Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 84
 1. #41
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

  Si e kuptoni ju harmonine fetare?

  Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo
  Tung Albo, duke iu pergjigjur pyetjes suaj doja se pari t'iu pershendes per kete aspekt teper domethenes per Kombin tone shqiptar.

  Per mendimin tim personal, kuptohet se harmoni fetare do te thote qe te tre fete tona kryesore, ne finksion te religjiozitetit por edhe te kombit te drejtohen nga bashkekombas shqiptare dhe jo nga qoftelarget anti-shqiptare. Ndryshe formuluar, Feja ne sherbim te Kombit, Shtetit dhe harmonise mbare shqiptare.

 2. #42
  lule_bora Maska e luljeta_b
  Antarsuar
  02-07-2008
  Vendndodhja
  prizren
  Postime
  1

  Wink

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

  Si e kuptoni ju harmonine fetare?

  Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo
  Pershendertje gjithve.
  Po filloj menjeher ne shprehjen e lire te mendimit pa ndonje qellim te keq apo inponim.
  Nuk eshte veshtir qe te shpreh nje kultur qe e posedon ne zemer duke ber vepra te mira dhe duke mos lenduar akend me fjale apo me gjeste. Njeriu duhet ta respekton tjetrin ashtu si duhet pa mare parasysh se qfare feje i perket,duhet te jet i mirsjellshem dhe i durushem qe te ndegjojn mendimin nga te tjertet. Une me besim jam muslimane ,dhe jetoi ne gjermani ,shpesh bie biseda per islamin ketu me gjermanet dhe me vjen qudi se si kan durim te te ndegjojn pa nderhyr ne gjysem bisede dmth pa e mbaruar,kjo me pelqen shum,,,kurse ne fund perseri ata e mbajn mendimin e vet e une timin,,,kam respekt dhe harmoni ketu ne gjermani ne mes te krishterve ,i respektoi se jan njerz dhe me rrespektoijn se jam njeri.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e darla1
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  Athens, Greece
  Postime
  57
  harmonija fetare..ne shqiperi eshte nje ndere..gjerate.qe vertet eshte per tu pasure zili..nuk ka racizem fetare..dhe sice kane thene rilindasit tane te dashure...feja e shqiptarit eshte shqiptaria...dhe ne shqiperi kjo shprehje..eshte e praktikushme per dite..ne formen qe nuk ka racizem fetare...per mua personalishte feja eshte nje bindje..qe gjdo njeri munde ta kete te jete i lire..per ta besuare dhe festuare..cili do qofte besimi i tije..une personalishte nuk jame shume per besimin ndaje tyre..se per mendimin time jane ca teori qe vijne nga koha e vjeter..atehere kur injoranca ishte ne nje shkalle te madhe..dhe disa me te zgjuare shkruajten disa rregulla kunder dhunes dhe barbarizmite ..dhe ajo ishte e gjitha..duke u larguare ne kohe keto u pasuruane ne shprehje dhe permbajteje dhe jane ato qe lexoijme dhe ne..bibla kurani..etj..sote me zhvillimin e demokracise..dhe respektimin e te drejtave te njeriute besoije qe feja po merre vendin qe i tako..thjeshte..rituale asgje me teper..

 4. #44

  Harmonia fetare

  Citim Postuar m par nga Arpos Lexo Postimin
  Ne shqiperi, kosov e maqedoni, kemi shancn q i takojm feve monoteiste.

  Harmonin fetare e kuptoj, duke pranuar faktin qe ka edhe tjer shqiptar, jo-mysliman qe besojn ne te njejtin Zot, ne te njejtin xhenet/parajs e xhennem/ferr.

  Po si duket kjo harmoni fetare qe dikur ka egzistuar sot po shkriht, transformohet ne racizm, duke i quajtur besimtaret mysliman ne maxhyp, turk e arab siq bejn disa antar ketu, eshte njesoj per shqiptaret ortodoks qe i quajn "grek" apo katolikt "latin".

  Eshte nje tabu e tmerrshme ku i rralli eshte ai i cili guxon qe te thot "BESOJ n Nj ZOT", sepse menjehere vien paragjykimet, e sidomos OFENDIMET nga "Ateistt", ateist te cilt s'jan t knaqur, s'jan t knaqur sepse shohin njerez te lumtur qe gjejn mbshtetje t fuqishme pran Zotit tyre, dhe kta jan t gatshm qe te pergadisin far do qoft dokumenti qe keta besimtar mos ti shohin te lumtur, dhe nse njeri prej tyre ju bashkangjitet, kta i ben edhe me te sigurt Sepse i jep arsye qe e kan me te drejt, e n ann tjeter jan aq shum t deshpruar, sa q mendja nuk ua mer,... provoni, e rrini me njerez ateista, dhe do e vreni sa keq q jan !
  T nderuar bashkatdhetar

  Tema mbi harmonin fetare, sht nj tem q duhet shtjelluar ngadal duke mos e ngacmuar apo ofenduar askend. sht nj tem shum e nxeht, nga se, t flassh pr nj term si feja, duht t kemi s pari nj ngritje t vetdijes arsimore, kulturore dhe tradicionale t mirfillt pr ta kuptuar rrnjsisht kt fenomen. Shoqria jon (shqiptare) harron se n rend t par duhet shikuar kombin, dhe duke u nisur nga kjo baz e shndosh, me siguri se feja ( ky fenomen q kombi yn i ka tri: muslimane, katoloke dhe ortodokse), po t shtjellohej drejt, s'kishte t vie gjer te ky problem q sot e kemi, e q nse nuk reagojm me maturi, nuk sht qudi q t vie deri n ekstremitet, dhe kshtu edhe gjer te vllavrasja me prmasa shum tragjike. Dhe kshtu, duke qen ne nj komb, q quhemi shqiptar, (pr interesa t ndryshme t t gjitha feve q kemi) mundohen q ta shkatrrojn at q t part tan edhe pse ishin me fe t ndryshme, ata n radh t par e kishin senzibilizimin kombtar, dhe duke i zhvilluar aktvitetet e tyre edhe n kohrat ma t vshtira, formuan shkolla shqipe, formuan alfabetin etj, dhe kta pjestar ishin shqiptar t feve t ndryshme: katalik e musliman si p. sh: Gjergj Fishta e Mithat Frashri etj. Dhe neve sot, n mes t evrops, duke qen shqiptar, mundohemi q edhe msimdhneset t shkojn t i msojn fmijt tan n shkollat tona me kok t mbuluar, me shami. Un mendoj se ktu s'do koment.
  Pasi ksaj radhe nuk kam shum koh, vetm deshta t inkuadrohem dhe ti lus t gjith ata q e ndiejn veten shqiptar, t jetojn dhe veprojn si shqiptar, dhe mjafton nse kshtu edhe sillemi.

  Ju prshendes

  Nexhat Ibrahimi

 5. #45
  geri Maska e geri891
  Antarsuar
  27-10-2008
  Vendndodhja
  durres
  Postime
  38

  Smile mjafton te jesh shqipetar

  harmoni fetare un e kuptoj se shqiptaret fene e vete kane vendin e tyre, pastaj te tjerat qe i kemi mare nga te tjeret, dhe asnjerit nuk i intereson feja pervec atyre qe jane futur ne ndonje organizat fetare. cdo shqiptar ka mendje me vete dhe vepron sipas bindjes se tij, dhe nuk i intereson cthone te tjeret apo te ndikohet nga nje fe. aty ku nuk i vihet rendesi feve, do te kene te gjitha hapsire per te vepruar, dhe nuk do te pengojne njera-tjetren, dhe kjo permbelidhet ne nje fjale, harmoni fetare.

 6. #46
  CHEERFUL GIRL
  Antarsuar
  14-04-2008
  Postime
  3,536
  e veshtire!

 7. #47
  Prishtina Maska e bAsKiA
  Antarsuar
  17-08-2004
  Vendndodhja
  Chicago
  Postime
  75
  Harmonija fetare eshte nje gje kompleks ne shoqeri dhe mund te arritet neper mjet liderve tone fetare. Populli shqiptar ka mentalitet tjeter prej popujve te tjere... Ne jetojm me konceptin qe kur je lindur je lindur Shqiptar dhe jo mysliman apo kristian apo cka do qe te jete... Nje person behet fetar kur ta kupton fene dhe filozofine. Kur je nje foshnje apo femi, cka kupton se cka eshte zoti, te keqijat, etc... Femija eshte i koncentruar si se a mund te hajm lloq apo jo...
  Pra harmonia vjen ne mirekuptim, toleranc, dhe tradita. Ne shqiperi eshte shume mire sepse nje pjese e madhe e popullit jane Bektashian te cilet jane shume te moderuar, modern, dhe tolerues. Mos te ishin bektashite, do kishte nje lufte fetare ne trojet tona.
  I COME FROM THE BLUE CITY WITH THE LOST RIVER

  PRISHTINA

 8. #48
  Per mua tani nuk ka "harmoni fetare "... biles mundet te them se jemi ne momentet fillestare , ku lufte fetare eshte si nje lufte e ftohte

 9. #49
  Prishtina Maska e bAsKiA
  Antarsuar
  17-08-2004
  Vendndodhja
  Chicago
  Postime
  75
  Citim Postuar m par nga Vajza e pasur Lexo Postimin
  Per mua tani nuk ka "harmoni fetare "... biles mundet te them se jemi ne momentet fillestare , ku lufte fetare eshte si nje lufte e ftohte
  Nuk pajtohem me ty fare. Nese nje shtet ka histori te fes qe 1000 vjet (kotilicizmi) dhe qe 600 vjet islami, deti me tani do te kishim nje luft fetare.

  #1, une shume rralle ndegjoj ku ka sulme mes popullit per shkaqe fetare. Une ne kosove shoh kur katoliku muslimanit ja uron bajramin, etc... dhe muslimani i shkon katolikut per kershendjella ne shtepine e tij tja uron... Ju lutem shkoni ne naten e krishtlindjes ne Kishen Katolike ne Ulpianen e prishtines dhe do ti shef sa popull ka... cdo vit rreth 2-3 mij njerz shkojn aty ta festojn dhe 90% te tyre jane musliman... Nese ti me thua qe cka po te them nuk eshte toleranc dhe harmoni, une pra nuk po e kuptoj pyetjen...

  Ne nuk jame fetare ekstrem dhe nuk do te jemi... Ekstremizmi lind prej naivitetit, prej njerzve qe nuk kane 2 fije mend... Ne boten arabe, nuk ke Kulture, dhe nuk ke identitet kombetar... Kur lindesh ne lindjen e mesme nuk lindesh si Arab, apo afgan, apo pakistanez por si musliman... Shqiptaret linden si shqiptar... per kete e sheh hoxhen paradite duke u fal e mbasdite duke e pi nje birre Peje apo Tirane...
  I COME FROM THE BLUE CITY WITH THE LOST RIVER

  PRISHTINA

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  "Harmoni fetare" eshte togefjaleshi i pagezuar nga fetaret per t'i shtuar edhe nje shtrese tjeter mbrojtese dhe brejtese mburojes se vrasatares fe.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 11. #51
  Citim Postuar m par nga bAsKiA Lexo Postimin
  Nuk pajtohem me ty fare. Nese nje shtet ka histori te fes qe 1000 vjet (kotilicizmi) dhe qe 600 vjet islami, deti me tani do te kishim nje luft fetare.

  #1, une shume rralle ndegjoj ku ka sulme mes popullit per shkaqe fetare. Une ne kosove shoh kur katoliku muslimanit ja uron bajramin, etc... dhe muslimani i shkon katolikut per kershendjella ne shtepine e tij tja uron... Ju lutem shkoni ne naten e krishtlindjes ne Kishen Katolike ne Ulpianen e prishtines dhe do ti shef sa popull ka... cdo vit rreth 2-3 mij njerz shkojn aty ta festojn dhe 90% te tyre jane musliman... Nese ti me thua qe cka po te them nuk eshte toleranc dhe harmoni, une pra nuk po e kuptoj pyetjen...

  Ne nuk jame fetare ekstrem dhe nuk do te jemi... Ekstremizmi lind prej naivitetit, prej njerzve qe nuk kane 2 fije mend... Ne boten arabe, nuk ke Kulture, dhe nuk ke identitet kombetar... Kur lindesh ne lindjen e mesme nuk lindesh si Arab, apo afgan, apo pakistanez por si musliman... Shqiptaret linden si shqiptar... per kete e sheh hoxhen paradite duke u fal e mbasdite duke e pi nje birre Peje apo Tirane...

  Nuk e di se sa mundesh ta kuptoni shprehjen " fufte e ftohte" ..... jo vetem qe ekziston, por behet nje propagande e shfrenuar nga te gjitha anet ( them per te gjithe besimet fetare ) per te bindur njerzit qe vetem feja e tyre eshte e drejte , me e vjetra e qe eshte pranuar nga Zoti ............. gjithashtu per te zene nje pune ose per te zene nje miqesi te vertete , ne Shqiperi ka filluar te behen dallima nga ana fetare ......... te pish nje kafe apo nje birre nuk me duket se ka te beje me pajtimet medis besimeve fetare , por ka te beje me shpirtin interesaxhi te shqiptareve , qe na eshte ngulitur ne "gen"qe ne kohen e diktatures ......... lufta e ftohte midis besimeve fetare ka ekzistuar me shekuj te tere ne Shqiperi edhe nuk eshte ndaluar kurre edhe kur Shqiperia quhej shtet ateist e shkollat ishin laike

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar m par nga Borix Lexo Postimin
  "Harmoni fetare" eshte togefjaleshi i pagezuar nga fetaret per t'i shtuar edhe nje shtrese tjeter mbrojtese dhe brejtese mburojes se vrasatares fe.
  jam plotesisht dakord.

 13. #53
  Citim Postuar m par nga Borix Lexo Postimin
  "Harmoni fetare" eshte togefjaleshi i pagezuar nga fetaret per t'i shtuar edhe nje shtrese tjeter mbrojtese dhe brejtese mburojes se vrasatares fe.
  S'kemi arsye te jemi kaq pesimiste.
  Te pakten nese e kuptojme pyetjen e temes edhe si nje oferte per mendimformim. Jemi ne si edukatore (te ardhshem) ata te cilet vendosim se si kuptohet ky togefjalesh ne te ardhmen. Toleranca fetare eshte term i zbrazet, jemi ne ata qe mbushim kete term me jete dhe i japim kahje te duhur apo mosduhur.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  S'kemi arsye te jemi kaq pesimiste.
  Te pakten nese e kuptojme pyetjen e temes edhe si nje oferte per mendimformim.
  Pse realistet sot ngaterrohen me pesimistet?
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 15. #55

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  Dmth gjithmone?
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2007
  Postime
  61
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Kjo nuk do t thot hramoni fetare. Kjo dmth munges e fes. Pa fe.

  Sepse nse je i krishter dhe shkon n festat e muslimanit, ather je infidel. Nse je musliman e shkon n festat e krishtenit je afir. Feja i ndalon kto gjra. Jo-feja i lejon.
  Mir e ke ti ali baba, prandaj n bot njihemi dhe jem shembull n bot q jetojm n harmoni dhe tolerues sa i prket fes e jo si mundohen t na paraqesin si fanatik.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  Citim Postuar m par nga rrezon Lexo Postimin
  KONCEPTI - HARMONIA NDRFETARE


  Spari, shprehja - harmoni fetare, nuk sht togfjalsh, por koncept me dy fjal t ndara, sikurse sht koncepti - dituri natyre, kritik letrare, folja shqipe, veprim ndjenjash, orvatje sigurie, luft lirimtare, bashkim kombtar etj.

  Togfjalshi sht emrtimi i prbr nga dy e ma shum fjal n nj t vetme, t pandashme bashk n nj emrtim t vetm psh: bashkbisedimi, bashkharmonia, jashttoksort, bashklufttart, bashkatdhetart, antikombtart, bashkmoshatart, bashkudhtart, dis-harmonia, mosekzistenca, atdhedashuria, mirkuptimi, bashkrenditja, bashkshortt etj.

  Koncepti - harmoni fetare, sht harmonia brnda nj feje, por ktu n kt them, kur po dihet qllimi - duhet t kuptohet, e shtrohet si koncept - harmoni ndrfetare, kur sht fjala, si harmoni n mes feve shqiptare 3 fe - pra - harmoni ndrfetare - shqiptare, sepse kur thua - harmoni fetare, kuptohet toleranca, bashkveprimi, respekti, mirsjellja, ndihma reciproke, lidhja bashkvepruese e bashkjetuese dhe dashuria njerzore - n mes t antarve t nj feje.

  Harmonia ndrfetare shqiptare, ka ekzistuar dhe ekziston, anipse sa pr syrata si thot dikush, n syrin e kombit shqiptar trefetar dhe nuk ka si t mos ekzistoj harmoni ndrfetare, prserisa gjitjmon kishim e kemi probemin e shtjes shqiptare t pazgjidhur, e kudo n do pjes, trev, ku filloi realizimi i nj organizimit ushtarak e luftarak - ushtart ishin t tre feve padallim. Nga ana tjetrnuk mund t flitet as ka vend pr diskutim dyshimi t harmonis ndrfetare shqiptare, prderisa prqindja e popullit shqiptar npr tre fet dihet.

  Dikush e mendon si bashkjets, si fejes, martes etj., na e dijm se bashkjetojm, e bashkveprojm pr shtjen kombtare shqiptare, bashkluftojm kundr secilit okupatori, pushtuesi mbi tokat tona - por respekti reciprok, humanizmi reciprok, nderimi reciprok, adhurimi reciprok, mirsjellja reciproke etj., jan vetm n besimin n nj zot!

  Harmoni ndrfetare shqiptare, kuptojm: respekt-humanizm-nderim-adhurim-mirsjellje-njerzi-moral - RECIPROK. Kurse sikur shprehet dikush, pr fejes e martes, nse nisemi nga theoria fetare, vet fjala - fejes, lidhet me rrnjen e fjals - fe (fe+jes), feje+s, q kuptohet si lidhje gjaku, pr ta marr njeritjetrin, marrdhnie gjaku, marrdhnie trashigimore paramartesore, ta marrin jjeritjetrin - t martohen - n martes - mes pjestarve t nj feje - a kur thohet psh. ndrfejes, ndrmartes, kuptohet si lidhje gjaku me fet tjera, respektivisht mes popullit trefatar shqiptar, apo me tjert...

  Harmoni ndrfetare sht kur respektojn ritet e festat e besimet reciprokisht, hi ma shum as hi ma pak se sa respekton e nderon fen tnde - bashkharmoni ndrfetare, duke bashkfestuar festat e njeritjetrit, bashkgzime familjare, bashkngushlime familjare, bashkrenditje t veprimeve shoqrore e kombtare, bashkpunime pr ekzistenc, ndihma reciproke pr t tejkaluar gjendje t vshtira e rreziqe eventuale, q i ndodhin njeritjetrit, dasma e vdekje t prbashkta - mbase bashkjetojm me tre fet (tona) - mbase kemi nj gjuh e nj gjak e komb shqiptar!

  Po knd e gzon ma s shumti dhe kush inicon, prpiqet pr nj harmoni ndrfetare shqiptare? Kjo sht pyetja madhore. Jan: krijuesit, poett, shkrimtart, publicistt, historiant, shkenctart, E VRTET KOMBTAR por edhe klerikt e vrtet kombtar edhe grupe e persona individ me moral e atdhetarizm t lart kombtar!

  Harmoni ndrfetare shqiptare, duhet t kuptojm thell e mir logjikisht, q ashtu si siellemi symsy me njeritjetrin ndrfetar - poashtu besnikrisht edhe t shprehemi brnda rrethit familjar e shoqror edhe brendafetar edhe prball bote! Kjo do t quhej harmoni fetare, ndrfetare shqiptare!

  Po na shqiptart, jemi populli ma i vogl - me tre fet ma t mdha botrore

  dhe nj harmoni ndrfetare (sepse harmoni fetare kemi n seciln fe) - duhet patjetr, sinqerisht, realisht, reciprokisht - sepse n t kundrten (sikur po vrehen rrudhje syri anash), nuk fotohet asgj e mir kombtare - as vet zoti nuk na don t ndar e prar e t coptuar - kur nuk jemi n gjendje t bashkohemi kombtarisht!

  Po more po, duhet t dihet vijimi i udhs, kur pretendojm qllim t mir, pr nj bashkim t shqiptarve edhe si forum edhe si popull dhe mos t shprehemi n mnyr lakonike, se ka pun e mbipun, ka detyr e mbidetyr, q don zgjidhje - por jo duke u shprehur n thelb t shtjes edhe duke shtrzyer, e n t njejtin moment vendimprers, vendimmarrs, vendimshprehs - duke raplluar gishtin e madh me t tretin kokall (nse m kuptuat)!
  po plotsoj pakz.... toleranca ndrfetare n trevat shqiptare sht nj uj amull, pr arsye se dihen prqindjet fetare edhe se shqiptart jan popull europian, e kto dy specifika bjn normalizimin ndrfetar.

  Ktu po lexoj vetm shtrzime fjalsh edhe duke i rraplluar gishtat, bisede mes shqiptarve, sepse ktu jan dy shtje: rregulli fetar i nj feje (q dihet mirfilli paraqitja e nj feje si feja m e mir mbi t gjitha tjerat - kt e din ata q vizitojn nt njejten koh edhe xhamiat edhe kishat dhe del definimi) dhe

  2. Interpretimi fetar ku krejt mvaret sa e mbshtesin klerikt tan konceptin - kombi e feja. Aty ku vhen kombi mbi fen, padyshim se ekziston edhe toleranca ndrfetare, n t kundrten, rregulli i secils feje sht mbizotrimi mbi tjetren.

  Toleranca ndrfetare shqiptare ekziston pr kto arsyena ktu sipr. Disa ktu n vend se t paraqesin toleranc, paraqesin jotoleranc (turk-arab e grek e latin) domethn se pikrisht ktu n forum, duke folur pr harmonin, paraqesin dis-harmonin.

  Paramendoni sikur t jet president - hoxha e kryeministr prifti, apo president myderrizi, e kryeministr - hoxha, apo nj regullim shtetror tjetr feje - ather do t kemi t flasim pr harmonin ndrfetare!

  Shqiptari lindet shqiptar dhe vdes shqiptar (n radh t par, anipse ndryshojn ceremonit fetare t lindjes e vdekjes)! Mbi t gjitha jemi shqiptar dhe padyshim kemi harmoni ndrfetare! Dis-harmoni ndrfetare mund t frymzoj vetm atheizmi shqiptar, sepse bie n kundrshtim me t gjitha fet! N t kundrten: atheistt sado q pretendojn ndikimet e tyre, prsri i takojn nj feje apo disa feve bashk, sepse prindrit e tyre jan pjestart nj feje apo disa feve bashk familjarisht. Kshtuq, nivelizimi shqiptar, bhet sikurse edhe ai botror i kohs. Kurse n prizmin real sipsa diskutimeve shtrzime ktu, po del nj titull tjetr: turko-arabt dhe greko-latint shqiptar!

  Pr at mbi t gjitha dominon termi - shqiptar!
  Ndryshuar pr her t fundit nga ZANOR : 18-12-2008 m 16:46

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-06-2005
  Postime
  360
  Citim Postuar m par nga shefi_v Lexo Postimin
  harmoni fetare nuk ka te shqipetaret muslimanet gjithmon kan qen tolerant ndaj feve tjera edhe pse kan qen shumic paramendoni nese kishin qen shumic krishteret qfar kaosi do te ishte ba edhe krishteret gjithmon jan ata qe kan bre problem edhe nje gje qe ka ndodhur ne kohen e luftes banoret e nje fashtai te komunes se vitis kan qen te larguar prej shtepive te tyre edhe kan qendru ne fush apo mal afer fshatit stubell edhe nuk kan pasur ushqim e gjera elementare kur kan shku me kerku nga kataliket e stublles nuk ju kan dhan kan than qe mos u dukeni ketej pari se na vrasin shkijet paramendojeni edhe prap dalin edhe thojn ne jemi tolerant edhe kerkojn vende ne komun. Ne komunen e vitis nuk ka pasur te vrar ne luft shum mirepo kisha dasht me ju pyet sa katolik jan vrare? edhe pas luftes kam par nje filem shqip se si priftat kinse kan ndihmuar ushtaret e uck ne komunen e vitis (krejt rrena) qfar qudije
  Me sa kam nigju une ne kosove ka shum pak katolik, por di nji gja kur erdhen kosovart ne shqipri gjat luftes i kena marr ne shpijat tona pa i dvet a je mysliman a je katolik, Dhe kam nigjua se ne kosove kristjaneve u ka thane a je kaurr a je shqiptare, ne shqipni kurr sjan perdor ato pyetje.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  detiad, ti po thua ashtu, sepse


  n Kosov ka vetm - SHQIPTAR e 4-5% tjer

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 10:24
 2. Dileme: si mund ta kuptoni ne ndjeni apo jo per dike?
  Nga FLOWER n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 07-10-2005, 07:27
 3. far kuptoni me termin Demokraci?
  Nga Kryeplaku n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01
 4. Si e kuptoni kt shprehje?
  Nga Astriti n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02
 5. Cfare kuptoni me fjalen terrorist?
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 142
  Postimi i Fundit: 17-03-2003, 11:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •