Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,695

  Lightbulb Antimateria - energjia e se ardhmes?!

  Antimateria


  Antimateria(antigrimca), eshte burimi i fundit i energjise. Ajo leshon nje energji me efikasitet 100%, nderkohe qe energjia nukleare ka nje efikasitet 1.5%. Ajo eshte 100 mije her me e fuqishme se lenda djegese, te cilen e perdorin anijet kozmike. Vetem nje gram i saj permban nje energji te barabarte me nje bombe atomike 20 kiloton, aq sa bomba qe u hodh mbi Nagasaki dhe mbi Hiroshime. Per me teper, eshte edhe nje eksploziv i fuqishem si edhe nje lende skajshmerisht e paqendrueshme dhe hyn ne veprim te menjehershem me gjithqka, madje edhe me ajrin.
  E vetmja menyre per ta penguar qe te mos hyje ne reaksion eshte qe te mbahet nen presionin e nje fushe elektro-magnetike, Brenda nje ene teresisht boshe. Ne rast se fusha humbet, humbet edhe antimateria. Rrezultati..?! Nje perzierje materie-antimaterie “perfekt”, te cilen e quajne “anihilacion”(asgjesim).
  Antimateria mban premtimet themelore: nuk krijon ndotje apo rrezatim radioaktiv dhe nje pike e vetme mund ta furnizoje me energji qytetin e Nju Jorkut per 24 ore. A do ta shpetoje boten kjo teknologji e re apo do te perdoret per te prodhuar armet me vdekjeprurese te krijuara deri me sot?

  Historia e antimateries!

  Kjo histori fillon ne vitin 1928 dhe lidhet me emrin e fizikanit te ri Paul Dirak dhe ekuacionin e panjohur matematikor.
  Ky ekuacion parashikon ne disa menyra ekzistimin identik te antibotes nga bota jone, por e perbere nga antimateria, keshtu shkencetarisht eshte pershkruar se…vertet diku thelle ne gjithesi ekziston edhe antibota(kete e kemi te qarte nga explodimi i big-bangut e deri ne ditet e sotme)dhe neve tashme jemi diku si antiqenie aty.
  Ne vitin 1930, zbulimi per formimin e mundshem te antilendes ka qene ndikimi kryesor ne evoluimin e shkencave teknike keto shtatedhjete vjetet e fundit.
  Keto 20 vjetet e fundit shkencetaret ne “CERN” kane perdorur antigrimcat ne disa menyra per punen e tyre ditore. Antigrimcat mund te regjenerohen me ndeshjen e grimcave nen-atomike. Para se te shperndahen tek experimentet e ndryshme fizike, gjithsesi duhet te izolohen, te mbledhura dhe te vendosura, me qellim qe te harmonizohet energjia e tyre me nje nivel te pershtatshem.
  Deri me tani, keta hapa jane bere perms pajisjes se dedikuar me qellimin kryesor qe te sigurohet energji e larte antigrimcore. Por tani “fibula e vetepermbajtjes dhe e shpejtesis antiprotonike” eshte operative ne “CERN”. Ajo do te prodhoje energji te ulet dhe te nevojshme antiprotonike per nje varg studimesh, duke perfshire edhe sintezat e atomeve antihidrogjenike, krijimin e antimateries. “CERN” eshte Keshilli Evropian i Kerkimeve Berthamore, qendra me e madhe kerkimore-shkencore ne bote.

  Fshehtesia e antimateries!

  Shiko veten ne pasqyre! Cka nese nje njeri perpara jush ne pasqyre me te vertet egziston?. Nga shkolla fillore ju kujtohet se krahas grimcave si rrjedhim lindin edhe antigrimcat, respektivisht protonet kan antiprotonin, neutronet – antineutronet, atomet – antiatomet, toka – antitoken, andaj shkencetaret gati e kane gjetur pergjigjen e kesaj pyetjeje, ata do ta quanin “anti ti”.
  Bile imagjinuan qe diku larg mund te ekzistoj nje bote, qe ngjan sikur bota jone, ose sikur nje pasqyre ne imazhin e saj. Do te ishte antibota me antiyje, antishtepi, antidredheza e terae perbere nga “antimateria”.


  Burimi: Cope gazete e gjetur rastesisht...

  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  do zoti perdoret per qellime te mira e vin sa me shpejte ddhe ne evrop qe ti themi rusve dhe arabeve futeni nafeten dhe gazin ne b;;;;;;; tani se nuk jemi te varur me nga ju kjo do forconte shume ameriken dhe nenkuptohet bashk me te dhe shqiperin si aleate dhe mik i amerikes .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sulioti : 19-12-2008 mė 19:34 Arsyeja: korrigjim

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2009
  Postime
  243

  Lightbulb

  Qenka temė e vjetėr por kisha dashur t'ia bėjė njė refresh:

  Ne jemi gjithmonė nė kėrkim tė njė burimi sa mė efikas
  tė fitimit tė energjisė, sipas mundėsisė siē thuhet 100%!

  Sipas mendimit tim kjo edhe mund tė jetė edhe e rrezikshme,
  sepse vet fjala anti- apo mė mirė tė them pasqyra e jonė
  dont thote se ajo ka njė lidhje me nesh: pra ti ekziston deri sa ajo
  ekziston dhe ansajelltash, ēka don tė thot se ēfarėdo ndryshimi
  tė pėsojė ajo (antimateria), pėson edhe ti (materia).

  Diēka edhe pėr materien:

  Sikur tė vie njė ditė kur ne prej materies sipas mundėsisė do ta nxirrnim 100%
  energjinė, pas njė kohe shumė tė gjatė do tė vinim nė situatė qė Toka
  nuk do tė ekzistonte mė, pasi pjesa mė e madhe e masės sė saj do tė
  humbasė duke u shėndėrruarė nė energji!

Tema tė Ngjashme

 1. Energjia Sizmike e Termeteve
  Nga E=mc² nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 14:03
 2. Alternativa moderne ndaj fizikes klasike.
  Nga xfiles nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 86
  Postimi i Fundit: 09-04-2008, 04:06
 3. Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-03-2007, 23:53
 4. Energjia e pakrijuar hyjnore...
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-01-2005, 07:00
 5. Bota e sė ardhmes
  Nga Eni nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-07-2003, 07:14

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •