Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-05-2008
  Postime
  33

  Me hardhuca e gjarperinj nuk merret kalaja e PDSH-se

  Me hardhuca e gjarpėrinj nuk merret kalaja e PDSH-sė ! - Nga Adriatik Imeri


  Shumė herė janė bėrė pėrpjekje pėr marrjen dhe asgjėsimin e kalasė sė Partisė Demokratike Shqiptare, por tentime tė tilla pėrherė kanė dėshtuar

  Situatėn nėpėr tė cilėn kaluan shqiptarėt e Maqedonisė e me tė edhe vetė PDSH-ja gjatė kėsaj periudhe, mė kujtojė njė fragment nga romani i Jusuf Buxhovit “Libri i tė mallkuarve” ku nė mes tjerave pėrshkruhet pėrpjekja e pushtuesve pėr marrjen e njė kalaje shqiptare. Udhėheqėsi i pushtuesve duke parė se me ballafaqim tė drejtpėrdrejtė nuk kishte sukses nė marrjen e kėsaj kalaje, urdhėroi qė pylli pėr rreth tė ndizet flakė dhe njėkohėsisht, urdhėroi ushtarėt e vet qė tė ndiqnin hardhucat,gjarpėrinjtė e minjtė se kėta do ti zbulojnė kanalet prej nga furnizohet kalaja shqiptare…

  Shumė herė janė bėrė pėrpjekje pėr marrjen dhe asgjėsimin e kalasė sė PDSH-sė, por tentime tė tilla pėrherė kanė dėshtuar. Kėsaj radhe antishqiptarėt aktivizuan hardhucat, gjarpėrinjtė e minjtė me fytyrė tė Imer Selmanave, Sulejman Rushitave e Abedin Zymberave pėr dėmtimin dhe asgjėsimin e kėsaj kalaje .Instrumente shtetėrore, mjete financiare, lakmia e sėmurė me ēdo kusht me qenė pjesė e qeverisė janė instrumente qė vunė nė lėvizje tė gjithė kėta pėr tė dėmtuar kėtė kėshtjellė qė me aq mund u ndėrtua nėpėr vite dhe vazhdon tė ndėrtohet. Shumė normale qė nė mesin e shqiptarėve e veēmas te aktivistėt e PDSH-sė u shkaktua njė nervozė e madhe nga “ofanziva” e hardhucave ,gjarpėrinjve e minjve tė cilat i dirigjonte Gruevski dhe qarqet e ndryshme antishqiptare kundėr kalasė sė PDSH-sė. Vetėm i pari i kėsaj kalaje z. Menduh Thaēi ashtu si i ka hije njė udhėheqėsi rrinte qetė, ofronte siguri duke ndjekur personalisht gjithė operacionin pėr mbrojtjen e kalasė. Qetėsia dhe forca e tij ishte vetė kauza shqiptare qė me fanatizėm nėpėr vite e mbronte dhe e kultivonte, ideja e fuqishme qė me vite ėshtė mbjellė te shqiptarėt dhe se pėr dallim nga 1992-1993 kur kishte shume pak Menduh Thaēa tani ata janė mbi 100.000 dhe dita-ditės shtohen. Kėtė nuk e kuptonte Gruevski apo kushdo qoftė tjetėr. Nuk e kuptonin hardhucat e gjarpėrinjtė si Imer Selmani e Sulejman Rushiti. Kėta, dhe disa tė tjerė si kėta dy ,mendonin se PDSH ėshtė parti qė tė bėnė ministėr, deputet e drejtor. Megjithate ,edhe kėsaj radhe qarqeve antishqiptare ju bė me dije se shqiptarėt nuk janė hardhuca, gjarpėrinj e minj,nuk janė Selmana e Rushita qė do tė pėrmenden shkarazi pėr tė ilustruar tradhtinė, bukėshkelėsit e pabesinė. Ky sojė i keq sigurisht sė paku historia na mėson se pėsimin e radhės do ta kenė nga vetė padroni i tyre,nga vetė Gruevski qė investoi para tė mėdha nė hardhuca, gjarpėrinj e minj qė jo vetėm nuk arritėn tė dėmtojnė kalanė shqiptare PDSH, por ajo del mė e fuqishme mė e mobilizuar dhe sigurisht edhe mė sy ēelė .

  Kjo betejė padyshim u fitua dhe tani hardhucat si Semani e gjarpėrinjtė si Rushiti e kanė kokėn e shtypur nga ana e PDSH-sė, bishti edhe pėr njė kohė do tė ju lėvize-le tė lėvize bishti i tyre pėr tė parė shqiptarėt se si nuk duhet tė jenė. Motivi pėr njė angazhim mė energjik ėshtė shumė i madh por edhe qėllimi qė duhet arritur ėshtė ende mė i madh. Lufta jonė vazhdon pėr kėtė tė gjithė jemi tė vetėdijshėm,pėr kėtė janė tė pėrgatitur shqiptarėt e me tė edhe vetė PDSH-ja.

  Se kėshtu ėshtė mjafton tė parafrazojmė mesazhin e kryetarit tė PDSH-sė z. Menduh Thaēi pėr vitin 2009 I cili thotė :”…Rrugėtimi ynė nėpėr vite ka qenė I vėshtirė dhe me plotė sakrifica. Ka qenė i tillė pasiqė ju dhe ne nuk pranuam pėrkuljen,nėnshtrimin dhe nėpėrkėmbjen e dinjitetit. Do tė vazhdojmė tė kultivojmė vlera,tė jemi krenar,tė guximshėm dhe tė ecim pėrpara…”

  (Autori ėshtė zėdhėnės i Partisė Demokratike Shqiptare)

  (INA)

 2. #2
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  Pse keni fillu dhe ju me pa telenovela???

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2006
  Postime
  63
  Citim Postuar mė parė nga Knight7 Lexo Postimin
  Me hardhuca e gjarpėrinj nuk merret kalaja e PDSH-sė ! - Nga Adriatik Imeri


  Shumė herė janė bėrė pėrpjekje pėr marrjen dhe asgjėsimin e kalasė sė Partisė Demokratike Shqiptare, por tentime tė tilla pėrherė kanė dėshtuar

  Situatėn nėpėr tė cilėn kaluan shqiptarėt e Maqedonisė e me tė edhe vetė PDSH-ja gjatė kėsaj periudhe, mė kujtojė njė fragment nga romani i Jusuf Buxhovit “Libri i tė mallkuarve” ku nė mes tjerave pėrshkruhet pėrpjekja e pushtuesve pėr marrjen e njė kalaje shqiptare. Udhėheqėsi i pushtuesve duke parė se me ballafaqim tė drejtpėrdrejtė nuk kishte sukses nė marrjen e kėsaj kalaje, urdhėroi qė pylli pėr rreth tė ndizet flakė dhe njėkohėsisht, urdhėroi ushtarėt e vet qė tė ndiqnin hardhucat,gjarpėrinjtė e minjtė se kėta do ti zbulojnė kanalet prej nga furnizohet kalaja shqiptare…

  Shumė herė janė bėrė pėrpjekje pėr marrjen dhe asgjėsimin e kalasė sė PDSH-sė, por tentime tė tilla pėrherė kanė dėshtuar. Kėsaj radhe antishqiptarėt aktivizuan hardhucat, gjarpėrinjtė e minjtė me fytyrė tė Imer Selmanave, Sulejman Rushitave e Abedin Zymberave pėr dėmtimin dhe asgjėsimin e kėsaj kalaje .Instrumente shtetėrore, mjete financiare, lakmia e sėmurė me ēdo kusht me qenė pjesė e qeverisė janė instrumente qė vunė nė lėvizje tė gjithė kėta pėr tė dėmtuar kėtė kėshtjellė qė me aq mund u ndėrtua nėpėr vite dhe vazhdon tė ndėrtohet. Shumė normale qė nė mesin e shqiptarėve e veēmas te aktivistėt e PDSH-sė u shkaktua njė nervozė e madhe nga “ofanziva” e hardhucave ,gjarpėrinjve e minjve tė cilat i dirigjonte Gruevski dhe qarqet e ndryshme antishqiptare kundėr kalasė sė PDSH-sė. Vetėm i pari i kėsaj kalaje z. Menduh Thaēi ashtu si i ka hije njė udhėheqėsi rrinte qetė, ofronte siguri duke ndjekur personalisht gjithė operacionin pėr mbrojtjen e kalasė. Qetėsia dhe forca e tij ishte vetė kauza shqiptare qė me fanatizėm nėpėr vite e mbronte dhe e kultivonte, ideja e fuqishme qė me vite ėshtė mbjellė te shqiptarėt dhe se pėr dallim nga 1992-1993 kur kishte shume pak Menduh Thaēa tani ata janė mbi 100.000 dhe dita-ditės shtohen. Kėtė nuk e kuptonte Gruevski apo kushdo qoftė tjetėr. Nuk e kuptonin hardhucat e gjarpėrinjtė si Imer Selmani e Sulejman Rushiti. Kėta, dhe disa tė tjerė si kėta dy ,mendonin se PDSH ėshtė parti qė tė bėnė ministėr, deputet e drejtor. Megjithate ,edhe kėsaj radhe qarqeve antishqiptare ju bė me dije se shqiptarėt nuk janė hardhuca, gjarpėrinj e minj,nuk janė Selmana e Rushita qė do tė pėrmenden shkarazi pėr tė ilustruar tradhtinė, bukėshkelėsit e pabesinė. Ky sojė i keq sigurisht sė paku historia na mėson se pėsimin e radhės do ta kenė nga vetė padroni i tyre,nga vetė Gruevski qė investoi para tė mėdha nė hardhuca, gjarpėrinj e minj qė jo vetėm nuk arritėn tė dėmtojnė kalanė shqiptare PDSH, por ajo del mė e fuqishme mė e mobilizuar dhe sigurisht edhe mė sy ēelė .

  Kjo betejė padyshim u fitua dhe tani hardhucat si Semani e gjarpėrinjtė si Rushiti e kanė kokėn e shtypur nga ana e PDSH-sė, bishti edhe pėr njė kohė do tė ju lėvize-le tė lėvize bishti i tyre pėr tė parė shqiptarėt se si nuk duhet tė jenė. Motivi pėr njė angazhim mė energjik ėshtė shumė i madh por edhe qėllimi qė duhet arritur ėshtė ende mė i madh. Lufta jonė vazhdon pėr kėtė tė gjithė jemi tė vetėdijshėm,pėr kėtė janė tė pėrgatitur shqiptarėt e me tė edhe vetė PDSH-ja.

  Se kėshtu ėshtė mjafton tė parafrazojmė mesazhin e kryetarit tė PDSH-sė z. Menduh Thaēi pėr vitin 2009 I cili thotė :”…Rrugėtimi ynė nėpėr vite ka qenė I vėshtirė dhe me plotė sakrifica. Ka qenė i tillė pasiqė ju dhe ne nuk pranuam pėrkuljen,nėnshtrimin dhe nėpėrkėmbjen e dinjitetit. Do tė vazhdojmė tė kultivojmė vlera,tė jemi krenar,tė guximshėm dhe tė ecim pėrpara…”

  (Autori ėshtė zėdhėnės i Partisė Demokratike Shqiptare)

  (INA)

  ADRIATIK IMERIN e paska be nervoz kjo pune:
  http://www.ina-online.net/Default.as...53d1b4f76&ln=3

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Adriatik!

  Nuk meriton tė tė replikojmė megjithatė mė la pėrshtypje (negative) fjala ku thua se "PDSH me aq mund u ndėrtua nėpėr vite dhe vazhdon tė ndėrtohet."...!!!

  Nuk shoh ndėrtim tė PDSH-s askund?! Ju vetė pėr ēdo ditė e eliminoni veten nga garat politike, ju vetė jeni vetėbegenisur dhe s'keni "konkurrent" nė parti! Ju or i nderuar nuk lejoni konkurencen nė parti, jeni parti moniste edhe pse e quani veten "demokratike"! Pėr kaq vite sa ekzistoni asnjėherė nuk e keni dėshmuar veten se jeni parti demokratike, sepse nė partinė tuaj vetėm njė njeri vendos: Menduh Thaēi.

  Nė daē tė dish se pse PDSH gjithnjė fundoset (e jo ndėrtohet) po tė tregoj: I VETMI FAJTOR PĖR FUNDOSJEN E PDSH-S ĖSHTĖ VETĖ MENDUH THAĒI.

  Personalisht e kam paraparė fundosjen e PDSH-s dhe ja kjo ėshtė duke ndodhur, edhe pse sipas mendimit tim ende jeni mirė nė rejting me 2%, ju do tė humbni ende, do tė bini nėn shifrėn 1 shumė shpejtė. Dhe ti dil pėrsėri e na thuaj se PDSH-ja po ndėrtohet!!!

  Kur tė largohet Thaēi PDSH-ja do tė fillon tė ndėrtohet, dije kėtė edhe ti edhe tė gjithė ju tė PDSH-s.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 5. #5
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,804
  Modesti:
  "...per dite shkatrrohet " ka dasht te thote .. , me njerez qe vene cdo gje mbi interesin e shokut, mikut, dhe kombit....
  Megjithe kontraversin aprior te themelimit te kesaj partie, me gjithe dinakerine dhe qellimet perfide te nje lidershipi qe vete i dinte qellimet dhe vizionin e partise prape se prape kjo parti grumbulloi nder njerezit me te mire qe ka pasur ai nenqiell...
  Sot, pos egoistve mohues patologjik te te tjereve , kane mbetur vetem pakurrizoret si perkrahes dhe si audience aplauduese..
  Themelimi i nje partie me qellime te dyshimta, por edhe drejtimi ne rruge percarje dhe ne vend te regjenerimit dhe ridrejtimit te nje partie qe eshte fakt se egziston, te shkohet ne shkatrrim nuk eshte ne interesin tone kombetar...as percarjet mbrenda PDSHse as mohimi i njeritjetrit, as krijimi i dy apo tri PDSH ja...u deshiroj zgjim te arsyes dhe ndergjegjes kombetare se pari per vetveten e tyre pastaj per te miren e pergjithshme....me pak aplauz si publik dhe me shume ballafaqim me realitetin dhe fakteve qe jep rekordi i "sherbimit" te tyre publik.

  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 15-01-2009 mė 11:20
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 6. #6
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Postime
  3,139
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  Pse keni fillu dhe ju me pa telenovela???
  S'eshte telenovele mo ... ka lexu nje liber zedhenesi i partise dhe ka shpreh deshire me na e kallzu
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 7. #7
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Postime
  3,139
  Mendimi im:

  PDSH eshte nje kala qe po rrenohet nga brenda. Kush te iki shpeton. Kush ngel aty ka fundin e karieres.
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2006
  Postime
  63
  Citim Postuar mė parė nga Alienated Lexo Postimin
  Mendimi im:

  PDSH eshte nje kala qe po rrenohet nga brenda. Kush te iki shpeton. Kush ngel aty ka fundin e karieres.

  mos fol me shume se ben vaki edhe gabon dicka

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Anėtarėsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Adriatik!

  Nuk meriton tė tė replikojmė megjithatė mė la pėrshtypje (negative) fjala ku thua se "PDSH me aq mund u ndėrtua nėpėr vite dhe vazhdon tė ndėrtohet."...!!!

  Nuk shoh ndėrtim tė PDSH-s askund?! Ju vetė pėr ēdo ditė e eliminoni veten nga garat politike, ju vetė jeni vetėbegenisur dhe s'keni "konkurrent" nė parti! Ju or i nderuar nuk lejoni konkurencen nė parti, jeni parti moniste edhe pse e quani veten "demokratike"! Pėr kaq vite sa ekzistoni asnjėherė nuk e keni dėshmuar veten se jeni parti demokratike, sepse nė partinė tuaj vetėm njė njeri vendos: Menduh Thaēi.

  Nė daē tė dish se pse PDSH gjithnjė fundoset (e jo ndėrtohet) po tė tregoj: I VETMI FAJTOR PĖR FUNDOSJEN E PDSH-S ĖSHTĖ VETĖ MENDUH THAĒI.

  Personalisht e kam paraparė fundosjen e PDSH-s dhe ja kjo ėshtė duke ndodhur, edhe pse sipas mendimit tim ende jeni mirė nė rejting me 2%, ju do tė humbni ende, do tė bini nėn shifrėn 1 shumė shpejtė. Dhe ti dil pėrsėri e na thuaj se PDSH-ja po ndėrtohet!!!

  Kur tė largohet Thaēi PDSH-ja do tė fillon tė ndėrtohet, dije kėtė edhe ti edhe tė gjithė ju tė PDSH-s.
  Nuk dua te replikoj me asnje ,vec se kisha deshire qe te sjell disa fakte rreth ndertimit apo c'rrenjosjes te PDSH-se,kjo parti eshte duke u fundosur i nderuar,ndertimi dhe zmadhimi saj pati disa raste,qe per mendimin tim nuk ekzistojne me,pati shans kur premtoj shume dhe nuk plotesoi asgje qe ka te bej me trungun e platformes dhe kerkesave tona.
  Realisht po te shohesh platformat parazgjedhore te partive shqipetare ketu tek ne thuajse jane identike,nje gje eshte interesante ,kush i realizon keto kerkesa tonat eshte i madhi fare.
  Une ju siguroj qe kete smund ta arrije ne perjetesi PDsh,pse e them kete;
  -Nese pala tjeter i pranonte keto kerkesa qe ka parashtrur p.sh.PDsh ,atehere shtrohet pyetja valle cfare kerkesash do parashtronte BDI si bartese kryesore e konfliktit 2001,kjo eshte arsyja kryesore e cila e minimizon poziten e PDSH s si subjekt politik tek ne....
  Edhe nje dicka lidhur me kete pse duheshte ti bej gjith ato truke te pacipa PDSH ne prill te 2008 kur mund te mos futeshte ne qeveri qe ne 2006,pse nuk realizoj as 2% te platformes parazgjedhore,pse duheshte te behet loja me vizat me shqiperine,pse duhej te deklarohej qe kur te them une do pranohet kosova ,pse vazhdimisht duhej te dilet ne skene me pallavra boshe....... i vetmi shkas ishte faktorizimi i rrejshem para opinionit.
  Perfundimi eshte ky ..kreret ja nxorren bojen PDSH se ,nuk dua te them qe sdo ekzistoje ,ajo do ekzistoj duke u shuar ngadal ngadal per kete ju siguron shoku,perderisa do kete sanlepires qe do ta perkrahin do ekzistoje,edhe nje faktor tjeter e ben qe te ekzistoje, emri i saj i bukur qe mban dhe simboli,nese e studion strukturen e mbrendeshme te le shume per te deshiruar.......Fundosja eshte e pashmangshme.. i pashe te tera nga zgjedhjet prej nendegeve te dirigjuara deri te kongresi me i turpshem qe mundja ta imagjinoj,ku nuk kishte asnje fije lirie fjale ku nuk ekzistonte kartoni i kuq,nuk ka mendim ndryshe ....nuk ka transparence ska pune ska vullnet,ka vetem llogari ne nje adrese,kjo menyre e te funksionuari te partive eshte e pranishme vetem tek ne........as edhe ne Kube nuk ka kesi lloj zgjedhjesh.
  Shendet dhe nje gje ta dini c'eshte bere nuk c'behet ............

 10. #10
  NoboDy Maska e besar_atb
  Anėtarėsuar
  22-04-2007
  Vendndodhja
  T3TovA
  Postime
  281
  Une mendoj kshtu.Ketu tek ne eshte fiksuar ajo se vetem dy parti jane te forta dmth njehere ishte Partia Popullore dhe Partia per Prosporitet Demokratik,kur u formua PDSH u zhduk popullore,mbeten vetem PPD dhe PDSH,kur u krijua BDI u zhduk PPD mbet PDSH dhe BDI,edhe pse krijimi i BDSH nuk pati sukses por sidoqofte krijimi i DR ka me shume vlera dhe mendojme se ne vazhdimsi do behen BDI dhe DR dy partit e medhaja,ndoshta me tutje formohet nje tjeter dhe e zhduk BDI,, ky eshte thjesht mendimi im duke pare deri tash si kane qene rjedhat e partive politike shqiptare ketu ne maqedoni.
  Plagėn e nėnēmon ai qė nuk e din ēka ėshtė dhimbja!

Tema tė Ngjashme

 1. Historiku i Tiranes
  Nga INDRITI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 92
  Postimi i Fundit: 31-01-2022, 11:25
 2. Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare
  Nga ILovePejaa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 05-08-2013, 21:21
 3. Kush ishte Hakmarrja per Drejtesi
  Nga King_Arthur nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 70
  Postimi i Fundit: 20-01-2012, 11:37
 4. Kalaja e Gjirokastres, rikthim ne identitet
  Nga Asriana nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-12-2006, 10:49
 5. Kalaja e Gjirokastres, nje perle e vertete :
  Nga Kryeplaku nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-10-2005, 15:06

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •