Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 134

Tema: Peshkimi

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  65
  Postime
  7,912
  Citim Postuar mė parė nga elsaa Lexo Postimin
  Per peshkim kam dale disa here veren qe shkoi .Sic tha edhe iliria e para suedia ka shume liqene dhe eshte gjynaf mos me e provu kete ndjesi qe te jep peshkimi .
  Kam peshkuar ne disa vende te Suedise por vetem nje her zura nje peshk ( emrin sja di , se nuk marr vesh nga llojet e peshqeve , te gjithe njelloj me duken ) .
  Elssaa, me siguri ka qenė ndonjė troftė ( apo sic quhet suedisht "forell" apo danisht "ųrred", norvegjisht "orret"), meqė ujėrat nė Skandinavi janė shumė tė pasur me kėsi lloj peshku. Ka edhe mlysh.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  grazie per.. pershkrimet e bukura qe kini bere ne teme..

  per cilin qytet flet o flor 80 ta..
  tepelen ,, memaliaj a cfare.. thuaje se eshte interesant..

  vjosen e kam pik te dobet..

  nje shoku im ka pasur nje mesues te mrekullueshem i cili pat bere nje rreth natyralistesh e bridhte an e kend vendit..e mes tjarash dhe neper vjose i ka cuar e kan fjetur me cadra diku ne ate zonen e ujftoht tepelenes..
  jam shum kurioz ti shkoje ne kembe nga memaliaj buz vjose der ne permet..
  do jet nje mrekulli..
  po ne cvit mban mend ti o flor.. ka filluar masakra me dinamit ne lume?

  qe thua ti ne ate zone ka kaluar dhe edit durhami ktu e 100 vjet me pare..
  ajo vuri re nje gje.. se.. si ne jug si ne veri te shqiperise.. populli inė ka qene gjithmon barbar ndaj natyres..pik..
  pra vetem qeverri te forta mund ta mbrojne floren faunen e malet fushat e cajrat e peshkun e lepujt e piligorkat..lol.. etj..
  se po e le shqiptarin e lire ai te shuan.. ai te percellon..
  ska popull me i poshter se ne..

  me kujtohet kur po vinte dhemokracia..

  plasi horrlliku madh..
  me thot njeri ..isha ne peshkopi tha.. mileti ja mesyn tha stallave.. dhe grabiten bagetite shteteroro-koperativiste..dhe me hanxhar ne dore ben masaker duke therrur ctu dilte para.. dhe lumi tha u be i kuq nga bagetite e therrura..
  dhe kta dinamit-hedhesit ashtu jane..

  adem.. e ilir.. na sqaroni pak kto.. cka lejohet cka jo e kur po e kur jo.. ne peshkim.. se nuk i di e nuk dua te me kape policia kur te peshkoj ndonje dite dikund..
  po ndonje vlonjat sna ka ardhur ketu.. ?  cdo te mire..

  e dini ate.. barsaleten .. me varkarin e plazhit.. ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 03-03-2009 mė 20:05

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Une do te dale neser per peshkim,ne Gjermani.Sieg quhet lumi,dhe eshte ne afersi te qytetit te Kölnit.Kryesisht gjuaj trofta.Perndrysh ky eshte lum shume i pasur me peshk.Perveq troftave ka edhe llaks,barbe,hecht,zander,esche,wels (nuk e di si u thone ne shqip) dhe peshq te tjere.Nganjehere dal edhe ne Rajn,per te gjuajtur,por ky eshte nje lum shume i madh dhe i shpejte.Gjithashtu edhe anijet qe qarkullojne cdo minute jan nje pengese.
  Do i kisha sjelle disa foto te mijat gjat peshkimit,por nuk e di se si ta beje kete.Nese ia dal,do ti postoj.
  Dhe ne fund nje pershendetje per te gjithe peshkataret : Petri heil !

  Ps. A kan edhe peshkataret shqiptar ndonje pershendetje te caktuar,dhe karakteristike per peshkataret?

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  po kane..

  peshkataret shqiptare thone keshtu njeri jatrit kur nisen per peshkim..
  po flas per ata me anije peshkimi..

  hajde qellofshi..!!

  sdi a e kan tere zonat po durrsak e vlonjat peshkatar me anije..keshtu e kan me duket..

  danke schön gjon .. per pershkrimin interesant..

  pra u formua ketu klubi i peshkatareve.. me sekretar Ilirine e Ademin.. e arkatar Floryn..

  qellofshim pra..

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  he he funjaven qe kaloj kesh per peshk

  dy peshkaqen te vegjel kapem. plus gruper
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 6. #26
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  1,966
  Vlore, gusht 2008

  Ne radhime (Vlore) duke shijuar nje dite te bukur ne plazh, rastesisht u beme deshmitare te kapjes nga nje peshkatar te nje peshku disi te rralle ne ujrat tone. Nuk mbaron me kaq, peshku qe do te shikoni ne video ishte shtatezene. Shume interesant ishte fakti se menjehere sa po vuri re rrezikun peshku nisi te nxirrte nga trupi i tij te vegjelit, sikur e kuptonte qe shume shpejt atij po i vinte fundi. Pa u zgjatur shume po ju le te shikoni videon.  J@mes pėr FSH
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Zuchero
  Anėtarėsuar
  09-02-2004
  Vendndodhja
  Delray Beach, Florida
  Mosha
  49
  Postime
  29
  Shume teme e lezetshme. Me shkrive gazit Flory80 me mjetet rrethanore qe perdornim per te peshkuar. Mu kujtua madje se si e sajonim filispanjen. E mbani mend? Duke shthurur shtupat per larjen e eneve! Pastaj, per ta drejtuar disi filispanjen e porsa shthurur e mblidhnim reth nje shishe qumshi me uje te ngrohte. Gallate fare!

  Ne Tirane gjuaja shpesh tek liqeni per ballgjer. Keneta e Patokut ishte gjithashtu nje vend per se mbari per barbun dhe ngjala. Kocat dhe qefulli i Himares ishin te mrekullueshem deri sa i griu dinamiti .

  Tani qe kam fatin te jetoj ne jug to Florides (SHBA) peshkoj kryesisht nga nje kajak Hobie Outfitter. Kajaku ka nje avantazh kundrejt motoskafeve sepse futet ne vende te ceketa prej 5cm uje. Plus, nuk ka eksitim me te madh sesa kur lufton me nje peshk te madh qe te terheq me gjithe kajak per disa kilometra .

  Florida konsiderohet "kryeqyteti i peshkimit ne Bote" per dy arsye. Se pari larshmeria e specieve qe mund te kapesh ketu dhe se dyti, mundesia per te peshkuar gjate gjithe vitit.

  Speciet me te kerkuara ketu jane (me falni per disa emra Anglisht por disa nga keto specie nuk e di si quhen ne Shqip sepse nuk ekzistojne ne ujrat tona): trofte, grouper, snaper, flounder, snook, tarpon, tripple tail, peshkaqen ballcekic, blue marlin, cobia, mahi mahi, sailfish, spanish mackerel, kingfish....

  Per mua, peshku me i madh deri tani eshte ky peshku Mbret (Kingfish) qe mund ta shihni ne fotografine e meposhtme. Ky u kap ketu ne plazhin lokal ku jetoj ne Delray Beach, FL rreth 1km larg bregut ne ujrat e Oqeanit Atlantik. Peshonte 10kg, 1.2m i gjate. Metoda ime e preferuar eshte te terheq mbrapa kajakut (trolling) karema te gjalle ose artificiale. Ne kete menyre, ke mundesi ta shohesh peshkun kur e sulmon karemin me agresivitet .

  Shpresoj ta mbajme aktive kete teme duke e riperteritur here pas here me fotografi/video te reja ne te ardhmen.

  Ju uroj filispanja te tendosura, sic thone nga keto nahi

  Gjithe te mirat,

  Eno
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Be careful about reading health books. You may die of a misprint.
  --Mark Twain--

 8. #28
  i/e larguar Maska e ionian
  Anėtarėsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  *
  Postime
  200
  Po me vjen mire qe po gjej nje nen-forum per peshkimin ne shqip.
  Une me peshkimin u lidha qe i vogel brigjeve te Jonit dhe vazhdoja akoma edhe sot neper brigje te tjera ( Greqi) . Bile shkova edhe sot po nuk kapa gje .
  Besoj se bukurine e ka pshkimi me pushk deti . Gejta nje foto nga nje peshkim i mbare para 1 viti dhe po ( perpiqem ) ta dergoj . Kush i njeh emrat e ketyre peshqeve?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Zuchero
  Anėtarėsuar
  09-02-2004
  Vendndodhja
  Delray Beach, Florida
  Mosha
  49
  Postime
  29
  Citim Postuar mė parė nga ionian Lexo Postimin
  Po me vjen mire qe po gjej nje nen-forum per peshkimin ne shqip.
  Une me peshkimin u lidha qe i vogel brigjeve te Jonit dhe vazhdoja akoma edhe sot neper brigje te tjera ( Greqi) . Bile shkova edhe sot po nuk kapa gje .
  Besoj se bukurine e ka pshkimi me pushk deti . Gejta nje foto nga nje peshkim i mbare para 1 viti dhe po ( perpiqem ) ta dergoj . Kush i njeh emrat e ketyre peshqeve?
  Ē'kemi ionian? Edhe mua me behet qejfi per kete teme megjithese do te preferoja te ishte pak me aktiv. Ndoshta mund ta bejme te tille duke postuar me shpesh. Une kam fatin qe jetoj ne Florida dhe 90% te kohes kam mundesi te shkoj per peshkim ēdo fund jave ne plazhin lokal, nja 10 min larg.

  Peshkimi ne detin Jon me pushke deti eshte me te vertete fantastik. Ka edhe ketu ne Florida korale naturale dhe artificiale ku mund te gjuash por nuk e kane bukurine e bregut tone jugor.

  S'ke c'ti besh, s'ti jepka "perendia" te gjithe te mirat ne nje vend .

  Persa i perket atyre peshqve te tu, m duket se shoh dy Qefuj, ata te kuqte e vegjel duhet te jene Barbunj, ai i vogli midis dy te me medhenjve duket si Koce, dhe dy me te medhenjte me duket se jane Trofta por s'jam i sigurt. Kam 18 vjet qe kur jam larguar nga Shqiperia dhe i kam harruar ca nga speciet e asaj zone.

  Ja dhe rezultati nga java e kaluar, nga lart-poshte: Koce e kuqe (Red Snaper),
  Kingfish (Peshkmbret) dhe Littlehead Porgy.

  Gjithe te mirat,

  Eno
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Be careful about reading health books. You may die of a misprint.
  --Mark Twain--

 10. #30
  LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
  Anėtarėsuar
  16-02-2005
  Vendndodhja
  Ne mes te llumit
  Mosha
  37
  Postime
  360
  Pune e mbare o peshkatar
  Une nuk kam vajtur asnjihere per peshkim, por me sa me kan then eshte nje gje e bukur, them se do vi dita ta provoj.
  Gjith te mirat.
  E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

 11. #31
  i/e larguar Maska e ionian
  Anėtarėsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  *
  Postime
  200
  Emrat e peshqve tek fotoja qe kisha derguar jane
  Ty te medhenjte jane Gofa, ata me vija ne i quajme larush te tjeret ne kraj jane
  qefuj. Te tjeret jane barbun , peshq-bari dhe sargua.
  Gjueti te mabre te gjitheve

 12. #32

  Norwegjia

  Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
  Duhet me ardh i here anej ka suedia, kam a dhe ne tv per kte lloj peshkimi.
  test test test
  http://www.freewebs.com/giminoorwegen/

 13. #33

  Si quhet ky peshk

  Citim Postuar mė parė nga altint71 Lexo Postimin
  Edhe une si te gjithe kam filluar hapat e pare duke peshkuar ne liqenin artificial te Tiranes po me pak sodisfacion.Edhe un me ato kallamat primitiv e pa kurrfare komoditeti.Pasi mesova notin vazhdova ne det.
  Sharroj asnjehere midhjet e zeza(kocat) qe i peshkoja tek shtyllat e pistes tek iliria se bashku me babain tim .
  Kjo vazhdoj dhe ne plazhet e Italis e te frances me istrumentet e duhura,deri sa ato peshk qe tek e tuk i shihja me shtyn qe keto vite te bleja pushken e pare per te gjujtur peshk ne nje menyre komlet tjeter.
  E asaj me pelqen perdit e me shume krahas gjuatjes se peshkut ne thellesi zbulon ate bote te mrekullushme te nendetshme ato emocione qe vetem deti kalter ti jep.
  Me duket sikur fluturoj ne thellsit e detit .
  Pushka e pare nuk harrohet e kur mu prish e modifikova e mimetizova si algat dhe e quajta Alba sub.
  Nuses time si pelqente da gatuante peshkun ndersa ne shtepine time u kosmonte shum,duhet ta shihni si ka ndryshu iden tani nusja...
  Mir dita kisha pas deshir qe peshqit e detit te di si e kan emrat ne shqip
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #34
  Citim Postuar mė parė nga Antwerpeni Lexo Postimin
  Mir dita kisha pas deshir qe peshqit e detit te di si e kan emrat ne shqip
  ndersa ketu ne Belgjik keti peshku i thojn peshku ujk
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #35
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
  http://www.youtube.com/watch?v=fLy9B...eature=related
  Keshtu behet, por keshtu e kan ka disa fatin....
  Mir dita te gjithve
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #36
  Citim Postuar mė parė nga Antwerpeni Lexo Postimin
  Mir dita te gjithve
  Peshkimi ne Norvegji

 17. #37
  Citim Postuar mė parė nga Antwerpeni Lexo Postimin
  Peshkimi ne Norvegji
  Peshkimi ne Norvegji
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #38
  Citim Postuar mė parė nga Antwerpeni Lexo Postimin
  Peshkimi ne Norvegji
  tung e bavshi
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #39
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  1,966
  Gimo, qenke i pajisur mire me karrema per peshq.
  Mund te me thuash peshku qe ke paraqitur ne postimin nr. 33 ēfare permasash ka dhe sa peshon mesatarisht?
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  per vete skam pare licensen per te shkuar te peshkoj ama burri e ka, dhe i pelqen shume ky "aktivitet"
  me poshte postova nje peshk qe kapi

  me kujton nje te forte...kunati e pyet burrin "shkove fishing me baban e rexhit?'
  burri: jo
  kunati: pse?
  burri: thot se me mire te kishte bje "grenade" sesa te rri gjithe diten duke pritur te kapi nje peshk lol
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Djaloshi I Detit
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2006, 03:24
 2. Peshkimi
  Nga Dita nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2002, 14:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •