„ B E S L I DH J A „
5 6 5 V JET
D I T A E F L A M U R I T


AUTOR: DAIM HISENI
SHKUP – 27. 11. 2008

______________________DRAMATIZIM

__________________________: JU M LINI T FLAS UN

__________________________: SKNDERBEU (.bjen kushtrimi)

__________________________: I. QEMALI ( rrexho muliqi )

__________________________: ADEM JASHARI (kushtrimi UK)

K O R I: HIMNI KOMBTAR

R E C I T A L I: MOS HAROJM

K L A S A E IV 1: PAVARSIA

R E C I T A L I: SHQIPRIN E DUA

K O R I: PO VIJN KRUSHQIT

R E C I T A L I: U MBUSH MALI

GRUPI I VALLEVE: N KRAH T SHQIPES

Mbyllja e programit_______________
Ju m lini t flas un, t flas si m ka hije, n bunac e n fortun.
T flas ashtu fije fije, t them fjal vjershrie, plot me frym shqiptarie.
Prej pikash loti ves e ndritur, aty ku shqiponja fole ka ngritur
Dhe flamurin pr ne e fali, q t pshtjell kryet, Shqiptari.
LEZH, 28 NNDUER 1443.


"Kapedan dhe ushtar trima.

Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta.
Jam i lumtur, q mund t'ju hap zemrn time.
Kur m ftuat, kisha n zemr poat dshir q kishi edhe ju.
sht udi q trima, kryelart si ju, t rritur n liri, duruat kaq koh robrin.
Ka nj t vrtet: LIRIN NUK UA SOLLA UN, AT E GJETA N MESIN TUAJ.
Kt mbretri nuk ua dhash un, por ju gjeta t'armatosur, dhe lirin e kishit kudo, n krahror, n ball, n shpata e n shtat.
Shpjermni tani, q me ndihmn e prndis, t lirojm tr Shqiprin.
Pjesn m t madhe t lufts e mbaruat: Kruja dhe e tr krahina e saj u fitua; Dibra dhe malsia u bashkuan me ne.
Por, nj gj duhet t keni ndr mnt: n mos e marrshim Janinn, asnj nga ne s'duhet t kthehet i gjall.
Ngrehni flamurin prpara dhe rrfehuni burra si prher.
dhasht prndia, q tani dhe tutje t na ndihmoj dhe do t na nxjerr faqebardh.***


“...28 Nntor 1912!

Dit vjeshte. Qielli i mbuluar me re t rnda.
... Delegatt po vijn n shtpin e Xhemil beut.
Nj nga nj hyn shum burra t’ardhur nga viset e toks shqiptare. Geg e tosk, muhamedan e t krishter, delegat t Kosovs e amris, t bregut t detit dhe t Shkodrs jetike, t Kors s bukur, e t Malsis s Gjakovs. Nga Dugagjini, Pazari i ri, Plava me Gusi, Presheva me Karadak. T gjitha krahinat jan prfaqsuar.
Ora tre e tredhjet minuta. Hapet mbledhja*!


(Paraqitet Ismail Qemali)
”Motra dhe vllezr , bij e djem t shqipes nn“.
Sot, do tju rrfej nj t fsheht q gjat koh e mbaj m vete.
M 28 nnduer t vitit 1443 , Gjergj Kastrioti, nga malli pr atdhen, lirin dhe Shqiprin, ngriti flamurin kombtar.
“ Sot, jemi tubuar q t vendosim pr shptimin e atdheut. Shptimi sht nj, i vetm: LIRIA. Andaj, duke respektuar dshirn e Perendis dhe vullnetin e patundun t popullit shqiptar, na, delegatt e ktij kuvendi, e shpallim Shqiprin, mbret, e shtet m vete, t lir e t mosvarme..
Statisti*: “Rroft Shqipria”
Tani e tutje, me bekimin e Perendis, t ndrtojm Shqiprin. Pjesa m e madhe u lirua. Kruja dhe tr krahina e saj u fitua; Dibra dhe malsit u bashkuan me ne.
Nj gj duhet t keni ndr mend. Isa Boletinin e kam ln n kryeqytetin e vilajetit t Kosovs, andaj n mos e marrshim Shkupin, asnj nga ne s'duhet t kthehet i gjall.
ngrehni flamurin prpara dhe rrfehuni burra si prher.
______________*: Bac, O bac*! Po vijn lajmtart e Isa Boletinit.
______________*: Le t vijn pasha bacn, se erdhi dit e Arbrit.(paraqitet nj vajz me theks Kosovar)

Motra dhe vllezr,
E nderuara familje Jashari,
Tepr t respektuara familje t dshmorve, t dashur qytetar, banor t Kosovs.
Duke iu prgjigjur thirrjes s popullit;
Duke riafirmuar dshirn ton, pr tu integruar n familjen euroatlantike,
Duke rikujtuar vitet e konfliktit dhe dhuns n Kosov, q shqetsuan ndrgjegjen e popujve t civilizuar*;
Jemi Mirnjohs*! Q bota iu bashkangjit krkess son dhe n vitin 1999, intervenoi, duke hequr qeverisjen e Srbis mbi Kosovn,
Jemi Krenar, q Kosova me koh ka zhvilluar institucione funksionale.
Konfirmojm se rekomandimet e t drguarit special t Kombeve t Bashkuara, jan n vij me standardet m t larta europiane pr qeverisjen e mir,
Zotoemi q njher e prgjithmon t zgjedhim statusin ton .
Duke nderuar gjith burrat dhe nnat kosovare, q bn sakrifica t mdha, pr t ndrtuar nj t ardhme m t mir pr Kosovn,
Duke kujtuar prgjegjsin e amanetit t etrve tan

Ne, Jusuf Grvalla, Adem Jashari, Ukshin Hoti, Femi Agani, Zair Pajaziti dhe shum t tjer, q sot vetm me shpirt jemi n mesin tuaj, sivjet me 17 shkurt 2008, shpallim Kosovn shtet t pavarur dhe sovran.

Kori*: HIMNI KOMBTARP PLLUMB, NGA VENDET E LARGTA,
N SQEP, LETRN E MBAJTA,
MBI OQEANE FLUTUROVA
PREKAZIT IA DRGOVA.

A ARBRESH E KAM EMRIN,
* I VJETR N HISTORI,
* MALL PR TY SHQIPRI,
**** MBETM N ITALI!

V VLORA M THRRASIN,
**** VALT M TUNDASIN,
***** DJE ISMAIL QEMALIN,
***** SOT ADEM JASHARIN.

A ARVANITAS M PAGZUAN,
**** M VRAN E M COPTUAN,
*** *KUFIRIN E KAM PRAN,
**** M KTHENI N VATAN.

R REPUBLIK E KAM EMRIN,
**** N’DARDANI E KAM VENDIN,
**** N’KOSOV KAM LIND,
**** HAPI DYERT ILIRID.

NDRR M KISHIT,
**** PLOT 96 VJET,
**** POR M 17 SHKURT,
**** U BRA - R E A L I T E T!

S SOKOLESH M QUAJN,
*** M THRRASIN EDHE SORKADHE,
**** UN JAM AJO "NUSJA"
**** PR DASMN E MADHE!

I I L I R – EMR N HISTORI,
**** DALLMAT, ALBAN E DARDAN ,
*** JAN NJ FIS, KAN NJ FAR,
*** * ME NJ FJAL, JAN SHQIPTAR.

A ARLIND! M THIRRI NNA,
*** * " ERDHI PAVARSIA!"
*** * " URIME KJO DIT, KJO OR
**** POR, PA 28 NNTOR.

BAC U KRY. ... NJ FAQE N HISTORI, HISTORIA VAZHDON.


__________________: Mos harojm shekullin e kaluar,
mijra zemra jan prvluar
Gjr e gjat sht shkruar,
pr Kosovn e trazuar.

__________________: N kt shekull kjo politik,
mrekulli, e them pa frik,
__________________: Kjo politk lugate shtrig, dhelpr dinake,
kuedr e lig.
__________________: Faroj njerz me qindra mij,
i madh e vogl duhet ta dij
__________________: Fol, moj bot e qytetrimit,
prse po shkulej kjo rac e trimit.
__________________: Kosov oj tok e jon, bujare,
trime, ke qen gjithmon
__________________: Kurban u bre si n dit bajrami,
Kur n Ballkan vritej vetm shqiptari.
__________________: Ty moj Kosov, e madhe shpres,
n ty mbahet fjal dhe bes,
Njri krah i Shqiperis! Je foleja e trimris!
__________________: Pjesa m e madhe e Shqipris,
iu dha Srbit e Greqis
Vetm ni ardht keq Perndis,
pr at gjakun e foshnjris,

__________ Ishte nj dit , q pellasgjit , posi nj drit, mbuluan dhen,
Doli nga azia, si mizria dhe me ania, u hodh n den.
__________ Pas pak her, duke przjer, ca me t tjer, bn elint,
Duke ndar, syresh nj far, si ka t ngjar, bri llatint.
__________ Edhe t tjert, m me ndert, t paprzjert, pellasgjinj mben
Maqedhoninjt, e Ilirinjt, e Mollosinjt, gjith' ata qen. __________ Dhe ata jan, prindrit tan, pastaj na than, na shqiptar
Mundim t themi, ne, ata jemi, at gjak kemi, si m par.
__________ Thot' Herodoti, n’ Tomor Zoti, shtpi qmoti, kishte Dhodhon
sht m e vjetr, nga do tjetr, shum m tepr, kjo gjuha jon.
__________ Ne kurdoher, burra me nder, edhe t vler, jemi treguar;
Me grekrin, mbar persin, me gjith' azin, kemi lftuar.
__________ Me Lekn vam, mundm daran, datn i dham, gjith azis
Burr' u dftuam, t gjith i thyem, prmbys e kthyem fron' e Persis. __________ T tr dhen, den' e steren, sa kombe qen, n kmb i vum
Dhe mbretruam kudo q shkuam, tekdo lftuam, vndin e zum.

__________ Me Pirron vam, roms i ram, llatint' i vram, i tmeruam;
Me Sknderben , turqve sa qen, u dham dhen, i dbuam.
__________ Kush i goditi, posi petriti, e i uditi turqit, barbart?
Bota s'guxonte q t'u qndronte, po kush lftonte? Ne, shqiptart
__________ Pastaj ndryshuam, nuk kuptuam, dhe nuk e muam, t mirn ton
Gjakun npr bot, e derdhm kot, njeri 't thot? Nukishte thn
__________ N’jemen pr turqin, argat pr greqin, arbresht zun italin
Po shqiprin? Si s'u menduam?
Pr k lftuam? Neve 'fituam? 'kemi tanin?
__________ 'thot' ajo, e ve e gjor,
Mbretresh, pa kuror!
Faqe jerrur, lesh lshuar,
Shpirt e zmr, prvluar.
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptar,
Nns mos ia bni varr!"
Qan e lutet nn' e mjer,
Krkon vatrn edhe nder,
Do lirin dhe atdhen,
Si'e pat me Sknderben,
___________________ Shqiprin e dua se jam shqiptar,
Kosovn e dua se jam kosovar
Maqedonin e dua se jam*: …
Jam pjes e ktij flamuri
___________________ Flet shqiponja n flamur,
Mbeta n’udh kryq e prmbi ur
Shikoj n lindje,
Shikoj n’perendim,
Bashkimi kombtar, i vetmi shptim.
___________________ E dua baban, e dua maman,
E dua motrn, e dua vllan,
E dua jetn, e dua lirin,
Gjitha gjeneratat, duam Pavarsin.
___________________ Jam gjashtdhjet e teta.
Me gzim t kufizuar.
Me dit t zeza.
Pa flamur n duar .
___________________ Jam tetdhjet e njishi
Pa faj, e pa hak
Ecm npr ferra
Ecm npr gjak.
__________________ Jam tetdhjet e nnda
Me dyer t shkolls mbyll’
Flakadan demostratash
N mars e n prill.
__________________ Gjenerata ime,
gjenerat ardhmrie,
si lule pranverore,
si moll dimrore .
__________________ Lulet i el n t parn stin,
Kopshtit i shton bukurin.
__________________ Edhe mollat kan emra, po sikur fmit
Xhufke, Rrakaqe, moll Tetove, q rriten nIlirid
__________________ Shpesh na kujtojn edhe historin,
Se rrnjt e tyre prekin lashtsin.
__________________ Ka molla t verdha, molla ali,
ka edhe tegra q rriten mes mali.
__________________ Ca molla piqen edhe n amri,
por nj e piklluar rri n kufi.
__________________ Edhe npr dasma n do shtet e vend
Gjithnj MOLL E KUQE, t kemi n mend
__________________ Jemi n mes t s djeshms e t s nesrmes
Dje ishim pr t sotmen.
Sot po jetojm nga se ishim dje
Nesr dhnt Zoti do t jet m mire
__________________ Shqipri! moj nna ime, m ke rritur me thrrime!
Shqipri! t qofsha fal, t kam nn e m ke djal

K O R I: Po vijn krushqit
__________________ 'u mbush mali me dbor,
'u mbush deti me pampor,
Sec u mbush e e jona Vlor,
Plot me krushq e me dasmor.
__________________ Nuk jane krushq edhe dasmor,
Jan Tosk e Malsor
Me flamur t kuq n dor
Si dhndur me kuror.
__________________ 'u zbardh malet, 'u zbardh:
Nga do an se na ardh
Shqiptart gun bardh.
Se na ardh pal pal
__________________ Duke rrotulluar fush e mal,
Kush n kmb' e kush me kal,
Kush m shpejt, kush m ngadal:
Kush i lum e kush i gjor
Kan zbritur mu n Vlor,
___________________ 'ka q an rrufeja ret?
___________________ Vjen Smaili trim me flet,
___________________ Fluturon posi shigjet.
___________________ Thon, po vjen drejt n Vlor,
___________________ Me flamur t kuq n dor
___________________ Me flamurin e liris , N'ate thelb t Shqipris:
___________________ Thon, sht vet i tret,
___________________ Thon, sht vet i tet,
___________________ Thon, sot sht njzetetet
___________________ Rrofsh moj Shqipri prjet!
___________________ Un e dua Shqiprin, q nga Kora e Vranin,
___________________ Une e dua Shqiperin, q nga Shkupi gjer n’ Janin,
___________________ Une e dua Shqiperin, bashk me Plavn dhe Gucin
___________________ Une e dua Shqiperin, dua Preshevn, dua Manastir
___________________ Une e dua Shqiperin, me Dardan dhe Dallmatin,
___________________ Une e dua Shqiperin, si shqiptar dhe pjell shqiptari.,
___________________ Thonin prpara, por thon edhe tani
___________________ Nj shqiptar dy parti.
Pse jo, gjitha punt nga dy i kemi ___________________ Flamurin me dy ngjyra
___________________ Shqiponjn me dy krena
___________________ Qiftelin me dy tela
___________________ Thikn me dy teha
___________________ Nj trup me dy deg
Gjysma tosk, tjetra geg
___________________ Dy ksula:
Rumbullake dhe t rafsha
Ku rrafsha mos u vrafsha
T paa mos t qafsha
___________________ Prve dyshit sht nj njish
Nuk na duhet e ndar n dysh
Do t vdesim q t jetojm
Nj je nn Shqipria jon.
___________________ Kush thot ska Shypni, qoft faqe zi
___________________ Kush haron dshmort, n jet e marshin hort
___________________ Kush s’nderon Flamurin, mbi vorr, shkulja gurin
___________________ Kush nuk njeh ushtrin, e gzoft tradhtin
___________________ Kush nuk din gjuhn e vet, qoft hibrid gjithmon e jet.
___________________ Se Zoti vet e tha me goj,
Q kombet shuhen prmbi dh,
Po Shqipria do t rroj,
Se pr t luftojm ne
___________________ S'jemi grekr as bullgar,
Asgj tjetr nuk jemi,
Jemi vetm shqiptar,
N kt'emr nderr'e kemi.
___________________ Ky emr sht shum' i mir,
Se m s'jemi t gnjyer,
Nuk jemi n'errsir,
E njohm gjn' e vjyer.
___________________ T lem mmn tn
E t marim nj shtrig!
Zoti mos e past thn!
Pun'e keq'e shum'e lig.
___________________ Se njerzit gjith do vdesin,
Por jeta s'mbetet shkret,
Gjuha, mmdheu mbesin
T patundur prjet.
__________________: O Zot i madh dhe i vrtet
Q krijove ka shohm n jet,
Falna gjith mirsit, epna dituri e drit,
__________________: Zot! mbrona besn, dashurin' e miqsin,
Epna dshir t msojm, e t mira t punojm,
T’bhemi t urt e t qet, Shqiptar t vrtet.
___________________ N gjuh shqype bota mbar
ka me ju njohte se 'fis ju kini,
ka me ju njohte per shqyptare;
burra n'za, sikurse jini.
Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
Qi ket gjuh t Perends,
Trashigim, qi na la i Pari,
Trashigim s'i a ln ai fms;
___________________ Edh atij i u thaft, goja,
Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
Flet, e t'veten ln mbas dore.
___________________ FLAMUR: Kuvendi i Lezhs
___________________ KUSHTETUT: Lidhja e Prizrenit
___________________ GJUH: Kongresi i Manastirit
___________________ BETIM: PR ZOT E ATDHE
___________________ Andaj, me zmr t gzuar dhe me gjith shpirt uroni!
Zotrinjt' e zotruar, gjith prnjher thoni:
___________________ Rroft' e qoft Shqipria
Kombi dhe gjuha jon!
Na prift menuria,
Ndihms paim Zon
Grupi i valleve: N krah t shqipes - koreografia Femi Shaqiri