Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 84
  1. #21
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Harmonia fetare shqiptare tregon nje nga vlerat me te medha njerzore qe njeriut i fali zoti qe ai te kultivoj ato ne meyren me te mire
    Kuptimi i vertet i harmonis fetare duhet te na beje qe te ndiemi krenar dhe te mburremi me njeren nga gjerat me te mira qe mund te kete nje njeri e ajo eshte harmonia.
    Tek shqiptaret harmonia dhe besa jane dy gjerat me mira pasi nketo dy vlera nuk mund ti gjesh e asnje popull tjeter

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280
    "Ombrella e te urteve per tu mbrojtur nga qielli"

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2008
    Vendndodhja
    Prishtine-Kosove
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

    Si e kuptoni ju harmonine fetare?

    Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

    Albo

    Ndegjo togfjaleshin harmoni fetare une e kuptoje qe qdo diskutim qe behet ndermjet komunitetit Musliman Ose Krishter te zhvillohet ne suaza te mirkuptimit edhe per ato qeshtje qe nuk mund te pajtohemi. Pra une gjate diskutimeve te ndryshme me pjesetar te Feve te tjera nese kane qene shqiptar e kam ruajtur sensin e mirkuptimit, dhe shpesh kam nderhyre " Hej ngadal se jemi Shqiptar"
    dhe po e njejta parolle eshte respektuar edhe nga pala tjeter.

    Perfundim: Qdo diskutim qe behet ne mes shqiptareve nuk guxon ta tejkaloj mirkuptimin dhe preardhjen qe e kemi te perbashket.

  4. #24
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Unë nuk e kuptoj fare këtë fjalë.

    Erdhi njëherë një dajë i axhës së tezës së vajzës së hallës së fqiut (nejse s'osht me ranci), piu një kafe dhe e pyeta se çfarë dmth 'tolerancë fetare', dhe ai ia nisi të ma shpjegojë. Unë veç e kisha njëfarë ideje se çfarë mund të jetë toleranca fetare, por kur ai ma shpjegoi disi mu turbullua. Kërkova të m'a shpjegojë edhe një herë. Por ma ngatërroi edhe më shumë. Vazhdoi të ma shpjegonte tërë ditën deri në mbrëmje, por sa më shumë që m'a shpjegonte aq më shumë më ngat'rrohej nëpër mendje kjo farë toleranca fetare.

    A e dini pse?

    Sepse tolerancë do të thotë Anti-Fé

  5. #25
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Harmonia fetare eshte bashkejetesa me te gjitha fete.Martesa nderfetare eshte baza e kesaj bashkejetese.

    Sic e kam permendur shume here,harmonia fetare tek shqiptaret eshte pasoje e kultures se paster iliro-pellazge qe ne trasheguam.
    Sllavet nuk kane pasur paraardhes dhe nuk do kene kurre harmoni mes tyre.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2008
    Vendndodhja
    Durres
    Postime
    195
    E cfare do te thuash, qe ketu nuk ka tolerance fetare?

  7. #27
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    "Tolerancë fetare" nëse quhet me emrin e saj të vërtetë "mungesë e fesë" atëherë e kuptoj.

    Se për ku ka fe, aty nuk ka tolerancë.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-04-2007
    Postime
    61
    Populli Shqiptar është i njohur në botë dhe është si shembul në botë për tolerancë fetare.

    Harmoni fetare unë e kuptojë kur vëllait tëndë të një gjaku po i cili i përket një besimi tjetër fetar, në ditë feste fetare që ai e feston me familjen e tij, ti shkon dhe i troket në derë për ta nderuar, ia bënë një vizitë për t'i treguar se po e ndanë gëzimin me vëllain tënd, po ja nderon besimin që ai në te është përcaktuar dhe në te beson.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Etërit : 01-12-2008 më 22:32

  9. #29
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Harmoni fetare unë e kuptojë kur vëllait tëndë të një gjaku po i cili i përket një besimi tjetër fetar, në ditë feste fetare që ai e feston me familjen e tij, ti shkon dhe i troket në derë për ta nderuar, ia bënë një vizitë për t'i treguar se po e ndanë gëzimin me vëllain tënd, po ja nderon besimin që ai në te është përcaktuar dhe në te beson.
    Kjo nuk do të thotë hramoni fetare. Kjo dmth mungesë e fesë. Pa fe.

    Sepse nëse je i krishterë dhe shkon në festat e muslimanit, atëherë je infidel. Nëse je musliman e shkon në festat e krishtenit je çafir. Feja i ndalon këto gjëra. Jo-feja i lejon.

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2007
    Postime
    1

    nuk ka

    nuk ka harmoni fetare sepse gjdokush qe e ka fen e ndryshme me tjetrin nuk ka qef te rri dhe te bisedoj me te

  11. #31
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Harmoni fetare?!

    Asnjiher nuk ka per te ndodhur kjo gje!

    Une fete do i krahesoja me partit politike,kush e kush te lavderoj me shume partin e vet.

    Feel the pump √

  12. #32
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Harmoni fetare?!....Do te thote Vendim i perbashket i aprovuar nga te gjithe dhe qe ka per qellim rregullin dhe ekuilibrin planetar.Do te thote pajtim ndjenjash te shume personave,idesh dhe besimi te plote.Do te thote te duash fene tende,duke respektuar dhe mosgjykuar fene e kundert.Mendoj se ne shekullin qe jetojme,pikerisht kjo lloj harmonie mungon dhe ka ardhur koha te ndryshojme diçka per te miren e njerezimit..E kunderta e harmonise eshte kaosi dhe shkatarrimi yne.
    "Carpe Diem"

  13. #33
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anëtarësuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar më parë nga Lazdrajka Lexo Postimin
    nuk ka harmoni fetare sepse gjdokush qe e ka fen e ndryshme me tjetrin nuk ka qef te rri dhe te bisedoj me te
    Kjo nuk eshte abslutisht e sakte, te pakten per mua dhe per te gjithe miqte (shoket) e mi. Jam ortodoks dhe shumica e miqeve te mi jane mysilman. Bile kam 2-3 shoke qe jane teper mysilman, me mjekerr dhe shkojne pothuajse gjithmone ne xhami. Kur qellojme qe kemi pasur ore pushim ne fakultet pijme dhe kafe. Mbase une nuk jame teper fanatik ne besimin tim por per ata e ve doren ne zjarr.
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  14. #34
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Kjo nuk eshte abslutisht e sakte, te pakten per mua dhe per te gjithe miqte (shoket) e mi. Jam ortodoks dhe shumica e miqeve te mi jane mysilman.
    Atëherë tek ti nuk fe. Sepse po të kishe fe nuk do rrije me ta. Sepse ata janë infidel për ty.

    Kurse ti je qafir për ta. Dhe ata rrinë me ty, por kjo nuk është tolerancë ndaj teje e ndaj fesë tënde, por është armiqësi e fshehur sepse ata e kanë urdhër nga Kurani që të sillen mirë me qafirët në mënyrë që t'ua përfitojnë zemrat për t'i futur në radhët e veta. Se a bindesh ti a jo, këtë nuk po e diskutojmë sepse nuk është me rëndësi në këtë temë.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

    Si e kuptoni ju harmonine fetare?

    Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit shqiptar. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

    Albo

    KONCEPTI - HARMONIA NDËRFETARE


    Sëpari, shprehja - harmoni fetare, nuk është togfjalësh, por koncept me dy fjalë të ndara, sikurse është koncepti - dituri natyre, kritikë letrare, folja shqipe, veprim ndjenjash, orvatje sigurie, luftë çlirimtare, bashkim kombëtar etj.

    Togfjalëshi është emërtimi i përbërë nga dy e ma shumë fjalë në një të vetme, të pandashme bashk në një emërtim të vetëm psh: bashkëbisedimi, bashkëharmonia, jashtëtokësorët, bashkëluftëtarët, bashkatdhetarët, antikombëtarët, bashkmoshatarët, bashkudhëtarët, dis-harmonia, mosekzistenca, atdhedashuria, mirëkuptimi, bashkërenditja, bashkëshortët etj.

    Koncepti - harmoni fetare, është harmonia brënda një feje, por këtu në këtë themë, kur po dihet qëllimi - duhet të kuptohet, e shtrohet si koncept - harmoni ndërfetare, kur është fjala, si harmoni në mes feve shqiptare 3 fe - pra - harmoni ndërfetare - shqiptare, sepse kur thua - harmoni fetare, kuptohet toleranca, bashkveprimi, respekti, mirësjellja, ndihma reciproke, lidhja bashkvepruese e bashkjetuese dhe dashuria njerëzore - në mes të antarëve të një feje.

    Harmonia ndërfetare shqiptare, ka ekzistuar dhe ekziston, anipse sa për syrata siç thot dikush, në syrin e kombit shqiptar trefetar dhe nuk ka si të mos ekzistojë harmoni ndërfetare, përserisa gjitjmonë kishim e kemi probëemin e çështjes shqiptare të pazgjidhur, e kudo në çdo pjesë, trevë, ku filloi realizimi i një organizimit ushtarak e luftarak - ushtarët ishin të tre feve padallim. Nga ana tjetërnuk mund të flitet as ka vend për diskutim dyshimi të harmonisë ndërfetare shqiptare, përderisa përqindja e popullit shqiptar nëpër tre fetë dihet.

    Dikush e mendon si bashkëjetësë, si fejesë, martesë etj., na e dijmë se bashkëjetojmë, e bashkëveprojmë për çështjen kombëtare shqiptare, bashkëluftojmë kundër secilit okupatori, pushtuesi mbi tokat tona - por respekti reciprok, humanizmi reciprok, nderimi reciprok, adhurimi reciprok, mirësjellja reciproke etj., janë vetëm në besimin në një zot!

    Harmoni ndërfetare shqiptare, kuptojmë: respekt-humanizëm-nderim-adhurim-mirësjellje-njerëzi-moral - RECIPROK. Kurse sikur shprehet dikush, për fejesë e martesë, nëse nisemi nga theoria fetare, vet fjala - fejesë, lidhet me rrënjen e fjalës - fe (fe+jesë), feje+së, që kuptohet si lidhje gjaku, për ta marrë njeritjetrin, marrëdhënie gjaku, marrëdhënie trashigimore paramartesore, ta marrin jjeritjetrin - të martohen - në martesë - mes pjesëtarëve të një feje - a kur thohet psh. ndërfejesë, ndërmartesë, kuptohet si lidhje gjaku me fetë tjera, respektivisht mes popullit trefatarë shqiptar, apo me tjerët...

    Harmoni ndërfetare është kur respektojnë ritet e festat e besimet reciprokisht, hiç ma shumë as hiç ma pak se sa respekton e nderon fenë tënde - bashkëharmoni ndërfetare, duke bashkëfestuar festat e njeritjetrit, bashkëgëzime familjare, bashkëngushlime familjare, bashkërenditje të veprimeve shoqërore e kombëtare, bashkëpunime për ekzistencë, ndihma reciproke për të tejkaluar gjendje të vështira e rreziqe eventuale, që i ndodhin njeritjetrit, dasma e vdekje të përbashkëta - mbase bashkëjetojmë me tre fetë (tona) - mbase kemi një gjuhë e një gjak e komb shqiptar!

    Po kënd e gëzon ma së shumëti dhe kush inicon, përpiqet për një harmoni ndërfetare shqiptare? Kjo është pyetja madhore. Janë: krijuesit, poetët, shkrimtarët, publicistët, historianët, shkencëtarët, E VËRTETË KOMBËTARË por edhe klerikët e vërtetë kombëtarë edhe grupe e persona individ me moral e atdhetarizëm të lartë kombëtar!

    Harmoni ndërfetare shqiptare, duhet të kuptojmë thellë e mirë logjikisht, që ashtu si siellemi symësy me njeritjetrin ndërfetar - poashtu besnikërisht edhe të shprehemi brënda rrethit familjar e shoqëror edhe brendafetar edhe përballë bote! Kjo do të quhej harmoni fetare, ndërfetare shqiptare!

    Po na shqiptarët, jemi populli ma i vogël - me tre fetë ma të mëdha botërore

    dhe një harmoni ndërfetare (sepse harmoni fetare kemi në secilën fe) - duhet patjetër, sinqerisht, realisht, reciprokisht - sepse në të kundërten (sikur po vërehen rrudhje syri anash), nuk fotohet asgjë e mirë kombëtare - as vet zoti nuk na don të ndarë e përçarë e të copëtuar - kur nuk jemi në gjendje të bashkohemi kombëtarisht!

    Po more po, duhet të dihet vijimi i udhës, kur pretendojmë qëllim të mirë, për një bashkim të shqiptarëve edhe si forum edhe si popull dhe mos të shprehemi në mënyrë lakonike, se ka punë e mbipunë, ka detyrë e mbidetyrë, që don zgjidhje - por jo duke u shprehur në thelb të çështjes edhe duke shtërzyer, e në të njejtin moment vendimprerës, vendimmarrës, vendimshprehës - duke raplluar gishtin e madh me të tretin kokallë (nëse më kuptuat)!

  16. #36
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anëtarësuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Atëherë tek ti nuk fe. Sepse po të kishe fe nuk do rrije me ta. Sepse ata janë infidel për ty.

    Kurse ti je qafir për ta. Dhe ata rrinë me ty, por kjo nuk është tolerancë ndaj teje e ndaj fesë tënde, por është armiqësi e fshehur sepse ata e kanë urdhër nga Kurani që të sillen mirë me qafirët në mënyrë që t'ua përfitojnë zemrat për t'i futur në radhët e veta. Se a bindesh ti a jo, këtë nuk po e diskutojmë sepse nuk është me rëndësi në këtë temë.
    Ç'eshte ZOTI? Eshte krijusi i gjithesise, apo jo?!? (Po flasim per besimtaret). Atehere une si besimtar dhe si njeri qe perpiqem te respektoj ato qe zoti ka shkruar apo ka nenkuptuar neper librat e shenjte eshte qe te respektoj pa asnje interes fene e tjetrit. Pse? Sepse fete jane si ngjyra e njeriut. Kemi njerez te bardhe, te zinje, te verdhe etj. Atehere a jane te barabarte keta me njeri-tjetrin?!?! Sigurisht qe po (ketu nuk po fus racistet qe mendojne "JO").

    Siç kemi disa ngjyra lekure per njeriun, eshte normale te kemi dhe disa besime fetare por qe ne vetvete kaq nje qellim: "Te besojne tek krijusi i gjithesise".

    Une ZOTIN e nenkuptoj si nje pallat, por me disa hyrje te ndryshme. Kudo qe te hysh tek keto hyrje arrin ne apartamentin tend. Meqe njerezit jane ne karakter teper monoton ata hyjne vetem tek nje hyrje. (Kjo mund te interpretohet dhe si respekt ndaj tradites.) I nderuar pse duhet ta kem me smirre personin qe hyne tek hyrja tjeter ku ne fund te fundit te dy hyjme tek i njejti pallat????
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    ne shqiptaret shquhemi per harmoni ;;;;;;

    une do te thoshja se harmoni fetare sot per sot ka ne shqiperi se e para shqiptaret ne shumic jan ateiste pavarsisht emrit qe kan e dyta se njerzit nuk merren shume me fete se kan nje mij halle mbi krye e treta shqiptaret jan njerez ambicioz dhe per te arritur qellimet e tyre nuk ja varin shume feve apo bejn sikur nuk ndodh gje per te arritur qellimet e tyre dhe une besoj per vendodhjen gjeografike qe ka shqiperia i duhen keto tre fe qe ka per qellimet e veta dhe jo per hater te fes se feja e shqiptarit te mirefillte dhe atdhetar ngelet gjithmon shqiptaria. do zoti i bashkon shqiptaret per atdhetari dhe per intresat tone kombtare se sa per fete ja u kemi pare vleren ketyreve per mendimin tim njeriu duhet te besoj ne zot se ai nje eshte kurse feja eshte parti si partit tona qe e pjell e njerezve.

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    ne shqiptaret shquhemi per harmoni ;;;;;;

    une do te thoshja se harmoni fetare sot per sot ka ne shqiperi se e para shqiptaret ne shumic jan ateiste pavarsisht emrit qe kan e dyta se njerzit nuk merren shume me fete se kan nje mij halle mbi krye e treta shqiptaret jan njerez ambicioz dhe per te arritur qellimet e tyre nuk ja varin shume feve apo bejn sikur nuk ndodh gje per te arritur qellimet e tyre dhe une besoj per vendodhjen gjeografike qe ka shqiperia i duhen keto tre fe qe ka per qellimet e veta dhe jo per hater te fes se feja e shqiptarit te mirefillte dhe atdhetar ngelet gjithmon shqiptaria. do zoti i bashkon shqiptaret per atdhetari dhe per intresat tone kombtare se sa per fete ja u kemi pare vleren ketyreve per mendimin tim njeriu duhet te besoj ne zot se ai nje eshte kurse feja eshte parti si partit tona qe e pjell e njerezve.

  19. #39
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    ne shqiptaret shquhemi per harmoni ;;;;;;

    une do te thoshja se harmoni fetare sot per sot ka ne shqiperi se e para shqiptaret ne shumic jan ateiste pavarsisht emrit qe kan e dyta se njerzit nuk merren shume me fete se kan nje mij halle mbi krye e treta shqiptaret jan njerez ambicioz dhe per te arritur qellimet e tyre nuk ja varin shume feve apo bejn sikur nuk ndodh gje per te arritur qellimet e tyre dhe une besoj per vendodhjen gjeografike qe ka shqiperia i duhen keto tre fe qe ka per qellimet e veta dhe jo per hater te fes se feja e shqiptarit te mirefillte dhe atdhetar ngelet gjithmon shqiptaria. do zoti i bashkon shqiptaret per atdhetari dhe per intresat tone kombtare se sa per fete ja u kemi pare vleren ketyreve per mendimin tim njeriu duhet te besoj ne zot se ai nje eshte kurse feja eshte parti si partit tona qe e pjell e njerezve.

  20. #40
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Une ZOTIN e nenkuptoj si nje pallat, por me disa hyrje te ndryshme.
    Secila fe e propagandon vetëm një hyrje për tek pallati. Ajo hyrje është feja e vet personit.

    Për muslimanët ka vetëm besimtarë dhe qafirë.

    Për kristianët ka vetëm, krishtenë dhe infidelë e kështu me radhë.

    Ti që ke ba një miks interesant, është problem tjetër. Porse aty ku është feja e vërtetë, tolerancë nuk ka.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Sindromi mesdhetar (mediteranien) a e keni degjuar dhe si e kuptoni.
    Nga Marya në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-05-2009, 10:24
  2. Dileme: si mund ta kuptoni ne ndjeni apo jo per dike?
    Nga FLOWER në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 07-10-2005, 07:27
  3. Çfarë kuptoni me termin Demokraci?
    Nga Kryeplaku në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01
  4. Si e kuptoni këtë shprehje?
    Nga Astriti në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 20-12-2003, 13:02
  5. Cfare kuptoni me fjalen terrorist?
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 142
    Postimi i Fundit: 17-03-2003, 11:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •