Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 95

Tema: Dollari

 1. #21
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Si mund te bjere nje rezerve ne valute nqs bie vlera e valutes qe eshte ne ruajtje? Rezervat perkundrazi duhet te jene rritur sepse tani qe dollari eshte ne renie bankat mund ta blejne me lire.

  Artikulli thote qe rezervat kane rene por pastaj permend qe ne fund te vitit 2002 kane qene ne nivelin e 809 milione nga 737 milione vitin parardhes.

  Diletantia qe e ka shkruar kete artikull nuk e kupton qe ne qofte se kane humbur leke institucionet kjo ka ndodhur per shkak te uljes se % te depozitave kete vit ne Sh.B.A., dmth interesi i fituar nga depozitat eshte me i vogel (menyra me e lehte, dhe me injorante per te perdorur para qe jane te pa-angazhuara ne projekte te tjera), dhe jo nga levizja e kursit te kembimit.

 2. #22
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Me pelqen kur flisni me zjarr per ekonomine. Te sakta apo jo informacionet qe keni dhene me lart, rendesi ka qe te gjithe mundoheni dhe e mbani veten gjithmone me informacion te ri ne kete fushe.

  Megjithate zhvillimet ekonomike nuk mund ti ndjekesh me si pasion apo deshire, por si nje nevoje mbijetimi. Sot edhe nje 10-vjecar i cili ka mbajtur $50 lek ne dore ja di vlerat "monedhes". Kjo eshte dhe arsyeja perse nje njeri i klases se mesme ne europe pa lexuar shume mbi valutat e di shume mire cfare po shkakton ngritja ne vlere e euros - pamundesi per te arritur nevojat elementare te jetes.
  Ndersa per ata te cilet lexojne pak me shume dhe shikojne pak me shume fakte - e dine shume mire se kriza ekonomike ne amerike po ndihmohet nga kjo ngritje e euros, pasi duke qene se vete ekonomia vendase ne europe nuk po perballon cmimet e larta, inporti i mallrave te huaja po behet me i lire dhe kjo i jep dore prodhimeve amerikane.

  Ka shume faktore qe do ndikojne ne ndryshimin e rrjedhes ekonomike ne bote dhe vetem njeri nga keta faktore lidhet me vendimet e Bushit. Ne lidhje me kete te fundit, thjesht mund te them se nuk kam simpati per menyren si po e vertit politiken, pasi dhe ai vete nuk eshte i sigurt per cfare po ben e jo me te binde gjithe boten, megjithate filozofia e tij ne fund mund te dale me e sakte sa shumica nga ne mund te parashikoje.

  Une kuptohet skam perse te jem e zjarrte per ekonomine ne europe apo amerike, ne fund te fundit une jam europiane e lindur e kulturuar ne amerike (si shumica ketu). Kjo sjell qe ngado te fryje era ne shtegtaret do jemi te paret qe do ja kuptojme drejtimin. Pra kur arrijme diskutojme per probleme te tilla duhet te perqendrohemi tek problemi jo tek fakti se per shkak te vendit ku jemi duke jetuar ne moment ne mund te jemi ata qe do thahemi per buke.

 3. #23
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  06-02-2003
  Vendndodhja
  Italia
  Mosha
  36
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Euro ja ka kaluar dollarit tani per tani .......

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ke fakte per kete? Kur thua se Euro ja ka kaluar dollarit per cfare ben fjale? Per shkembimin e saj ne Shqiperi apo fuqine blerese te Dollarit dhe Euros? Kursi i kembimit nderohet cdo dite.
  Ja edhe nderimi i Euros me Dollarin:

  Symbol Euro Exchange Rate U.S. Dollar Bid Ask Historical Charts
  EURUSD=X 1 5:39pm 1.0714 1.07 1.0714 1.0717 3m, 1y, 2y

  1Euro=$1.0714 Informacion marre ky nga Yahoo Exchange Rate.

 5. #25
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  06-02-2003
  Vendndodhja
  Italia
  Mosha
  36
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une atje e pash estella dhe i krahasova me lekun shqiptar dhe doli qe euro ishte me e shtrenjte ....
  megjithate po ta marrim ashtu leku anglez eshte me i forti nga te gjithe biles dhe euros ja kalon .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ekzotika : 11-02-2003 mė 20:09

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Egzotika kur behen krahasime te tilla qartesoja lexuesve. Mund te thoshe se sot ne shqiperi Euro ka nje vlefte shkembimi me te larte se Dollari, dhe jo se Euro eshte me e forte se Dollari.

  Cfare kupton ti me fjalen "euro eshte me e forte"
  Ku bazohesh qe ben krahasimin.

  Monedha qe ka fuqine blerese me te madhe eshte Dollari, me pas vjen Pound dhe pastaj Yeni Japonez. Sa transaksione kryhen ne dite me Monedhen Angleze? Po me Dollarin?
  Ne nje transaksion cila monedhe do te preferohej? Ketu duket fuqia e nje monedhe. Fuqia e nje monedhe varet nga shume faktore por une te kam permendur disa me te rendesishmit.

  Per sa i perket kursit te shkembimit, dhe kur nxjerr ne konkluzion se nje monedhe eshte me e forte se tjetra ato krahasohen me vleren e tyre kundrejt njera tjetres dhe jo vleren e tyre ne shkembimin e nje monedhe tjeter si Leku.

  Euro mund te kete nje kurs shkembimi me te larte ne krahasim me Dollarin -> kur kethehet ne lek per arsyse se tregu ka nevoja me te medha per Euro se sa per dollarin dhe vlera e njeres monedhe kundrejt tjetres mund te jete krahasimisht me e larte por nuk mund te nxjerrim si konkluzion se Euro eshte me e forte apo dollari me i forte apo ku ta di une.

 7. #27
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  30 falenderime nė 30 postime
  Ekzotika, nuk ka para qe ka fuqi blerese me te madhe se Dinari i Kuvajtit.

  Dhe vlera e Eurose e Dollarit nderrona dita-dites. Ajo qe eshte me rendesi eshte fakti qe Nje shtet (SHBA) e ka nje valute te barabarte me 12 shtete (BE).

  Ketu e veren fuqine reale.

  ASD

 8. #28
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Jane nja rreth 50 shtete.
  Mos na hapni barkun me gjithe Ameriken.
  Mos e mbroni kot . Sot per sot euro ka nje kurs kembimi me te larte se dollari. Mos harroni qe me ardhjen e euros jo vetem EU qe e perdor Euron si monedhe baze por edhe shume shtete ne Evrope.
  Juve amerikonve mund tju duket kot qe shtetet lindore perdorin Euron si valute kembimi neper shitjeblerjet (e medha) .
  Po ashtu mos harroni Rusine qe ka sasi te paimagjinueshme gazi.

  Spo e zgjat me. Hajt tani me uroni per provimin neser se po se mora do vras veten!

  Miqesisht Geni!
  PAUCA SED MATURA

 9. #29
  alvi
  i/e ftuar
  Ashtu eshte Mari, sa here qe ka trazira ne bote, njerezia i kthejne parate ne valuten me te forte dhe stabel, cila eshte kjo valute, a e gjen dot?
  U S D!
  Euro thojn kto, 2 vjet Maro, 2 vjet, do e shofesh Euron pas dy vjetesh.
  Per sa kohe qe Europa do e mbyse biznesin e vogel me taksa, dhe do mbaje me buke gjithe dembelat e Evropes, nuk ka per te bere hajer.
  Evropa ka nevoje per ulje taksash, per reformim te sistemit te asistences sociale dhe mbi te gjitha, DECENTRALIZIM, pasi ende shteti ka shume ne dore.
  Pa keto ndryshime, veshtire se ia kalon Amerikes.

 10. #30
  alvi
  i/e ftuar
  P.S. Urime per provimin neser, vetem se po nuk e more, mundohu ta kryesh aktin e vetevrasjes me sa me pak dhimbje(lol)

 11. #31
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  E di si eshte puna e dollarit Alvi?
  Tani u formua dhe MURI i 2 i izolimit te dollarit i cili njihet me emrin euro ,pasi i pari ishte jeni Japonez Tere keto luftra qe po vijne pse thu ti vijne? Na bombardoi Afganistanin se aty ishin terroristat e Bin-os? Po sulmon Irakun se vuajne irakianet ? Mos na beni per tu zgerdhire tani more burra. Vetem se nuk i dihet se si do dali ne perfundim. Mundet qe ato te mira qe mendonin se do marrin nga keto luftra mund ti kthehen ne te keqija.
  Nejse nuk dua te bej te zgjuarin por te pakten keshtu e mendoj.


  Miqesisht Geni!

  psAlvi flm per keshillen por kesaj here nuk me hyri ne pune!
  Do ta kem parasysh heres tjeter!
  PAUCA SED MATURA

 12. #32
  alvi
  i/e ftuar
  Mare me bohet qefi mer daj qe pske dale mire.
  Suksese!
  Nejse un e kam bo parashikimin tim, per 2 vjet, Euro do bohet si cope letre, si lireta ne krahasim me Marken, ne vaktit(lol)
  Suksese dhe i here plako, se kto qe bojm ne jon lloqe, veji men librave ti.

 13. #33
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  1 € = 1.08334 $

  1 $ = 0.923 €

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pedro : 13-02-2003 mė 13:59
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Geni pa cna thua mor burre. Euro ka me fuqi, dhe krahason ti fuqine blerese e evropes lindore me ate Aziatike duke perfshire ketu Kinen e gjithe kolonite e tjera. A do me fakte nga ato qe te kam sjelle me pare dhe nga ato qe solli Pedro?

 15. #35
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Estela ti lol qenke e fiksume te fuqia e dollarit.
  Une skam fol per fuqine e euros dhe dollarit por kam thene qe "euro ka kurs kembimi......" ndaj mos u kap me gjera te pathena nga une.
  Une e kuptoj qe ti do te tregosh se sot per sot dollari ruan akoma poziten e te "Fortit" por kjo pozite sa po vjen dhe dobesohet. Ne mur kam ngjitur nje nga reformat e Bushit ate te "Bush's tax-cut " qe eshte nje sipermarje shume e mire por qe mendoj se nuk luan te njejtin rol me ate te luftrave qe po ndermer Bushi.
  Asnje nuk mund te jete 100% i sigurt per ate cka do sjellin keto mosmarrveshje pasi te gjithe e dime qe nga keto luftra varen edhe pozitat qe luajne valutat ne ekonomine boterore.
  Pardje degjova qe Bin Laden kish nxjerrre koken. E pra Stela eshte ky Bin Laden qe mund ta dobesoje 100 here me shume, sesa reformat e Bush-os poziten e dollarit ne ekonomine boterore.

  Hajt shnet! Ju du shume! Geni!
  PAUCA SED MATURA

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Geni nuk jam e cmendur mbas dollarit se une personalisht mendoj se kush eshte me i zoti te dali perpara, kush ka aftesi me te medhaja te perparoje. Megjithate kur flisni per kursin e shkembimit te Euros me te larte se te dollarit me cudisni nga i merrni keto te dhena.
  Hyj me dhjetra here ne dite ne web site te ndryshme per kursin e kembimit dhe as edhe nje dite te vetme euro nuk eshte kember me lart se dollari. As edhe nje dite te vetme.

  Reformat e Bushit nuk me interesoje se eshte politika e tij per te marre votat ne zgjedhjet e ardhshme.

  Geni fjalia e pare te drejtohej ty te tjerat ishin per antaret e tjere. Mos i merr personalisht lali.
  Megjithate nuk e mohoj se me pelqen te debatoj me njerzit, jo te zihem dhe te bej llafe, fjale, por sepse mesojme shume nga njeri tjetri. (NJERZIT NE PERGJITHESI, JO NGA UNE DHE TI)

  Shendet te kesh Geni.

  Estella

 17. #37
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  50 falenderime nė 46 postime
  Nga spiegel.de

  17.02

  EUR/USD SPOT 1,07 $ -0,01 $ -0,64% 16:01


  Grafiku me poshte paraqet zhvillimin e euros ne lidhje me dollarin amerikan ne dy vitet e fundit.
  Shqyrtimi fillon me Mars 2001 dhe perfundon me shkurtin 2003.


  Vija blu paraqet kursin ditor te euros shprehur ne US$.
  Vija e kuqe mesatare 38-ditore
  Vija e gjelber mesatare 200-ditore


  Hoch: kursi me i larte
  Tief: Kursi me i ulet
  Letzter: Kursi i fundit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #38
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Personalisht nuk do ta hiqja shpresen nga dollari megjithe kete periudhe "mbizoterimi" te Euros. Po te shikohen kuotat per muajt e ardhshem nga Chicago Mercantile Exchange dallohet nje renie e Euros, dhe kjo renie eshte tani pa filluar lufta akoma. Nqs pranohen "kontratat e ardhshme" si parashikuese te kursit te kembimit duket se Euro s'ka per ti mbajtur pozitat e sotme pervecse per nje kohe te shkurter:  MTH/ --- SESSION --- PT EST ---- PRIOR DAY ----
  STRIKE OPEN HIGH LOW LAST SETT CHGE VOL SETT
  MAR03 1.0828 1.0830 1.0740 1.0754 1.0756 -57 9901 1.0813
  JUN03 1.0794 1.0794 1.0707 1.0720 1.0722 -57 259 1.0779
  SEP03 1.0760 1.0760 1.0685A 1.0685A 1.0693 -57 1 1.0750
  DEC03 ---- ---- ---- ---- 1.0668 -57 1.0725 289
  MAR04 ---- ---- ---- ---- 1.0651 -57 1.0708 88
  JUN04 ---- ---- ---- ---- 1.0641 -57 1.0698 10

  http://www.cme.com/httpwrapper.cfm?w...ture%26ec%26ug

 19. #39
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime
  Per sa kohe qe SHBA te kene superioritetin ushtarak ne Bote
  €uro nuk gjasa te behet valute me e besuashme se Dollari.
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 20. #40
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Fuqia ushtarake s'ka te beje me kursin e kembimit te monedhes o Roni. Kurset ndikohen nga gjera te tjera. Psh s'eshte cudi qe Franca te filloje ti kerkoje ECB-se te ndikoje ne uljen e kursit te Euros se shpejti sepse :  France sees growth stall
  Bloomberg News Bloomberg News
  Saturday, February 22, 2003

  PARIS The French economy stagnated in the fourth quarter, official data showed Friday, as companies trimmed investment and a strong euro reduced exports.

  Gross domestic product rose 0.2 percent from the previous three months, the least since the final quarter of 2001, when the economy shrank. France accounts for 21 percent of the economy of the 12 countries sharing the euro.

  The European economy is being buffeted by a rise in the value of the euro, which makes its exports more expensive; dwindling confidence among businesses and consumers; and concern about a war in Iraq. At the same time, EU limits on budget deficits limit the scope for tax cuts and state spending to spur growth.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fabula dhe gazmore
  Nga Xhexho nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 18-01-2010, 09:49
 2. Bursa Shqipėtare
  Nga Gerrard nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 3. Nga Cumcakizi tek dollari, inflacioni i mashtrimit per seks.
  Nga R2T nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 28-07-2004, 18:46
 4. Euro apo dollari?! Cila monedhė ėshtė mė e sigurt?!
  Nga INDRITI nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2004, 17:35
 5. Dollari nė Tiranė?
  Nga PINK nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-02-2004, 11:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •