Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 137 prej 137
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Sulioti me fal por fjalet komb dhe fe kane dallim e kjo nenkupton
    Kombet dallohen kryesisht me gjuhe .
    Ndersa religjionet me besim dhe rite.
    Paaftesia neglizhenca e Qeverive e te dy anve qendron pikrisht ketu sikur te percaktohen ligje qe fet te predikohen ne gjuhe Shqipe ndryshe do te diskutohej ,por kjo eshte p'aftesia mjeruese e te dy qeverive .Mire e cek I Kadare kur thote ;
    Ndihen tė tille sepse s'kanė atdhe.
    Pra mendimi imi eshte .
    Qeverive ju takon nje angazhim i tille dhe jo individve te cilet i koklavisin kombin me fen .

    Kur ndodhi vrasja e pare sipas bibles dhe kuranit ne mes te bijve te Ademit-Adamit .
    Gjuha ishte celesi i zgjidhjes ndaleses vllavrasese ,gjuha dallon kombin nga feja, gjuha te veqon nga tjetri .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 12-09-2009 mė 19:17

  2. #122
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar mė parė nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Sulioti me fal por fjalet komb dhe fe kane dallim e kjo nenkupton
    Kombet dallohen kryesisht me gjuhe .
    Ndersa religjionet me besim dhe rite.
    Paaftesia neglizhenca e Qeverive e te dy anve qendron pikrisht ketu sikur te percaktohen ligje qe fet te predikohen ne gjuhe Shqipe ndryshe do te diskutohej ,por kjo eshte p'aftesia mjeruese e te dy qeverive .Mire e cek I Kadare kur thote ;
    Ndihen tė tille sepse s'kanė atdhe.
    Pra mendimi imi eshte .
    Qeverive ju takon nje angazhim i tille dhe jo individve te cilet i koklavisin kombin me fen .
    Pra ti nga njera an i shan si qeveri se nuk jan te afte dhe nga ana tjeter thua se ju takon ketyre te (paafteve), ti rregullojn gjerat,dhe ne qe e njohim problemin te rrim duar kryq eeee AJTE MENDJE AJDE.

    Une e di nga vjen e keqja dhe per keto duhet reagur , nese qeverive sja ndien duhet tia ndjej njerzve qe duan kombin, dhe ne jemi shume prapa ne oragnizminin e protestave paqesore per qellime te ketij lloji.
    Ne vende te tjera jo me shum larg se vete fqinjet tan, eshte populli qe i ben presion qeveris dhe jo anasjelltas,kure ne flejm nuk duhet ti akuzojm se mire na e bejn, ose me mire gjejn dhe bejn.

    Prandaj dhe une bertas qe te paaftet te zgjohen dhe te behen te afte, per ata vet, per hir te tradites, dhe ne dobi te brezave te rinj.

  3. #123
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Organizimi individual karshi qeveris sa do qe te jete korrekt, real dhe i drejt eshte nje hiq apo anarki ,ndikimi individit as qe verehet e aq me pak qon peshe.
    Ne kete aspekt verrtet jan te pa'afta qeverit me apo pa dashje perqafojn gjuhen dhe kulturen e huaj e cila po nderhyn permes predikimit te feve ne gjuhe te huaja.Kundershtimi i qeverive ne kete pike eshte,, E drejte legale ligjore e qeverisjes se shtetit ,e mbrojtur me konventa nderkombtare , dhe shtetit i takon ta ruaj kombin nga asimilimi historik gjuhesor dhe kulturor te mbrohet me ligje te aplikuara nga vete shteti te cilat ligje percaktojn ruajtjen e vlerave kombtare perbrenda kufijve te vete .
    Perndryshe nese nuk merret dicka e tille ne kte drejtim jemi duke u kthyer ne mesjet kur shtetet dirigjoheshin nga religjionet e qe shume shpejt do te vie te nje konflikt mes Shqiptare .
    Paske kjen ne greqi sikur te predikojshe ne gjuhe shqipe ne kishat e grekut ku do te perfundoje ?
    Ne burg si person i padeshiruar apo do te shpalleshe shenjtore?
    Pra eshte paksa e tepert te diskutojm ne kete pike sepse nuk me ke kuptuar apo nuk ke deshire te me kuptosh .
    Pra kritika i takon ne rend te pare QEVERITARVE te ciles do ane te cilet lejojn ne shtetin e vet te aplikohet gjuha dhe kultura e huaj dhe jo individve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 12-09-2009 mė 20:00

  4. #124
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar mė parė nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Organizimi individual karshi qeveris sa do qe te jete korrekt, real dhe i drejt eshte nje hiq apo anarki ,ndikimi individit as qe verehet e aq me pak qon peshe.
    Ne kete aspekt verrtet jan te pa'afta qeverit me apo pa dashje perqafojn gjuhen dhe kulturen e huaj e cila po nderhyn permes predikimit te feve ne gjuhe te huaja.Kundershtimi i qeverive ne kete pike eshte drejte legale ligjore e qeverisjes se shtetit , per ta ruajt kombin nga asimilimi historik gjuhesor dhe kulturor .
    Hiq quhet kure fle gjum, TE BEHEN NJA DY PROTESTA GJIGANNDE NE TIRANE DHE PRISHTIN DHE E SHEF SE SI RREGULLOHN,dhe nese nuk rregullohne duhet te vazhdojn protestat deri sa uji te shkoj.

    Prandaj jemi ketu Xh GASHI qe shqiptaret te zgjoen nga ky gjum dhe te bertasin per te kerkuar ato gjera qe ju takojn.

    per te tilla gjerash duhen nacionalist or zoteri, dhe tek ne keta i numeron me gishta.

  5. #125
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Sulioti me trego ne cilen gjuhe behet predikimi i fes ortodokse ne Shqiperi ,dhe me sakt ky predikim eshte nje paraqitje e kultures shqipe apo e asaj greke .

    Na thuaj pse shumica e Shqiptarve qe emigrojn ne greqi ndrrojn emrat nga ata shqip ne greke si mund te jete Arbeni Grek pra kritiko pa dallim ,kush me shume asimilon kombin kta qe lindin si shqiptare dhe behen grek apo nanat e tyre pa dashje rrisin ,,grek'' .
    Sa shqiptare -grek te tille sot i ke ne Shqiperi cili eshte identiteti tyre kombtar.
    Para dite shqiptare mbasdite grek.
    Ju kisha lute qe te jeni korrekt ne kritika.
    Ta jap une pergjigjen,se Sulioti eshte tolerant:O Bace ti je i ulur ne postiqe me ate qylafin e bardhe ne krye.Je i pare i venit dhe te tjeret te mbajne iso kur ke rrjedhur nga trute.Shqiptaret ne Greqi i nderrojne emrat sepse shteti Shqiptar plehre eshte,duan te jetojne dhe tju sigurojne femijeve nje jete me te mire.Dhe nga Xhevdet behen Jorgos(ne leter).Dhe jane me shqiptare se kurre,sepse e nxjerrin buken me gjak ne goje(perseritje).Por ti besoj Bace i merr Dollaret nga Usa ose Canada,apo Zelanda e Re.Mos gjyko ata qe bien nga pesha.
    Hey bre.....

  6. #126
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Nuk qendron kjo qe pohoni Sistemi A e verrteta eshte me ndryshe e kam fjalen per veten une askend perpos personit Xh.Gashit nuk perfaqsoj askend dhe askush nuk me mbane te lutem pse mendon se une kam rrjedhur nga trute mos per faktin qe diskutoj me Suliotin apo per faktin qe kritikoj te pa'aftit apo kukullat qe asimilohen ne grek e arab e turq e italian vetem e vetem per te ikur nga identiteti vet.
    Pse te dukem une si prijs , perfaqsues nje vendi ?
    Beni gabim.
    Sa i perket ndryshimit te emrave i di gjerat ndoshta jo si ju por me ndryshe ,perseri dalim te faji qeveris,po sikur te angazhoheshin ata per te perpilue nje planzhvillimor gjithkombtar,se besoj se Xhevdeti do te punonte si jorgos , kjo eshte rezultat i amullis , neglizhences anarkis qeveritare.

    Punoj dhe fitoj me nder , nuk i shtrij doren askuj dhe as qe do ti shtrij gjer sa te kam shendetin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 12-09-2009 mė 20:52

  7. #127
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Nuk qendron kjo qe pohoni Sistemi A e verrteta eshte me ndryshe e kam fjalen per veten une askend perpos personit Xh.Gashit nuk perfaqsoj askend dhe askush nuk me mbane te lutem pse mendon se une kam rrjedhur nga trute mos per faktin qe diskutoj me Suliotin apo per faktin qe kritikoj te pa'aftit apo kukullat qe asimilohen ne grek e arab e turq e italian vetem e vetem per te ikur nga identiteti vet.
    Pse te dukem une si prijs , perfaqsues nje vendi ?
    Beni gabim.
    Sa i perket ndryshimit te emrave i di gjerat ndoshta jo si ju por me ndryshe ,perseri dalim te faji qeveris,po sikur te angazhoheshin ata per te perpilue nje planzhvillimor gjithkombtar
    se besoj se Xhevdeti do te punonte si jorgos kjo eshte ajo neglizhenca anarkia qeveritare.

    Punoj dhe fitoj me nder , nuk i shtrij doren askuj dhe as qe do ti shtrij gjer sa te kam shendetin.
    Ti or Bace e ke mir ne teori,realiteti flet ndryshe.Te kerkoj falje per akuzen e meparshme nga ana ime,por gjaku im atje ka emer tjeter,e detyruan rrethanat e kohes.

  8. #128
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anėtarėsuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    System A edhe Xh. Gashi

    masi nuk pata mundesi me jua qit nga nje pije
    e keni nje pik muzikore atje te emocione vjeshte.......

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    E turqi qe ta pam sherrin,ua ke shperrla trurin shqiptarve 500 vite,dhe eshte e dhimbeshme sot kur ca shqipetar vehen ne mbrojtje te fes sate qe me dajak na bere mysliman.
    Sa te lumtur do kishim qen sikur te ishume si popujt tjer qe kan vetem nje fe,dhe nuk merren me te fare sepse merren me mirqenjen e popullit te vet,kurse ne bejm luft ne mes veti njeri thot jam turk tjetri jaud pa kuptur te gjoret se jan shqipetar ne radhe te par.
    Ne vendin tim ku une jetoi ne skenderaj nuk kemi pas asnjeher xhami fare,pas luftes kan mbir si kepurdhat pas shiut ta zen frymen,eshte shenje vorfris jo kultures e qka jo tjeter.
    Do ikesha nga ky vend,qe nuk me ofron asnje perspektiv,perveq asaj te te berit taliban turp turp

  10. #130
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga B.C.B Lexo Postimin
    as i paafte as i pafat,POR I TRULLAVT.
    per cilin popull po flet.... bonu i kjarte.

  11. #131
    i/e regjistruar Maska e sabah08
    Anėtarėsuar
    06-11-2008
    Postime
    196
    Komb me vital ne evrope por edhe ne bote si shqipot zor se gjen.Por si cdo komb edhe ne kemi difektet tona.Eshte toleranca e jashte zakoneshme qe ne krijojme ndaj te huajve arsyeja kryesore qe ne na ka demtuar dhe po na demton me te shumten e kohes.Ku e mbeshtes kete?Ne shqiperi per arsye te ndryshme kane gjetur strehe dhe mikpritje shume te huaj,ordiniere por edhe njerez me inteligjence te larte.Jane keta lloj njerzish qe duke spekulluar ne mikpritjen dhe tolerancen qe ne si popull e kemi te ekzagjeruar krahasuar me kombet e tjera kane perdorur makinacione duke dale ne elitat udheheqese te popullit shqiptar.Ju kemi dhene besim me teprice te huajve .Jane jo pak raste kur ne krye te shtetit shqiptar dalin persona me origjine jo shqiptare,por edhe persona shqiptare me lidhje krushqie me te huaj,armiqte tradicionale te shqiptareve.Lejohen qe ne krye te politikes shqiptare te dalin emra si Fatos Nano,me lidhje greke nga e ema,Pandeli Majko dhe Namik Dokle me origjine maqedonas.Nuk do te zgjatem shume por shume kush duhet ti beje pyetje vetes se pse ne krye te shqiperise lejohet kryeminister Sali Berisha kur gruaja e tij Liria eshte bije e nje serbo malazeseje e akuzuar si kolonele e UDB serbe.Perse vendoset Ilir Meta minister i jashtem kur gruaja e tij Monika Kryemadhi ka marre nenshtetesine greke.Apo Lulezim Basha mban postin e ministrit te brendshem kur gruaja ka marre nenshtetesine holandeze.Sic shihet shteti shqiptar qeveriset nga njeres jo te besueshem per kombin shqiptar.A ndodhin keto absurditete ne ndonje vend tjeter te botes?Besoj se jo.Shikoni qorrsokakun ekonomik dhe politik ku na kane futur.Shihni shitjen e trojeve te te pareve tane qe po i bejne ketaFazllicit dhe grekut pa ju dridhur qerpiku dhe pa ju nxirre faqja. Eshte kjo klike qe po i ben gropen kombit shqiptar.
    Me shume dua shqiperine.

  12. #132
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Ne jemi tė PA AFTE ! Se sa pėr fat kemi shumė ! Kemi njė pozicion gjeografik tė shkėlqyeshėm edhe kemi shumė rezorse natyrore ! Por kur je avdall nga trutė edhe me gjithė kėtė mundėsi ngel populli mė i varfėr i Evropės !

  13. #133
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar mė parė nga oliver55 Lexo Postimin
    ky eshte problem
    360 mijė ndėrtimet pa leje nė Shqipėri paraqesin nė mėnyrė tė saktė fenomenin, qė u shfaq nė perudhėn 1992- 2000, kur me qimndra familje kryesisht nga zonat verilindore zaptuan tokat e lira nė rrethina tė Tiranės dhe tė Durrėsit dhe ngritėn aty banesat e tyre pa leje
    dhe jo fantazira po fakte.
    Ore ēuni nuk po e marrim vesh,ku eshte qyllimi yte?Apo mos deshe zotrrote te spostosh temen diku tjeter? Per t,ia humbur kuptimin qe jo rralle ndodh ne kete forum, se dikujt nuk i pelqen kur tema si subjekt, ka shqyptarizmin ne raport me aremiqet e tija!?...
    Per ndryshe hap nje teme te veēante ne lidhje me ate qe shkrove ti me larte dhe keshtu jemi ne rregull!...

  14. #134
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Univers
    Postime
    147
    Ne jemi......ja shife ne forum,ketu vec shqip flitet dhe me nje fjale jemi KOMB T..P.

  15. #135
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Ktu shihen faktet

    http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1258744188
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  16. #136
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Gjyshim im thoshte se BOTA RROTULLOHET,por une isha shume i vogel, dhe nuk e kuptoja dot domethenien, e kesaj shpreheje.Duke u rritur e kuptova qart se cfare kish dashur te me thoshte gjyshi me keto fjal.

    E pra bashkeatdhetaret e mi bota rrotullohet,dhe historit perseriten, por deri sa rrota e fatit te trokas ne deren ton, ne duhet te ndergjegjesohemi, ne duhet te mesojm sa me shume nga keto gabime trashanike te se kaluares, dhe te gjith ata qe pretendojn se jan shqiptar dhe ndihen krenar per kete emer, duhet te fillojn ndryshimin nga vetja, duke u pagezuar te gjith me emra dhe mbiemra SHQIP,se nese vazhdohet keshtu si ja kan nisur qe moti, ku njeri ja ve emrin MAHMUT e tjeteri KARALLAMB zor se ndryshon gje, edhe sikur fati te jet ne krehun ton.

  17. #137
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Jak' o dit' e uruar! Qe lint nga perendon, At' an' e ke ndritur, E ne pse na harron?
    Postime
    140
    Citim Postuar mė parė nga Socio Lexo Postimin
    Ref:

    (1) Populli yne ishte ne paqe me Turqit, te cilen paqe Skenderbeu vete e nenshkroi, dhe pastaj e prishi !
    Ne paqe ishin dhe Serbet ne 1448 sepse pranuan te ishin vasal. Por ne 1459 Perandoria Osmane e pushtoi Serbine te gjithen.

    Skenderbeu e dinte mire cdo te thote te besh paqe me Turqit ose te pranoshe nje lloj vasaliteti: do perfundoshe nen zgjedhen Turke. Prandaj qellimi kryesor i tij ishte shkaterrimi i plote i Perandorise.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema tė Ngjashme

  1. Berisha: Qeveria nė ndihmė tė familjeve qė marrin ushqimet me lista
    Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 28-04-2016, 20:25
  2. Kur shteti eshte i paafte, drejtesine e bejme vete
    Nga reporter nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-05-2009, 11:03
  3. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
    Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
  4. PS: Qeveria s’eshte pergatitur per te perballuar emergjencat civile
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 13-12-2005, 03:44
  5. Mbrojtja e lirise se fjales ne Shqiperi
    Nga Vinny_T nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 17-06-2003, 21:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •