Close
Faqja 1 prej 71 1231151 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 1406
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime

  Oda ( sofra ) Drenicake

  Duke parė se nė Forum janė hapur shumė "Sofra", mendova qė edhe unė ta hap njė tė titulluar: Oda drenicake. Te ne dhoma e veēantė pėr mysafirė quhet "Odė".

  Dhe ynė, si hapės i kėsaj "Ode", sipas njė rregulli tė pashkruar, mė duhet tė flas mė sė pakut, sepse konaku ėshtė imi ( yni - drenicakėve), ndėrsa muhabeti ( fjala) ėshtė i mysafirėve.

  Prandaj miq tė dashur,
  Mirėseerdhėt nė sofrėn drenicake!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 2. #2
  Syrigana Maska e Kujtim Demiri
  Anėtarėsuar
  04-12-2007
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  33
  Postime
  150
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  oj Drenic a boni na boni konak a jo...
  1.asgjė nuk ndodhė rastėsisht
  2.ēdo rast ka lidhje me njė tjetėr
  3.asgjė nuk ėshtė ashtu siē duket

 3. #3
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  135 falenderime nė 105 postime

  Drenicas e drenicase!
  Eni shpejt mos bani naze
  Pran oxhakut ne odat tona
  Buqe kenga plot hare
  Lum si ne ore lum si ne!

  Te kendojm per bac Ademin
  Shaban Polluzhen Shoten e Azemin
  Te luajm loj qe i luajten te paret
  Te kendohet te ndalen te qaret!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime
  [QUOTE=e panjohura;2106435]
  Drenicas e drenicase!
  Eni shpejt mos bani naze
  Pran oxhakut ne odat tona
  Buqe kenga plot hare
  Lum si ne ore lum si ne!

  Te kendojm per bac Ademin
  Shaban Polluzhen Shoten e Azemin
  Te luajm loj qe i luajten te paret
  Te kendohet te ndalen te qaret!
  [/QUOTE

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  Unė si stėrnip Drenice,mirė se Ju gjej dajallarė !

  A o dhezė noj oxhak,a ka dru,hyzmeēarė...?

  Jungjatjeta Drenicė !

 6. #6
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mirėse erdhe karkaxholl, konaku jena na , drenicakėt.

  Bujrum pak fli me rasoj hahahah

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kujtim Demiri Lexo Postimin
  oj Drenic a boni na boni konak a jo...
  O mirėseerdhe Kujtim Demiri!
  Te ne thuhet: "Dera e odės pėr mikun ashtu gjithmonė e hapun"
  Ardhshi me kėmbė tė mbarė e me faqe tė bardhė!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime
  Citim Postuar mė parė nga e panjohura Lexo Postimin

  Drenicas e drenicase!
  Eni shpejt mos bani naze
  Pran oxhakut ne odat tona
  Buqe kenga plot hare
  Lum si ne ore lum si ne!

  Te kendojm per bac Ademin
  Shaban Polluzhen Shoten e Azemin
  Te luajm loj qe i luajten te paret
  Te kendohet te ndalen te qaret!
  Mirėseerdhe " e panjohura "
  Tė faleminderit pėr kėtė kėngė ( poezi ) kaq tė bukur!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime
  Citim Postuar mė parė nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  Unė si stėrnip Drenice,mirė se Ju gjej dajallarė !

  A o dhezė noj oxhak,a ka dru,hyzmeēarė...?

  Jungjatjeta Drenicė !
  Mirėseerdhe i dashur nip ( Guri i Kuq ).
  Te ne nė Drenicė thuhet:
  - Kush asht ma i bardhė se pllumi?
  dhe rrjedhimisht jepet pėrgjigja:
  -Nipi te dajtė.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Shotė Galica

  Shotė Galica ngujue nė shpi,
  Ka vu pushkėn n'janin sy
  Fort lufton me asqeri.

  Mos, bre nanė, ēka je kah flet?
  Kush s'ka rrnu, tha, treqind vjet.
  Fort po ban Shota gajret,
  Sa herė qet, ka nji po e vret.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime
  Citim Postuar mė parė nga salihaj Lexo Postimin
  Shotė Galica ngujue nė shpi,
  Ka vu pushkėn n'janin sy
  Fort lufton me asqeri.

  Mos, bre nanė, ēka je kah flet?
  Kush s'ka rrnu, tha, treqind vjet.
  Fort po ban Shota gajret,
  Sa herė qet, ka nji po e vret.
  Pėrshėndetje "salihaj" dhe mirėseerdhe nė Odėn drenicake!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 12. #12
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,803
  Faleminderit
  192
  280 falenderime nė 213 postime
  Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Duke parė se nė Forum janė hapur shumė "Sofra", mendova qė edhe unė ta hap njė tė titulluar: Oda drenicake. Te ne dhoma e veēantė pėr mysafirė quhet "Odė".

  Dhe ynė, si hapės i kėsaj "Ode", sipas njė rregulli tė pashkruar, mė duhet tė flas mė sė pakut, sepse konaku ėshtė imi ( yni - drenicakėve), ndėrsa muhabeti ( fjala) ėshtė i mysafirėve.

  Prandaj miq tė dashur,
  Mirėseerdhėt nė sofrėn drenicake!
  Mir se ju gjeta Drenicas.
  Rregullat e ods, mir nuk i di
  por me ju kam qef te rri.
  Sofer burrash qe me fol din
  pranojn vdekjen, por jo robnin.
  Ktu n'ni qoshe tash po ulem
  fjalt e tuja du me nigju
  para t'moshumve un perkulem
  asht tok e Azemit, ket se kam harru.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,988
  Faleminderit
  26
  34 falenderime nė 27 postime
  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  Mir se ju gjeta Drenicas.
  Rregullat e ods, mir nuk i di
  por me ju kam qef te rri.
  Sofer burrash qe me fol din
  pranojn vdekjen, por jo robnin.
  Ktu n'ni qoshe tash po ulem
  fjalt e tuja du me nigju
  para t'moshumve un perkulem
  asht tok e Azemit, ket se kam harru.
  Pėrshėndetje dhe mirėseerdhe Skėndo!
  Jo, mysafiri nuk do tė ulet nė njė qoshe, por nė vendin e merituar - te oxhaku.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 14. #14
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,803
  Faleminderit
  192
  280 falenderime nė 213 postime
  Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Jo, mysafiri nuk do tė ulet nė njė qoshe, por nė vendin e merituar - te oxhaku.
  adem-adem, s'kaloka fjal n'od pa e peshu i zoti i shpis
  Faleminers per pritjen.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  Daja Adem,
  Nipi ner daje,nuk ka te drejte fjale n`ode t`burrave para dajve e musafireve,po qi pate nevoje per noj fare hyzmeti ketu m`ke.Kaftorri do dru dajo...haaa, pe merr vesh...

  Mirmetshi !

 16. #16
  ... Maska e Arben-30
  Anėtarėsuar
  29-08-2008
  Postime
  745
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Duke parė se nė Forum janė hapur shumė "Sofra", mendova qė edhe unė ta hap njė tė titulluar: Oda drenicake. Te ne dhoma e veēantė pėr mysafirė quhet "Odė".

  Dhe ynė, si hapės i kėsaj "Ode", sipas njė rregulli tė pashkruar, mė duhet tė flas mė sė pakut, sepse konaku ėshtė imi ( yni - drenicakėve), ndėrsa muhabeti ( fjala) ėshtė i mysafirėve.

  Prandaj miq tė dashur,
  Mirėseerdhėt nė sofrėn drenicake!
  Mire se te gjeta Z.Adem .Pershendetje te gjitheve !!!
  Une po ulem pran Oxhakut se shum ftohte jasht !

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Fjalė odash

  Kur njeni flet, tjerėt ndėgjojnė. Rregull O D E
  Ai qė tutet kurr mos t'tutet.
  Aleti punon e i zoti lavdohet.
  Ankimi ėshtė gjysė lype.
  Anmikut livdoju e mikut ankoju.
  Ara qanė pėr punėtor tė mirė.
  Ara nuk shtohet me megjė, por me kuletė.
  Arės e qikės nuk i dihet ajami.
  Mjafton pėr sonte se oda ka rregull.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Jo fli me rasoj!

  Fli me pestil tė dardhave e rasoj pėrmas!

 19. #19
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime nė 33 postime
  Pershendetje per te gjithe nga Drenica.. do perpiqem me vargje ,eshte si veshtire per nje Ode -Sofer speciale si kjo:  Jungjatjeta Oda e Drenices

  Me ra rruga kendej pari,
  Ne kete Ode nder-shqiptari.
  Ku ka caj ,uje dhe dhalle,
  ku ka gjak shqiptari vale.

  Krejt Drenica bitevi,
  Ne robni te shkaut zi .
  Por, dhe sot ne kete liri,
  Gjithe o kone dhe ka me kone Shqipni.
  .................................................. ........

  Me dyfeket nga Prekazi.
  Ku vdesin burrat tuj kendue,
  Zog i shqipes del nga kafazi,
  Oj , Drenice qofsh bekue.

  Si bletet kur thurin hoja,
  ku e zen vendin mjalta
  zemerbardhet nga Buroja
  Fole shqipesh krahearta.

  Vrazhdesi si Acareva,
  oj, fortesa e lirise.
  Me Galica dhe Radisheva,
  Boletinin e Baces Ise.

  Njeqind vjet kamekryq te rri,
  n'Oden tende me ndegju.
  Per hjeka dhe trimni,
  kurre kuvendi s'ka me mbaru.

  Me pleqnimet nga Obria,
  n'Oden tende qylymmbuluar.
  N'zemra gjalle ka ndejt Shqipnia,
  O , shqiponja n'flamur valuar.

  Neper shekuj pushke ke qit,
  Oj trimneshe ,qendrese celike.
  N'zemer tende eshte skalit,
  Harte e Shqipnise Etnike.


  Sa t'jete jeta permbi toke,
  n' Ty do rri ndezur zjarri i lirise.
  per atdhe je koke per koke,
  Permendorja e Shqipnise.

  Je Martire pernjemend,
  gjithe shqiptaret borxh ta kemi.
  Ne Prekaz te shenjtin vend,
  N'peligrimazh dhe haxh te vemi.
  .................................................. ........
  Kur t'me bije rruga andej,
  gjithe Drenica eshte Ode per mua.
  shpirtshqiptari Ti nxen nder dej,
  Drenice ! shume te dua.


  Pak Drenice kam shijuar:
  *Kam qene tek Kulla e rrenuar e Tahir Mehes(si student-1987),,
  *Kam qene tek Kulla e Isa Boletinit, dhe ne Tetorin qe lam pas(2008) u perkula tek
  * Memoriali i Komandantit Adem Jashari.
  Ka magji Drenica te merr malli , sa ta largohesh te mbet koka pas ,sikur ke lene gjene me te shtrenjte - gjakun.

  Me nderime per Oden e Drenices,

  bili99
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 20-12-2008 mė 17:20
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  54
  40 falenderime nė 29 postime

  Thumbs up Mire se keni ardhe ne Sofrėn-Odėn e Drenices!

  Citim Postuar mė parė nga bili99 Lexo Postimin
  Pershendetje per te gjithe nga Drenica.. do perpiqem me vargje ,eshte si veshtire per nje Ode -Sofer speciale si kjo:

  Jungjatjeta Oda e Drenices

  Me ra rruga kendej pari,
  Ne kete Ode nder-shqiptari.
  Ku ka caj ,uje dhe dhalle,
  ku ka gjak shqiptari vale.

  Krejt Drenica bitevi,
  Ne robni te shkaut zi .
  Por, dhe sot ne kete liri,
  Gjithe o kone dhe ka me kone Shqipni.
  .................................................. ........
  Me dyfeket nga Prekazi.
  Ku vdesin burrat tuj kendue,
  Zog i shqipes del nga kafazi,
  Oj , Drenice qofsh bekue.

  Si bletet kur thurin hoja,
  ku e zen vendin mjalta
  zemerbardhet nga Buroja
  Fole shqipesh krahearta.

  Vrazhdesi si Acareva,
  oj, fortesa e lirise.
  Me Galica dhe Radisheva,
  Boletinin e Baces Ise.

  Njeqind vjet kamekryq te rri,
  n'Oden tende me ndegju.
  Per hjeka dhe trimni,
  kurre kuvendi s'ka me mbaru.

  Me pleqnimet nga Obria,
  n'Oden tende qylymmbuluar.
  N'zemra gjalle ka ndejt Shqipnia,
  O , shqiponja n'flamur valuar.

  Neper shekuj pushke ke qit,
  Oj trimneshe ,qendrese celike.
  N'zemer tende eshte skalit,
  Harte e Shqipnise Etnike.

  Sa t'jete jeta permbi toke,
  n' Ty do rri ndezur zjarri i lirise.
  per atdhe je koke per koke,
  Permendorja e Shqipnise.

  Je Martire pernjemend,
  gjithe shqiptaret borxh ta kemi.
  Ne Prekaz te shenjtin vend,
  N'peligrimazh dhe haxh te vemi.
  .................................................. ........
  Kur t'me bije rruga andej,
  gjithe Drenica eshte Ode per mua.
  shpirtshqiptari Ti nxen nder dej,
  Drenice ! shume te dua.

  Me nderime per Oden e Drenices,

  bili99

  Jungjatjeta ....!

  Motra e Vllezer Shqiptare!
  Kam kenaqesin te u pershendes
  e t'ju them....
  Mire se keni ardhe ne Oden e Drenices!

  Faleminderit te gjithve ...!
  Nje falenderim teper te veqante dhe shume special per Mikun tim bili99 ,per vargjet kaq te ndjera qe ke sjell... te lumte mendja e zemra ....vargjet tuja miku ime kane burim zemren tuaj FALEMINDERIT!


  Per te gjithe Ju musafir te kesaj Ode - Sofre :
  http://uk.youtube.com/watch?v=t19YQS65FhA


  Nga Drenica u percjell urimet me te mira ...
  shendet e te mira ku do qe jeni!
  Miku Juaj,Ēaushi!
  Dhuro shumė...e prit pak!

Faqja 1 prej 71 1231151 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •