Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327

  ndrrat dhe interpretimi i tyre

  ndrrat e vrteta jan pjes e Pejgamberllkut. sht transmetuar se Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thn: ndrrat e vrteta jan nj e dyzet e gjashta pjes e Pejgamberllkut (Buhari, 6472; Muslim, 4201)  ndrrat kan qen shenj e fillimit t Shpalljes (Buhari, 3; Muslim, 231)  Vrtetsia e ndrres sht e lidhur me sinqeritetin e ndrruesit. Ata q i kan ndrrat m t vrteta jan ata t cilt jan m t sinqertit n t folurit e tyre. (Muslim, 4200)  Para prfundimit t kohs, vshtir q ndonj ndrr do t jet e pavrtet. Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thn: Kjo do t jet kshtu sepse Pejgamberllku dhe ndikimi i tij do t jen shum larg n koh, kshtu q besimtarve do tu jepet kompensim n form t ndrrave t cilat do ti prgzojn me lajme t mira apo do tu mundsojn atyre q t jen durimtar dhe t qndrueshm n besimin e tyre (Buhari, 6499; Muslim, 4200)  E njjta mund t thuhet pr mrekullit q ndodhn pas kohs s Sahabve. Ato nuk ndodhn gjat kohs s tyre sepse ata nuk kishin nevoj pr to pr shkak t besimit t fort t tyre, por njerzit q erdhn pas tyre patn nevoj pr to (mrekulli) pr shkak se besimi i tyre ishte i dobt.  Jan tri lloje t ndrrave:  Rrahmanij (ato q vijn prej Allahut),  Nefsenij (psikologjike, kto vijn nga brendsia e personit) dhe shejtanii (ato q vijn nga shejtani).  Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thn: Jan tri lloje t ndrrave: ndrra prej Allahut, ndrra q shkakton ankth dhe t cilat vijn prej Shejtanit, dhe ndrrat t cilat vijn nga ajo pr ka personi mendon derisa sht i zgjuar dhe e sheh at kur flen. (Buhari, 6499; Muslim, 4200)  ndrrat e Pejgamberit jan shpallje pr shkak se jan t mbrojtura nga Shejtani. Umeti sht pajtuar n kt. Nse ato jan n pajtim me Kuranin dhe Sunetin, ather do gj n rregull; prndryshe, nuk duhet t punohet sipas tyre. Vrtet kjo sht nj shtje serioze, sepse shum prej risimtarve nga mesi i Sufive dhe t tjer kan devijuar pr shkak t ksaj.  Kushdo q do t ket ndrra t vrteta duhet t prpiqet q t flas me ndershmri, t haj ushqim hallall, tu prmbahet urdhrave t Sheriatit, ti shmanget asaj q Allahu dhe i Drguari i Tij (sallallahu alejhi ue selam) e kan ndaluar, t flej n gjendje t pastrtis s plot duke qen i drejtuar kah Kibla, dhe ta prkujtoj Allahun derisa t fillojn ti mbyllen qepallat. Nse ai e bn tr kt, ndrrat e tija vshtir q mund t jen t pavrteta.  ndrrat m t vrteta jan ato t cilat shihen n kohn e Suhurit (pak para agimit), sepse kjo sht koha kur Allahu zbret dhe kur mshira dhe falja jan afr. Kjo po ashtu sht koha kur djajt jan t qet, ndryshe prej kohs se errsirs pak pas perndimit t diellit, kur djajt dhe shpirtrat djallzor shprndahen. (Medarixh el-Salikin, 1/50-52)  El-Hafiz ibn Haxher ka thn: T gjitha ndrrat jan njra prej dy llojeve: ndrrat e vrteta; kto jan ndrrat e Pejgamberve dhe njerzve t drejt t cilt i pasojn ata. Kto mund tu ndodhin edhe njerzve tjer, por kjo sht shum e rrall, si sht ndrra e mbretit pabesimtar e cila qe interpretuar pr t nga Jusufi (paqja qoft mbi t).  ndrrat e vrteta jan ato t cilat realizohen n jetn e vrtet, ashtu si shihen n ndrr. ndrrat e prziera t rrejshme, t cilat paralajmrojn pr dika; kto jan t llojeve t ndryshme: lojra t Shejtanit pr ta shqetsuar personin, si sht kur ai e sheh kokn e tij t kputur dhe ai e prcjell at, apo e sheh veten duke rn n kriz dhe smund ta gjej ask q ta shptoj nga ajo, dhe kshtu me radh.  Kur ai sheh disa nga engjjt duke i thn t bj dika t ndaluar, apo gjra t tjera t cilat smund t ken kuptim. Kur ai sheh dika duke i ndodhur n jetn e vrtet, apo do t kishte dshir q ti ndodhte, dhe e sheh kt si shum reale n ndrrn e tij; ose e sheh at q zakonisht i ndodh derisa sht i zgjuar apo at q e reflekton disponimin e tij. Kto ndrra zakonisht flasin pr t ardhmn apo t tashmen, rrall pr t kaluarn.  Ebu Seid el-Hudri ka thn: Pejagamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thn: Nse dikush prej jush sheh ndonj ndrr q i plqen, kjo sht prej Allahut, ashtu q le ta lavdroj Allahun pr t dhe t flas pr t me t tjert. Nse sheh tjetr prve ksaj, nj ndrr t ciln nuk e plqen, kjo sht prej Shejtanit, ashtu q le t krkoj strehim tek Allahu nga e keqja e saj dhe t mos tia prmend askujt, sepse kjo sdo ta dmtoj at. (Buhari, 6584 dhe Muslim, 5862).  Ebu Kutade ka thn: Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thn: ndrrat e mira vijn prej Allahut, ndrrat (e kqija) vijn prej Shejtanit. Kushdo q sheh dika q nuk i plqen, le t pshtyj tri her n ann e majt t tij dhe t krkoj strehim tek Allahu nga Shejtani, se kjo nuk do ta dmtoj at. (Buhari 6594. dhe Muslim, 5862). T pshtyerit q prmendet ktu sht i leht, pshtym e that pa jarg.  sht transmetuar nga Xhabiri se Pejgamberi (sallallhu alejhi ue selam) ka thn:Nse dikush prej jush sheh nj ndrr e cila nuk i plqen, le t pshtyj n t majtn e tij tri her dhe t krkoj strehim tek Allahu nga Shejtani tri her, dhe t kthehet n ann tjetr nga ajo n t ciln ka qen duke fjetur. (Muslim, 5864)  Ibn Haxher ka thn: q t prmblidhet e tr ajo q sht thn pr ndrrat e mira, ne mund t themi tri gjra:  1] Personi duhet ta falenderoj Allahun pr ndrrn e mir
  2] Ai duhet t ndjehet i lumtur pr t
  3] Ai duhet t flas pr t me ata q i do, por jo edhe me ata t cilt nuk i plqen.  Q t prmblidhet ajo q sht thn pr ndrrat e kqija, ne mund t themi katr gjra:  1] Ai duhet t krkoj strehim tek Allahu nga e keqja e ndrrs
  2] Ai duhet t krkoj strehim tek Allahu nga e keqja e Shejtanit
  3] Ai duhet t pshtyj tri her n ann e tij t majt pasi q t zgjohet
  4] Ai sduhet q tia prmend kt ndonjrit.  N Buhari, Bab el-Kajd fil-Menam, sht rrfyer gjja e pest nga Ebu Hurejre, e cila sht q t falet (namaz). Formulimi i transmetimit sht: kushdo q sheh dika q se plqen (n ndrr) nuk duhet q ti tregoj ndonjrit pr t, por duhet t ngritet e t falet. Kjo qe transmetuar si transmetim Meusul nga Imam Muslimi n Sahihun e tij. Muslimi i shtoi edhe sendin e gjasht, e cila sht q t rrotullohet nga ana n t ciln personi ka qen shtrir.  Si konkludim, jan gjasht gjra t cilat duhet br, e katrta q u prmend m lart, plus falja e dy rekateve pr shembull dhe rrotullimi nga ana n t ciln ka qen shtrir.  Sipas hadithit t rrfyer nga Ebu Razin et-Tirmidhi, ai nuk duhet ti tregoj ndonjrit pr t prve shokut shum t afrt t cilin e do shum, apo i cili sht shum i urt. Sipas nj transmetimi tjetr, ai nuk duhet t flas pr t prve me at i cili sht i urt apo me at i cili sht i dashur pr t. Sipas nj transmetimi tjetr, ai sduhet ti tregoj ndonjrit prve dijetarit apo atij i cili do t jep kshill t sinqert. El-Kadi Ebu Bekr Ibn el-Arabi ka thn: sa i prket dijetarit, ai do ta interpretoj n mnyr t mir pr t aq sa mundet, ndrsa ai q do ti jep kshill t sinqert do ti msoj dika atij q do t jet e dobishme pr t dhe do ta ndihmoj ta bj at. Ai q sht i urt sht ai, i cili di ta interpretoj at dhe do ti tregoj vetm at q do ti ndihmoj atij, prndryshe do t hesht. Ai q sht i dashur, nse di dika mir do ta thot at, dhe nse nuk di apo sht n dyshim, do t hesht.  Imam el-Begaui ka thn: Dije se interpretimi i ndrrave bie n kategori t ndryshme. ndrrat mund t interpretohen n dritn e Kuranit apo n dritn e Sunetit , apo me ann e proverbave q jan aktuale n mesin e njerzve, apo me emra ose metafor, apo me t kundrtn e saj. (Sharh el Sune, 12/220) Ai dha nj shembull t ksaj, si sht: Interpretimi n dritn e Kuranit: si sht litari q do t thot marrveshje, sepse Allahu thot (interpretimi i domethnies): Dhe mbahuni t gjith pr litarin e Allahut... [Al Imran 3:103]  Interpretimi n dritn e Sunetit: si sht sorra e cila paraqet nj njeri t pa-moralshm (fasik), sepse Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) e quajti si t till.  Interpretimi me an t proverbave: si sht grmimi i grops, q domethn komplot, sepse njerzit thon Kushdo q grmon nj grop, do t bie vet n t.  Interpretimi me an t emrave: si sht t shohsh nj njeri t quajtur Rashid, q do t thot urtsi.  Interpretimi me an t s kundrts: si sht frika, q do t thot siguri, sepse Allahu thot: Dhe Ai sigurisht do tua zevndsoj nj siguri pas friks s tyre [el-Nur 24:55]
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 2. #2
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  37
  Postime
  200
  une te gjithe shtatzansin time spo shoh endra po filma, gjdo nate nga 2 apo 3 lloje po i shoh, ama ska asnje nat qe nuk shoh diqka qe ska lidhje me realitet e mandej po zgjohem tere nerva
  ylli i mngjesit

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  36
  Postime
  1,151
  Si shpjegohet kur ne enderr sheh dhe rrin me persona te vdekur.
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 4. #4
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  37
  Postime
  200
  Citim Postuar m par nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
  Si shpjegohet kur ne enderr sheh dhe rrin me persona te vdekur.
  veq mos mer asgje prej tyne,
  ylli i mngjesit

 5. #5
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219

  Komentimi i endrrave nga Hysejn Es Serraxh

  Komentimi i endrrave nga Hysejn Es Serraxh


  http://www.ziddu.com/download/180543...rrave.exe.html
  KOSOVA E MADHE

 6. #6
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Citim Postuar m par nga edona Lexo Postimin
  une te gjithe shtatzansin time spo shoh endra po filma, gjdo nate nga 2 apo 3 lloje po i shoh, ama ska asnje nat qe nuk shoh diqka qe ska lidhje me realitet e mandej po zgjohem tere nerva
  Para se te biesh te flesh lexo , thuaj lutjet :  Bismil- lhirr- rrahmanirr- rrahm.

  1. Kul- hu All- llhu ehad
  2. All- llhus- samed
  3. Lem jelid ue lem jled
  4. Ue lem jekul- leh Kufuuen ehad


  Me emrin e All- llahut, Mshiruesit, Mshirbrsit!

  1. Thuaj: Ai, All- llahu sht Nj!
  2. All- llahu sht mbshtetja (Atij i mbshtetet do krijes).
  3. As s’ka lindur k, as nuk sht i lindur.
  4. Dhe Atij askush nuk i sht i barabart

  ---------------------------  Bismil- lhirr- rrahmanirr- rrahm.

  1. Kul edh bi rabbi-l felek.

  2. Min sherr- rri m halek.

  3. Ue min sherri gsikin idh vekab.

  4. Ue min sherr- rrin- nef- fthti fil- ukad.

  5. Ue min sherr- rri hsidin idh hased.  Me emrin e All- llahut, Mshiruesit, Mshirbrsit!

  1. Thuaj: I mbshtetem Zotit t agimit,
  2. Prej dmit t do krijese, q Ai e krijoi.
  3. Dhe prej errsirs s nats kur ngryset plotsisht.
  4. Dhe prej dmit t atyre q lidhin dhe fryejn nyja.
  5. Edhe prej dmit t smirkeqit kur sipas smirs vepron.

  ---------------------------  Bismil- lhirr- rrahmanirr- rrahm.

  1. Kul e’dhu bi Rabbin- ns.
  2. Melikin- nas.
  3. Ilahin- nas.
  4. Min sherr- rril-uesvasil- han- nas.
  5. El- ledhi juues uisu fi sudurin- nas.
  6. Minel- xhin neti uen- nas.


  Me emrin e All- llahut, Mshiruesit, Mshirbrsit!

  1. Thuaj: “Mbshtetem n Zotin e njerzve!
  2. Sunduesin e njerzve,
  3. T adhuruarin e njerzve,
  4. Prej t keqes s cytsit q fshihet.
  5. I cili hedh dyshime n zemrat e njerzve,
  6. Qoft ai nga xhint ose nga njerzit”.

  -----------------------------------------  Muhamedi a.s kur shtrihej n shtrat kndonte Ajetin Kursij, pr t ciln thot:
  "Po e kndove at, qndron me ty nj mbrojts nga ana e Allahut e nuk t afrohet Shejtani deri n mngjes." Dhe: "Kush lexon dy ajetet e fundit nga surja "Bekare", sht i ruajtur tr natn. (Amenerr-rresulu bima unzile ilejhi mirr-rrabihi uel-mu'minune).


  M pas shtonte:


  "Me emrin Tnd, o Zoti im! Po e v trupin tim n kt shtrat e me lejen tnde e ngre at.
  (O Allah!) N qoft se e ke caktuar q (kjo t jet nata e fundit q un jetoj e) t marrsh shpirtin tim, t lutem mshiroje at; n qoft se e lejon at q t rikthehet n jet, t lutem ruaje at, si ruan robt e tu t mir!"

  "O Allah! Ti e ke krijuar shpirtin tim; po Ti e merr at; n dorn tnde sht vdekja dhe jeta ime; n qoft se m lejon t jetoj, m ruaj; n qoft se m bn t vdes, m mshiro!
  O Allah! Un t krkoj falje (e m-shir)."

  M pas Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) vendoste kokn mbi pll-mbn e dors s djatht e thoshte: "O Allah! M ruaj nga dnimi Yt Ditn, kur do t ringjallsh robt e Tu."

  Me emrin (dhe me lejen) e Allahut, jetoj e vdes.
  M pas Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) thoshte (secila nga tridhjet e tri her) :
  "Subhanall-llah! Elhamdulil-lah! All-llahu Ekber!"

  "O Allah! Ti je Zoti i shtat qiejve, Ti je Zoti i Arshit madhshtor, Ti je Zoti yn e Zoti i gjithkaje, Ti je Krijuesi i embri-onit e i fars, Ti je Zbritsi i Teuratit, i Ungjillit e i Kuranit. T lutem t m mbrosh nga e keqja e do gjje q sht nn pushtetin Tnd."

  "O Allah! Ti je i Pari e nuk ka asgj prpara Teje; Ti je i Fundit e nuk ka asgj pas Teje, Ti je m i Larti e nuk ka asgj mbi Ty. Ti je pran njerzve m shum se gjithkush e gjithka."


  "O Allah, o Ti q di gjithka t fsheht e t dukshme, o Rregulluesi i qiejve e i Toks, o Zot e Mbikqyrs i gjith-kaje! Dshmoj se askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Teje e krkoj mbrojtjen Tnde, q t m ruash nga do e keqe q bj un e nga ngacmimet e Shejtanit, q e la udhn Tnde, mos m lr t bj gabime e t'ia atribuoj ato ndonj myslimani
  ."
  Kur zgjohemi natn

  Aishja (radijall-llahu anha) thot: "Kur zgjohej Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) natn, thoshte:
  "Askush tjetr dhe asgj tjetr nuk meriton t adhurohet prve Allahut t Vetm e t Plotfuqishm, Zotit t qiejve e t Toks e ka midis tyre, (sht) i Lartsuar dhe q fal shum."


  Kur kemi shqetsime natn

  "Krkoj mbrojtje nga Allahu, q me fjalt e Tij t prsosura t m ruaj nga zemrimi i Tij dhe nga dnimi i Tij, t m ruaj nga t kqijat e njerzve, t m ruaj nga ngasjet e Shejtanit, q krkon t ndikoj tek un."
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 7. #7
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  37
  Postime
  200
  une zakonisht sa here qe ndihesha keq e thoja ajetul kursia,
  ylli i mngjesit

 8. #8
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Resulullahu a.s thuhet se ka pohuar q ndrrat jan pjes prbrse e dyzet pjesve t Profecizmit (Nebuvah). Prandaj do njeri nuk sht n gjendje t bj interpretimin e tyre. Shpjegimin e ndrave mund ta bjn kto njerz.

  1. Ai duhet t ket njohuri t mjaftueshme t tefsirit t Kur`anit.
  2. Ai duhet t jet Hafiz i Haditheve (thnieve) t Profetit a.s.
  3. Duhet ta dij gjuhn Arabe.
  4. T dij mir etimologjin e fjalve q t dij sa m mir t kuptoj prejardhjen e saj.
  5. Ai duhet ta njoh mir Natyrn dhe gjendjen e Popullit.
  6. Ai duhet t njoh mir Bazat dhe Parimet e interpretimit.
  7. Ai duhet t jet Shpirtrisht i pasur.
  8. Ai duhet t ket Moral t pastr t lart dhe duhet t jet i sjellshm, dhe Besnik.
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  un nuk e di por m besoni q, kurr asnjher nuk m kujtohet q kam par ndonj ndrr. I zgjuar po, duke menduAR pr gjra t ndryshme por si tregojn shum veta, sikur pr nj ast kan qen n nj bot tjetr s'm kujtohet kjo gj!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  992
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  un nuk e di por m besoni q, kurr asnjher nuk m kujtohet q kam par ndonj ndrr. I zgjuar po, duke menduAR pr gjra t ndryshme por si tregojn shum veta, sikur pr nj ast kan qen n nj bot tjetr s'm kujtohet kjo gj!
  Seshte e mundur te mos shohesh endrra, me vjen keq te te them po qetu ke rrejt per qille ( si ja bojn pleqt ).
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  42
  Postime
  367
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  un nuk e di por m besoni q, kurr asnjher nuk m kujtohet q kam par ndonj ndrr. I zgjuar po, duke menduAR pr gjra t ndryshme por si tregojn shum veta, sikur pr nj ast kan qen n nj bot tjetr s'm kujtohet kjo gj!
  Shoki ti endrron mirpo nuk i mban ne mend

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar m par nga celyy Lexo Postimin
  Seshte e mundur te mos shohesh endrra, me vjen keq te te them po qetu ke rrejt per qille ( si ja bojn pleqt ).
  Un e thash nj gj q ka t bj me t vrtetn ndrsa sa pr gnjeshtr besoj q Njeriu duhet me pas nj Arsye ndersa me ket rast nuk ekziston ajo.
  Un nuk e di se si duket ndrra teksa kam dgjuar nga shum veta q thon e pash veten keshtu apo ashtu, pata frik e gjera tjera.
  E perseris edhe nj her kt gj: asnjher s'kam par ndersa me sy hapur apo edhe me vetdije pr do dit. Mbylli syt dhe mendoje veten se je duke pilotuar aeroplanin. Por kjo ka t bj me nj ndrr q ndryshe quhet edhe dshir!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  283
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Un e thash nj gj q ka t bj me t vrtetn ndrsa sa pr gnjeshtr besoj q Njeriu duhet me pas nj Arsye ndersa me ket rast nuk ekziston ajo.
  Un nuk e di se si duket ndrra teksa kam dgjuar nga shum veta q thon e pash veten keshtu apo ashtu, pata frik e gjera tjera.
  E perseris edhe nj her kt gj: asnjher s'kam par ndersa me sy hapur apo edhe me vetdije pr do dit. Mbylli syt dhe mendoje veten se je duke pilotuar aeroplanin. Por kjo ka t bj me nj ndrr q ndryshe quhet edhe dshir!

  E ke nga konstrukti hormonal ne trupin tend. Nese do merr magnezium ne barnatore. Ajo te ben te relaksohesh. Jepet pa reqete dhe nuk eshte me rrezik. Dhe mund te ndodh qe te shohesh ndonje enderr....

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar m par nga Selami2006 Lexo Postimin
  Shoki ti endrron mirpo nuk i mban ne mend
  Une nuk e di se si mund t ndrrohet dhe t mos mbahet n mend n mos ka t bj fare me mos ndrrim. PO nejse se nuk sht edhe aq me rndsi kjo gj!

 15. #15
  prjashtuar pr [.] qefi Maska e carbondcd
  Antarsuar
  30-11-2007
  Vendndodhja
  n'Mal
  Postime
  161
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Une nuk e di se si mund t ndrrohet dhe t mos mbahet n mend n mos ka t bj fare me mos ndrrim. PO nejse se nuk sht edhe aq me rndsi kjo gj!
  Ndoshta nuk flen hiq

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-06-2005
  Postime
  127
  selam alejkum

  a ka dikush ne forum qe di ti shpjegoje endrat..nqs po te lutem me thoni

 17. #17
  I PRKUSHTUAR ISLAMIT Maska e muli21
  Antarsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  N TOK
  Postime
  156
  Citim Postuar m par nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
  Si shpjegohet kur ne enderr sheh dhe rrin me persona te vdekur.
  Ve gjithka q t thon t vdekurit n ndr sht e vrtet apo e sakt
  T ALLAHUT JEMI DHE TE ALLAHU DO T KTHEHEMI

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Citim Postuar m par nga ruela Lexo Postimin
  selam alejkum

  a ka dikush ne forum qe di ti shpjegoje endrat..nqs po te lutem me thoni
  Po, kam mundesine e sherimit dhe interpretimit duke e perdorur Kuranin famelarte dhe hadithet e Resulit.

  Sabri Selmani

 19. #19
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Thnie mbi komentimin e ndrrave t prmbledhura nga fjalt e dijetarve


  Shikimi i Allahut subhanehu ve teala n ndrr, por jo n ndonj form (pa e prngjar At me asknd), komentohet n shtat forma t ndryshme, si: arritja e ndonj dhuntie n kt bot dhe pushim n botn e amshuar, siguri, pushim, drit, udhzim, fuqi n fe, falje dhe futje n xhenet me bujarin e Tij, prhapje e drejtsis dhe mposhtje e zullumit n at vend, Allahu subhanehu ve teala e bn krenar njeriun q ka par ndrrn, e nderon dhe e mshiron. E, ai q e ka par n ndonj form, ather ajo komentohet si ndrr e keqe.

  Kapitulli nse shihet n ndrr Arshi

  Komentimi i Arshit bhet n pes forma: presidenc, ngritje, shkall, krenari dhe post. Nse njeriu e zgjat t shikuarit e Arshit duke mos u lodhur, ai do t qndroj gjat n postin e tij.

  Kapitulli nse shihet n ndrr Karrigia e Allahut subhanehu ve teala

  Nse shihet Karrigia e Allahut subhanehu ve teala, komentohet si karrige e drejtsis, e krenaris dhe e miqsis.

  Kapitulli nse shihet n ndrr Levhi Mahfudhi

  Kjo komentohet si dituri, udhzim dhe respektim i urdhrit t Allahut.

  Kapitulli nse shihet n ndrr lapsi

  Kjo aludon pr urtsi, urdhr, dituri, miqsi. E, nse shihet se far shkruante lapsi, ather komentohet se do t ndodh ajo q sht par.

  Kapitulli nse shihet n ndrr Sidretu Elmunteha


  Nse shihen n ndrr pem me gjethe t shumta dhe t forta n degt e saj, ather komentohet se do t ket shum lindje n at koh dhe vend.
  E nse shihet se gjethet e saj, ose disa prej tyre po binin, ather kjo aludon se do t ket vdekje t shumta.

  Kapitulli nse shihen melekt

  Nse shihen melek (t njohur me emrat e tyre, emra t cilt i dim nga Kurani dhe Suneti), kjo aludon se atij q e ka par ndrrn do ti ndodh krenari, fuqi, prgzim, ndihm, siguri, lehtsim dhe haxh.
  Nse shihen melekt duke zbritur n nj vend, ather kjo aludon se do ti zbres ndihma atij vendi.
  Nse njeriu i sheh melekt, por n form gruaje, ather kjo aludon se ai ka prgnjeshtruar Allahun subhanehu ve teala.
  Por nse i sheh melekt duke e msuar, ather kjo aludon pr rregullimin e fes s tij dhe pr mosbesimin e tij.

  Kapitulli nse shihen qiejt

  Kush e sheh veten e tij n qiell, kjo aludon se do t bj nj udhtim t gjat dhe se do t gjej n at udhtim mburrje dhe ngritje n dunja dhe n ahiret.
  E kush i sheh dyert e qiejve t hapura, kjo aludon se i sht pranuar lutja dhe se do t zbresin mirsi t shumta. E, kush gjen vshtirsi duke e ngritur n qiej, ather kjo sinjalizon se do t gjej ngushtim n fe dhe humbje.

  Kapitulli nse shihet Dielli

  Dielli sinjalizon kalifin ose udhheqsin dhe kush sheh se i ka ndodhur ndonj deformim Diellit, ather nj gj e till do ti ndodh udhheqsit (ashtu si i ka ndodhur Diellit n ndrrn e tij).

  Kapitulli nse shihet Hna

  Hna sinjalizon ministrin e kalifit (kryetarit), ose ministrin e mbretit, apo ata q kryejn punn e tyre. Disa thon q jo, vetm nse shihet Hna e plot.

  Kapitulli nse shihen planett

  Prve Diellit dhe Hns, i thuhet njeriut se nse sheh yjet n prgjithsi, kjo aludon udhtim, pasi udhtart orientohen nprmjet tyre kur gjenden n det.

  Kapitulli nse shihet nata ose dita

  Sa i prket nats dhe dits, me to nnkuptohet drita dhe terri.
  Errsirat komentohen n disa forma, si: mohim (kufr), ngatrrim (rregullim), vshtirsi t ndonj gjje, risi...
  E, kush sheh se ka dal nga errsira n drit dhe sht prej njerzve t mir, ather kjo komentohet se atij do ti largohet varfria dhe do t bhet i pasur.
  Kurse drita do t thot dit dhe aludon pr udhzim. Fillimi i dits komentohet me fillimin e shtjes q dshiron ai, kurse gjysma e dits dhe fundi i saj gjithashtu komentohen me shtjen q dshiron ai.
  Kush sheh se tr koha ishte dit, kjo aludon pr vazhdueshmrin e shtjeve t tij dhe pr zgjatjen e jets s tij.

  Kapitulli nse shihet nxehtsia ose ftohtsia


  Nxehtsia komentohet me shqetsim e pikllim dhe sa m e nxeht, aq m e theksuar ajo (edhe shqetsimi ose pikllimi). Kurse ftohtsia aludon vshtirsi, sprov t hidhur dhe dnim. Thuhet se edhe varfri dhe dmtim.
  Gjithashtu, thuhet se nse njeriu sheh ftohtsi n kohn e duhur, ftohtsi q nuk i kalon kufijt e vet (nuk bhet e padurueshme ose shqetsuese), ather kjo nuk aludon pr dmtim. Po ashtu edhe nxehtsia. Allahu subhanehu ve teala e di m s miri.

  Kapitulli nse shihet ringjallja (kiameti) dhe shenjat e saj

  Nse shihet kiameti, kjo tek njerzit e mir aludon pr katr forma: shptim, gzime, sukses, prmirsim dhe prfundim t mir, kurse tek t kqijt sht e kundrta.
  E kush sheh shenjat e kiametit, si: fryrja e surit, dalja e Diellit nga perndimi, dalja e kafshs apo dika t ngjashme me to, ather ajo komentohet si sprov (fitne). Do t paraqitet sprova dhe do t shkatrrohet n t populli, por do t shptoj nj pjes e tij. Ai q ka par kt ndrr duhet t pendohet.
  E, kush sheh se sht marr dhe sht drguar te vendi ku jepet llogaria, ather kjo aludon se ai gjendet n gjendje hutimi, argumentuar kjo nga fjala e Allahut subhanehu ve teala: Njerzve u sht afruar koha e llogaris s tyre, e ata t hutuar n pakujdesi nuk prgatiten fare pr t. (Enbija, 1)
  Shikimi n ndrr i llogaris q jepet n Ditn e Kiametit komentohet n gjasht forma: dnim nga kryetari, pun, smundje, pikllim, lodhje, ose jet e shkurtr.

  Kapitulli nse shihet n ndrr Sirati


  Kush sheh veten e tij n kmb mbi Sirat, do t ket n dor vazhdimsi n disa gjra, bazuar pr kt n ajetin e Kuranit, ku Allahu subhanehu ve teala thot: Dhe q All-llahu t ndihmon ty me nj ndihm t fort. (Fet`h, 3)
  Kush sheh se e ka kaluar Siratin, do t sigurohet nga shum sprova dhe vshtirsi.
  E, kush sheh se sht rrzuar nga Sirati n zjarr, do t bjer n sprova dhe n fatkeqsi t mdha.

  Kapitulli nse shihet Peshorja (Mizani)

  Nse shihet Peshorja, kjo aludon pr shtrirjen (prhapjen) e drejtsis dhe largimin e zullumit.

  Kapitulli nse shihet kroi Kevther (havdul Kevther)

  Kush sheh se sht br kiameti dhe sht tubuar njerzimi te kroi Kevther dhe krkon uj, kjo aludon se ai q ka par ndrrn sht prej t dashurve t Allahut subhanehu ve teala. E, nse sheh se ka pir uj nga kroi, ather kjo aludon se ai do t vdes n Islam.
  Nse sheh se ai sillet rreth tij dhe krkon uj nga ai, por i ndalohet t pij, ather kjo aludon se ai person sht n bidate (risi).

  Kapitulli nse shihet xheneti

  Komentimi i xhenetit n ndrr bhet n nnt forma, t cilat jan: dituri, asketizm, dhunti, shptim, prgzim, hair, begati, knaqsi dhe siguri.

  Kapitulli nse shihen n ndrr ret

  Kjo komentohet gjithashtu n nnt forma, si: urtsi, udhheqsi, pronsi, mshir, ndershmri, dnim, thatsi, fatkeqsi dhe sprov.

  Nse shihet shi, ather komentohet si mshir, begati, krkim ndihme. E gjith kjo nse shiu sht n kohn e vet dhe nuk sht trazir (turbullir), ose nuk sht i shumt dhe sht n nj form q del nga suazat e zakonshme. Nse shiu bie n mnyr jo t zakonshme n ngjyr, sasi dhe n form, n kt rast komentohet gjithashtu si smundje, sprovim e luft.

  Kapitulli nse shihet n ndrr bora
  Nse shihet n ndrr bora, kjo komentohet si pikllim, smundje, dnim, prpos nse shihet duke rn pak dhe n kohn e vet.

  Kapitulli nse shihet n ndrr se po pikon shi

  Kush shihet n ndrr zbritja e shiut mbi degt e pems dhe kjo nxjerr gjethet e saj, n at vend do t ket mirsi.

  Kapitulli nse shihet breshri

  Breshri komentohet n pes forma, si: sprov, grindje, ushtri, thatsi dhe smundje.

  Kapitulli nse shihet mjegulla

  Ai q e sheh veten duke e rrethuar mjegulla, dshiron t pavrtetn dhe duhet ti friksohet Allahut subhanehu ve teala. Thuhet gjithashtu se ai q sheh mjegulln do t pikllohet dhe do t mrzitet. E, nse mjegulla largohet prej tij, ai do t largohet ose do t qartsohet nga ajo gj.

  Kapitulli nse shihet n ndrr kuqrrimi i horizontit pas perndimit

  Kush shihet kuqrrimi i horizontit, kjo aludon se njeriu q sheh ndrrn krkon nj gj. E, nse e sheh t fshehur, ather kjo aludon se ajo shtje ka prfunduar dhe se ai ka ardhur n prfundim.

  Kapitulli nse shihet n ndrr frika

  Shikimi i friks n ndrr aludon se njeriu q sheh ndrrn do t friksohet nga sunduesi (prijsi), ose nga ndihmuesit e tij. E, nse shoqrohet nga shiu, ather kjo komentohet si siguri dhe qetsi.

  Kapitulli nse shihet n ndrr vettima

  Kush e sheh vettimn duke goditur nj vend, at vend do ta godas nj dnim nga Allahu subhanehu ve teala aq sa ka qen madhsia e asaj vettime. Thot Allahu subhanehu ve teala: ... e ktij tndit t`i shkaktoj fatkeqsi nga qielli e t gdhij tok e lmuar (e zhveshur). (Kehf, 40)

  Kapitulli nse shihen errat

  Errat (q vijn nga t gjitha ant) aludojn pr qetsi, kurse era (q vjen nga nj an) komentohet si dnim.

  Kapitulli nse shihet n ndrr vala (e rrezeve t Diellit, e cila nga larg duket si uj, por n realitet nuk sht uj)
  Kjo komentohet si e pavrteta dhe si dituria prej s cils nuk ka dobi, bazuar n fjaln e Allahut subhanehu ve teala: E veprat e atyre q nuk besuan jan si valt (nga rrezet e Diellit) n nj rrafshin... (Nur, 39)

  Kapitulli nse shihet Pejgamberi sal-Allahu aljhi ve selem

  Nse shihen n ndrr Pejgambert e zgjedhur, kjo aludon pr krenari dhe nder, kurse shikimi i Pejgamberve t tjer aludon pr fitore dhe triumf. Shikimi i nj Pejgamberi aludon pr fen dhe kryerjen e ndonj amaneti.

  Kapitulli nse shihen sahabt (Allahu qoft i knaqur me ta)

  Kjo komentohet sipas gjendjes s sahabit q shihet.

  Kapitulli nse shihen tabiint

  sht thn se kjo aludon pr pasimin e ndonj vepre dhe t ndonj morali t mir.

  Kapitulli nse shihet n ndrr marrja abdest

  Kush sheh veten duke marr abdest me uj dhe e ka prfunduar abdestin, kjo aludon se do t`i plotsohet e mira q krkon.
  E, nse sheh se nuk e ka prfunduar abdestin, apo ka marr abdest me uj me t cilin nuk lejohet t merret abdest, ather kjo komentohet se nuk do t prfundoj shtja q ai krkon.

  Kapitulli nse shihet marrja gusul

  Gusuli aludon pr pastrim n fe dhe pr vepra t mira. Thuhet gjithashtu se sht shtim n bukuri sipas gjendjes s ndrrs dhe llojit t ujit me t cilin merret gusul.

  Kapitulli nse shihet vetja n namaz

  Namazi n prgjithsi komentohet si gj e lavdishme n kt bot dhe n botn tjetr.
  Thuhet se nse njeriu e sheh veten duke falur namazin e dreks, ather kjo aludon se ai sht mesatar n punt e tij dhe do t krenohet po at dit sipas kthjelltsis s asaj dite.
  Kush e sheh veten duke falur ikindin, kjo aludon se ai e ka kaluar pjesn m t madhe t asaj pune q sht duke br, ose po e krkon dhe nuk i ka mbetur prej saj vetm se pak.
  Kush e sheh veten duke falur akshamin, kjo aludon se ai do t veproj prmirsime n at q ka obligim ndaj familjes s tij.
  Kush e sheh veten se sht duke falur jacin, kjo aludon se ai sillet mir me familjen e tij dhe se fut gzim n zemrat e tyre.
  E, kush e sheh veten duke falur sabahun, ajo aludon se ai fillon nj pun q rezulton me nj prmirsim si shkak i jetess s tij.
  do mangsi n namaz aludon pr mangsi n fe dhe kush sheh se falet jo n drejtim t kibls, ka mundsi q prej saj t dal vepr q kundrshton ligjet e sheriatit.

  Kapitulli nse shihet leximi i Kuranit

  Kush sheh se po lexon ndonj pjes nga Kurani Famlart dhe nuk di se far ka lexuar ose ka harruar, nse ka qen i smur, do ta shroj Allahu subhanehu ve teala. E, nse ka qen i shqetsuar, do tia largoj Allahu subhanehu ve teala shqetsimin. Nse ka pasur frik, do tia largoj at, argumentuar nga fjala e Allahut subhanehu ve teala: ...dhe shrues pr at q gjendet n gjokse. Thuhet gjithashtu se ai q e sheh veten duke lexuar Kuran, do t flas t vrtetn, argumentuar nga fjala e Pejgamberit sal-Allahu alejhi ve selem, i cili thot: Kurani sht argument pr ty, ose kundr teje.
  N prgjithsi, kush e sheh veten duke lexuar Kuran, atij do ti mundsohet t bj adhurim, kurse ai q bn hatme do t ket prfundim t mir.

  Kapitulli nse shihet thrritja e ezanit

  Thuhet se kush e sheh veten n ndrr duke thirrur ezan n nj vend t njohur dhe sht besimtar dhe veprmir i devotshm, do ta furnizoj Allahu subhahenu ve teala me vizitn e Qabes, bazuar pr kt n ajetin e Kuranit: "Dhe thirr ndr njerz pr haxhin ..." (Haxh 27)
  Kush e sheh veten duke thirrur ezan n nj vend t panjohur, kjo aludon pr nj gj jo t plqyer. Nse ai q sheh sht fasik, kjo aludon se ai do t vjedh.
  E, kush sheh veten se po thrret ezan n minaren e xhamis, kjo aludon se ai person i thrret njerzit n respektimin e urdhrave t Allahut subhanehu ve teala.

  Kapitulli nse shihet n ndrr brja e duave

  Kush e sheh veten duke br dua pr vete dhe duke krkuar nga Allahu subhanehu ve teala mshir dhe duke iu prkulur Atij, prfundimi i tij do t jet i mir. E, nse sheh se bn dua pr nj person t mir, at do t kaploj e mira e ksaj dunjaje dhe e ahiretit.
  Kush e sheh veten duke br dua pr njeri fasik ose zullumqar, ather kjo aludon se ai sht ndihmues i tij n zullum.
  E, kush e sheh veten se dshiron t bj dua, por nuk mundet, ather kjo komentohet se nga ai person nuk ka mirsi.

  Kapitulli nse shihet n ndrr brja dhikr (prmendja e Allahut)

  Kush e sheh veten duke br shum dhikr, ather kjo aludon se ai person sht nga t shptuarit, bazuar n fjaln e Allahut subhanehu ve teala: Merr prej pasuris s tyre (t atyre q pranuan gabimin) lmosh q t'i pastrosh me t dhe t'u shtosh (t mirat) dhe njkohsisht lutu pr ta, se lutja jote sht qetsim pr ta. All-llahu dgjon dhe sheh. (Teube, 103)

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr Mekn

  Nse dikush e sheh veten n Qabe, kjo aludon se ai person do t jet i mbrojtur nga fatkeqsit e ksaj bote, bazuar n fjaln e Allahut Fuqiplot: A nuk e kan vrejtur ata se Ne kemi br vendin e shenjt (Mekn) t sigurt, e njerzit pr rreth tyre rrmbehen (plakiten, mbyten). (Ankebut 67), apo ndoshta do t furnizohet me shkuarje n haxh.

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr Medinn

  Nse dikush e sheh veten n Medinn e Pejgamberit sal-Allahu alejhi ve selem, kjo aludon se ai person shoqron tregtart dhe do t furnizohet me t mirat e fes dhe me t mirat e ksaj bote nga ata.
  Nse dikush e sheh veten n xhamin e Pejgamberit sal-Allahu alejhi ve selem, kjo aludon se ai do t arrij t mirn.
  E, kush e sheh veten duke qndruar pran dyerve t haremit (xhamis) t Profetit sal-Allahu alejhi ve selem apo dhoms s tij duke br istigfar (krkuar falje), kjo aludon pr pendim dhe falje, bazuar n fjaln e Allahut subhanehu ve teala: ...E, sikur t vinin ata te ti, pasi ta ken dmtuar veten e tyre (nuk kan pranuar gjykimin tnd), e t krkonin ata vet ndjes te All-llahu, e edhe i Drguari t krkoj ndjes pr ta, ata do t kuptonin se All-llahu pranon pendimin dhe sht mshirues. (Nisa, 64)

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr xhamin e Kudsit dhe tokn e bekuar

  Nse dikush e sheh veten n tokn e bekuar, kjo aludon se ai person urdhron n t mir. Gjithashtu thuhet se do t pastrohet nga mkatet apo do t arrij begati, ose aludon pr adhurim.
  E, kush e sheh veten e tij n xhamin e Kudsit, kjo aludon se ai person sht fetar, besnik dhe ndoshta do t bj haxhin. Gjithashtu thuhet se aludon pr siguri dhe paqe.
  E, kush e sheh veten e tij afr saj, kjo aludon pr bindje.
  Nse dikush e sheh veten n ndrr duke hyr nga dera e quajtur rahmeh (mshir), kjo aludon pr mshir. Por nse e sheh veten duke hyr nga pas dere (nga ana e jashtme), ather kjo aludon se nuk ka hair nga ai person, bazuar n fjaln e Allahut subhanehu ve teala: Ditn kur hipokritt dhe hipokritet atyre q besuan u thon: "Na pritni (ose na shikoni) t ndriohemi prej drits suaj!" U thuhet: "Kthehuni prapa jush (n dynja) e krkoni ndonj drit!" Ather vihet ndrmjet tyre njfar muri q ka nj der, e brendia e tij sht mshir (xheneti), e ana e jashtme e tij sht dnimi (zjarri). (Hadid, 13)

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr veprat e haxhit

  Kush e sheh veten e tij duke br prpjekje pr t shkuar n haxh apo pr t vizituar varrin e Pejgamberit sal-Allahu alejhi ve selem, ose duke br prpjekje pr t shkuar n xhamin e Kudsit, e tr kjo aludon se ai person krkon nj shtje t lavdruar dhe do t falnderohet pr t, bazuar n hadithin e Pejgamberit alejhi selam: Nuk udhtohet (me qllim adhurimi) prpos n tri xhami: Mek, Medin dhe n Kuds.
  E, kush e sheh veten se po prpiqet t udhtoj drejt njrs nga kto tri xhami, por nuk ia del dhe nuk ka fuqi t shkoj atje, kjo komentohet n kt mnyr: Nse sht i pasur, do t varfrohet dhe nse sht i varfr, kjo aludon se sht lidhur me nj shtje t ciln nuk ka mundsi ta kryej.

  Nse dikush sheh n ndrr universitet, shkoll ose xhami, t gjitha kto komentohen si siguri.
  E, kush e sheh veten duke ndrtuar dika t till, kjo aludon se ai do t jet dijetar dhe do t pasohet.
  Thuhet se ai q sheh veten n ndrr duke ndrtuar xhami, do t martohet me nj grua fetare.
  Minarja komentohet si udhheqsi, ose si ai q kryen punn e tij apo gjykatsi.
  Thuhet se minarja aludon pr thirrjen e njerzve n pun t mira.
  E, kush e sheh veten n ndrr duke rrnuar minare, kjo komentohet se ai person bn nj vepr t keqe dhe si shkak i saj do t ndahet xhemati (populli) musliman.
  Kush sheh n ndrr se sht ngritur n minber dhe flet mbi shkenca t ndryshme me urtsi apo edhe ligjron, kjo aludon se, nse sht nga ai kalibr, ai do t bhet imam (prijs), ose nga ata q kryejn po at pun. Kjo aludon pr ngritjen dhe nderimin e tij.
  E, nse nuk sht nga ai lloj, ather do t bhet dikush nga t afrmit apo fqinjt e tij, nse gjendet dikush q e meriton nj gj t till.
  E nse ndonj grua e sheh veten n ndrr duke ligjruar dhe duke folur me dituri dhe urtsi, kjo ndrr aludon se ajo do t zbulohet (do t`i merret fytyra).

  Kapitulli nse shihet n ndrr varri i ndonj Pejgamberi ose njeriu t mir

  Kush sheh n ndrr varrin e ndonj Pejgamberi, kjo aludon se do ta godas nj e mir dhe begati. Gjithashtu thuhet se po ai Pejgamber do ti bj atij shefat.
  E, nse ai sheh ndonj ndryshim tek ai Pejgamber (p.sh. se ka rruar mjekrn), kjo aludon se ai person ka mangsi n fen e tij.

  Kapitulli pr at q sheh luft ose t qndruarit n front

  Kush e sheh n ndrr veten e tij duke luftuar pr hir t Allahut subhanehu ve teala, kjo komentohet si qndrueshmri e tij dhe e familjes s tij, zgjerim i furnizimit t tij dhe pasurim i tij, bazuar n fjaln e Allahut Fuqiplot: Kush shprngulet pr hir t (t fes) All-llahut, ai gjen mundsi t madhe dhe begati n tok... (Nisa, 100)
  E, kush e sheh veten se sht vrar nga duart e jobesimtarve n luft, kjo aludon se do t gzohet, do ti shtohet risku (furnizimi) dhe jeta, bazuar n fjalt e Allahut xhele shanuhu: Kurrsesi t mos mendoni se jan t vdekur ata q ran dshmor n rrugn e All-llahut. Prkundrazi, ata jan t gjall duke u ushqyer te Zoti i tyre. Jan t gzuar me at q u dha All-llahu nga t mirat e Tij ... (Ali Imran, 169-170)

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr agjrimin ose prishjen e tij

  Kush e sheh veten e tij duke agjruar, kjo aludon se ai person i prmbahet fes s tij dhe flet pak pr at q nuk i intereson.
  E kush e sheh veten duke br at q sht e ndaluar pr tu br nga agjruesi, kjo aludon se ai person nuk e prfill fen e tij.
  Kush e sheh veten n ndrr duke br iftar n kohn e caktuar, ather kjo aludon se ka gjetur hair dhe furnizim t madh n fen dhe dynjan e tij dhe se prej tij sht larguar pikllimi dhe frika.
  E, kush e sheh veten e tij duk br iftar para kohs s caktuar, kjo komentohet se ai person prgojon njerzit ose gnjen, ndoshta aludon edhe pr smundje ose udhtim, bazuar n fjaln e Allahut subhanehu ve teala: ... E, kush e prjeton prej jush kt muaj, le t agjroj, ndrsa kush sht i smur ose n udhtim ... (Bekare, 185)

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr duke dhn lmosh (sadaka)

  Nse shihet n ndrr dhnia e lmoshs, kjo komentohet n kto forma: Nse sht dijetar dituria e tij do t shtohet, nse sht udhheqs, pushteti i tij do t zgjerohet, nse sht tregtar, fitimi i tij do t shtohet ose do t fitojn njerzit nga ai. E, nse sht mjeshtr, do t msojn zanat prej tij. Thuhet se nse e sheh veten duke shprndar lmosh, ky njeri do t ket begati n pasurin e tij dhe do t furnizohet me pendim, mbshtetur n fjaln e Allahut subhanehu ve teala: Merr prej pasuris s tyre (t atyre q pranuan gabimin) lmosh q t'i pastrosh me t dhe t'u shtosh (t mirat) ... (Tevbe, 103)

  Kapitulli pr at q sheh n ndrr dhnien e zekatit

  Nse dikush sheh n ndrr se po jep zekat, komentimi sht n kto forma: prgzim, mirsi, begati, fitim, shrim, kryerje (obligimi), lehtsim i ndonj gjje t vshtir, kryerje e ndonj nevoje dhe ndriim.  Prktheu: Fatmir Rai
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 20. #20
  Citim Postuar m par nga ruela Lexo Postimin
  selam alejkum

  a ka dikush ne forum qe di ti shpjegoje endrat..nqs po te lutem me thoni
  gjeje me google faqen.... perty moter... aty eke nje fjalor shum te bukur FJALORI I KOMENTIMIT TE ENDRRAVE.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Enderrat e sotme per Greqine e Madhe.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-06-2006, 14:12
 2. Endrrat
  Nga PrInCiPiEl n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 11-01-2005, 02:51
 3. U Arratisn Dhe ...endrrat!...
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-03-2003, 05:37
 4. Endrrat:interpretim I Reales Apo Parathenie?
  Nga zarathustra n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 04-08-2002, 12:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •