturonin
  njeri mbi tjetrin.
  Dhe tani, kudo qė jam,
  ashtu fantastik e i madhėrishėm, mė ndjek pas deti....

  -----------------
  Natyralizmi lirik pėrmes njė temperamenti poetik - me njė lidhje tė fortė me fėmijėrinė - na mahnit.
  Ullmar Qvick

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ullmar Qvick pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 20. #11
  Ti do vish

  Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
  Kur e di se une ty te pres
  duke ndjer’ frymemarrjen e vet mbremjes
  duke ndjer’ frymemarrjen e vet pritjes
  duke ndjer’ frymemarrjen e vetmise
  Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
  Kur e di qe une po te mundnja,
  rreth vetvetes rruzullin do vertitnja
  si nje portokall’ ne doren time-
  te rrjedhe koha shpejt
  …………e ti te vish…

  (1962)


  Mos eja ne enderr

  Mos eja ne enderr, e paenderrta ime

  Nuk je Safua me zemer te brishte.-
  Ngopur me vdekjen e dashurise
  gjer ne gryke, jam!
  Edhe ne gjumin e vdekjes
  trembem nga britma ime
  per ty.

  Mos eja ne enderr, e paenderrta ime.
  Mos e bej shakane e mbremshme.

  Si ta duroj diten,
  qe me sheh me sy endrre?
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 22. #12
  Eshte nje loje

  N

  Eshte nje loje e madhe, e dashur
  lodrojne fjalet, ritmet, rimat;
  perqafohen figurat, vijne rreth dritave
  si fluturave prej rrezeve te diellit
  ..........u perzhiten krahet
  ato prape gicilohen me dritat
  Loje e hapesirave
  qe mbyllen te gjitha ne buzet e tua
  kur ti vet qenke ne buze te jetes
  ……….firome e mermerimes se tyre
  Eshte nje loje e vertete, e dhemshura ime
  loje e mjergullave, qe treten neper agime
  per te rilindur mbremjeve ne gjire te fushes
  ………..se detit
  e legjendave, qe jetojne midis mjergullave
  qe braktisin vet legjendat
  e te nesermen perseri dalin prej tyre
  si zogjt e pellumbave – prej levozhges se bute
  loje e endrrave, qe shartohen neper trungun
  ……….e endrrave
  e dallendysheve qe sapo ngriten folene
  ………. brenda syve te tu
  loja jote dhe imja;
  loje e vdekjes dhe e perjetesise
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 24. #13
  e kthjellet dhe e kalter Maska e Niagara
  Anėtarėsuar
  29-10-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  230

  Te varri i lirise.

  Fryn ere me shi, motra ime
  U shuan qirinjte e varreve prane
  Ere me shi...
  Qiririn tend te ndezur
  Mbroj me grushtet e mia
  Takohemi vetem ne kete dite
  U beme lot qiriri motra ime
  Dridhemi si kjo flakez e drojtur...
  Ti me flet; aty poshte ka njerez
  Eshte nje plak ketu prane.
  Kerkon thiken te qeroje mollen
  E do, nuk e gjen, ky poet, miku im
  Ka lene gjurmen e vargut pa shkruar
  “Nje kafe pa ty ne Tirane’’
  I ka humbur unaza nje nuseje
  E kerkon me frike nuserie
  Erresire aty poshte...
  Terri njeh vetem gjuhen e drites
  Me qiririn tend nder duar
  Kaloj varr me varr dhe ndez
  Qirinjte e shuar
  Pak drite prej shpirtit
  Nje femije aty prane
  Kerkon lodren qe i ka humbur
  Motra ime.
  Fjalet e embla jane si nje huall mjalti,
  embelsi per shpirtin dhe ilac per kockat.
  Fjalet e Urta 16:24

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Niagara pėr postimin:

  bili99 (12-10-2018)

 26. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-02-2006
  Postime
  20
  Citim Postuar mė parė nga Niagara
  Fryn ere me shi, motra ime
  U shuan qirinjte e varreve prane
  Ere me shi...
  Qiririn tend te ndezur
  Mbroj me grushtet e mia
  Takohemi vetem ne kete dite
  U beme lot qiriri motra ime
  Dridhemi si kjo flakez e drojtur...
  Ti me flet; aty poshte ka njerez
  Eshte nje plak ketu prane.
  Kerkon thiken te qeroje mollen
  E do, nuk e gjen, ky poet, miku im
  Ka lene gjurmen e vargut pa shkruar
  “Nje kafe pa ty ne Tirane’’
  I ka humbur unaza nje nuseje
  E kerkon me frike nuserie
  Erresire aty poshte...
  Terri njeh vetem gjuhen e drites
  Me qiririn tend nder duar
  Kaloj varr me varr dhe ndez
  Qirinjte e shuar
  Pak drite prej shpirtit
  Nje femije aty prane
  Kerkon lodren qe i ka humbur
  Motra ime
  .

  Niagara flm per kte postim te ksaj poezie te Fatos Arapit. Vargjet e fundit te pikellojne , u vjen arome shpirt njeriu .

 27. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Më bëri të kujtoj motrën time të shpirtit, Feride Dervishin, dhe sytë m'u mbushën me lot... ajo u nda prej nesh në fillim të janarit.
  Veriori
  Ullmar Qvick

 28. #16
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  COPRIFUOCO

  Hapat e patrullės godasin nė trupin e metaltė tė natės.
  Gjer nė tokė kėrrusen e rrasen shtėpitė pėrdhese.
  Mendmet lėvrijnė nė kokat e njerėzve
  dhe thėrrrmohet pastai pėshpėrima nga buzėt e varura
  rreth vatrės.
  Kjo ore vjen e ngarkuar rne zjarre dhe hekur.
  Si njė xhandar i egėr qėndron para dyerve tė shtėpisė.
  Pyet veten: "Pėrse tė hapura"
  dhe si pėrgjigje tund kokėn, helmetėn.
  dhe si kėrcėnirn i metaltė patrullon errėsirėn.
  dyert rnbeten tė hapura:
  rnund tė hyjė ndėr to liria ilegale e Shqipėrisė.  ELEGJI PĖR BABANĖ

  Ti nuk je mė.
  As do tė na shohėsh,
  as do tė shohim,baba, mė kurrė.
  Ti nuk je mė..
  Emrin tėnd e mori ky gur,
  Vdekja - si vdekje ,
  gjithmonė e dhimbshme,
  gjithmonė e verdhė...
  Me njė kordhele
  tufa kujtimesh nė zemėr na lidh.
  Tufa kujtimesh
  edhe elegjish.
  Jam i trishtuar dhe mė mori malli.
  Dhe mbi trishtime e mall duke ecur,
  ngjita rrugėn e ngushtė tė fshatit.
  Shtyva derėn e varrezės sė vogėl
  dhe t'erdha te varri...
  C'fjalė tė pathėna do tė mė fiasėsh?
  C'fjalė tė reja dėshiron tė dėgjosh?
  Prej kėtij varri
  tani, baba, c'do tė mė japėsh?
  Atė ditė tė thatė janari:
  pėrpara teje Halil Alija
  e mercenari.
  Prapa shtėpia nė zjarr e flakė

  Duart e tua nė pranga,
  plak i ngartė?
  Erdha tė marr
  cfarė perket prei kėtij varri.
  Kujtime tė dhimbshme.
  Vuajtje krenare.
  Ti mos mė thuaj:
  "Biro... ianė tė trishtuara".
  Baba i gjorė!
  Unė, pa ato,
  do t'isha nė jetė edhe mė i trishtuar.
  Dhe kur tė vdes
  s'dua asgjė
  vec njė varr tė thieshtė.
  Atje nė bregdet,
  ku nėpėr net
  bisedojnė yjet me qiparisat.
  Dhe fjalė tė kaltra
  flet e shprėndan
  deti matanė.
  Fjalėt qė i njohim,
  qė i kuptojme,
  unė
  me babanė...


  VDEKJA E GJYSHES

  Ja, edhe gjyshja nė arkėz,
  kukull e vogėl nė kartėz,
  Eshtė... dhe prapė s'ėshtė e tėra,
  sikur nuk ėshtė si pėrhera.
  Gjithė karfica, gjilpera
  kapur satenet nė kokė,
  lidhur kėpuckat pėrposh,
  shami e lule nė gjoks.
  Mbyllur kapakėt e syve
  c'ndjej u shua brenda tyre?).
  E sheh... dhe tė duket heshtja
  pe gjasme e pe gjasme vdekja.
  Gjyshja e vogėl, e bukur,
  e pastėr...
  Nė arkėz kukull.

  Gjithė karfica, gjilpėra,
  qepur vite tė tėra,
  lidhur kujtime e malle,
  dhembje, qė duken si pėrrallė.
  E sheh... dhe tė duket heshtja

 29. #17
  Mbi supin e kohes sime

  Mbi supin e kohes sime
  kryet mbeshteta.
  S'dremita. Nuk fjeta.
  Mbi supin e kohes sime,
  si mbi supin e Asaj, -
  rashe ne mendime.


  Edhe sonte...

  Edhe sonte ne kurrizin e rruzullit
  do te gjejme nje cope vend
  ku te ulet dashuria jone.
  Edhe sonte, ne ēeturine e qiellit
  do te kerkojme yllin,
  qe i panevojshem, mbi koke na ndriēon.
  Dhe diēka te gezueshme,
  per t'i thene njeri-tjetrit, do te gjejme edhe sonte...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 30. #18
  i/e regjistruar Maska e panteri
  Anėtarėsuar
  04-01-2006
  Postime
  196

  Fatos Arapi- laureati i sivjetėm i Mbrėmjeve Strugane tė Poezisė

  Fatos Arapi laureati i sivjetėm i Mbrėmjeve Strugane tė Poezisė

  Emri: 1207660906.jpeg

Shikime: 14516

Madhėsia: 6.0 KB

  • Poeti shqiptar Fatos Arapi ėshtė fituesi i sivjetėm i "Kurorės sė Artė" tė Mbrėmjeve Strugane tė Poezisė, deklaroi sot drejtori i manifestimit mė tė madh poetik nė Maqedoni, Danilo Kocevski.

  Fatos Arapi ėshtė njė nga poetėt e mėdhenj tė poezisė bashkėkohore shqiptare dhe ka publikuar mbi njėzet libra poetike.
  "Ai paraqet figurė botėrore nė sferėn e krijimit poetik, poet elit shqiptar dhe njė nga poetėt e lartė tė gjallė tė ditėve tė sotme", tha Kocevski.
  Siē u tha nė solemnitet nė ASHAM me rastin e shpalljes sė laureatit tė MSP-sė, kjo mirėnjohje e lartė i ndahet si njė autori, poeti, i cili nė angazhimet e tij krijuese ndaj njerėzimit dhe kulturave nė botė kontribuoi pėr pėrhapjen e respektit dhe i cili tėrė jetėn ia ka kushtuar poezisė.
  Nė solemnitet ėshtė lexuar mesazhi i Arapit, i cili nuk ka mundur tė jetė i pranishėm personalisht nė shpallje.
  "Me kėtė ēmim ndjehem i qetė dhe i lumtur dhe e ndaj kėtė me ju, me tė gjithė miqtė e mi. Do tė doja qė festivali tė bėhet simbol i rrezatimit. Ju falemnderit nga zemra pėr lumturinė qė ma dhatė dhe ky manifestim poetik le tė hyjė nė ditarin e ndriēimit", thuhet nė mesazhin e tij.
  Fatos Arapi ka lindur nė vitin 1929 nė Shqipėri. Ka studiuar ekonominė nė Sofje, ndėrsa njė kohė ka punuar si gazetar dhe lektor i literaturės bashkėkohore shqiptare. Librin e tij tė parė "Shtigjet poetike" e ka publikuar nė vitin 1962. Ai ėshtė autor i shumė zhanreve letrare, teksteve dramatike, romaneve, librave-pėrralla dhe tė disa antologjive poetike.
  Sa i pėrket pėrgatitjeve pėr MSP-sė, sipas Koceskit, ato zhvillohen shkėlqyeshėm dhe deri tani janė paralajmėruar pjesėmarrės nga 15 vende dhe mbi njėzet nga vendet e huaja. Janė caktuar temat pėr simpozium, i cili do tė jetė "Gjuha, poezia dhe identiteti", ndėrsa do ta udhėheqė profesori Venko Andnovski.(INA)

 31. #19
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Urime poetit te madh Fatos Arapi, qe gjithmone e kam lexuar me kenaqesi dhe frymezim. Eshte vertet nga te rrallet poete shqiptare, qe kemi te drejte te krenohemi per vijueshmerine cilesore ne rritje te krijimtarise poetike.

 32. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mondishall pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 33. #20
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Urime poetit zepaster e te begate Fatos Arapi!

  Nuk ishte befasi nderimi i poetit te zeshem shqiptar, Fatos Arapi.
  S'jam shume ne dije per nderimet e meparshme; por prisja qe nderime te ketij niveli t'i beheshin me se shumti ne shtetin ame, aty ku ka shkrire krejt talentin e vet te fuqishem ne dobi te edukimit estetik te inteligjences shqiptare.
  FALENDEROJ E PERGEZOJ GJITHE ATA QE NDERUAN POETIN F.ARAPI, DUKE URUAR POETIN PER SHENDET E BEGATI TE METEJSHME NE DOBI TE LETRAVE SHQIPE!
  Me konsiderate
  Jorgo S. Telo
  GJIROKASTER - SHQIPERI
  e-mail: www.jorgo.telo@gmail.com

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •