Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280

    Ndërron jetë Profesor Zekeria Cana

    Ne Prishtine,nderron jete Profesor Zekeria Cana,

    Sot,ne moshen 75 vjecare ka nderruar jete prof.dr.Zekeria Cana.Prof.Cana ishte nje nga historianet me te cmuar te Kosoves,akademik dhe veprimtar i madh i ceshtjes shqiptare.
    Ne lemine e profesionit te tij si historian,cmohej si nje pend e shquar,objektiv dhe kritik, ne trajtimin e temave te medha te historise kombetare.

    Nder shume breza studentesh qe ka mesuar profesori,ka gezuar epitetin e nje rilindasi te madh te epokes se formimit dhe rritjes se idese se shqiptarizmes ne Kosove.
    Per ata qe e kane njohur,ai do te jete nje nga ata burra qe vlene te kujtohen per jete te jeteve.
    I perjeteshem kjofte kujtimi per kete burr te madh e mesues te dashur te kombit tone !

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Te ndjerin Pro. Zekirija Cana e kan njohur personalisht.Ne nje kohe kur njerez si llapi ruanin bagetine lendinave,kam pase nderin te marre pjese ne disa organizime me karakter kombetar,dhe te jem krah tije.E kam njohur si nje guximtar shume te madh dhe nje atdhetare te flakt.Ka qene njohes shume i mire i historise sone te bujshme,asaje te shkruar dhe asaje qe ende nuk ishte dhe nuk eshte shkruar.Ka pasur gjithmone "nje vesh te hapur " per hallegjinjt.Impusiv,idrejt dhe trim i madh.

    Me vie shum keq qe nuk kam mundesi ta ngushlloj familjen e tije personalisht,dhe as te marr pjese ne vorrim.

    Ngushllimet e mia te perzemerta familjes,zoti ia falte mekatet.

    I lehte i qofte dheu.

  3. #3
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    U prehtë në paqe!
    Sui generis

  4. #4
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Te pakten e perjetoi Kosoven e pavarur. U prehte ne paqe!

  5. #5
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Ngushllimet e mija te sinqerta i dergoj : familjes se te ndjerit Zekiria Cana, miqeve dhe dashamireve.

    Nje teme ndushllimi kombetar nuk duhet te shendrrohet ne nje debat banal atdhetar-=tradhetar,se tek e fundit le ta thote Adem Demaci vete te paren o te dyten(jo qe ka te drejte nje njeri kushdoqoft te klasifikoj nje njeri tjeter si atdhetar ose tradhetar por vete faktin se s'ka "damke tjeter antikombtare "qe permendet kunder tij pos asaj "deshmie te famshme" ne gjyqet e paragjykuara jugosllave ndaj shqiptarve.

    Per "deshmine" perpara 50 vitesh ndaj z.Adem Demaci, shume mire qe kane pasur kohe te dy si shoke dhe si fatlum qe te jetojne dhe ta shohin Kosoven e lire,kane pasur kohe pra ti pastrojne punet mes tyre.
    Nese nuk e kane bere me vjen shume keq per te ndjerin qe ka shkuar me brenge dhe sa per simbolin e rezistences se Kosoves z.Adem Demaci nuk eshte vone as sot per te falur nese ka cka te fali .


    Per "deshmite" ne pergjithsi ne ish Jugosllavi: Jugosllavia nuk i quante shqiptaret per njerez, dhe sigurisht as qe merrte parasyshe asnje fjale shqiptari parasyshe vec qe i ndante dy shoke per ata fakte qe i dinte regjimi pa e pyetur as njerin as tjetrin,njerin ne burg tjetrin jasht.Nderkaq qe burgu mbaronte, nuk mbaronte dhe nuk tejkalohej percarja.
    Qellimi ishte shume i thjeshte percaj dhe sundo, disa i burgoste ,disa i nxirrte deshmitar dhe disa i vriste...nga te gjithe keto grupe te dhimbjes fatkeqe ishte e denuar me mizorisht nje kategori e vockel e njerezve aktivist kombetar qe te kompromitohet ne syte e popullit te vet.( sigurisht se ka pasur qe edhe kane deshmuar, dhe qe kane tradhetuar sigurisht se ka pasur)
    Por i ndjeri per besimin tim ka qene kategoria qe Jugosllavia me shume eshte interesuar ta kompromitoj kundrejt popullit te vet se sa ta eleminoj ose edhe ta martirizoj me burgosje te gjate.
    Deshmite qe sillen ne shtyp kane qene deshmite e grupit te intelektualve si te njohura boterisht dhe te pranuara apriori edhe prej vete z.Adem Demaci: ai ka folur boterisht dhe me sa di une ka folur boterisht qysh ne seancen e pare gjyqesore-=te denimit te pare,pra perpara se te thone keta se Adem Demaci eshte kunder kolonializmit jugosllav ai i ka deklaruar vete te gjitha ata "deshmi"
    ( prape per llogarne time, mendoj se me shume eshte relacion miqsor i papastruar mes tyre se sa akuze tradhetie kombetare,kjo e dyta nuk duhet ti atribohet besoj)

    Sidoqoft nje gje qe une e di vete nga ajo c'kam jetuar ne ate nenqiell te Kosoves per dhjete vjet( kam pasur rastin edhe ta takoj dhe te bisedoj me profesorin): i ndjeri z.Zekiria Cana ishte nje historian shqiptar i njohur, ishte aktivist kombetar shume energjik dhe ka bere gabime si te gjithe ata qe punojne shume .
    Sa per vendin si historian do ja thote vepra qe ka lene pas, sa per vendin si personalitet ne historine e Kosoves do ta tregoje koha dhe historia , sa per dheun e Kosoves e meriton cdo grime ...i lehte i qoft dheu i Kosoves se lire !

    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 10-01-2009 më 23:04
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anëtarësuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Ngushllime familjes për vdekjen e babait, gjyshit...! Ngushëllime ish nxënësve dhe studentëve të tij , ngushëllime të gjithë shqipëtarëve, atyre që e cmuan dhe e cmojnë fjalën e urtë dhe të drejtë, të vërteten e tij për historinë e kombit tonë!
    Prof. dr. Zekeria Canën e kam njohur, por jo shumë! Ishte i drejtëpërdrejtë, fliste pa dorëza!
    Me kujtohet njëherë ( ishte ndonjë muaj apo më shumë se një vit para se të intervenonte NATO në Kosovë, e atë kohë ai kishte ndërmarrë një aksion në tërë Kosovën(në fshatra e qytete) për ngritjen e përkujtimoreve të gjithë atyre shqiptarëve që ishin vrarë nga serbo malazezët gjatë luftërave ballkanike, pas Luftës së Parë e të Dytë Botërore!
    " Profesor! Ishe edhe andej nga ana e ime për të organizuar ngritjen e përkujtimoreve!"- i thash një ditë
    "Po, more, por se si ishit edhe ju andej, të ndrojtur, të mos them tutëza!!"
    "Përse, profesor?!"
    "Disi nuk ecte puna, heshtnin, dronin të organizoheshin...!"
    "Sa herë i kanë djegur e pjekur, ndaj...!", deshta të arsyetoj.
    "Se mos vetëm anën e juve e kanë djegur e pjekur! E gjithë Kosova është përplot varre të vjetëra e të reja nga masakrat serbomalazeze, por gjetkë ecën puna më mirë në ngritjen e përmendoreve!", ma preu shkurt.

    Para intervenimit të Natos me pat ra në dorë një Vjetar i Rilindjes ( të gjitha Rilindjet e botuara në vitet 1957-58-59) dhe i shfletoja ngadalë ( Vjetarin e mbaja në shtëpinë time) dhe merrja një pasqyrë të qartë të gjëndjes aq të keqe në ato vite në Kosovë (dhunë, vrasje, propagandë antishqipëtare, shpërngulje për në Turqi...) Por edhe kishte shkrime të rralla, të mrekullueshme, të mahnitshme dhe shpeshëherë i bëja pyetje vetës se si kanë mundur kështu të shkruajnë gazetarët në atë kohë aq të keqe, si kanë guxuar ta bëjnë këtë...! Më patë lënë përshtypje të thellë një Reportazh (dy faqe gazete e Rilindjes) për familjet shqipëtare(nga fisi Kelmend) të shpërngulura nga Malësia në Vojvodinë (në shekullin shtatëmëdhjetë), ku ende pleqtë e plakat atje (në fshatrat e Vojvodinës)e flisnin apo e belbëzonin gjuhën shqipe dhe i ruanin zakonet ma fanatizëm, aty këtu edhe veshjet! Autor i Reportazhit ishte Zekeria Cana, atëherë gazetar i Rilindjes! Në reportazh lihej të kuptohet se nuk ka ekzistuar një shpërngulje serbe, nga Kosova e Mali i Zi, sic propagandohej e propagandohet nga qarqe serbe, por ka ekzistuar një shpërngulje e fiseve shqiptare nga kryengritja e deshtuar në Malësi dhe dhuna turke! Shpeshherë më është kujtuar ai reportazh dhe shpeshëherë i kam bërë pyetje vetës se si ka guxuar atëbotë Zeqa të shkruaj një reportazh të tillë aq guximshëm me tone e ngjyra tërësisht kombëtare. Si paska mundur të depertoheshin dhe botoheshin në faqet e Rilindjes shkrime edhe kaq të guximashme në ato kohë aq të liga!
    Edhe një Reportazh tjetër, nga shumë sish, duke i shfletuar gazetat e atyre viteve, më pat rënë në sy dhe e mbaj mend mirë! Prapë ai reportazh i shkruar nga Zekeria Cana dhe botuar në një nga numrat Rilindjes, 50 vite më parë! Në një shtëpi të vogël, në një lagje kolonistësh serbomalazez, të quajtur "Gradic Pejton", në Prishtinë, atë kohë, jetonte edhe e motra e Milovan Gjillasit, kundërshtarit të Titos! E motra e tij, e moshuar dhe e vetmuar, i thoshte gazetarit të Rilindjes, pra Zekeria Canës, se ajo mbante mend si fëmijë, në Mal të Zi, se në familjen e saj flitej shqip dhe aty vinin mësues për ta mësuar atë dhe fëmijët e tjerë gjuhën shqipe dhe gjuhën frenge...!

    Nja dy javë para se të ndodhte qendresa heroike dhe ajo masakër në Prekaz, diku kah shkurti i 1998, më sa me kujtohet, Zekeria Cana pat botuar një Reportazh në "Bujku", gazetë e përditshme në gjuhën shqipe, për familjen e Jasharajve! Reportazh i gjatë, gati një faqe gazetë, ku flitej për situatën e rëndë në Drenicë, në Kosovë dhe ku mund të kuptohej se Zeqa ishte një mik i njohur i Jasharajve dhe se ai aty ishte kthyer jo njëherë! Reportazhi përfundonte me dialogun e nënës së Adem Jasharit me Zeqen! Zeqë, i thoshte ajo (disi kështu) ne po ndahemi por Zoti e di a do të shihemi ma! Punët ngusht i kemi! Reportazhi, pra, përfundonte me fjalët e Nënës së Adem Jasharit, e cila paralajmëronte gjemen që do të ndodhte në ato troje dhe në Prekaz! Dhe gjema ndodhi!

    Këto janë vetëm pak fletë të shkëputura nga ajo që kam mbajtur mend nga shkrimet publicistike të Profesorit të nderuar! Populli do ta mbaj mend gjatë e vepra e tij sigurisht se do të jetojë edhe me gjatë!

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ma kan fshi shkrimin per prof Zekeria Canen..
    nejse..

    Ngushellime Familjes e gjith juve qe e keni njohur e dashur e respektuar trimin e historianin e pedagogun e madh te rinise Shqiptare.. te ndjerin Zekiria Cana..

    edhe un kam pas rast te jem ne oda burrash a ne ndonje kafene a shoqat e ta degjoj profesorin..

    e njihte mire historin e kosoves e te krejt trojeve.. shqiptare.. e sidomos tregoj interesim per ngjarjet ne shqiperi te epokes para komuniste e pas komuniste e sidomos interesohej per MUkjen..

    a dihet ku do varroset?

    ne se prof Cana ka miq besnik.. ata do duhet ta marrin urgjentisht ne mbrotje krejt arkivin e profesorit.. pra dokumtacionin e shkrimet e dorshkrimet qe ai i ka mbledhur.. ne vite.. sepse ka mundesi qe njesitet guerile polpotiste enveriste te bejne vjedhjen e tyre ose asgjesimin..

    e kjo do ishte humbje per kulturen e historine.. shqiptare..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 11-01-2009 më 05:01

  8. #8
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Dardan,

    a mund t'i sjellesh ata dy reportazhe nga "Rilindja" e nga "Bujku", per te cilet shkruan me lart? Do te ishte homazh i vertete per prof.Canen, per punen e tij te madhe ne vite.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anëtarësuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Citim Postuar më parë nga Dita Lexo Postimin
    Dardan,

    a mund t'i sjellesh ata dy reportazhe nga "Rilindja" e nga "Bujku", per te cilet shkruan me lart? Do te ishte homazh i vertete per prof.Canen, per punen e tij te madhe ne vite.
    Jo, Dita! Do të duhej ndonjë ditë, edhe po të isha tani në Prishtinë, derisa të shfletohej dokumentacioni i Rilindjes dhe të gjëndeshin reportazhet! Eshtë shumë vështirë për tu rënë në gjurmë reportazheve pasi që, sic kam dëgjuar, i tërë dokumentacioni i Rilindjes është në gjëndje shumë të keqe, në bodrume, por edhe pjesë pjesë i ndarë( për tu ruajtur) nepër shtëpitë private!
    Rilindja nuk del më dhe goditjen përfundimtare asaj ia dhanë ata që sot i gëzohen vdekjes së Zekeria Canës dhe vdekjeve e vrasjeve të veprimtarëve dhe atdhetarëve të shumtë që pati dha ka Kosova!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DardanG : 11-01-2009 më 08:34

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Çaushi
    Anëtarësuar
    03-05-2006
    Vendndodhja
    Në Atdhe!
    Postime
    3,283
    Ngushllime Familjes dhe gjithe miqve te Dr Zekrija Canes!
    Dhuro shumë...e prit pak!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Nushi: Zekeria Cana ishte zëdhënësi i parë i dëshirimeve të mëdha të popullit shqiptar



    Prishtinë, 11 Janar 2009 (Kosovapress) Koha 12:40

    Edhe pse profesor Zekeria Cana ka lënë amanet që mos të mbahen fjalime me rastin e vdekjes së tij, të pranishmit në një akademi komemorative thanë se dita e ndarjes prej tij është ditë pikëllimi jo vetëm për familjen, shokët dhe e miqtë, por është ditë pikëllimi i gjithë atyre që dinë ç’është dinjiteti i njerëzor dhe mbrojtja me çdo kusht të këtij dinjiteti.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280
    Sot ne Prishtine u varros prof.dr. Zekeria Cana,

    Ne prani te famlijes,bashkpunetoreve te deridjeshem,miqve dhe shume qyetareve te Prishtines dhe gjithe Kosoves,sot ne varrezat e Prishtines, ne ora 14 u varros prof.dr. Zekeria Cana.
    Me rastin e vedekjes se tij,Instituti Albanologjik i Prishtines mbajti nje mbledhje komemorative,me qe rast per vepren jetesore,personalitetin e tij dhe kontributin kombetare te te ndjerit,foli Hysen Matoshi,drejtor i IAP.
    Per profesorin e njohur,nje fjale rasti mbajti edhe prof.dr. Pajazit Nushi,bashkveprimtar i te ndjerit ne fushen e arsimit,pajtimit te gjaqeve gjate viteve 1991 dhe ne KLDMNJ.

    Me rastin e vdekjes se profesorit te nderuar,telegrame ngushllimi familjes ia kane derguar edhe F. Sejdiu,kryetar i Kosoves dhe H. Thaci,kryeminister i vendit.

  13. #13
    ILIR NË GEN Maska e flory80
    Anëtarësuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzë Vjosës Kaltëroshe
    Postime
    1,531
    Vdekja e pro. dr. Zekerija Canas është një humbje e madhe për mbarë kombin Shiqiptar.
    Më e keqja është se me humbjen e këtyre figurave gjigande krijohet një hendek i madhe vakumi në të gjitha lëmet e dijes, pasi nuk ka kush i zëvendëson. Të gjithë ata që pretendojnë se kanë një farë bagazhi, menjëherë katapultohen në fushën politike.
    Ngushëllimet e mia familjes, miqëve dhe Akademisë së Shkencave të Kosovës.
    EH I ZIU NJERI, GËLLTIT DIKU NJE LUGË ÇORBË TË PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PËR GJITHË JETËN!

  14. #14

    Dy foto të rralla të dr. Zekeria Cana

    Këto fotografi po i sjell nga arkivi im, sa kam qenë mësues në shkollën fillore "Luigj Gurakuqi" në Sankovc të Drenasit - Drenicë.

    Këto fotografi janë të datës 9 maj 1999 në një manifestim, me rastin e Ditës së shkollës sonë. Në këtë manifestim kanë marrë pjesë edhe shumë figura të njohura të kulturës shqiptare, si dhe kanë qenë mysafirë një grup nxënësish të gjimnazit "Luigj Gurakuqi" të Klinës.

    Forumin nuk do ta ngarkoj më tepër për shëmbëlltyrën e dr. Zekeria Canës, sepse për këtë, në faqen e radios sonë www.radioprojekt.dk kam botuar një shkrim të huazuar, por që ia vlen të lexohet.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anëtarësuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Në Pejë
    Postime
    1,005

    Ngushllime!

    Ngushëllime familjes së tij dhe të gjithë shqiptuarve që e kanë njohur, që kanë dëgjuar për te dhe që kanë lexuar veprat e tij. Në veçanti ngushëllime Ademgashit. I nderuar Zekria Cana nuk ka vdekur por ka ndërruar jetë.

  16. #16
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Ngushllimet e mia me te sinqerta.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    OPINION
    Përcillet për në banesën e fundit, historiani e atdhetari i shquar, dr. Zekeria Cana
    12-01-2009 / Gazeta 55


    Homazh

    Dje në Prishtinë me nderime të mëdha u varros historiani dhe veprimtari i njohur Zekeria Cana, i cili vdiq dy ditë më parë në moshën 75-vjeçare në Prishtinë. Gjatë ditës qytetarë të shumtë kanë bërë homazhe pranë arkivolit të profesor Canës në Institutin albanologjik në Prishtinë. Homazhe bëri edhe kryetari i Republikës Fatmir Sejdiu, i cili familjen e të ndjerit e ngushëlloi edhe nëpërmjet një telegrami, sikurse edhe kryeministri Hashim Thaçi. Më rastin e vdekjes së akademikut Zekeria Cana, dje në Institutin Albanologjik u mbajt mbledhja komemorative dhe u bënë homazhe në nderim të historianit dhe mbrojtësit të devotshëm të lirive dhe të drejtave të njeriut, Zekeria Cana. Homazhe bëri, dhe në librin e zisë u nënshkrua edhe Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.
    Sejdiu dhe Thaçi dërgojnë telegrame ngushëllimi familjes Cana/Pranoni ngushëllimet e mia më të sinqerta për ndarjen nga jeta të më të dashurit tuaj, njërit ndër historianët dhe veprimtarët më të shquar të çështjes politike, humanitare dhe kombëtare në Kosovë dhe kudo në botën shqiptare, z. Zekeria Cana. Lajmin për vdekjen e tij e morëm me pikëllim të thellë, sepse historiani Zekeria Cana, në kohët më të rënda nëpër të cilat kaloi Kosova, u dallua me angazhimin e pashtershëm për pajtimin qytetar e kombëtar, si dhe për qëndresën tonë të përgjithshme ndaj rrezikut për zhbërje, që na kanosej si popull në dekadën e fundit të shekullit XX. Në vitet e lirisë, ai i përkrahu fuqishëm përpjekjet e institucioneve të Kosovës për forcimin e demokracisë dhe të shtetit ligjor. Fjala e tij gjithmonë na nxiti e na dha vetëbesim në kauzën sublime të bërjes së Kosovës shtet sovran e të pavarur. Gjithë jeta e tij ishte luftë për lirinë e Kosovës. Prandaj, duke e çmuar lart ndihmesën e tij në procesin e gjatë të arritjes së lirisë e të pavarësisë së vendit tonë, jemi të bindur se virtytet e Zekeria Canës do të kujtohen dhe do të nderohen përherë nga qytetarët e Republikës së Kosovës. Shpirtërisht dhe në lutje jemi me Ju në këto çaste pikëllimi! Zoti e bekoftë Zekeria Canën!”. Edhe kryeministri Hashim Thaçi me rastin e vdekjes së historianit, Zekeria Cana, ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Cana. Në telegramin e ngushëllimit të kryeministrit Thaçi thuhet: “E nderuara familje Cana, Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim, pranoni ngushëllimet më të sinqerta për humbjen e historianit Zekeria Cana”.
    Paradite në mbledhjen komemorative, të mbajtur në Institutin Albanologjik, jetën dhe veprën e Zekeria Canës përkujtoi akademik Pajazit Nushi. “Është ndër të rrallët intelektualë të guximshëm dhe trim, që në çastet më të vështira të historisë së zhvillimit të shqiptarëve ka gjet pore, ka gjet vend, ka gjet kohë për t’u vënë në mbrojtje të të drejtave dhe lirive të shqiptarëve. Dita e pikëllimit të tij, është dita e pikëllimit të të gjithë qytetarëve të Kosovës”, theksoi Nushi. Duke shtuar se Zekeria Cana do të mbahet në mend edhe si studiues i mirëfilltë i historisë kombëtare, që me shkrimet tija dhe me veprat e tija shkencore ka lënë gjurmë të pashlyeshme në zhvillimit e mendimit shkencor të historisë kombëtare shqiptare”, ka thënë me këtë rast Pajazit Nushi. Prof. Dr. Zekeria Cana, njëri ndër veteranët e histografisë shqiptare, figurë e dalluar e historisë sonë kombëtare, u lind në Gjakovë, më 15 mars 1934. Shkollën fillore, Gjimnazin e ulët dhe Normalen i kreu në vendlindje. Punoi dy vjet si arsimtar në Irzniq dhe Deçan, duke u marrë njëkohësisht me gazetari-si korrespodent i “Rilindjes” dhe “Radio Prishtinës”. Më 1954 i filloi studimet (si bursist i “Rilindjes”) në Universitetin e Beogradit, ku u diplomua në degën e historisë. Punoi aktivisht në organizatat studentore. Është njëri ndër themeluesit e Shoqatës Shqiptare “Përpjekja” të studentëve të Beogradit dhe sekretar i parë i saj, që me veprimtarinë e vet të ngjeshur la gjurmë të pashlyeshme. Më 1959 u largua nga PKJ për shkak të mospajtimit me qëndrimin-politikën jugosllave ndaj popullit shqiptar. Nga koha e diplomimit ushtroi detyrën e profesorit të historisë dhe të ekonomisë politike në shkollat e mesme të Prishtinës dhe Gjakovës. Më 1962 u pushua nga puna dhe kaloi në Arkivin Krahinor Shtetëror të Prishtinës, por e larguan edhe se andejmi dhe qëndroi një vit pa punë. Status i tij u rregullua pas Plenumit IV të LKJ të Brioneve (1966). Me rithemelimin e Institutit Albanologjik (1967) u pranua aty si asistent në Degën e Historisë. Më 1975 kreu studimet pasuniversitare në Beograd dhe mbrojti tezën e magjistraturës me titull: “Lëvizja Kombëtare e Shqiptarëve në Kosovë 1909-1912 dhe qëndrimi i Serbisë ndaj kësaj lëvizjeje”, kurse më 1984 në Fakultetin Filozofik të Prishtinës mbrojti disertacionin e doktoratës: “Socialdemokracia Serbe dhe çështja shqiptare 1903-1914”, duke u bërë model se si punohet dhe si mbrohet një disertacion shkencor e cilësor. Gjatë punës në Institutin Albanologjik kreu edhe detyrën e sekretarit të Bashkësisë Krahinore të Institucioneve shkencore, të sekretarit shkencor të “Gjurmimeve albanologjike” dhe te sekretarit shkencor të Institutit. Veç kësaj u mor edhe më përkthime nga gjuha serbokroate dhe ruse, me publicistikë dhe eseistikë, etj. Krahas punës kërkimore-shkencore bëri aktivitete të ngjeshura edhe në rrafshin shoqëror, politik dhe humanitar. Është bashkautor dhe shpërndarës kryesor i Apelit të 215 intelektualëve shqiptarë, themelues i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, që kërkonte guxim e vendosmëri dhe sakrificë personale e familjare dhe nismëtar i Lëvizjes së Pajtimit të Gjaqeve dhe të Ngatërresave dhe krah i djathtë i Prof.Anton Çettës. Shkrimet e para shkencore zuri t’i shtjellojë më 1962. Duke pasur për bazë angazhimin shkencor (shif bibliografinë e punimeve studimore në vazhdim), është konstatim i përgjithshëm i historiografisë shqiptare se Dr.Zekeria Cana, për ta shprehur bindshëm Lëvizjen Kombëtare Shqiptare gjatë viteve të mëdha 1908-1912 dhe më vonë – fushë e interesimit të dijës së tij, bëri një angazhim përgatitor e studiues nga shumë burime e në detaje, që të hyhet thellë në ngjarjet dhe ambientin e kohës të periudhës së caktuar. Kështu në themel të çështjeve dhe problemeve që trajtohen, studimet e Dr.Canës, kanë mbështetje të gjerë burimore, arkivore dhe bibliografike. Ato sjellin një kontribut të rëndësishëm për kryengritjet e mëdha shqiptare 1908-1912, duke trajtuar edhe probleme të mprehta politike, sociale, ekonomike, arsimore etj., gjatë periudhës në shqyrtim. Nga sfondi historik, që jepet në pjesën më të madhe të botimeve të veçanta dhe të studimeve shkencore historike, del qartë se autori jo vetë që i ka ndjekur hap pas hapi këto kryengritje me karakter gjithëkombëtar, por edhe i ka parë të ndërlidhura ngushtë me gjendjen e Shqipërisë Etnike, me detyrat e Lëvizjes Kombëtare e Demokratike Shqiptare, kriter që i ka dhënë një vlerë të madhe trajtimit të ngjarjeve dhe fakteve kryesore të dy periudhave historike: para dhe pas shpalljes së Pavarësisë. Mbi bazën e analizave shkencore, dhe duke pasur qëndrim kritik ndaj ngjarjeve të viteve të fushës së interesimit, Dr.Zekeria Cana bën shpjegimin historik të dokumenteve, punë që dëshmohet me anë te dokumenteve, duke demaskuar dhe duke hedhur poshtë si pseudoshkencë pikëpamjet dhe qëndrimet e histografisë ekspansioniste serbosllave lidhur me Shqipërinë Etnike të këtyre viteve dhe me shqiptarët, veçmas thekson vlerësimin e drejtë te rolit të masave dhe personaliteteve me peshë historike në këto luftëra për çlirimin kombëtar shqiptar. Këto studime, që pasqyrojnë objektivitetin historik të ngjarjeve me rëndësi të madhe për historinë e popullit shqiptar, të shkruara me stil të rrjedhshëm, me gjuhë të pastër, me fjali të sakta, të qarta e të kuptueshme, kultivues e aktivizues i një leksiku të rrallë, sjellim një kontribut të rëndësishëm me njohjen e periudhës së Lëvizjes Kombëtare Shqiptare dhe japin mundësinë për studimet e thelluara nga kjo fushë. Njëherit këto studime qartësojnë shumë koncepte dhe pikëpamje rreth mjaft çështjeve të diskutueshme historiografike të viteve 1908-1912. Dr.Zekeria Cana është paraqitur edhe me referate dhe kumtesa në simpoziume dhe kongrese shkencore të mbajtura në Kosovë, ish-Jugosllavi dhe jashtë saj, në disa vende të Evropës. Me kumtesat e paraqitura në tubimet shkencore Dr.Zekeria Cana kudo u mirëprit me respekt nga opinioni shkencor.

    ...
    55

  18. #18
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana?

    Prof. Dr. Zekeria Cana, njëri ndër veteranët e histografisë shqiptare, figurë e dalluar e historisë sonë kombëtare, u lind në Gjakovë, më 15 mars 1934. Shkollën fillore, Gjimnazin e ulët dhe Normalen i kreu në vendlindje. Punoi dy vjet si arsimtar në Irzniq dhe Deçan, duke u marrë njëkohësisht me gazetari-si korrespodent i “Rilindjes” dhe “Radio Prishtinës”.

    Më 1954 i filloi studimet (si bursist i “Rilindjes”) në Universitetin e Beogradit, ku u diplomua në degën e historisë. Punoi aktivisht në organizatat studentore. Është njëri ndër themeluesit e Shoqatës Shqiptare “Përpjekja” të studentëve të Beogradit dhe sekretar i parë i saj, që me veprimtarinë e vet të ngjeshur la gjurmë të pashlyeshme. Më 1959 u largua nga PKJ për shkak të mospajtimit me qëndrimin-politikën jugosllave ndaj popullit shqiptar. Nga koha e diplomimit ushtroi detyrën e profesorit të historisë dhe të ekonomisë politike në shkollat e mesme të Prishtinës dhe Gjakovës.

    Më 1962 u pushua nga puna dhe kaloi në Arkivin Krahinor Shtetëror të Prishtinës, por e larguan edhe se andejmi dhe qëndroi një vit pa punë. Status i tij u rregullua pas Plenumit IV të LKJ të Brioneve (1966). Me rithemelimin e Institutit Albanologjik (1967) u pranua aty si asistent në Degën e Historisë. Më 1975 kreu studimet pasuniversitare në Beograd dhe mbrojti tezën e magjistraturës me titull: “Lëvizja Kombëtare e Shqiptarëve në Kosovë 1909-1912 dhe qëndrimi i Serbisë ndaj kësaj lëvizjeje”, kurse më 1984 në Fakultetin Filozofik të Prishtinës mbrojti disertacionin e doktoratës: “Socialdemokracia Serbe dhe çështja shqiptare 1903-1914”, duke u bërë model se si punohet dhe si mbrohet një disertacion shkencor e cilësor.

    Gjatë punës në Institutin Albanologjik kreu edhe detyrën e sekretarit të Bashkësisë Krahinore të Institucioneve shkencore, të sekretarit shkencor të “Gjurmimeve albanologjike” dhe te sekretarit shkencor të Institutit. Veç kësaj u mor edhe më përkthime nga gjuha serbokroate dhe ruse, me publicistikë dhe eseistikë, etj.

    Krahas punës kërkimore-shkencore bëri aktivitete të ngjeshura edhe në rrafshin shoqëror, politik dhe humanitar. Është bashkautor dhe shpërndarës kryesor i Apelit të 215 intelektualëve shqiptarë, themelues i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, që kërkonte guxim e vendosmëri dhe sakrificë personale e familjare dhe nismëtar i Lëvizjes së Pajtimit të Gjaqeve dhe të Ngatërresave dhe krah i djathtë i Prof.Anton Çetës.

    Shkrimet e para shkencore zuri t’i shtjellojë më 1962. Duke pasur për bazë angazhimin shkencor (shif bibliografinë e punimeve studimore në vazhdim), është konstatim i përgjithshëm i historiografisë shqiptare se Dr.Zekeria Cana, për ta shprehur bindshëm Lëvizjen Kombëtare Shqiptare gjatë viteve të mëdha 1908-1912 dhe më vonë – fushë e interesimit të dijës së tij, bëri një angazhim përgatitor e studiues nga shumë burime e në detaje, që të hyhet thellë në ngjarjet dhe ambientin e kohës të periudhës së caktuar.

    Kështu në themel të çështjeve dhe problemeve që trajtohen, studimet e Dr.Canës, kanë mbështetje të gjerë burimore, arkivore dhe bibliografike. Ato sjellin një kontribut të rëndësishëm për kryengritjet e mëdha shqiptare 1908-1912, duke trajtuar edhe probleme të mprehta politike, sociale, ekonomike, arsimore etj., gjatë periudhës në shqyrtim.

    Nga sfondi historik, që jepet në pjesën më të madhe të botimeve të veçanta dhe të studimeve shkencore historike, del qartë se autori jo vetë që i ka ndjekur hap pas hapi këto kryengritje me karakter gjithëkombëtar, por edhe i ka parë të ndërlidhura ngushtë me gjendjen e Shqipërisë Etnike, me detyrat e Lëvizjes Kombëtare e Demokratike Shqiptare, kriter që i ka dhënë një vlerë të madhe trajtimit të ngjarjeve dhe fakteve kryesore të dy periudhave historike: para dhe pas shpalljes së Pavarësisë.

    Mbi bazën e analizave shkencore, dhe duke pasur qëndrim kritik ndaj ngjarjeve të viteve të fushës së interesimit, Dr.Zekeria Cana bën shpjegimin historik të dokumenteve, punë që dëshmohet me anë te dokumenteve, duke demaskuar dhe duke hedhur poshtë si pseudoshkencë pikëpamjet dhe qëndrimet e histografisë ekspansioniste serbosllave lidhur me Shqipërinë Etnike të këtyre viteve dhe me shqiptarët, veçmas thekson vlerësimin e drejtë te rolit të masave dhe personaliteteve me peshë historike në këto luftëra për çlirimin kombëtar shqiptar.

    Këto studime, që pasqyrojnë objektivitetin historik të ngjarjeve me rëndësi të madhe për historinë e popullit shqiptar, të shkruara me stil të rrjedhshëm, me gjuhë të pastër, me fjali të sakta, të qarta e të kuptueshme, kultivues e aktivizues i një leksiku të rrallë, sjellim një kontribut të rëndësishëm me njohjen e periudhës së Lëvizjes Kombëtare Shqiptare dhe japin mundësinë për studimet e thelluara nga kjo fushë. Njëherit këto studime qartësojnë shumë koncepte dhe pikëpamje rreth mjaft çështjeve të diskutueshme historiografike të viteve 1908-1912.

    Dr.Zekeria Cana është paraqitur edhe me referate dhe kumtesa në simpoziume dhe kongrese shkencore të mbajtura në Kosovë, ish-Jugosllavi dhe jashtë saj, në disa vende të Evropës. Me kumtesat e paraqitura në tubimet shkencore Dr.Zekeria Cana kudo u mirëprit me respekt nga opinioni shkencor.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    Uk
    Postime
    276
    Eshte nga fatet e rralla kur nje komb ka ne gjirin e tije njerez si Zekiria Cana.
    Pak kush beri sa beri aji edhe atehere kur ishte aq veshtire.I zgjuar e trim e mbi te gjitha vdiq Shqiptar!I paharruar!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Njeriu padyshim që do të duhej të ishte vet-vetja teksa Intelektuali edhe më shumë se vet-vetja: Guximi dhe përgaditja matet me të thënaat që i bë në kohën kur të tjerët bëhen të gatshëm për të të gozhduar!

    Profesor zekerija Cana do të mbahet mendë për të mira dhe për të Këqija! Për ato që bëri dhe për ato që nuk bëri!
    Si shumë të tjerë, edhe unë kam qëndruar me të, kam punuar me të sepse ishte e domosdoshme dhe kam pas mendimet e mia dhe rezervat.
    Profesor Zekerija Cana mbahet mendë si një nga ata që kishin denoncuar Adem Demaçin kur ai ishte burgos për herë të parë sikurse që Zekerija Cana do të mbahet mendë që ishte i pari që e vizitoj Demaçin në Burgun e Stara Gradishkës në vitin 1990 dhe që pastaj solli Lajmin në Kosovë që " Ademi është mirë, me syze të trasha dhe me peshë të shtuar".

    Profesor Zekerija Cana do të mbahet mendë që: Në vitin 1981 nuk i përkrahu demonstratat e studentëve, i gjykoj ato dhe i mbeshteti vendimet e Komitetit Krahinor të Kosovës!
    Profesor Zekerija cana do të mbahet mendë për kritiken që i bëri profesor Ali Hadrit vendin e të cilit e zuri kur atë e larguan, si të papaërshtastshëm politikisht"
    Kur e larguan Ali HADRIn në vendë të tij Komiteti emerojë Zekerija Canën!
    Zekerija Cana përpos që kishte botuar Libra për Luften nacionalçlirimtare në Jugosllavi e në veçanti në Kosovë duke e ngrit rolin e madh të PK për Kosovë ai bëri edhe disa Libra të mirë dhe studime me Karakter Kombëtar e sidomos për Periudhën 1913 e gjerë në vitin 1939.

    Profesor Cana ishte shumë aktivë në Pajtimin e Gjaqeve por ndodhte nganjëherë që nën ndikimin e alkoolit dilte në Skenë para masës së tubuar!
    Profesor Canën e takova për herë të Fundit në Osek Hill të Gjakovës kur u bë rezymeja e pajtimeve të Gjaqeve!
    ka dhe ca gjera me banane e pa banane por sido që të jetë Ai do të mbahet mendë si njëri nga Historianët e dalluar që patëm në kuadër të katedres së Historis dhe të Institutit të Historis! Disertacionet e tija në Gjurmimet Albanologjike - seria e Shkencave Historike ishin pa dyshim gjëja më me vlerë që kishte botuar!
    Profesor Zekerija Cana përjetoj një pleqëri të thellë dhe priti pavarsin e Kosovës siç ishte shprehur një më lartë!
    Profesor Ali Hadri as nuk përjetoj pleqeri të thellë dhe as nuk e priti pavarsin e Kosovës!
    Eh, si di jeta nganjëherë të jetë e padrejtë!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Preng Sherri : 12-01-2009 më 12:03

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nderron jete ish-diktatori Augusto Pinoçet.
    Nga ClaY_MorE në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 04-01-2007, 22:01
  2. Henry nderron sponsor nga Nike ne Reebok.
    Nga bayern në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-04-2006, 10:07
  3. Papa Gjon Pali II, ndërron jetë
    Nga Brari në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 152
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 07:13
  4. Ndërron jetë kompozitorja e "Besame mucho"
    Nga Xhuxhumaku në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 10-02-2005, 15:48
  5. Nderron Jete Kryetari I Shish-it
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-01-2005, 04:39

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •