Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Liri

 1. #1

  Liri

  Liri

  Mendova pėr lirinė
  dhe mė erdhi keq pėr ne

  Tė tjerėt janė burgu,
  po dhe unė qeli atje,
  Brenda numėroj ditėt
  qė mė ndajnė nga vdekja

  E fundmja shpresė pėr diēka,
  qė s`di vėrtet nė ėshtė

  Liri a lumt; dy fjalė,
  Tė njėjta ndoshta

  Kur shpirti gufon,
  si re e tjerrė nga era,
  Nuk di kurrė ē`ndjenjė
  ėshtė. Mbushur me lėng,
  varur nė degė qiellore,
  pres. E ēfarė? Askush
  s`e thotė dot. Pėrtej
  fjalės, tutje mendjes,
  matanė horizontit ėshtė
  njė vrull, njė forcė e fshehtė,
  Perėndi a thjesht mall pėr tė qenė
  diēka ē`ka kuptim tė jetė

  Ndoshta jeni ju,
  Gardianė tė ndryrė,
  Pasqyra ku pashė veten
  siē jam vėrtet; njė pikė ujė

  Qė nuk di nga vjen, ku shkon,
  po veē lėshohet shi pėrposhtė,
  a kreshtė vale; lumė e mot

  Nėse ėndėrroj njė botė tjetėr,
  nga vjen kjo ėndėrr vallė?
  Mall? Pėr ēfarė? Kush ujit
  rrėnjėn e burimit? Cfarė?

  Ah, gjuha thahet nga fjalė e tepėrt,
  Petali s`mban dot vesėn, e lėshon,
  Ajo bie tutje e zhduket po siē erdhi,
  Njomėzimė e dritės qė mė bėn tė shoh...

  Qumėsht dhe arra

  Gjumi s`mė merr,
  Krahėt mungojnė
  Pėrqafimi bosh,
  Ndjesi e tė qenit
  vetėm, vetėm fare,
  nė kėtė atėbotė

  Nga e zeza lind
  njė foshnjė qumėshti
  me sytė si arra

  Lėkura zbutet,
  Djersa kundėrmon
  trėndafil, e kuqja
  derdhet mbi krye

  Pagėzim me verė,
  Petali veson akoma
  e mė njom rrėnjėn

  Njė jetė do piqemi
  si bukė, kalli gruri,
  Me kokėn rėnduar tek
  tjetri,mure tė rrėnuar

  E do mbulohemi me gurė,
  rrasa larė nga lumi, bardhė
  si pėllumba qė flenė me kokėn
  futur thellė nė krahun e engjėllit

  Gjumi s`mė merr,
  Krahėt mungojnė
  Pėrqafimi bosh,
  Ndjesi e tė qenit
  vetėm, vetėm fare,
  nė kėtė atėbotė...

  Rrudha

  Njė mendim dikur,
  Ide a shpirt,
  mbushi kupėn me gjak

  E pimė deri nė fund
  dhe u mbushėm,
  Pleq e tė rinj,
  Kohė a hapėsirė
  pikėllojnė tjetrėn
  si gjaku jetėn,
  si buza frymėn,
  gjaku buzėn

  Puthmė me frymė tė re,
  tė kuqe gjak

 2. #2
  Nė s`kam

  Nė s`kam rėnė akoma nė gjunjė,
  S`kam ftohur ballin nė dhe,
  S`kam kthyer verėn nė ujė,
  S`u kam dhėnė bukė tė unjėve,
  S`kam parė ėndėrrėn e fundit,
  S`kam jetuar si duhet, s`kam
  mė ē`tė them dhe hesht; nė
  pyes veten pse shkruaj kur
  hedh nė letėr kėtė rrjesht,
  Arsyeja ėshtė e thjeshtė

  Tė qenit ēfarė je. Pus. Qiell, Sy
  i hapur a mbyllur si dorė miku
  a grusht. Pse-ja ėshtė qarku, laku
  i botės qė humb tek pres prej jush
  tė bėheni tė tjerė, pres kaherė tė
  hidhni armėt, turpin, veten,
  tė bėhemi prapė fėmijė

  Pres t`luajmė bashkė
  njė lojė tė re pa vrasje,
  pa gjygjtarė, pa mllef,
  pa para, pa ngasje

  Pres dhe e di,
  se bota ėshtė
  zveshur nė marri,
  si pemė nė vjeshtė

 3. #3
  Shtėpi e rrėnuar

  Benzinė kullonin retė atė ditė marsi pas karnevaleve,
  Rrugėt e pafshira, mbushur me gazeta, shishe dhe
  plehra, tė dehurit qė flinin stolave, disa faqe nė rrjet
  qė lajmėronin zbarkimin e alienėve a fundin e botės,
  mėrzia, vetmia qė shkakton zymtėsia e dimrit, epshi
  a arsye tė tjera qė s`i di mė pas kaq shumė vjetėsh,
  m`bėnė tė shkoj nė bordellin “El Paso”. I rashė ziles,
  Derėn ma hapi Sara, veshur me tyl tė zi transparent,
  poshtė sisat e varura si pula tė rrjepura. Era qė vinte
  brenda, duhma e lėkurės pėrzjerė me djersė e parfum
  mė kujtoi vitet 90-tė, azilantėt, socialen dhe shqiptarėt

  Banonim asokohe nė njė shtėpi tė rrėnuar 30 e ca vetė,
  njė herė nė muaj na jepnin letra, qė i shkembenim me
  ushqime e tesha, po disa patėn filluar nė punė tė “zezė”,
  kėshtu qė kishim ca para; po pinim birra kur dikush tha:
  “Vemi tek kurvat?” e nuk e zgjatėm shumė po shkuam,
  njė dyzinė burra veshur njėlloj me jeans-a tė reja e ēizme,
  nė Tiranė dikur shumica hajna e thikista, tė virgjėr akoma,
  dhe nja dy turq qė pinin hashash; bėnim si tė shpenguar,
  por nuk qemė; Remziu shkoi me njė tė zezė, s`u mor vesh
  nga ishte, Landi njė bjonde, Titi njė kineze, tė tjerėt bėnin
  akoma pazarin me gjeste kur ata dolėn prapė. “Si ishte?”
  “Mos harxhoni paret kot o ēuna!”- thanė tė dy nė njė gojė

  U ndjeva si atėhere tek po zhvishesha, shtrati qe i gjerė,
  njė pasqyrė e madhe po na vėshtronte vėngėr. Pa formė,
  e disi tė enjtur gjinjtė e varur tė Sarės, si pula tė rrjepura
  qė ziejnė, pa kokė; mė erdhi keq pėr tė, botėn dhe veten,
  nuk e zgjata shumė; pastaj bėra dush, pagova e dola nė
  ferr; cepat e mprehtė tė ēative dhe qosheve mė trembėn,
  fėrkova sytė, ngrita nga qielli, mbuluar me shtėllunga resh,
  Asnjė rreze. Veē era qė merrte tutje plehrat. Ca pastrues
  i ndiqnin pas, i kapnin nė thes si kobra e mbushnin me to
  gojėn e hapur tė pėrbindėshit qė i printe e hungėronte tym

  Lodhur, sykuqe zvarritej kuēedra mbi asfalt e shfrynte kob,
  “Jurasic Park” dhe sure Kurani: tutje oxhaqet villnin vrer, zi
  dritaret qorre dhe qentė e hijeve qė lehnin frikė. Pata mall,
  pėr dritė, tė bardhė pelenash e vello nusesh a thinjė plaku,
  pėr kohė tė shkuara, harruar e stisur si shtėpi e rrėnuar, qė
  zvogėlohet pėrditė si kolibe, kuvli, koracė rrudhash, hallesh,
  Pata mall pėr kėngė jugu, qeleshe, kafe turke, pėrqafime nėne,
  pėr ata qė s`janė mė e qė ndoshta nuk e dinė, ullinjtė nė zgrip
  ēarė nė gjoks si unė,fillikat anash shtegut ku shkojnė tek tuk
  tė vetmuarit a ku luajnė fėmijėt, qė tė ēon drejt e nė asgjėkund...

 4. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  ku te le ti te lesh duhanin!!!
  po e ndez nje atehere,
  edhe pse me shume se dhjet dite ka
  qe bej sikur nuk e pij.
  Keshille e mjekut per te shpetuar koken
  koken qe me duhet cdo dite e me pak!!!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 5. #5
  Ciklopi

  Ciklopi me syrin qiell fle,
  Qerpikėt re dridhen nė erė,
  Ē`ėndėrr vallė sheh?

  Bebėza gjigande duket pėr pak,
  hėna zbulon kofshėn e bardhė
  nga ēarēafėt e zinj tė natės

  Mė vjen keq pėr tė. Lodhur,
  shtrirė anės zjarrit nė terr,
  trembet nė gjumė e hov

  Frikė dhe ankth kam dhe unė
  kur mendoj pafundėsinė,
  tė madhen dhe tė voglėn

  Nuk di pse jetoj, pse dua,
  Rrethoj kokėn me duar
  e i falem kot njė tė huaji

  Se asgjė s`bėra, veē qeshė
  dhe jam gėzim a brengė,
  qė s`ka ēfarė bėn tjetėr

  Tė rėndė plumb kur bie,
  Tė lehtė, tė qetė pastaj
  si hije qė prehet nėn kėmbė

  Kur i zoti fle rrėzuar
  e harron kush ėshtė,
  ciklop plak ėndėrruar...

 6. #6
  kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
  Anėtarėsuar
  24-10-2008
  Vendndodhja
  prrenjas
  Mosha
  53
  Postime
  463
  Bravo yjori.
  S'gjej dot fjalė tjetėr poezinė tuaj.
  Ju uroj muzė pa fund dhe vazhdimėsi.

 7. #7
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Ti me tregon thjeshtesine e te vertetes
  te cilen , gjithe kete jete te larget tonen
  e mbulon me hirin -mish akoma te trupit
  me hirin -mish te heshtjes.
  Te dhemb pse bej sikur nuk e di te verteten
  pse une nuk e pashe te verteten
  te verteten qe e jetova ne enderr
  Edhe enderra fragment i te vertetes eshte!


  Besova ne nje-sojshmerine e te vertetes tone
  qe hiri-mish akoma, i trupit tim nuk e mbulon dot te gjithen
  dhe heshtja ime , e vrare me plumba dembele e prap vrases
  e paditit gjithe te verteten time....
  dhe ti s'u trishtove
  dhe ti s'u gezove
  -U lodhe!
  ...
  Per ty ishte akt i perseritur...
  zhveshja e hirit- mbulues, me fryme
  te ndizej , te digjej thenxhilli
  derisa t'u shuante.
  Nese shuhet ndonjehere e verteta
  e verteta e padobishme!
  ..
  Ne krahet e mije bosh
  po , po bosh si dege te thata peme
  var veten pernate nje enderr e vjeter
  Ndersa une genjej diten me nje deshire
  te merdhitur...
  Ta filloj jeten , jeten tjeter
  edhe nje here nga fillimi
  Nga fillimi deri ne fund me te verteta te besuara.
  ...
  Eshte e vertete qe ti je...
  edhe gezimi edhe brenga
  qe i pashe per here te pare
  qe per here te pare i preka.
  ...
  ja , kjo eshte e verteta...
  e zbuluar si thengjill i harruar
  qe digjet e hi nuk behet!

  Dhashuri te verteta
  jane vetem ato dashuri
  qe nuk ndodhin!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga macia_blu : 28-01-2009 mė 09:53
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 8. #8
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Gjume:

  Fle ne nje balle te gjere
  pa asnje rrudhe,
  si udhe e pashkelur.
  Asnje nga mendimet pertej ballit
  nuk me zgjon.
  Me dine te vdekur!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Mėrmėris...

  Mė mirė kėshtu dua...
  Mėrmėris...
  Veshėt e botės shurdhuar
  T'i bezdis!

  As mė parė s'mė dėgjuat...
  Nė klithmė!!!
  Zėrin humnerash dėbuat
  Mė vdiqtė!

  Unė megjithatė vazhdoj...
  Mėrmėris...
  I gjallė, i vdekur, njėlloj
  T'ju bezdis!
  --------------------------------------------
  Tė krijosh domethėnė...tė krijosh.

 10. #10
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Mėrmėris...

  Mė mirė kėshtu dua...
  Mėrmėris...
  Veshėt e botės shurdhuar
  T'i bezdis!

  As mė parė s'mė dėgjuat...
  Nė klithmė!!!
  Zėrin humnerash dėbuat
  Mė vdiqtė!

  Unė megjithatė vazhdoj...
  Mėrmėris...
  I gjallė, i vdekur, njėlloj
  T'ju bezdis!
  --------------------------------------------
  Tė krijosh domethėnė...tė krijosh.
  Shume e goditur kjo Mondi.Me terhoqi shume.Me kete rast dua te pershendes dhe autorn e temes e pergezoj per krijimtarine dhe i uroj suksese.Me respekt rizai2008

 11. #11
  Rreshta pėr Lee

  (per F.)


  E dashur Lee, po tė shkruaj shqip, nė gjuhė tė huaj,
  se ti nuk para i do fjalėt, prandaj ndoshta dhe tė dua,
  Por vala, kur lė gjurmė, vjen tjetra dhe e fshin prapė,
  S`janė fjalė, po shkumė, trumcakė blu, hiri pagjumė,
  qė vatrės, nė kllapi kollen varr, cicėrojnė ngjirur gjak,
  Gjak vellokuq nusesh, kuq si djall viēi, ushtar plumbi
  i rėndė plagėsh, dehur lindur dhe vdekur esėll, tamėl
  papirė nga gjiu i pasqyrės ciklope, shushunjės qorre,
  qė t`sheh, thith, t`harron ndėrkaq, ku shihemi aq pak

  U bė ca e s`di mė sa, qė s`kemi folur dhe s`jemi parė,
  Nuk di mė nė je gjallė akoma, nė kėtė jetė apo pėrtej,
  “Asgjė s`dimė”,- do tė thoje ti,- “ėndrra jemi, tė Tao-s”,
  e do treteshe si pėrherė, andej nga erdhe, nėpėr ēart,
  heshtur, vagullt, brishtaz aq sa nuk di, nė je afsh, mug
  apo agth; se gagaē isha edhe unė, si zi qė kalėron ylli,
  plug jelesh harbuar mbi brazdė, bletė qė pi pjalm varri,
  Seē mė thosh, por s`dėgjoja dot, se isha vetė shurdhi
  dhe goja, kur dehet nga gjuha dhe mpin si mjalti hojet

  1.

  Yjeshuarit, dritėhumburit mė gjejnė zgjuar, mė marrin
  atje ku burojmė, pusin djep ninullash shkume qė thith
  gjiun e kuq, cung. Ku ti fsheh krahėt e duart? Gungat?
  Ėmbėl musht i heshtjes ngjit butė buzėt fryrė tė gjumit,
  ngecin aty fjalėt, lehtė si luspa engjėjsh, si thinjė, mug,
  Akoma s`kam humbur besėn, ( Fjala s` pėrkthehet dot,
  mė mirė kur nuk e di, ma beso), akoma pėrthith n`Zot
  heshtjen binjake, pasqyrėn qė harron se asgjėja s`vlen
  tė thuhet fare, kot ėshtė koha vetė, qė Tao nuk ka gojė...

  Ēfarė di s`ėshtė veēse kujtim, ēfarė je njė ėndėrr larve,
  me sy prej trėndafili, hulli gjaku, dregėza pėrrenjsh, kuq,
  kur tymi shter dritėn e u hedh tė hanė brengave, hijeve,
  bosh ndoshta, bosh kokėposhtė, bosh i pafund honesh
  sė prapthi, ku ndjen se ti je fara qė brof mbi dhe flatrat,
  e bie si shi aty ku thith pika fundin, rrudhat ag tė trajtės
  qė veshin vagun, lulen, mishin, tharmin, T`marr erė, mė
  merr, m`shpie tej, mė zhdjerr, shter, kur frymė ylli ndrin
  vellokuq terret, gjiun memec tė pusit, me thithkat varre

  Sytė kėrkojnė tė tė shohin, tė shohin vetėm kur i mbyll,
  mbuluar me ēarēaf borėbardhė, si e vdekur, pa frymė,
  S`tė bėj zė, se e di qė mė trembesh, po i mbyll mė fort,
  shtrydhet kokrra e rrushit, rrjedh qumėshti gjak qė deh,
  si frymė kuajsh harbuar trok tok, kur ethen gishtat jele,
  qė ngėrthejnė kalorėsin dritėshkumė, po s`e kapin dot...
  E ke frikė dritėn, kur zbardh fshihesh shpejt, s`di se ku,
  Muzgu tė sjell prapė, si vala kufomėn, bregut ku ēapis
  vetėm, me frikė se mos jam dėnuar nga forcė e verbėr,

  qė lėviz ujėt, erėn, dhe bėn natėn ditė. Kėrkoj atėhere
  njė krahėror tė butė ku tė ve kokėn, mbyll sytė, dėgjoj
  rrahjen e njė zemre tjetėr, qė njėlloj si imja tundet, pi,
  qė u epsh n`degė derisa skuqi lėngun qė thithi kokrra,
  idenė a shpirtin, kur u deh buza me gjak herėn e parė,
  E pimė atė dolli me fund, etėm dashje pa shter, pimė
  kur boshi na ngėrtheu ligsht gjuhėn. Nuk e di se pse;
  fjala ndoshta, afshi i shuar i kohės qė ngrin gurė llave
  mė mbiu lule. Po kujt t`ia dhuroj atė? Se ti je lule vetė

  2.

  Tė kishin qenė retė mish, gjallesat tym, zjarret femra,
  qė digjen eth vetėm; tė ishim peshq, heshtur, sybosh,
  mbytur, pa kuptim, t`ish bota pa dhe, pa eshtra, koha
  lojė gjumi qė s`mbaron, tė mos ecja fare, t`mos flisja,
  Tė isha zog flakėsh, yll, zhytur n`errėsirė verbėr, unj,
  etur, do pija dhe helmin e gjiut plagėkuq, qorrit, plakut,
  ngopur nga zija, bloza e djerrinave, honeve pėrmallur,
  pa motrėn e syut qė thith nga sisat e pashoq tė Zotit
  xixat mė tė bardha tė qumėshtit, maskėn e pasqyrės

  Ndizet sėrishmi si zjarr pashuar shpresa, xixa e fundit,
  Rrufetė s`kanė zot, as xixėllonjat, shkėndijat, ortekėt,
  Flaka qė jam, qė digjet s`ka hije, as pse ndrin, as dek,
  Se gjaku, flaka, s`ėshtė veē, n`zjarr pi rrėnjė e saj gji,
  Flakė unė e flakė ti, qė preken, shkrihen e epen, eth,
  se mos s`shohin dot atė ēka ndrijnė, sytė qė s`shohin
  ēka mund tė shohė veē tjetri. Sa mė e vagullt ėndrra,
  aq mė e bukur. Kur tymi tretet dhe mbetet vetėm blu,
  apo natėn yjet dhe hėna, sytė e territ, ēdo gjė hesht

  paemėr ėshtė gjithēka, e thjeshtė si lule, bletė kur fle
  a vdes dhe mbetet ē`ėshtė, burim hiri, hėne, yjėsish
  shkume, kuturuje. Vjen era shpresė, freski, vese, ag
  e buzėsh jeshile myshku qė thithin plakur shkėmbinj
  tė rrudhur, mpakur, vyshkur. Shushurin rrjedha nė gji,
  mbytem nė tė dhe tretem, korijeve me pallonj e drerė,
  ku pi e mė pinė tė tjerėt pėr t`u etur, tharė hi pėrsėri,
  Vezė lumenjsh zjarri, damarėsh errėsire n`folenė gji
  tė dheut, qė kris e derdh jashtė trumcakė binjakė gri..

  3.

  Kėputa dhe unė lotė e mbolla lumė, ėmbėlhidhur,
  pėr ata qė janė si unė. Piva vetė nga ai ujė, herė
  tė sertė, herė tė dashur; etja u shtua ose u shua,
  Buzėjerm pastaj u enda, derisa e gjeta kėtė krua,
  ujėlehtė, ėndėrr thuaj. Mbeta atje dhe shushurova
  lutje resh :” Bėmė akull, shi, qė tė ngjall tė tharėn
  gjuhė tė shkretėtirės, qė eth, pėrēart i foli botės!”
  Patjetėr do shihemi, asgjėsė nuk i duhet besuar,
  S`dimė kush do shkojė mė parė, po qeshė unė,
  do tė pres. Lule nuk do kėpus, as nuk do tė puth,
  veē do tė pres nė prag si derė. Do tė marr doraz,
  do tė shohim dritėn qė na bėn tė shohim, Zotin,
  Nė qofsh ti, pritmė atje me durim are krahėhapur
  kur duron korbat, zinė, dordolecin, shirat e farėn,
  besėn e dashtit, pėrrallės ndoshta, jermit, qė dua
  tė jem, ndryshe do ta kisha vrarė veten me kohė,
  Nė s`e bėj ėshtė shpresa, se je ti, se s`jemi kot
  se dikush na pret. Ca vjet do bėjmė si do bėjmė,
  kur heshtemi, mekemi, ditėt qė nuk kemi tjetrin...

  4.  Vjen koha kur njeh mė shumė tė vdekur se tė gjallė,
  Ėndrrat vijnė e bėhen gjithnjė mė tė pakuptueshme,
  Kujt t`ia tregosh? Pleqtė, qė i lėēisnin dikur, shkuan,
  Do doja dhe unė, po nuk jam fantazėm, s`tretem dot,
  apo jam, nuk e kam ditur, dhe tė ma thotė s`ka kush?
  Vjen njė kohė kur ke jetuar mė shumė seē tė mbetet,
  Babai yt ka vdekur, yt bir ėshtė baba, e njėjta ėndėrr
  shikohet nga tė gjithė, me fluturime, qiej e humnera,
  Rrėnjėt e zjarreve na mbajnė lidhur burimit prej hiri,
  Tym bardhėezi gjithēka, qė dliret papushim nga era...

  Bota jemi ne, por nuk lėvizim veten. Orbitash pėrjetimi
  humb pėrsėritja kujtesėn, lėshohet n`atė rrymė. S`ka gjė,
  mė mirė do bėhet, derisa ku lind tė derdhet. Thyhet thelbi,
  bėrthama e bardhė njom, ngjyen paqe retinėn e dritėsyrit,
  horizonti tkurret, mbetet veē ajo, stėrkalė kohe e ngrirė,
  qė thur rruaza fati, djersėn ballit, perlėn, lotin, vesėn

  Tė gjithė u shkruajnė vargje tė dashurave, unė jo,s`jam absurd,
  po Lee nuk di shqip, ėshtė e verbėr, s`jeton kėtu, por atėbotė,
  Gishtat e saj mė shohin gjallė, puthin, pėrkėdhelin, rrėzohen
  pendėve si borė. Flasim zogjsh: “Ēfarė qiejsh do rrokim sot?,
  Mbulomė si re e mos mė ler, humbur malleve, fjalėve nė eter
  t`mos shurdhem, tė tjerė mė bėnė, kall e mė kallin tė tjerė"...

  5.  Dje mbusha 500 vjeē, askush s`erdh tė mė urojė,
  askujt nuk i erdhi keq. Tė marrėt dehen me kohė,
  e pinė atė pus dhe shteren, presin qė tė bjerė shi,
  qė tė pinė prapė e tė dehen. Kur gjejnė njė tjetėr
  si vetja pastaj, shihen nė tė, i pėrqeshen, binjakė
  me maska pasqyrė. Gjallojnė, nuk dinė pėr ēfarė,
  derisa i fusin nė arka, fshehin nėn tokė kufomėn,
  i gėnjejnė dhe atje me fjalime, sa e besojnė vetė
  ēka thonė, tek rrufisin dollinė e mbrame tė dozės

  Po rreshkemi e dashur, thahemi, pemė Krishtlindjesh,
  vezė Pashkėsh, ėndėrruar mėnjanė. Esėll na bėn koha,
  inēesti ynė i fshehtė me motrėn, vėllanė, nėnėn lehonė,
  atin qė mbars fantazma, qė jemi vetė. Tė kam thėnė qė
  derdhem poshtė nga lart, lindur dehur burimeve, pus shi
  esėll, humnerave, kanalit, ujvarės, lotit? Qė s` jam?
  As unė, as ti. Ku fillon pika? Moti, koha ėshtė lumi,
  qė dikur m`pat prurė, po s`qeshė lėng, as degė e thyer,
  as kufomė tė mbyturi. Herė mė ēon atyre brigjeve ku
  shkumė e fjalės zbardh baltėn, i njom dertin, hallet

  Edhe ca e do tė hyjė marsi, qysh prej nėntorit s`ka dritė,
  a thua se nė qiell po djegin kufomėn e Zotit tė Nietzsche-s,
  Hiri i tij mbulon kėtė vend, rrugėt, kokat e njerėzve, sytė
  e zbėrdhylėt teutonė s`kanė det po shi; gri tulaten pėllumbat
  e bebėzave atje, duke pritur pranverėn, qė s`dihet nė do vijė,
  Ekranėve engjėjt premtojnė botėn tjetėr, pėrtej mureve ndarės,
  me mobilje mode, para, makina, femėr dhėmbėbardhė bjonde,
  e tė thonė: "Merr atė qė jepet, mos pyet, shko nė parajsė edhe ti!"

  Skėterra ėshtė po aty. Betoni, xhami, zhurma, fantazmat
  qė nxitojnė mbyllur makinave rrėfejnė hije, ogure tė liga,
  S`do zgjasė mė, kjo botė do prishet, si kullė lartėsuar keq,
  me tavanin shpuar nga oxhaqet, avionėt, bombat, antenat,
  qė pėrzunė lejlekėt, qė kur i shohim i marrim pėr alienė,
  Jam nė gjumė e shoh makthe tė frikshme, po jo, jo,thotė
  spikerja e qesh nė ekran pėshtirė. Dielli s`del mė, retė vrer,
  me gjak tė mjerėsh po shkruhen lajmet, luftėrat, fjala e Zotit,
  Fry o erė e merrmė tutje, atje ku s`dėgjoj, s`shoh dot! Ejani,
  kalorės, Mesi, alienė a shpėtimtarė!. Bini bori, ziej o det!
  Njeriu qenka pėrbindėshi qė do dalė nga toka, djalli vetė...

  Zymtė, me luspa hijesh tė vrenjtura, qė janė pupla resh,
  ofshamash, ankthit tonė, tymit qė ngjitet lart kur digjemi
  nė brengė tė vezės, vetes. Krrokama, cicėrima, a troku,
  tik taku, shkrepėtima a thjesht asgjė, thyejnė enėn bosh,
  Guacka kris, nga brenda klith drita e na derdhet sipėr,
  grerėzat e arta qė na thithin palcė e sėmbojnė shpirtin,
  me thumba shprese, hareje, mbjellin nektar tė ri aty,
  njomin flatra e petale, gjuhė, qepalla, prarojnė ajrin,
  ujėt, pinė helmin tonė e zhyten lugjeve tė padukshme

  Shtrirė do tė jemi, vetėm, atė ēast kur na ha gjarpėri
  e gjaku hidhėrohet. Prag jeta, s`ka si tė jetė tjetėr
  as vdekja. Hapet e mbyllet si derė, fryn e shfryn si erė,
  Jeta ėshtė ndoshta vdekur dhe vdekja jetė. S`tė kujtohet,
  po s`ka ku shkon, aty ėshtė, po dhe nė mos qoftė njėlloj,
  s`ke nga ta dish, ndaj beson. Tendosesh nė fllad si teshė,
  kėmishė tė pushkatuari qė ia lidhin sytė, pyesin dėshirėn
  e fundit, kujtesa ėshtė shurdhe. Ashtu kėputesh nė gjunjė,
  si pemė, pa zhurmė. Njeriu ėshte arė, mbjellur me gjumė,
  Ėndėrr hijeje, hije ėndėrre. Ēarė trungut dysh, sy binjak
  qė shohin njėsh, djepin herė si varr, herė kufomėn foshnje

  Marr frymė ndaj jam, kur retė shkojnė e vinė, mos jam era?,
  Jo, mė thotė qielli, je arė. Krokodili dalė nga llumi qenka
  nimfė, zanė, sirenė, ėngjėll; pėrbindėshi dhe dielli binjakė,
  Veē ti e di ēfarė, kush jam, nė jam gjarpėr apo pasqyrė haku,
  nė jam pėllumb apo maskė. Gishtat e tu prej hiri e dinė kėtė,
  si shkrumbin ku syve ndrijnė njė ēast thėngjijtė blu tė lotėve,
  pastaj shuhen. Nėn mokėr shtypemi si ullinj, grurė, vaj brenge,
  malli pėr dritėn na mek tek rrekemi nė rrymė ku majmet i ligu,
  Mbushen varret me dyll, tė patreturit ēohen, trembin errėsirėn,
  ngėrdheshen, kėrcėllijnė dhėmbėt, kanė frikė dhe e dinė mirė,
  se shpresė e tė mjerit ėshtė dritė e drejtė, qė vonon tė vijė...

  6.

  S`dihet kush e gjeti kufomėn, nuk dihet se ku,
  s`dihet nga vdiq, sa vjeē ishte, asgjė s`dihet

  7.

  Qerosi pa vetulla, me sytė rrumbull pa dritė nė bebėz,
  pret tė erret, vesh cohėn e bardhė pa xhepa tė hėnės
  e mė shfaqet papritur nė ėndėrr. Shtangem, dua tė klith,
  po nuk mundem. Hesht e kam frikė se mos jam ai,
  Mė shkelin putra, kėmbė tė zbathura, mbytem nė vesė,
  djersė, nuk marr dot frymė e sapo vdes, rilind sėrish

  Diku, nė njė botė rrugė, ku ēdo hap tė sjell mė pranė,
  rrugė e pafund qė nga ēdo hap zbukurohet mė shumė,
  rrugė tek ajo dritė qė lindi sytė pėr tė, pėr t`u parė,
  n`tjetrin shohim vdekjen, veten, tė parėn, t`fundit fjalė,
  tjetri je ti, ti e di kush jam, veē ti mė do vėrtet, ndaj
  s`mė lė tė prek nė s`di , nė jam zgjuar a nė gjumė

  8.


  Natėn Lee, kur zvogėlohemi, rregjemi nė shtrat,
  para se lėshohem e mbytem nė lumin e zi pėrbri,
  tė mendoj, besoj qė je, mė bėhet se e di se pse
  u bėmė, pse yjet ndrijnė, pse jetojmė. Atėhere
  afrohet njė qengj, mė rri pranė, mė kullot lehtė
  barin tym tė mendjes, bėhet kalė, vajzė, fėmijė,
  derisa kotem e shkoj, hipur n`atė shpinė tė butė
  prej varke, prej dore mjegulle qė shkund pendė
  ėndėrrash pa fjalė. Kafazi hapet e del pastaj ti,
  mė rri mėnjanė e ndėrron plagėn e ditės qė zbardh...

  Gjumin qė s`mė merr, krahėt qė mungojnė,
  pėrqafimet bosh, ndjesinė e tė qenit atėbotė,
  Lind njė foshnje qumėshti, me sytė si arra,
  lėkurė tė butė, djersa kundėrmon trėndafil,
  pagėzuar me nektar flladi tek veson akoma
  kur njomet rrėnja. Njė jetė do piqemi bukė,
  kallinj gruri, gurė, me kokėn tek tjetri,
  E do mbulohemi me ura, rrasa larė nga lumi,
  bardhė, si pėllumba qė flenė me kokėn futur
  thellė nė krahun prej ėndėrre tė engjėllit

  Tringėllijnė mijėra kėmborė rrezesh,
  zbardhin bulėzat e para tė vesėdritės,
  derisa tė piqet e verdhė, tharm tjetri
  pranė kur piqet misri, syhapur, ēartur,
  Ėndrra jemi ne apo ėndrra shohim? Delet
  janė atje prej bore, qumėsht pinė sytė,
  dehen bardhėeblu me re. Pika fundzezė,
  shqiponja, aq lart sa nuk lėviz dot, kėputet
  papritur poshtė si puls tė fikėti, shkrihen
  ngjyrat, butė pjell kafeja tė gjelbrėn, thinj
  pushin e fėmijės qė bėhet burrė dheu, trumcak
  qė zgjohet nė kllapi, kollet e cicėron gjak...

  Gusha e diellit hapet, peshqit e dritės
  bien, kur shkumė mbushen valėt, tė vdekurit
  me jetė, kur ēukis pjalmė e klith turbull marri,
  Askush nuk mė kupton, tjetrit i rrimė sot larg,
  ndaj fola me vete, me valėn, me dritėn. Bėzama
  shpoi flluska e re, pikat si fara mbi tokė mbinė,
  Do gurgulloja mė mirė, sikur tė kisha qenė burim,
  po jam veē zog, i gjorė dhe i lirė, qė kėndon kot

  Tė kesh dikė, duash, dėshminė se s`je fare kot,
  dikė ku tė lėshohesh pėrgjithmonė, veē tė jesh
  pendė krahėve tė tij fluturimesh tė panjohura,
  Bashkė nė parajsė dhe ferr, tė tjerė na lindin,
  pa ta s`do ishim dot, tė tjerė na duan, kallin,
  Frymėn tėnde tė nxehtė nė qafė tė ndjesh, kur
  fryn erėrat e tua me anije, stuhi dhe xhinde,
  Tė bėhesh si dikur, harrosh kohėn e lakmosh
  mishkuq dhe bebėzat e gjakut, thithka, bark,
  duar tė paturp, buzė qė s`dinė mė ē`tė bėjnė,
  si dashja qė vijon kur mbetesh zbrazur, dallgė
  qė pushton bregun, e mund dhe i largohet prapė

  9.

  Ēarēafėt janė rrudhur, lagur,
  Nga lotėt, sperma, gjaku
  Brenda rrjedh prej 40 vjetėsh si lumė,
  Mė tė shumtėn vetėm; nganjėherė
  rrėke, pėrrenj, lumenj tė tjerė a shira
  mė mbushin, gufojnė, pėrmbys bregun,
  derdhem nė fushė e njom farėn e dheun

  Lulja, pema, bisha tė pinė pastaj aty,
  ēelen, harlisen, njomin gjuhėt e thara,
  Bota mė thith si shushunjė, zbehem
  si dritė muzgu qė rėndon qepallat,
  Mendja, si burri qė kthehet nga ara,
  kėputet mėnjanė zjarrit tė natės, yllit,
  pėrgjumet, mbytet ėmbėl dhe tretet,
  Mes djepit dhe varrit rrjedh, shushuroj
  fjalė, rrėfenja, trisht e lumt, shkoj e shkoj

  Mė pe si pija sisė, duart hutuar diku,
  kokėunjur mbi pellgun e qumėshtit,
  si qen gjuha lėpinte syve vėshtrimin,
  lagur, lėshuar rrjedhės qė pėrvėlon
  shpresėn, dheut qė pjek era...

  Dielli ėshtė vezė Lee, zogu i artė qė fle,
  zhytur nė dritė pret tė dalė tej, tė ēajė
  lėvozhgėn, tė kėlthasė jetė, jetė tė re,
  tė vdekurit tė zgjohen, tė kėlthasė qė
  asgjė s`qe kot, ēdo hap mbolli kohė,
  gjurmė rrugės, veē kur u shkel sėrish...

  Pushi i verdhė prej engjėlli me grerėza drite,
  qė thithin tė bardhė, qumėsht tė gjallė, shndrin
  buzėqeshje flake, buzėqeshje fushash gruri,
  qė ia ēel buzėt era, ia tund djepin bukės,
  Kallinj flokėsh lumenjsh, qė ia zgjidh, lidh,
  nyjet era, buzėt e brigjeve epen tek puthin
  njėri tjetrin pėrmbys nė ujė, tharmi i borės
  i deh me kohė tė bardhė retine, ēarēafėsh,
  qumėshti, fare. Era ėshtė rrudhė e dashur,
  brazdė ēasti e hapit, binjakut, qė e bėn rrugė
  duke e shkelur pėrsėdyti, mbjell pika tė gjalla
  Shkon e shkon asaj rruge si anije me pendė

  bore gjinjve tė tu, zhytur n`atė qumėsht detari,
  embrioni pi dhe dehet, humbet kujtesėn, thyen
  koracėn me sqep, kėlthet dhe s`di mė ē`ėshtė,
  por ndjek verbėr erėn si krah, nė atė humbur,
  vezė perėndie, kuq ndoshta si nuse, me zogj
  zjarri qė flenė brenda, zhytur nė lėng terresh,
  Apo tė kaltra, qielltym, mjegull pulėbardhash,
  dehur nga shkuma, qė kėlthasin turbull kumte,
  pėrmbytjesh, ringjalljesh e tė fshehta valėsh

  Me vezė lulesh, ku zhytur nė pjalm fle vesa,
  perla e bardhė e qiellit, loti i ri, pjella e dritės,
  vezė njeriu, me guackė lėkure, dhe tė ēara
  nga vigjėlon syu, kur e ngjyen fllad shpresa
  qė shkon, hap tė reja rrugė detrave tė qiejve,
  qė jetojnė shkurt, si vetėtima, gjurmė krahėsh
  kapėrthyer barkmalit, me gėrxhe lėvozhgash,
  qė tėrmeti i ēan, i thyen, kėlyshin nxjerr jashtė,
  qė do tė lozė, lėpihet , njeriun e vogėl symadh

  Perėndia nė ėshtė, ėshtė fėmijė, Lee,
  qė s`ka pse tė rritet, fėmijė prej atij zjarri,
  prej atij syu, qė sheh gjithēka, edhe ne tani
  tek i falemi tjetrit. Nė engjėjt janė fėmijė,
  jemi dhe ne tė tillė; jemi ne e djall nuk ka,
  veē tė mjerė qė s`patėn fat tė duhen nga
  a tė duan Zotin, se Zoti ėshtė dasht,
  thotė Gjoni, mbretėria e tij mes nesh,
  "天哪 请 无事生非 “

  10.

  Zgjohem, jashtė, asnjė (e) re,
  Pėrballė, nėn ēati, ca zogj qė flenė,
  Mė ngjeth mėdyshja nė jam zgjuar a jo
  vėrtet, vėrtet...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •