Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69

Tema: Kryezinjt..

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kryezinjt..

  Eshte nje katund ne mos gaboj ne treven e Pukes.. qe quhet Kryezi..
  Nga kjo treve thuhet se kan dale shum fise te veriut ne shqiperi por dhe te kosoves..

  Ku ka tjeter fise me llagapin Kryeziu..
  Po katunde me kte emer?
  Po ne Kosove sa te perhapur jane fisi i Kryezive dhe a kan lidhje me njeri tjetrin?
  A jane musliman apo dhe katolik?

  bujrum kush di dicka..

  ja psh nje Kryezi i njohur..

  --

  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lir
  • Ten things you didn't know about Wikipedia •Shko te: navigacion, krko
  Ekrem Kryeziu lindi m 1943 n Pej, Kosov. sht regjisor pr film dhe televizion, autor filmi dhe producent filmi nga Kosova.

  Diplomoi n Akademin e filmit n Beograd, dega e dramaturgjis, n klasn e prof. Josip Kulungjic. Si student ishte i angazhuar n TVB n punt e spikerit e m von edhe t regjisorit n redaksin n gjuhen shqipe t TV Beogradit. Nga ajo koh fillon edhe puna e tij si regjisor n TV dhe kinematografi. Momentalisht ligjron n Prishtin lndn e dramaturgjis. Radhitet si regjosori produktiv n prodhimin e filmit, televizionit dhe teatrit n Kosov.

  Ekrem KRYEZIU, Ne TVB nga fillimi 1966 qe si profesionist i vrtet pas shkollimit ne Akademin e filmit luajti nj rol me rendsi ne aftsimin dhe prkujdesjen artistike te puns me kamere te xhiruesve te redaksis Shqipe ne TVB gjate viteve 1967-1973. Ne vitin 1967 mori pjese ne realizimin e filmit te pare ne gjuhen shqipe UKA I BJESHKEVE TE NEMURA (1967) si asistent i regjisorit Miki Stamenkovic. Kryeziu dinte ta prdorte kamern e filmit dhe ne shume raste ka xhiruar dhe ka kryer punt e montazherit ne montimin e kronikave pr lajme dhe emisione te ndryshme.
  Autor dhe regjisor i shquar i teatrit, filmit dhe televizionit. Studion fillimisht pr drejtsi, n Zagreb dhe m pas dramaturgji, n Beograd, ku diplomohet, m 1970. Pas studimeve nis nj karrier t gjat e t pasur, si prozator, autor dramash, skenarist, regjisor e produktor, nj karrier q i jep edhe shum mime. Prve se shkrimtar e artist i angazhuar, sht edhe publicist e analist politik, i botuar brenda dhe jasht Kosovs. Q kur ishte student, filloi t punoj n TV e Beogradit, si skenarist, redaktor dhe regjisor. Pas demonstratave t vitit 1981, burgoset dhe dnohet me tet vjet heqje lirie, pr veprimtari “irredentiste dhe kundr-revolucionare me qllim t rrzimin e sistemit n Jugosllavi”. Lirohet m 1985. Themelon kompanin e prodhimit t filmit dhe muziks “Labia” dhe i rikthehet puns si produktor, skenarist e regjisor. M 1996 themelon degn e Dramaturgjis n Fakultetin e Arteve t Universitetit t Prishtins, t ciln e drejton pr tre vjet. Me fillimin e lufts s Kosovs, n prill 1999 dbohet nga regjimi serb pr n Maqedoni, prej nga ku emigron pr n SHBA. Pas tre vjetsh prvoje pune n media dhe industrin e reklams, rikthehet n Prishtin, ku jeton edhe sot. Vazhdon t punoj n Fakultetin e Arteve t UP si profesor i dramaturgjis. Merret dhe me publicistik dhe analiza politike. Lista e titujve t veprave t Kryeziut, si autor dhe regjisor sht shum e gjat. Ajo prmban njmbdhjet filma dokumentar, prej t cilve “Nj lindje” ka fituar mimin ORWO, m 1973; dy seriale televizive (“Po e zm, po e zm” 1971, skenarist e regjisor dhe “Pranvera n Prishtin” 2001, skenarist); tri teledrama (“T ngujuarit” 1972, “Epoka para gjyqit” 1978, “Xhani Ballkaneze” 1980); tet filma TV (“Buka” 1974, “Por” 1974 – regjia m e mir n Festivalin e Filmit TV, Portorozh, “E kafshoja terrin” 1977 – filmi m i mir dhe regjia m e mir po at festival, m 1978 dhe mimi i tret n festivalin ndrkombtar “Prix d’ Italie”, n Milano, “Kur pranvera vonohet” 1978 – version kinematografik dhe televiziv me katr pjes, “Gjurm t Bardha” 1979 – version kinematografik dhe televiziv me katr pjes, “Nj jet e tr” 1980, “Gjurm t Bardha” 1980 – “Arena e Bronzt” pr regjin n Festivalin e Filmit t Jugosllavis, n Pula, “Viktimat e Tivarit” 1993 dhe “Rruga Pa kthim” 1994; dy videokomedi “Pa pardon” dhe “Sherif Patrioti” 1995; dy filma artistik “Buka e hidhur” dhe “Dashuria e Bjeshkve t Nmuna” 1997; Ndrsa n fushn e teatrit, ai ka nnshkruar tekstet dhe regjin e disa dramave t suksesshme, si “T ngujuarit”, 1971 Prishtin, “Epoka para gjyqit” 1978-2003, Teatri Popullor,Gjakov, Teatri Popullor, Tiran, “Korridoret e Tmerrit” 2002, Teatri Kombtar, Prishtin, “Lulekuqet” 2004, Teatri Kombtar Gjakov, “Teuta ose qerrja e fitores” 2004. N dramat e tij, Kryeziu merret kryesisht me temn dhuns politike dhe rebelimin ndaj saj, ndrgjegjsimin e individit dhe komunitetit pr astin historik.
  --
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 21-11-2008 m 10:33

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,261
  Pershendetje brari!
  Me mbiemrin Kryeziu ka edhe ketu ne nje fshat qe quhet Qukes.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Ekrem Kryeziu sht pasardhs i drejtprdrejt i familjes Kryeziu t Gjakovs.Besoj se i din lidhjet farefisnore t ksaj familje me familjen e Mbretit Zogu i Par.
  Kjo familje,pas LDB-de -fakto sht zhdukur nga skena politike e Kosovs dhe Shqipris,pr shkak t lidhjeve me anglezt.sht nj nga familjet m t persekutuara kosovare nga dy regjimet komuniste t tirans dhe Beogradit.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  po cfar kuptimi ka kryezi-u..
  ka pas dikush kryet e zez a cfare..
  pse aq i perdorur si toponim katundesh e si mbiemer.. kryeziu..?

  bes..fol per kryezinjte e zones se quksit.. nga do e ken prejardhjen?

  gurkuq.. fol per kryezinjt e gjakoves.. aq sa di..

 5. #5
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Prgzime Brari pr kt tem t goditur!

  Un desha t shtoja se mbiemri KRYEZIU sht shum i prhapur ndr Arvanitt e Greqis, kuptohet q ata e kan br Kriezis por e rrnja e mbiemrit t tyre sht pikrisht kjo fjal Kryeziu. Un nuk kam informacion n qoft se ata kan lidhje me Kryeziun e Puks apo jo
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ka nje treve ne veri te shqiperise qe mendohet se ka dhene fise te shquara shum prej te cilve jan sot ne kosove..
  i ksaj treve..eshte dhe zona e puk iballes..ku eshte dhe katundi apo mahalla kryezi..  nuk jam ekspert i ksaj fushe por duhet te gjejme informacione..

  thx flori per kte informate.. per arvanitasit..

 7. #7
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Nje nga Kryezinjte me te famshem mbetet ish lojtari i Tiranes, Naim Kryeziu, i cili me vone transferohet ne serie a ku per shume vite luan me Romen.Eshte nje nga lojtaret me te mire dhe me te famshem te historise se futbollit shqiptar.Naimi ka luajtur futboll per nje periulle te gjate prej dy dekadash,qe nuk eshte e zakonshme per vitet qe ai luante.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  naim kryeziu eshte o pejan o gjakovar.. se bashku me riza lushten gjithashtu nga kosova kan qene nxenes ne shkollen teknike te fullcit ne tiran ne vitet 1930 e ca.. dhe aty jan aktivizuar me futbollin me ekipet e shkolles e passtaj me klubet e tiranes se asaj kohe e me vone kan luajtur dhe ne ekipet italiane te asaj kohe..

  ja nje kryezi tjeter i famshem..

  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lir

  Ten things you didn't know about Wikipedia Shko te: navigacion, krko

  Antonios KryeziuAntonios Kryeziu apo Antonios Kriezis (Greqisht: Αντώνιος Κριεζής) (1796 - 1865) ushtar arvanitas pjesmarrs n Luftn e Greqis pr pavarsi m 1821 dhe m von u zgjodh kryeministr i Greqis.

  Kryeziu vije nga nj familje q banonte n ishujt Hydra dhe lindi n Troizin m 1796. Gjat korrikut t 1821-s shrbente n marinen e Greqis dhe m kt rast ai ishte aktiv n betejen e ishujve Samos dhe betejen detare t Spetses-it.

  Me ardhjen n fuqi t Otos n Greqi m 1836, Kryeziu u emrua minister i marins, nga 10 gushti i vitit 1841 shrbeu si kryeministr i kryengritsve kundr Otos deri n revulucionin e 3 shtatorit t 1843-s q ndodhi n Greqi.

  Kryeziu shrbeu si kryeministr i Greqis nga 24 dhjetori 1849-s deri m 28 maj 1854 dhe u ndrrua nga Konstantinos Kanaris-i.

  Vdiq n Athin m 1865.

  --  kush na gjen material per kryezinjte.. dera e madhe e beglereve te gjakoves.. me nje histori te pasur.. ne te kaluaren..

  ??

 9. #9
  Ti be brari a e ki kryt e zi? -Po cfar teme palidhje esht kjo?! - Marre !
  Mandej googlirat dhe na e nxerr nje emer kot....

  p.s
  do mbimer shqip ka nje far lloj etimologjie - 'historike'....
  Mos shkruaj veq hajt t'ia fus e nashta del dicka.
  And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  hajt be abzollut..shko e ruj delet.. ndokund..

  cka po duhet ty lidhja..

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Shtjefn Gjeovi
  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lir
  Find out more about navigating Wikipedia and finding information Shko te: navigacion, krko


  At Shtjefn Gjeovi
  Emri Mhill Konstandin
  Mbiemri Gjei-Kryeziu
  Lindur m 1873
  Lindur n Janjev, Kosov
  Vdiq m 1929
  Vdiq n Prizren, Kosov
  Kombsia Shqiptar
  Profesioni teolog
  Mirnjohje
  #Mirnjohjet


  Shtjefn Gjeovi (Mhill Kostandin Gjei-Kryeziu 1873 - 1929) veprimtar i shquar i lvizjes atdhetare, etnograf (kombprshkrues), arkeolog dhe shkrimtar. Lindi n Janjev t Kosovs, n nj familje me prejardhje nga Kryeziu i Puks. Vazhdoi msimet n kolegjin fetar t Troshanit (Lezh) e m pas n Bosnj. Zhguni i fratit dhe detyrimet ndaj kishs nuk ia ndrruan dot natyrn e nj malsori luftarak, me dashuri t flakt pr atdheun, pr popullin dhe pr kulturn e tij t lasht. N Kurbin m 1906 u ngrit me forc n mbrojtje t lufttarve t liris, kur shrbente n Gomsiqe t Mirdits, m 1909-1912 mori pjes gjallrisht n organizimin e kryengritjes antiosmane n ato an dhe vet u radhit n etat e lufttarve t liris; u ngrit m 1914 me guxim kundr grabitjeve, prdhunimeve e padrejtsive q bnte n popull ushtria pushtuese austro-hungareze; m 1920 mori pjes n luftn pr lirimin e Vlors nga pushtuesit italian. N Zara t Dalmacis, n Pej, n Gjakov luftoi kundr synimeve shkombtarizuese t serbomdhenjve ndaj popullsis e kulturs shqiptare. Pr kt arsye e vran serbomdhenjt n Zym t Gjakovs. Shkrimet letrare e shkencore t Shtjefn Gjeovit i prshkojn ndjenjat e atdhetaris, idet e prparimit t vendit nprmjet dijes e kulturs. M 1910 botoi veprn morale-didaktike "Agimi i Gjytetnis". sht ndr autort e par t drams shqipe me Dashtunia e Atdheut (1901). N shkrimet e mbetura t pabotuara, ndihen shqetsimet e autorit pr problemet kombtare e shoqrore.(Shqiptari ngadhnjyes 1904, Princi i Dibrave apo Mojs Golemi 1904, Mnera e Prezs 1902, Prkrenarja e Sknderbeut, etj).

  Ndihmesn m t rndsishme Shtjefn Gjeovi e dha n fushn e etnografis. Me nj pun shumvjeare prgatiti pr botim veprn madhore "Kanuni i Lek Dukagjinit" (Shkodr, 1933), q e bri t njohur n botn shkencore. Ka ln gjithashtu shkrime t shumta, t botuara e t pabotuara, pr doke e zakone t lindjes, t martess e t vdekjes, pr gjmn, pr mikpritjen e besn shqiptare, pr prshndetje e fjal t urta, por m s shumti u mor me t drejtn zakonore t popullit ton. N punimet e tij bri prpjekje t'i lidhte mitet e besimet e lashta vendase t popullit ton me ato trako-ilire e pellazge.

  Tabela e prmbajtjeve [fshih]
  1 Jeta
  1.1 Hila
  1.2 Shtjefn Konstatin Gjeovi
  1.3 At Gjeovi
  1.4 Ati i Arks
  1.5 Ati dhe vllanznia
  2 Tituj t veprave
  3 Mirnjohjet
  4 Shih edhe
  5 Lidhje t jashtme
  6 Burimi i t dhnave

  [redakto] Jeta
  Gjeovi i takon gjenerats s veprimtarve t erekut t fundit t shekullit XIX. Gjenerat n t ciln si fmij ka ndikuar lvizja kombtare shqiptare e cila arrin kulmin e saj me Lidhjen e Prizrenit. Ndikimi i ktyre rrethanave n t cilat u rrit Gjeovi shkaktoi q m von ai t kaprcente caqet e ideologjis fetare sa q edhe t mburrej me angazhimet e tij kundr ndasive mesjetare.

  [redakto] Hila

  Shtpia e lindjes s Hils n Janjev[1]Gjeovi u lind n Janjevn e varfr me kujtes si qytez e pasur e shekullit XVI, me shkolla, miniera e shtpi t zotit. T part e Gjeovit, t larguar nga malsia e Puks, kishin zn vend n Janjev. Si ishte zakon, edhe t part e Mhillit thirreshin sipas emrit t fshatit "Kryeziu" apo fisit t tyre "Gjei".

  N at koh, n rrugt e Janjevs fliteshin shqipja, serbishtja dhe turqishtja. N familjen e Gjeovit flitej shqipja, dhe vendosn q djalin e lindur n mesin e tyre m 12 korrik 1874 ta pagzoj Mhill. Mirpo shpejt filluan ta thrrasin shkurt Hil. Duket q sjellt aktive t Hils shkaktuan q prindrit ta drgojn at n shkolln e fshatit pr t msuar shkrim, kndim e njehsim. N shkoll i bije n sy priftit t Janjevs. Ky u propozoj prindrve t Hils q ta drgojn n nj shkoll m t mir si ishte kolegji fetar. M 1844 prindrit vendosn q Hiln 10 vjear ta nisin pr Shkodr.

  N Shkodr, Hila u paraqit para kolegjit franeskan. Nga aty e drguan pr msime n kolegjin e Troshanit q gjendej n afrsi t qytetit t Lezhs. Sipas shnimeve t tij, duket q mrgimi nga fshati n kolegji, ta ket munduar shpirtrisht aq shum sa q kjo thyemje do ta prcjell tr jeten e tij. Si do q t ket qen, n Troshan, Hils ju desht t msonte dije n gjuh t huaja.

  Kolegjin franeskan t Troshanit Hila e mbaroi n vitin 1888 dhe po kt vit, pr studime t mtejshme, shkoi n Bosnje. N Bosnje m 15 gusht 1892, Hila hyri n urdherin franeskan n kuvendin e Fojnics, dhe mbas vitit t provs, vazhdoi msimet liceale e filozofike n kuvendin e Dervents e t Banja Luks.

  Gjat periudhs s msimeve n kto shkolla, Hila si hobi kishte t merrej me zhvllimet e lvizjes kombtare shqiptare. Ai interesohej m tepr pr gjuhn dhe letrsin shqipe t kohs. Si duket pr kt arsye, prderisa ishte n Banja Luk, her pas here shkonte n Kreshev pr t dgjuar leksionet e Tolotcit mbi origjinn e lashtsin e gjuhs shqipe.[2] Gjat ksaj kohe Gjeovi filloj t ndiej vetn n gjendje t provonte t shkruante si poet. Si rezulltat i ksaj prove, punoi nj prmbledhje me vllim prej 350 faqesh. Duket q kjo prmbledhje t jet e ruajtur edhe m tej n manastirin franekan t Kreshevs. N monografin e Gjeovit thuhet t jet e titulluar dika si Metropolis Antibarensis Ecclisiarum Epsiscopalium subiecta e guerunt Historia.... Sido q t jet, ky dorshkrim duket t jet paralajmrues pr suksesin n karieren e tij edhe si teolog.

  Rreth przgjedhjes s shkollimit, me dshir apo si nevoj, n qarqet e studiuesve t historis shqiptare ka ende mendime se m shum ka qen nj przgjedhje : pasoj e nevojs. Sido q t jet tregu i shkollimt n kohn n fjal ishte i ngjasjshm me at t sotit, por pa konkurencn e gjuhs dhe fryms shqipe. Pr krijimin e ksaj konkurence kontriboj vet Hila me shkollimin dhe vepren e tij. Hila i kishte hyr msimeve 12 vjeare, si nj djal me trup t shkatht, t lidhur e mesatar, me nj fytyr zeshkane, me flok t zi dhe doli me nj emr t ri Shtjefn Konstatin Gjeovi. Pas mbarimit t studimeve t larta teolojike, m 29 qershor t vitit 1896 vije deri tek emrimi i Shtjefn Konstatin Gjeovit meshtar franeskan.

  [redakto] Shtjefn Konstatin Gjeovi

  At Gjergj Fishta: Shtjefn Gjeovi (grafik)[3]Mbas nj viti shrbim si meshtar n Troshan (Probandant dhe Rubrik), n korrikun e vers s nxeht t vitit 1897, Gjeovi shkon pr t shrbyer n Sllavakuqan t Pejs. Me t mbrritur aty, fshatart e presin si ishte zakoni, mirpo meshtari i ri kishte nj befasi pr ta. Ai, n vend q t'ju binin kumbanat nga goja e tij kumbuan fjalt T hapim shkolln shqipe n fshat[4]. Ky kushtrim q lshoj prifti i ri 23-vjear, dhe me t vrtet u realizua dhe n shkolln e hapur ai jepte msim. Sipas shnimeve t studiuesve, l t kuptohet q ai gjat gjith kohs kishte respektuar uniformn fetare dhe veprimtarin e tij e kishte prqndruar n praktik pr edukimin e fshatarve. Nga mesi i vitit 1899 Gjeovi filloj t shrbej n La Sabaste t zons s Kurbinit. Ktu, krahas shrbimeve fetare q i bnte Gjeovi e q si duket nuk i merrnin koh shum, ai filloj t mbledh visarin popullor, bn prshkrime gjeografike t ktyre anve t harruara. Si duket ndr shkaqet m t rndsishme t kaprcimit t detyrs s tij fetare, prpos fryms s Lidhjes n t ciln ishte rritur, rol t madh ka luajtur varfria dhe prapambetja e popullsis (krishtere dhe myslimane) n kto an malore. Kjo pasqyrohet nga shprehjet q i drejtohej atyre "Kshtu e ka thn zoti", "Shpresoni n jetn e amshuar t prtej varrit", dhe nga veprimtaria aktive e tij pr t ndryshuar at gjendje.

  Ndryshimin nga kjo gjendje Gjeovi e shihte n lirin dhe vetdijsimin e popullit pr t cilin shrbente. N kt plan, si i shkolluar q ishte ai kishte parasysh q liria nuk mund t vinte vetm pr nj krahin ku shrbente, dhe se pr vetdijsim duhet komunikimi. Pr kt qllim, n munges t mjeteve dhe t shtpive botuese, shkrimet q i shkroj ndr vite, Gjeovi i drgoi pr botim n revisten "Albania" gjat viteve 1900, 1901 dhe 1902. N kto 11 shkresa t botuara kishte poezi, fjal t rrala shqipe, gojdhna mbi Sknderbeun etj. N ann tjetr nuk ishin t pakta shkresat q ai i drgonte financuesve t shkollimit t tij. N kto shkresa ai kryesisht i njoftonte ata me gjendjen e rnd t popullit n gjitha sferat e jets, sidomos at ekonomike. Kjo ja vshtirsionte misionin e tij si shrbtor i Zotit. Kshtu, m 14 dhjetor 1900, Gjeovi i shkruan nj shkresprotest konsullats austro-hungareze n Durrs rreth tatimeve dhe mbledhjes s tyre nga ana e Muharrem Hajdar Ags s Krujs. E shkroj kt shkres me shpres q bashkbesimtart e tij do t'i ndihmoni me nrhyrjet e tyre pran administrats osmane.

  N ann tjetr Gjeovi hap shkolln e mbyllur t Lait m 1901. Mirpo mangsia e librave dhe mjeteve tjera msimore, e shtyen q t'i krkonte ndihm konsullats austro-hungareze n Durrs, dhe m vshtirsi arri q t marr disa abetare t Brukselit.[5] t cilat kishin prkthimin turqisht dhe lehtsonin msimin e germave latine.

  Si duket gjitha kto rrethana q e preknin drejtprdrejt shrbimin e tij si dhe rrethana tjera q jan t njohura nga historia e shtyen Gjeovin q t'i rrekt puns pr argumentimin e lashtsis s popullit t atyre anve t harruara. N t vrtet pr argumentimin e bindjes s tij nuk nevojiteshin mjete teknike, pos lapsit dhe letrs. Ai gjendej n mesin e burimit, n mesin e atyre q kishin trashguar at lashtsi. Me kt qllim nga goja e popullit mblodhi fjal t rralla, gj gjza, gojdhna, fjal t urat, norma kanunore etj. Edhe pr kohn e sotit, duket t jet interesat fletorja e shnimeve q mbante Gjeovi. N t, ndr t tjera gjenden s paku 23 emrtime pr lloje t ndryshme t flokve. Dhe po nga shnimet e ksaj fletore mund t shihet metodat e msimit q ai i zhvillonet. (prill - prit qit (shiu n'prill plot hir)). Nprmjet metodave t tilla edukative, paraqitjes s interesit pr problemet e popullsis, t qenurit shembull gjat grmimeve t para arkeologjike q i bnte (1902), Gjeovi popullit i paraqiste figurn ideale t shrbtorit t Zotit dhe t shrbtorit t shpirtit t tyre t ciln e ai dhe ata e quanin Atdhe.

  Po gjat ktyre viteve, fal pasqyrs s vet q krijonte, Shtjefn Gjeovi fitoj miqsin e disa personave me ndikim t lvizjes kombtare. Ai takoi shum figura t njohura nga historia e popullit shqiptar, po thuaj nga gjitha trojet (b.f. Durrsi, Berati, etj.). Gjat vizitave t bra ai vizitoi edhe malin e Tomorrit, ku i shkroi disa poezit cilat ju botuan n revisten "Albania". Ndr kto dallohet edhe vjersha "Beja e Shqyptarit" e cila ju botua nn pseudonimin "Lkeni i Hasit" n numrin 9, vitit 1902, n faqen 220 t revistes "Albania". N ann tjetr, po gjat ksaj kohe, Gjeovi mbledh format e alfabet t vjetr shqip, bn shpjegimin e shqiptimit t tij dhe mbledh 12 shnjat e nj kodiku t vjetr shqip.

  N baz t saktsis s datave q Gjeovi i shkruante, kuptohet q ai n janar t vitit 1906, sipas vendimit nr.21362, dat 30 dhjetor t vitit 1905 t Ministris s Jashtme t Austro-Hungaris filloi t punonte si msues i kurseve t gjuhs shqipe n Zar t Dalmacis. Q n dit e para, mbasi t bie n dijeni shkakun e largimit t msuesit t mparshm nga katedra e gjuhs shqipe n Borgo Erizzo, Gjeovi proteston. Kjo protest nga ana e pundhnsve shihej si nj rebelim dhe pas disa frkimeve me pundhnsit, pas gjasht muajsh, si duket i dshpruar largohet nga Zara. Largimi i tij u prcoll me disa kmbime t lerave n mes t pundhnsit, urdhrit franeskan dhe vet qendrs n Vatikan.

  Vern e vitit 1906, Gjeovi e kaloi i papunsuar, ndrsa vjeshten si drejtor i shkollave elemetare franeskane pr djem dhe vajza. Kto shkolla ishin hapur dhe financoheshin nga faktori politik i Austro-Hungaris q gjendej n Shqipri. Si duket kryekonsullt Austro-Hungarez n Shkodr e nnmonte Gjeovin. Si pasoj e ksaj vije deri tek frkime q pasqyroheshin n rrespektimin e protokollit t komunikimit ndrmjet tyre. Si do q t jet, ai n shkolln ku jepte msim prpos fmijve pr t cilt ishte parapar n mbrmje mblidhte edhe t rinj kryesisht shegrt, elhaki etj. Aty msohej pr lnd si historia, gjeografia t nivelit prkats. Afrsia e shrbtorit t Zotit me popullin e paraqitur me rastin e festimit t prbashkt t 1 Majit dits s shetis shkollore n Shkodr shkaktoj q ati t i bien n qaf edhe autoritete otomane. Pas disa letr kmbimeve n mes t administrates osmane, arqipeshkv Guerinit dhe konsullats austro-hungareze Gjeovi transferohet n Gomsiqe, ku m 31 maj t vitit 1907 hap shkolln shqipe.

  [redakto] At Gjeovi

  Kol Idromeno: At Shtjefn Gjeovi (1929), vaj[6]Mbas mbrimjes s tij n Gomsiq n maj t vitit 1907, prpos msimdhnies filloi t merret me aktivitete t shumanshme si n etnografi, arkeoogji, folklor, histori si dhe t interesohet pr shkrimtart shqiptar. Edhe Gomsiqi, po thuaj si gjitha trojet ku shrbeu At Gjeovi, ishte nj an e harruar. Kshtu m 31 maj t vitit 1907, At Gjeovi hapi shkolln e fshatit me ndihmen materiale t faktorit politik Austro-Hungarez t instaluar n Shqipri. Si duket informacionet q Ati i jepte, pr t huajt nuk vlenin m shum se dy banka ulse pr nxnsit. Si do q t jet ato dy banka At Gjeovi i prdori si mjet simbolik pr ta quajtur at dhom msimi "shkolla".

  Prderi sa Ati qndronte n Gosmiqe, ai u informua pr revulucioni turk (23 korrikut 1908) n perandorin osmane. Gjasht muaj m von Ati pranon lajmet kumbuese q doln nga tubimi n Manastir, e q thonin se toskt dhe gegt kishin vendosur pr nj alfabet t shqipes. Si duket kto lajme ai i pranoj si nj lajmtar t lufts q do t pasonte. Pr kt ai i rrekt puns pr mbledhjen e shnimeve rreth lvizjeve t kryengritsve. Si duket shkaqet e kyjes n etat e kryengritsve ende nuk jan hulumtuar si duhet edhe nga studiesit e historis po edhe nga teologt. Si do q t jet, Ati me pjesmarrjen e tij nga data 6 deri m 12 maj n luftimet e ashpra q u zhvilluan n vijn Vjerdh-Gosmiqe-Nara nga pikpamja e shum teologve ka kaprcyer vijen e tologjis aplikative. Mirpo nga shnime e tij rreth djaloshit nga Gojani[7] mund t vrehet qart se angazhimi direkt n luftime edhe pse n shiqim t par duket prtej angazhimit teologjik praktik (jasht fushs s predikimit) ai ishte brenda rregullave t saj. Ky pohim do t vrtetohet me angazhimet e tijt mtejshme.

  Pas shpalljes s pavarasis s shtetit Shqiptar, me shpres q struktura e re administrative do ta bnte at q duhej br pr zhdukjen e prapambeturis, Ati vendos t jep kontributin q pritej t jepet nga nj shrbtor i Zotit me shpres q do t ndihmohej m shum nga administrata e re e instaluar. Ai fillon hulumtimin e thell t dukuris s gjakmarrjes dhe fillon t hedh hapat e par pr zhdukjen e saj n njrn an dhe mbajtjen e shnimeve pr kt dukuri. Mirpo kjo veprimtari e tij nuk zgjati shum. Administrat e re, feudal e rregulla t vjetra, populli nuk e ndiente vetn t lir. Pas disa prpjekjeve pr kt qllim bie n kundrshtim me parin vendase dhe parin franeskane n Shkodr dhe gjat vitit 1914 endej andej-kndej pa pun. Edhe prkundr prpjekjeve t fshatarve pr kthimin e tij, nuk erdh deri tek kthimi.

  Pas dshprimit dhe zemrimit rreth mos shqyrtimit t drejt t shtjes s largimit t tij nga ana e Provincialit franeskan, At Gjeovi nga fundi i vitit 1916 mori rrugn e Thethit dhe u vendos atje. Thethi ishte nj "rrnoj" nga lufta, nga kolera dhe dimiri i egr i viteve 1916-1917. Shtpia nga ku duhej t kryente shrbimet Ati, ishte e zn nga komanda e ushtris austro-hungareze, e cila mbahej nga rrmbimet[8] e atyre pak ushqimeve q gjendeshin npr shtpia t fshatarve. Pr kto sjellje Ati protestonte m kot pran komandes s ushtris austro-hungareze n Shkodr.

  I vetmuar, n vend t harruar e t rrnuar, n mes t popullit pa ndihmen e ushtris q e ruante at popull, Ati e hap shkoll shqipe edhe ktu. Gjat ksaj kohe Ati i prkushtrohet kryekput aktiviteve teologjike praktike. N munges t kohs, ai prdorte vetm trurin e tij si mjet regjistrimi t t dhnave t nxjerra nga populli. Pa mbushur nj vit shrbimi n Theth, Ati transferohet pr n nj zon tjetr t harruar - Prekal. Aty gjeti grmadhat e shtpis nga ku do t shrbente. Pas mkmbjes filloj t merret me dukurin e cubave q ishte paraqitur m t madhe. Pasi bri disa hulumtime dalloj cubat e shtyer nga jeta dhe ata q e kishin pr argtim apo ishin n shrbim t bajraktarve. Pr parandalimin e ksaj dukurie korri disa suksese t pjesrishme edhe prkundr faktit q iu desht t ballafaqohej drejt pr drejt edhe me cubat nn shrbimin e bajraktarve. N ann tjetr m 17 shtator t 1917-s, n nj dhon t shtpis ku banonte hapi shkolln shqipe. Pr kt veprim ai njofton edhe Drejtorin e Prgjithshme t Arsimit n Shkodr ku edhe tregon ndr tjera se i mbante msimet dy her n dit, paradite kishte 26 djem ndrsa pasdite 11 vajza. Tentimet e tij pr t trhequr ndihma materiale n fillim iu kushtzuan me futjen e shkolls n objektin fetar e m von u shndruan n krcnime pr ndalim veprimtarie si msues pr t ciln edhe ashtu nuk shprblehej.

  [redakto] Ati i Arks

  Monumenti i At Shtjefn Gjeovit n Zym t HasitN fillim t vitit 1919 mbas protests t br nga Shkodra, pr mos shqyrtimin e shtjes s largimit t tij, Ati transferohet nga Prekali pr n Troshan afr Lezhs. Ati kthehej n troshan pas 36 viteve, ku kishte ardhur pr her t par nga Kosova si Hila 10 vjear. Gjat qndrimit t tij aty merret me ish-hobin e tij, tani si nj arkeolog (vjetrsor) i specializuar pr trojet ku shrbente. Duke prdorur hobit e tij, Ati kishte krijuar pasqyrn shembullore t shrbtorit t popullit ndrsa me prpjekjet pr popullarizimin e ktij hobi n nj an shpresonte t ngriste arsyen e nevojs s shkrim-leximit n masat e gjra t popullit, e n ann tjetr shpresonte t ngriste ndrgjegjen pr ruajtjen e lashtsis. Si do q t jet ai arriti q t mbledh m se 500 objeke t ndryshme me vler arkeologjike. [9] Diku mbas 50 viteve, grupe t specializuara t arkeologve gjat grmimeve ndr gur t vendgrmimeve gjenin t shnuara fjalt "Shtjefen Gjeovi - viti 1923" (viti ka-ka). Si do q t jet ken Ati vdiq i varfun edhe prundr gjass q t vinte tek pasurimi siq ishte rasti m 1905 me Paal Traeger-in, vdiq duke marr me vete edhe prbuzjen naive q i bhej kohve t fundit rreth hobit t tij. Nga shnimet e grmimeve t Atit, pr arkeologt e ditve tona duket t jen t rndsis s veant itja n drit e ngjajshmris s historis (elementeve kulurore) s ktyre trojeve me trojet etruske (Hetruskt e lasht).

  [redakto] Ati dhe vllanznia
  Edhe pas tronditjes s fundit q iu desht ta pranonte m 14 mars t vitit 1920, Ati me shprehjen e tij vllaznia ja arriti q t zbatoj me besnikri msimet nga profesioni i tij si teolog dhe me po aq besnikri t i shrbej popullit pr t cilin ishte caktuar. Ishte kjo shprehje simbolike e cila si duket paraqet aftsin e tij gjat gjith jets, q nga koha kur e thrrisnin Hil, aftsi e cila mund t prfshihet me nj shprehje zbatimi pa hile i msimeve teologjike. Veti kjo e cila edhe kundrshtart m t mdhenj t msimeve mbi Zotin para emrit t tij i armatosi pr mse 40 vjet sa ishin n sundim.[10] Ati e tha shprehjen kur Nn Tereza ishte 10 vjeare dhe ende quhej Anjez Gonxhe Bojaxhiu, por edukohej n frymn, si ishte edukuar Hila n frymn e lidhjes shqiptare t Prizrenit e arsimohej n gjuh t huj. Si do q t jet, rezulltat e fryms q kishte ngritur n kto troje t harruara, Ati nuk arriti t i shijoj[11] dhe mori me knaqsi rrugn tek vllaznia e tij n Vlor. Nj tjetr nga kto troje q kishte nxitur edukaten e lidhjes, vite m par iu kishte lutur sulltanit q t mos e provonte, se "o do tradhtoj Atdhen o ty" - fryma e lidhjes kishte kryer me sukses misionin e saj dhe prhapej gjith andej nga hapeshin shkollat shqipe.

  Pr shkak t problemeve t organizimit t udhtimit pr n Vlor, Ati mbeti mbet pa e par Elbasanin, dhe u ngujua pr disa dit n Durrs nga ku shkoi pr vizit n Tiran. M 21 prill 1920, Ati mbrrin n Vlor, ku si duket nuk pritet mir nga autoritete italiane t vendosura aty. Sapo mbrriu aty, Ati krkoi trheqjen e ushtris italiane nga objektet fetare. Mirpo si duket aty i mbeti kapelani apo si e quante Ati, "ngatrestari". Pas refuzimit t zbatimit t detyrs pa largimin e ngatrestarit filluan frkimet jo vetm me faneskant n Shkodr por edhe me kryepeshkopin e Durrsit. Kryepeshkopi Bianki nuk i drgonte lejen pr ushtrimin e detyrs ndrsa, Shkodra i vononte rrogn. Prundr ktyre frkimeve me institucionet, Ati befasohet me pritjen q i bn populli i Vlors, por jo vetm m kt. Prderi sa Ati prpiej t hapte shkollen shqipe me ndihmen e popullit, komanda ushtarake e Vlors ankohej pr t n Vatikan, si pr nj person t pa durueshm.

  Gjat kohs s lirimit t Vlors, Ati mbledh shnime mbi lvizjet e armatosura dhe shpirtrore t kryegritsve t cilat i artikullon nprmjet metodave aktuale t kohs si ishte publikimi i vjershave. Si duket artikullimi i till, Atit i kushtoj me transferimin e tij si Rubik i Mirdits, pas tet muajsh (deri nntor 1920) shrbimi n Vlor. N Rubik Ati kthehej pas 20 viteve, dhe aty e priste ndikimi i feudalistve t vjetr. Aty shkroi punimin "Sebasti n'Arbeni apo n'Armeni" i cili ju botua m 1921. Si duket n kt punim Ati ishte thelluar rreth shtjes t ashtuquajtur Sapajt. Gjat qndrimit aty, Atit i vijn krkesa nga studies pr t dhna rreth disa fjalve. N ann tjetr nga qendra e franeskanve n Shkodr, i vinin akuza pr hajni gjat shrbimit n Vlor. Ktyre akuzave iu prgjegj me shpjegimet q atje kishte qndruar edhe pa ngrn dhe se qendra nuk i kishte mbuluar shpenzimet e udhtimit nga Shkodra n Vlor dhe nga Vlora n Shkodr.

  [redakto] Tituj t veprave
  Dashtunia e Atdheut (1901 - dram)
  Shqiptari ngadhnjyes (1904)
  Princi i Dibrave apo Mojs Golemi (1904)
  Mnera e Prezs (1902)
  Prkrenarja e Sknderbeut
  Kanuni i Lek Dukagjinit (Shkodr, 1933)
  [redakto] Mirnjohjet
  Medalja e Art e Lidhjes s Prizrenit Kosov
  Monumenti i At Shtjefn Gjeovit
  [redakto] Shih edhe

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  2. Andon KRYEZIU (1796-1865) lindi n ishullin e Hidrs m 1796. Familja e tij kishte ardhur n ishull n shekullin XVII. Rrnjt e fisit t Kryezinjve gjenden n fshatin arvanitas Krieza t Eubes jugore. Qysh n fillim t lufts s 1821 luftoi gjithnj n vijn e par dhe si dor e djatht e admiral Andrea Miauli. M 1836 bhet ministr i Marins detare greke,m von bhet krye kujdestar i oborrit t mbretit Otton dhe zgjidhet kryeministr n 1842-1844, dhe n vitin1849-1854. Gjat periudhs q ishte kryeministr zgjidhi problemin e madh kishtar t asaj kohe me shpalljen e Kishs Autoqefale Greke m 1850 duke e shkputur prgjithmon nga qendra e fes ortodokse n Stamboll. Ishte i pari njeri q u b nnadmiral i Marins greke dhe u caktua adjutant i mbretit Gjeorgjit t par t Greqis. Vdiq m 1865 n Athin dhe u varros me nderime t veanta t mdha.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Andrea Kryeziu (1813-1880)

  Lindi n ishullin e Hidrs. Pr piktur studioi n Paris. Dhe kur u kthye n Greqi, u emrua msues i vizatimit n gjimnazin Ermupoli n ishullin e Siros. Vepra t ktij piktori ka n Galerin Kombtare Greke, n Galerin e Patrs dhe n koleksione private. Nga veprat m me vler t Andrea Kryeziut jan Kapedani nga Psara, Mbrritja e mbretit Gjeorgjio n Greqi dhe mjaft tablo me tema detare, dhe portrete. Andrea Kryeziu vjen nga familje e shquara q i kan dhn shum pavarsis s Greqis dhe kan qen aktiv n jetn politike t Greqis. Fisi Kryeziu jan arvanitas dhe pr her t par me dokumente t shkruara i ndeshim n shek. XVII n ishullin e Hidrs. Por sipas gojdhnave, ata kan ardhur n Greqi nga viset shqiptare t Kosovs. Edhe sot e ksaj dite n Kosov ndeshim mbiemrin Kryeziu i cili i prket mbiemrave t kuptimit n gjuhn shqipe, pra fjala Kryeziu apo Kriezis nuk ka kuptim n gjuhn greke. Valt e mdha t mrgimit t arbrve nga pushtimi i tokave t tyre n veri nga sllavt dhe m von nga osmant turq bn q edhe fisi i Kryezive t shprngulen dhe t vendosn n Greqi si shum familje t mdha arbreshe q ngulimet e para n dokumentet historike i ndeshim nga shek. XIII. N shek. XV-XVI mendohet q arbresht u vendosn n mas t madhe n ishullin e Hidrs. Gojdhnat flasin se shumica e ktyre arbreshve q nga grekt u quajtn arvanitas vinin nga Morea, Eubea, amria (Parga, Suli, Arta), Vlora, Himara, etj., pas humbjes s Venedikasve n luftn 1714-1718 kundr turqve q e fituan kt luft. Mundet q Kryezit ti ken rrnjt nga Kosova dhe duhet t ken qen ushtar n gardn e Sknderbeut dhe mbase pas vdekjes s tij ashtu si qindra ushtar t cilt me familjet e tyre u shprnguln n viset e tjera t banuar nga shqiptart, ndoshta edhe Kryezit pr tu shptuar masakrave sllave dhe turke t ken mrguar n tokat shqiptare q sot jan t Greqis. Si fillim mundet t jen vendosur n Sul, Eube dhe prfundimisht me dshmi t shkruara i ndeshim q u nguln nga shek. XVII n ujdhesn e Hidrs. Pra, Kryezit nuk kan ardhur n Hidra nga toka e tyre am, por nga Eubea Jugore. Kryezit u morn n prgjithsi me tregti detare q n fillim t shek. XVII e n vazhdim. Sipas dokumenteve, Dede Kryeziut u zu rob nga piratt n Kret, ku aty msoi teknikn detare dhe kt teknik e solli n ishullin e Hidrs. N shek. XVIII kemi Mihal Kryeziun, i cili ishte tregtar dhe kapiten anije dhe solli nga Venediku hartat e para detare dhe busullat. Familja Kryeziu kishte n pronsi t saj anije t vogla dhe t mdha. Pra, bhet fjal pr nj nga familjet e mdha dhe t pasura arvanitasve t ishullit Hidrs. N vitin 1781 Dimitri Kryeziu ishte sekretar i drejtoris s Hidrs. Ai kishte shtat djem, t cilt drejtoni shtat anije t mdha. Dy nga djemt e Dimitr Kryeziut u vran n Revolucionin e 1821. Pas shpalljes s pavarsis s Greqis Kryezit u morn edhe me politik. Nj nga Kryezit q pati karrier t suksesshme n politik ishte Andon Kryeziu, nipi i Dimitrit. Ai, m 1836 bhet ministr i Marins detare greke, m von bhet krye kujdestar i oborrit t mbretit Otton dhe zgjidhet kryeministr m 1842-1844, dhe n vitin 1849-1854

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Levizja clirimtare "Kryeziu ne rrjedhat e Luftes se Dyte' Boterore"  Prishtine, me 23 shtato 2006.
  Sesioni shkencor ne sallen e konferencave ne "Grand Hotel Prishtina", me teme: "Levizja clirimtare "Kryeziu ne rrjedhat e Luftes se Dyte' Boterore" Ministri Leskaj ne Kosove: "U kemi shume borxhe Kryezijve Historiane nga Shqiperia e Kosova, duke i kaluar ne siten e historise dokumentet autentike dhe te besueshme te arkivave jo vetem shqiptare, por edhe jugosllave e angleze, sollen kendveshtrimet e tyre perfiguren dhe kontributin e Kryezinjve pergjate Luftes se Dyte Boterore. Ndonese jo historian, por duke lexuar historine e vendit te tij, duke qene prezent, digkatha edhe ministri i Kultures, Bujar Leskaj. Duke cituar doku-mente e botime te ndryshme te historianeve ne ze jo vetem shqiptare, Leskaj e per-fundoi fjalen e tij mes pershendetjes dhe referatit, duke u shprehur se: "Te gjithe ne u kemi borxh Kryezinjve, te gjithe ne i kemi borxh levizjes se tyre pergjate Luftes se Dyte Boterore". Ndersa Uran Butka, qe ne fillim te fjales se tij u shpreh se: "Levizja "Kryeziu" eshte nje nga levizjet me te rendesishme glirimtare te popullit shqiptar pergjate Luftes se Dyte Boterore", duke e cilesuar me tej si levizjen e rezistences shqiptare kunder nazifashizmit.
  Ne fjalen e tij, organizatori i ketij aktiviteti, prof. Uran Butka beri nej pershkrim levizjes se Kryezinjve, duke e konsideruar Levizjen "Kryeziu" eshte nje nga levizjet me te rendesishme glirimtare te popullit shqiptar pergjate Luftes se Dyte Boterore. Ajo eshte nje levizje e rezistences shqiptare kunder pushtuesve nazifashiste, e cila e ka fillesen qysh ne vitin 1939, pas okupacionit italian si nje reagim kunder ketij pushti-mi. Per organizimin e kryengritjes kunder pushtimit italian, vellezerit Hasan, Gani dhe Said Kryeziu organizuan rezistencen dhe me pas edhe kryengritjen e armatosur. Ata vepruan ne Shqiperi e ne Kosove, kryesisht ne malesine e Gjakoves. Lideri kryesor i levizjes, njekohesisht edhe komandant i forcave te armatosura luftarake ishte Gani Kryeziu, i percaktuar si i tille qysh ne vitin 1940, ne mbledhjen qe u be me emigrantet ne Sarajeve. Shtrati dhe shpirti i kesaj levizjeje ishte Hasan Kryeziu, ideator koordina-tor ishte Said Kryeziu. Luftetaret qene nga e gjithe Malesia e Gjakoves dhe me gjere, nderkohe qe baza e qendres ishte krahina e Bytygit. Levizja "Kryeziu" eshte nje levizje glirimtare, pasi u luftua per glirimin nga gdo pushtues. Veprimtaria kryesore e tyre qe pergjate viteve 1941 -1942 dhe u perqendrua ne propaganden antiitaliane, ne regjistrimin e luftetareve neper geta dhe ne aksionet ushtarake kunder pushtueseve italiane. Pr-ijesit kryezinj mblodhen shume shpejt me teper se 1000 luftetare dhe sulmuan disa here, duke u bere rrezik serioze per ta, kur u pergatiten per te goditur italianet ne Sh-koder. Shqiperia dhe pjesa me e madhe e Kosoves ishte pushtuar nga Italia dhe kokat e kryezinjve kerkoheshin me shperblime te medha. Tre vellezerit u arrestuan nga gjermanet, te cilet me pas i internuan ne kampin e perqendrimit ne Zemun. Me pas ata iu dorezuan autoriteteve italiane dhe ne qershor te vitit 1942 u internuan ne Ventone te Italise. Levizja "Kryeziu" mori dimensione me te medha, kur u kthye nga internimi Hasan Kryeziu, ne veren e vitit 1943, qe pergatiti shtratin e levizjes dhe ne ditet e para te janarit, ne vitin 1944, edhe Gani e Said Kryeziu tok me intelektualin Llazar Fundo, i cili u inkua-drua ne forcat e Kryezinjve. Kjo levizje doli si faktor i luftes per glirim ne fillim te vitit 1944, kur Kryezinjte me 300 luftetare neTropoje, ne fshatrat Dege e Gege-Hysen dhe Berishe e Tplan ku u mbeshteten gjeresisht nga malesoret liridashes dhe bene organizimin e plotesimin e luftetareve nga GjakovaeTropoja, Bytygi, Gashi, Krasniqjaetj., duke arritur afersisht 300-400 vete, por ne kohen e duhur ishin te gatshem te ngrinin gjithe' kon-tingjentet e luftetareve, sig ndodhi ne betejen e clirimit te Gjakoves, ku ata angazhuan rreth 4000 luftetare, sipas raportimit te majorit britanik Simkoks, qe kishte marre vete pjese ne kete beteje.
  Levizja "Kryeziu" qendronte jashte vorbulles se luftes civile ne Shqiperi dhe vazhdon-te luften kunder gjermaneve. Jane te dokumentuara lufterat e tyre ne bjeshken e Bytycit, Pacit, Kepnekut, Zogajt, Zherkes, Vagones, Qerretit, Junikut dhe beteja per glirimin e Gjakoves 10-16 shtator 1944. Jane te dokumentuara lufterat e forcave te tyre kunder pushtuesve gjermane te perroi i Itisit ne Pac (13.05.1944), ku u plagosen dy luftetare te cetes, lufta ne bjeshken e Bytycit me 17.08.1944, ku u vrane kater oficere gjermane dhe u zune rober 9 ushtare te tjere gjermane; ne Corraj mbeti i vrare nje luftetar i Kryezinjve dhe 4 te tjere mbeten te plagosur. Jane gjithashtu te njohura e te pasqyruara ne doku-mentet e arkivave shqiptare e te huaja betejat e forcave te komanduara nga Gani Kryeziu, me 19-20 gusht 1944, ne minierat e kromit qe shfrytezoheshin e ruheshin nga gjermanet ne Zogaj, Kam dhe Kepnek, ku Ganiu liroi edhe 200 punetore-rober serbe, te cilet iu bashkuan forcave nacionalclirimtarejugosllave.
  Britaniku Simkoks thekson nje tipar themelor njerezor te Gani Kryeziut dhe te Levizjes "Kryeziu": "Une mund te them, se Gani Kryeziu tere kohen ka qene ne gjendje te ndih-monte viktimat e fashizmit dhe nazizmit, pa marre parasysh besimin fetar, kombin apo drejtimin politik te tyre ne lufte kunder armikut te perbashket. Beteja me e madhe e Kryezinjve kunder forcave gjermane per glirimin e qytetit te Gjakoves eshte zhvilluar nga datat 10 deri me 16 shtator 1944. Komandant Ganiu i ndau forcat e tij ne 2 pjese, per te zene pozicionet e fortifikuara te gjermaneve ne qafat e Zogajve dhe te Prushit, pika te forta mbrojtese te Gjakoves. Ne daten 11 shtator 1944, Ganiu sulmoi ne drejtim te fshatit Zogaj dhe i zmbrapsi gjermanet nga pozicionet e tyre, ndersa Hasan Kryeziu me forcat e tjera zune forttfikatat e Prushit, duke i thyer gjermanet qe u terhoqen per ne qytet. Te dy pjeset e luftetareve u bashkuan ne fushe ne agim te 12 shtatorit dhe vazhduan mesymjen drejt Gjakoves. Britaniku Simkoks qe luftonte trimerisht me shqiptaret u plagos. Ne kete lufte, sipas njoftimeve te Komandes se Xhandarmerise Shqiptare, mbeten te vrare 170 luftetare nga geta e Gani Kryeziut. Ndersa sipas dokumenteve jugosllave, u vrane mbi 200 njerez me rastin e sulmit mbi Gjakove.
  R. Hi'lbert nenvijezon se: "Vellezerit Kryeziu ishin te vetmit nacionaliste ne Shqiperine e kohes se luftes, qe ishin kapur me gjithe zemer pas idese per ta ndertuar Shqiperine e ardhme, duke luftuar kunder gjermaneve.
  Levizja "Kryeziu" i pati vazhdimisht kontaktet, mbeshtetjen kryesore dhe koordinimin me aleatet e medhenj perendimore, veganerisht me britaniket, nepermjet perfaqesuesve te tyre: Emer, Hill, Kemp, Maklin, Smith, Simkoks etj. Interesimi i atasheut per geshtjet e propagandas dhe shtypit ne legaten britanike ne Beograd, Xhuliano Emerit, per Shqiperine dhe nepermjet tij edhe i Anglise per Shqiperine, nis me kontaktin e tij me Gani e Said Kryeziun ne Beograd. Ne fillim te vitit 1940, nepermjet Emerit e mandej te nenkolonel Oklej Hillit dhe kolonelit Sterling, u arrit nje bashkepunim midis sipermar-resve kryesore te rezistences shqiptare me emrin "Fronti i Bashkuar", ku nuk mun-gonte as krahu i djathte (A. Kupi), as qendra (G. Kryeziu), as krahu i majte (M. Gjin-ishi). Interesi politik dhe kombetar synonte veprimin gjitheshqiptar dhe luften per clir-imin nga okupatoret, kerkonte bashkepunim me fituesit e Luftes se' Dyte Boterore e jo me humbesit dhe orientimin nga perendimi, per sigurimin e nje jete kombetare, e nje te ardhme demokratike pas lufte dhe jo orientimin nga lindja, nga skllavokomunizmi, qe perbente serish nje rrezik shume te madh per Kosoven dhe ceshtjen tone kombetare. Kete politike e kishin bere te tyren dhe e ndoqen deri ne fund Kryezinjte.
  Britaniku Peter Kemp ra ne kontakt ne Malesine e Gjakoves me Kryezinjte, se pari me Hasanin, si ish-prefekt i Krumes dhe deputet i Parlamentit te pare shqiptar ne viti 1925, i terhequr ne jeten private pas largimit nga Shqiperia. "Ai mbante marredhenie te mira me te gjitha palet politike shqiptare. Njihej qe i respektonte aleatet dhe siguroi qe mund te mbeshteteshin ne perkrahjen e tij", nenvijezon Kemp.
  "Hasan Kryeziu organizoi takime te misionit anglez me nacionalistet: prof. Selman Rizen, Ejup Binakun, Xhevat Kryeziun etj., si edhe drejtues te Levizjes Nacionalclir-imtare".
  Ne fillim te qershorit, Kryezinjte u takuan me misionin britanik me ne krye B. Maklin dhe oficere madhore Emer, Smajl, Herr, Nil etj., qe kishin bere nje inkursion neper Shqiperine e Veriut, per te bashkuar kreret e saj ne luften kunder gjermaneve dhe per te organizuar ne veri kryengritjen e pergjithshme kunder tyre. "Ganiu sapo kishte pa-sur nje perleshje me gjermanet, e treta ne keto javet e fundit", shkruan Xh. Emeri...
  Nderkohe, Ganiu u dha me vete per disa muaj me radhe Saidin, per te ndihmuar ne Dsedimet dhe bashkepunimin qe ata do te ndermerrnin me Abaz Kupin e kreret e veriut. Te te jete ky nje peng i vullnetit tim te mire", iu tha ai britanikeve, ndersa prijesve dhe liftetareve te tjere qe asistuan ne bisedimet iu drejtua me fjalet: "Une i jap besen Britanise se Madhe, por perpjekjet e mia nuk mund te jene te mjaftueshme pa ju. Nese doni qe shqiperia te shpetohet, atehere secili prej jush duhet te plotesoje deshiren e vet".

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  zrich.swiss
  Postime
  1,134
  Citim Postuar m par nga flory80 Lexo Postimin
  Prgzime Brari pr kt tem t goditur!

  Un desha t shtoja se mbiemri KRYEZIU sht shum i prhapur ndr Arvanitt e Greqis, kuptohet q ata e kan br Kriezis por e rrnja e mbiemrit t tyre sht pikrisht kjo fjal Kryeziu. Un nuk kam informacion n qoft se ata kan lidhje me Kryeziun e Puks apo jo

  Nje ndere kryeministrate me te famshem te greqise ka qene pikerishte i fisite Kryeziu Arvanaitasi Antonios Kriezis-iu


  Antonios Kriezis


  Portrait von Antonios Kriezis
  Antonios Kriezis (griechisch: Αντώνιος Κριεζής) (* 1796 in Troizen; 1865 in Athen) war ein griechischer Politiker und ehemaliger Ministerprsident.
  Kriezis entstammte einer angesehenen arvanitischen Familie von der Insel Hydra. Whrend des Griechischen Unabhngigkeitskrieges von 1821 diente er in der Marine und nahm an den Seeschlachten von Samos und Spetses teil. 1825 legte er zusammen mit Konstantinos Kanaris Feuer auf einem gyptischen Schiff im Hafen von Alexandria. 1828 wurde er von Gouverneur Ioannis Kapodistrias zum Kommodore eines Marinegeschwaders ernannt. In diesem Amt eroberte er Vonitsa in der heutigen Prfektur tolien-Akarnanien von den osmanischen Besatzern.
  1836 wurde er von Knig Otto I. zum Marineminister ernannt. Von August 1841 bis zu den Aufstnden vom 3. September 1843 war er unter diesem de facto auch Prsident des Ministerialrates auch wenn der Knig dieses Amt offiziell selbst bekleidete.
  Vom 24. Dezember 1849 bis zum 28. Mai 1854 war er schlielich Ministerprsident einer bis zu diesem Zeitpunkt auergewhnlich langjhrigen und stabilen Regierung.

 16. #16
  Ceno Bej Kryeziu ishte antar i partis radikale serbe q pr kryetar kishte Nikolla pashiqin. Po ashtu edhe Gani Beu ishte antar i t njejts parti. Pr t br krahasimin sht njsoj sikur n kohn kur shqiptart n Kosov kishin partin e tyre LDK-n dhe e cila me asgj nuk rrezikonte serbin por megjithat shqiptart rreshtoheshin n kt parti ndersa kishte edhe nga ata si Halit ternavca e disa t tjer q bnin pjes n partin e Millosheviqit.
  E njejta gj ka qen me Ceno Bej Kryeziun i cili megjithse n Kosov ishte partia e njohur me emrin " XheMIJETI" parti q njihte krajlin dhe q kishte deputet n Beograd- Ceno Bej Kryeziu ishte b antar jo i Xhemijetit por i Partis Radikale Serbe!
  S bashku me Pashiqin dhe me Zogun pregaditen likuidimin e Bajram Currit. N fakt ekzistonte nj marrveshje n mes Zogut dhe pashiqit q t gjith atyre q krkonin strehim n Shqiperi dhe q ndiqeshin nga Serbia t mos u jepnin strehim sikurse q me nj nen t kushtetutes s vitit 1928 shenohet kjo gj, q mbetet si turpi m i madh i zogut!
  Ceno bej Kryeziu dhe Gani Bej Kryeziu kan qen pro Krajlit t Serbis dhe serbofil t devotshm!
  Pas Lufts s Dyt Botrore meq kishin ra si viktima t Komunizmit jan b prpjekje n emr t lufts kundra komunizmit q t'i bjn patriot. Por nga komunizmi kan psuar edhe Drazha Mihajloviqi dhe t tjer t ngjashm si ata.
  Askush nuk i mban mend me asgj Kryezinjt e Gjakovs para Lufts s Dyt Botrore t ken br nj t vetmen gj kundra Serbis!
  Ata ishin be^snik t mdhaj t Krajlit porsi Rrahman Morina i Millosheviqit!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PRMEND KAM!

 17. #17
  Citim Postuar m par nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Ceno Bej Kryeziu ishte antar i partis radikale serbe q pr kryetar kishte Nikolla pashiqin. Po ashtu edhe Gani Beu ishte antar i t njejts parti. Pr t br krahasimin sht njsoj sikur n kohn kur shqiptart n Kosov kishin partin e tyre LDK-n dhe e cila me asgj nuk rrezikonte serbin por megjithat shqiptart rreshtoheshin n kt parti ndersa kishte edhe nga ata si Halit ternavca e disa t tjer q bnin pjes n partin e Millosheviqit.
  E njejta gj ka qen me Ceno Bej Kryeziun i cili megjithse n Kosov ishte partia e njohur me emrin " XheMIJETI" parti q njihte krajlin dhe q kishte deputet n Beograd- Ceno Bej Kryeziu ishte b antar jo i Xhemijetit por i Partis Radikale Serbe!
  S bashku me Pashiqin dhe me Zogun pregaditen likuidimin e Bajram Currit. N fakt ekzistonte nj marrveshje n mes Zogut dhe pashiqit q t gjith atyre q krkonin strehim n Shqiperi dhe q ndiqeshin nga Serbia t mos u jepnin strehim sikurse q me nj nen t kushtetutes s vitit 1928 shenohet kjo gj, q mbetet si turpi m i madh i zogut!
  Ceno bej Kryeziu dhe Gani Bej Kryeziu kan qen pro Krajlit t Serbis dhe serbofil t devotshm!
  Pas Lufts s Dyt Botrore meq kishin ra si viktima t Komunizmit jan b prpjekje n emr t lufts kundra komunizmit q t'i bjn patriot. Por nga komunizmi kan psuar edhe Drazha Mihajloviqi dhe t tjer t ngjashm si ata.
  Askush nuk i mban mend me asgj Kryezinjt e Gjakovs para Lufts s Dyt Botrore t ken br nj t vetmen gj kundra Serbis!
  Ata ishin be^snik t mdhaj t Krajlit porsi Rrahman Morina i Millosheviqit!
  Nuk do te pajtohesha me ty vetem per ate krahasimin qe e bere me LDK -ne,,,perndryshe gjerat tjera i ke then aq bukur e me plotni sa qe cdo postim pas keti eshte i kote, te kisha kompetence ketu do e mbyllja temen haha.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Zef Kryeziu(i Vogel)
  Ndrec Kryeziu ushtar i Bajram Currit.
  (188? 198?)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 20-02-2010 m 08:18

 19. #19
  Meq sht prmendur n artikullin e m lartm Zefi i Vogl, q padyshim ishte nj patriot i kohs do t'bj nj sqarim pr nj rrethan q i vishet zefit t Vogl e q n fakt se ka b ay at gjm.
  Gjat viteve 1912-1915 serbt kishin br represalje t mdha n popullsin shqiptare si n at muslimane po ashtu edhe n at t krishtere; bile kta t krishtert serbt i detyronin me dhun q t kalonin n krishter ortodoks. pasi q kundershtonte kt gj vran edhe Luigj Palajn n janosh t Gjakovs.
  Represaljeve serbe s'mund tu shptonte as fshati Fshaj i Gjakovs sepse " sipas dshmive t gjertanishme" Zefi i Vogl atje e vret sekretarin e prefektit t qytetit ( nj serb), vetm e vetm pse n rrug e sipr ai qenka kthyer n shtpin e myftarit t ktij fshati ( ky serbi i vrar pra).
  ky sekretari i prefektit t qytetit e q ishte serb provoi t dhunonte nusen e ZEF DOD Prgjinit.
  Pra ai nuk ishte vrar pse paska kthyer n shtepin e myftarit t fshatit por prshkak t tentim dhunimit.
  Dhe vrasjen e tij ia prshkruan Zefit t Vogl por Zefi nuk e kishte vrar at.
  Zyrtarin serb e kishte vrar PJEtr eli q kishte dgjuar britmn e femrs s pambrojtur. Aty ay i del n ndihm dhe e vret serbin dhunues.
  Pr shkak t ksaj vrasje serbet kishin nis nj ekspedit ndshkuese q prlau jo vetm fshatin Fshaj po edhe Smain, Bishtazhinin dhe disa fshatra tjera t t rrethit t Gjakovs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Preng Sherri : 20-02-2010 m 14:34
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PRMEND KAM!

 20. #20
  Te njerezishem !!
  Krenare me veten !!
  Te pazevendesueshem !!
  Ndryshuar pr her t fundit nga вlαck'swαn : 20-02-2010 m 17:06

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vlersimi pr Luftn Nacional lirimtare Shqiptare
  Nga Kryeplaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 05-11-2007, 20:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •