Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 48
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403

  Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli

  N nj fjalim super t gjat kryeministri Berisha i thirrur pr mocion n kuvend foli pr gjithka prvese pr lidhjet e tij me Damir Fazlli. Ky i fundit dhe implikimet e qeveritarve t lart n biznese me t ishin arsyeja prse opozita krkoi mocion me kryeministrin. Fjalimi i kryeministrit Berisha ka ngjallur reagimin e nnkryetarit t grupit parlamentar t PS Erjon Brae i cili ka krkuar dorheqjen e kreut t qeveris.

 2. #2
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,780
  Citim Postuar m par nga njemik Lexo Postimin
  N nj fjalim super t gjat kryeministri Berisha i thirrur pr mocion n kuvend foli pr gjithka prvese pr lidhjet e tij me Damir Fazlli. Ky i fundit dhe implikimet e qeveritarve t lart n biznese me t ishin arsyeja prse opozita krkoi mocion me kryeministrin. Fjalimi i kryeministrit Berisha ka ngjallur reagimin e nnkryetarit t grupit parlamentar t PS Erjon Brae i cili ka krkuar dorheqjen e kreut t qeveris.
  U cun hajdutet dhe akuzun salen se ti je ma hajdut se ne. Hala te ura ti mer shoku.
  Nigjo, kur ka kshi mocionesh merr naj birr me pak kikirik dhe kalo naj or tuj qesh, se kta ja kalojn edhe portokallis.
  Lene se sonte e kan cu keq, i kan sha romanin benit

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  kur shikoj qe leket e shqiptareve kan shku tek kriminelat antishqiptar serboboshnjak sme vjen me mar bir e kikirika. me vjen me mar pushken e me ja numru ne lule te ballit shkelzenit saliut argites e lul bashes

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  po mocion per valentinen e leckajve kur do na bej mafia..
  te na tregoje se si kopilat e valit.. te edvinit.. jan bo pronare te dhjetra gratacieleve ne tirane..

  kulture eshte..
  te mesojm dhe ne .. apo jo njimiki i braces..

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  brari e cudtishme po sa hapen temat kunder berishes je ne forum
  si paradite si ne darke
  lum berisha per perkrahes qe ka
  do ma tregosh funksionin qe ke ne pd se me bere kurioz
  JO SEKS PARA MARTESE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  o Brar mos me thuaj qe te duket normale qe leket tona te shkojne tek kriminelet serboboshnjak se do me zhgenjesh

 7. #7
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,780
  Citim Postuar m par nga njemik Lexo Postimin
  kur shikoj qe leket e shqiptareve kan shku tek kriminelat antishqiptar serboboshnjak sme vjen me mar bir e kikirika. me vjen me mar pushken e me ja numru ne lule te ballit shkelzenit saliut argites e lul bashes
  hahaha......kujdes se s'tapo te dalin fishekt me heq qefe korrupsionin te na

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  Kta jan me i mbledh ne stadiumin Qemal Stafa me i xhvesh lakuriq e me i len nja 10 dit pa puk e pa uj. pastaj me i sperkat me benzin e me i en flaken

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298

  Zemerimi im te jep te drejte ty,..por jo llogjika!

  Citim Postuar m par nga njemik Lexo Postimin
  Kta jan me i mbledh ne stadiumin Qemal Stafa me i xhvesh lakuriq e me i len nja 10 dit pa puk e pa uj. pastaj me i sperkat me benzin e me i en flaken
  ..njemik djali, edhe une jam shume i merzitur me kete gjendje te popullit tim, por jo timen. Une per vete, lavdi fatit por jo zotesise time, jetoj ashtu sic nuk e kisha menduar dhe enderruar...por nuk po e shijoj plotesisht..kur mendoj nivelin e gjithaneshem qe jetojne njerezit ne Shqiperi. Ne jemi njerez punetere or ti 'njemik" dhe ashtu sic une ne perendim edhe cilido shqiptar ne Shqiperi do te kishte bere progres , nese ne Shqiperi nuk do ti kishte marre ne dore drejtimin e puneve"FANTAZMA-MALLKIMI SHQIPTAREVE-E ZEZA E SHQIPTAREVE-SALI BERISHA.Cilido, Bamir Topi i pari, dhe anetari me i thjeshte i PD i fundit ,te ishin ne krye te PD, punet ne Shqiperi do te shkonin me mire se sa me kete maskarain-hipokritin-Berisha. Nuk po kerkojme prap komunistet ne drejtim. Komunistet kerkojme ti shporrim , Sali Berishen gjithashtu. Kerkojme qe Shqiperine ta drejtoje PARTIA DEMOKRATIKE PA KOMUNISTIN SALI BERISHA NE KRYE!!! KUPTON APO JO OR TI....TUNXH! Te ka dale nje puqer me qelb ne trup..ose nje qiban?? Duhet ta shtrydhesh fort-shume fort qe te nxjerresh rrenjet e qelbit dhe trupi jot te sherohet!!! Duhet te largohet Berisha larg-shume larg nga Partia Demokratike qe reformat demokratike ne Shqiperi te fillojne e te marrin fryme.

  DUA NE SHQIPERI TE UDHEHEQE PARTIA DEMOKRATIKE DHE SALI BERISHA TE SHKOJE NE .....HALE TE HALES MASKARAI.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  njimiki..

  nuk e njoh fazlliqin e sme ka pyt kush per fazlliq..
  organet e shtetit te zhbirilojne e ti shkojn ne fund ceshtjes fazlliq..
  ata qe votuan pro pd-s ne 3 korrik nuk kan lidhje me fazlliqa..
  ne te se vafshin kush ka lujt me fazlliqat..

  puna eshte se bracet e valentinet e rucet.. skan fytyre te flasin per fazlliqa se jan djalli vete..
  ki eshte big prabllemi.. pra opozita e pas 3 korrikut eshte kucedra e shqiperise tash 70 vjet..qe nga vlor fraksioni..

  nejse..

  te shohim cka thene berisha..


  --

  rd
  Tre vite q ndan epoka


  Sali BERISHA


  Do t nis kt mocion debati me nj falenderim t sinqert pr ata q m bn t mundur debatin, e kam pr opozitn e vendit. Debate t tilla pa mocion mosbesimi n vende t lira sillen nga mazhoranca dhe n asnj rast nga opozita, nj mocion i till pa mosbesim i krkuar nga opozita sht realisht eunuk-mocion n t cilin thirrsit e tij vetm se provohen se jan eunuk opozitar, ky mocion fakton se shoku Rama e ka zhytur kt opozit n universitetin e boshit, batakun e marrzive, bllofeve, retorikave t trillimeve, mashtrimeve, fallsifikimeve si asnj opozit tjetr e ktij kontinenti. Opozita e ktij vendi si asnj tjetr n Evrop nuk iu paraqet qytetarve shqiptar asnj mocion, asnj koncept, asnj ligj, asnj vendim parlamentar, asnj propozim zhvillimi, asnj alternativ tjetr pr zgjidhje. Por, vetm pret t shpall t vdekurit t ekzekutuar, t pafajshmit kriminel, fallsifikimet pr origjinale, ajo flet me mijra kilometra fjal, lloqe. Por, un n do rast jam i vendosur t respektoj opozitn, madje t'i prgjigjem me knaqsi thirrjes s saj, shkaqet e vrteta t opozitarizmit pa kokrra, t eunuk-mocionit, t eunuk-opozits apo bllof-opozits jan komplekse dhe t shumllojta, por shkaku m themelor i tyre qndron n ndryshimet madhore t Shqipris n kto tre-vjet. Tre vjet m par, qeveria e dal nga zgjedhjet e 3 korrikut, paraqet programin e saj historik, t ndryshimit t Shqipris.

  PD dhe koalicioni i saj, nisin qeverisjen n nj koh kur krimi i organizuar famkeq shqiptar ishte i lidhur ngusht me ministra, mbi ministra, deputet, zyrtar, prokuror, gjykats, ishte omnipotent dhe omniprezent. Si bnte ligj n Tiran, Durrs, Lushnje, Elbasan, Tropoj, por dhe n institucionet e vendit. PD erdhi n pushtet kur bost e mafies, Aldo Bare, Nehat Kulla dhe t tjer ndanin me qeveritart jo vetm trofet e trafiqeve t tyre, por dhe jo n pak raste krimet e porositura, dhe shtratin dhe dhomn e gjumit. PD erdhi n pushtet kur sistemi demokratik ishte zvendsuar, me sistemin kleptokratik t korrupsionit ku sipas raporteve ndrkombtare, miliarda dollar nga taksat e tatimet prfundonin n xhepat e zyrtarve, kontrabandistve, evazorve, kur informaliteti n sektor t tr arrinte n 90%, kur vendet n hierarkin e lart zyrtare shiteshin me 200-300 mij USD sipas raporteve m serioze t BE.

  PD erdhi n pushtet kur liria e tregut ishte e zvendsuar me lirin e klientels, sundimin e monopoleve dhe klaneve m t rrezikshme mafioze, gj q kishte larguar nga Shqipria mijra e mijra investitor t huaj. PD dhe aleatt e saj erdhn n pushtet, kur n rafshin ndrkombtar procesi i integrimit n BE dhe NATO, pr shkak t sundimit t krimit t organizuar, vendosjes n vend t sistemit t kleptokracis, dhunimit sistematik t zgjedhjeve ishte shtruar n vegun e vrtet t Evrops dhe pothuajse ishte ndalur me gjith dashamirsin e miqve t Shqipris.

  Kto ishin disa nga problematikat m madhore dhe emergjente, me t cilat prballet qeveria e re, krahas infrastrukturs s rrnuar, sistemit arsimor t degraduar, n kto kushte pr qytetart shqiptar, pr Shqiprin ndryshimi ishte imperativi m madhor, ishte synimi i shptimit nga nj rrokullisje shum e pamerituar. Koha pr ndryshim ishte lejtmotivi yn elektoral, koha pr ndryshim ishte filozofia e programit ton, Shqipria priste ndryshimin njlloj si nna pret fmijn e saj t par. Shqiptart tek ne prisnin nj Shqipri ndryshe dhe un kam knaqsin e madhe t pohoj n kt mocion se, kto tre vjet ishin vite t transformimeve madhore t Shqipris, vitet n t cilat reformat tona t thella u shoqruan n ndryshime m t mdha dhe historike, kto tre vjet ishin vitet q solln n realitet projektet epokale t shqiptarve. Kto jan vitet e shpalljes s pavarsis s Kosovs, ftess s Shqipris n NATO, firmosjes s kontrats historike me Bashkimin Evropian, MSA, zbatimit t saj t suksesshm, vitet e lehtsimit t vizave me vendet antare t BE, vitet e negociatave pr liberalizimin e plot t tyre me kto vende, vitet n t cilat kontributi i Shqipris pr paqe n bot u rrit n mnyr t ndjeshme.

  Kto ishin vitet n t cilat Tirann, kryeqytetin e vendit e vizituan miq dhe mysafir m t shquar t t gjitha kohrave si presidenti Xhorxh Bush, kryeministri i Italis, Romano Prodi, kryetari i KE, Jose Barroso, sekretari i Prgjithshm i NATO, Jaap de Hoop Schefer, shefi i ekzekutivit t vendit u prit dhe takoi udhheqs kryesor t bots s sotme, kancelaren e Gjermanis, Angela Merkel, Presidentin e Francs, Sarkozi, kryeministrin e Italis, Berlusconi, kryeministrin e Japonis, Fukuda, kryeministrin e Kins, kryeministrin e Kanadas, kryeministra e president t vendeve t tjera. Vitet 2005-2008 ishin vitet n t cilat Shqipria njohu vlersimet m t mira t saj n rajon, Evrop dhe n bot, vitet q ndryshuan pr mir imazhin e saj, ne e premtuam ndryshimin dhe n tre vjet e sollm at. Shqipria n kto tre vite njohu reforma t thella kushtetuese e ligjore t sistemit t zgjedhjeve, t parlamentarizmit t saj, t decentralizimit t pushtetit, t sistemit t drejtsis, kto ishin vitet, n t cilat reformat dhe lufta me zero toleranc ndaj krimit t organizuar shndrruan Shqiprin nga protektoriat i krimit dhe vrasjeve, n njrin prej vendeve m t sigurta n rajon dhe n Evrop.

  Kto ishin vite t revolucionit t thell fiskal, lufts s suksesshme kundr informalitetit dhe kontrabands, n t ciln ne ia dolm t mbledhim n taksa dhe tatime 3.2 miliard dollar m shum, kto ishin vitet e shndrrimit t Shqipris n nj kantier t vrtet, vitet e realizimit dhe t ndrtimit t projektit t shekullit, korridorit t shqiptarve Durrs-Morin-Prishtin, vite n t cilat jan ndrtuar dhe po ndrtohen mijra kilometra rrug, mijra shkolla, ujsjellsa dhe kanalizime, jan vite n t cilat Shqipria zuri vendin e dyt n bot n vitin 2008, pr reformat, suksesin e tyre, klimn e biznesit dhe u vendos n dhjet vendet m t para n bot, pr suksesin e lufts kundr korrupsionit. Kto jan vitet e rritjes m t madhe t rrogave dhe pensioneve n historin e saj, vitet e bumit t vrtet ekonomik dhe t ndrtimeve, mosha dixhitale.

  Kto ishin vitet e turravrapit t Shqipris dhe zhvillimit. Pr t realizuar kto ndryshime, qeveria ime paraqiti tre vjet m par nj program t bazuar n lirit e individit, shtetin ligjor, lirin e tregut. Sot, pas tre vitesh, Shqipria ka ndryshuar m shum dhe m shpejt si asnjher tjetr n historin e saj, ftoj njerzisht, qytetart shqiptar, iu ftoj ju t merreni me premtimet e mia historike t mbajtura, me premtimet e mia problematike t mbajtura, premtime, t cilat qndrojn n themel t ndryshimit t madh t Shqipris. Tre vjet m par, n programin ton politik ne premtuam nnshkrimin e MSA me BE, lehtsimin e vizave me vendet e BE, negociatat pr kt marrveshje ishin pothuajse t bllokuara, Shqipria nn sundimin e kleptokracis ishte si asnj vend tjetr n Evrop, iu deshn 7 vite pr firmosjen e ksaj, firmosja e kontrats u shty q nga viti '99, do gjasht muaj, pasi qeverive socialiste nuk u besonte njeri, sepse ato lartsonin do dit krimin n Shqipri, dhunonin sistematikisht votn e shqiptarve.

  Evropa kt kontrat e firmosi vetm me ne, sepse ne dshmuam vullnetin e hekurt pr t shembur murin e krimit dhe korrupsionit, ne ndrmorrm reformat m t thella dhe m t gjithanshme pr ndryshimin e vendit, Evropa kontratn me Shqiprin dhe shqiptart e firmosi vetm me ne, sepse ne ishim ata q u faktuam q ditn e par t themelimit si forc e vokacionit t kombit shqiptar. Por, n pranvern e vitit 2006, n prag t nnshkrimit t MSA, Edi Rama mobilizoi nomenklaturn e kleptokracis pr jav t tra me bori, bilbila, kumbor, grushta vetm e vetm pr t bllokuar procesin e nnshkrimit t saj. Vendet antare t BE, KE, prmuan kt prpjekje primitive t pashpres, prandaj edhe vendosn t firmosin n qershor t vitit 2006, kontratn historike t Shqipris dhe shqiptarve n Evropn e bashkuar, MSA. Kjo marrveshje u nnshkrua n 12 qershor t 2006, si rezultat i besimit t vendeve antare t BE pr reformat tona t thella, ndrkoh po prfundon me sukses ratifikimi i saj nga parlamentet e vendeve antare. Karahas ksaj, sht firmosur marrveshja pr lehtsimin e vizave, jan elur negociatat pr liberalizimin e tyre, kto kan qen dhe premtimet tona pr procesin e integrimit t BE, kto premtime jan mbajtur 100%.

  Dua t siguroj qytetart shqiptar dhe partnert evropian se, qeveria ime do t ndrmarr do reform, do ligj e vendim pr t ecur t sigurt drejt aspirats m madhore t Shqipris integrimin n BE. Tre vjet m par, ne iu premtuam shqiptarve se me reformat tona serioze dhe t gjithanshme realizojm gjat ktij mandati marrjen e ftess s antarsimit pr n NATO. Pr t mbajtur premtimin ton, ne ndrmorrm n kuadr t planit t veprimit pr antarsim reformat m t thella, zhvilluam zgjedhjet e para pas rebelimit komunist, n t cilin qeveria nuk ndrhyri, zgjodhm n rrug kushtetuese Presidentin e Republiks, raportet ndrkombtare dshmuan se qeveria shqiptare respekton t drejtat dhe lirit e njeriut dhe se nuk ndrhyn n sektorin privat. Pra, ne e bm Shqiprin vendin e demokracis dhe t tregut me ekonomi funksionuese, ne ndrmorrm reforma t thella t Forcave tona t Armatosura, rritm buxhetin nga 1.3 n 2% t PBB, zgjodhm pjesmarrjen ton n misionet paqeruajtse n Evrop dhe n bot. Por mbi t gjitha ne shembm murin e krimit dhe korrupsionit, q kishin bllokuar dyert e integrimit t Shqipris n NATO. M tre prill n Samitin e Bukureshtit, Shqipria mori ftesn pr t'u antarsuar n NATO, kjo ngjarje pas shpalljes s pavarsis s Shqipris ishte dita m e madhe e shqiptarve, ftesa erdhi pr shqiptart pas shekujsh shtypjeje diktaturash, ishte kalimi n mbretrin e liris, siguris dhe t ardhmes. Ishte kthim n gjirin e kombeve q u takojm, pr t br m historike dhe madhshtore kt ngjarje, Presidenti i SHBA dhe lider i Aleancs s Atlantikut t Veriut, Bush, ftoi delegacionin ton n Samitin e Zagrebit, ku shtroi nj drek pr t festuar s bashku kt ngjarje historike.

  NATO jep nj siguri m t madhe se sa shnimet q ju prmendi ktu. Edi Rama ishte i vetmi n bot, q me reportert e tij klandestin 30 minuta para votimit n Bukuresht do t mashtronte me mediat e tij se, Shqipria nuk do t marr ftesn pr n NATO. Ishte Edi Rama, q nj dit pasi shqiptart morn ftesn pr n NATO, ndrkoh q ne festonim me Presidentin Bush, me nj trbim t paprmbajtur mbajti mitingun e 4 prillit, mitingu i turpshm, me portretin e atit t tij shpirtror. Kjo vetm pr faktin, se po kthehesha n Shqipri me ftesn e pritur prej dekada e shekuj ndaj qytetarve shqiptar. Ai me kt akt jo vetm u kthye n origjinn e tij, por shkelmoi edhe kontributet e qeveris socialiste, e cila vite m par kishte firmosur n Tiran Kartn e Adriatikut 3. N nj koh t shkurtr rekord, negociatat me Aleancn e Atlantikut t Veriut mbyllen dhe m datn 9 korrik 26 vende antare t NATO, firmosn n Bruksel Protokollin e Antarsimit t Shqipris n NATO, n shtatorin q kaloi n nj moment tjetr t jashtzakonshm, Senati i SHBA voton me konsensus t plot ratifikimin e Protokollit t Antarsimit t Shqipris n NATO. Ndrsa, po n shtator Edi Rama nn moton rroft vdekja, posht qeveria, organizoi mitingje pr t manipuluar vdekjen e nj njeriu, shpalli aksidentin vrasje politike, vrasje t shekullit dhe Shqiprin t prdhunuar.

  Duke organizuar mitingje funebre pr vdekjen e nj qytetari t pafajshm, zoti Rama n Sheshin "Sknderbej" realizoi profanin m t madhe n historin e ktij vendi, dhunoi kodin m sublim t njeriut t qytetruar, kodin m epror t shqiptarve, t mortit, t respektit t pruljes t nderimit para tij, ai dhunoi me kt akt jo vetm nj familje, por t gjith shqiptart q i thot jets jet, vdekjes vdekje. Ish-kryetari i Bashkis s Tirans, n mitingun e tij famkeq prdhosi sheshin e kryeqytetit, kryetari i opozits shqiptare prdhosi opozitn e vendit me profanin publike, q bri me mitingun e tij famkeq. Zoti Rama, karriera nuk ndrtohet n kt mnyr, shqiptart do ta mbajn mend gjat kt pr nj koh t gjat. N procesin e antarsimit n NATO, tetori ishte nj muaj historik, do ta prdor termin historik, se kohrat jan historike, m 24 tetor, Presidenti i SHBA do t firmoste ligjin e votuar me konsensus n Senatin amerikan pr integrimin e Shqipris n NATO. Ky ishte akti m kulmor ligjor n historin e marrdhnieve t dy vendeve tona. Presidenti Bush do t deklaronte pak dit para firms se hedhur n Protokoll nprmjet zdhnsit t tij t Shtpis s Bardh se, Shqipria ka ndrmarr reforma t mahnitshme. Me kt rast dua t garantoj Presidentin Bush, por edhe t gjitha vendet q kan ratifikuar Protokollin e Shqipris n NATO, se qeveria ime do t vazhdoj pa ndrprerje me reformat pr t realizuar dhe konsoliduar standardet e duhura. Nuk mund t mos theksoj se, shoku Edi Rama i verbuar nga ky akt madhor historik, nuk gjeti dot frymn, kurajon, ta mbshteste at, n t kundrt censuroi lajmin n fletushkn e tij pr t treguar veten si bir i denj i atit t tij shpirtror, ditlindjen e t cilit e festoi, duke u servirur shqiptarve pompn dhe salltanetet e Hitlerit t Paslufts, sipas stativave t KGB s Stalinit. N programin ton elektoral, ne premtuam se marrdhniet me SHBA do t jen prparsia jon m madhore, sot ne dalim krenar prpara do shqiptari, sepse kto tre vite ishin dhe vitet e marrdhnieve m kulmore t Shqipris me SHBA n tr historin e vendit. M datn 10 qershor t vitit 2007, Presidenti Bush n nj akt kulmor n historin e marrdhnieve midis dy shteteve, bri vizitn e par t Presidentit t SHBA n Shqipri. Presidenti Bush erdhi n Shqipri dhe shqiptart dhe pr t shprehur ndjenjat miqsore, por ai erdhi n Shqipri vetm nj vit m par, para prfundimit t mandatit n vitin e dyt.

  Kjo vizit historike e dshirs s tij pr t vizituar Shqiprin bn t mundur reformat e gjithanshme q ndrmorri qeveria ime. N vizitn e tij, Presidenti Bush iu bri shqiptarve nderin m t madh n historin e tyre iu solli atyre dy mesazhe historike, t cilat u bn dhe po bhen realitet, pavarsin e Kosovs, Shqipria n NATO. Por dhe shqiptart n pritjen q i rezervuan mikut t tyre t madh, ia doln t marrin kreun e turit t tij n Evrop, kjo sht merit e gjith shqiptarve. Vetm nj njeri t antivlerave e tmerroi fakti se, mikpritsi i Presidentit t SHBA ishte qeveria, ishte kundrshtari i tij politik, ndaj dhe n nj akt mes dinjitetit t shprfytyruar pr t njollosur mikpritjen shqiptare q mahniti botn. Zoti Rama urdhroi mediat e tij t transmentojn pamjet me or dhe pamjet pa or, q Presidenti e kishte hequr vet dhe e kishte vendosur n xhepin e tij. Sikur atij ia vodhn orn qytetart e Fush-Krujs. Un jam i bindur se qytetart e Fush-Krujs, e mbar Shqipris nuk do t harrojn vet prlyerjen q donte t'u bnte mikpritjes s tyre shoku Edi Rama.


  Bilanci pas tre vitesh


  Sot, pas tre vjetsh bilanci i marrdhnieve t Shqipris me SHBA sht m i mir se kurr, kto marrdhnie jan m t forta se kurr, dshmi madhore sht fakti se vota me konsensus nga Senati amerikan n shtator pr protokollin e antarsimit t Shqipris n NATO, sht firma historike e Presidentit Bush n Shtpin e Bardh m 24 tetor pr antarsimin e Shqipris n aleancn m t madhe t t gjitha kohrave nn udhheqjen e SHBA. Jan niveli i ri i marrdhnieve ekonomike, t marrdhnieve t panjohura m par. Nesr, kombi i madh amerikan po zgjedh presidentin e ri, sht ngjarje e madhe pr SHBA, pr miqt e tyre n mbar botn, un srish jam ktu pr t garantuar shqiptart se pr qeverin time, marrdhniet miqsore dhe bashkpunimi i ngusht dhe i gjithanshm me Presidentin e ri dhe administratn e tij do t mbeten prparsia m madhore.

  Vitet 2005-2008 ishin vitet q ndan epoka pr historin e shqiptarve, vitet e pavarsis s Kosovs. M 17 shkurt, populli shqiptar prjetoi ngjarjen m madhore, pavarsin e Kosovs, pavarsia e Kosovs sht kapitulli m i ndritur i historis kombtare q n luftrat e Sknderbeut deri n kohrat e sotme. Ajo nuk erdhi si rezultat i konjukturave politike, por mendoj si nj kryevepr e mrekullis s organizimit, sakrifics, menuris, qndress s pashembullt dhe luftrave njshekullore t shqiptarve t Kosovs dhe udhheqjes s tyre si dhe kombit shqiptar n trsi. Pavarsia e Kosovs u realizua, sepse qytetart e saj, udhheqja e saj dhe shqiptart n trsi me kryeveprn e tyre, ia doln t fitojn mendjen dhe zemrn e ligjvnsve t qeverive udhheqsve m kryesor t SHBA, vendit t liris, vende t tjera q vendosn pr t prdorur fuqit ushtarake t NATO n mbrojtje t lirive dhe t drejtave t tyre. Presidenti i SHBA, prcaktoi finalizimin e aktit t fundit t pavarsis s Kosovs, n vizitn e tij historike m 10 qershor 2007 n Tiran, ai u solli shqiptarve dhe t gjith kombeve t Ballkanit dhe t Europs mesazhin e pavarsis s Kosovs "Time is no". Presidenti Bush brenda pak muajve e bri mesazhin realitet, shqiptart do t'i jen Presidentit Bush mirnjohs prjet, vendeve antare t BE, Francs, Britanis, Italis, Gjermanis, por dhe t gjitha vendeve t tjera mike, si pr kontributin n njohjen e lirive t shqiptarve t Kosovs, pavarsin. Kto vite historike prcaktuese pr fatin e shqiptarve t Kosovs, Shqipria, qytetart dhe udhheqja e saj politike me qllim e palkundur, vizionin e qart avokatin e shklqyer dhan t gjith ndihmn, dhe kontributin m t muar n realizimn e pavarsis s saj. Nj kapitull i historis son kombtare, q fatkeqsisht n Shqipri, nisi t shkruhej shqip vetm me themelimin e Partis Demokratike si parti e interesave kombtare, e cila ditn e par t themelimit t saj shpalli shtjen kombtare si yllin polar t saj. Viti 2008 pr ne sht viti i shqiptarve, viti 2008, jan vitet e konsolidimit t marrdhnieve intensive me vendet m t mdha t Europs kto jan vitet, n t cilat n nj koh t shkurtr kam patur rastin t bisedoj, t vizitoj, t takoj e t shkmbej mendime, n Shqipri me udhheqs kryesor t bots, Presidentin Bush, kancelaren Merkel, Presidentin Sarkozi, kryeministrin Berluskoni, kryeministrin e Japonis, Kins, Turqis, Kanadas, Luksemburgut, ekis e shum udhheqs t tjer. Shqipria sot ka miq t muar m shum se kurr n tr historin e saj.


  Ndryshimi i imazhit


  Ne erdhm n pushtet n nj koh kur imazhi i Shqipris ishte nxir, Shqipria kishte imazhin e vendit n t cilin bandat e lidhura me qeveritar luanin futboll me kokat e prera t njerzve n sheshet e qytetit, n nj koh kur qeveritart vidhnin thesarin e shtetit t tyre, vendi kur t burgosurit dhe burgjet e siguris m t lart ekzekutoheshin me snajper pr interesa, vendin ku zgjedhjet e lira nuk ekzistonin, vendin pr t cilin do jav, do muaj, kancelari, institucione ndrkombtare fshikullonin deklarata tejet t rnda dhe t kujtonin me to fjalt e Vaso Pashs: "Nj fjal t mir krrkush s'ta thot". Ne premtuam se prmes reformave do t ndryshonim imazhin e Shqipris pr mir, sot pas tre vitesh ne kemi knaqsin dhe nderin t pohojm se vitet 2005-2008 jan vitet vendimtare n ndryshimin e imazhit pr Shqiprin, besimit dhe vlersimit pr Shqiprin. Dshmi e shklqyer e ktij ndryshimi jan nnshkrimi i MSA me BE dhe ratifikimi i saj nga 24 vende t BE, lehtsimi i vizave dhe elja e negociatave pr liberalizimin e tyre. Vizita historike e Presidentit Bush n Shqipri, ftesa pr antarsimin n NATO m 3 prill, prfundimi i negociatave dhe firmosja e protokollit t Shqipris n NATO, vota unanime n Senatin e SHBA, firma e Presidentit Bush, ratifikimi brenda nj kohe t shkurtr nga nj seri vendesh mike, vizita dhe takimet me personalitetet n vendet m t shquara t bots, Banka Botrore e renditi Shqiprin t dytn n bot pr suksesin e reformave pr vitin 2008. Renditja n Transparncy International n 10 vendet m t suksesshme n bot n luftn kundr korrupsionit pr vitin 2008. Suksesi spektakolar i takss s shesht dhe revolucioni fiskal, rritja e t ardhurave buxhetore n Shqipri si n asnj vend tjetr n 22%, zbatimi i projektit t shekullit, korridorit t shqiptarve Durrs-Prishtin-Morin.

  Nj Shqipri ndryshe


  Vizita e 2 milion turistve t huaj n vitin e fundit n Shqipri, t gjitha kto bjn q n tre vjet t vijn deklarata dhe raporte nga organizata prestigjioze dhe qeveri m serioze n bot. Flitet pr nj Shqipri tjetr, prflitet pr mir, kshtu Presidenti Bush gjat vizits s tij n Tiran do t shprehej: Shqipria po i tregon bots se far sht e mundur, se jam i impresionuar me vendosmrin e qeveris pr t luftuar korrupsionin, se e prgzova kryeministrin me progresin q ka br Shqipria n reformimin e ushtris. Ndrsa n Zagreb, n Sheshin "Shn Mark" do t deklaronte, pr shqiptart dhe kroatt se m 3 prill n Bukuresht, reformat e qeveris time morm votbesimin e 26 vendeve antare t NATO. Por, vetm pak jav m par, zdhnsi i shtypit t Shtpis s Bardh do t deklaronte se ndryshimet e jashtzakonshme t pamata, ndryshimet e Shqipris, n saj t reformave t ndrmarra, Sekretari i Prgjithshm, Schefer, do t deklaronte se t 26 vendet e aleancs besojn reformat dhe suksesin q qeveria ka br n luftn kundr krimit dhe korrupsionit. Komisioneri europian pr Zgjerimin do t shprehej se, reformat n Shqipri jan surpriz, vlersimin m t lart do t shprehte kreu i KE, Barroso. Ndrsa kryeministri Fukuda do t shprehej se ai dhe qeveria e tij kan vlersim m t lart pr reformat e qeveris shqiptare. Kryeministri i Kanadas do t deklaroj se ai dhe qeveria e tij, vlersojn shum reformat e qeveris sime, arritjet n reformat kundr krimit dhe korrupsionit, politikn fiskale dhe se, qeveria Berisha sht nj qeveri shum e mir konservatore. Reformat do t merrnin vlersimin e tyre maksimal nga ministrat e Jashtm t 27 vendeve antare t BE, n t ciln reformat e Shqipris do t cilsoheshin n suksesin e tyre si inspiruese pr vendet e rajonit. Vetm tre jav m par, Kancelarja e Republiks Federale gjermane, Angela Merkel, do t deklaronte para gjermanve dhe shqiptarve se ajo vlersonte lart reformat e Shqipris si reforma t nj kurajoje t jashtzakonshme, dhe se shqiptart po korrnin frytet e tyre.


  Eunuk mocion


  Rendita kto akte, kto fakte, kto deklarata, vetm si dshmi e nj Shqiprie q ka nj imazh tjetr n Europ dhe n bot dhe jam i bindur se, kjo prbn nj nga arritjet m madhore q nga viti '97 deri m sot. Ky sht eunuk mocion, sepse ka mri inatizilin primitive t atyre, t cilt n tre vjet prjashtuan veten trsisht n rrymn e ktyre zhvillimeve, t atyre, t cilt verbohen nga realizimi i premtimeve tona historike. Por, ne kemi ndryshuar Shqiprin jo vetm me ndryshimet historike dhe premtimet, por e kemi ndryshuar me t gjitha premtimet programatike t paraqitura tre vjet m par. Ne premtuam do reform institucionale me qllim konsolodimin e shtetit ligjor demokratik, respektimin e t drejtave themelore t njeriut. Sot, pas tre vjetsh institucionet e ktij vendi kan psuar reformat m t thella gjat 15 viteve. Ndr to po prmend m t rndsishmet, reformn e sistemit zgjedhor dhe ndarja nga Dushku, fenomeni q ju shpikt pr t mbijetuar, por q damkosi mekanizmin themelor t demokracis, votn e lir, dhe Shqiprin n trsi. Institucioni i Presidentit t Republiks doli jasht sistemit t krizs absurde t ciklit njvjear t zgjedhjeve t prgjithshme q krcnonte zgjedhja e tij. Reforma e Kuvendit i krijoi atij bazn ligjore t ushtroj apo t prmbush me prgjegjsi misionin e tij t plqimit apo jo t antarve t organeve kushtetuese t vendit. U konsoliduan themelet e sistemit t Republiks parlamentare, u vendos mocioni i mosbesimit, dhe ai pr t cilin ju s'keni guxim ta ndrmerrni, mandati i Prokurorit t Prgjithshm nga mandat i prjetshm n at 5-vjear, KLD u nxorr jasht konfliktit t interesit, u realizua reforma n organizimin e pushtetit gjyqsor, dhe miratimi i ligjit t ri pr funksionimin e ktij sistemi, ligje t reja n kuadr t sistemit t drejtsis dhe organit t akuzs, avokatis, noteris, prmbarimit, jan n proces e sipr. sht rritur niveli europian n zbatimin e vendimeve t gjykatave. Theksoj se, n vitin 2005 ishin 12 mij e 300 vendime t gjykatave t pazbatuara, po punohet pr format alternative t gjykimit, format alternative t dnimit. U reformuan dhe u vun nn baza ligjore institucione t varsis s tij, si institucione t pronsis, prokurimeve publike, Policia e Shtetit, arsimi, Akademia e Shkencave etj. N programin ton, ne premtuam respektimin e lirive dhe t drejtave t njeriut, ne premtuam ndalimin e proceseve gjyqsore ndaj gazetarve, t gjitha raportet ndrkombtare theksojn se, qeveria shqiptare ka respektuar t drejtat e njeriut.


  Respektim t drejtave t njeriut


  N 18 vjet pluralizm, vetm tre vitet e fundit nuk ka patur proces gjyqsor civil ndaj asnj gazetari, liria fetare u respektua dhe u nnshkrua marrveshja pr bashkpunimin me shtetin dhe institucionet fetare, n prputhje me prcaktimet e Kushtetuts. T drejtat e minoriteteve, objekte serioze u bn gjithashtu pr t drejtat e egjiptianve dhe romve, qeveria vendosi nj platform t re pr reformn e pronsis t bazuar n kthimin dhe kompensimin e pronave pr t mbrojtur abuzimet ndaj pronarve legjitim. Ju zotrinj, keni votuar kundr t gjitha ligjeve t reforms s pronsis, madje kryetari juaj n nj nga ato debatet q bn me popullin do t'u thoshte pronarve: Shkoni gjeni pronn, tek partia juaj. N kto tre vite, decentralizimi i pushtetit ka njohur zhvillimet m t mdha q nga '92 qeveria ka vendosur nj partneritet t shklqyer n t gjith vendin, ruan me ta nj marrdhnie t shklqyer, q nuk ka ekzistuar m par. Granti i buxhetit pr qeverit vendore u rrit nga 7.1 mld n 21 mld, duke u trefishuar dhe po ecn drejt katrfishimit. Autonomia fiskale u zgjerua, zoti Rama bllokoi n Parlament decentralizimin e mtejshm fiskal, u miratua ligji pr vendimmarrjen e qeverisjes vendore, u decentralizua trsisht inspektoriati ndrtimor, u rritn fondet pr arsimin, shndetsin, rrug, troje, prona, u decentralizuan pyjet dhe kullotat, rreth 700 mij hektar pyje dhe kullota kaluan n administrim t qeverisjes vendore.

  sht zhdukur trsisht diskrimini politik n ndarjen e fondeve, me shprndarjen e fondeve tre vjet m par, ju akordonit n nj qytet 93% fonde m shum se sa Shkodrs, n vitin 2008 sht disa her Shqipria m e decentralizuar se sa Shqipria e vitit 2005. Tre vjet m par, PD angazhohet pr nj qeveri t vogl efiente, Shqipria e vitit 2008 ka 22% m pak portofole, nj administrat m t vogl, qendrore dhe publike, kursyem 350 mln euro. Rritm pagn minimale nga 110 n 170 mij lek, rritm pagn mesatare t punonjsve t administrats publike n 34%, nga 270 mij n 425 mij lek u shtua. Nga vjet n 6 her diferencn mes pags minimale dhe maksimale. Shqipria sot ka nj nga administratat m t vogla n Europ. Tre vjet m par, Shqipria ishte protektorat i krimit t organizuar, Tirana dhe veriu i saj kontrollohej nga Nehat Kulla, Durrsi, kontrollohej nga Klani i Zemunit, q edhe sot u bn rreshtore t gjith oponentve t opozits. Kta jan t prar me njeri-tjetrin, por kur vjen puna mblidhen bashkrisht, sepse Zemuni ka arkivat e tyre, dhe nuk dini ju se si i lpihet dhe i prlpihet Klanit t Zemunit, shefi suprem aktual i opozits shqiptare. Kurse lufta sundohej nga Aldo Bare, i cili para se t hidhte bombat mbi policin, dilte me veturat e deputetve tuaj, po kshtu Saranda, sundohej nga ata q dogjn t gjall Gjergj Mehmetin. Kjo ishte Shqipria, Laguna prdorej pr trafikun e drogs s Aldo Bares, dhe kjo pse? Sepse kta ndanin parat me ta, ndanin dhe shtratin me ta, jan kilometra dhe kilometra biseda me serialkillerit m t rrezikshm t Shqipris dhe Europs. Nuk e kam ndrmend t futem n luftn e brendshme q keni ju njri me tjetrin. Kjo ishte Shqipria e vitit 2005, zero toleranc ishte qndrimi yn, n nj vit e gjysm njri pas tjetrit u kapn pas zverku kudo q u ndodhn, n hotelet me pes yje, Shqipria sot sht vendi i siguris m t madhe n rajon, krimi i organizuar shqiptar mori goditjet m fatale, si asnj vend tjetr. Ky sht problemi, shkaku madhor i mocionit, sepse mocioni duhet t kishte nj motiv, e vrteta sht se kto lidhje jan lidhje tmerri, lidhje ferri, ata t cilt kan prlyer veten n krime, q kan ndar trofe, ata nuk flen dot, ata e kan t vshtir gjumin, ata e kan natn t gjat shum.

  Zero toleranc ndaj krimit dhe korrupsionit


  Jam ktu t'u premtoj shqiptarve luft me zero toleranc ndaj krimit t organizuar. sht dhe mbetet motoja jon, kontroll t integruar t kufijve, luft me zero toleranc ndaj trafiqeve. Kto jan dhe kushtet q qytetart e Shqipris t lvizin t lir n Europ dhe n bot. Kto do i plotsojm, i kemi plotsuar dhe do t'i plotsojm. Zonja dhe zotrinj, korrupsioni ishte i shndrruar n sistem n Shqipri, kt e thot Transparence International, organizata m e njohur n bot. TIA botoi rezultatet e 180 vendeve t bots pr rezultatet e arritura n luftn kundr korrupsionit. Kjo organizat (TIA) e vlersoi Shqiprin n 10 vendet me suksesin m t madh n vitin 2008 n luftn kundr korrupsionit dhe vendin me rrezultatet m t mira n kt luft n Gadishullin e Ballkanit. Shqipria ishte nj ndr 10 vendet e planetit q pati nj rritje prej 0.5 n treguesit e perceptimit t korrupsionit, i cili n kt vit u rrit nga 2.9 q ishte n vitin 2007, n 3.4 n vitin 2008. Pra u rrit me 0.5 n nj sistem prej gjithsej 10 piksh. Sipas ktij raporti, Shqipria kt vit u rendit e para n luftn kundr korrupsionit dhe n sukseset e saj n vendet e rajonit, vendi i dyt n renditjen e lufts kundr korrupsionit ishte Maqedonia me 0.3, kurse Serbia ishte dhe mbeti vendi i katrt, kurse pr Malin e Zi, Sllovenin, Greqin, treguesi u rrit me 0.1. TIA shpalli se n garn botrore t 185 vendeve n luftn kundr korrupsionit, Shqipria nga viti 2005 parakaloi 47 vende, kurse nga viti 2007 parakaloi 20 vende, duke u zhvendosur nga vendi 105 n vendin e 85. Kshtu, Shqipria u pozicionua me Serbin, Malin e Zi dhe la pas Bosnje-Hersegovinn, Moldavin. N shkall botrore, Shqipria me parakalimin e 20 vendeve la prapa 95 vende t bots. N Shqipri, thekson TIA, qeveria ishte n krye t lufts kundr korrupsionit. Raporti shpreh tekstualisht se, qeveria ishte kampione pr reformat e ndrmarra n kt luft, pasi mori nj seri reformash t thella n taksa, tatime, prokurime dhe tani po merren rezultatet e para. Nj vlersim i veant i Taks Forc n raport sht lufta kundr krimit ekonomik dhe korrupsionit i cili, sipas raportit, ia doli t penalizoj 240 zyrtar, duke krijuar kshtu besimin tek publiku se korrupsioni n Shqipri mund t ndshkohet. TIA shkruan se nj prpjekje sistematike u ndrmorr nga qeveria gjithashtu, pr ndshkimin e korrupsionit n administradn fiskale, prokurimet dhe shrbimet ndaj bisnesit, duke udhhequr modernizimin e ktyre shrbimeve. Inplementimi i sistemeve elektronike dhe rregjistrimi i bisnesit reduktoi mundsin e rryshfetit dhe gjobs. PD erdhi n pushtet ku n Shqipri prej vitesh ishte vendosur sistemi kleptokratik, sistem i ngritur dhe i bazuar n vjedhje dhe shprdorim t pasurive publike. PD mori pushtetin n nj koh kur, sipas raporteve m serioze t Banks Botrore, 1.4 miliard dollar vidheshin nga taksat e shqiptarve. Ministrat, zyrtart e lart kishin vendosur monopolet e tyre private mbi ushqimet dhe naftn. Prkatsisht, ministri i Buqsis, ushqimit, ndrtimit, si dhe shpenzimet operative t administrads s babziz arrinin n 3.4% t xhitipis, kur mbi 70% e prokurimeve publike bheshin me prokurim direkt dhe mbi 15% e vlers s tyre ishte ryshfet. PD erdhi n pushtet kur provimet pr pranimin e studentve n universitet ishin nj panair i shmtuar i korrupsionit. Zyrtar t lart merrnin pjes 10, 19 apo 21 borde ku shprblimi i drejtuesit caktohej 30%, t cilin n konflikt t madh t interesit e caktonin vet antart e bordit, n mnyr q vet t prfitonin rroga stratosferike.


  Platforma me duar t pastra, platforma e duhur pr antikorrupsionin


  PD erdhi n pushtet n kushtet kur ministrat krcnonin doganiert pr plumbin mbas veshit n rast se nuk do t lejonin kontrabandn e tyre. Ku idhtart e doganave uleshin dhe ngriheshin n detyr me urdhr t mafiozve, si ai i zemunit Nehat Kulls, kur dosjet e mdha t korrupsionit shtypeshin n zyrat e kryeministrave dhe t organit t akuzs, ku thesari i shtetit me tonelata t tra vidhej nga qeveritart n tunelet e siguris m t lart, prandaj dhe ne shpallm luftn kundr korrupsionit si prparsin ton absolute. Ne deklaruam se morali i qeveris do t jet qeverisje me duar t pastra dhe se lufta kundr korrupsionit do t bazohet n dy drejtime themelore, parandalimin e korrupsionit me rreforma dhe ndshkimin e korrupsionit me forcn e ligjit. Rezultatet e shpallura nga TIA tregojn qart dhe n mnyr t palkundur se platforma jon e qeverisjes me duar t pastra sht platforma e duhur dhe serioze pr kt vend. Kto rezultate faktojn katrciprisht se vullneti yn politik pr t luftuar korrupsionin sht i plot, i hekurt, i palkundur. Kt e dshmon dhe pohimi i TIA-s, e cila thot se qeveria shqiptare ishte kampione me reformat e saj n luftn kundr korrupsionit, ishte ky vullnet q bri t mundur shembjen e sistemit tuaj kleptokratik. Shqipria e vitit 2008 n raport me korrupsionin sht nj Shqipri tjetr. Kjo Shqipri n tre vite ka kaluar nga grupi i 24 vendeve m t korruptuar t planetit, ku PS e kishte zhytur gjat qeverisjes s saj. Tani ajo sht n vendin e 85, duke ln prapa 95 vende t bots n kt gar. N rast se Shqipria do t ruante nivelin e korrupsionit q ne trashguam, Shqipria do t renditej 53 vende m posht se sa renditet tani. Po si arriti Shqipria t shkputet nga grupi i 24 vendeve m t korruptuara t bots dhe t lr prapa 95 vende, t renditet n 10 vendet q jan pararoj n luftn kundr korrupsionit? Shqipria e arriti kt rezultat nprmjet reformave t thella, vullnetit t hekurt dhe rigoroz, mbajtjes s premtimeve ndaj shqiptarve, Reformat, t cilat do shpalleshin kampione n raportin e TIA-s t nj qeverie n luftn kundr korrupsionit. Sot administrada publike shqiptare sht jasht konfliktit t interesit, do zyrtar q gjendet n konflikt interesi largohet nga administrata. Nuk ndodh m si tre vite m par, ku Dukt q importonin ushqime, Pot q vidhnin tenderat e ndrtimit, Angjelt q drejtonin monopolin e nafts dhe ju q vilnit (PS) taksa prej tyre dhe lpinit kockat q ju lshonin. Qindra, n mos mijra borde u nxorn jasht konfliktit t interesit, pjesmarrja n borde nga 15 deri n 20 pr nj zyrtar sht zvogluar n dy tre borde. Dhe rroga e drejtorit apo kryetarit t bordit barazohet me rrogn e sekretarit t prgjithshm n korporata dhe drejtori t tjera. Jan kursyer n tre vite 120 milion euro. Shpenzimet operative t administrats ulen nga 3.9% t prodhimit t brendshm n 2% t tij. N kt mnyr, kursyem mbi 350 milion euro n tre vite. Ndaluam prokurimet direkte, kjo ka sjell nj kursim prej 500 milion eurosh.


  Viti 2009, vetm prokurime elektronike

  Nisi procesi i prokurimit elektronik, kt vit kursimi me prokurimet elektronike sht 40% m shum se sa me metodn manuale, viti 2009 do t jet viti i prokurimit t plot elektronik. U vendos matura shtetrore dhe sistemi merit preferenc pr pranimet n universitet. U miratua ligji i ri i koncesioneve, i cili ndalon koncensionet me negociata direkte. U reformua n Kshillin e Ministrave departamenti i lufts kundr korrupsionit, u miratua ligji pr mbrojtjen e dshmitarve q denoncojn korrupsionin. U miratua ligji pr nxjerrjen nga konflikti i interesit t KLD-s. U amendua ligji pr Inspektoriatin e Deklarimit t Pasurive. Kto rezultate nuk zbritn nga qielli, por mbrritn nga kto reforma. U krijua regjistri elektronik pr regjistrimin e bisneseve me tarifa nj euro, kurse tani sht hequr fare. Sot ka shkuar n 70 mij pagesa elektronike e taksave, numri i taksapaguesve q shkarkojn taksa elektronike nga interneti. Vitin q vjen taksa elektronike do t shtrihet n do taksapagues t ktij vendi. U privatizua Telekomi, Armo, KESH, duke zhdukur korrupsionin n kto kompani. Vetm nga departamenti i anti-korrupsionit jan br qindra kontrolle dhe dhjetra kallzime penale, KLSH ka drguar pr ndjekje penale pa asnj penges dhjetra e dhjetra dosje. N punn e tij, KLSH ka pasur inkurajim t plot. sht krijuar taks forca me punonjs t Policis Kriminale, punonjs t Shrbimit Informativ, nga t cilt jan vendosur para ligjit mbi 200 zyrtar. Kto ishin reformat e ndrmara nga qeveria ime pr t luftuar korrupsionin. Po cilat ishin rezultatet politike, ekonomike, sociale t ksaj rruge? Lufta kundr korrupsionit, shembja e murit t kleptokracis hapn srish dhe bn t mundur firmosjen e MSA, ftesn e Shqipris pr n NATO. Lufta kundr korrupsionit dhe reduktimi i shrbimeve operative bri t mundur t kursehen 4 miliard dollar gjat tre viteve. N tre vite, si rezutat i lufts kundr korrupsionit n tatime dhe taksa, n Shqipri u uln taksat. Kjo u shoqrua me rritjen e t ardhurave t papara n ndonj vend. Kshtu, n vitet 2006-2008 u mblodhn n taksa dhe tatime 729 miliard lek, kundrejt 439 miliad q u mblodhn n vitet e kleptokracis 2002-2004.


  N tre vite 3.2 miliard dollar m shum nga doganat dhe tatimet


  N vitet e lufts kundr korrupsionit ne mblodhm 290 miliard apo 3.2 miliard dollar m shum se sa vitet e kleptokracis q ishin vite abuzimesh, vjedhjesh dhe keqpdorimesh. Vetm me akcizat, duke luftuar kontrabandn e bazuar n korrupsion ne zhdoganuam n tre vite 1.2 milion karburante, kundrej 830 mij ton q zhdoganuat n vitet 2002-2004. Pra, 357 mij ton m shum. Theksoj ktu se n tre vite, prodhimi i nafts n vend sht rritur me 460 mij ton n total, krahasuar me vitet 2002-2004. Pse ka ndodhur kjo? Sepse doganieri tani nuk krcnohet m me plumb pas veshi, si krcnohej n vitet e qeverisjes s kleptokracis dhe ministrat q administronin monopolet e nafts. N 2006-2008 zdoganuam 18.390 tona kafe, kundrejt 11.800 ton q u zhdoganuan n vitet 2002-2004 apo 6534 ton m shum se ju. N kto vite, u zhdoganuan 1500 ton cigare m shum, lufta kundr kontrabands bri t mundur se t ardhurat nga akcizat t rriten nga 37 miliard lek q ishin n vitet e kleptokracis, n 89 miliard n vitet 2006-2008. Pra, rritet 240% apo 4 her m shum. Vetm n vitin 2008 ne marrim nga akcizat aq sa ju keni marr pr tre vitet tuaja s bashku, me plumbin e ministrit pas veshit t doganierit. Lufta kundr korrupsionit i bri t mundur Shqipris t ket buxhetin 5 miliard dollar, ndrtimin e korridorit t shqiptarve, ndrtimin e 880 km autostrad nga jugu n veri, investimet e qndrueshme urale t fshatit prej 104 miliard leksh, ndrtimin e 1600 km rrug rurale, prdorimin pr rritjen e rrogave dhe t pensioneve n 13.1 miliard lek n vit kundrej 4.1 miliard lek n vit gjat qeveris s majt. Kemi rritje me 54% t rrog mesatare t punonjsve t administrads, rritje me 75% t rrogs mesatare t msuesve, rritje m 81% t rrogs mesatare t infermierve. Lufta kundr korrupsionit bri t ishte sukses reforma e tregut t lir. N garn botrore t 52 vendeve u rendit e dyta, parakaloi n nj vit 50 vende t tjera. Lufta me sukses kundr korrupsionit bri t mundur q Shqipria t ngjitet n atin e bots pr lirin fiskale, duke u vlersuar me 96 pik nga 100 pik q ishin maksimale. Kto ishin disa nga rezultatet m madhore n luftn ndaj korrupsionit. Por, nj rezultat madhor ishte suksesi i lufts me zero toleranc ndaj krimit t organizuar.

  Shqipria, tashm n 10 vendet e para pr luftn ndaj korrupsionit


  N kt ekspoze t prpjekjeve dhe rezultateve t pamohueshme kundr korrupsionit nuk desha dhe nuk dua n asnj mnyr t injoroj ekzistencn e ktij fenomeni. Shqipria sot srish ka korrupsion, sot ka dal n drit t hns, ajo nga grupi i 243 vendeve t nxira q ishte tre vite m par, kt vit renditet n 10 vendet e para n bot pr luftn q po zhvillohet kundr korrupsionit. Shqipria zuri vendin e par n Ballkan n kt rrug dhe ka kaluar dhe 5 vende t planetit. Lufta kundr korrupsionit ka qen dhe do t mbetet beteja m e vshtir. Korrupsioni sht si kuedr me shum koka, si kancer q po nuk e luftove t kaplon do minut, do or, do dit. Ai sht "mutter matrix" i t gjitha t kqijave sht nna e varfris dhe e mjerimit, dhimbjes, kriminalitetit, dhunimi i lirive dhe t drejtave njerzore, shkatrrimit t shtetit, kujdesit shndetsor, shkolls dhe edukimit. sht shkaku i vdekjes s foshnjeve t pafajshme, shkaku i ndarjes s familjeve, i emigracionit. Kjo sht bindja ime m e thell se lufta ndaj korrupsionit sht lufta kundr t gjitha t kqijave. Beteja e lufts ndaj korrupsionit sht beteja e jets sime. Sot, q me reformat renditm Shqiprin n 10 vendet e para n bot n luftn kundr ktij, ndihem 10 her m i motivuar, 10 her m i vendosur, jam i vendosur t'i dyfishoj prpjekjet n kt betej. Dua t jem shum i sinqert me ju, aq sa besoj q ne kemi shembur sistemin e kleptokracis dhe kemi fituar nj betej. Srish dua t theksoj se ajo betej sht e gjat, por ne do ta fitojm. Shqiprin n nj prpjekje t madhe dhe gjigande do ta vendosim n 20 vendet m t pastra n bot prsa i prket ktij fenomeni. Kt luft do ta fitoj duke br reforma, duke br praktika m t mira, m trasparente ndaj ktij fenomeni. do zyrtar t korruptuar do ta ojm para drejtsis, pavarsisht i kujt partie sht. Do t rrzojm murin e imunitetit t zyrtarve shqiptar. Kt luft do ta fitojm pasi t zbardhim malin e qindra dosjeve t qindra miliardave dollar, t prveuar n tatime, taksa dhe prokurime.


  N vendin e dyt n bot pr lirin fiskale


  Ne ndryshuam Shqiprin, sepse me reformat ekonomike t bra dhe politikat e reja fiskale q jan n programin e qeveris time, ne e uam vendin e dyt n bot pr lirin e investimeve. Ne e nxorm Shqiprin nga vendi i patrhequr pr investimet e huaja, nga vendi q e trhiqte mafia dhe falangat e saj t krimit. Jan larguar mijra investitor t huaj gjat viteve t qeverisjes kleptokratike. N n kto tre vite, e bm Shqiprin vendin m trheqs pr investime n rajon, n vendin e rritjes s shpejt ekonomike. Kto ishin premtimet dhe objektivat tona, sot m mir se un, flasin raportet m serioze botrore nga fillimi i shtatorit q kaloi, Banka Botrore n raportin e vlersimit t gars s 181 vende pr klimn e biznesit e rendit Shqiprin t dytn. Ky raport i Banks Botrore ka si qllim t tregoj avancimin e vendeve drejt liris s tregut. Ky raport sht gar pr mirqenien, rritjen e shpejt ekonomike t ktij vendi. Deklaroi se Shqipria shfaqet n kt gar vendi q ka br hapa t mdha se n turavrapin e saj, ajo zuri vendin e dyt n suksesin e reformave t kryera n kushtet e liris s tregut pr vitin 2008. N renditjen botrore, Shqipria n kt turravrap parakaloi brenda vitit 50 vende t bots dhe arriti t renditet nga vendi 136 n vendin 86 q ishte n vitin 2008. Kjo sht nj arritje historike pr Shqiprin dhe shqiptart, sht historike pr vendin se, Shqipria nuk ka shnuar ndonj rekord t till, nj sukses t till n fushn e reformave. sht pr mua dhe qeverin time nj arritje e madhe jo se ne ishim autort e saj, po se ne ishim ata q, pasi prmbysm komunizmin hiperkolektivizmin njerzor, themeluam pas vitit '92 kapitalizmin, ekonomin e lir t tregut. Ne gjetm Shqiprin e kolapsit m t thell ekonomik, Shqiprin e inflacionit tre shifror t hiperkolektivizmit ekstrem. N katr vjet, n '92-'96 nprmjet liberalizimit t terapis s shokut, privatizimit masiv n vendin me rritje m t shpejt n Europ me nj inflacion nj shifror, t ciln 80% t prodhimit t brendshm vinte nga sektori privat. Kt hov t pashembullt ja bllokoi revolucioni komunist dhe vendosja e sistemit kleptokratik n Shqipri nga qeverisja socialiste. Ndaj, ne srisht n pushtet, srisht n misionin ton shpallm tre vite m par, si alfn dhe omegn e programit ton, reforma, reforma dhe vetm reforma. Menjher pas krijimit t qeveris n vitin 2005, krijuam taks-forcn pr reformat dhe rregullimin e tij t kryesuar nga kryeministri dhe ministrat e linjs. Qllimi i madh i ksaj task-force ishte nxjerrja me shpejtsi e ekonomis shqiptare nga kthetrat e kleptokracis, mafies, kontrabands, informalitetit, garantimin e liris s tregut. Ne e vendosm Shqiprin n orbitn e rritjes s shpejt ekonomike. Shqipria vend trheqs pr investimet e huaja ishin objektivat tan m madhor. Ne kemi ndryshuar Shqiprin po dhe po, Shqipria nga vendi i investimeve t bllokuara nga mafia dhe kriminaliteti. Shqipria ishte nj vend q u larguan pas rebelimit mijra e mijra investitor dhe q pr tet vite me rradh kishte marr gjysmn e investimeve q kishte marr Maqedonia, pavarsisht se ky shtet kaloi nj konflikt t rnd. Si rrjedhoj e reformave t ndrmarra, Shqipria shnoi hapa madhore para. N raportin e fundit t Banks Botrore, Shqipria n turravrapin e saj, la mbrapa 167 vende dhe renditet e 14 n bot pr mbrojtjen e investimeve t huaja. Pra, u ngjit n atin e bots pr mbrojtjen e investimeve. Kjo nuk ka rn nga qielli, por sht rrjedhoj e reformave t mdha dhe komplekse dhe t kuadrit t ri ligjor q qeveria vendosi, n baz t shoqrive tregtare, n kuadrin e tatimeve dhe t taksave, falimentimin e personave juridik etj. Kto jan reforma q u bn promotore t investimeve t huaja n Shqipri. N vitin 2006, investimet n Shqipri u rritn me 4 her m shum se sa mesatarja 8-vjeare e qeverive socialiste. Investimet kt vit po shkojn drejt trefishimit krahasuar me vitin 2006. Besimi i investitorve t huaj tek qeveria ime sht rritur me shpejtsi. Vetm n rrethin e Lezhs kompanit e huaja po bjn rreth 1 miliard euro investime n imento, manifaktur, park energjitik etj.

  Mbi 500 milion dollar investime vetm n tregun e sigurimeve


  Vetm n sektorin bankar dhe t telekomunikacioneve dhe t sigurimeve jan investuar rreth 500 milion dollar. Jan kontraktuar n fushn e energjis rreth 400 milion euro n hidrocentrale dhe jan n ndrtim nj sr hidrocentralesh t tjer. Un dua t siguroj investitort se vendi i 14-t sht vetm nj stacion, nga i cili me nj seri reformash t tjera pr garantimin dhe lehtsimin e suksesit t investimit t tyre, Shqipria do t ngjitet n Everestin e garancis s investimeve t investitorve vendas dhe t huaj. Ne kemi ndryshuar Shqiprin, sepse Shqipria sot pr lehtsirat e krijuara ndaj bisnesit ka ln prapa 114 vende t bots. N vitin 2007 krijoi me USAID one-top-shop pr rregjistrimin e bisnesit dhe shkurtoi koht e rregjistrimit n 60 minuta, po ashtu uli dhe koston e rregjistrimit n 1 euro nga disa mijra euro q ishte. Viti q vjen do t jet viti i rregjistrimit online t bisnesit. N taks forc kemi hequr 132 lienca, pra 2/ 3 e lejeve ekzistuese. Kemi nisur punn pr krijimin e ono-top shop pr lshimin e liencave, e cila do t vihet n ndihm dhe n zbatim nga USAIDI n programin e pragut t mijvjearit. N nj studim tjetr n vitin 2008 q "Doing Business" bnte n 22 qytete n 7 vende t rajonit, Shkodra dhe Vlora i bn nder Shqipris pr lehtsirat e rregjistrimit t bisnesit, ku renditeshin n kt studim t parat n rajon dhe t 9 n bot krahas Islands dhe Kanadas. Kurse Tirana me vshtirsit e lejeve t marra nga Bashkia renditet e 18-ta n rajon, 11 her pas Shkodrs dhe Vlors, duke shtyr prapa t gjith vendin n kt praktik. N studimin e "Doing Business", Shkodra pr lejet e ndrtimit renditet e 7 n rajon, Tirana renditet n rajon e 22 dhe vendoset e fundit n listn botrore si kampione e korrupsionit, si kampione e babzis dhe si shpikse 15% t rryshfetit. Prandaj, i bj thirrje kryetarit me korrespondenc t Bashkis, t largoj praktikat e tij mbytse, praktikat e tij korruptive nga bisnesi, t marr masa urgjente pr dhnien fund t ktyre praktikave.

  Shqipria drejt standardeve m t mira n bot


  Garantoj se Shqipria do t vendos standartet e Singaporit dhe t Zelands s Re n praktikat e lejeve t ndrtimit. Kjo do t bj ndalimin e rryshfetit prej 15% q sht vjelur deri m sot. Un dua t garantoj qytetart shqiptar dhe investitort se Shqipria n turravrapin e saj do t renditet nga vendet e para n bot prsa i prket kohs dhe lehtsirat e regjistrimit ky sht zotimi im n kt parlament para shqiptarve dhe investitorve t bots. Nuk mohoj q regjistrimi i pronsis sht nj faktor madhor pr regjistrimin e bisnesit. Duke mos i injoruar problemet serioze kaosin dhe katrahurn q krijuan qeverit e majta, me abuzimet m t paprmbajtuara ne kemi marr reformat t thella q e kan renditur Shqiprin n garn e 181 vendeve. Shqipria l prapa 113 vende t bots. Reformat e pronsis sht nj nga reformat q investime shum t mdha, energji shum t mdha n mnyr q vitet e ardhshme ky pozicion t avancoj me shpejtsi. Raporti i BB-s shpalli se Shqipria n treguesin e kreditimit n garn e 181 vendeve t bots la prapa 169 vende dhe renditet e 10 n bot pr kt tregues tejet t rndsishm. Ky tregues dshmon pr nj performanc t shklqyer t sistemit bankar shqiptar lehtsirat e mdha t krijuara nga Banka Qndrore, regjistrit kombtar t kredive, reformave t ndrmarra nga qeveria me nj seri ligjesh. Por trefishimi i kredis sht vlersim i shumfishimit t besimit n sistemin bankar tek qeveria. Shqipris i besojn t gjith, i besojn bankat e Shqipris, bankat e bots dhe kjo prbn nj nga arritjet e mdha t qeverisjes tre vjeare. Me revolucionin ton fiskal ne ndryshuam Shqiprin dhe bm q ajo t vlersohet me 96 pik nga 100 t mundshme pr lirin fiskale dhe t shpallet nga Banka Botrore si vendi flamur pr reformn fiskale. Pas ftes s Shqipris pr antarsim n NATO dhe MSA-s, reforma dhe revolucioni yn fiskal kan patur jehonn m t madhe dhe m pozitive botrore. N kt revolucion ne ia dolm q t jemi sot vendi me nivelin m t ult t taksave n Europ. N kuadrin e ktij revolucioni kemi ulur nga 3.1 n 1.5% taksn e biznesit t vogl , pra 50 %, kemi vendosur taksn e shesht me 10 % duke ulur me 130 % tatimin mbi t ardhurat, duke ulur me 150 % tatimin mbi fitimin nga 25 n 10 %, ne kemi ulur me 31 % dhe nga 1 janariu 2009 me 50 % taksn sociale, kemi ulur nga 6 n 1 % taksn doganore, kemi miratuar kodin e ri t procedurs tatimore, kemi thjeshtuar nga 23 n 6 numrin e taksave, kemi shndrruar n 1 euro nj seri t madhe tarifash. Cili sht rezultati i ktyre reformave? Rezultati sht spektakolar. N kt vit revolucioni fiskal 2006-2008 t marra s bashku megjith uljen m t madhe t taksave n bot ne kemi patur rritjen m t madhe t t ardhurave se do vend tjetr n kt kontinent.


  N 2006-2008, 70 miliard lek m shum se sa qeverisja kleptokratike


  N vitin 2002-2004 me taksat m t larta n rajon ne u mblodhn nga taksat e tatimet n buxhetuin e vendit gjithsej 439 miliard lek ndrkoh q n tre-vjevatrin e taksave t ulta 2006-2008 u mblodhn gjithsej 729 miliard apo 290 miliard m shum. N tre vite si n asnj vend tjetr t ardhurat nga taksat dhe tatimet nuk u rritn me 70 %. N tre vite t qeverisjes sime u voln 70 miliard lek m shum se n 5 vitet e qeverise tuaj kleptokratike taksalart. Me kt rast un dua t shpreh mirnjohjen e thell BB-s, Doing Business pr ndihmn e madhe t ofruar Shqipris n kto reforma, t falenderoj n mnyr t veant USAID-in dhe Koorporatn e Mijvjearit pr projektet e rndsishme q financuan dhe ndihmuan dhe ndihmn tejet t muar q dhan pr shrbimet elektronike, t cilat bn t mundur turravrapin e Shqipris. Dua t falenderoj institucionet e tjera financiare ndrkombtare, FMN-n, institucionet e vendeve mike pr ndihmn dhe kontributin e muar q na dhan. Nj falenderim, nj mirnjohje t pakufishme dua t`u drejtoj sot t gjith qytertarve shqiptar q me votn e tyre m dhan mundsi t lirohem nga nj breng e madhe e shpirtit tim, ta rinis aty ku e lash. Brenga ime e madhe nuk ka qen kurr q un pr shkak t rebelimit komunist lash kolltukun e presidentit , jo absolutisht jo, sepse ja ku jam prsri, por brenga ime e madhe ishte se Shqipria e rritjes ekonomike dyshifrore, pr shkak t rebelimit komunist u lviz n honet e kleptokracis dhe mafias. Prandaj dhe un sot si detyrim madhor ndaj qytetarve shqiptar shpalla tre vjet m par srish se do ta vendos Shqiprin n orbitn e rritjes s shpejt ekonomike dhe vendin m trheqs pr ivestimet e huaja. Ky sht nj realitet tashm i certifikuar nga bota. Kam knaqsi t madhe t`ju informoj se ekonomia e vendit sot sht m entuziaste dhe m e zhvilluar se kurr. Privatizimi i ndrmarrjeve t mdha sht nj histori e vrtet suksesi. Ne dyfishuam vlern e privatizimit t Telekomit, privatizuam ARMO-n me nj vler 13 her m t madhe se qeveria juaj n vitin 2004. Privatizuam KESH-in me dyfishin e vlers s bilancit t prcaktuar. Sot Shqipria e reformave t thella ekonomike ka rritjen e eksporteve "Made in Albania" 43 % krahasuar me vitin e kaluar jo me vitet tuaja, mbi 40 % t rritjes s ndrtimeve, ka rritje dyshifrore t rritjes s prodhimeve bujqsore dhe transporteve. Gjashtmujorin e par t ktij viti u regjistruan 13.163 biznese kundrejt vetm 6603 bizneseve q u regjistruna gjat 6 mujorit t par t viti t kaluar.

  rd

 11. #11
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  45
  Postime
  811

  Arrow Fazlli, Berisha injoron Kuvendin

  Kryeministri Sali Berisha, mbajti dje n kuvend nj fjalim t gjat plot 2 or. Por, ndryshe nga sa pritej, kryeministri Sali Berisha prdori mocionin me debat t krkuar nga grupi parlamentar i PS-s pr Damir Fazlliin,


  Nertila Pupuleku
  Marte, 04 Nentor 2008 08:09:00


  Pr dy dor rresht Berisha flet pr arritjet e qeveris. Asnj fjal pr Damir Fazlliin. U rikthehet akuzave si ish-kryetar opozite

  N munges t prgjigjeve, kreu i ekzekutivit, Sali Berisha ka sulmuar ashpr kryetarin e opozits, Edi Rama
  TIRAN - Kryeministri Sali Berisha, mbajti dje n kuvend nj fjalim t gjat plot 2 or. Por, ndryshe nga sa pritej, kryeministri Sali Berisha prdori mocionin me debat t krkuar nga grupi parlamentar i PS-s pr Damir Fazlliin, pr t renditur, ato q ai i cilsoi si arritje t qeveris s tij n kto tre vjet, duke nisur nga lufta kundr krimit t organizuar e korrupsionit, deri tek firmosja e marrveshjes s Stabilizim-Asocimit me Bashkimin Europian, apo dhe marrja e ftess pr n NATO.

  Kryeministri Sali Berisha, la pa prgjigje, jo vetm opozitn, por gjith qytetart shqiptar mbi lidhjet e tij me biznesmenin serbo-boshnjak, Damir Fazlliin. N asnj fjal t fjalimit t prsritur pr reformat, Berisha nuk foli pr at q ishte thirrur, pr Damir Fazlliin.

  Kreu i ekzekutivit nuk iu prgjigj pyetjeve publike t ngritura nga partia m e madhe n opozit mbi faktin se cili sht roli i Damir Fazlliit n kompanin “BG&R” dhe n marrdhniet me Sali Berishn dhe Partin Demokratike; sa sht vlera e kontrats midis “BG&R”-it dhe Sali Berishs pr fushatn e zgjedhjeve t vitit 2005; cili ka qen roli i Damir Fazlliit gjat fushats zgjedhore 2005 dhe a sht paguar ai pr kt rol; cili sht aktualisht roli i Damir Fazlliit pran qeveris shqiptare dhe vet Sali Berishs; sa her dhe me far statusi ka qen Damir Fazllii n zyrn e Berishs dhe cilat jan projektet pr t cilat ka negociuar ai me qeverin shqiptare, etj.

  N munges t prgjigjeve, kreu i ekzekutivit ka sulmuar ashpr kryetarin e opozits, Edi Rama. Ai e ka akuzuar kt t fundit se e ka zhytur opozitn n at q ai e ka cilsuar si “bataku i bllofeve”. Berisha deklaroi gjat fjals s tij se mocioni i krkuar nga opozita ka n themel mri, inat dhe zili primitive pr zhvillimet n vend.

  Gjat fjals s mbajtur, Berisha, hera hers i sht rikthyer edhe fjalorit t kohrave t vjetra si ish-kryetar i opozits. “U vendos mocioni i mosbesimit dhe ai i mosbesimit, pr t cilin ju nuk patt guxim. Juve ju mungonin hormonet q ta ndrmerrnit”, - tha Berisha teksa e kishte shkputur vmendjen nga letra e prgatitur.

  Kreu i ekzekutivit ka vijuar m tej teksa ka akuzuar t majtn, kur ajo ishte n pushtet pr lidhje t forta me krimin e organizuar q, sipas tij, kontrollonte institucionet shtetrore. Berisha u zhvesh nga fjalori i tij politik duke folur deri pr orgjira e pr veprime tutorsh.

  Pyetjet e grupit parlamentar t PS-s q nuk morn prgjigje nga Berisha:

  Cili sht roli i Damir Fazlliit n kompanin “BG&R” dhe n marrdhniet me Sali Berishn dhe Partin Demokratike?

  Sa sht vlera e kontrats midis “BG&R”-it dhe Sali Berishs pr fushatn e zgjedhjeve t vitit 2005?

  N ’rrug jan paguar parat dhe sa tatime ka paguar n Shqipri Kompania “BG&R” ?

  Cili ka qen roli i Damir Fazlliit gjat fushats zgjedhore 2005 dhe a sht paguar ai pr kt rol?

  Cili sht aktualisht roli i Damir Fazlliit pran qeveris shqiptare dhe vet Sali Berishs?

  Sa her dhe me far statusi ka qen Damir Fazllii n zyrn e zotit Berisha, cilat jan projektet pr t cilat ka negociuar ai me qeverin shqiptare?

  far aktiviteti kan kryer n Shqipri 5 kompanit e denoncuara publikisht n media, me emr e mbiemr, me data, akte themelimi e adresa t sakta?

  A ka pastrim parash n transaksionet e Fazlliit?

  A jan paguar taksat sipas ligjeve t shtetit shqiptar?

  A jan transparente bilancet e kompanive t Damir Fazlliit?
  Deputeti i PS-s, Gramoz Rui, reagoi ashpr pas heshtjes s kryeministrit Berisha pr Damir Fazlliin

  Rui: Berisha, hien politike, injoroi ligjin

  TIRAN- N munges t prgjigjeve t krkuara nga opozita pr lidhjet e dyshimta t kryeministrit Sali Berisha, me biznesmenin serbo-boshnjak, Damir Fazlli, deputeti i Partis Socialiste, Gramoz Rui, deklaroi dje gjat fjals s tij se, Berisha injoroi publikun shqiptar, injoroi ligjin dhe gjykatat duke u fshehur pas imunitetit politik.

  Duke e akuzuar kryeministrin pr faktin se e mban peng shtetin dhe se e ka vn n shrbim t halleve personale e familjare edhe t Fazlliit, Rui i kujtoi kryeministrit mbshtetjen q u ka dhn koh pas kohe klaneve serbe, duke mbajtur nj qndrim kundrshtari ndaj Kosovs. Deputeti socialist e ka cilsuar gjithashtu Berishn nj hien politike q nuk do t ndryshoj asnjher. “Qeveria jon e para vitit 2005, nuk arriti t bindte shqiptart se Saliu po mashtron.

  Por, sot t gjith ne po shohim se si mashtrimi nuk ka kufij. Sot pr Fazlliin, q sipas t gjith gjasave sht duke pastruar para n Shqipri, Sali Berisha, na fshikullin turinjve copa ligjesh e nenesh kujtdo q krkon t hetoj mbi kt personazh. Ky zotri, nuk pyet fare as pr postin zyrtar q mban e as pr borxhin politik q ju ka njerzve q e votuan, sepse e besuan”, - vazhdoi m tej Rui.

  Sipas Ruit, kjo sht nj periudh ku shteti sht i kapur nga krimi. “sht afatshkurtr se n qershor Saliu dhe shteti i tij i kapur marrin fund. Ky sht rregulli i demokracis dhe sht i vetmi q Saliu nuk e shkel dot. Jo se nuk do, por se nuk mundet. Ai e di mir se far i ndodh po t guxoj ta shkel.E provoi nj njher n '96-n dhe jo nga rebelimi komunist, si prpiqet Saliu t mbrohet, por nga shqiptart q nuk e durojn dot mashtrimin e Sali Berishs,” - tha ai.

  N fund t fjals s tij, deputeti socialist shprehu mbshtetjen ndaj Prokuroris n do veprim hetimor kundr “Fazlliit t serbve dhe t gjith Fazllive t Saliut”. Gjithashtu ai propozoi q seanca t prfundoj m nj rezolut t kuvendit q mbshtet Prokurorin dhe t dnoj krimin. “Ky sht gjesti i vetm q na lejohet t bjm, t tjerat jan prralla nga ato t Saliut q as ai vet nuk i beson m”, - tha n fund Rui.


  Deputeti i PS-s tha se Prokuroria po bllokohet q t mos shkohet n gjurmt e Grdecit

  Blushi: Fazlli erdhi pas 2005-s pr t vjedhur

  TIRAN- Deputeti i Partis Socialiste, Ben Blushi, deklaroi dje n kuvend se shtja pr t’u diskutuar, nuk sht Damir Fazllii, por vet Sali Berisha. “T mos merren me Damir Fazlliin, sepse e konsideroj si nj kuti kpucsh, q e mbajn n prgjithsi hajdutt posht tavolinave t zyrs pr ta mbushur me para.

  Dhe ky sht ndryshimi mes Fazlliit si kuti kpucsh, kur n fakt kpuca sht ktu prapa. T merremi m kpucn t mos merremi me kutin, sepse pronari i kutis dhe i lekve sht para nesh. I thash kto pr t thn se besoj q, Damir Fazllii, nuk sht shtja, shtja sht Sali Berisha. shtja pr t diskutuar sht Sali Berisha”, - tha Blushi.

  Debati i mocionit, sipas tij, lidhet drejtprdrejt me Berishn dhe faktin se pse ai dhe familja e tij jan t prfshir n shtje e afera, pr t cilat akuzohen. Duke e lidhur ardhjen e Fazlliit me ardhjen e vet Berishs n pushtet, Blushi u shpreh se: “N vitin 2005, filloi koha pr t vjedhur, kronometri u shtyp pr t vjedhur dhe vazhdon akoma.

  Kjo sht arsyeja se pse Damiri erdhi n Shqipri. Erdhi nga Bosnja n Shqipri pr t vjedhur, dhe pyetja ime sht "Pse nuk erdhi Damir Fazlli para vitit 2005? Sepse ne kur ishim n pushtet nuk lejonim shtetas t huaj t investonin n Shqipri? Jo!! Erdhi pas vitit 2005 pr t vjedhur sepse kjo mundsi u krijua pas vitit 2005. Dhe se kush e ftoi pas shtatorit t vitit 2005 sht shum e qart! Se kemi ftuar ne, e ka ftuar Sali Berisha”.

  Duke e cilsuar t turpshme at q po ndodh me Prokurorin, Blushi deklaroi se Prokuroria po bllokohet, q t mos gjej pronarin legal t bizneseve. “Nuk bllokohet Prokuroria pr t bllokuar Damir Fazlliin si nj njeri me kombsi t huaj, bllokohet q t mos shkohet n gjurmt e Grdecit dhe pronarve legal q jan pas meje”, - tha Blushi, duke e drejtuar gishtin tek kryeministri Berisha.


  Kryetarja e grupit parlamentar e PS-s, ka sqaruar dje arsyet e krkess s mocionit me debat ndaj Berishs

  Leskaj: Shteti u kap, Berisha duhet t largohet

  TIRAN - Kryetarja e grupit parlamentar e PS-s, Valentina Leskaj, ka krkuar dje largimin e kryeministrit Sali Berisha, pasi ky i fundit ka vn interesat shtetit n shrbim t nj njeriu q prfaqson interesa t dyshimta, si Damir Fazllii. Gjat fjals s saj, Leskaj ka deklaruar se grupi kuvendor krkoi zhvillimin e ktij mocioni me debat, nisurnga nj shtje, e cila, sipas saj, ka t bj me lidhje t dyshimta t Berishs dhe qeveris q ai drejton “me nj prfaqsues tbots s interesave t paligjshme, lidhje q e kan vendosur qeverin n konflikt t hapur interesi”.

  “S pari, Kryeministri, si njeri me imunitet politik, duhet t bj transparente marrdhniet e tij me shtetasin serbo-boshnjak, Damir Fazlliin, marrdhnie nga t cilat kan derivuar nj sr aferash korruptive t bra publike koht e fundit edhe n shtyp. S dyti, kryeministri ia ka borxh ktij kuvendi dhe shqiptarve nj rrfim t sinqert pr lidhjet e hershme t tij me Damir Fazlliin, q nga zgjedhjet e vitit 2005”, - tha dje Leskaj.

  Kryetarja e grupit parlamentar e PS-s, shtoi se Berisha vuri qeverin n mbrojtje t Fazlliit, shtoi sulmet ndaj institucioneve t pavarura, deri edhe tek propozimet absurde pr hetimin parlamentar ndaj prokuroris apo ekspertimin ndrkombtar. “Ajo q na ka shqetsuar ne sht fakti se shtja “Fazlli” nuk sht nj shtje e thjesht korruptive e nj individi, kjo shtje sht kapja tipike e shtetit. sht kapje e shtetit, pr sa koh q, kryeministri, v n shrbim t tij institucionet e shtetit dhe qeveria merr vendime n favor t biznesit t tij (si ngritja e parkut energjitik), kur familjar t kryeministrit dhe ministrave rezultojn t lidhur direkt n afera biznesi me t. sht kapje e shtetit kur, pr shkak t tij, kryeministri v nn presion institucionet e pavarura, duke krkuar deri edhe hetim ndaj prokuroris”, - tha Leskaj.

  Kryetarja e grupit parlamentar e PS-s shtoi se, sht kapje e shtetit, kur n shrbim t tij vihet eskort policore. “sht kapje e shtetit kur Fazllii v n rresht qeveritar, t cilt raportojn prpara tij pr shtje t siguris kombtare dhe kt e bn n cilsin e biznesmenit (kt nuk e ka thn opozita, po deklarata e qeveris)”, - tha ajo. Leskaj theksoi se, “sht e drejta juaj t zgjidhni miqt tuaj, por ju nuk jeni nj qytetar i thjesht, ju jeni kryeministri i vendit dhe kryeministri i vendit nuk mund t ngatrroj miqsit personale me punt e shtetit.

  Ju kt e dini. sht e drejta juaj t mbani nj mik t dyshimt e n konflikt me interesat e shtetit ligjor, n konflikt me interesat kombtare t ktij vendi, por nuk mund t jeni njhersh edhe kryeministr i vendit, ndaj ju duhet t largoheni nga posti i kryeministrit”. Pikrisht pr kt arsye, Leskaj ka krkuar q kryeministri t jap sqarime mbi pyetjet e ngritura nga opozita lidhur me marrdhniet e tij me Fazlliin, si dhe mbi veprimtarin e ktij t fundit n Shqipri.

  Berisha-Ruit: Fatos Nano t ka akuzuar se ke dashur ta vrassh. Tani e ke qartsuar kt problem brenda partis apo jo. Kaq. Po, po e ka akuzuar.

  Rui-Berishs: Sa i prket pyetjes, pr at q m ka akuzuar Fatos Nano, kjo nuk sht far e vrtet. E megjithat un po ta jap prgjigjen me nj pyetje tjetr.

  Z. Berisha, ty q t ka akuzuar nj Tropoj e gjitha. Kur do vesh n Tropoj dhe kur do t falsh gjakun e tyre?

  Basha-Blushit: Do ju l n ishullin tuaj, nga i cili besoj se do ishit larguar, por mesa duket atje jeni dhe atje do t qndroni pr nj koh t gjat?

  Blushi-Bashs: Po t jepja nj autograf t librit tim e do t thosha: Lul, sht m mir t lexosh sesa t recitosh. sht gjithmon m mir t lexosh se t recitosh. Dhe besoj se do ta jap ndonj dit, kur t jemi vetm.

  Berisha-Deputetve t PS-s: Ju kan zn prapanicat kallo npr kafenet e Tirans


  Shekulli

 12. #12
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  45
  Postime
  811
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po mocion per valentinen e leckajve kur do na bej mafia..
  te na tregoje se si kopilat e valit.. te edvinit.. jan bo pronare te dhjetra gratacieleve ne tirane..

  kulture eshte..
  te mesojm dhe ne .. apo jo njimiki i braces..


  Ofendimet tuaja jane bere shume te shpeshta ne FSH !

  Do kerkoj nga Smod dhe Administratori largimin tuaj permanent nga forumi !!


  Mos postoni ju lutem kur nuk dini se cfare eshte edukata dhe sjellja e mire me njerezit !


  Albmaster

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  lereni Brarin te flasi se paguhet per kete gje, mbase eshte edhe ky si keta politikanet tane,se ndryshe nuk ka si shpjegohet qe i mbron me shpate ne dore
  vetem nje gje dua te them. si ka mundesi qe olitikanet shqiptar jane te gjithe me vila dhe makina luksose, kur e dim qe paga mujore e tyre eshte aty te 1000 euro? beni pak llogari, pastaj dilni e i mbroni keta politikan
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Si rregull per ate ishe per Fazllicin. Po Saliu si i pafytyre qe eshte su mor me ate se ska as fjale as uje as gje tjeter qe ta laje kete krim kombetar.
  Jane politikanet tane ne pergjithsi hajdute e kane vile e biznese po asnjeri spo ben e ska bere ate krim kunder kombit qe po ben Sala.
  Si mund tja besh gjith punet e Shqiperise qe leket ti mari Serbia. Ai shtet qe gjithe jeten na ka vrare e na ka prere dhe donte merte gjith Shqiperine per 1000 vjet rresht.
  Dmth shqiperia e sales punoka per Serbine. Ky eshte krimi i madh qe ska gje ne bote qe ta laje.
  Imagjinoni keta braret qe shkruajne ketu qe na e mbrokan Sali kriminelin, ata mbrojne vete Serbine e jane antishqiptare.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  albmaster..

  ke kohe qe ti enveristi a enveristja albmaster kerkon largimin tim nga foruumi..
  un nuk e kerkoj largimin e askujt nga forumi.. as tendin..

  brari ofendon mafien.. sepse mafia eshte vrasese e vjedhese..

  ti albamaster qe mbron enverizmin.. ofendon nje popull qe ka vuajtur nga shtazeria e regjimit enverist.. ti fyen mijra nena shqiptare te cilave ju vran djemt 16 vjecare neper kufij e dete.. qindra familje femijet e te cilve u lidhen me zinxhira e u toqen zvarre rrugve e gerxheve pse deshen te shikoojn bot me sy sikurse ti qe na cfaqesh si italian aty..
  ti kanibal e kishe bindur nje moderastor te me paralajmeroj per perjashtim.. megjithse nuk kisha ofenduar asnji forumist..

  degjo ti shtaze qe mbron enverin e krimet e regjimit te tije..
  ju mund te me perjashtoni por ju e gjysherit tuaj e baballaret tuaj nuk munden me te bejne kerdine sic kan bere.. sepse ka nje pd e nje sali qe nuk do ju a jap me shancin.. te beni qejf sic kini bere..

  e qe te mos ju vij dita juaj flet brari..

  dashke ti qe vetem erion bracet e altin arapet e albe malltezet e mim kodhelet e tahirat e edvin gjinushit te flasin..

  jo mole urjahip..

  ..

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  per kte vampirin italisht foles enveristin albmaster..


  --


  Biografia di Lazar Fundo (1899 - 1944)
  Scritto da prof. Giovanni Falcetta


  Zai (o Llazar o Lazar) Fundo nacque a Korcia (Albania) il 20 Marzo 1899 da una famiglia di commercianti originaria della citta' albanese medievale di Voskopoja. Completo' la scuola secondaria al liceo francese di Salonicco (Grecia) e gli studi universitari in giurisprudenza a Parigi. In Albania, all'inizio degli anni '20, egli fu uno dei promotori dellassociazione comunista BASHKIMI (L'Unita'), creata da Avni Rustemi.
  Dopo lassassinio di questultimo, Fundo venne designato, allunanimit, direttore di questa associazione. Nellanno 1924 diresse il periodico BASHKIMI.
  Fu anche uno dei primi fondatori del Partito Comunista Albanese.
  Nei giorni della Rivoluzione Democratica Borghese, capeggiata dal vescovo grecoortodosso albanese Fan Noli, venuto appositamente dagli USA (Giugno 1924), Fundo fu tra i pi stretti collaboratori di questultimo, assieme a Luigi Gurakuqi, Gjergi Fishta, Hasan Prishtina, Tajar Zavalani, etc. Aveva 25 anni, era uno degli attivisti pi noti e godeva di una grande reputazione.

  Dopo il crollo del governo Noli, Fundo and in esilio insieme ad alcuni amici, mandati a studiare in Unione Sovietica con la raccomandazione di Noli e fece parte della sezione comunista albanese del Komintern denominata KONARɻ. Nel 1933 fu a Berlino assieme a Gijorghi Dimitrov quando questi sub un processo presso il tribunale di Lipsia con laccusa di aver ordito lincendio del Reichstag. Dopo lassoluzione dellimputato, Fundo, la sua convivente Maria Margaretha Stemmer (che aveva procurato anche uno degli avvocati del collegio di difesa) e lamico Dimitrov fuggirono, prima a Parigi e, successivamente, in URSS.

  In questi lunghi anni desilio (19241939), Fundo scrisse articoli per il giornale CLIRIMI NACIONAL (La Liberazione Nazionale) da lui stesso diretto assieme a Fan Noli, Halim Xhelo, etc. Ebbe anche un ruolo importante nellorganizzazione dei volontari albanesi che andarono a combattere contro Franco in difesa della repubblica spagnola e nellorganizzazione politica FRONTI NATIONAL creata a Parigi nel 1936. Tra gli anni 20 e 30 fu uno dei maggiori collaboratori del periodico LA FEDERATION BALKANIQUE che veniva pubblicato a Vienna in varie lingue.

  Ma, ben presto (negli anni 193738, il periodo delle grandi Purghe) fu deluso e indignato dalla barbara dittatura di Stalin. Interrogato dalla Ciska del Komintern, riusc a salvarsi grazie alla sua amicizia con Dimitrov e a fuggire in Francia (1937?), Svizzera e in altri Paesi europei.

  Nel 1938 Fundo Ruppe ogni rapporto con il PCA (Partito Comunista Albanese) e con il Komintern. Dopo linvasione fascista italiana dellAlbania (1939), Fundo ritorn a Korcia e si dedic alla propaganda politica antifascista contro gli invasori italiani. Ma presto (1941), fu arrestato dalla polizia della questura italiana di Tirana e deportato al confino di Ventotene come un pericolosissimo oppositore del regime mussoliniano. Dopo il crollo del Fascismo, nonostante le amichevoli e fraterne pressioni di parecchi socialisti italiani ( tra i quali Sandro Pertini, che ebbe un ultimo incontro con lui a Roma nellAgosto 1943) che volevano convincerlo a restare in Italia per combattere con loro il fascismo, Fundo decise di ritornare in Albania per battersi assieme ai suoi compatrioti, comunisti compresi, contro il nazifascismo.
  Ma, catturato dai partigiani di Enver Hoxha mentre si trovava a Kolesian di Kukes vicino Gjakova (Kosovo) assieme ai fratelli Kreziju (anchessi reduci da Ventotene ed antifascisti, non comunisti) e ad una missione militare inglese, dopo essere stato ferocemente torturato, fu fucilato, come troshkista e rinnegato, per ordine di Hoxa, a sua volta esecutore di un ordine di Tito e del Komintern moscovita, allet di 45 anni, nel Settembre 1944.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  Brari me gjith respektin mendoj se eshte nje humbje e madhe per gjith ne qe shkruajm forumeve kur nje person si ti qe mund te kete shkruar mijra artiku kundra serbeve hesht kur bie fjala per fakte te tilla si:

  Berisha ja ka dhen gjith leket e energjis fazlliqit dhe miqve te vete serboboshnjak antishqiptar
  Berisha ka mik te ngusht nje serbo boshnjak nip te nje funksionari te larte te UDB-se
  Vajza e Berishes bashke me serboboshnjakun fazlli bejne evazion fiskal

 18. #18
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin

  --

  Biografia di Lazar Fundo (1899 - 1944)
  Scritto da prof. Giovanni Falcetta


  ...
  te ka hije mor dordolec agjit-propas, sa vjen e po kthehesh ne origjine ...

  sa ne gjeresi, thellesi, larg-pamesi, gjuhe-turlillojshmeri, perkthyeshmeri ... e ke mesuar historine e PKSH (PPSH)...

  te fala sales, nexhit, liljanes ...

 19. #19
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  njimiki..

  nuk e njoh fazlliqin e sme ka pyt kush per fazlliq..
  organet e shtetit te zhbirilojne e ti shkojn ne fund ceshtjes fazlliq..
  ata qe votuan pro pd-s ne 3 korrik nuk kan lidhje me fazlliqa..
  ne te se vafshin kush ka lujt me fazlliqat..

  puna eshte se bracet e valentinet e rucet.. skan fytyre te flasin per fazlliqa se jan djalli vete..
  ki eshte big prabllemi.. pra opozita e pas 3 korrikut eshte kucedra e shqiperise tash 70 vjet..qe nga vlor fraksioni..

  nejse..

  te shohim cka thene berisha..


  --

  rd
  Tre vite q ndan epoka


  Sali BERISHA


  Do t nis kt mocion debati me nj falenderim t sinqert pr ata q m bn t mundur debatin, e kam pr opozitn e vendit. Debate t tilla pa mocion mosbesimi n vende t lira sillen nga mazhoranca dhe n asnj rast nga opozita, nj mocion i till pa mosbesim i krkuar nga opozita sht realisht eunuk-mocion n t cilin thirrsit e tij vetm se provohen se jan eunuk opozitar, ky mocion fakton se shoku Rama e ka zhytur kt opozit n universitetin e boshit, batakun e marrzive, bllofeve, retorikave t trillimeve, mashtrimeve, fallsifikimeve si asnj opozit tjetr e ktij kontinenti. Opozita e ktij vendi si asnj tjetr n Evrop nuk iu paraqet qytetarve shqiptar asnj mocion, asnj koncept, asnj ligj, asnj vendim parlamentar, asnj propozim zhvillimi, asnj alternativ tjetr pr zgjidhje. Por, vetm pret t shpall t vdekurit t ekzekutuar, t pafajshmit kriminel, fallsifikimet pr origjinale, ajo flet me mijra kilometra fjal, lloqe. Por, un n do rast jam i vendosur t respektoj opozitn, madje t'i prgjigjem me knaqsi thirrjes s saj, shkaqet e vrteta t opozitarizmit pa kokrra, t eunuk-mocionit, t eunuk-opozits apo bllof-opozits jan komplekse dhe t shumllojta, por shkaku m themelor i tyre qndron n ndryshimet madhore t Shqipris n kto tre-vjet. Tre vjet m par, qeveria e dal nga zgjedhjet e 3 korrikut, paraqet programin e saj historik, t ndryshimit t Shqipris.

  PD dhe koalicioni i saj, nisin qeverisjen n nj koh kur krimi i organizuar famkeq shqiptar ishte i lidhur ngusht me ministra, mbi ministra, deputet, zyrtar, prokuror, gjykats, ishte omnipotent dhe omniprezent. Si bnte ligj n Tiran, Durrs, Lushnje, Elbasan, Tropoj, por dhe n institucionet e vendit. PD erdhi n pushtet kur bost e mafies, Aldo Bare, Nehat Kulla dhe t tjer ndanin me qeveritart jo vetm trofet e trafiqeve t tyre, por dhe jo n pak raste krimet e porositura, dhe shtratin dhe dhomn e gjumit. PD erdhi n pushtet kur sistemi demokratik ishte zvendsuar, me sistemin kleptokratik t korrupsionit ku sipas raporteve ndrkombtare, miliarda dollar nga taksat e tatimet prfundonin n xhepat e zyrtarve, kontrabandistve, evazorve, kur informaliteti n sektor t tr arrinte n 90%, kur vendet n hierarkin e lart zyrtare shiteshin me 200-300 mij USD sipas raporteve m serioze t BE.

  PD erdhi n pushtet kur liria e tregut ishte e zvendsuar me lirin e klientels, sundimin e monopoleve dhe klaneve m t rrezikshme mafioze, gj q kishte larguar nga Shqipria mijra e mijra investitor t huaj. PD dhe aleatt e saj erdhn n pushtet, kur n rafshin ndrkombtar procesi i integrimit n BE dhe NATO, pr shkak t sundimit t krimit t organizuar, vendosjes n vend t sistemit t kleptokracis, dhunimit sistematik t zgjedhjeve ishte shtruar n vegun e vrtet t Evrops dhe pothuajse ishte ndalur me gjith dashamirsin e miqve t Shqipris.

  Kto ishin disa nga problematikat m madhore dhe emergjente, me t cilat prballet qeveria e re, krahas infrastrukturs s rrnuar, sistemit arsimor t degraduar, n kto kushte pr qytetart shqiptar, pr Shqiprin ndryshimi ishte imperativi m madhor, ishte synimi i shptimit nga nj rrokullisje shum e pamerituar. Koha pr ndryshim ishte lejtmotivi yn elektoral, koha pr ndryshim ishte filozofia e programit ton, Shqipria priste ndryshimin njlloj si nna pret fmijn e saj t par. Shqiptart tek ne prisnin nj Shqipri ndryshe dhe un kam knaqsin e madhe t pohoj n kt mocion se, kto tre vjet ishin vite t transformimeve madhore t Shqipris, vitet n t cilat reformat tona t thella u shoqruan n ndryshime m t mdha dhe historike, kto tre vjet ishin vitet q solln n realitet projektet epokale t shqiptarve. Kto jan vitet e shpalljes s pavarsis s Kosovs, ftess s Shqipris n NATO, firmosjes s kontrats historike me Bashkimin Evropian, MSA, zbatimit t saj t suksesshm, vitet e lehtsimit t vizave me vendet antare t BE, vitet e negociatave pr liberalizimin e plot t tyre me kto vende, vitet n t cilat kontributi i Shqipris pr paqe n bot u rrit n mnyr t ndjeshme.

  Kto ishin vitet n t cilat Tirann, kryeqytetin e vendit e vizituan miq dhe mysafir m t shquar t t gjitha kohrave si presidenti Xhorxh Bush, kryeministri i Italis, Romano Prodi, kryetari i KE, Jose Barroso, sekretari i Prgjithshm i NATO, Jaap de Hoop Schefer, shefi i ekzekutivit t vendit u prit dhe takoi udhheqs kryesor t bots s sotme, kancelaren e Gjermanis, Angela Merkel, Presidentin e Francs, Sarkozi, kryeministrin e Italis, Berlusconi, kryeministrin e Japonis, Fukuda, kryeministrin e Kins, kryeministrin e Kanadas, kryeministra e president t vendeve t tjera. Vitet 2005-2008 ishin vitet n t cilat Shqipria njohu vlersimet m t mira t saj n rajon, Evrop dhe n bot, vitet q ndryshuan pr mir imazhin e saj, ne e premtuam ndryshimin dhe n tre vjet e sollm at. Shqipria n kto tre vite njohu reforma t thella kushtetuese e ligjore t sistemit t zgjedhjeve, t parlamentarizmit t saj, t decentralizimit t pushtetit, t sistemit t drejtsis, kto ishin vitet, n t cilat reformat dhe lufta me zero toleranc ndaj krimit t organizuar shndrruan Shqiprin nga protektoriat i krimit dhe vrasjeve, n njrin prej vendeve m t sigurta n rajon dhe n Evrop.

  Kto ishin vite t revolucionit t thell fiskal, lufts s suksesshme kundr informalitetit dhe kontrabands, n t ciln ne ia dolm t mbledhim n taksa dhe tatime 3.2 miliard dollar m shum, kto ishin vitet e shndrrimit t Shqipris n nj kantier t vrtet, vitet e realizimit dhe t ndrtimit t projektit t shekullit, korridorit t shqiptarve Durrs-Morin-Prishtin, vite n t cilat jan ndrtuar dhe po ndrtohen mijra kilometra rrug, mijra shkolla, ujsjellsa dhe kanalizime, jan vite n t cilat Shqipria zuri vendin e dyt n bot n vitin 2008, pr reformat, suksesin e tyre, klimn e biznesit dhe u vendos n dhjet vendet m t para n bot, pr suksesin e lufts kundr korrupsionit. Kto jan vitet e rritjes m t madhe t rrogave dhe pensioneve n historin e saj, vitet e bumit t vrtet ekonomik dhe t ndrtimeve, mosha dixhitale.

  Kto ishin vitet e turravrapit t Shqipris dhe zhvillimit. Pr t realizuar kto ndryshime, qeveria ime paraqiti tre vjet m par nj program t bazuar n lirit e individit, shtetin ligjor, lirin e tregut. Sot, pas tre vitesh, Shqipria ka ndryshuar m shum dhe m shpejt si asnjher tjetr n historin e saj, ftoj njerzisht, qytetart shqiptar, iu ftoj ju t merreni me premtimet e mia historike t mbajtura, me premtimet e mia problematike t mbajtura, premtime, t cilat qndrojn n themel t ndryshimit t madh t Shqipris. Tre vjet m par, n programin ton politik ne premtuam nnshkrimin e MSA me BE, lehtsimin e vizave me vendet e BE, negociatat pr kt marrveshje ishin pothuajse t bllokuara, Shqipria nn sundimin e kleptokracis ishte si asnj vend tjetr n Evrop, iu deshn 7 vite pr firmosjen e ksaj, firmosja e kontrats u shty q nga viti '99, do gjasht muaj, pasi qeverive socialiste nuk u besonte njeri, sepse ato lartsonin do dit krimin n Shqipri, dhunonin sistematikisht votn e shqiptarve.

  Evropa kt kontrat e firmosi vetm me ne, sepse ne dshmuam vullnetin e hekurt pr t shembur murin e krimit dhe korrupsionit, ne ndrmorrm reformat m t thella dhe m t gjithanshme pr ndryshimin e vendit, Evropa kontratn me Shqiprin dhe shqiptart e firmosi vetm me ne, sepse ne ishim ata q u faktuam q ditn e par t themelimit si forc e vokacionit t kombit shqiptar. Por, n pranvern e vitit 2006, n prag t nnshkrimit t MSA, Edi Rama mobilizoi nomenklaturn e kleptokracis pr jav t tra me bori, bilbila, kumbor, grushta vetm e vetm pr t bllokuar procesin e nnshkrimit t saj. Vendet antare t BE, KE, prmuan kt prpjekje primitive t pashpres, prandaj edhe vendosn t firmosin n qershor t vitit 2006, kontratn historike t Shqipris dhe shqiptarve n Evropn e bashkuar, MSA. Kjo marrveshje u nnshkrua n 12 qershor t 2006, si rezultat i besimit t vendeve antare t BE pr reformat tona t thella, ndrkoh po prfundon me sukses ratifikimi i saj nga parlamentet e vendeve antare. Karahas ksaj, sht firmosur marrveshja pr lehtsimin e vizave, jan elur negociatat pr liberalizimin e tyre, kto kan qen dhe premtimet tona pr procesin e integrimit t BE, kto premtime jan mbajtur 100%.

  Dua t siguroj qytetart shqiptar dhe partnert evropian se, qeveria ime do t ndrmarr do reform, do ligj e vendim pr t ecur t sigurt drejt aspirats m madhore t Shqipris integrimin n BE. Tre vjet m par, ne iu premtuam shqiptarve se me reformat tona serioze dhe t gjithanshme realizojm gjat ktij mandati marrjen e ftess s antarsimit pr n NATO. Pr t mbajtur premtimin ton, ne ndrmorrm n kuadr t planit t veprimit pr antarsim reformat m t thella, zhvilluam zgjedhjet e para pas rebelimit komunist, n t cilin qeveria nuk ndrhyri, zgjodhm n rrug kushtetuese Presidentin e Republiks, raportet ndrkombtare dshmuan se qeveria shqiptare respekton t drejtat dhe lirit e njeriut dhe se nuk ndrhyn n sektorin privat. Pra, ne e bm Shqiprin vendin e demokracis dhe t tregut me ekonomi funksionuese, ne ndrmorrm reforma t thella t Forcave tona t Armatosura, rritm buxhetin nga 1.3 n 2% t PBB, zgjodhm pjesmarrjen ton n misionet paqeruajtse n Evrop dhe n bot. Por mbi t gjitha ne shembm murin e krimit dhe korrupsionit, q kishin bllokuar dyert e integrimit t Shqipris n NATO. M tre prill n Samitin e Bukureshtit, Shqipria mori ftesn pr t'u antarsuar n NATO, kjo ngjarje pas shpalljes s pavarsis s Shqipris ishte dita m e madhe e shqiptarve, ftesa erdhi pr shqiptart pas shekujsh shtypjeje diktaturash, ishte kalimi n mbretrin e liris, siguris dhe t ardhmes. Ishte kthim n gjirin e kombeve q u takojm, pr t br m historike dhe madhshtore kt ngjarje, Presidenti i SHBA dhe lider i Aleancs s Atlantikut t Veriut, Bush, ftoi delegacionin ton n Samitin e Zagrebit, ku shtroi nj drek pr t festuar s bashku kt ngjarje historike.

  NATO jep nj siguri m t madhe se sa shnimet q ju prmendi ktu. Edi Rama ishte i vetmi n bot, q me reportert e tij klandestin 30 minuta para votimit n Bukuresht do t mashtronte me mediat e tij se, Shqipria nuk do t marr ftesn pr n NATO. Ishte Edi Rama, q nj dit pasi shqiptart morn ftesn pr n NATO, ndrkoh q ne festonim me Presidentin Bush, me nj trbim t paprmbajtur mbajti mitingun e 4 prillit, mitingu i turpshm, me portretin e atit t tij shpirtror. Kjo vetm pr faktin, se po kthehesha n Shqipri me ftesn e pritur prej dekada e shekuj ndaj qytetarve shqiptar. Ai me kt akt jo vetm u kthye n origjinn e tij, por shkelmoi edhe kontributet e qeveris socialiste, e cila vite m par kishte firmosur n Tiran Kartn e Adriatikut 3. N nj koh t shkurtr rekord, negociatat me Aleancn e Atlantikut t Veriut mbyllen dhe m datn 9 korrik 26 vende antare t NATO, firmosn n Bruksel Protokollin e Antarsimit t Shqipris n NATO, n shtatorin q kaloi n nj moment tjetr t jashtzakonshm, Senati i SHBA voton me konsensus t plot ratifikimin e Protokollit t Antarsimit t Shqipris n NATO. Ndrsa, po n shtator Edi Rama nn moton rroft vdekja, posht qeveria, organizoi mitingje pr t manipuluar vdekjen e nj njeriu, shpalli aksidentin vrasje politike, vrasje t shekullit dhe Shqiprin t prdhunuar.

  Duke organizuar mitingje funebre pr vdekjen e nj qytetari t pafajshm, zoti Rama n Sheshin "Sknderbej" realizoi profanin m t madhe n historin e ktij vendi, dhunoi kodin m sublim t njeriut t qytetruar, kodin m epror t shqiptarve, t mortit, t respektit t pruljes t nderimit para tij, ai dhunoi me kt akt jo vetm nj familje, por t gjith shqiptart q i thot jets jet, vdekjes vdekje. Ish-kryetari i Bashkis s Tirans, n mitingun e tij famkeq prdhosi sheshin e kryeqytetit, kryetari i opozits shqiptare prdhosi opozitn e vendit me profanin publike, q bri me mitingun e tij famkeq. Zoti Rama, karriera nuk ndrtohet n kt mnyr, shqiptart do ta mbajn mend gjat kt pr nj koh t gjat. N procesin e antarsimit n NATO, tetori ishte nj muaj historik, do ta prdor termin historik, se kohrat jan historike, m 24 tetor, Presidenti i SHBA do t firmoste ligjin e votuar me konsensus n Senatin amerikan pr integrimin e Shqipris n NATO. Ky ishte akti m kulmor ligjor n historin e marrdhnieve t dy vendeve tona. Presidenti Bush do t deklaronte pak dit para firms se hedhur n Protokoll nprmjet zdhnsit t tij t Shtpis s Bardh se, Shqipria ka ndrmarr reforma t mahnitshme. Me kt rast dua t garantoj Presidentin Bush, por edhe t gjitha vendet q kan ratifikuar Protokollin e Shqipris n NATO, se qeveria ime do t vazhdoj pa ndrprerje me reformat pr t realizuar dhe konsoliduar standardet e duhura. Nuk mund t mos theksoj se, shoku Edi Rama i verbuar nga ky akt madhor historik, nuk gjeti dot frymn, kurajon, ta mbshteste at, n t kundrt censuroi lajmin n fletushkn e tij pr t treguar veten si bir i denj i atit t tij shpirtror, ditlindjen e t cilit e festoi, duke u servirur shqiptarve pompn dhe salltanetet e Hitlerit t Paslufts, sipas stativave t KGB s Stalinit. N programin ton elektoral, ne premtuam se marrdhniet me SHBA do t jen prparsia jon m madhore, sot ne dalim krenar prpara do shqiptari, sepse kto tre vite ishin dhe vitet e marrdhnieve m kulmore t Shqipris me SHBA n tr historin e vendit. M datn 10 qershor t vitit 2007, Presidenti Bush n nj akt kulmor n historin e marrdhnieve midis dy shteteve, bri vizitn e par t Presidentit t SHBA n Shqipri. Presidenti Bush erdhi n Shqipri dhe shqiptart dhe pr t shprehur ndjenjat miqsore, por ai erdhi n Shqipri vetm nj vit m par, para prfundimit t mandatit n vitin e dyt.

  Kjo vizit historike e dshirs s tij pr t vizituar Shqiprin bn t mundur reformat e gjithanshme q ndrmorri qeveria ime. N vizitn e tij, Presidenti Bush iu bri shqiptarve nderin m t madh n historin e tyre iu solli atyre dy mesazhe historike, t cilat u bn dhe po bhen realitet, pavarsin e Kosovs, Shqipria n NATO. Por dhe shqiptart n pritjen q i rezervuan mikut t tyre t madh, ia doln t marrin kreun e turit t tij n Evrop, kjo sht merit e gjith shqiptarve. Vetm nj njeri t antivlerave e tmerroi fakti se, mikpritsi i Presidentit t SHBA ishte qeveria, ishte kundrshtari i tij politik, ndaj dhe n nj akt mes dinjitetit t shprfytyruar pr t njollosur mikpritjen shqiptare q mahniti botn. Zoti Rama urdhroi mediat e tij t transmentojn pamjet me or dhe pamjet pa or, q Presidenti e kishte hequr vet dhe e kishte vendosur n xhepin e tij. Sikur atij ia vodhn orn qytetart e Fush-Krujs. Un jam i bindur se qytetart e Fush-Krujs, e mbar Shqipris nuk do t harrojn vet prlyerjen q donte t'u bnte mikpritjes s tyre shoku Edi Rama.


  Bilanci pas tre vitesh


  Sot, pas tre vjetsh bilanci i marrdhnieve t Shqipris me SHBA sht m i mir se kurr, kto marrdhnie jan m t forta se kurr, dshmi madhore sht fakti se vota me konsensus nga Senati amerikan n shtator pr protokollin e antarsimit t Shqipris n NATO, sht firma historike e Presidentit Bush n Shtpin e Bardh m 24 tetor pr antarsimin e Shqipris n aleancn m t madhe t t gjitha kohrave nn udhheqjen e SHBA. Jan niveli i ri i marrdhnieve ekonomike, t marrdhnieve t panjohura m par. Nesr, kombi i madh amerikan po zgjedh presidentin e ri, sht ngjarje e madhe pr SHBA, pr miqt e tyre n mbar botn, un srish jam ktu pr t garantuar shqiptart se pr qeverin time, marrdhniet miqsore dhe bashkpunimi i ngusht dhe i gjithanshm me Presidentin e ri dhe administratn e tij do t mbeten prparsia m madhore.

  Vitet 2005-2008 ishin vitet q ndan epoka pr historin e shqiptarve, vitet e pavarsis s Kosovs. M 17 shkurt, populli shqiptar prjetoi ngjarjen m madhore, pavarsin e Kosovs, pavarsia e Kosovs sht kapitulli m i ndritur i historis kombtare q n luftrat e Sknderbeut deri n kohrat e sotme. Ajo nuk erdhi si rezultat i konjukturave politike, por mendoj si nj kryevepr e mrekullis s organizimit, sakrifics, menuris, qndress s pashembullt dhe luftrave njshekullore t shqiptarve t Kosovs dhe udhheqjes s tyre si dhe kombit shqiptar n trsi. Pavarsia e Kosovs u realizua, sepse qytetart e saj, udhheqja e saj dhe shqiptart n trsi me kryeveprn e tyre, ia doln t fitojn mendjen dhe zemrn e ligjvnsve t qeverive udhheqsve m kryesor t SHBA, vendit t liris, vende t tjera q vendosn pr t prdorur fuqit ushtarake t NATO n mbrojtje t lirive dhe t drejtave t tyre. Presidenti i SHBA, prcaktoi finalizimin e aktit t fundit t pavarsis s Kosovs, n vizitn e tij historike m 10 qershor 2007 n Tiran, ai u solli shqiptarve dhe t gjith kombeve t Ballkanit dhe t Europs mesazhin e pavarsis s Kosovs "Time is no". Presidenti Bush brenda pak muajve e bri mesazhin realitet, shqiptart do t'i jen Presidentit Bush mirnjohs prjet, vendeve antare t BE, Francs, Britanis, Italis, Gjermanis, por dhe t gjitha vendeve t tjera mike, si pr kontributin n njohjen e lirive t shqiptarve t Kosovs, pavarsin. Kto vite historike prcaktuese pr fatin e shqiptarve t Kosovs, Shqipria, qytetart dhe udhheqja e saj politike me qllim e palkundur, vizionin e qart avokatin e shklqyer dhan t gjith ndihmn, dhe kontributin m t muar n realizimn e pavarsis s saj. Nj kapitull i historis son kombtare, q fatkeqsisht n Shqipri, nisi t shkruhej shqip vetm me themelimin e Partis Demokratike si parti e interesave kombtare, e cila ditn e par t themelimit t saj shpalli shtjen kombtare si yllin polar t saj. Viti 2008 pr ne sht viti i shqiptarve, viti 2008, jan vitet e konsolidimit t marrdhnieve intensive me vendet m t mdha t Europs kto jan vitet, n t cilat n nj koh t shkurtr kam patur rastin t bisedoj, t vizitoj, t takoj e t shkmbej mendime, n Shqipri me udhheqs kryesor t bots, Presidentin Bush, kancelaren Merkel, Presidentin Sarkozi, kryeministrin Berluskoni, kryeministrin e Japonis, Kins, Turqis, Kanadas, Luksemburgut, ekis e shum udhheqs t tjer. Shqipria sot ka miq t muar m shum se kurr n tr historin e saj.


  Ndryshimi i imazhit


  Ne erdhm n pushtet n nj koh kur imazhi i Shqipris ishte nxir, Shqipria kishte imazhin e vendit n t cilin bandat e lidhura me qeveritar luanin futboll me kokat e prera t njerzve n sheshet e qytetit, n nj koh kur qeveritart vidhnin thesarin e shtetit t tyre, vendi kur t burgosurit dhe burgjet e siguris m t lart ekzekutoheshin me snajper pr interesa, vendin ku zgjedhjet e lira nuk ekzistonin, vendin pr t cilin do jav, do muaj, kancelari, institucione ndrkombtare fshikullonin deklarata tejet t rnda dhe t kujtonin me to fjalt e Vaso Pashs: "Nj fjal t mir krrkush s'ta thot". Ne premtuam se prmes reformave do t ndryshonim imazhin e Shqipris pr mir, sot pas tre vitesh ne kemi knaqsin dhe nderin t pohojm se vitet 2005-2008 jan vitet vendimtare n ndryshimin e imazhit pr Shqiprin, besimit dhe vlersimit pr Shqiprin. Dshmi e shklqyer e ktij ndryshimi jan nnshkrimi i MSA me BE dhe ratifikimi i saj nga 24 vende t BE, lehtsimi i vizave dhe elja e negociatave pr liberalizimin e tyre. Vizita historike e Presidentit Bush n Shqipri, ftesa pr antarsimin n NATO m 3 prill, prfundimi i negociatave dhe firmosja e protokollit t Shqipris n NATO, vota unanime n Senatin e SHBA, firma e Presidentit Bush, ratifikimi brenda nj kohe t shkurtr nga nj seri vendesh mike, vizita dhe takimet me personalitetet n vendet m t shquara t bots, Banka Botrore e renditi Shqiprin t dytn n bot pr suksesin e reformave pr vitin 2008. Renditja n Transparncy International n 10 vendet m t suksesshme n bot n luftn kundr korrupsionit pr vitin 2008. Suksesi spektakolar i takss s shesht dhe revolucioni fiskal, rritja e t ardhurave buxhetore n Shqipri si n asnj vend tjetr n 22%, zbatimi i projektit t shekullit, korridorit t shqiptarve Durrs-Prishtin-Morin.

  Nj Shqipri ndryshe


  Vizita e 2 milion turistve t huaj n vitin e fundit n Shqipri, t gjitha kto bjn q n tre vjet t vijn deklarata dhe raporte nga organizata prestigjioze dhe qeveri m serioze n bot. Flitet pr nj Shqipri tjetr, prflitet pr mir, kshtu Presidenti Bush gjat vizits s tij n Tiran do t shprehej: Shqipria po i tregon bots se far sht e mundur, se jam i impresionuar me vendosmrin e qeveris pr t luftuar korrupsionin, se e prgzova kryeministrin me progresin q ka br Shqipria n reformimin e ushtris. Ndrsa n Zagreb, n Sheshin "Shn Mark" do t deklaronte, pr shqiptart dhe kroatt se m 3 prill n Bukuresht, reformat e qeveris time morm votbesimin e 26 vendeve antare t NATO. Por, vetm pak jav m par, zdhnsi i shtypit t Shtpis s Bardh do t deklaronte se ndryshimet e jashtzakonshme t pamata, ndryshimet e Shqipris, n saj t reformave t ndrmarra, Sekretari i Prgjithshm, Schefer, do t deklaronte se t 26 vendet e aleancs besojn reformat dhe suksesin q qeveria ka br n luftn kundr krimit dhe korrupsionit. Komisioneri europian pr Zgjerimin do t shprehej se, reformat n Shqipri jan surpriz, vlersimin m t lart do t shprehte kreu i KE, Barroso. Ndrsa kryeministri Fukuda do t shprehej se ai dhe qeveria e tij kan vlersim m t lart pr reformat e qeveris shqiptare. Kryeministri i Kanadas do t deklaroj se ai dhe qeveria e tij, vlersojn shum reformat e qeveris sime, arritjet n reformat kundr krimit dhe korrupsionit, politikn fiskale dhe se, qeveria Berisha sht nj qeveri shum e mir konservatore. Reformat do t merrnin vlersimin e tyre maksimal nga ministrat e Jashtm t 27 vendeve antare t BE, n t ciln reformat e Shqipris do t cilsoheshin n suksesin e tyre si inspiruese pr vendet e rajonit. Vetm tre jav m par, Kancelarja e Republiks Federale gjermane, Angela Merkel, do t deklaronte para gjermanve dhe shqiptarve se ajo vlersonte lart reformat e Shqipris si reforma t nj kurajoje t jashtzakonshme, dhe se shqiptart po korrnin frytet e tyre.


  Eunuk mocion


  Rendita kto akte, kto fakte, kto deklarata, vetm si dshmi e nj Shqiprie q ka nj imazh tjetr n Europ dhe n bot dhe jam i bindur se, kjo prbn nj nga arritjet m madhore q nga viti '97 deri m sot. Ky sht eunuk mocion, sepse ka mri inatizilin primitive t atyre, t cilt n tre vjet prjashtuan veten trsisht n rrymn e ktyre zhvillimeve, t atyre, t cilt verbohen nga realizimi i premtimeve tona historike. Por, ne kemi ndryshuar Shqiprin jo vetm me ndryshimet historike dhe premtimet, por e kemi ndryshuar me t gjitha premtimet programatike t paraqitura tre vjet m par. Ne premtuam do reform institucionale me qllim konsolodimin e shtetit ligjor demokratik, respektimin e t drejtave themelore t njeriut. Sot, pas tre vjetsh institucionet e ktij vendi kan psuar reformat m t thella gjat 15 viteve. Ndr to po prmend m t rndsishmet, reformn e sistemit zgjedhor dhe ndarja nga Dushku, fenomeni q ju shpikt pr t mbijetuar, por q damkosi mekanizmin themelor t demokracis, votn e lir, dhe Shqiprin n trsi. Institucioni i Presidentit t Republiks doli jasht sistemit t krizs absurde t ciklit njvjear t zgjedhjeve t prgjithshme q krcnonte zgjedhja e tij. Reforma e Kuvendit i krijoi atij bazn ligjore t ushtroj apo t prmbush me prgjegjsi misionin e tij t plqimit apo jo t antarve t organeve kushtetuese t vendit. U konsoliduan themelet e sistemit t Republiks parlamentare, u vendos mocioni i mosbesimit, dhe ai pr t cilin ju s'keni guxim ta ndrmerrni, mandati i Prokurorit t Prgjithshm nga mandat i prjetshm n at 5-vjear, KLD u nxorr jasht konfliktit t interesit, u realizua reforma n organizimin e pushtetit gjyqsor, dhe miratimi i ligjit t ri pr funksionimin e ktij sistemi, ligje t reja n kuadr t sistemit t drejtsis dhe organit t akuzs, avokatis, noteris, prmbarimit, jan n proces e sipr. sht rritur niveli europian n zbatimin e vendimeve t gjykatave. Theksoj se, n vitin 2005 ishin 12 mij e 300 vendime t gjykatave t pazbatuara, po punohet pr format alternative t gjykimit, format alternative t dnimit. U reformuan dhe u vun nn baza ligjore institucione t varsis s tij, si institucione t pronsis, prokurimeve publike, Policia e Shtetit, arsimi, Akademia e Shkencave etj. N programin ton, ne premtuam respektimin e lirive dhe t drejtave t njeriut, ne premtuam ndalimin e proceseve gjyqsore ndaj gazetarve, t gjitha raportet ndrkombtare theksojn se, qeveria shqiptare ka respektuar t drejtat e njeriut.


  Respektim t drejtave t njeriut


  N 18 vjet pluralizm, vetm tre vitet e fundit nuk ka patur proces gjyqsor civil ndaj asnj gazetari, liria fetare u respektua dhe u nnshkrua marrveshja pr bashkpunimin me shtetin dhe institucionet fetare, n prputhje me prcaktimet e Kushtetuts. T drejtat e minoriteteve, objekte serioze u bn gjithashtu pr t drejtat e egjiptianve dhe romve, qeveria vendosi nj platform t re pr reformn e pronsis t bazuar n kthimin dhe kompensimin e pronave pr t mbrojtur abuzimet ndaj pronarve legjitim. Ju zotrinj, keni votuar kundr t gjitha ligjeve t reforms s pronsis, madje kryetari juaj n nj nga ato debatet q bn me popullin do t'u thoshte pronarve: Shkoni gjeni pronn, tek partia juaj. N kto tre vite, decentralizimi i pushtetit ka njohur zhvillimet m t mdha q nga '92 qeveria ka vendosur nj partneritet t shklqyer n t gjith vendin, ruan me ta nj marrdhnie t shklqyer, q nuk ka ekzistuar m par. Granti i buxhetit pr qeverit vendore u rrit nga 7.1 mld n 21 mld, duke u trefishuar dhe po ecn drejt katrfishimit. Autonomia fiskale u zgjerua, zoti Rama bllokoi n Parlament decentralizimin e mtejshm fiskal, u miratua ligji pr vendimmarrjen e qeverisjes vendore, u decentralizua trsisht inspektoriati ndrtimor, u rritn fondet pr arsimin, shndetsin, rrug, troje, prona, u decentralizuan pyjet dhe kullotat, rreth 700 mij hektar pyje dhe kullota kaluan n administrim t qeverisjes vendore.

  sht zhdukur trsisht diskrimini politik n ndarjen e fondeve, me shprndarjen e fondeve tre vjet m par, ju akordonit n nj qytet 93% fonde m shum se sa Shkodrs, n vitin 2008 sht disa her Shqipria m e decentralizuar se sa Shqipria e vitit 2005. Tre vjet m par, PD angazhohet pr nj qeveri t vogl efiente, Shqipria e vitit 2008 ka 22% m pak portofole, nj administrat m t vogl, qendrore dhe publike, kursyem 350 mln euro. Rritm pagn minimale nga 110 n 170 mij lek, rritm pagn mesatare t punonjsve t administrats publike n 34%, nga 270 mij n 425 mij lek u shtua. Nga vjet n 6 her diferencn mes pags minimale dhe maksimale. Shqipria sot ka nj nga administratat m t vogla n Europ. Tre vjet m par, Shqipria ishte protektorat i krimit t organizuar, Tirana dhe veriu i saj kontrollohej nga Nehat Kulla, Durrsi, kontrollohej nga Klani i Zemunit, q edhe sot u bn rreshtore t gjith oponentve t opozits. Kta jan t prar me njeri-tjetrin, por kur vjen puna mblidhen bashkrisht, sepse Zemuni ka arkivat e tyre, dhe nuk dini ju se si i lpihet dhe i prlpihet Klanit t Zemunit, shefi suprem aktual i opozits shqiptare. Kurse lufta sundohej nga Aldo Bare, i cili para se t hidhte bombat mbi policin, dilte me veturat e deputetve tuaj, po kshtu Saranda, sundohej nga ata q dogjn t gjall Gjergj Mehmetin. Kjo ishte Shqipria, Laguna prdorej pr trafikun e drogs s Aldo Bares, dhe kjo pse? Sepse kta ndanin parat me ta, ndanin dhe shtratin me ta, jan kilometra dhe kilometra biseda me serialkillerit m t rrezikshm t Shqipris dhe Europs. Nuk e kam ndrmend t futem n luftn e brendshme q keni ju njri me tjetrin. Kjo ishte Shqipria e vitit 2005, zero toleranc ishte qndrimi yn, n nj vit e gjysm njri pas tjetrit u kapn pas zverku kudo q u ndodhn, n hotelet me pes yje, Shqipria sot sht vendi i siguris m t madhe n rajon, krimi i organizuar shqiptar mori goditjet m fatale, si asnj vend tjetr. Ky sht problemi, shkaku madhor i mocionit, sepse mocioni duhet t kishte nj motiv, e vrteta sht se kto lidhje jan lidhje tmerri, lidhje ferri, ata t cilt kan prlyer veten n krime, q kan ndar trofe, ata nuk flen dot, ata e kan t vshtir gjumin, ata e kan natn t gjat shum.

  Zero toleranc ndaj krimit dhe korrupsionit


  Jam ktu t'u premtoj shqiptarve luft me zero toleranc ndaj krimit t organizuar. sht dhe mbetet motoja jon, kontroll t integruar t kufijve, luft me zero toleranc ndaj trafiqeve. Kto jan dhe kushtet q qytetart e Shqipris t lvizin t lir n Europ dhe n bot. Kto do i plotsojm, i kemi plotsuar dhe do t'i plotsojm. Zonja dhe zotrinj, korrupsioni ishte i shndrruar n sistem n Shqipri, kt e thot Transparence International, organizata m e njohur n bot. TIA botoi rezultatet e 180 vendeve t bots pr rezultatet e arritura n luftn kundr korrupsionit. Kjo organizat (TIA) e vlersoi Shqiprin n 10 vendet me suksesin m t madh n vitin 2008 n luftn kundr korrupsionit dhe vendin me rrezultatet m t mira n kt luft n Gadishullin e Ballkanit. Shqipria ishte nj ndr 10 vendet e planetit q pati nj rritje prej 0.5 n treguesit e perceptimit t korrupsionit, i cili n kt vit u rrit nga 2.9 q ishte n vitin 2007, n 3.4 n vitin 2008. Pra u rrit me 0.5 n nj sistem prej gjithsej 10 piksh. Sipas ktij raporti, Shqipria kt vit u rendit e para n luftn kundr korrupsionit dhe n sukseset e saj n vendet e rajonit, vendi i dyt n renditjen e lufts kundr korrupsionit ishte Maqedonia me 0.3, kurse Serbia ishte dhe mbeti vendi i katrt, kurse pr Malin e Zi, Sllovenin, Greqin, treguesi u rrit me 0.1. TIA shpalli se n garn botrore t 185 vendeve n luftn kundr korrupsionit, Shqipria nga viti 2005 parakaloi 47 vende, kurse nga viti 2007 parakaloi 20 vende, duke u zhvendosur nga vendi 105 n vendin e 85. Kshtu, Shqipria u pozicionua me Serbin, Malin e Zi dhe la pas Bosnje-Hersegovinn, Moldavin. N shkall botrore, Shqipria me parakalimin e 20 vendeve la prapa 95 vende t bots. N Shqipri, thekson TIA, qeveria ishte n krye t lufts kundr korrupsionit. Raporti shpreh tekstualisht se, qeveria ishte kampione pr reformat e ndrmarra n kt luft, pasi mori nj seri reformash t thella n taksa, tatime, prokurime dhe tani po merren rezultatet e para. Nj vlersim i veant i Taks Forc n raport sht lufta kundr krimit ekonomik dhe korrupsionit i cili, sipas raportit, ia doli t penalizoj 240 zyrtar, duke krijuar kshtu besimin tek publiku se korrupsioni n Shqipri mund t ndshkohet. TIA shkruan se nj prpjekje sistematike u ndrmorr nga qeveria gjithashtu, pr ndshkimin e korrupsionit n administradn fiskale, prokurimet dhe shrbimet ndaj bisnesit, duke udhhequr modernizimin e ktyre shrbimeve. Inplementimi i sistemeve elektronike dhe rregjistrimi i bisnesit reduktoi mundsin e rryshfetit dhe gjobs. PD erdhi n pushtet ku n Shqipri prej vitesh ishte vendosur sistemi kleptokratik, sistem i ngritur dhe i bazuar n vjedhje dhe shprdorim t pasurive publike. PD mori pushtetin n nj koh kur, sipas raporteve m serioze t Banks Botrore, 1.4 miliard dollar vidheshin nga taksat e shqiptarve. Ministrat, zyrtart e lart kishin vendosur monopolet e tyre private mbi ushqimet dhe naftn. Prkatsisht, ministri i Buqsis, ushqimit, ndrtimit, si dhe shpenzimet operative t administrads s babziz arrinin n 3.4% t xhitipis, kur mbi 70% e prokurimeve publike bheshin me prokurim direkt dhe mbi 15% e vlers s tyre ishte ryshfet. PD erdhi n pushtet kur provimet pr pranimin e studentve n universitet ishin nj panair i shmtuar i korrupsionit. Zyrtar t lart merrnin pjes 10, 19 apo 21 borde ku shprblimi i drejtuesit caktohej 30%, t cilin n konflikt t madh t interesit e caktonin vet antart e bordit, n mnyr q vet t prfitonin rroga stratosferike.


  Platforma me duar t pastra, platforma e duhur pr antikorrupsionin


  PD erdhi n pushtet n kushtet kur ministrat krcnonin doganiert pr plumbin mbas veshit n rast se nuk do t lejonin kontrabandn e tyre. Ku idhtart e doganave uleshin dhe ngriheshin n detyr me urdhr t mafiozve, si ai i zemunit Nehat Kulls, kur dosjet e mdha t korrupsionit shtypeshin n zyrat e kryeministrave dhe t organit t akuzs, ku thesari i shtetit me tonelata t tra vidhej nga qeveritart n tunelet e siguris m t lart, prandaj dhe ne shpallm luftn kundr korrupsionit si prparsin ton absolute. Ne deklaruam se morali i qeveris do t jet qeverisje me duar t pastra dhe se lufta kundr korrupsionit do t bazohet n dy drejtime themelore, parandalimin e korrupsionit me rreforma dhe ndshkimin e korrupsionit me forcn e ligjit. Rezultatet e shpallura nga TIA tregojn qart dhe n mnyr t palkundur se platforma jon e qeverisjes me duar t pastra sht platforma e duhur dhe serioze pr kt vend. Kto rezultate faktojn katrciprisht se vullneti yn politik pr t luftuar korrupsionin sht i plot, i hekurt, i palkundur. Kt e dshmon dhe pohimi i TIA-s, e cila thot se qeveria shqiptare ishte kampione me reformat e saj n luftn kundr korrupsionit, ishte ky vullnet q bri t mundur shembjen e sistemit tuaj kleptokratik. Shqipria e vitit 2008 n raport me korrupsionin sht nj Shqipri tjetr. Kjo Shqipri n tre vite ka kaluar nga grupi i 24 vendeve m t korruptuar t planetit, ku PS e kishte zhytur gjat qeverisjes s saj. Tani ajo sht n vendin e 85, duke ln prapa 95 vende t bots n kt gar. N rast se Shqipria do t ruante nivelin e korrupsionit q ne trashguam, Shqipria do t renditej 53 vende m posht se sa renditet tani. Po si arriti Shqipria t shkputet nga grupi i 24 vendeve m t korruptuara t bots dhe t lr prapa 95 vende, t renditet n 10 vendet q jan pararoj n luftn kundr korrupsionit? Shqipria e arriti kt rezultat nprmjet reformave t thella, vullnetit t hekurt dhe rigoroz, mbajtjes s premtimeve ndaj shqiptarve, Reformat, t cilat do shpalleshin kampione n raportin e TIA-s t nj qeverie n luftn kundr korrupsionit. Sot administrada publike shqiptare sht jasht konfliktit t interesit, do zyrtar q gjendet n konflikt interesi largohet nga administrata. Nuk ndodh m si tre vite m par, ku Dukt q importonin ushqime, Pot q vidhnin tenderat e ndrtimit, Angjelt q drejtonin monopolin e nafts dhe ju q vilnit (PS) taksa prej tyre dhe lpinit kockat q ju lshonin. Qindra, n mos mijra borde u nxorn jasht konfliktit t interesit, pjesmarrja n borde nga 15 deri n 20 pr nj zyrtar sht zvogluar n dy tre borde. Dhe rroga e drejtorit apo kryetarit t bordit barazohet me rrogn e sekretarit t prgjithshm n korporata dhe drejtori t tjera. Jan kursyer n tre vite 120 milion euro. Shpenzimet operative t administrats ulen nga 3.9% t prodhimit t brendshm n 2% t tij. N kt mnyr, kursyem mbi 350 milion euro n tre vite. Ndaluam prokurimet direkte, kjo ka sjell nj kursim prej 500 milion eurosh.


  Viti 2009, vetm prokurime elektronike

  Nisi procesi i prokurimit elektronik, kt vit kursimi me prokurimet elektronike sht 40% m shum se sa me metodn manuale, viti 2009 do t jet viti i prokurimit t plot elektronik. U vendos matura shtetrore dhe sistemi merit preferenc pr pranimet n universitet. U miratua ligji i ri i koncesioneve, i cili ndalon koncensionet me negociata direkte. U reformua n Kshillin e Ministrave departamenti i lufts kundr korrupsionit, u miratua ligji pr mbrojtjen e dshmitarve q denoncojn korrupsionin. U miratua ligji pr nxjerrjen nga konflikti i interesit t KLD-s. U amendua ligji pr Inspektoriatin e Deklarimit t Pasurive. Kto rezultate nuk zbritn nga qielli, por mbrritn nga kto reforma. U krijua regjistri elektronik pr regjistrimin e bisneseve me tarifa nj euro, kurse tani sht hequr fare. Sot ka shkuar n 70 mij pagesa elektronike e taksave, numri i taksapaguesve q shkarkojn taksa elektronike nga interneti. Vitin q vjen taksa elektronike do t shtrihet n do taksapagues t ktij vendi. U privatizua Telekomi, Armo, KESH, duke zhdukur korrupsionin n kto kompani. Vetm nga departamenti i anti-korrupsionit jan br qindra kontrolle dhe dhjetra kallzime penale, KLSH ka drguar pr ndjekje penale pa asnj penges dhjetra e dhjetra dosje. N punn e tij, KLSH ka pasur inkurajim t plot. sht krijuar taks forca me punonjs t Policis Kriminale, punonjs t Shrbimit Informativ, nga t cilt jan vendosur para ligjit mbi 200 zyrtar. Kto ishin reformat e ndrmara nga qeveria ime pr t luftuar korrupsionin. Po cilat ishin rezultatet politike, ekonomike, sociale t ksaj rruge? Lufta kundr korrupsionit, shembja e murit t kleptokracis hapn srish dhe bn t mundur firmosjen e MSA, ftesn e Shqipris pr n NATO. Lufta kundr korrupsionit dhe reduktimi i shrbimeve operative bri t mundur t kursehen 4 miliard dollar gjat tre viteve. N tre vite, si rezutat i lufts kundr korrupsionit n tatime dhe taksa, n Shqipri u uln taksat. Kjo u shoqrua me rritjen e t ardhurave t papara n ndonj vend. Kshtu, n vitet 2006-2008 u mblodhn n taksa dhe tatime 729 miliard lek, kundrejt 439 miliad q u mblodhn n vitet e kleptokracis 2002-2004.


  N tre vite 3.2 miliard dollar m shum nga doganat dhe tatimet


  N vitet e lufts kundr korrupsionit ne mblodhm 290 miliard apo 3.2 miliard dollar m shum se sa vitet e kleptokracis q ishin vite abuzimesh, vjedhjesh dhe keqpdorimesh. Vetm me akcizat, duke luftuar kontrabandn e bazuar n korrupsion ne zhdoganuam n tre vite 1.2 milion karburante, kundrej 830 mij ton q zhdoganuat n vitet 2002-2004. Pra, 357 mij ton m shum. Theksoj ktu se n tre vite, prodhimi i nafts n vend sht rritur me 460 mij ton n total, krahasuar me vitet 2002-2004. Pse ka ndodhur kjo? Sepse doganieri tani nuk krcnohet m me plumb pas veshi, si krcnohej n vitet e qeverisjes s kleptokracis dhe ministrat q administronin monopolet e nafts. N 2006-2008 zdoganuam 18.390 tona kafe, kundrejt 11.800 ton q u zhdoganuan n vitet 2002-2004 apo 6534 ton m shum se ju. N kto vite, u zhdoganuan 1500 ton cigare m shum, lufta kundr kontrabands bri t mundur se t ardhurat nga akcizat t rriten nga 37 miliard lek q ishin n vitet e kleptokracis, n 89 miliard n vitet 2006-2008. Pra, rritet 240% apo 4 her m shum. Vetm n vitin 2008 ne marrim nga akcizat aq sa ju keni marr pr tre vitet tuaja s bashku, me plumbin e ministrit pas veshit t doganierit. Lufta kundr korrupsionit i bri t mundur Shqipris t ket buxhetin 5 miliard dollar, ndrtimin e korridorit t shqiptarve, ndrtimin e 880 km autostrad nga jugu n veri, investimet e qndrueshme urale t fshatit prej 104 miliard leksh, ndrtimin e 1600 km rrug rurale, prdorimin pr rritjen e rrogave dhe t pensioneve n 13.1 miliard lek n vit kundrej 4.1 miliard lek n vit gjat qeveris s majt. Kemi rritje me 54% t rrog mesatare t punonjsve t administrads, rritje me 75% t rrogs mesatare t msuesve, rritje m 81% t rrogs mesatare t infermierve. Lufta kundr korrupsionit bri t ishte sukses reforma e tregut t lir. N garn botrore t 52 vendeve u rendit e dyta, parakaloi n nj vit 50 vende t tjera. Lufta me sukses kundr korrupsionit bri t mundur q Shqipria t ngjitet n atin e bots pr lirin fiskale, duke u vlersuar me 96 pik nga 100 pik q ishin maksimale. Kto ishin disa nga rezultatet m madhore n luftn ndaj korrupsionit. Por, nj rezultat madhor ishte suksesi i lufts me zero toleranc ndaj krimit t organizuar.

  Shqipria, tashm n 10 vendet e para pr luftn ndaj korrupsionit


  N kt ekspoze t prpjekjeve dhe rezultateve t pamohueshme kundr korrupsionit nuk desha dhe nuk dua n asnj mnyr t injoroj ekzistencn e ktij fenomeni. Shqipria sot srish ka korrupsion, sot ka dal n drit t hns, ajo nga grupi i 243 vendeve t nxira q ishte tre vite m par, kt vit renditet n 10 vendet e para n bot pr luftn q po zhvillohet kundr korrupsionit. Shqipria zuri vendin e par n Ballkan n kt rrug dhe ka kaluar dhe 5 vende t planetit. Lufta kundr korrupsionit ka qen dhe do t mbetet beteja m e vshtir. Korrupsioni sht si kuedr me shum koka, si kancer q po nuk e luftove t kaplon do minut, do or, do dit. Ai sht "mutter matrix" i t gjitha t kqijave sht nna e varfris dhe e mjerimit, dhimbjes, kriminalitetit, dhunimi i lirive dhe t drejtave njerzore, shkatrrimit t shtetit, kujdesit shndetsor, shkolls dhe edukimit. sht shkaku i vdekjes s foshnjeve t pafajshme, shkaku i ndarjes s familjeve, i emigracionit. Kjo sht bindja ime m e thell se lufta ndaj korrupsionit sht lufta kundr t gjitha t kqijave. Beteja e lufts ndaj korrupsionit sht beteja e jets sime. Sot, q me reformat renditm Shqiprin n 10 vendet e para n bot n luftn kundr ktij, ndihem 10 her m i motivuar, 10 her m i vendosur, jam i vendosur t'i dyfishoj prpjekjet n kt betej. Dua t jem shum i sinqert me ju, aq sa besoj q ne kemi shembur sistemin e kleptokracis dhe kemi fituar nj betej. Srish dua t theksoj se ajo betej sht e gjat, por ne do ta fitojm. Shqiprin n nj prpjekje t madhe dhe gjigande do ta vendosim n 20 vendet m t pastra n bot prsa i prket ktij fenomeni. Kt luft do ta fitoj duke br reforma, duke br praktika m t mira, m trasparente ndaj ktij fenomeni. do zyrtar t korruptuar do ta ojm para drejtsis, pavarsisht i kujt partie sht. Do t rrzojm murin e imunitetit t zyrtarve shqiptar. Kt luft do ta fitojm pasi t zbardhim malin e qindra dosjeve t qindra miliardave dollar, t prveuar n tatime, taksa dhe prokurime.


  N vendin e dyt n bot pr lirin fiskale


  Ne ndryshuam Shqiprin, sepse me reformat ekonomike t bra dhe politikat e reja fiskale q jan n programin e qeveris time, ne e uam vendin e dyt n bot pr lirin e investimeve. Ne e nxorm Shqiprin nga vendi i patrhequr pr investimet e huaja, nga vendi q e trhiqte mafia dhe falangat e saj t krimit. Jan larguar mijra investitor t huaj gjat viteve t qeverisjes kleptokratike. N n kto tre vite, e bm Shqiprin vendin m trheqs pr investime n rajon, n vendin e rritjes s shpejt ekonomike. Kto ishin premtimet dhe objektivat tona, sot m mir se un, flasin raportet m serioze botrore nga fillimi i shtatorit q kaloi, Banka Botrore n raportin e vlersimit t gars s 181 vende pr klimn e biznesit e rendit Shqiprin t dytn. Ky raport i Banks Botrore ka si qllim t tregoj avancimin e vendeve drejt liris s tregut. Ky raport sht gar pr mirqenien, rritjen e shpejt ekonomike t ktij vendi. Deklaroi se Shqipria shfaqet n kt gar vendi q ka br hapa t mdha se n turavrapin e saj, ajo zuri vendin e dyt n suksesin e reformave t kryera n kushtet e liris s tregut pr vitin 2008. N renditjen botrore, Shqipria n kt turravrap parakaloi brenda vitit 50 vende t bots dhe arriti t renditet nga vendi 136 n vendin 86 q ishte n vitin 2008. Kjo sht nj arritje historike pr Shqiprin dhe shqiptart, sht historike pr vendin se, Shqipria nuk ka shnuar ndonj rekord t till, nj sukses t till n fushn e reformave. sht pr mua dhe qeverin time nj arritje e madhe jo se ne ishim autort e saj, po se ne ishim ata q, pasi prmbysm komunizmin hiperkolektivizmin njerzor, themeluam pas vitit '92 kapitalizmin, ekonomin e lir t tregut. Ne gjetm Shqiprin e kolapsit m t thell ekonomik, Shqiprin e inflacionit tre shifror t hiperkolektivizmit ekstrem. N katr vjet, n '92-'96 nprmjet liberalizimit t terapis s shokut, privatizimit masiv n vendin me rritje m t shpejt n Europ me nj inflacion nj shifror, t ciln 80% t prodhimit t brendshm vinte nga sektori privat. Kt hov t pashembullt ja bllokoi revolucioni komunist dhe vendosja e sistemit kleptokratik n Shqipri nga qeverisja socialiste. Ndaj, ne srisht n pushtet, srisht n misionin ton shpallm tre vite m par, si alfn dhe omegn e programit ton, reforma, reforma dhe vetm reforma. Menjher pas krijimit t qeveris n vitin 2005, krijuam taks-forcn pr reformat dhe rregullimin e tij t kryesuar nga kryeministri dhe ministrat e linjs. Qllimi i madh i ksaj task-force ishte nxjerrja me shpejtsi e ekonomis shqiptare nga kthetrat e kleptokracis, mafies, kontrabands, informalitetit, garantimin e liris s tregut. Ne e vendosm Shqiprin n orbitn e rritjes s shpejt ekonomike. Shqipria vend trheqs pr investimet e huaja ishin objektivat tan m madhor. Ne kemi ndryshuar Shqiprin po dhe po, Shqipria nga vendi i investimeve t bllokuara nga mafia dhe kriminaliteti. Shqipria ishte nj vend q u larguan pas rebelimit mijra e mijra investitor dhe q pr tet vite me rradh kishte marr gjysmn e investimeve q kishte marr Maqedonia, pavarsisht se ky shtet kaloi nj konflikt t rnd. Si rrjedhoj e reformave t ndrmarra, Shqipria shnoi hapa madhore para. N raportin e fundit t Banks Botrore, Shqipria n turravrapin e saj, la mbrapa 167 vende dhe renditet e 14 n bot pr mbrojtjen e investimeve t huaja. Pra, u ngjit n atin e bots pr mbrojtjen e investimeve. Kjo nuk ka rn nga qielli, por sht rrjedhoj e reformave t mdha dhe komplekse dhe t kuadrit t ri ligjor q qeveria vendosi, n baz t shoqrive tregtare, n kuadrin e tatimeve dhe t taksave, falimentimin e personave juridik etj. Kto jan reforma q u bn promotore t investimeve t huaja n Shqipri. N vitin 2006, investimet n Shqipri u rritn me 4 her m shum se sa mesatarja 8-vjeare e qeverive socialiste. Investimet kt vit po shkojn drejt trefishimit krahasuar me vitin 2006. Besimi i investitorve t huaj tek qeveria ime sht rritur me shpejtsi. Vetm n rrethin e Lezhs kompanit e huaja po bjn rreth 1 miliard euro investime n imento, manifaktur, park energjitik etj.

  Mbi 500 milion dollar investime vetm n tregun e sigurimeve


  Vetm n sektorin bankar dhe t telekomunikacioneve dhe t sigurimeve jan investuar rreth 500 milion dollar. Jan kontraktuar n fushn e energjis rreth 400 milion euro n hidrocentrale dhe jan n ndrtim nj sr hidrocentralesh t tjer. Un dua t siguroj investitort se vendi i 14-t sht vetm nj stacion, nga i cili me nj seri reformash t tjera pr garantimin dhe lehtsimin e suksesit t investimit t tyre, Shqipria do t ngjitet n Everestin e garancis s investimeve t investitorve vendas dhe t huaj. Ne kemi ndryshuar Shqiprin, sepse Shqipria sot pr lehtsirat e krijuara ndaj bisnesit ka ln prapa 114 vende t bots. N vitin 2007 krijoi me USAID one-top-shop pr rregjistrimin e bisnesit dhe shkurtoi koht e rregjistrimit n 60 minuta, po ashtu uli dhe koston e rregjistrimit n 1 euro nga disa mijra euro q ishte. Viti q vjen do t jet viti i rregjistrimit online t bisnesit. N taks forc kemi hequr 132 lienca, pra 2/ 3 e lejeve ekzistuese. Kemi nisur punn pr krijimin e ono-top shop pr lshimin e liencave, e cila do t vihet n ndihm dhe n zbatim nga USAIDI n programin e pragut t mijvjearit. N nj studim tjetr n vitin 2008 q "Doing Business" bnte n 22 qytete n 7 vende t rajonit, Shkodra dhe Vlora i bn nder Shqipris pr lehtsirat e rregjistrimit t bisnesit, ku renditeshin n kt studim t parat n rajon dhe t 9 n bot krahas Islands dhe Kanadas. Kurse Tirana me vshtirsit e lejeve t marra nga Bashkia renditet e 18-ta n rajon, 11 her pas Shkodrs dhe Vlors, duke shtyr prapa t gjith vendin n kt praktik. N studimin e "Doing Business", Shkodra pr lejet e ndrtimit renditet e 7 n rajon, Tirana renditet n rajon e 22 dhe vendoset e fundit n listn botrore si kampione e korrupsionit, si kampione e babzis dhe si shpikse 15% t rryshfetit. Prandaj, i bj thirrje kryetarit me korrespondenc t Bashkis, t largoj praktikat e tij mbytse, praktikat e tij korruptive nga bisnesi, t marr masa urgjente pr dhnien fund t ktyre praktikave.

  Shqipria drejt standardeve m t mira n bot


  Garantoj se Shqipria do t vendos standartet e Singaporit dhe t Zelands s Re n praktikat e lejeve t ndrtimit. Kjo do t bj ndalimin e rryshfetit prej 15% q sht vjelur deri m sot. Un dua t garantoj qytetart shqiptar dhe investitort se Shqipria n turravrapin e saj do t renditet nga vendet e para n bot prsa i prket kohs dhe lehtsirat e regjistrimit ky sht zotimi im n kt parlament para shqiptarve dhe investitorve t bots. Nuk mohoj q regjistrimi i pronsis sht nj faktor madhor pr regjistrimin e bisnesit. Duke mos i injoruar problemet serioze kaosin dhe katrahurn q krijuan qeverit e majta, me abuzimet m t paprmbajtuara ne kemi marr reformat t thella q e kan renditur Shqiprin n garn e 181 vendeve. Shqipria l prapa 113 vende t bots. Reformat e pronsis sht nj nga reformat q investime shum t mdha, energji shum t mdha n mnyr q vitet e ardhshme ky pozicion t avancoj me shpejtsi. Raporti i BB-s shpalli se Shqipria n treguesin e kreditimit n garn e 181 vendeve t bots la prapa 169 vende dhe renditet e 10 n bot pr kt tregues tejet t rndsishm. Ky tregues dshmon pr nj performanc t shklqyer t sistemit bankar shqiptar lehtsirat e mdha t krijuara nga Banka Qndrore, regjistrit kombtar t kredive, reformave t ndrmarra nga qeveria me nj seri ligjesh. Por trefishimi i kredis sht vlersim i shumfishimit t besimit n sistemin bankar tek qeveria. Shqipris i besojn t gjith, i besojn bankat e Shqipris, bankat e bots dhe kjo prbn nj nga arritjet e mdha t qeverisjes tre vjeare. Me revolucionin ton fiskal ne ndryshuam Shqiprin dhe bm q ajo t vlersohet me 96 pik nga 100 t mundshme pr lirin fiskale dhe t shpallet nga Banka Botrore si vendi flamur pr reformn fiskale. Pas ftes s Shqipris pr antarsim n NATO dhe MSA-s, reforma dhe revolucioni yn fiskal kan patur jehonn m t madhe dhe m pozitive botrore. N kt revolucion ne ia dolm q t jemi sot vendi me nivelin m t ult t taksave n Europ. N kuadrin e ktij revolucioni kemi ulur nga 3.1 n 1.5% taksn e biznesit t vogl , pra 50 %, kemi vendosur taksn e shesht me 10 % duke ulur me 130 % tatimin mbi t ardhurat, duke ulur me 150 % tatimin mbi fitimin nga 25 n 10 %, ne kemi ulur me 31 % dhe nga 1 janariu 2009 me 50 % taksn sociale, kemi ulur nga 6 n 1 % taksn doganore, kemi miratuar kodin e ri t procedurs tatimore, kemi thjeshtuar nga 23 n 6 numrin e taksave, kemi shndrruar n 1 euro nj seri t madhe tarifash. Cili sht rezultati i ktyre reformave? Rezultati sht spektakolar. N kt vit revolucioni fiskal 2006-2008 t marra s bashku megjith uljen m t madhe t taksave n bot ne kemi patur rritjen m t madhe t t ardhurave se do vend tjetr n kt kontinent.


  N 2006-2008, 70 miliard lek m shum se sa qeverisja kleptokratike


  N vitin 2002-2004 me taksat m t larta n rajon ne u mblodhn nga taksat e tatimet n buxhetuin e vendit gjithsej 439 miliard lek ndrkoh q n tre-vjevatrin e taksave t ulta 2006-2008 u mblodhn gjithsej 729 miliard apo 290 miliard m shum. N tre vite si n asnj vend tjetr t ardhurat nga taksat dhe tatimet nuk u rritn me 70 %. N tre vite t qeverisjes sime u voln 70 miliard lek m shum se n 5 vitet e qeverise tuaj kleptokratike taksalart. Me kt rast un dua t shpreh mirnjohjen e thell BB-s, Doing Business pr ndihmn e madhe t ofruar Shqipris n kto reforma, t falenderoj n mnyr t veant USAID-in dhe Koorporatn e Mijvjearit pr projektet e rndsishme q financuan dhe ndihmuan dhe ndihmn tejet t muar q dhan pr shrbimet elektronike, t cilat bn t mundur turravrapin e Shqipris. Dua t falenderoj institucionet e tjera financiare ndrkombtare, FMN-n, institucionet e vendeve mike pr ndihmn dhe kontributin e muar q na dhan. Nj falenderim, nj mirnjohje t pakufishme dua t`u drejtoj sot t gjith qytertarve shqiptar q me votn e tyre m dhan mundsi t lirohem nga nj breng e madhe e shpirtit tim, ta rinis aty ku e lash. Brenga ime e madhe nuk ka qen kurr q un pr shkak t rebelimit komunist lash kolltukun e presidentit , jo absolutisht jo, sepse ja ku jam prsri, por brenga ime e madhe ishte se Shqipria e rritjes ekonomike dyshifrore, pr shkak t rebelimit komunist u lviz n honet e kleptokracis dhe mafias. Prandaj dhe un sot si detyrim madhor ndaj qytetarve shqiptar shpalla tre vjet m par srish se do ta vendos Shqiprin n orbitn e rritjes s shpejt ekonomike dhe vendin m trheqs pr ivestimet e huaja. Ky sht nj realitet tashm i certifikuar nga bota. Kam knaqsi t madhe t`ju informoj se ekonomia e vendit sot sht m entuziaste dhe m e zhvilluar se kurr. Privatizimi i ndrmarrjeve t mdha sht nj histori e vrtet suksesi. Ne dyfishuam vlern e privatizimit t Telekomit, privatizuam ARMO-n me nj vler 13 her m t madhe se qeveria juaj n vitin 2004. Privatizuam KESH-in me dyfishin e vlers s bilancit t prcaktuar. Sot Shqipria e reformave t thella ekonomike ka rritjen e eksporteve "Made in Albania" 43 % krahasuar me vitin e kaluar jo me vitet tuaja, mbi 40 % t rritjes s ndrtimeve, ka rritje dyshifrore t rritjes s prodhimeve bujqsore dhe transporteve. Gjashtmujorin e par t ktij viti u regjistruan 13.163 biznese kundrejt vetm 6603 bizneseve q u regjistruna gjat 6 mujorit t par t viti t kaluar.

  rd
  Shume interesant ky shkrimi. E lexova nga fillimi deri ne fund.

 20. #20
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Shume interesant ky shkrimi. E lexova nga fillimi deri ne fund.
  lexoje edhe kte ...

  Gazeta Shqiptare Dat: Nov 04, 2008

  Gjith unat e kryeministrit
  Nga Lorenc Vangjeli

  Gjith unat e kryeministrit, ata me t cilt ai ndrtoi KOP-in e
  djeshm, e kan me siklet t madh t vrtetn. I fundit sht
  ministri i Drejtsis, q nuk i shptoi dot tundimit pr tju
  nnshtruar vesit t vjetr. Enkelejd Alibeaj gnjeu prsri. E ka
  br t shtunn. Do ta bj dhe nesr. Tani ai sht peng i
  gnjeshtrs s vet dhe sht i detyruar t paguaj pr t. Nuk mund
  t bj dot ndryshe. T shtunn, n nj konferenc shtypi ai pranoi
  far nuk mund t mohonte m gjat dhe gnjeu kur tha se kishte
  kryer thjesht detyrn kur u prfshi n shkrimin e akteve q kan
  lidhje me Grdecin. Madje, si pr ti dhn zemr vetes, edhe ngriti
  zrin duke tentuar t shmang thelbin e akuzs publike dhe mediatike
  ndaj tij; faj ka kush e ka nxjerr n drit kt histori dhe jo
  autort e saj. Nj prpjekje q i ngjan dors q shtrngon flokt
  dhe mjekrn pr t dal n bregun tjetr t lumit q po e mbyt. Q
  natyrisht as nuk tremb, dhe as nuk impresionon knd me tralalara
  idiote t nxjerrjes s sekretit hetimor. Faj ka kush zbath brekt e
  pista dhe jo kush i tregon ato me gisht!

  N thelb, historia sht shum e thjesht. Ndrlikimin e saj e bn
  vet Alibeaj i pushtuar nga nj frik q gjykuar nga larg tij, ngjan
  e pashpjegueshme. Nga pozicioni i dikurshm si drejtor i
  departamentit t kontrollit t brendshm, ai ka luajtur nj rol
  kushtzues n t gjith praktikn ligjore q parapriu tragjedin e
  Grdecit. Ktu fillon dhe mbaron lidhja e tij me shprthimin, krimin
  e djeshm dhe ndshkimin e nesrm. Alibeaj ishte vetm nj nga vidat
  e shumta t mekanizmit kriminal q vrau 26 plus 1 qytetar
  shqiptar, por nuk ishte gishti q shtypi detonatorin. N kt
  histori mkati, Alibeaj nuk u ngjan as gjeneralve q projektonin
  luft, por nuk shkelnin n baltn e lufts. Ai thjesht rrezikon
  fatin e ushtarve n nj betej t humbur. N nj betej pa moral.
  Ai sht rob i zbatimit t urdhrave.

  T shtunn Alibeaj pranoi t shpjegoj cila ishte baza ligjore q i
  jepte t drejt atij t prfshihej n betejn e pist t Grdecit:
  Dhe pikrisht pika 4, shkronja d, e rregullores s departamentit, q
  sipas tij parashikon se ai, Departamenti, ofron shrbimin e
  kshillimit, pr njohjen e legjislacionit n fuqi n fushn e
  parandalimit dhe t lufts kundr korrupsionit.

  T shtunn, Alibeaj kishte nevoj pr autoledhatime: Me modesti
  mund t pranoj q jam nj jurist, i cili nuk pranon t ket dhn
  mendime t gabuara n kt rast, - thot ai me nj struktur t
  dyshimt t shqipes, duke ju referuar pikrisht cilsis s
  kshillimit t tij juridik n gjith dosjen ligjore q parapriu
  Grdecin. Por pikrisht t shtunn, ministri i Drejtsis gnjeu
  publikisht duke cituar prgjysm detyrimin e tij ligjor q rrjedh
  nga pika 4, shkronja d, e ish-departamentit t tij. Saktsisht ajo
  thot se departamenti ka kto t drejta dhe prgjegjsi: Ofrimin e
  shrbimeve t kshillimit, t ekspertizs e t trajnimit, n
  bashkpunim me departamentin e administrats publike n seminaret
  dhe takimet e puns pr npunsit civil t institucioneve t
  administrats publike, pr njohjen e legjislacionit n fuqi n
  fushn e parandalimit dhe t lufts kundr korrupsionit, si dhe n
  promovimin e praktikave t mira prgjithsuese. Kt thot neni
  prkats q Alibeaj e lexon prgjysm. Kontributi i djeshm i
  Alibeajt nuk niste me seminare n bashkpunim me DAP-in, nuk
  vazhdonte me trajnime t npunsve civil, nuk mbyllej me promovim
  t praktikave t mira prgjithsuese. Ai as nuk parandaloi dhe as
  nuk luftoi korrupsionin. Ai shtroi rrugn pr t. Nga kjo pikpamje,
  Alibeaj sht qytetar shoqrisht i rrezikshm, edhe m tepr i
  till, ai bhet si ministr i Drejtsis. Nga ky pozicion, prej
  muajsh ai e sheh veten n konflikt me t gjith segmentet e sistemit
  t drejtsis, nga gjyqtart e prokurort e deri tek avokatt dhe
  notert.

  Neni i cituar forcrisht nga ministri t shtunn, thjesht e v at
  n pozitn qesharake t nj juristi modest ose krejt t paprvoj,
  ose t nj juristi q provon pr t shumtn e hers gnjeshtrn
  publike, kur kapet n nj faull publik.

  Neni i cituar nuk i jep t drejt Alibeajt t djeshm t prfshihet
  n hartim aktesh ligjore. Nuk e legjitimon at n asnj rast
  prball institucioneve q jan t prfshira n kt praktik. Si
  ministr Drejtsie, Alibeaj duhet t dij se Vendimet e Kshillit t
  Ministrave hartohen nga nj ministri e caktuar, mbi draftin e saj
  shprehet do ministri tjetr e prekur dhe n t gjitha rastet, mbi
  t jep mendim Ministria e Drejtsis. Pr t ndihmuar kujtesn
  juridike, mund t konsultohet edhe vendimi i Kshillit t
  Ministrave, numr 584, dat 28 gusht 2003 (ndryshuar) dhe ligji
  numr 9000, dat 30 janar 2003, t cilat e ln Alibeajn pa alibi
  ligjore. Ve nse ai kupton se ky sht momenti q t fshihet mbas
  shpins s gjer dhe kompetencave t vet kryeministrit.
  Mbrojtja e tij, nse do t kishte vrtet nj t till, do t ishte
  m e prshtatshme e do t kishte nj far kuptimi, nse citonte, pr
  shembull, nazistt e pafajshm q zbatonin ligje t shkruar nga
  tjetr kush, apo dhe persekutort e djeshm komunist q ndshkonin
  po mbi baza t qarta ligjore. Njlloj si ta, ai sht vetm ushtar
  dhe zbatues i urdhrave. Natyrisht, Alibeaj nuk mund ta bj nj gj
  t till, sepse sht n batak, sepse ka shnuar emrin e tij n t
  njjtn dosje prvluese q e klasifikon gjithmon e m tepr
  tragjedin e Grdecit n nj krim t organizuar shtetror kundr
  shtetasve shqiptar. Ai sht tashm prfundimisht n grupin e
  njerzve q kan t parashkruar fatin e mbytjes nse anija e
  prbashkt prfundon n mbytje.

  Deri n korrikun e vitit 2005, Alibeaj, Bumi, Basha e t tjer una
  dhe goca t kryeministrit t sotm, ju shitn publikut si fytyra e
  re e ndryshimit. Sot ata jan dukshm m t vjetr se Gjana apo
  Memia, fjala vjen. Jan me shum m pak integritet, me shum m pak
  dinjitet, personalitet dhe individualitet. Dje ata ishin
  fishekzjarr t rrem q sot kan zrin, pamjen e sjelljen e vet
  Berishs; t gjith s bashku e trajtuan publikun si shitsja e
  vogl e shkrepseve q krkoi t ngrohet n flakn iluzore t
  shpress, pr t ndezur m pas zjarrin e madh t korrupsionit t
  kontrolluar nga ata vet.

  Paniku i Alibeajt, Bumit & CO, prpjekja pr ta shmangur vmendjen
  nga mkati i tyre, n mjetet dhe mnyrat q e kan zbuluar at,
  sht qesharak. Po aq qesharak sa sht dhe teknologjia pr t
  prdorur gishtat q do t shrbejn si mburoj pr tu fshehur. N
  kt rast nuk bhet fjal vetm pr unat dhe gocat e KOP-it t
  kryeministrit, q tashm duhet t ndjejn se kan fatin e atyre
  mjeteve me nj prdorim q flaken tej mbasi mbarohet pun. N kt
  rast bhet fjal nse nesr kryeministri do t jet n gjendje t
  shpik nj tjetr gnjeshtr t llojit t shkrepseve t ndritshme
  dhe flakshkurtra. Kryeministri nuk mund t vazhdoj n pafundsi ta
  trajtoj veten si Jezu Krishti n kryq, q pr koincidenc t fatit
  u ndodh n mes t dy hajdutve. Ai nuk mund t prdor as fatin e
  keq t Enver Hoxhs, t cilit i doln t gjith shokt tradhtar.
  Berisha nuk sht as njri dhe as tjetri individ i ktyre skajeve t
  paprputhshme. Si nuk mund t jet m gjat as duarlar si Ponc
  Pilati.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjykata shqyrton shtjen Fazli, i rikthehen pronat, ai nuk eshte me nen hetim
  Nga Duaje Siveten n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 125
  Postimi i Fundit: 13-07-2012, 09:53
 2. Bujar Bukoshi: Berisha theu embargon, por e beri per Kosoven
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 25-12-2008, 18:05
 3. Pa Ty, asgj!
  Nga Dritez n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-12-2008, 17:47
 4. Rrzohet mocioni i opozits pr Topallin n parlament me 70 vota
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 23-03-2006, 18:54
 5. Vendet arabe dhe perendimi
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 08:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •