Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Mitro Maska e titi-a
  Anėtarėsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovicė
  Postime
  287

  Simptomat e diabetit mellito

  Simptomat e diabetit mellito
  2008-09-16 11:39  Kur 90% e qelizave beta te pankreasit jane te shkaterruara, organizmi nuk eshte me ne gjendje te rregulloje nivelet e sheqerit ne gjak dhe pacienti zhvillon disa simptoma klasike te diabetit.


  - Etje e tepruar
  - Urinim i tepruar
  - Uri e tepruar
  - Humbje peshe
  - Lodhje
  - Shikim i mjergullt, jo i qarte
  - Glicemia e larte
  - Sheqerera dhe ketone ne urina
  - Infeksione nga kerpurdherat e vagines tek te rinjte (edhe ne femijeri)

  Ndersa simptomat shfaqen ne menyre te papritur, zhvillimi i semundjes kerkon kohe te gjate.

  CFARE I SHKAKTON KETO SHENJA?

  Glukoza nuk eshte normalisht e pranishme ne urina, sepse veshka ben si “filter” kunder kalimit te sheqererave nga gjaku ne urine.
  Vetem kur permbajtja e glukozes eshte e larte , sheqererat fillojne ti “shpetojne” filtrit te veshkave e keshtu shfaqen ne urine, ku mund te maten me nje test normal laboratori.
  Glukoza nuk mund te perqendrohet ne urine, dhe eleminohet duke u tretur ne nje sasi te madhe uji. Per kete motiv urinat jane te rritura ne volum, edhe permbajne glukoze (fenomen qe merr emrin e glikozuries).
  Kjo justifikon rritjen e aktivitetit urinues tek pacienti diabetik.
  Humbja e sasive te medha te ujit shpjegon edhe pse individi diabetik shfaq shpesh edhe nje etje te tepruar dhe shenja dishidratimi ( lekuren e thate).
  Forcojeni ju Islamin nė zemrat tuaja qė Allahu ta forcoj atė nė tokė

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e lleila
  Anėtarėsuar
  20-08-2007
  Postime
  59

  Diabet Mellitus

  Njė histori e shkurtėr e diabetit

  Njė dijetar grek Aretej ne shek II i dha njė sėmundje tė pa njohur emrin Diabet qe nga greqishtja (dmth rjedhje-qarkullim),qė e pėrshkruante te sėmuret qe urinojnė shumė shpesh dhe me sasi te mėdha,ajo u be e njohur shumė shekuj mė vonė .Nė shek-XVII mjeku anglez THomas Willis konstaton se urina e kėtyre tė sėmurėve ėshtė e ėmbėl si mjaltė dhe emėrtimit Diabet i shton atributin mellitus-(nga Latinisht do te thotė i ėmbėl si mjaltė).Gjatė kėsaj kohe ishin dy mendime te shkencėtareve disa mendonin se behet fjalė pėr sėmundje nervore e disa pėr sėmundje te mėlēisė. Me 1889 mjeku gjerman Minkowski zbuloi se pasi qe kishte hekur prej qenit pankreasin ishin zhvilluar simptomat e sėmundjes se diabetit .Minkowski nuk arriti deri ne fund ta shpjegoj se kush saktėsisht ne pankreas ishte pėrgjegjės pėr paraqitjen e diabetit. Me 1922 dy mjek kanadez Banting&Best zbuloi se njė lėng i cili prodhohet ne qelizat e veēanta te pėrshkruara nga Langerhans ėshtė pėrgjegjės pėr rregullimin e sheqerit nė gjak .
  Ēka ėshtė Diabeti ?
  Diabeti ėshtė ērregullim i pėrhershėm i shfrytėzimit te materieve ushqyese-(nė rend te pare sheqernave e pastaj edhe yndyrave dhe proteinave si materie themelore ushqyese-energjetike)ne organizėm,qe rezulton tepricėn e sheqerit ne gjak,kjo ėshtė njė sėmundje kronike apo e pėrjetshme.
  Shkaktaret direkt i paraqitjes se hipoglikemisė pra tepricės sė sheqerit ne gjak eshte mungesa e hormonit insulinė ose/ulje e veprimit te tij ne qelizė.
  Ka disa arsye ose ērregullime etiologjia e ete cilave nuk ėshtė e qartė,se pse insulina nuk prodhohet apo nuk vepron si duhet:
  -Demtimi i beta qelizave te LANGERHANSIT.
  -Pasqyra klinikeur koncentrimit i nivelit ne gjak kalon mbi njė nivel te caktuar i njėjti fillon te rrjedh nėpėrmes veshkave ne urine. Infeksionet e ndryshme urinare paraqiten me lehte pasi qe urina ėshtė e ėmbėl dhe bakteret zhvillohen me shpejte.
  -Eksitojnė dy lloje themelore te diabetit;
  1. DMT1.
  2. DMT2.
  -DMT1paraqitet tek individėt me predispozite gjenetike tek te cilėt ne ndikimin e faktorėve ambiental dėmtimi i beta qelizave te pankreasit zhvillohet zhvillohet pėrmes proceseve autoimune,andej te kėta te sėmure nuk trajtohet fare insulina, te kėta te sėmure nevojitet patjetėr marrja e insulinės .

  -DMT2 tek ky tip i diabetit komponentė trashėguese ėshtė edhe me e shprehur,shumica e familjeve me diabet qe tregojnė tendence
  pėr diabet i njėjti nuk paraqitet prandaj duhet te ketė edhe faktorė tjerė qe ndikojnė ne paraqitjen e diabetit psh; infeksionet (coxoki virus,rubeola virus etj) kėta janė si me poente ne dėmtimin e
  pankreasit konkretisht qelizave beta,ato vetėm e shpejtojnė procesi e paraqitjes se diabetit.

  -Tė ushqyerit dhe mėnyra e jetesės-
  Diabetiket ne tersi janė me mbi peshe dhe me diete te paballansuar. Ndryshmet drastik e bėjnė me te lehte paraqitjen diabetit,po ashtu diabeti mund te jete pasoje e abuzimit te alkoolit.
  Stresi:ėshtė vėshtire te dėshmohet lodhja ne mes te stresit dhe diabetit .Arsyetimi ėshtė se shumica e personave qe e vizitojnė mjekun pėr njė gjendje stresi ne te njėjtėn kohe diagnostifikohet diabeti.
  SIMPTOMAT
  Mė te shpeshtat janė:
  -urinim i shpeshtė dhe i bollshėm(poliuria),
  -tharje e gojės dhe etje te theksuar ,
  -oreks i shtuar ,
  -rėnie e peshės,
  -infeksionet te shpeshta te organeve gjenitale e zakonisht me te shprehura janė tek femrat qe manifestohen me kruaje,
  -plogėshti lodhej marramendje,
  -dobėsim i te mbajturit mend
  -ērregullim ne te pamur.

  Faktorėt e rrezikut:
  Kush duhet te mendoj ne diabet:
  -Pėrsonat qe kane familjare me diabet,
  -personat qe jane me mbipeshe ,
  -qdo shatatzane ,
  -qe ka sqepaku nje simptom nga te latshenuarit,
  -qdo intolerance e me hershme e diabetit.

  Popullata e rrezikurė;
  -te moshuarit >45 vjeq,
  -obezet
  - ata qe kan semundje kardiovaskulare(hipertensioni etj).

  DIAGNOSTIFIKIMI
  OBSH-ja me 1997 ka bere klasifikimin e diabetit dhe ka dhe ka vendosur kritere per diagnostifikimin e tij.
  Diabet melit dhe te gjitha intoleranca e e sheqerit ne gjak ndahen ne dy tipe ku u cek edhe me lart:
  Diabet mellit –tip1(8-10%)
  Diabet mellit –tip2(85-90%)
  -Format specifike si pasoj e qrregullimeve ne zhvillim te pankreasit ose semundjev te tij –inflamacione ,neoplazma pankreasi .....
  Diabet gestacional – i shtatzėnisė
  Mjeku qe dyshon ne paraqitjen e diabetit kėrkon te bėni matjen sheqerit ne gjak dhe urinė.
  Testi i glikemisė sot mund te behet ne laboratorė nga gjaku venoz dhe testi i shpejte nga gjaku kapilar.

  Diabeti zakonisht diagnostifikohet nga glikemia esėll ose e rastit me ose pa simptome pėr diabet. Te njė numėr i te sėmurėve kėrkohet ri testim pėr konfirmim te diagnozės,diagnostifikimi i hershem ėshtė shumė me rendėsi ne parandalimin e ndėrlikimeve kronike.

  Kriteret laboratorike te OBSH-per diagnostifikim
  Glikemia esull-normal 3,9-6.1 mmol/l
  IG 6.1-7.0 mmol/l
  DM >7.0 mmol/l
  Glikemia e rastit normal <7.8 mmol/l
  IG 7.8-11.1mmol/l
  OGTT DM >11.1 mmol/l
  Vlera e fituar mund te jete ne kufi te normes.
  Vlera e fituar mund te jete e larte por jo e mjaftueshme pėr te diagnostifikuar diabetin.
  Vlera e fituar flet ēart pėr diabet.

  Ndėrlikimet e diabetit
  Ndėrlikimet e diabetit ndahen ne :
  Ndėrlikime afatgjate apo kronike –qe janė pasoj e deponimit te sheqerit ne inde dhe organe te ndryshme ,dhe ne ketė mėnyre shkakton ndryshime ne mėnyre direkte ose indirekte pėrmes komprometimit te qarkullimit.
  Ndėrlikimet afatshkurtėr ose akute :
  -Hipoglikemia ose koma hipoglikemike jane pasoj e trajtimit te diabetit me tableta ose insuline.

  -Ketocidoza diabetike –e cila ėshtė pasoje e shfrytėzimit te yndyrave si burim energjie e ne rast organizmi prodhon kėto trupa (acetonin,ac hidroksibutrik,ac acetoncetik)dhe te cilat organizmi nuk mund te largoj nėse janė ne sasi te lart .Ketocidoza mund te paraqitet pėr shkak te gabimit ne dozimin te insulinės,infeksionet e renda.
  Ndėrlikimet kronike me te shpeshta ndodhin ne :
  Sy,nerva,veshke,enė te gjakut,sistemin kardiovaskular dhe gastrointestinal etj.

  -Ndelikimte ne sy-
  Diabeti mund te shkaktoj ndryshime ne sy nga te pamurit e pa qarte e deri ne retinopati serioze.
  Te pamurit e pa qarte paraqitet ne fillim te diagnostifikimit te diabetit, kjo fatmirėsisht kalon pėr disa muaj pa ndonjė trajtim te veēante .Nėse syzet ndihmojnė preferohet te bahen derisa diabeti te ekuilibrohet.

  -Katarakta-Diabeti afatgjate rezulton ne deponimin e sheqerit ne thjyrza qes i pasoje ka kataraktin.
  -Retinopatia-Retina apo rrjeti i syrit,ndryshimet ne retina janė pasoj e deponimit te sheqerit ne muret e enėve te gjakut duke i bere ato te dobėta te cilat vende vende mund te zgjerohen apo te pėlcasin duke shkaktuar gjakderdhje te imėt,kėto gjakderdhje mund te dėmtojnė seriozisht te pamurit.
  -Mekullopatia-si forme me e rende e retinopatisė nėnkupton reduktimin e vaskularizimit te mekulles e qe rezulton me ulje te aftėsive te pacientit qe te dalloj ngjyrat dhe detajet e imėta.

  -Veshkat-
  Veshkat punojnė si njė filtėr i madh ne organizėm ku bėjnė largimin e ujit dhe mbetjeve te produkteve energjetike te shfrytėzuara ushqimore ne organizėm. Diabeti mund te dėmtoje ketė filtėr me deponimin e sheqerit ne muret e enėve te gjakut. Efekti ėshtė formimi i vrimave ne ketė filtėr dhe si pasoje ka kalimin e substancave qe paraqitet ne urine e si pasoj ka dėmtimit te kėtij filterit ėshtė proteina (albumina-portin i veēante)qe paraqitet ne fazat e hershme te dėmtimit te veshkave.

  -Sistemi nervorė-
  Diabeti mund te ketė dėmtim direkt te nervave si rezultat i koncentirmit te larte te sheqerit ne inde nervor .Ēdo dėmtim i nervave nga aspekti medicional njihet si neuropati. Pasojat dhe manifestimit varet nga rej 3 tipave te fijeve nervore.
  1-Fijet nervore motorikeėmtimi i kėtyre fijeve nervore njihet si neuropati motorike qe mund te dėmtoj aktivitetet e imta muskulore ne shputa dhe shuplaka.
  2-Fijet nervore senzitive –dėmtimi i kėtyre njihet si neuropati senzitive e cila ne kėmbe mund te shakoktoje ndjeshmėri te larte gati dhembe por pėrfundimisht ato bėhen te pa ndjeshėm dhe te pa afta qe te regjistrojnė qfar do lloj ndjeshmėrie.
  3-Fijet nervore autonome –Neuropatia autonome ėshtė relativisht e rrale.

Tema tė Ngjashme

 1. Diabeti, sėmundja e sheqerit
  Nga Mimi_1 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:33
 2. Gjendrat tiroide, mjekimi dhe simptomat
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 31-10-2009, 09:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •