Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1

  Varrezat gjeopolitike greke n Shqipri dhe sulmi diplomatik ndaj Sknderbeut

  Varrezat gjeopolitike greke n Shqipri dhe sulmi diplomatik ndaj Sknderbeut

  Nga Kastriot MYFTARAJ


  Me marrveshjen e fundit pr ndrtimin e varrezave ushtarake greke n Shqipri, Greqia shkallzoi zbatimin e planit t saj pr t br n perspektiv n pjesn e Shqipris t rivendikuar prej saj, t politiks q bn sot Serbia n Kosov. Varrezat ushtarake greke n Shqipri do t instrumentalizohen nga Athina si bn Serbia me t ashtuquajturn trashgimi historike serbe n Kosov. Varrezat ushtarake greke n Shqipri do t jen ekuivalenti i prmendores serbe t Fush-Kosovs q prkujton betejn e vitit 1389. Prmendorja serbe n Fush-Kosov nuk sht e hershme. Ajo sht ngritur n kohn e regjimit komunist n Jugosllavi, nn influencn e serbit m t fuqishm n udhheqjen komuniste t kohs, Aleksandr Rankovi. E megjithat serbt sot e konsiderojn at trashgimi historike serbe dhe ajo u shtohet t ashtuquajturave monumente historike dhe kulturore serbe n Kosov, mbi t cilat Serbia m s shumti e pretendon Kosovn, duke e quajtur tok t shenjt serbe.
  T njjtn gj do t bj dhe Greqia nesr, duke i prdorur varrezat ushtarake greke n Shqipri pr t potencuar rivendikimin e saj pr Shqiprin e Jugut, duke e quajtur tok t shenjt grek, ku jan varret e martirve grek. Varrezat ushtarake greke q do t ndrtohen n Shqipri do t jen s bashku me kishat greke (jo me arkitektur tradicionale ortodokse shqiptare, por greke) q po ndrton Janullatos n Shqipri nj krijim artificial i toks s shenjt greke n Shqipri. Greqia, e cila pretendon q Shqipria t nderoj t rnt grek n Shqipri gjat Lufts s Dyt Botrore, asnjher nuk i ka krkuar ndjes Shqipris pr marrveshjet e fshehta zyrtare q ka br Greqia me vendet fqinje pr t ndar Shqiprin. Tashm kto marrveshje jan botuar prej kohsh dhe as vet Athina nuk i ka mohuar kurr. Greqia e ka fajsuar Shqiprin se i shpalli luft n 1940, n suazn e Kurors italiane, por para se t ndodhte kjo gj, ka qen Greqia ajo q kishte br marrveshje t fshehta pr ndarjen e Shqipris me Serbin. Greqia ka tentuar edhe pas Lufts s Dyt Botrore t bj marrveshje t tilla me Jugosllavin e Titos. Shum koh m von kur t hapen arkivat do t shihet se Greqia kt gj e ka br edhe n vitet e fundit, ka kuptohet nga politika tradicionale q ndjek Greqia ndaj Shqipris.
  Greqia, qartsisht krkon t ndrtoj n Shqipri varreza gjeopolitike, t cilat synon t i prdor pr t siguruar n Shqiprin e Jugut s paku aq t drejta sa po siguron Serbia n Kosov, dhe n rast t nj ndryshimi t kufijve edhe m tepr. Qeveria shqiptare, duke nnshkruar marrveshjen pr varrezat me Greqin, nuk ka cnuar thjesht n terma t prgjithshm integritetin e vendit, por ka shkelur edhe n terma precize ligjin shqiptar, pikrisht parimin kushtetues t ndarjes s fes nga shteti. Sipas marrveshjes shqiptaro-greke pr varrezat ushtarake, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris do t kujdeset pr varrezat ushtarake greke n Shqipri. Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris shkel Kushtetutn e Shqipris nse e bn kt gj, pasi varrezat ushtarake greke n Shqipri i prkasin ushtris s nj shteti ku feja nuk sht e ndar nga shteti. Ushtria greke sht nj ushtri ortodokse greke dhe ushtart grek mbajn n uniform kryqin ortodoks grek dhe betohen me formula fetare greko- ortodokse. Kisha Ortodokse e Shqipris, e cila pr m tepr ka n krye nj grek t imponuar, duke marr kujdesin pr varrezat ushtarake greke n Shqipri, implikohet edhe m tepr n procesin e helenizimit n t cilin ajo po trhiqet nga Janullatos. Pasojat e ktij procesi mund t imagjinohen leht po t konsiderohet se implikimi i kishs ortodokse n Shqipri n politikn greke sht n origjin t zhvillimeve t vitit 1914 n Shqipri. Kjo shkaktoi, apo n doni justifikoi rebelimin islamik t atij viti n Shqipri, i cili erdhi dy muaj pasi n Shqiprin e Jugut u shpall autonomia e Vorio-Epirit.
  T fajsosh qeverin aktuale shqiptare pr marrveshjen pr varrezat, do t thot t bsh nj ritual retorik q tashm tingllon pa vler. Qeverit shqiptare, t djathta apo t majta qofshin, nuk e kan as fuqin dhe n shum raste as vullnetin, pr t iu kundrvn me sukses Greqis n shtje t tilla. Raporti i forcave sht qartsisht n favor t Greqis. Si n t gjitha rastet e ballafaqimit greko-shqiptar, edhe n shtjen e varrezave, e vetmja shpres pr ta frenuar Greqin sht tek ndrhyrja amerikane. Amerikant duhet ta kuptojn se shteti shqiptar do t shprbhet n rast se tolerohet q n organizmin e tij t zhvillohet virusi i futur nga Greqia. Gjithka do t jet nj deja vu e vitit 1914. Shteti shqiptar rilindi pas kolapsit t vitit 1914 dhe u ndrtua me sukses n vitet 20-30 t shekullit t kaluar, pikrisht se fuqit e mdha nn patronatin e t cilave ishte Shqipria, Britania e Madhe dhe Italia, frenuan ndrhyrjet serbo-greke n Shqipri. Problemi sot sht se edhe n ashington ka nj virus q cnon raportin organik strategjik amerikano- shqiptar, q sht lobi greko-amerikan. Dhe ktu gjrat komplikohen shum duke hyr n nj rreth vicioz q prbn sot sfidn m t madhe t mendim it politik shqiptar.

  Nuk mund t mos bsh nj lidhje mes faktit q n kohn kur Greqia e kushtzon ratifikimin e marrveshjes s stabilizim-asocimit me shtjen e varrezave, t cilat i quan simbole nacionale, Zvicra poshtron nj simbol nacional shqiptar, Sknderbeun. Aspekti vrtet skandaloz i librit pr Sknderbeun t t ashtuquajturit historian zviceran Oliver Jens Schmitt, ku Sknderbeu paraqitet si nj hajdut dhish, q nuk sht as shqiptar, por serb, nuk qndron ktu. Tekefundit Oliver Jens Schmitt sht nj individ dhe mund t shkruaj far t doj. Problemi sht se libri i Oliver Jens Schmitt sht botuar n Shqipri me sponsorizimin e qeveris zvicerane, sigurisht me ndrmjetsin e ambasads s Zvicrs n Shqipri. Libri i Oliver Jens Schmitt mban shnimin: Prkthimi dhe botimi i ktij libri u bn t mundur fal ndihms s Fondit t Bashkpunimit Zviceran- Agjencia Zvicerane pr Zhvillim dhe Bashkpunim. Kjo sht nj agjenci qeveritare zvicerane. Ktu qndron skandali. Prse duhet q qeveria zvicerane dhe ambasada zvicerane n Shqipri t sponsorizojn poshtrimin e Heroit Nacional shqiptar? Ambasada e Zvicrs me kt veprim ka dhunuar ligjet ndrkombtare q rregullojn veprimtarin e prfaqsive diplomatike. Simbolet nacionale n Shqipri mbrohen me ligj, duke prfshir dhe kodin Penal, dhe Sknderbeu sht edhe ligjrisht nj simbol nacional se prkrenarja e tij gjendet n stemn zyrtare t Republiks s Shqipris, e cila sht n hyrje t do institucioni shqiptar. Me kt veprim ambasadori zviceran n Shqipri, jo vetm ka shkelur statusin e vet diplomatik, por ka kryer dhe nj vepr penale t parashikuar nga Kodi Penal i Republiks s Shqipris.
  Nuk mund t mos bsh pyetjen: Prse n kohn q bashksia ndrkombtare, duke prfshir dhe Zvicrn, ka treguar nj preokupim t madh pr mbrojtjen e t ashtuquajturave simbole nacionale serbe n Kosov, shteti zviceran investon pr poshtrimin e kryesimbolit nacional shqiptar, Sknderbeut? Ktu nuk mund t mos bsh nj teori konspiracioni antishqiptare. Sigurisht q n kt rast agjencia qeveritare zvicerane q sponsorizoi librin sht duke punuar pr llogari t qarqeve ndrkombtare antishqiptare. Duhet demitizuar Sknderbeu, se ai sht nj mit, na thot autori i librit, si dhe prkthyesi, sorosiani Ardian Klosi. Por n kt pik nuk mund t mos bhet pyetja: A nuk kemi t drejt q t themi se demitizimi i Sknderbeut sht pjes e nj konspiracioni ndrkombtar antishqiptar, kur n kohn q ambasada zvicerane n Tiran investon pr demitizimin, n fakt poshtrimin e Sknderbeut, Zvicra flet me tjetr gjuh pr simbolet nacionale serbe n Kosov?
  Nuk mund t mos bsh pyetjen: Prse n kohn q bashksia ndrkombtare, duke prfshir dhe Zvicrn, ka treguar nj preokupim t madh pr mbrojtjen e t ashtuquajturave simbole nacionale serbe n Kosov, shteti zviceran investon pr poshtrimin e kryesimbolit nacional shqiptar, Sknderbeut? Ktu nuk mund t mos bsh nj teori konspiracioni antishqiptare. Sigurisht q n kt rast agjencia qeveritare zvicerane q sponsorizoi librin sht duke punuar pr llogari t qarqeve ndrkombtare antishqiptare. Duhet demitizuar Sknderbeu, se ai sht nj mit, na thot autori i librit, si dhe prkthyesi, sorosiani Ardian Klosi. Por n kt pik nuk mund t mos bhet pyetja: A nuk kemi t drejt q t themi se demitizimi i Sknderbeut sht pjes e nj konspiracioni ndrkombtar antishqiptar, kur n kohn q ambasada zvicerane n Tiran investon pr demitizimin, n fakt poshtrimin e Sknderbeut, ambasada gjermane investon pr mitizimin dhe shndrrimin n simbol t lakejve t ambasadave, t cilt me financim gjerman na shpallen edhe rilindas t rinj shqiptar n nj film t financuar nga qeveria gjermane? Nga nj an na thuhet se duhen demitizuar figurat historike, n ann tjetr krkohet t mitizohen lakej t ambasadave, t cilt nesr do t u paraqiten shqiptarve si figura historike.
  N Shqipri prej disa kohsh po vihen re ambasador q sillen si ambasad-horra. Ambasadori holandez dhe ai zviceran n Shqipri kan hyr n nj gar se kush ta meritoj titullin e ambasad-horrit. Deri tash dukej se kt titull do ta meritonte pa diskutim ambasadori holandez, por tash i ka dal si nj rival i fort ambasadori zviceran. N cilindo vend t bots, duke prfshir dhe pjesn m t madhe t vendeve afrikane, nj ambasador i huaj q do t bnte at q ka br ambasadori zviceran n Shqipri, do t shpallej person non grata dhe do t prcillej pr n vendin e vet. N Shqipri nuk ndodh kshtu se pushtetmbajtsit shqiptar, si ata t politiks, ashtu dhe t drejtsis jan lakej t ambasadorve. Por ambasad-horrat duhet ta din se ajo q po bjn ata nuk do t mbetet pafundsisht pa u ndshkuar. Se kur zyrtart shqiptar nuk kryejn obligimet e tyre ligjore pr t mbrojtur simbolet nacionale nga dhunimi q iu bjn ambasad-horrat, ather legjitimohen shqiptart e prgjegjshm q t i ndshkojn ambasad-horrat si terrorist. Kjo dit duket se nuk sht larg, madje mund t jet shum m e afrt se pandehin ambasad-horrat. Ambasad-horrat shkojn me mendje se shqiptart e prgjegjshm nuk do t guxojn q t i ndshkojn ata, se kan frik nga Bahri Shaqiri apo Ina Rama, apo nga policia q do t bj qenin roje t ambasad-horrave. Ambasad-horrat duhet ta din se shqiptart e prgjegjshm nuk do t impresionohen nga fardo lloj etiketimi, derisa ata (shqiptart e prgjegjshm) do t jen n nj pozit krejtsisht legjitime, pr t i ndshkuar ambasad-horrat. far do t thot Zvicra n rast se nj shqiptar i prgjegjshm ndshkon ambasad-horrin zviceran n Tiran? Un do t isha i nderuar q t ia shtrngoja dorn ktij shqiptari t prgjegjshm.
  Ambasad-horri zviceran q investon pr demitizimin e Sknderbeut, duke u cilsuar Heroi Nacional Shqiptar si hajdut dhish, bn mir t na shpjegoj faktin se si sht e mundur q trafikantt shqiptar t drogs dhe qenieve njerzore q kapen n Zvicr jan t gjith me dokumente t rregullta. Kuptohet se ata jan pajisur me viza dhe leje qndrimi duke korruptuar zyrtart zviceran, mes t cilve dhe ambasadorin zviceran n Tiran. Do t vijn dit t vshtira pr ambasad-horrat.


  gazeta sot

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  le ti bejne varrezat.. fqinjet tane greke.. por me pare te pranojne se kunder nje pjese te popullit te shtetit te tyre.. pra kunder vellezerve tane ne cameri.. dikur jo nje here por disa here.. ushtruan genocid barbar..
  ne asnjehere nuk bem genocid ndaj asaj pjese (greqisht folese) te popullit tone.. ne shtetin tone (se ne te tyrin jo e jo) qe jeton ne dropull e himare.

  nuk do te kete kurre fqinjesi te mire e te sinqerte mes grekerve e shqiptareve ne se.. shteti grek nuk u thot hapur e me zemer ne dore camerve te mbetur gjalle nga genocidi.. ejani kthehuni ne vatrat tuaja historike.. prane gureve te mbetur te shpijave tuaja stergjyshore.. e banojini e gjallerojini ato vende te bukura te gjisherve tuaj.. e ne shteti grek.. do ju jemi prane.. fnanciarisht e politikisht.. per te ndrequr sadopak.. fajet tona dikur..

  keshtu vetem me shat nuk ndertohen relacionet e ndersjellta.. sic e do koha sot..
  duhet dhe lopata..

 3. #3
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  Te jene te lidhura keshtu gjerat thua, nejse shkrim i mire ky qe ke sjelle DYDRINAS...
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ka mjaft gjera tek ky artikull qe te lene te ngresh keto pyetje, sepse autori nuk i ka shkuar ne fund:

  - pse nuk (pas)ka shteti shqiptar (asnje ane e politikes) fuqi qe te mbroje te drejtat shqiptare, por gati si robot pranon te beje gjithcka qe i kerkon Greqia? Dhe argumentat me te cilet mund t'ia mbyllesh gojen Greqise jane aq te forta, sa t'i kishte pasur ato mundesi e argumenta Greqia, do te ishte e pritshme te shihnim nje skenar te ngjashem me kete: Shqiperia do te ishte bere nje shtet ku gjuha greke do te ishte gjuha e dyte e detyruar per te gjithe shtetasit, shkollat greke do te mbushnin Shqiperine, shteti do te kish paguar demshperblim per te gjithe te vraret (e kam fjalen sikur te kishin pasur greket rastin te kishin bashkekombas camet e vrare e te shperngulur), do te ishin marre mbrapsht gjithe pronat (e cameve, po te kishin pasur bashkekombas si camet), Shqiperia, (ose te pakten pergjegjesit per vrasjet) do te ish cilesuar si vend qe ben genocid (pikerisht po te kishin pasur ata bashkekombas si camet), qe shkel te drejten themelore te shtetasve autoktone per te folur e per t'u shkolluar ne gjuhen amtare (po te kishin patur bashkekombas arvanitasit),

  - a ka vertet te drejte nje shtet te denoje ambasador pse ambasada qe ai drejton ka financuar nje liber te natyres shkencore?

  - cfare kupton autori me ndeshkim te ambasadorit nga shqiptaret e pergjegjshem?

  - pse merret me ambasadorin Myftaraj, kur me se pari i duhet te merret me Ardian Klosin. Qe ai liber po publikohet ne Shqiperi nuk eshte faj as i autorit as i ambasades qe e sponsorizoi, por i perkthyesit, i cili mesa u deklarua ne artikujt e pare te shkruajtur mbi kete teme, e kishte nxitur vete autorin qe para se te publikohej ne gjuhen e autorit (gjermanisht), te publikohej ne shqip. Pse? Nese ka dike me te cilin duhet te merret shoqeria shqiptare ne kete rast nuk eshte Schmitt (ai ate pune ka, historian e prej asaj jeton e as shqiptar nuk eshte), ai eshte Ardian Klosi. Ne Shqiperi eshte rritur numri i atyre qe e shohin veten me te mire se te tjeret dhe kjo jo se kane ndonje vlere te posacme qe i ben te shquhen si te tille, por se ata jane "ftilluar", nuk besojne me tek vlerat shqiptare, tek historia shqiptare dhe kerkojne as per vete ata nuk e dijne se cfare, ama nje gje duket se eshte e sigurte: jo per identitetin shqiptar dhe ruajtjen e tij. Ketyre te ftilluarve zor se mund t'u dalesh me sukses perpara, sepse mbeshtetja per ta eshte shume e gjere. Ata dijne gjuhe te huaj, kane diploma te huaja dhe dijne te manaxhojne me sukses lidhjet qe kane. Me keta duhet te merret Myftaraj po pati deshire per kerkime, jo me te huajt.

  Fare mire nga cdokush i huaj qe do te lexohej ky artikull (ne rast se do te perkthehej psh ne anglisht), do te shkaktonte te qeshura dhe lexuesi fare mire do te mund te thoshte: shih shqiptaret, akoma me cfare menyre argumentojne, armiqte e jashtem, denimi/ndeshkimi i armiqve, etj etj. Nuk shkruhet keshtu, ndaj dhe shkruajta ne temen tjeter per G99: a merret seriozisht Myftaraj si gazetar?

 5. Anetart m posht kan falenderuar Dita pr postimin:

  shitesi (08-12-2014)

 6. #5
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Qeverria Shqiptare po e shet shum lir Jugun e Shqipris, dhe prgjegjsia kryesore pr t nuk i bie Lulzim Bashs ksaj radhe, si nnshkrues i ksaj marrveshje.
  Prgjegjsia i bie direk kryeministrit Sali Berisha i cili mori vendimin.
  Andartt e rinj t Greqis nuk luftojn m me dyfeqe e bajoneta, por luftojn me pen dhe ekipe t posame diplomatike.
  Un do ti bja thirrje zotit Kryeministr ta rishikoj dhe nj her kt marrveshje sepse kjo ndikon drejtprdrejt interesat tona kombtare.
  Un e kam prmenduar dhe n nj postim tjetr, n nj nga temat lidhur me kto varreza, se kto varre nuk jan thjesht varre ushtarsh t rn n luft por jan "Kali i Trojs" dhe ne do t pendohemi, por do t jet shum von!
  Zoti kryeministr n qoft se merr vendime politike n lidhje me shtje t brndshme, t gjitha rregullohen, se pas teje do t vij nj kryeministr tjetr dhe do ti ndryshoj kto vendime, por varrezat greke q po mbillen n Jugun e Shqipris, do t jet shum e vshtir pr ti ndryshuar. Edhe sikur t vij dikush dhe ti heqi m von ather do t jet shum her me e vshtir sepse fmijt Grek do t rriten me iden, se kto troje atje mes maleve t Epirit jan vnde Greke.
  Kto varre nuk sjellin paqe dhe humanizm si krkon ta paraqesi kryeministri yn nprmjet ministrit t tij Lulzim Basha, por kto varreza sjellin tension, sjellin pretendime territoriale nga ana e Greqis.
  Ata po ti donin kaq shum kto varre i ndrtonin pran familjeve t t rnve dhe jo qindra e qindra kilometra larg.

  Zoti kryeministr sa nuk sht von!
  N qoft se ju ka mbetur qoft dhe nj pik gjaku Shqiptar n deje, bni dika, mos e shisni Jugun e Shqipris pr 4 vite pushtet.
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar m par nga flory80 Lexo Postimin
  Zoti kryeministr sa nuk sht von!
  N qoft se ju ka mbetur qoft dhe nj pik gjaku Shqiptar n deje, bni dika, mos e shisni Jugun e Shqipris pr 4 vite pushtet.
  Nje pyetje kam:
  Po Jugu a don me u shite? Cili asht qendrimi i banoreve te zonave te pretendueme?

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar m par nga Dita Lexo Postimin
  - a ka vertet te drejte nje shtet te denoje ambasador pse ambasada qe ai drejton ka financuar nje liber te natyres shkencore?

  - cfare kupton autori me ndeshkim te ambasadorit nga shqiptaret e pergjegjshem?

  - pse merret me ambasadorin Myftaraj, kur me se pari i duhet te merret me Ardian Klosin.
  Ke te drejte, se ky Myftaraj edhe kur niset mire perfundon keq. Ambasada financoi nji liber (sa financime tjera per kulturen kane dhane?). Ne se ky liber ka pasaktesi historike, ku jane historianet shqiptare? Ku asht nji Akademi Shkencash? Puna e tyne duhej te ishte nji mal me te dhana ne tane keta dhjetevjecare.

  Kur flet per ndeshkimin mandej del krejt jashte binareve: "far do t thot Zvicra n rast se nj shqiptar i prgjegjshm ndshkon ambasad-horrin zviceran n Tiran? Un do t isha i nderuar q t’ ia shtrngoja dorn ktij shqiptari t prgjegjshm." Tregohet ve nji burracak qe don me nxite ndonji budall per akte te dhuneshme, si Mustafa Nano pak kohe ma pare. Ne se nji "shqiptari i pergjegjshem" duhet me e "ndeshkue" ambasadorin (ne 'menyre?) e Myftaraj asht i ndergjegjshem per kete, pse nuk e "ndeshkon" ai vete i pari?

 9. #8
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Zoti kryeministr sa nuk sht von!
  N qoft se ju ka mbetur qoft dhe nj pik gjaku Shqiptar n deje, bni dika, mos e shisni Jugun e Shqipris pr 4 vite pushtet.
  Salihu ka gjak t pastr shqiptari, sikurse Moisi Golemi, Esat Pash Toptani, Enver Hoxha, e shum e shum tjer q kan pas gjak shqiptari.

  Se shqiptar nuk t bn gjaku, poqese nuk e ndjen n zemr se ky gjak sht i shejt. Salihu organizoi popullin q n emr t lufts kundr komunizmit t shkatrronte do gj, duke fillua nga fabrika e armatim e deri hardhit q i kan nxjerr me rrnj (me demek se hardhia komuniste). Kshtu e la Shqiprin n varfri t panevojshme. Bullgaria e hoqi komunizmin por nuk shkatrroi hardhit e fabrikat.

  Salihu solli Janullatosin. Salihu po vazhdon me politikn e tij ende. Madje m intensivisht se kurr.

 10. #9
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Nje pyetje kam:
  Po Jugu a don me u shite? Cili asht qendrimi i banoreve te zonave te pretenduem
  Prandaj shpesh alibaba po flet pr nj far "kolonizimi", q t tjert po e marrin si utopi.

  Osht koha me punue, me tubue pare, e me ble toka sa ma shum mundsisht n nj krahin t caktueme t Italis. "Krye pr krye e la Leka".

  Ata blej, na blej edhe ma shum.

  Italia ka 60 milion banor, ndrsa e mbshtet ardhmrin n 8 milion fmij, e kjo dmth se pas nja 20 vitesh popullsia e Italis do t bjer n 10 milion. Kurse shqiptart q n Itali jan s paku 2 milion, me nj shtim t shpejt e me disa emigrant shtes, mund t arrijn 5 milionshin, duke u br kshtu 33% e popullsis italiane. Pastaj pason krijimi i konfederats Panshqiptare: Itali, Shqipri, Kosov.

 11. #10
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Salihu ka gjak t pastr shqiptari, sikurse Moisi Golemi, Esat Pash Toptani, Enver Hoxha, e shum e shum tjer q kan pas gjak shqiptari.
  Une i ve ne dyshim keto. Thone qe Enver Hoxha Eshte djali kopil i Bimbashit te Gjirokastres (qe ishte boshnjak). Saliu njeren gjyshe e ka me kombesi Serbe. Pandeli Majko eshte vlleh, ndersa Fatos Nano thone qe ka preardhje nga Korfuzi (sipas informacioneve qe kam me duket se eshte keq nga pankreasi. Po te jete keshtu te shkuara zoti Nano. Kujdes me xhind-in) etj.


  Keto nuk po i them une por keto i kane thene njerez qe kane punuar per kete vend.


  Problemi qendron qe SHISH-i duke qene i varur nga qeveritaret nuk arrin te beje pune e tij per te hedhur drite mbi origjinen e qeveritareve tane. Duhet qe te kemi disa institucione te pavarura, ku per mendimin tim keto duhet te jene SHISH dhe Ushtria, Gjykata e Kushtetuese, dhe gjykata e Larte. Ne shume vende te botes dhe te Europes (psh. Austria) ushtria eshte garanci per keto institucione te pavarura. Ketu tek ne nje minister qe ka mbaruar ekonomikun, zoteknine, politikat-agrare etj na komandon Shtabin e Pergjithshem, dhe propozon kush nga Gjeneralet te shkarkohet apo jo, te lirohet apo jo. Ku eshte pare kjo?

  Keto nuk po i them une por keto i kane thene njerez qe kane punuar per kete vend.
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 12. #11
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Keto nuk po i them une por keto i kane thene njerez qe kane punuar per kete vend.
  Nuk sht i domoddoshm gjaku i przier pr t br tradhti kombtare.

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Italia ka 60 milion banor, ndrsa e mbshtet ardhmrin n 8 milion fmij, e kjo dmth se pas nja 20 vitesh popullsia e Italis do t bjer n 10 milion. Kurse shqiptart q n Itali jan s paku 2 milion, me nj shtim t shpejt e me disa emigrant shtes, mund t arrijn 5 milionshin, duke u br kshtu 33% e popullsis italiane. Pastaj pason krijimi i konfederats Panshqiptare: Itali, Shqipri, Kosov.
  I ke pak punet keq me shifrat!

 14. #13
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga Geni_25

  Saliu njeren gjyshe e ka me kombesi Serbe.

  Po kjo nga doli?

 15. #14
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Citim Postuar m par nga shkodra13 Lexo Postimin
  Nje pyetje kam:
  Po Jugu a don me u shite? Cili asht qendrimi i banoreve te zonave te pretendueme?
  JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOO!
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 16. #15
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Italia ka 60 milion banor, ndrsa e mbshtet ardhmrin n 8 milion fmij, e kjo dmth se pas nja 20 vitesh popullsia e Italis do t bjer n 10 milion. Kurse shqiptart q n Itali jan s paku 2 milion, me nj shtim t shpejt e me disa emigrant shtes, mund t arrijn 5 milionshin, duke u br kshtu 33% e popullsis italiane. Pastaj pason krijimi i konfederats Panshqiptare: Itali, Shqipri, Kosov.
  Rritja ekonomike e Italise per kete vite eshte:

  Population growth rate:
  Definition Field Listing Rank Order
  -0.019% (2008 est.)


  Kjo te pakten sipas informacioneve qe jep CIA :https://www.cia.gov/library/publicat...it.html#People

  Po te besh nje llogari mua nuk me del qe pas 20 vjetesh popullsia e Italise do te arrije 10 milion. + qe shqiptaret nga 2 milion (ne kete shifer ke futur dhe arbereshet e asimiluar sepse me duket pak e madhe) te arrijne 5 milion.

  Nuk kemi llogaritur ketu qe Shqiptaret ne mos gaboj jane diku me pak se sa Marokenet. Po keta te fundit qe e kane zakon te bejne nja 4-5 femije per ift. (Morocco 1.51 % rrija e popullsise). Atehere i bie qe Marokenet do te jene neser pjesa me dominuse pas Italianeve.


  Italy -0.02 % 2008 est.

  Montenegro -0.93 %


  Shancet qe ne shqiptaret te asimilojme nje vend (qe asnjehere nuk e kemi bere, kjo sepse Shqiptari gjithmone e ka respektuar tjetrin, dhe familjen e tjetrit) eshte Mali i Zi qe ka nje rrallim te popullsise 46 here me te larte sesa Italia. Por dhe ne kete vend verehet nje avogelim i popullsise shqiptare qe eshte per te ardhur keq. Duhet qe emigrantet Shqiptare qe jetojne ne SHBA dhe qe kane ngritur atje biznese, te investojne ne trevat Shqiptare te Malit te Zi ne menyre qe popullsia autoktone Shqiptare te mos largohet nga keto treve per arsye te ekonomise.
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 17. #16
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Prandaj shpesh alibaba po flet pr nj far "kolonizimi", q t tjert po e marrin si utopi.
  Un e mbshtes 100% iden tuaj. Shteti Shqiptar duhet t vr dor dhe ti blej pronat e ktyre Shqiptarve q largohen nga vendi dhe t mos lejoj t blihen nga kushdo por nga Shqiptar. Me fjal t tjera tokat e mbetura djerr n fshatrat e Sarands n vend q ti shiten nj Greku apo nj Minoritari, shum mir shteti Shqiptar mund ti blej dhe tia shesi nj Malsori nga Kuksi q ka dshir t jetoj pran detit.

  M lejoni tiu tregoj nj histori t shkurtr nga nj miku im Arvanit. Babai i tij ka qn mik i ngusht i Aristidh Kols.
  Po na shuajn pak nga pak m tha, kto 10 vjett e fundit n katundin ton, numri i Arvanitve nga 95% ka arritur m pak se 50%
  Shtpit dhe pronat e Arvanitve po i ble shteti Grek dhe po i mbush me Rus ose me Grek nga zonat e thella.
  Po ndryshon dhe ato pak vende t emruara n Arvanite dhe po i pagzojn me emra Grek.
  Shteti Grek ka futur vlla-vrasjen ndrmjet Arvanitve dhe ne po urrejm njri tjetrin. Nuk i besojm dot njri tjetrit sepse shum Arvanit punojn pr shrbimet inteligjente Greke.
  Ne po tretemi dal nga dal, m tha! Askush nuk na mbshtet, askush nuk do tia dij pr ne.
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

Tema t Ngjashme

 1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
  Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 296
  Postimi i Fundit: 05-03-2023, 21:58
 2. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 5. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •