Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781

  Raport i LDSH-se ne Gostivar

  Raport i LĖVIZJES DEMOKRATIKE SHQIPTARE


  Nė ambientet e restoranit S Petrol nė Gostivar, Kryesia e Levizjes Demokratike Shqiptare, me seli nė Gostivar, organizate jo qeveritare, mbajti Raportin vjetor me rastin e pėrfundim vitit 2008. Morėn pjesė pėrfaqėsues nga gjithe qytetet ku jetojnė shqiptarėt nė Maqedoni, ndersa me prezencėn e tyre, kryetari i OVL , Besnik Hodai, dhe Kryetari i Shoqates sė te pėrndjekurve dhe tė burgosurive Politik nė Maqedoni,z. Shpėtim Pollozhani, dhe shoqata dhe asociacione te ndryshme nga Shqipėria dhe Kosova, pėrshndetėn veprimtarine e LDSH.
  Raport per veprimtarine e Lėvizjes demokratike shqiptare beri kryetari i saj z. Hajredin Kaza, nė emėr tė organizimit te rinisė pjesėmarrėse nė Lėvizje foli nėnkryetari z. Vullnet Dauti.Arta Zeqiri, zėdhenėse e Lėvizjes lexoj Projekt Platformėn e Lėvizjes demokratike Shqiptare pėr veprimtarine e saj nė tė ardhmen. Ndersa, veprimtarinė , qėndrimet, pikėpamjen rreth situatės aktuale politike e shoqėrore e bėri Sekretari gjeneral i Lėvizjes Demokratike Shqiptare z. Ferit Ramadani , fjalen e te cilit do ta sjellim ne terėsi tė njoftohet edhe opinioni se si nė tė ardhmen, Lėvizja Demokratike Shqiptare, do tė bashkėpunojė per koordinimin e aktiviteteve mbarėkombėtare.
  Tė nderuara zonja,
  tė nderuar zotėrinj!
  Tė nderuar pjesėmarrės !

  Mė lejoni tė sjell pėrshėndetjet e Komandant Askerit, i cili mbahet nė burgim shtėpiak. Sado i ndarė fizikisht, ai mė angazhoj tė sjell pėrshėndetjen e tij , se ai me shpirt dhe zemėr ėshtė me ne !

  Nė pėrmbyllje tė kėtij viti i quajtur Vit i Madh pėr shqiptarėt, do tė pėrpiqemi tė japim njė vėshtrim ku do tė faktojmė dilemat tona dhe pikėshikimet qė koordinon Lėvizja Demokratike Shqiptare.Me kėtė rast do te theksojmė se fillimi i vitit 2008, nisi me shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės shtet, ku shumė shtete nga bota e pranuan pavarėsinė e saj, ndėrsa shteti siē pretendon tė quhet Maqedonia, pa pranim emrin, pa kombin dhe gjuhėn qė i kontestohet, edhepse administrativisht ka robėruar njė komb dhe territorin e tij, dhe fal tė robėruarėve shqiptarė mbijeton, nuk e pranoj pavarėsinė e Kosovės nė atė kohė, bile edhe pas pranimit tė ma vonėshėm prej disa muajve , nuk e ka bėrė asnjė hap nė koordinimin e marrėveshjes bilaterale dhe diplomatike, perveē nguljes se gurkufijve nė tokėn e rrėmbyer nga Kosova, nga pėrcaktimet e skenarit tė Sėrbisė.
  Vitin 2008, e karakterizuan edhe proceset qė u zhvilluan gjatė fushatės sė zgjedhjeve parlamentare nė IJRM. E, veēmas e karakteriziuan strukturat e dalura pas zgjedhjeve tė 1 qershorit 2008.
  Dalja nė skenė e strukturave politike, legjitimimi i lalashėve qė tė hyjnė nė garėn zgjedhore, krijimi i bandave dhunuese dhe i vjedhjeve tė votave, e zbehėn garėn zgjedhore, aq ma shumė e zbehėn karakterin dhe kėrksėn e drejtė tė shqiptarėve, e mė tė, iu lejua hapėsirė dhe mundėsi bandave kriminale tė VMRO istėve dhe LSDM istėve tė operojnė si duan,qė tė fuqizohen pėr tė arritur qėllimet e tyre shtypėse.Nuk ishte e rastit , qė pėr fitoren e VMROistėve , u gėzuan dhe heshtėn tė gjitha strukturat politike, edhepse njė gjė ėshtė e qartė si drita e ditės, se kutitė e votimit u mbushėn nga votat e paguara tė njrėzve qė votonin lirisht, pėrse kishin marrė shtetėsinė e kėtij jo shteti, kur presin shtetėsi mbi 100 mije shqiptarė qė kanė lindur dhe jetojnė kėtu, por, ata qė i dolėn krah me voitime, ia mundėsuan tė vijė nė pushtet partia qė jeton dhe krenohet me tė kaluarėn kriminale tė vojvodave tė Mikailit, Gaves, Jordan Piperkės e Delēevit !
  Strukturat politike shqiptare, tė njohura si amalgame qė reflektojnė disonancė, karshi elektoratit shqiptarė dalin ddhe trumbetojnė me justifikime se do tė sėndėrtojnė strategji qė tė arrijnė mirėqenien si qytetarė, duke tabuizuar kombin shqiptar dhe sovranitetin e tij, nė dimensionet e kėrkesave, ku pėrparėsi i japin qytetarit shqiptarė gjojase ka nevojė vetėm pėr njė vend pune qė kurrė se merr, ndėrsa ēėshtjen kombėtare, kurė mos e prekė si tėrėsi, se kurrė nuk mundet ta zgjidhė! Sepse :

  - Demokratėt e hershėm tė yshtur nga oreksi pėr tė mbrojtur pozitat nė emėr tė prosperitetit, shenjėzuan hapat e Oazės sė paqės dhe harruan synimet kombėtare,

  - Atdhetarėt, nė vend tė kombtarisė, spikatėn partnerin strategjik VMRO-DPMNE, dhe me tė shpikėn RELAKSIMIN, nė prehėrin Vojvodist!

  - Integristėt e aradhave tė UĒK, shkundėn puplat nga krahėt e gjeneralėve, komandantėve dhe ushtarėve qė tė bėhen jeniēerėt e Karikatinės Makosllavi. Sepse ata ua mundėsojnė heshtjen dhe butėsinė, edhepse zhvillimi i proceseve tė sistemit tė ushtruar nga karakanxhollet e makosllavisė ushtron inkuizicionin e pandalur.

  Padyshim duhet permendur edhe ca sajesa bishta tė politikės me emrin Bashkim dhe Demokraci e re, qė bėjnė kukama tė zejnė furrikun nė Qeveri !

  Vetėm shqiptarėt qė jetuan denbabaden nė kėto troje tė ndara me dhunė nga Amėza e vet, mbetėn tė pėrjetojnė robėrinė. Lėvizja Demokratike Shqiptare , datimi i sėcilės ėshtė qyshkur jetojnė shqiptarėt, por e strukturuar nė kėto ēaste tė kėtij viti Gogol, ka vėnė pikėshikimet mbi rrjedhėn e ngjarjeve. Ajo, si Kombi i ndarė shqiptarė, ėshtė e shqetėsuar, se viti 2008, qė mund tė ishte pėr shumė arsye vit i shpresave, ėshtė bėrė viti Gogol, se ka faturuar nė bilansin e vet goditjet, dhunėn dhe pėrndjekjen e shqiptarėve. Pikėrisht kėtė vit shprehet ma shumė se kurrė tendenca shtypėse.Ata qė na shtypėn njė shekull, nuk kanė lėvizur nga binarėt klasik tė ndjenjės robėruese. Vetėm, klasikėn tiranike e kanė ambalazhuar me njė shfaqje moderne demokratike. Ndersa, grupet funksionale tė partive shqiptare, kanė reflektuar pėrshtatje sipas pozitave . Kur janė nė opozitė trumbetojnė se janė stoikė tė idealeve, ndersa nė pozitė bėhen mumje te heshtura. Vetėm jehona e trumbetimeve dallėdisėse tė argatėve ua mundėson tė quhen Qole tė robėrisė sė vetvetes dhe shqiptarėve!
  Lėvizja demokratike shqiptare pėr kėto ka fakte. Ngjarjet e pėrditėshme janė dėshimia e nje tragjikomedie pa epilog.Grupet funksionale shqiptare luajnė rolin e zvarranikėve, dhe si hardhuca pėrpiqen ta shuajnė zjarrin e ferrit shtetėror, ku shqiptarėt pėrdoren si drunj tė thatė ku pamėshirshėm deponohen tė krijojnė flakadanin e hirit nga proceset e gjykimeve, nga tatimet, nga tarifat doganore.
  Lėvizja demokratike shqiptare nė kėto ēaste tė asgjėsimit ku janė aktivizuar mekanizmat e etnocidit si Stuhia malore, ka pėr qėllim tė koordinojė unitetin.Kjo rashomoniadė pėrēarėse ndėrmjet nesh, ua ka lejuar makosllavėve krijimin e margaritarėve tė strategjisė robėruase. Ata kanė arritur me pėrēarjen e shqiptarėve , tė zhvillojnė grupet qė grinden pėr karrigėn e pushtetit ku realizojnė vetėm luksin vetiak, ndėrsa elektoratit qė i voton, ia dredhin kamxhikun nė trup.
  Lėvizja demokratike shqiptare e ka te qartė pėrse turreshin dhe turren hamshorėt e strukturave politike tė krijojnė presidentė si Trajkovski qė i mori votat e shqiptarėve dhe pastaj ma zi se Millosheviqi qė se kishte asnjė votė nga shqiptarėt e Kosovės, u vesh me lurkėn e Paramilitarisė sė Boshkovskit dhe Buēovskit, dhe u dha zemėr atyre tė granatojnė Karadakun dhe Malėsinė e Sharrit, pa i shkuar ndėrmand se nga votat e tyre ishte zgjedhur i parė, dhe pa i shkuar ndėrmend se nga mallkimi i tyre mund ta thyej kaptinėn siē e theu!
  Lėvizja Demokratike Shqiptare , e ka tė qartė pėrse turreshin gjeneralėt, komandantėt, ushtarėt pa pendlat e amblemės sė UĒK pėr hir tė integrizmit nė Makosllavi, sipas modelit tė Kadirevit ēeēen qė u turr pas Putinit, ndėrsa kėta luftėtarėt , nė stilin e korrier Jozhekut rendin pėr vėllazėrim - bashkimin e ri me baltėn e kaltėr. Po! U turrėn tė bėjnė edhe me vota tė vjedhura president Crvenkon, zhuganin e njohur pėr proceset gjaksore nga Bit Pazari. Ladorishta..., e deri nė Gostivar, ku e pret gradonaēallniku Bejtush Aga , t'ia shpalojė tė arrirat e rregullimit infrastrukturor tė Parkut tė qytetit ku hedh shtat Ēedoja i Filipėve, krimineli i LKJ, dhe sėbashku me Sanēo Panēot shqiptarė trumbetojnė pėr mullinjtė e erės si tė arrira kolosale tė bashkėjetesės sipas stilit sijamez, ku njėri nga sijamezėt vetėm pi gjakun dhe han trupin dhe shpirtin e tjetrit qė i rrin mbi pėr preferencat integro - vojvodistave tiranikė !
  Lėvizja demokratike shqiptare e ka te qarte pėrse turreshin t'ia rrisin rejtingun pėr 100 hapa Rilindjeje makosllave thapathup Grujos, qė dėshiron tė bėjė copa e thėrrima kauzėn shqiptare, dhe me rekrutėt, qofshin ata tė pozitės apo tė opozitės politike shqiptare, tė ndėrtojė profile jeniēerėsh tė devotshėm qė harbohen duke trumbetuar qė Skandallodonia tė parnohet nė Nato, dhe nė Evropė, edhe pse, nga Samiti i Bukureshtit shumė bindshėm u pa se, ajo as qė ka hy nė korridoret e asaj axhende, jo pėr arsyen se Greqia e pengon, por se realisht, me djallėzi, dėshiron tė ndėrtohet nė vendin e okupuar shqiptarė, dhe pastaj, tė perdorė tiraninė koloniste tė asimilimit me metodat qė i pėrdori njė shekull!


  Lėvizja demokratike shqiptare, e ka te qartė pėrse degjenerohen manifestimet siē ishte Kongresi i Manastirit, ku flasin Todorėt, por, nuk munden tė flasin intelektualėt dhe historianėt shqiptarė.LDSH, e ka te qartė sjelljen e stėrkequr tė Ligjit pėr shtimin e maqedonasve ! Laboratoria makosllaviste e pėrkrahur nga kaukazianėt e Rusisė dhe Sėrbisė,qyshkur e ka ne shpikje llojllojshmerine e etiketave qė shqiptarėt tė mbesin tė egėr, tė pakulturė , pa identitet. Sepse, ajo gjithmonė ka mbledhur prej tyre tatimet, dhe i ka investuar pėr bandat e karabinierėve makosllav. Ajo gjithmonė me strategji djallėzore dhe vjedhje ua ka grabitur ekonomine shqiptareve.Ajo, kurrė nuk i ka trajtuar drejt viset ku jetojnė shqiptarėt, dhe nė ato Komuna gjithmonė ka leshuar me mungesė tė dukshme ato pak investime. Ajo nė administratėn e saj rigjide ka perkrahur administratorėt rigjidė qė kurrė nuk i kanė zbatuar normat e ligjeve, dhe kanė zvarritur me dashje dhe qėllim kryerjen e kėrkesave tė shqiptarėve. Ajo i ka bastisur dhe pėrndjekur shqiptarėt kur ka dashur vetė, duke ua vėnė etiketėn e kriminelit, sado qė sistemi i tyre kriminal, nuk ka tė treguar nė pėrkrahjen e vjedhjeve nga maqedonasit, te korrupsionit, krimit sipas asaj origjine.


  LDSH i quan gėnjeshtra trumbetimet qė bėhen se realizohet Marrėveshtja kornizė e Ohėrit. Ajo me fakte konstaton se gjerat shkojnė drejtė inkuizicionit.Ėshtė shumė spikatės rasti i kriminelit Boshkovski qė qeveria e pėrkrahu me mjete dhe i krijoj hapėsirė tė veprojė, ndėrsa radiostacioneve tė leshojnė nė emitim kėngėt fyese ku tirania e tij shfaqet si heroizėm, ashtu siē e pritėn dhe u takuan djallezisht gjithė strukturat politike makosllave. Ėshtė nė spikamė sjellja e gjykatave dhe e policisė si ndėrmjetėse, qė realizon proceset shtypėse qė tė pasojnė gjykimet si Brodeci, dhe shume e shumė raste tė tjera qė presin tė hapet Kutia e Pandorės! Pėrndjekja e deputetėve, mbyllja e paraleleve shqipe, pamundėsia e hapjes sė paraleleve nė Idrizovė, mosdhėnia e mjeteve pėr paga nė Ministrinė e ekonomisė, pėrse janė avansuar dy apo tre kuadro nga ministri shqiptarė, janė sinjale se shqiptarėt kudo qofshin janė nė shtratin e Prokrustit. Atyre u ka mbetur vetėm njė rast siē e trumbeton nė mediume Kryeqeveritari Grujo, se shqiptarėt, tė bėhen tė pėrshtatshėm, tė heshtur, memecė,tė verbėr, dhe tė hekin dorė nga kėrkesat legjitime e natyrore, nga e drejta e pjesėmarrėsve nė luftė. Sepse , nė rast kėmbėnguljeje pėr to, del Barbi Gordana me Xhomb Allfat, qė veprojnė si xhind, dhe nuk zgjedhin metoda dhune dhe pėrndjekjeje tė frigojnė dhe nėnshtrojnė shqiptarėt.


  Lėvizja demokratike shqiptare e ka tė qartė se laboratoria e pėrpunimit makosllav nuk ka tė ndaluar.Nė atė mision tradhėtie pranojnė vetėm butakėt tė zejnė furrikun e Udbashėve tė social federalizmit.Edhepse, tė tillėt u provuan tė klloēisin nga nėntėdhjeta ku filloj pėrkulja e deri dita sot kur pėrkulen deri nė themėr tė Grujos pozita dhe opozita e politiės shqiptare, qė tė plotėsojnė deshirėn dhe standardin e lojalitetit, e me tė tė bėjnė hapėsirė tė hyjnė nė qeveri nė resorėt e ministrive ku derdhen buxhet- fekaljet.
  Lėvizja demokratike shqiptare, nė kėtė laravi jetėsore, fton shqiptarėt qė e ndjejnė vėrtetėsinė e kauzės shqiptare, tė mblidhen nė obcionin e vėrtetė tė nisin me kėmbėngulje zgjidhjen e saj, qė nuk ėshtė as pėrqindje, as pjesėmarrje nė Parlament dhe Qeveri pėr dekor, por ėshtė, qenėsia e saj natyrore, qė nė shekuj ėshtė zhbėrė dhe shtypur!

  Rroftė LDSH,
  Rroftė bashkimi kombėtar shqiptarė !

  27.12.2008

  Gostivar
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  ANALIZA E SITUATĖS MOMENTALE NĖ QENDRIMET E LEVIZJES DEMOKRATIKE SHQIPTARE


  Kryesia e zgjeruar e LDSH, nė analizėn e akivitetit te nismės sė kėtij viti, pas njė debati konstruktiv, tė udhehequr nga Kryetari i saj Hajredin Kaza, dhe strukturat tjera te kryesisė, ku pati dhe perfaqėsues te dijasporės shqiptare, njėzeri solli konkluzat se :

  1. Shpallja e zgjedhjeve pėr President shteti, dhe per kryetar tė Njėsive Administrative Lokale, nė Maqedoni per 22 mars 2009, me konsulltimin dhe pranimin e katėr Liderėve tė Partive , VMRO, LSDM. BDI dhe PDSH, dy tė fundit, parti shqiptare, njera pozite e tjetra opozitė, pranuan strategjine e kurdisur nga Blloku politik maqedona, qė ajo datė tė bėhet fitorja perfundimtare e makosllavėve ! Me fitoren e kujtedoqofte blloku maqedonas, me zgjedhjen e Presidentit nga radhet e tyre, shqiptaret apriori ngelin vetem argatet e tyre qe t'ua mbledhin votat siē vepruan edhe ne zgjedhjet e pėrparme per President, dhe pastaj gjate gjithe mandatit sa do te ndjehen te pushtetshėm ata tė ushtrojnė dhune mbi shqiptarėt!

  Nder tė tjera , Lėvizja demokratike Shqiptare, duke rrumbullakesuar keto veprime, pershendeti pjesėmarrjen e Presidentit shqiptar qė i bėri vizite Kosovės dhe presidentit tė saj nė prak tė njėvjetorit tė Pavarsisė, por, ua zu per te madhe anashkalimin e te dy personaliteteve, qė asnjė fjalė nuk arritėn tė thonė pėr shqiptarėt e robėruar nga Maqedonia, takimi i tė cilėve u bė nė datėn kur shqiptarėt pėrndiqeshin nė Kumanovė, nė Ēair, nė Shkup, e gjithkah!

  Pėr kėtė arsye, Lėvizja demokratike shqiptare, fton gjithe shqiptarėt nė Maqedoni, qė nė kėto ēaste tė kėsaj strategjie famzezė tė zgjedhjeve pėr Kryetar tė NJVL, dhe pėr President shteti, tė anashkalojnė pėrēarjet, konfrontimet mes veti, dhe bashkarisht tė dalin nė betejėn kundėr bllokut maqedonas tė manifestojnė koordinimin e kėrkesave legjitime dhe natyrore qė tė shenojė fitoret e marsit i cili, per shqiptarėt eshte i nje domethenie te madhe drejt lirisė dhe fitores!

  Pėr kėtė arsye, Lėvizja demokratike shqiptare, fton strukturat politike qofshin ato nė pozitė apo opozitė, tė krijojnė kushte pėr bashkėveprim dhe tė bashkuara tė parandalojnė daljen e kandidatėve tė rangut Lube Boshkovski, metaforės kriminale, qė fushatėn e nis nga Manastiri i shtėpive tė djegura shqiptare, dhe nga etnocidi i pa parė !

  Pėr kėtė arsye, Levizja demokratike shqiptare, kėrkon me kėmbėngulje qė liderėt e partive, krytaret e shoqateve, dhe intelektualėt e pavarur, tė mblidhen pėr tė kandiduar njė person, votat e te cilit do tė mblidhen nė konton shqiptare, qė mos tė shfrytėzohen per tregti qė tė bėhet fitorja e Presidentit maqedonas si ca mandate ma pare!

  Pėr kėtė arsye , Lėvizja demokratike shqiptare, do tė zbardhė projektin e veprimtarisė nė kėtė fushatė, me cilin dhe pėr cilėt do tė angazhohet !

  Rrofte populli shqiptar.
  Rrofte Lėvizja shqiptare.


  11.01.2009
  Gostivar Zėdhėnse Arta Zeqiri
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Levizja Deokratike SHqiptare , nė mbledhjen e mbajtur tė 28 janarit 2009 debatoj pėr zhvillimin e procesit pėr mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve locale tė 22 marsit. Me kėtė rast LDSH pėr opinionin lėshon:

  KOMUNIKATĖ

  Njoftojmė opinionin e gjėrė se sfilata e garės politike pėr zgjedhjet presidensiale dhe ato lokale po pėrpiqet tė nxjerr kandidatėt. Partitė politike as pėr sė afėrmi nuk janė nė binarėt e reales! Ata e kanė ndezur sinjalin e gjelbėrt dhe me dėshirė hyjnė nė zgjedhje si tė humbasin. Marrėveshja e bėrė ndėrmjet liderėve Ahmeti-Thaēi, edhe njė herė i shpalosi synimet se janė nė kanalizimet djallėzore dhe nuk kanė interes pėr tė grumbulluar energjinė dhe vlerėn shqiptare!
  Jo mė pak tė atij synimi janė edhe z.Ymer Selmani i cili trumbeton se i ka mbledhur nėnshkrimet dhe dita ditės bėnė poza si tė shpėrndaj bukurinė fotogjenike qė del e zbrazet dhe e nxjerrė nė ofertėn e garimit pėr president. Ndėrsa, z.Nevzat Halili njė borizan I nismės funksionale tė shtetit Ilirida, I ka vėnė edhe njė herė kėmbėn nė fyt asaj ideje, dhe pėrpiqet nė nofullėn e tij tė stėrkequr tė krijoj protezat e pėrshtatshmėrisė si tė kontribuoj pėr mėkėmbjen e makosllavisė.
  LDSH nė kėto momente ku populli shqiptar parcializohet nga kuzhinat e krijuesve qė zijnė ēorbėn e hashasė, ėshtė e indinjuar dhe kėrkon me kėmbngulje tė ndėrpriten kėto aktrime amatoreske e delitante qė krijojnė skenėn e mjerimeve teatrore.
  LDSH, kėrkon nga sujektet politike shqiptare qė me shpejtėsi tė dalin me qėndrimin e pėrbashket dhe me njė kandidat, duke i pėrjashtuar pionėt e ciftit si Mirushja, Buxhaku, Selmani e Halili. Kėto lulushe e kėto xhuxha politik I njeh populli shqiptarė dhe qėllimet e tyre dihet se si ishin e si do tė jenė!
  LDSH, kėrkon tė ndėrpriten karnavalet zgjedhore ku do tė dalin te garojnė rekrutėt e pėrpunar tė sfilatės zgjedhore.
  LDSH, vetėm rreth njė kandidati tė pėrbashkėt e shikon mundėsin e hyrjes nė rrethin e dytė zgjedhor! Varianti tjetėr ėshtė cirk I preferuar ku zbaviten liderėt qė ėndėrojnė si tė marrin nga kulaēi qė do tu jep kolonisti ynė shekullor!


  28.o1.2009 Levizja deėmokratike shqiptare
  Gostivar Zedhenese Arta Zeqiri
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 4. #4
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  LDSH: TRUMBETIMET AUTOQEFALE TE NIKOLLA GRUJEVSKIT !  ( Reagim ndaj deklarimeve tė Kryeministrit Nikolla Grujevski, ne mjetete informimit, se : Nė Maqedoni nuk ka Maqedonas antikė dhe sllave, por ka vetėm Maqedonas !), publikuar nė Vecer, 18 shkurt 2009.  Nė vazhdėn e reagimeve qė dalin si te domosdoshme nga sjelljet e papėrgjegjshme te udheheqėsve shtetėror dhe atyre qeveritar, qė deklarojnė kuturu, pėr ēėshtje shumė tė ndjeshme, e, qė pėrfshijnė relacionin e goditjes dhe mohojnė realitetin multinacional, multikulturor, e multikonfesonal, tė Maqedonisė, me pretekstin se ėshtė unitare , sėrish, nė kėtė pėrditėshmėri janė prezente trumbetimet autoqefale tė Nikolla Grujevskit , kryeminister i nje Qeverie, qė pa mbeshtjen e shqiptarėve as edhe s’do te andėrronte per ate luks! Prandaj, Lėvizja demokratike shqiptare, me seli nė Gostivar, e nxitur nga kjo fushatė bizare , qė preterndon te rezultojė nė jetėn praktike, duke ngushtuar rrjedhat demokratike dhe ato te partneritetit multietnik, shpreh indinjatėn, dhe gadishmėrinė t’ua shpjegoje kokave autoqefale, se Maqedonia mund te frymojė vetėm nėse pranon se pėrbėhet edhe nga shqiptarėt etnik, qė kanė gjuhė dhe identitet tė ndryshėm me te drejtė pėrdorimi, dhe janė po aq sovranė sa maqedonasit ne bazė te principeve dhe kritereve te perballimit nė zhvillim! Nė tė kundėrtėn :

  Lėvizja demokratike shqiptare, i ka metodat e veprimit, ashtu siē i ka edhe datat qė do tė manifestojė qenėsinė autoktone tė shqiptarėve tė pavarur , dhe qė njėherė e pėrgjithmonė, do tė bien ndesh me lustren se nė Maqedoni te gjithe janė maqedonas!

  Ne kohen e ankandit politik te fushatės elektorale, Lėvizja demokratike shqiptare, nuk do te lejoje qe dikush te manifestojė oreksin autoqefal ashtu siē ia ka ėndja Grujievskit VMROIST !

  Levizja demokratike shqiptare , ka nxjerr nė shesh vleren e kerkeses legjitime te shqiptareve, dhe ate e ka faktuar me qendresen e tyre ne kėto rrethana kolonizuese qė u ndodh qysh nga ndarja e coptimi nga Kancallarite e Evropes. Por qysh atėherė, shqiptaret e shtypur, nėpėr shume sakrifica, u perpoqen te perballen me shtypėsit, ashtu siē dhan edhe kontributin te jenė tė trajtuar edhe tė barabartė nė bashkejetesė, por, u shperblyen me ekstremin mė te keq te terrorit dhe dhunes qe vazhdon.

  Ne faturen e ketij bilansi tragjik te shqiptarėve, fal tolerances se tyre, jane ambalazhuar ndikimet e ndermjetesimeve nderkombetare qe te krijojne tregun e gjetjeve me kusuritje ku kursi i vleres sone eshte zhvlerėsues! Vetem, pushtuesit, qe nje shekull krijuan terror mbi shqiptaret, presin akoma dekoratat e sovranitetit, si shperblim per terrorin e pa pushuar ! Ata, presin edhe njėherė , te manifestojnė metodat e shpernguljes, dhunės, dhe tė asimilimit, ashtu siē janė trumbetimet e vmroistit Grujo Viē !

  Per Lidhjen demokratike shqiptare janė tė njėjtė tė gjithė ata qė luajnė nė vallen e toborrit makosllav, pėr tė realizuar makosllavinė ! Jo ma pak se Grujov, janė te njėjtė , dhe me qellime perverse, tė gjithė ata qė aktrojnė nėpėr skenaret e politikes duke bėrė shpalimin e dilemave, tė dirigjimeve, te mendesive integriste , edhe nė Pėrvjetorin e pare tė Kosovės shtet, nė vend qe t’ia urojnė, ata u sinjalizojnė shqiptarėve te okupuar ne Maqedoni pėr asimilim! Gjithe kjo eshte porosia se te pavarur do tė jemi gjithmonė te pamundeshem! Edhe pas gjithe pėrpjekjeve qe te jemi tė trajtuar te barabartė, nga ata qe kryen gjithe metodat qė nga gjenocidi dhe etnocidi, e deri tek eleminimi me procedura votuese, per te na asimiluar e, per te na zhbėrė nga etnia, ashtu siē pastruan shqiptarėt nė Manastir e nė Perlepe me zjarre e dhunė edhe te tjerit atė do te perjetojne nėse nuk I nėnshtrohen deshires se Grujos!

  Nė emėr tė Lėvizjesh demokratike shqiptare, e pyesim Nikolla Grujevskin:

  - Si do te ishte disponimi i Grujovėve nėse kėrkesa jonė reale sfidonte pavarėsinė, qė shqiptarėt ne territorin etnik te ishin te gjithėbashkuar??? Vallė, nuk do te mundeshim te bashkeqeverisim!!!

  Kėto nenēmime te ketij stili , mjerisht dalin si trumbetime, edhe nga goja e grupeve funksionale tė deputetėve maqedonas, ministrave ,dhe funksionarve politik e administrativ ! Edhepse, shpesh here jane kontestuar nga te zgjedhurit e shqiptarėve, por, nuk janė trajtuar per zgjidhje, duke pandehur se ata do te konvertohen ashtu siē u shnderruan ne hije e marioneta shumė grupe funksionale te partive politike !

  Levizja demokratike shqiptare ka spikatur mire dhe qartė se kėto hije – dukje ma shume sajohen nga Presidente e kryeministra qė ishin dhe synojnė tė bėhen nga pėrkrahja e shqiptarėve, qė u japin premtime, e pastaj reflektojne pamundesite, duke lansuar adaptimin se jane te disponuar te kultivohen ne ato mistere ku mund te ngritet vetem pamundesia e realizimit shqiptarė, dhe kurrėsesi te perkryhet permasa e nje bashkėpunimi nė frymėn e partnerėve tė barabartė, ashtu si e do ligjesia e nje realiteti natyror, pėr tė flakur metodat defanzive qė na kanė dhunuar e pergjakur ashtu si e ka ndjenjėn pushtuesi ! Te tillėt, si Grujevski, nė vend qe te bėjnė ofertė bashkėpunimi, e tė kerkojnė falje per krimet, bėjnė trumbetime asimiluese! Sepse, me keto oferta, ata trumbetojne te behen modele se si u japin maqedonasve garanca lirishe per te qene shtylla ne qeverisje, nė stilin e Millosheviqit, pa u shkuar mendja se tė tjerėve ua mohojnė tė drejtat kombetare e qytetare, qe nuk i gėzuan nė autoktoninė e tyre!

  Levizja demokratike shqiptare, ėshtė ne ballafaqim tė pėrhershėm me kėtė sterkeqje, ku lejohet vetėkenaqesia e deklarimeve per te arriturat autoqefale, se permiresojne mireqenien unitariste, ne kohen e perllogaritjeve kur, duhej tė raportohej pėrmirėsimi i pjesėmarrjes sė shqiptarėve sipas Marrėveshjes Kornizė tė Ohėrit , e shndėrrur nė moēal, ku rriten allgėt dhe prodhohet filloksera politike! Nė keto rrjedha, del dėshmia e mekanizmit pengues qe funksionon me mendėsi unitare ne sistem, e me tė anulohet mendja vepruese e idesė per zgjidhjen e drejte te ēeshtjes shqiptare, duke hy ne ballafaqim me ringritjen e atyre qe bene krim shekullor mbi shqiptarėt, por, ambalazhojne dukjet se jane te viktimizuar , per te realizuar synimet okupuese e, hegjemoniste , me kerkesen e sovranitetit mbi tokat shqiptare!

  Lėvizja demokratike shqiptare, do te niset gjithmon kundrejt asaj, dhe do tė marrė nė shėnjestėr edhe pushtetaret shqiptare, qė ēdo cast trumbetojne pėr garantime te sigurta, pėr te drejta te pacenuara, dhe struktura solide, pėr bashkepjesemarrje ne qeverisje ! Jemi ne ballafaqim, me ata qe kane dioptrine e miopise, dhe kualifikojne zhvillimin shqiptare tė ndare , me arsyetimin se mundet te zhvillohet dhe integrohet edhe ne kthetrat okupuese, ashtu siē e duan ta shikojnė Maqedoninė strategėt makosllavė si Grujov e Cervenoviq! Jemi pėr vigjilencen shqiptare qe na shpie nė nivelin e barabarėsisė dhe nė gjetjen e shkallės sė pavarėsisė !

  Lėvizja demokratike shqiptare ua ben te njohur se gjysma e Maqedonisė ėshtė shqiptare, dhe qė nga vaja e pare e deri tek rėnkimi I fundit frymon shqip!  Lėvizja Demokratike Shqiptare

  Gostivar
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Gazetat ship ne Maqedoni nuk publikojnė per aktivitetet qe ben Levizja Demokratike Shqiptare, e cila ishte ne krah te Rufi Osmanit dhe ėsht nė shėnjester te drejtperdrejtė kundėr gjithe bashkepunėtorėve qe janė shndėrruar nė filiala te Grujevskit ! Ja nje shkrim qe u dergua neper to dh nuk u publikua !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Flag this messageKomunikatėThursday, March 26, 2009 7:22 AM
  gazeta@shqipmedia.com.mk

  LDSH : TĖ RIKUJTOJME ĒKA THANĖ DHE SI VEPROJNĖ !  KOMUNIKATE  Nė vazhdėn e aktiviteteve Levizja Demokratike Shqiptare, me seli ne Gostivar, rikujton opinionin , se duhej vetem nje muaj nga data e reagimit tone, qe te dale ne shesh gjithe e verteta qė e theksuam se:  Shqiptarėt nuk ishin destabilizuesit e Maqedonise ashtu siē trumbetonte Branko Crvenkoski, kryetar aktual i zgjedhur nga votat e vjedhura nė territorin shqiptar! Por, as Obama shqiptar nuk arriti ne rrethin e dyte te hyje sepse, u pa e pavlere dalja e tre kandidateve qe garuan per kandidat te mundėshėm. Ndersa , partite shqiptare e kanė fare te qarte se sjellja e tyre me elektoratin , fitoj shume vėrejtje. Ndaj, le te shikojnė se vula e perkrahjes u takon atyre qe janė me popullin e kurrė me klanet poitike qe krijojne sektarizėm sapo zgjidhen, dhe pastaj per mekanizmat e sistemit, perdorin pushtetin shtypes. Ashtu u soll edhe Nevzat Bejta tani mė, ish kryetar i Komunes se Gostivarit, qe , edhe perkunder gjithe makinacioneve, nga blerja e votave e deri tek kercenimet, nuk arriti te marre as 1/ 3 e votave, sa mori kandidati i pavarur Rufi Osmani!  Levizja Demokratike shqiptare, ia ben me dije popullit shqiptar, se i ka te fresketa dhe te regjistruara ngarjet dhe deklarimet e lidereve politik , qe lejuan gjate veprimit te tyre politik te behen edhe vojvode edhe partizanė , duke dalur perpara kamerave te tregojne fotogjeninė hipokrite. Keto leva e pranojne risjelljen pushtuese ne shpinen e shqiptareve dhe trojeve te tyre! Le te arsyetohen ne memoare qe shkruajne perse moren pjese neper kongrese vojvodesh , dhe mbajten Kongrese pa himn e flamur, perse do te shpurdhte me thapathupje Nikolla ! Le te kujtohen ata qe nga Dibra me Brankon pranonin se Maqedonia eshte unitare! Le te rikujtohen ata qe organizonin dreka ne Tivoli te Tetoves, po me ata qe organizuan vrasjet dhe terrorin mbi shqiptaret!  Levizja Demokratike Shqiptare, u ben apel shqiptareve te mos behen pre e tregut partiak , dhe atyre lidereve qe duan te perfitojne ne keto momente , qe te krijojne perfitime personale.  Ėshtė momenti qe Maqedonia ta kuptoje njehere e pergjithmone se shqiptaret jane shtylla me e forte ku mund te mbeshtetet nje shtet. Kete here, jane krijuar kushtet, qe ata, mos e kerkojne mbeshtetjen tek shqiptaret, sepse , gjithmon dolen mashtrues!!!As Fėrēoski i Ladorishtės dhe Bit Pazarit! As Ivanovi I Nikolla Grujevskit tė Brodecit dhe Bastisjeve ne Harēinė e Kumanovė.Qė te dy sėbashku me njė emėrues, tiraniket shekullor!  Ėshte koha e fundit qe shqiptaret te krijojne gjuhen unike dhe te mbeshtesin strukturen e dalur nga vete populli, qe i beson, dhe me udheheqesit e vet te krijoje horizonte se si dilet nga udhekryqi i ketij misteri ku ka ra Maqedonia e orientuar ne unitarizem dhe ne ekstremet e miteve antike, qe flasin kunder orientimeve moderne te Evropes dhe Amerikes!

  25 mars 2009

  Gostivar Levizja demokratike shqiptare
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 7. #7
  Letersia Maska e feneri
  Anėtarėsuar
  05-12-2007
  Vendndodhja
  Nė Kėrēovė
  Postime
  359
  Kjo kohe eshte vene ne themrat e shtypesve. Edhe gazetat dirigjohen nga Ramkovsket, si televizionet qe i mbajne Velijat tjere. Me shume hapesire zejne maqedonasit, se sa shqiptaret neper keto gazeta, kopje te perkthyera te Shpicit makosllav!
  Arbėri tė qofsha fal, tė kam nėnė e mė ke djalė !

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Levizja Demokratike Shqiptare , nė mbledhjen e mbajtur tė 01 prill 2009 debatoj pėr zhvillimin e procesit elektoral pėr mbajtjen e Rrethit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve lokale tė 5 prillit. Me kėtė rast LDSH pėr opinionin lėshon:

  KOMUNIKATĖ

  Njoftojmė opinionin e gjėrė se sfilatės pėr garėn politike pėr zgjedhjet presidenciale dhe ato lokale po i vjen fundi.

  Partitė politike shqiptare tani mė janė tė bindura se as pėr sė afėrmi nuk ishin nė binarėt e reales! Liderėt turfullojnė nė mėnyra te ndryshme se me dėshirė hynė nė zgjedhje si tė humbasin. Bukurosh Imeri me buzėqeshje tė ngrirė arsyeton bylmetin e mbledhur nga shkinokaurria makosllave, dhe hirrėn e votave te shqiptarisė! Buxhakut i ka mbetur tinari pa mbushur me xhizė! Ndėrsa Mirushja pretendoj te marrė ajkėn dhe mbeti pa asgjė !

  Marrėveshja e bėrė ndėrmjet liderėve Ahmeti-Thaēi, edhe njė herė ra nga synimet e kėtyre dy cinikėve nė kanalizimet djallėzore! Ajo tanimė e tregoj gjithė qėllimin se nuk kishte te bėjė fare me interesin pėr tė grumbulluar energjinė dhe vlerėn shqiptare! Por, duke e parcializuar ate, krijoj nje mjegullimė ne opinion , se krijohet diēka, per te mbetur asgje , dhe tė dy, sėrish pa marrėveshje , sepse u doli tregu ndryshe nga ai i shtėpisė. Dhe, tė dy pa opinion , se nėpėr cilet binarė tė pėrkrahjes do te nisin tufat, per Ivanovin apo per Frckovskin, qė per nga ndjesite ndaj shqiptarėve, tė dy me ngjashmeritė dhe me qėllimet mė fashizoide!

  LDSH kėrkon me kėmbngulje tė mos votohet per tė dy!

  LDSH, kerkon qe me gjakftohtėsi te garojė nė rrethin e dytė vetėm per te bėrė zgjedhjen e kryetarėve tė komunave.

  LDSH, kerkon nga BDI dhe aktivistet e saj, qe gjatė kėsaj jave qe shkoj, qė nuk e arritėn tė kuptojnė se nė Komunėn e Gostivarit, fitues eshte zotėri Rufi Osmani, por krijuan tensione pa nevojė duke synuar te riblejnė vota nėper fshatrat e malėsisė dhe ne qytet.

  LDSH, kerkon te nderpriten format e presionit te atyre arsimtarėve qe malltretojnė nxenesit ne shkolle, qe te ndikojnė tek prinderit te votohet Nevzat Bejta!

  LDSH, kerkon qe shqiptaret e Gostivarit ashtu siē dijnė tė vlerėsojnė gjithmon per bijtė e tyre, edhe njeherė ta deshmojnė me daljen e tyre masive, qe te perkrahin zotėri Rufi Osmani ! Eshtė koha per ndryshime!


  01.04.2009 Levizja deėmokratike shqiptare
  Gostivar Zedhenese Arta Zeqiri
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  [B][COLOR="Red"]TRYZE E RRUMBULLAKET E LEVIZJES DEMOKRATIKE SHQIPTARE[/COLOR]


  ME TEME : Tė ecim drejt Bashkimit dhe Pavarėsisė


  Sot , duke filluar nga ora 14 30 deri ne oren 20, ne lokalet e restoranit S- Petroll ne Gostivar, me temen : Ecim drejt Bashkimit dhe Pavarsisė, Levizja Demokratike Shqiptare me seli ne Gostivar leshoj ne opinion Letėr Shpalimin e motiveve te veprimtarisė se LDSH, dhe Projekt Platormen e vet. Me kete rast ishin te ftuar te debatojnė Shaqir Fetahu, myfti dhe analist i ēeshtjeve fetare islame, Qerim Lita historian, Nijazi Muhamedi , publicist, Ilir Luma politikollog, Baki Sulejmani koordinator , Nevzat Halili, Kryetar i Republikes Ilirida, Sefedin Haruni kryetar i PPD, Gadaf Uzeiri , kryetar i Unionit te Studenteve te USHT, Zudi Xhelili, politikolog, Abdulhadi Ademi profesor, dhe ushtarak i larte i UĒK, Idajet Elmazi, perfaqesues i shoqates se te Burgosurve politik, e te tjerė.
  Me komunikimin e tryzes udhehoqi Ismet Krosi, ndersa Fjalen e hapjes e beri Hajredin Kaza. Leter Shpalimin dhe Projekt Platformen e LDSH , e elaboroi sekretari gjeneral i Levizjes Demokratike Shqiptare, z. Ferit Ramadani.

  Ne emer te Kryetarit te Komunes se Gostivarit z. Rufi Osmani, pershendeti i derguari i kryetarit, sekretari i Komunes Naxhi Xhelili. [/B]
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Levizja Demokratike Shqiptare
  Gostivar  Projekt


  PLATFORMA  Shqiptaret e okupuar nga Maqedonasit, Serbet, Malazezet, qė e pėrbėjnė strukturen e nje kontinuiteti te ndarė nga Shqiperia dhe Kosova, pas fazes se Pavaresise se Kosoves se mbrojtur nga nderkombetaret, dhe Shqiperise se pranuar ne Nato dhe BE, duhet fuqishem te shėnojnė frytet e pjekurisė politike qė te arrijne deri tek zgjidhja e plote sipas te drejtės natyrore e legjitime .

  Ėshtė faza e nje logjike tė re ku mbahen qendrime per hapjen e kerkeses se unifikimit per te ra konjukturat e njė modeli tė vjetėr te shtypjes qe shqiptaret te zhvillohen te bashkuar, e jo ne shtete okupuese unitare, dhe ne rrethna qė nuk lejojne shfrytėzimin e pėrparėsie sė pozicioneve pėr ndryshime qe mban Shqiperia, apo Kosova , por, padronet krijojne strategjite e tyre ofanzive te hegjemonise, per te mbetur shqiptaret nen roberite shekullore sllave. Me kete rast, kunder ketyre sistemeve te padroneve , eshte LDSH, e cila kundershton, dhe i fton shqiptaret , tė koordinojne veprimet dhe te mbajnė qendrimin:

  Te ecim drejtė Bashkimit dhe Pavaresise !

  Nė kėtė diemension real dhe racional , ne ketė kohe zgjidhjesh dhe rregullimit te ri, tė nderpresim manipulimet qe na kushtojne shume, dhe te hapim porten e zgjidhjes se kesaj kauze! Qysh nė hapat e parė tė vendosim relacionet e toleranės ndershqiptare . Te korrigjojme qendrimet e subjekteve qe kanė ne shkarrjet programore.Tė krijojme strategjinė e marrėveshjes pėr pushtimin e strukturės nė dimensionet e hapėsirės institucionale mbareshqiptare!

  Por , mbani mend se deti fundosės i zhvillimit anarkik unitarist i sllaveve, nuk do tė ndalet. Ata kur te kuptojne se ne fuqizohemi drejtė fitores, do te nisin tallazet pėrmbytėse duke shtuar ne rrypin roberues nje hallke lire qe te nise te na godise me doren tone . Ne jemi te vetedishem perse ndodhin keto goditje. Sepse ne horizontin e qiellit kombetare, vegjetojne kerkesat per plotesimin dhe realizimin e interesit vetiak , grupor, e partiak. Vegjetojne mbijetesat e krijuara nga ideologjite dhe nga ndarjet me dhune, e me projekte si ne kohen e Shen Stefanit .
  Kerkesen tone te drejte dhe natyrore , per te qene te Pavarur dhe te Bashkuar e motivon qendrimi i pardonve qe paten synim strategjik te na zhbejne dhe perdoren sistematikisht dhunen dhe shtypjen e te gjitha mundesive rigjide, qe yshten kunder nesh. Qellimin tone , e ben aktuale dhe e ndihmon fuqishem papunėsia, ne perqindjen e seciles, per nga struktura, gjithmone shqiptaret kane qene dhe jane ma te neperkemburit. Kerkesen tone per Pavarėsi dhe Bashkim me amzen natyrore e arsyeton niveli i mirėqenies se keqesuar, partikularizmi. E ndihmon atė edhe realiteti i luftės dhe krimit sėrb nė Kosovė, e ndihmon shtypja eksperimentuese ekskluzive nė Maqedoni, ku arena e perballjeve, gjithmon i pati ne shenjester dhe i nxori shqiptaret ne poligonin perndjekes , edhe me 1946, edhe me 1968, edhe me 1981, edhe me 1990, edhe me 2001, e deri me sot, kur degjohen zerat se ne autoqefaline shteterore mund te kete vetem unitari makosllave . Prandaj, nėpėr gjithė kėto rrethana konfliktesh, pushtetaret e djeshem shfrytėzojnė profilin e pėrfitimit pėr tė mbetur kėmbėngulės nė udhėheqjen e tyre edhe sot e pastaj, sipas modelit autoqefal! Ata i arsyetojne vetem Kaloresit e perhumbur te mullinjve te erės, qe harrojne misionin e ēeshtjes shqiptare, per te cilen, kane dhene jeten heronjte dhe deshmoret e anatemuar, te burgosurit e ndergjegjes, te shperndarit nėper diasporė , deri tek nenat shamizeza qe priten ne prak dhe enderruan nje dite lirie e pavaresie.Nje dite bashkimi.

  LDSH ne kete rruge fitoreje gjithmon do te jete me e forte !
  Gjithmonė mė bindėse!
  Do te pėrballet me ndėrhyrjet brutale tė oponentėve roberues , dhe me dallkaukėt e profiluar si politikanė tė perkrahur nga klanet e politikave partikulare qe shqiptaret i projektojne si copa te ndara, duke i goditur me tirani shtypese edhe ne prodhim, edhe ne administrate, edhe ne arsim, edhe ne informim! Duke i goditur ne planin horizontal, ne planin veritkal, dhe ne planin integral, ku perdoret politika defanzive me botekuptime asimiluese dhe praktika etnocidi ne sistem dhe ne te gjitha nivelet e nensistemit.

  LDSH per keto rrethana ka arsye te ēoje zerin deri te instancat e nderkombetarizimit te kesaj ēeshtjeje te heshtur e te sterkequr me mekanizma te sofistikuar! Ata edhe ne kete kohe veprojne duke dashur te integrojne shqiptaret e roberuar me nje shtet unitar, i cili, ka nje kapital te veprimit shtypes kunder shqiptareve gjate qeverisjes federalsocialistejugosllave, por, me te njejtėn ndjenje te kritereve dhe parimeve, vepron dita sot.

  LDSH, ka arsye t’u flasė shqiptareve pėr kontekstin historik, politik, juridik, ekonomik, kulturor ,ashtu, siē ka te drejte te ēoje zerin deri te mekanizmat vendoses te rregullimit te drejte e demokratik, se shqiptaret duhet te integrohen me shqiptaret. Jo shqiptaret te okupuar e te ndare, te nisen ne luftėra per te integruar kombe te pa qena pa identitet e pa histori, por qe jane zhvilluar administrativish ne hise te shqiptareve. Ata, jashtė tokės shqiptare. Le te integrohen ku duan. Por, ne tokat e shqiptareve jo!

  LDSH , ka arsye tė kundėrshtoj pozicionet e kesaj gjendjeje kritike ku ndodhet mireqenia e shqiptareve !

  LDSH e kundėrshtoi kėte gjendje nėper shekuj. Edhe atėherė kur ishte mė ngushtė! Edhe atėherė kur ishte nė nivelin e rrenuar dhe perndjekės. Edhe ateherė kur silleshin Deklarata pėr asimilimin e shperngulje . Edhe atehere kur beheshin Marreveshjet Kornizė. Edhe atehere kur beheshin permbysje te medha me metoda gjenocidi. Por u shtyp. U shtyp tė mos te kete force ne vendime!

  LDSH ,nuk u shperbe. Ajo mbijetoj dhe do te mbijetoje ! Ajo kurre nuk pati fituar garanca pėr hisen shqiptare, por, ato garanca i beri duke pasur shqiptaret ne keto troje ku per rriten e zhvillimin e tyre u perkujdesen vetė ! Deri sot , asnje perkujdesje shtetrore nuk ėshtė bere per ta . Prandaj, ndarja nga okupuesit, do te jete nje fitore e madhe, dhe kurre nuk do te ndjehet si pasoje!

  LDSH nuk i legjitimoi relacionet koloniale tė shqiptarėve ! Ajo i ka ne regjister dhe, nuk i pranon pjesemarrjet neper delegacione qe kane mision sllavizimin ne tokat shqiptare, dhe pjesemarresit qe duan tė bėjnė karrierė sipas pėrshtatshmėrisė partiake. Ata do t’i spikase ne Librin e zi bashke me ata qe lejuan te behen borizane t’u jehoje zeri, se kryetare legjitime per shqiptaret mund te jene edhe kriminelet si Gligorov , dhe ata qe pasojne pas tij .

  LDSH reagoi per te gjitha vrasjet dhe burgosjet edhepse, miopet i cilesuan si procese te montuara. LDSH , ka te drejte ne cilesim se ato jane strategji tė sistemit kriminal dhe okupues...! LDSH, reagon edhe tash ! Pavaresisht se zerin e saj duan ta zbehin partite qe koalicionojne ne kuzhinen pushtetare te pushtuesit, qofshin ne pozitė apo ne opozite. Ato, kane qasje qe te krijojne kazane hashaje , dhe te sterpikin me ajazmin ortodoksist problemet, qe kurre nuk i shtrojne si ēeshtje per zgjidhje. Ata, ne seri dalin si kukudhet dhe trumbetojne nga Govornicat e Sobranieve dhe Vlladave, se : Per shqiptaret, pas Marrėveshjes se mocalit politik te krra-krrave arriten dite te mira, dhe turren te pranojne rikolonizimin duke kerkuar integrimin me okupueset, te cilet asnje standard nuk e plotesojne sipas kerkesave qe ua parashtron Nato e BE !

  LDSH e kundėrshton zhvillimin e strategjisė sė korrupcionit qė e perdorin shtypesit ne gjithe sistemin ! E perdoren gjithkah ! E perdoren edhe nė zgjedhjet parlamentare. Vazhdojne ta perdorin edhe tash ! Tė njohurit pėr makinacione dhe pėr afera tė ndryshme! Ata qe krijuan mekanizmin e margjinalizimit, duke larguar nga rrjedha e zhillimit shqiptaret, me qellim etnocidi.

  LDSH i kundershton ato metoda ! I kundėrshton hipotekat! Sepse :

  Perpiqet t’i realizoj objektivat:

  -Strukturėn e aftė kombetare dhe profesionale nė nivelet e pushtetit te ri ne kuadrin e teresise se bashkuar e te pavarur ,
  -Tė bėjė locimin dhe disponimin e plotė pėr bashkėpunim ne dimensionin e planit horizontal, vertikal dhe integral te zhvillimit ,
  - T’u jap pėrparėsi shqiptareve dhe intelektualėve dinamik e kombetar, jo atyre qe shnderrojne bindjet dhe u ngjajne zvarranikėve dhe tinzareve qe mendojne per tradheti,
  -Ta bėjė hapjen e konkurrencės ne horizontin elegant, dhe te perballet pėr eleminimin e praktikės sė vjetėr, qe kane ndjenje padrone e jo aftesi partnerizmi ,
  - Ta bėj hapjen e horizontit pėr ta shemb misterin, dhe,
  - padyshim, do ta bėj edhe kultivimin e shpresės sė re se shqiptarėt kanė mundėsi tė bashkėpunojnė dhe tė udhėheqin , ashu siē ishin efikas ne lidhjen shpirterore, te jene sa me racional duke u integruar me vellezerit e tyre ne Shqiperi dhe ne Kosovė, per te realizuar te drejten natyrore e legjitime te te pareve qe ishin bashke , me transparencėn :

  Tė ecim drejtė Bashkimit dhe Pavaresise se vetem keshtu jemi me te forte dhe racionale !

  Ata qė duan tė fajsojnė , qyshkur kanė mbjellur defetizėm.
  Ata qe frigojnė, kanė prodhuar fragmentarizime, pėrēarje, ndėrhyrje bizare!
  Ata qyshkur e kanė dhunuar idealin dhe identitetit personal, e tashti pėrpiqen ta shuajnė edhe kauzėn kombėtare!

  Misioni i LDSH i ka fituar mekanizmat e jetegjatesise dhe e garanton pacėnueshmėrinė e interesave kombėtare.

  Tė tille qe fajsojne kauzen ka gjithkund ne bote. Ma pak do te kete nder shqiptaret !

  LDSH i ka pleqėruar domethėniet e strategjisė dhe i shfrytėzon per rastet e Kuvendeve, me qellim, tė krijojė klimėn racionale, dhe te parandaloje ndėrhyrjet brutale !
  LDSH i fajson me tė drejtė veprimet dhe idene e hegjemoneve sllave. LDSH, per ata i ka faktet e krimeve qe kane bere.

  LDSH eshte nė kohė dhe nuk lejon qe realiteti I zhvillimeve shqiptaret t’I gjeje nė gjumė! Te pranojne rikolonizime pa asnje projekt per ekonomine , zejtarinė, industrinė. Pa asnje hap nė arsim, kulture dhe informim. Pa asnjė kuptim per administraten dhe per sovranitetin ne shtyllėn shtetrore !


  LDSH eshte nė linjėn e veprimit:
  Te ecim drejtė Bashkimit dhe Pavaresise ! Te ecim drejtė Evroamerikaneve, forcave humaniste e demokratike te lirise dhe njerėzimit.

  LDSH nė dimensionin e pėrkrahjes dhe tė mbijetimit! Gjithkah pėr kauzėn shqiptare!

  LDSH t’i demaskojė tė gjithė ata qė kanė projekte tė hirta dhe bartin anakroni nė koncepte.

  Edhe klanet politike, edhe individualistėt e mbėshtjellur me biēime gradash e ngjyrimesh, dhe synojnė me ndėrhyrje brutale tė mbjellin dilema !

  LDSH i njeh skeptikėt!
  Atyre ua ka rrėnuar konceptin e majorizimit qė e pėruruan dhe e zbatuan me perkrahjen e kuzhinave sllave ku sterviten liderėt partiakė, qe enderrojne vetem pushtetin!

  LDSH nė aspiratėn e procedurave e ka kėndshikimin e koncensusit per te bashkevepruar drejt Bashkimit dhe pavaresise ! Prandaj edhe ka arritur deri tek substancat mė tė larta te se drejtes per te vepruar.


  LDSH - i ka njoftuar dhe perkrahet nga institucionet botėrore . Prandaj, e pret miratimin te zgjidhet ēėshtja shqiptare e plotė!

  LDSH eshte e obliguar tė dalė edhe nė kėtė perballje pas ngecjes se proceseve demokratike, dhe pas synimit te nje unitarie te stilit Putinist qe trumbeton majorizim dhe asimilim, t’u thote te gjitheve se shqiptaret ashtu siē jane natyrore, e kane edhe te drejten natyrore dhe legjitime te jene sovrane , pa tutorė dhe shtypes. Po aq, kane te drejten te jene te bashkuar me Shqiperine dhe Kosoven, prej te cilave u ndane padrejtesisht.

  LDSH do t’i njoftoje dhe do te bashkepunoje me te gjithe instancat e diplomacise dhe politikes nderkombetare. LDSH, ka arsye, ndaj per te, do ta mbajė kontinuitetin dhe koha do te dėshmojė se sebashku mund : Te ecim drejtė Bashkimit dhe Pavaresise !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Anėtarėsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  si te antarsohemi te kjo organizate

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  ME RASITIN E INAUGURIMIT TĖ QYTETARIT SLLAVO MAQEDONAS , GJORGJI IVANOV , PĖR OPINIONIN E GJERE

  LEVIZJA DEMOKRATIKE SHQIPTARE ME SELI NE GOSTIVAR , LESHON KETE


  K O M U N I K A T Ė


  Jemi deshmitarė se edhe perkunder thirravajeve te liderit te BDI, Ali Ahmetit, dhe klaneve te tjera politike qe nuk kishin qartesi per te votuar nje kriminel si Gjorgji Ivanov, me rastin e iaugurimit te tij drejtojmė Apelin :

  1. Qe Lideret e Partive shqiptare, te mos marrin pjese ne inaugurimin e ketij shitesi te domateve e specave ne tezgat e Strumices, sepse as edhe 2 % e popullit shqiptarė nuk e votoj,

  2. Kryetari i Shqiperisė z. Bamir Topi, me pjesemarrjen e tij ne kete inaugurim mund te shprehe vetėm deshirat dhe naivitetin e tij prej udheheqesi, per te deshmuar se nuk e njeh, dhe nuk e degjon popullin shqiptare te okupuar nga sllavomaqedonasit, dhe me kete rast, pranon te shnderrohet ne kukull per te zbukuruar suiten e Tadiqeve te Beogradit,

  3. Kryetari i Republikes se Kosoves, i cili vajton per ftesen qe nuk e ka marrė, aq ma pak ka te drejte te marre pjese ne inaugurimin e ketij personi si Ivanov, i cili , qe nga dita e pare e inaugurimit, tregoj qarte se cilin projekt putinist realizon !

  Lėvizja Demokratike Shqiptare, e cila, mė 09.05.2009 , mbajti Tryzen mbarekombetare ku shpaloj Projekt Platformėn per rrugen drejt Bashkimit dhe Pavarsiseė, dhe ku merrte pjese Kryetari i Republikes sė Iliridės, ka percaktuar detyrat qe ēdo veprim te ketille, qe eshte ndesh me kauzėn shqiptare ta luftoje , ndaj, del perpara shqiptareve ma krenare se kurrė se kerkesa e bashkimit te gjithe trojeve te okupuara nga sllavet, eshte shume reale. Ndersa, shteti fantom unitarė , Maqedonia e Gligorovėve dhe Ivanovėve, qe kerkon pranim ne instancat e Bashkimit Evropian dhe ne Nato, duke mbajtur ne okupim shqiptaret dhe territorin e tyre, kete ėndėrr nuk do ta shikojė !

  Rrofte Bashkimi Kombetar
  Rrofte Shqiperia Natyrore
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Per ta afruar me afer synimin e LDSH , per ju te nderuar sjellim edhe ca pika tė :  PROJEKT PROGRAMI
  I LĖVIZJES DEMOKRATIKE SHQIPTARE

  PėR KOORDINIM TĖ AKTIVITETIT


  1.
  Lėvizja demokratike shqiptare, krahas strukturimit tė saj, formimit tė degėve dhe regjistrimit tė anėtarėve, mban kontaktet me subjektet politike, jo politike, shoqatat kulturore dhe qytetarė qė kanė ide tė pėrafėrta me tė.
  2.
  Synimet e Lėvizjes shqiptare janė humane. Ajo krijon shtigje komunikimi qė tė zhvendosė idenė drejtė bashkėpunimit, pėrkrahjes racionale tė idesė pėr zgjidhjen reale tė ēėshtjes sė shqiptarėve. Ajo ka bėrė projektet se si do tė ballafaqohet nė kėtė kohė tė sfidave!
  3.
  Pėrderisa grupet funksionale tė partive politike qofshin nė kualicionin qeverisės, qė I detyron tė bėhen tė pėrshtatshme sipas planit aksional qeveritar, qofshin paritė opozitare qė krijonė sistemin e pėrshtatshmerisė qė tė hapin portėn pėr tė hyrė nė Qeveri, dhe nuk arrijnė, ose I anashkalojnė kėrkesat dhe takimet me elektoratin qė ia kėrkuan votat, dhe ia vodhėn deri kur deshėn tė realizojnė synimet e tyre, Lėvizja shqiptare synon tė koordinohet me shqiptaret, t’I perkrahė nė synime dhe tė realizojė projektet mbarekombetare.
  4.
  Lėvizja demokratike shqiptare, I ka metodat e veprimit, ashtu siē I ka edhe datat qė do tė manifestojė me daljen e saj nė skenė.
  5.
  Lėvizja demokratike shqiptare, ėshtė e hapur nė qėllimet e saj, ajo kėrkon realizimin efikas tė tė drejtave, ėshtė fleksibile pėr to, por, nuk lejon nėpėrkėmbje nė relacionet e barabarėsisė dhe nė shkallėn e pavarėsisė tė zhvillohen dallime kombetare .
  6.
  Lėvizja demokratike shqiptare, I ka vėnė nė shėnjestėr dallimet e qytetarit me qytetar, grupit me grup, regjionit me regjion dhe kombit me komb !
  7.
  Lėvizja demokratike shqiptare do t’u kundėrvihet gjithe dukurive qė dėmtojnė mirėqenien shqiptare, dhe do tė pėrballet me metodėn adekuate ndaj fenomeneve ekskluzive ! Me kėtė rast e theksojmė se Levizja demokratike shqiptare nuk do te lejoje veprime monstruoze si Stuhia malore, dhe rrebeshet perndjekėse qe zhvillohen ne Shkup , Kumanove , dhe me tendence te zhvillohen gjithkah ku jetojne shqiptare.
  Pėr ushtrimin e fuqisė sė saj do tė bėjė kėrkesėn tek shqiptarėt qė e ndjejnė se kjo ėshtė koha tė mos heshten proceset e sistemit tiranik, dhe tė ringjallė besimin se Bashkimi bėn fuqi,
  8.
  Lėvizja demokratike shqiptare do te integroje edhe shpirtin edhe trupin (trurin), shqiptarė me shqiptarėt kudoqofshin ata, e pastaj do te synojė tė afirmoje integrimin me vlerate e Evropės ,
  9.
  Lėvizja demokratike shqiptare nė krye tė drejtimit tė kėtij obcioni ka synim lirinė qė do tė jetė rėnditja parėsore nga dalja e kornizave qė e dikton dhe e dozon zhvillimin e shqiptarėve, ndėrsa pėrpiqet me masa tė ēuditėshme tė arrijė shtimin dhe zhvillimin maqedonas!
  10.
  Lėvizja demokratike shqiptare ka sondazhe se , numri ma I madh I shqiptarėve janė tė shqetėsuar dhe tė zgjenjyer nga sistemi, dhe nga pushtetarėt e tij, qė nuk realizojnė kėrkesat reale,
  11.
  Lėvizja demokratike shqiptare ėshtė pėr veprimin modern por, pa lejuar degjenerimin e ngjyrimeve tė simboleve, himnit dhe ndarjes sė kombit dhe trojeve shqiptare nga sistemet okupuese
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Vellezer e motra te nderuara,

  Do te sjellim edhe faktet perse LDSH do te aktivizoje trurin, shpirtin dhe trupin ne funksion te ēeshtjes shqiptare .

  Per te rikthyer pergjigjen adekuate perse del ne skene Levizja demokratike shqiptare, do te sherbehemi me psene qe do te rrezatoje nje horizont dileme, dhe prej aty te dale synimi ku duhet arritur :

  -Pse shqiptaret jetuan bashke shume shekuj, dhe gjate nje shekulli jane te perēare, te okupuar. Perse te jetojne keshtu edhe ne ardhmeri ?

  -Pse Partite politike shqiptare nuk kane nje strumbullar te perbashket per bashkimin e kombit dhe Pavaresine e tyre neper territoret e okupuara?

  -Pse te parcializohet deri ne percudnim ēeshtja shqiptare, me eskalimin e krahinorise politike ?

  -Pse pa perqendrime te sakta rreth orientimeve djathtiste, majtiste apo te qendres ?

  -Pse parti te pershtatshme per okupatoret me veprimtari jo te qarte ideologjike kombetare, heterogjene, qe nuk e vleresojne as pronen private, as autoktonine dhe gjithmone synojne per te dirigjuar te tjerit perse gjithmone jane ne pushtet ?

  -Pse parti qe anatemojne vlerat nacionaliste kur jane ne pushtet, dhe ne emer te tyre ngriten sikur kane ideologji, ne realitet kane grupe muskuloze qe vrasin e vjedhin, dhe mekanizma per te mbledhur kapitalin nga qytetaret, gjoja se , per ta vene ne sherbim te lirise dhe mbrojtjes se identitetit kombetar ?

  -Pse antarsia masive si objektiv dhe lufta per te fituar privilegje per ne pushtet, e jo ndergjegjesimi dhe parashtrimi I drejte I zgjidhjes se kauzes kombetare duke filluar nga qytetari, grupi, regjoioni, kombi .

  - Pse dy shtete me presidente dhe me kryeministra, me kryeparlamentare dhe me ministri nuk arrijne te koordinojne takime mbarekombetare ?

  -Perse neper keto instanca te sistemit mos funksionalizohen edhe idete e qytetareve qe dalin nga struktura te ndryshme, nga mosha te ndryshe, apo nga konfesione te ndryshme , per te harmonizuar nje linje te lidhjes shpirterore , trupore dhe te gjakut e gjuhes qe kemi te perbashket , por te ndare nga mendesia e shtypjes shekullore.

  -Pse nuk kemi nje sponsor te perbashket nga arka gjithkombetare bie fjala si serbet e Kosoves qe I mban Beogradi? Apo si maqedonasit e Pustecit ?

  Ne kete dimension do te permbyll psene me :

  - Si funksionon projekti I gjuhes se unjesuar shqipe ? I krijon ndasite, apo I zgjidh konfliktet ?

  - Ne baze te ketij projekti, te gjithe te tjerit, mund te harmonizohen dhe te funksionalizoje si duhet shqiptaria qe neper shekuj ishte bashke, dhe momentalisht qe nga Shen Stefani e kendej mbijeton e ndare dhe e okupuar, gjithmone me synim te jete e Bashkuar dhe e Pavarur !
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

Tema tė Ngjashme

 1. Debimi dhe gjenocidi serb ndaj shqiptarve ne sanxhakun e Nishit
  Nga bela70 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-03-2009, 12:35
 2. 2 muaj para zgjedhjeve
  Nga Alienated nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 07:16
 3. Flaka e Janarit Gostivar 16.01.07 ora 19
  Nga Nuri Bajrami nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-01-2007, 10:35
 4. Ndihmė nė lidhje me njė raport nga neurologu
  Nga McLaren nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-10-2006, 07:36
 5. 7 milion euro kushton nje sezone dasmash ne Gostivar
  Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 23-05-2005, 06:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •