Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 95

Tema: Dollari

 1. #1
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  37
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Dollari

  Cmendim keni per euron ... a mendoni se do ja marri dollarit ? ; )

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Proto, gjithcka mund te ndodhi edhi Euro-ja mund tja kaloje Dollarit por jo edhe per disa vjet te tjera sepse Amerika apo kompanite Amerikane kane fuqi te madhe blerese kudo ne bote.

 3. #3
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ideja qe nje monedhe mund tja kaloje nje tjetre bazuar ne kursin e kembimit eshte i kote, dhe qesharak. Sikur sot Shqiperia te vendosi te nxjerri nje Lek te ri te barabarte me 1000 leke te vjetera i bie qe $1 te jete i barabarte me .134 Lek, ose nje lek te jete i barabarte me 7.46 dollare. Wow, krejt papritmas na doli Leku me i forte se dollari, Shqiperia duhet te jete ku e ku me e mire se Sh.B.A. nga ana ekonomike.

 4. #4
  i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
  Anėtarėsuar
  13-10-2002
  Vendndodhja
  Munich, Germany
  Mosha
  46
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sa per gje EURO ju ben te fala nga Gjermania me nje kurs prej 1.06 me dollarin.
  Ja pra qe nuk u deshen shume vite e dashur Estella qe Euro te behet me e forte se dollari.
  Ju pershendes nga Euroland......

  Rezi

 5. #5
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  hajde nje duartrokitje te forte per euron!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  PAUCA SED MATURA

 6. #6
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga rezi_Mynihut
  Sa per gje EURO ju ben te fala nga Gjermania me nje kurs prej 1.06 me dollarin.
  Ja pra qe nuk u deshen shume vite e dashur Estella qe Euro te behet me e forte se dollari.
  Ju pershendes nga Euroland......

  Rezi
  Do te flasim prape pas nja dy muajsh kur ECB te detyrohet te uli interesat nen presionin e Gjermanise qe po ja sheh hajrin Euros ne keto nivele

 7. #7
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  O vizitor po pse mo lol na i shpjego njehere?
  PAUCA SED MATURA

 8. #8
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  mariglennora  P.S. Ve bast qe ti vazhdon shkollen per ekonomist ne Europe

 9. #9
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  lol
  Mire e ke ti vizitoro.
  Kur Amerika osh me dhimbje koke, Europa osh ne krevat me 40.
  Do ja shofin hajrin Euros. Me ate politike fiskale qe ka Evropa, nuk duhet as ti afrohet dollarit jo, po kadal kadal do i dalin petet lakrorit.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ajo mund te kete vlera me te larte shkembimi ne nje shtet por sa e forte eshte si monedhe ndaj monedhave te tjera boterore.
  C'fare fuqi blerese dhe shitese ka krahasimisht me monedhat e tjera te shkembimit.

 11. #11
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  O vizitoro aman ma thuj si e gjete?
  Sa te squt qe jeni ju andej mo eeeeeeeeeeeee!
  E vizitoro mundohu te zhvillosh pak sensin e humorit se je tu bo humor fare kinez!

  looooooooooooooooooooool
  Amerikanet po mbanin me penicilina tre super kompani dhe ne fund fare tri gra bene mrekulline!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  lexo, lexoje njecike
  "Perandorite vijne e shkojne, po evropianet kane gjithe historine qe kryesojne"

  ps: e bam bam! mos jeto gje ne ndonje cep te china town tu ngrene oriz kinez?
  hahahahahaahahahahahahahahahaahahahah!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Estella : 15-01-2003 mė 09:03
  PAUCA SED MATURA

 12. #12
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga mariglennora

  Amerikanet po mbanin me penicilina tre super kompani dhe ne fund fare tri gra bene mrekulline!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  "Perandorite vijne e shkojne, po evropianet kane gjithe historine qe kryesojne"

 13. #13
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vizitoro e kuptoj qe ti do te besh koleksion me theniet e mia dhe kjo me gezon pa mase
  Faleminderit per reklamen e thenieve te mia.
  loooooooooooooooooooooooooooooooooooool
  Po te duash autograf mbi keto thenie ta dergoj me poste ku te jeshe, vetem qejf te keshe.

  Ne Evrope dita dites euro fiton pike.

  Me te mira te gjithve dhe vecanerisht vizitorit dhe i them te save-oje ca me shume dollare qe kur te vije ne Evrope ti dalin!

  ps.Shpresoj qe lufta ne Irak mes usaaaaaaaaaaaaaaaaa(!) dhe irak-iran-kore te filloje sa me shpejt se dua ta shof euron 1:2 me dollarin e usaaaaaaaaaaaa(!)-se
  PAUCA SED MATURA

 14. #14
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  Mire e ke ti Maringlen, po si do ja bosh kur te fitoje USa ne Irak dhe ta boje Euron si cope letre?
  Ja ketu do jemi, sidomos tani qe do uli taksat Bushi (qe ja shtoft zoti ymrin) sidoms ate divident tax, do e shohim Euron.
  Evropa per sa kohe qe do maje me buke gjithe demelat e botes, nuk ka per tia pare hajrin nai here. Per sa kohe qe i takson bizneset sikur te ishin kriminele, nuk ka per te bo hajer.
  Mbaje mend Mare, me kismet nga Viti i Ri do flasim prap dhe do e shofim se ku jon Euro dhe $.

 15. #15
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  35
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ushtar i mire

  Ato uljet e taksave te Bushit (hapi rrugėn budallait) , do i shofesh kur Enveri tė dali prape partizan. Me atė buxhet qe ka nxjer ai bobi, do te ta masi ****ėn me spango IRS, prit sa te te vije rradha. A e di sa e ka prerė kėtė vit ai miku yt ndihmėn pėr shtetet? Qe do me thene, po qe se ty ta ul taksėn federale 1% ta rrit atė shtetėroren 2%. Ti prape brenda e ke. Sa pėr Euron prit te shofim ca interesi do rrisi Banka e Amerikes. Po rritja e Euros eshte veē ēėshtje kohe. Bursa e sotme ėshte me 1.4

 16. #16
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ushtaro prit lol bushun kur te rekrutoje dhe nja nje milione agjente te tjere. Rrogat e tyre kush mendon se i pagu Sadami apo Bini i Ladenajve?
  PAUCA SED MATURA

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Bushi te shofi perqindjen e papunesise qe po ngrihet nga dita ne dite dhe ekonomine qe po ban tatepjete qe kur i manovroi votat.

 18. #18
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  Korrigjim, dje, numir i unemployment claims ra ne menyre drastike.
  O Maro, nuk do paguj Sadami jo, po ishalla na lehtesojne ato welfare se u bom si Suedia, nji puno 10 hajn e pin.

  Estella, Bushi nuk manovroi vota fare, gje te cilen ta beri te qarte dhe kjo midterm election, leje ti ca qaheshin demokratet se gjoja policia u kishte zene rrugen(lol) ne Amerike, u kishte zon policia rrugen votuesve, o Zot o Zot, natyrisht shpifje qe nuk u konfirmuan kurrre pasi vinin nga persona te dyshimte si puna e Jessie Jackson e Al Sharpton.

  Per sa i perket Euros, ketu do jemi, dhe do e shofim sidomos mas ketij antibiotikut (taksat mbi dividentet) qe po i jep Bushi ekonomise.
  Ne parim taksat per nga natyra e tyre jane si frena per ekonomine, dhe sa m here qe ulen, ekonomia zhvillohet me teper pasi merr fryme lirisht, sidomos kur keto taksa ulen per nderrmarjet e vogla qe punesojne shumicen e amerikaneve, por dhe per korporatat, pasi ato krijojne vendet e punes, jo ca jevgj morracake me nga 7 femije, prandaj kjo eshte dhe premisa e supply side economy, partizan i se ciles eshte Bushi, si dhe Reagani ne kohe te vet, dhe te dy do jene nga me te suksesshmit ne historine e USA.
  Thuj te bjeri shpejt ajo Euro, se duhet me ik ne Gjermani per pudhime, po deri per vit te ri kur te iki un, ja ku boj parashikim, 1$ do jete 1.8 Euro.
  Majeni men, do thoni, c'paska qen ai Shvejku, papapapapap!(lol)

 19. #19
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  hahahahaha!
  loooooooooooool!
  qeke i madh!

  Ajo puna e heqjes se taksave nga dividendet eshte me te vertet nje pune e mire. kjo do te thote se do te rritet investimet po deri ku aman????????????
  Loooool kete do ta shohim!  ps.Aman ore edhe une ate dua qe te rritet dollari deri nga gushti pasi them te vij andeja nga states per te punu nja tre muaj nga vera!
  PAUCA SED MATURA

 20. #20
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Luhatjet, bie niveli i rezervave ne dollare
  Rezerva Valutore e Bankes se Shqiperise, depozitat e Bankes se Kursimeve ne bankat e huaja dhe te INSIG kane pesuar humbje qe llogariten ne miliona dollare per shkak te renies se vleres se dollarit me rreth 7 per qind ne krahasim me nentorin 2002. Drejtori i Burses se Tiranes, Elvin Meka: Ndryshimi i rezervave ne valute tjeter do te ishte aventure

  Blerina Hoxha

  Luhatjet ne kursin e kembimit mesohet te kene krijuar miliona dollare humbje ne mjetet monetare te shtetit shqiptar te depozituara ne valuten amerikane ne bankat te huaja. Keshtu, Rezerva Valutore e Bankes se Shqiperise, do te perballohet me renie te nivelit te saj, per shkak te renies se kembimit te vleres se dollarit ne tregun nderkombetar, thane eksperte brenda Bankes se Shqiperise. Rezervat bruto te autoritetit monetar ne fund te vitit 2002 arriten ne 809 milione dollare nga 737 milione qe ishin vitin parardhes. Me shume se 50 per qind e rritjes se saj kane qene atribut i mbicmimit te vleres se dollarit ne tregjet nderkombetare gjate vitit te kaluar. Mirepo, niveli i rezerves i krijuar ne kete menyre destinohet te bjere serish nga renja drastike e valutes amerikane ne tregjet nderkombetare aktualisht. Sipas agjencise amerikane te lajmeve ekonomike "Bloomberg", dollari eshte nencmuar 7 cent ne kembim me monedhen e perbashket, euro e krahasuar me muajin nentor ose e thene ndryshe me rreth 7 per qind te vleres ne tregje. Po ne kete mase jane zhvleresuar edhe te gjithe kursimet e individeve dhe institucioneve ne dollar. Vetem INSIG mesohet te kete humbur ne kete menyre nga depozitimet ne bankat e huaja deri tani, per shkak te kursit te kembimit rreth 300 mije dollare amerikane. Ndersa Banka e Shqiperise ende nuk ka dhene shifra per renien e nivelit te rezerves valutore per shkak te luatjeve ne kursin e kembimit, porse specialistet e ketij sektoris sqarojne se behet fjale per miliona dollare. Po keshtu humbje ne vlerat monetare mesohet te pesuar edhe Banka e Kursimeve, pasi nje pjese e madhe e depozitimeve te saj jane ne valuten amerikane.

  Sakaq, analistet e kursit te kembimit ne tregjet nderkombetare paralajmerojne nje renie te metejshme te vleres se dollarit si shkak i spekullimeve qe po vijne nga konflikti ushtarako -politik i SHBA.-ve me Irakun. Vete SHBA-ve i humbasin rreth 1.4 miliarde dollare ne dite si hyrje nga investimet e huaja. Sakaq, eksperte te Bankes se Shqiperise thane se renja e valutes amerikane eshte e perkoshme dhe ecuria e saj e bazuar ne tregues ekonomike do te coje ne nje stabilizim te shpejte te saj. Me kete mendim eshte edhe Drejtori i INSIG-ut Bardhyl Minxhozi per te cilin dollari amerikan mbetet valuta me besueshme, per depozitimet pavareisht nencmimit aktual ne tregjet e kembimit. Analistet shpjegojne sakaq, se vlera e dollarit dhe e naftes do te varen dukshem gjate kesaj periudhe nga lufta me Irakun. Dje nje fuqi nafte ne tregjet nderkombetare arriti ne 33.2 dollare per fuqi nga 32 qe ishte nje dite me pare. Sakaq monedha euro po perfiton nga kjo situate te dites pasi Bashkimi Evropian eshte duke humbur betejen per te patur ekonomine me konkurruese te botes deri ne vitin 2010, per shkak te nje rritje te dobet dhe te mungeses se vullnetit politik, ben te ditur nje dokument qe Brukseli do te pritet ta publikoje para Komisionit Europin, cituar ne "Financial Times". Ky dokument per te ardhmen ekonomike te BE-se paralajmeron per rreziqet e nje Evrope "me dy ritme" me mosperputhje mes disa vendeve te zhvilluara si Suedia dhe Danimarka dhe te tjerave qe po bejne vend numero si Greqia, Italia ose Franca. Keto mosperputhje do te thellohen akoma me shume pas anetaresimit ne BE te 10 vendeve te tjera ne vitin 2004.

  Gjithsesi, dollari amereikan pavareisht luhajtjeve aktuale mbetet ende valuta me e besueshme per rezervat dhe llogarite e institucioneve financiare shqiptare, pavareisht humbjeve qe po krijon nga luhatjet ne kursin e kembimit ne nivelin e tyre.
  ...............................

  aha po pirdhet fare muhabeti!
  PAUCA SED MATURA

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fabula dhe gazmore
  Nga Xhexho nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 18-01-2010, 09:49
 2. Bursa Shqipėtare
  Nga Gerrard nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 3. Nga Cumcakizi tek dollari, inflacioni i mashtrimit per seks.
  Nga R2T nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 28-07-2004, 18:46
 4. Euro apo dollari?! Cila monedhė ėshtė mė e sigurt?!
  Nga INDRITI nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2004, 17:35
 5. Dollari nė Tiranė?
  Nga PINK nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-02-2004, 11:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •