Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 130
 1. #1
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327

  OKB voton pro referimit te pavaresise se Kosoves ne Gjykaten Nderkombetare

  Kryetari i Internacionales Socialiste, Jorgos Papandreu, u bėri thirrje vendeve anėtare te OKB-sė, tė mbeshtesin nismen serbe per hapjen e nje procesi ne Gjykatėn Ndėrkombėtare, i cili do tė shqyrtoje ligjshmerine e procesit te pavaresise se Kosoves.

  Papandreu deklaroi perpara gazetareve se mbeshtet mocionin e Serbise kunder pavaresise se kosoves, mocion qe pala serbe ka dėrguar per votim nė OKB.

  Sipas tij, ėshte e rendesishme qe bashkesia nderkombetare te shqyrtoje ligjshmerine e pavaresise, sepse vetėm kėshtu do tė kthehet normaliteti ne rajon.

  Papandreu tha se Internacionalja Socialiste mbėshtet politikat e liderėve te besueshmerise se larte, sic eshte Tadic.

  Kjo eshte hera e pare, qe kreu i Internacionales Socialiste u ben thirrje publike aleateve te majte ne te gjithe boten, te influencoje per bllokimin e pavaresise te nje shteti sovran.

  Deklarata e kryetarit te internacionales Socialiste menjehere mbas nje takimi me presidentin serb,Boris Tadic, ka sjelle edhe reagime te vendeve qe cilat jane kunder mocionit serb per Kosoven.

  http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=130981

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  As gje per tu befasuar
  Eshte koha qe edhe shqiperia me ne fund te bej politik kombtare,si kunder pergjigjeje do ishte mire qe shqiperia te perkrah maqedonin rreth emrit dhe te shofim se si po reagon kreku.

 3. #3
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  po pune e madhe se tha ky dhe ashtu do behet .
  Gjergj Kastrioti org

 4. #4
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  800
  Shqiperia duhet te reagoje ashper per kete nisme greke:
  1. Te terheq trupen diplomatike nga greqia
  2. Te njoh emrin "Maqedoni"
  3. Te mbylli shkollat greke ne zonat minoritare.

 5. #5
  Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Shqiperia duhet te reagoje ashper per kete nisme greke:
  1. Te terheq trupen diplomatike nga greqia
  2. Te njoh emrin "Maqedoni"
  3. Te mbylli shkollat greke ne zonat minoritare.

  Po sikur te vijne nja 800 mije emigrante shqiptare nga Greqia, ku do ti sistemojme me pune e me shtepi. Do e hapesh ti shtepine ti presim?!

  Per temen, qente le te lehin, karvani te ece perpara.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 6. #6
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  Pyetja ėshtė se si do ja bėj Greqia me 800mijė puntorė mė pak?
  Greqia ėshtė "addicted" me punėn e lirė tė emigracionit shqiptar.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 7. #7
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Ca 800 mije o byrazer...numri i sakte eshte 1.7 milion.
  As qe du me dit!

 8. #8
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  800
  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Po sikur te vijne nja 800 mije emigrante shqiptare nga Greqia, ku do ti sistemojme me pune e me shtepi. Do e hapesh ti shtepine ti presim?!

  Per temen, qente le te lehin, karvani te ece perpara.

  Ne jemi 4 milione pa pune. Se erdhen dhe 800 mije te tjere sdo behet qameti po he. Ku vajti spata te veje dhe bishti thote populli. Prape po te ecim me kete lloj arsyetimi ne i bie mos ja kthejme asnjehere grekut; se po sqe greku shqiperia do vdesi nga varferia. Ka plot shtete te tjera ku mund te emigrojme. Pastaj si e tha dhe siperfolesi me shume do vuaj greku se ne se do i iki forca punetore.

 9. #9
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Deklarata nuk eshte e "Greqise" por e kreut te Partise Socialiste te Greqise e cila eshte ne opozite.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 10. #10
  Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Ne jemi 4 milione pa pune. Se erdhen dhe 800 mije te tjere sdo behet qameti po he. Ku vajti spata te veje dhe bishti thote populli. Prape po te ecim me kete lloj arsyetimi ne i bie mos ja kthejme asnjehere grekut; se po sqe greku shqiperia do vdesi nga varferia. Ka plot shtete te tjera ku mund te emigrojme. Pastaj si e tha dhe siperfolesi me shume do vuaj greku se ne se do i iki forca punetore.
  Ata 800 mije, mbajne nja 800 mije te tjere andej nga Shqiperia. Keshtu qe ngelen dyfish pa buke. Se ata 4 milione pa pune, nuk ngopen me ajer dhe nuk jetojne as me asistence apo pensione, u vijne leket nga diku.

  Sa per vuajtje, besoj se fakti qe shume here emigrantet ankohen per kushtet e veshtira ne te cilat punojne, dhe prap vazhdojne punojne, tregon qarte se kush e ka me shume nevojen. Mos flaim kot tani plot krenari, se do vuaj me shum greku se shqiptari qe mbetet pa pune.

  Me kete lloj arsyetimi i bie qe grekut do ja kthejme kur te jemi shtet tamam. Nuk mund te hiqesh si i forte, kur ktej nga ana tjeter rrezikon jeten e duron rracizmin grek per te shkuar e per te punuar ne Greqi.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Citim Postuar mė parė nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  Kryetari i Internacionales Socialiste, Jorgos Papandreu, u bėri thirrje vendeve anėtare te OKB-sė, tė mbeshtesin nismen serbe per hapjen e nje procesi ne Gjykatėn Ndėrkombėtare, i cili do tė shqyrtoje ligjshmerine e procesit te pavaresise se Kosoves.

  Papandreu deklaroi perpara gazetareve se mbeshtet mocionin e Serbise kunder pavaresise se kosoves, mocion qe pala serbe ka dėrguar per votim nė OKB.

  Sipas tij, ėshte e rendesishme qe bashkesia nderkombetare te shqyrtoje ligjshmerine e pavaresise, sepse vetėm kėshtu do tė kthehet normaliteti ne rajon.

  Papandreu tha se Internacionalja Socialiste mbėshtet politikat e liderėve te besueshmerise se larte, sic eshte Tadic.

  Kjo eshte hera e pare, qe kreu i Internacionales Socialiste u ben thirrje publike aleateve te majte ne te gjithe boten, te influencoje per bllokimin e pavaresise te nje shteti sovran.

  Deklarata e kryetarit te internacionales Socialiste menjehere mbas nje takimi me presidentin serb,Boris Tadic, ka sjelle edhe reagime te vendeve qe cilat jane kunder mocionit serb per Kosoven.

  http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=130981
  po mire po turku cka thene?

 12. #12
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Po kush leshin eshte ky veremliu?
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 13. #13
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  800
  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  Ata 800 mije, mbajne nja 800 mije te tjere andej nga Shqiperia. Keshtu qe ngelen dyfish pa buke. Se ata 4 milione pa pune, nuk ngopen me ajer dhe nuk jetojne as me asistence apo pensione, u vijne leket nga diku.

  Sa per vuajtje, besoj se fakti qe shume here emigrantet ankohen per kushtet e veshtira ne te cilat punojne, dhe prap vazhdojne punojne, tregon qarte se kush e ka me shume nevojen. Mos flaim kot tani plot krenari, se do vuaj me shum greku se shqiptari qe mbetet pa pune.

  Me kete lloj arsyetimi i bie qe grekut do ja kthejme kur te jemi shtet tamam. Nuk mund te hiqesh si i forte, kur ktej nga ana tjeter rrezikon jeten e duron rracizmin grek per te shkuar e per te punuar ne Greqi.

  Atehere kot qe quhemi shtet. Le ti hapim kufijte dhe te ndahemi, jugun ta marri greku, Veriun italiani a kush te doje. E kuptoj qe kemi interesa tek pala greke ashtu sic duhet pranuar qe greqia ka interesa te shqiperia (ne mbase i kemi me shume keto interesa), por ama kjo nuk do te thote qe ne duhet te pranojme cdo lloj politike te fqinjeve tane se "ata po na mbajne me buke". Shteti duhet te mbaje qendrim se nuk jetohet me frike: "Bobo, do na perzene emigrantet!"

 14. #14
  Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Atehere kot qe quhemi shtet. Le ti hapim kufijte dhe te ndahemi, jugun ta marri greku, Veriun italiani a kush te doje. E kuptoj qe kemi interesa tek pala greke ashtu sic duhet pranuar qe greqia ka interesa te shqiperia (ne mbase i kemi me shume keto interesa), por ama kjo nuk do te thote qe ne duhet te pranojme cdo lloj politike te fqinjeve tane se "ata po na mbajne me buke". Shteti duhet te mbaje qendrim se nuk jetohet me frike: "Bobo, do na perzene emigrantet!"
  Cdo lloj politike nuk duhet te pranojme, por ama jo te hiqemi si trima per budalliqe se luan me jete njerezish. Nuk ke pse merr ti masa te atilla si heqja e ambasades nga Greqia se thot kreu opozites qe eshte kunder Kosoves.

  Por "Bobo do na perzene emigrantet" duhet menduar ndonjehere, se shteti shqiptar ate detyre ka qe te kujdeset per shtetasit e tij kudo qe jane.

 15. #15
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  800
  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  Cdo lloj politike nuk duhet te pranojme, por ama jo te hiqemi si trima per budalliqe se luan me jete njerezish. Nuk ke pse merr ti masa te atilla si heqja e ambasades nga Greqia se thot kreu opozites qe eshte kunder Kosoves.

  Por "Bobo do na perzene emigrantet" duhet menduar ndonjehere, se shteti shqiptar ate detyre ka qe te kujdeset per shtetasit e tij kudo qe jane.
  Dakort, mbase e ekzagjerova pak me heqjen e ambasades por shqiperia duhet te mbaje qendim. Me qendrim nuk e kam fjalen vetem per nje deklarate qe shteti shqiptar e ben rendom, por duhet nje mase reale. Ke shume te drejte kur thua se shteti shqiptar duhet te mbroje gjithe shqiptaret kudo qe jane. Kete se ka bere asnjehere. Sa shqiptare jane vrare e masakruar nga nacionalistet grek dhe reagimi i shqiperise ka qene thjesht nje deklarate proteste derguar greqise qe me siguri ka perfunduar ne plerat e qeverise greke. Pastaj dhe ata ne Kosove Shqiptare jane mos harrojme. Nejse ne kete rast e ka thene kryetari i opozites, pra nuk eshte qendrimi zyrtar i greqise.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-09-2008
  Postime
  72
  Kosova njihet nga Amerika, Anglia, Franca, Gjermania dhe shume shtete tjera.

  Shtete e tjera te vazhdojne te lehin e te llapin sa te dojne, si m.. t'madh kan me ndryshu.

 17. #17
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Citim Postuar mė parė nga D@mian Lexo Postimin
  Deklarata nuk eshte e "Greqise" por e kreut te Partise Socialiste te Greqise e cila eshte ne opozite.
  E ka keq Papandreu. E majta/socialistet ka nje aprovim rreth 20% a dicka e tille. Qysh te peshkojme masat? Hec e bejme thirrje per solidaritet. Shume karagjoz ky Papandreu.

  Nga ana tjete, qeveria e Greqise para disa ditesh deklaroi qe ka njohur pashaportat e udhetimit te Kosoves. Hap i vogel, por ne drejtimin e duhur. Diplomacia shqiptare dhe ajo e Kosoves duhet t'i bie hekurit sa eshte i nxehte. Pisk e kemi me keta, po dreqi ta marre, kaq shekuj afer me Bizantin s'ia mesuam hilete.

 18. #18
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin
  E ka keq Papandreu. E majta/socialistet ka nje aprovim rreth 20% a dicka e tille. Qysh te peshkojme masat? Hec e bejme thirrje per solidaritet. Shume karagjoz ky Papandreu.

  Nga ana tjete, qeveria e Greqise para disa ditesh deklaroi qe ka njohur pashaportat e udhetimit te Kosoves. Hap i vogel, por ne drejtimin e duhur. Diplomacia shqiptare dhe ajo e Kosoves duhet t'i bie hekurit sa eshte i nxehte. Pisk e kemi me keta, po dreqi ta marre, kaq shekuj afer me Bizantin s'ia mesuam hilete.
  Kur je ne opozite ke luksin te thuash gjera qe edhe vete nuk i beson. Sidoqofte eshte bezdises fakti qe fqinje si Greqia dhe Fyrom ende nuk e kane njohur Kosoven. Meqe situata nderkombetare perceptohet si e paqarte dhe e paqendrueshme, duket se keto 2 vende jane ne pritje; kjo nuk eshte e mire per Shqiptaret, sepse nuk dihet si marrin punet ne arenen nderkombetare ose pas zgjedhjeve ne USA. Ka rendesi te vecante te njihet pavaresia nga te gjithe fqinjet (Greqia, Rumania, FYROM dhe MiZ akoma nuk e kane njohur), kjo ia lidh duart Serbise ne nivel rajonal. Hekuri rrihet sa eshte i nxehte.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 19. #19
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Citim Postuar mė parė nga D@mian Lexo Postimin
  Kur je ne opozite ke luksin te thuash gjera qe edhe vete nuk i beson. Sidoqofte eshte bezdises fakti qe fqinje si Greqia dhe Fyrom ende nuk e kane njohur Kosoven. Meqe situata nderkombetare perceptohet si e paqarte dhe e paqendrueshme, duket se keto 2 vende jane ne pritje; kjo nuk eshte e mire per Shqiptaret, sepse nuk dihet si marrin punet ne arenen nderkombetare ose pas zgjedhjeve ne USA. Ka rendesi te vecante te njihet pavaresia nga te gjithe fqinjet (Greqia, Rumania, FYROM dhe MiZ akoma nuk e kane njohur), kjo ia lidh duart Serbise ne nivel rajonal. Hekuri rrihet sa eshte i nxehte.
  Ne dhe mund ta kishim lozur pak kete ceshtje, megjithate prape me zarar eshte ajo pune per shkak te shqiptareve ne Maqedoni. Te mos kishim njohur emrin (sic e njohi Berisha) dhe te kishim bere negociata me Greqine per Kosoven. Ne fund te fundit, nacionalistet "maqedonas/fyromian" kane pretendime dhe ne Shqiperi.
  Problemi eshte se veme ne rrezik shqiptaret e Maqedonise. Por ata, nqs do kishin nje klime politike/partiake me te ekuilibruar nuk do vuanin dhe aq shume ne nje periudhe te shkurter.
  S'kemi nje strategji ne politiken e jashtme, sidomos ne Ballkan. Zvarritemi pas Greqise, dhe s'dime te lozim nje gur per se mbari.

  PS: Papandreu prape mbetet karagjoz.

 20. #20
  Greqia, ne nje te ardhme (ndoshta te afert), do te njohi Kosoven. Jo per hir te shqiptareve sigurisht. Por per te fituar pike ne konfliktin per emrin me Maqedonine. Kjo kryesisht fale presionit qe po ben Amerika ne kete ceshtje. Keshtu qe kur te vije partia e Bab-Ndreut ne pushtet do ta gjeje Athinen me Ambasade Kosovare.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Besim Krasniqi mbi " Programin kombetar te LDK-s"
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 03:23
 3. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndėrkombėtar me Kosovėn
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 4. Shpėrthen dhuna ndėretnike nė Kosove
  Nga mitrovicalia_81 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26
 5. Sulm me granatė rezidences se presidentit Rugova
  Nga mani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 20-03-2004, 14:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •