Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17

  Gjendja e fmijve jetim shqiptar

  Dhe kur hamsit vrsulen n "pjatn" e jetimve

  Askush nga institucionet prgjegjse shtetrore, por edhe OJF, nuk jan n gjendje t thon sa sht numri real i fmijve jetim sot n Shqipri.

  N fakt, kemi nj situat t rnduar, pesimiste dhe tepr dshpruese. Panorama q shohim t gjith n sfondin social, me t gjith gamn e gjer t problematikave q kan sot fmijt jetim n mbar vendin sht e trishtueshme, e frikshme... (Po t kemi parashysh varfrin masive q ka pllakosur shtresat e pambrojtura t shoqris, krimin brenda familjes, divorcet, gjakmarrja, fmijt rom t abuzuar nga shfrytzuesit e tyre permanent q jan n radh t par prindrit e tyre, etj, jan tregues sinjifikativ t nj numri t konsiderueshm n rritje t fmijve n risk pr t mbetur jetim.)

  Edhe m e frikshme bhet kjo situate, kur shpesh individ t paprgjegjshm, t cilt prej vitesh vegjetojn leht n guaskn e OJF-ve brenda Shoqris Civile, t prirur nga protagonizmi shterp, nihilizmi dhe interesa t ngushta pr prfitime personale, nxitohen dhe nuk ngurojn aspak pr t br deklarata t bujshme me shifra q trondisin vrtet shoqrin dhe mbar opinionin publik, si ishte deklarata e br n takimin me Kryeministrin nga prfaqsuesi i njrs prej shoqatave q merren me jetimt n vendin ton, i cili deklaroi se sot n Shqipri ka 80.000 familje me fmij jetim.

  Kjo deklarat absurde sht jasht do prfytyrimi t cilitdo njeriu normal, dhe nuk ka nevoj pr koment.

  Sepse, n radh t par ajo mund t'i shrbej atij q e artikuloi me cinizm dhe pr interesa e qllime q vet ai i di, por, assesi nuk i shrben fmijve jetim, t cilt presin realisht ndihmn dhe dorn e ngroht t shtetit, por edhe t ktyre organizatave q pr fat t keq, n m t shumtn e rasteve kan qen inekzistente, pse jo edhe abuzive e informale n misionin e tyre. Ato nuk kan mundur t ndikojn dukshm pr t ndryshuar realitetin tragjik t ktyre fmijve.

  Nuk do t rezervohesha aspak pr t shprehur t njjtin mendim edhe pr institucionet prgjegjse shtetrore. Ato, jan t para q kan detyrimin institucional pr t prmbushur m s miri t gjitha t drejtat dhe detyrimet q rrjedhin nga ligji, pr t prmirsuar sa m mir q t jet e mundur statusin social t ktyre fmijve n nevoj.

  N t gjitha veprimtarit dhe angazhimet tona si Institut, jemi udhhequr nga filozofia se kta fmij vrtet mund t jen t ndryshm, por jo t privuar, aq m keq t neglizhuar dhe t prjashtuar.

  Ky sht qllimi, parimi dhe dimensioni social q vendet me demokraci t zhvilluara, t konsoliduara dhe t socializuara investojn pa kursyer pr kt kategori t shoqris. Me synimin e vetm pr t'i rehabilituar dhe integruar but, me drejtsi dhe me sa m pak trauma.

  Situata n t cilat veprojn n prgjithsi OJF-t q merren me shtjen e fmijve jetim nuk sht aspak optimiste.

  Gjithmon kam qen kundr atyre modaliteteve dhe tipologjive arkaike tradicionale me karakter diskriminues e patriarkal, shpesh her abuziv, q pr fat t keq na kan shoqruar n kt tranzicion t zgjatur. Ende, ato shfaqen dukshm dhe n forma malinje n mjedisin ton shoqror prsa i prket sjelljes dhe trajtimit q i bhet ksaj pjes delikate dhe t pambrojtur t shoqris.

  T vjen keq kur konstaton se edhe sot, pas 18 vjetsh tranzicion, duke prfituar nga nevojat m jetike t munguara tek kta fmij, disa shoqata apo individ q pretendojn se jan prfaqsues t shtress s jetimve, i trajtojn ata si objekt dhe sende pr qllime prfitimi dhe jo si antar t shoqris q kan nevoj t'u dgjohet zri, kan nevoj pr m shum vmendje, ngrohtsi, dashuri e respekt njerzor.

  Kta prfaqsues nuk mund t sillen me fmijt jetim si "kryepleq" e "bajraktar" t ktij komuniteti, sepse ata kan dinjitetin dhe personalitetin e tyre.

  Fmijt jetim para s gjithash, nuk kan nevoj pr t ashtuquajtura "ndihma" me veshmbathje e ushqime, t zhdoganuara her pas here n emr t "bamirsis" nga ndonj shoqat abuzive.

  Ata s'kan nevoj as pr ata prfaqsues shoqatash, t cilt me "akrobaci trampoline" prdorin si "kart ligjore" dhe pa kriter npr doganat tona NIPTIN e lshuar nga shteti, apo edhe ndonj referenc t lshuar nga MPSSHB si "garanci morali" pr besueshmrin e tyre.

  T aft pr t manipuluar me trafikun e influencs n emr t zyrtarve t lart shtetror, kta individ, fare haptazi dhe pa i'u dridhur zri, nuk ngurojn t deklarohen dhe t paraqiten n mnyr abuzive si OJF shtetrore. Me kt status, ata prezantohen pran zyrave dhe subjekteve t ndryshme me krkesat e tyre pr "ndihm ndaj jetimve", me qllimin e vetm: fitimin me an t mashtrimit.

  Drejtuesi i njrs prej ktyre shoqatave, me "ligjin e Maliqit" dhe i dehur nga deliri i t vetshpallurit "president i jetimve", me arrogancn dhe brutalitetin q e karakterizon, shprfill strukturat vendimarrse dhe shkarkon pa motiv prfaqsuesin lokal t shoqats s jetimve n Pogradec.. N vend t tij, ai emron si kryetare nj punonjse dogane q s'ka lidhje me jetimt. Shembulli sht tipik dhe nuk ka nevoj pr analiz t mtejshme.

  Un do t'i kujtoja ktij "kapedani" q vet vendos dhe vet vulos, se shoqatat e jetimve nuk jan kompani biznesi (SHPK), por, mirfilli jan organizata q kan misione humane dhe solidariteti pr njerzit n nevoj.

  Situata sht e patolerueshme. Jetimt m s shumti do t preferonin respektin dhe prfaqsimin dinjitoz t tyre, nj ligj sa m t fort dhe bashkkohor q i mbron ata si n aspektin social, ashtu edhe n at juridik.

  Shqipria tashm e ka kaluar fazn e tranzicionit dhe nuk mund t prezantohet vazhdimisht si vend i krizave dhe i emergjencave prball institucioneve ndrkombtare. Ato jan t vmendshme dhe do dit na monitorojn me shum kujdes.

  Mirpo, individ t babzitur nga pangopja, q prej vitesh vazhdojn t abuzojn me fmijt jetim, ende nuk e ndalin vrapin e tyre mkatar. Me maskn e thinjave n kok, ndonjrin prej tyre e dgjon shpesh t "qaj" me ulrimn ndjellakeqse: "Jam babai i jetimve, prandaj m ndihmoni.".

  Mbase n rrethana t ngjashme si kjo ka lindur edhe rrfimi i menur popullor me "Baba Aliun dhe 40 hajdut". Ky rrfim ka brenda sarkazmn e dhimbshme q edhe sot e ksaj dite prcillet brez pasi brezi me t qeshura therrse.

  A nuk ishte Vehbi Alimua nj goxha burr, trupmadh dhe me flok t bardh si bora q thrriste n delir: "Jam babai i fukarenjve q do t'i bj t pasur?! Mirpo Vehbiun dhe firmn e tij mashtruese e besuan t gjith shqiptart. Ndaj, 't keqe ka q nj tjetr "Alimu" t mashtroj edhe fmijt jetim !?

  Kjo ngjan vrtet si nj ndrr me babagjyshin e Vitit te Ri. Mirpo, ndrra mbetet ndrr. Ndonjher edhe vret Sidomos fmijt....

  Sepse kta sharlatan - social, ashtu si personazhi grotesk i Nastradinit, jan kthyer n "gjobvns" t njerzve t ndershm t bisnesit dhe fondacioneve arabe q veprojn n Shqipri, duke u gllabruar para me an t mashtrimit n emr t "bamirsis" pr jetimt.

  T njjtn gj bjn edhe me ambasadat e akredituara n vendin ton. Mjerisht, kto para prfundojn n xhepat e tyre dhe nuk prdoren aspak pr ata fmij. Kjo sht e trishtueshme, sepse ky nuk sht vetm nj turp, por m s shumti sht edhe nj krim social.

  Lypset m shum vigjilenc nga ana e prfaqsuesve t bisnesit, fondacioneve dhe Trupi Dipllomatik, me qllim q kontributi i tyre t mos shprdorohet nga kta individ, t cilt, si pleq t lajthitur dhe t trullosur nga makutria, sillen vrdall rrugve t Tirans dhe Durrsit n pritje t "gjahut" t radhs

  Nga ana tjetr, pr fat t keq, prej vitesh ata gjejn mbshtetje edhe nga zyrtar t lart t administrats shtetrore; mbase edhe pr shkak t ndjeshmris t problematiks q kan jetimt, apo nga mosnjohja e background-it t cilt ata prfaqsojn, por, edhe n kmbim t heshtjes pr shum probleme q sot jetimt kan.

  Zyrtar t MPSSHB dhe drejtoria e prgjithshme e Shrbimit Social Shtetror, duke shfrytzuar mediokritetin dhe kapacitetin intelektual posht nivelit mesatar t prfaqsuesve t ktyre OJF-ve, u hedhin atyre lmosha dhe i strehojn me zyra brenda institucioneve shtetrore n kundrshtim me ligjin "Pr funksionimin e administrats publike shtetrore". Kjo sht e patolerueshme, sepse n rastin m t mir, kta prfaqsues nuk do t ken kurajon t ngrejn zrin pr hallet dhe problemet e shumta q kan sot jetimt n mbar vendin. Ndryshe, do t krcnohen t dalin jasht nga kto zyra. N rastin m t keq, jan t gjitha gjasat pr riaktivizimin e skems s famshme korruptive - tradicionale midis ktij institucioni shtetror dhe ksaj OJF-je n kurriz t jetimve. Nj skem q lidhet me programet sociale q mbshteten me para nga donator t huaj dhe Banka Botrore, ashtu si ka ndodhur n gjith kto vite t tranzicionit n Shqipri. Ksaj i thon q administrata shtetrore dhe shoqata (OJF) t vrsulen si hams n "pjatn" e jetimve.

  Gjykoj se jetimt nuk kan m nevoj pr kta prfaqsues - qelepirxhinj e matrapaz social, q n gjith kto vite s'kan br gj tjetr, vese kan penguar kauzn dhe integrimin real t tyre. Jetimt kan nevoj pr nj prfaqsim dinjitoz nga ana e drejtuesve t tyre, pr nj qndrim t prer me krkesa t ligjshme prball institucioneve shtetrore q jan prgjegjse pr t prmbushur t gjitha detyrimet dhe t drejtat q u takojn atyre pr sa i prket strehimit, arsimimit, punsimit, ndihms shndetsore dhe gjithka tjetr q lidhet me fasilitetet q u njeh statusi i tyre ligjor.

  Sepse kta fmij pasi mbushin moshn 14 vje, largohen nga kto qendra dhe transferohen npr konvikte ku edhe ndjekin m pas shkollat e mesme, kryesisht ato profesionale. Sigurisht, ktu nis dhe kalvari i gjat i vuajtjeve dhe prpjekjeve pr t' prballuar shum vshtirsi q u dalin, pasi jan si t thuash edhe jasht vmendjes s duhur t institucioneve shtetrore.

  Ky fakt, prbn riskun m t madh pr t prcaktuar t ardhmen e tyre pa prespektiv.. Shum prej tyre detyrohen t braktisin shkollat dhe t gjejn alternativa dhe rrug t pandershme pr t mbijetuar. Kjo sht edhe drama m e madhe e jets s tyre ku shpresat pr t ardhmen veniten dhe askush nuk kujtohet m pr ta. Pamja rrqethse q ofron realiteti i jets s vshtir e t rinjve jetim npr konviktet e shkollave t mesme n kryeqytet nuk ka nevoj pr asnj koment. Prej mse 20 vjet, kto konvikte jan kthyer n Geto, ku n seciln prej tyre ndodhen 30-40 t rinj t moshs nga 18-50 vje. Disa prej tyre jan br prindr me fmij, por t pa shpres dhe t braktisur nga shteti.

  Aktualisht n mbar vendin, ndodhen npr konvikte n t tilla kushte mbi 400 t rinj jetim. Situata sht alarmante.

  Para pak ditsh, titullart e lart t MPSSHB, pr t treguar se administrata e tyre sht n lvizje dhe efiente, bn "spektaklin" e radhs. Nxitimthi u vrsuln n tryezn e rrumbullakt mediatike t Hotel "Tirana-International" pr t prezantuar me shum buj dokumentin e "politikave pr kujdestarin e fmijve n nevoj".

  Mirpo, nj fjal e urt e popullit thot: "nga e thna n t br, sht n mes nj mal i tr". Dhe n fakt, brenda ktij institucioni ka zra se ky dokument paraqet shum difekte dhe sht i cunguar. Kjo e bn edhe m t vshtir implementimin e ktij projekti, pasi n t vrtet nuk jan prfshir n dhnien e ideve dhe mendimeve pr hartimin e ksaj strategjie specialistt e t gjitha fushave si edhe grupet e interesit. N fakt, dokumenti i hartuar sht voluminoz dhe t krijon prshtypjen se vrtet s shpejti do t ndodh "mrekullia" e radhs. Prezantime t tilla pr "strategji" dhe "superstrategji" jan br nga ky dikaster me dhjetra e dhjetra n gjith kto vite t tranzicionit, mirpo ku jemi me rezultatet?! Cilat jan parametrat dhe treguesit q flasin pr ndryshimin q n thelb kan zbutjen e varfris dhe t efekteve sociale q bien mbi kto shtresa n nevoj? Me keqardhje mund t themi se situata sht e njjt dhe gjasat jan se edhe pr shum koh gjendja do t jet e till, veanrisht pr jetimt.

  Raporti prej 40 faqesh q Amnesty International bri publik vitin e kaluar, sht nj akuz e rnd q i drejtohet shtetit shqiptar prsa i prket respektimit t t drejtave t njeriut, duke mos i trajtuar kta jetim njlloj si shtetasit e tjer t ktij vendi, n mnyr t barabart dhe t dinjitetshme, duke i ln prfundimisht t braktisur, pa shkoll, pa pun, pa streh dhe pa ndihm mjeksore.

  Pr fat t keq, ende nuk kemi nje strategji t mirfillt kombtare pr t ndrhyr me programe t qarta zhvillimi, me projekte sociale q do t bjn t mundur rehabilitimin dhe integrimin e jetimve, veanrisht pr t rijnt jetim q mbarojn shkollat dhe mbeten rrugve t papun dhe t pastreh, pr fmijt e riskut q jan n komunitet dhe q prbjn numrin m t madh t fmijve n nevoj n t gjith vendin.

  Shum projekte pr jetimt nuk kan gjetur zbatim nga autoritetet q i ngarkon ligji, si shte MPSSHB, Shrbimi Social Shtetror, dhe disa ministri t linjs; Ministria e Shndetsis, Ministria e Financave, Ministria e Arsimit, Ministria e Pushtetit Lokal, Ministria e Drejtsis, etj.

  T gjitha kto institucione qndrore t shtetit, kan qen shum apatike dhe indiferente n prgjegjsit e tyre.

  Duke par kt situat, n vitet 2006-2007 jan lshuar 2 VKM q lejonin transferimin e kompetencave nga pushteti vendor tek pushteti lokal, pr t'i dhn t drejta t plota ktij t fundit n administrimin dhe menaxhimin e ktyre qndrave rezidenciale shtetrore n prputhje me situatn, nevojat dhe gjendjen q kan kto Bashki dhe Komuna me shtresat n nevoj.

  Mirpo, ky proces nuk ka ecur si duhet, ngase shtetart vendor ende nuk po ndrgjegjsohen si duhet pr t marr prsipr kto prgjegjsi q u ngarkon ligja.

  N gjykimin tim, mbase do t ishte m mir q kto kompetenca t'i atribuoeshin prefekturave dhe qarqeve. Kjo do t bnte t mundur q situata t ishte m e kontrollueshme, rrjedhimisht e mirmenaxhueshme.


  Nga ILIR UMANI
  * Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Shqiperia udhehiqet nga bark pangopur,punonjes institucionesh hajdut me diplom.
  tani nuk jetoj ne shqiperi por me kujtohet dikur kur jetoja aty qe drejtoresha e jetimores(Tirane) sa here dilte nga puna mbushte cantat me ushqimet dhe materiale qe shoqata te ndryshme u dhuronin femijeve.
  Ky eshte turf dhe fatkeqesi. ua heqe nga goja jetimeve e u mbush barkun femijeve te saj.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  REPUBLIKA E SHQIPRIS
  INSTITUTI KOMBETAR I INTEGRIMIT
  T JETIMVE SHQIPTAR  DEKLERAT PR SHTYP  Sot m 14 Tetor 2008, n salln e konferencave “Onufri” n ambjentet e Hotel Tirana Internacional, Organizata e njohur nderkombetare Amnesty Interantional n bashkpunim me Institutin Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar organizuan nj tryez t rrumbullakt me pjesemarrjen e shume aktorve q operojn n fushn e mbrojtjese t t drejtav t fmijve jetim n vend. Kjo kishte si qllimin pasqyrimin e gjendjes aktuale t fmijve jetim shqiptar dhe masat t cilat duhen marr pr prmirsimin e situats. Nj vit m par, ishte kjo organizat q bri publike n nj raport voluminoz gjndjen e rnduar n t ciln ndodhen sot fmijt jetim n Shqipri, veanrsisht theksi sht vn pr ata fmij dhe t rinj jetim q dalin nga dyert e ktyre institucioneve dhe pr t nuk kujdeset m ashkush. N raport sht vn theksi se Shqipria renditet n ato vnde q nuk e ka par seriozisht shtjen e integrimit t t rinjeve jetime, t cilt aktualisht po prballen me kushte t vshtira t mbijetess, pa familje, pa strehe, pa pun, dhe t prjashtuar nga politikat sociale t shtetit shqiptar. Kjo ka qn edhe arsyeja q ka sjell n Tiran, prfaqsuesen e Amnesty International pr Evropn ljuglindore , me qender n Austri, znj. Mirela Shira, e cila me mbshtetjen e z. Ilir umani, Drejtor i Prgjithshm I Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimv Shqiptar, ka organizuar kt tryez ku nuk mungonin edhe prfaqsues t institucioneve shtetrore q jan gjejgjse dhe kan detyrimin institucional t zbatojn politikat sociale q kan t bjn me integrimin e t rijnve jetime. N kt tryez ishin t pranishm, prfaqsues t institucionit t “Avokatit t Popullit”, nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit, z. Nexhmedin Dumani, prfaqsues t MPSSHB, z. Gzim Tushi, nga Shrbimi Social Shtetrore, autorietete t minibashkive dhe pushtetit local, si dhe prfaqsues t shum shoqatave t jetimv, dhe nga Komuniteti i fmijve Rom. E veanta e ksaj tryeze, ishte se n kt takim nuk munguan edhe fmijt jetime, t rijnt jetim t cilt asistuan n nj degjes pr t sjell n mnyrm konkrete t gjith problematikn sociale me t ciln ata prballen n jetn e tyre t prditshme. Ata u krkonin institucioneve shtetrore pr t qn m konkret me nj plan – veprimi pr t ndrhyr n mnyr emergjente me nj legjislacion m t avancvuar q do t synoj mbrojtjen dhe prmirsimin e kushteve sociale ndaj tyre.
  Fjaln e hapjes e mori Drejtori i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar, z. Ilir umani. Ky i fundit njohu t pranishmit me gjendjen aktuale t jetimve. M pas fjaln e morn fmij jetim t pranishm n tryeez t cilt shpehn para prfaqsueses t Amnesty Internacional, problemet t cilat ata i shqetsojn. M pas t pranishmit disktutuan pr masat t cilat duhen marr pr t integruar n shoqri kta fmij n nevoj.
  Ndr problemet q u diskutuan gjersisht n kt tryez t gjer, ishte mungesa e strehimit t t rijnve jetim, t cilt e kan kaluar nj pjes t jets s tyr npr konviktet e shkollave te mesme, pr afro 20 vjet. sht vn theksi, se institucionet shtetrore kan qen shum indiferente ndaj ktij problemi shuma t madh social, dhe ende nuk ka nj reagim nga institucionet q i ngarkon ligji.
  Gjendja e jetimv n Shqipri sht njjt si ajo e nj viti m par vuri theksin prfaqsuesja e Amnesty International, duke br prgjegjse drejt pr s drejti shtetin shqiptar q deri tani ka ndjekur nj politik prjashtuese ndaj ksaj kategorie.
  Kjo situat sht papranueshme dhe pr kt arsye do t prcillet nj raport i detajuar pran institucioneve ndrkombtare q merren me t drejtat e njeriut.
  Diskutatntt doln n nj konkluzion t prbashkt pr t prdortut t gjitha mjetet e nevojshme demokratike pr t ushtruar presion pran institucioneve shtetrore pr t qen m konkret n zbutjen e plagve sociale ndaj ksaj kategorie.
  Ky takim ishte i pari i ktij lloji ku u prfshin n nj debat t gjer shum operator privat dhe shtetror mbi shtjen e jetimv n Shqipri.

  Ju lutem pasqyroni kt veprimtari me nj domethnie t madhe

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17

  Kadri Alia, ky matrapaz social, abuzues me jetimt


  - Kryetari i Shoqats s Jetimve Kadri Alia, fenomeni spekulativ q s’nguron t mashtroj edhe Presidentin e Republiks z. Bamir Topi, edhe Kryeministrin z. Sali Berisha -

  KADRI ALIA

  I ndodhur prmes dilems nse duhej t bja replik apo jo me z. Kadri Alia, t vetquajturin “president i jetimve”, (Zoti na ruajt, sht pak si luks dhe ironi n t njjtn koh t thuash se edhe jetimt na paskan “PRESIDENT” ), zgjodha pr transparenc, n repekt t lexuesit dhe opinionit t gjer publik t’a bj at.
  Vendosa t bj replikn n radh t par si njeri publik, si njohs dhe respektues i ligjit, por, edhe si prfaqsues i medias, njkohsisht edhe me obligimin moral e qytetar pr t mos lejuar kdo dhe cilindo t spekuloj dhe abuzoj me at pjes t pambrojtur t shoqris, si jan fmijt pa kujdes prindror.
  Shkak pr kt replik t detyruar, ka qen nj shkrim i vonuar n prgjigje t komentit tim me titull: “Kta hams, me maskn e “bamirsis”, botuar n gazetn “Albania”, dat14.Tetor.2008.
  N t vrtet, duke e njohur kodin etik t gazetarit, jam prpjekur t mos e personalizoja at shkrim, por t merresha me thelbin e problemeve, shqetsimeve dhe halleve t shumta q kan sot jetimt n mbar vendin, shkaqet q e kan rnduar edhe m shum dramn e jets s tyre.
  Nga ana tjetr, nnvizoja ato fenomene negative dhe dukuri spekulative, me karakter abuziv n kurriz t fmijve jetim, t shkaktuara nga ata njerz q morali i vetm i tyre sht babzia.
  Para s gjithash, q n titullin e shkrimit, theksoja dukshm se shkaktart e vrtet t drams s dhimbshme t jetimve jan ata, “baballart” e shoqats s jetimve, t cilt, me sy t aplyer plot neps edhe epsh, prej 15 vjetsh “ushqehen” si hams n “pjatn e jetimve”, por q n fund t fundit, asgj nuk kan br pr t vegjlit pa kujdes prindror.
  M lejoni t dashur lexues t citoj nj pjes nga ai shkrim, pr t cilin mendoj se kjo ka qn edhe arsyeja q i ka oroditur artikullshkruesit n prgjigjen e tyre t vonuar:
  N komentin tim, shkruaj:
  “Me maskn e thinjave n kok, ndonjrin prej tyre e dgjon shpesh t “qaj” n ekstaz me ulrimn ndjellakeqse: “Jam babai i jetimve, prandaj m ndihmoni….”.
  Mbase n rrethana t ngjashme si kjo, ka lindur edhe rrfimi i menur popullor me “Baba Aliun dhe 40 hajdut…”. Ky rrfim ka brenda sarkazmn e dhimbshme q edhe sot e ksaj dite prcillet brez pasi brezi me t qeshura therrse.
  A nuk ishte Vehbi Alimua, ky goxha burr - trupmadh, me flok t bardh si bora q thrriste prmes delirit: “Jam babai i fukarenjve, ndaj do t’i bj t gjith t pasur…?! Mirpo Vehbiun dhe firmn e tij mashtruese e besuan t gjith shqiptart. Ndaj, ’t keqe ka q nj tjetr “Ali Baba” t mashtroj edhe fmijt jetim !?
  Kjo ngjan vrtet si nj ndrr me babagjyshin e Vitit te Ri. Mirpo, ndrra mbetet ndrr. Ndonjher edhe vret… Sidomos fmijt pa kujdes prindror.
  Sepse kta sharlatan - social, ashtu si personazhi grotesk i Nastradinit, jan kthyer n “gjobvns” t njerzve t ndershm t bisnesit dhe fondacioneve arabe q veprojn n Shqipri, duke u gllabruar para me an t mashtrimit n emr t “bamirsis” pr jetimt.
  T njjtn gj bjn edhe me ambasadat e akredituara n vendin ton. Mjerisht, kto para prfundojn n xhepat e tyre dhe nuk prdoren aspak pr ata fmij. Kjo sht e trishtueshme, sepse ky nuk sht vetm nj turp, por m s shumti sht edhe nj krim social.
  Lypset m shum vigjilenc nga ana e prfaqsuesve t bisnesit, fondacioneve dhe Trupi Dipllomatik, me qllim q kontributi i tyre t mos shprdorohet nga kta individ, t cilt, si pleq t lajthitur dhe t trullosur nga makutria, sillen vrdall rrugve t Tirans dhe Durrsit n pritje t “gjahut” t radhs…”
  Kjo ishte edhe fabula e ktij komenti, q me sa duket, prmes metafors dhe krahasimeve i ka prclluar dhe djegur keq hamsit e vrtet t jetimve, Kadri Alin dhe bashkpuntorin e tij fanatik, financierin e shoqats se jetimve Rruzhdi Memaga.
  N fillim, dyshova pr autorsin e atyre radhve n gazet. Dyshova, sepse e njoh mir kulturn, formimin, shkollimin e pakt dhe kapacitetin e z. Kadri Alia. N t kundrtn, nuk do t merrja mundimin t prekja tastiern e kompjuterit dhe t radhisja kto radh.
  N t vrtet, shkrimi me titull “Me k e ke, z. umani?”, i botuar n gazetn “Albania” dat 06.11.2008, dhe i ribotuar me t njjtn prmbajtje n gazetn “SOT”, dat. 08.11.2008, ka pr autor “kalemxhiun” e financave n shoqatn e jetimve z. Ruzhdi Memaga.
  Si “akrobat dhe mjeshtr i kopsitjes” s shifrave me donacione t marra q prej 10 vjetsh n shoqatn e jetimve, ai tentoi ksaj radhe t ushtronte edhe “artin” e t shkruarit n gazet. Por, ksaj radhe, jo duke e hedhur firmn si autor i shkrimit, (ashtu si nnshkruan rndom npr blloqe faturash), por, duke i’a “dhuruar” knaqsin e autorsis “PRESIDENTIT” t jetimve, “Baba Ali” – KADRI ALIA, i cili ndonjher knaqet edhe me “pak”.
  Nga ana tjetr, shkrimi – replik ishte mjeran, fund e krye me pervesitete, nervozizm, xhelozi, cinizm, shpifje e prbaltje, q nxirrte n pah natyrn e vrtet perverse, karakterin e deformuar t shashk-artikullshkruesit Rruzhdi Memaga, dikur komisar i zellshm e fanatik n format e edukimit politik n ushtri.
  Shashk-artikullshkruesit Memaga - Alia, spekullojn n mnyrn m djallzore, duke i atribuar shoqats s jetimve t gjitha akuzat q jan ngritur dhe ngrihen vetm ndaj tyre.
  Me instiktin e zanatit t vjetr t bufetierit dhe kamarierit, Kadri Alia bn “avokatin” e shoqats dhe “mbrojtsin” e disa njerzve t korruptuar t shtetit t prfshir me t n mardhnie okulte.
  Ai tenton t’i transferoj t gjitha akuzat q i adresohen n mnyr publike, tek shoqata e jetimve.
  Kt e bn me shum demagogji e keqdashje, pr t larguar vmendjen e t gjithve pr abuzimet e tij me jetimt, dhe pr t penalizuar t gjith shoqatn n mnyr kolektive, pa asnj baz, me qllimin e vetm pr t fituar imunitet nga bmat e tij. Kto bma, ai i quan “shpifje”, por n t vrtet, akuzat ndaj tij vijn drejtprsdrejti nga njerzit brenda shoqats ku ai drejton.
  N fakt, gjithmon kam qen i vetdijshm se n shoqatn e jetimve, ka edhe njerz dinjitoz, t ndershm dhe t prkushtuar.
  Por vetm kaq sht mundsia e tyre, sepse npr duar u kan mbetur vetm “elsat e kashts”.
  Ata jan t detyruar t veprojn ashtu si i porosit “Baba Ali” – Kadriu dhe kshilltari i tij, financier Rruzhdiu.
  N at artikull t lodhur dhe prplits, nuk mungojn edhe citime me t ashtuquajtura shkresa e strshkresa, me data e numra vendimesh, t hartuara dhe vulosura plot nur e bukuri me shijen e “kapter” Rruzhdiut dhe t “PRESIDENT” Kadriut.
  Shkresa t cilat, “vrtetojn luftn triumfatore” mbi babzin q kta “baballar me thinja” na paskan br “kundr korrupsionit”, ndaj atyre individve q pr hir t s vrtets, s’kan qen gj tjetr, vese kundrshtar dhe viktima t pisllqeve dhe orgjive q kan pr autor t vetm dhe skenarist “PRESIDENT Baba Ali” – Kadriun dhe kapter Rruzhdiun.
  Shashk-artikullshkruesit, prmes delirit dhe egos t smur, na mburren se na paskan marr nj dekorat nga ish- Presidenti Moisiu.
  Duke patur respekt dhe simpati pr institucionin e Presidentit, m lejoni t bj me dije gjith opinionin publik, se ju dhe vetm ju KADRI ALIA, e keni prbaltur kt Institucion – Nderi, pavarsisht se n ’rrethana sht marr ajo dekorat; mbi ’merita dhe vlerash sht dhn ajo; pavarsisht cili titullar me influenc n MPSSHB - q ti e ke quajtur “Miku im Ministr” padrejtsisht ka penetruar deri tek Presidenti i Republiks pr t lshuar at dekorat.
  Dhe ju, “PRESIDENT Baba Ali” - Kadri Alia, n shenj falenderimi e mirnjohjeje, i bt ktij ministri telefonatn e fundit “dshpruese dhe ngushlluese” pas largimit t tij nga detyra : - “Alo! Zoti Ministr! Jam Kadri Alia. M erdhi keq q t larguan nga detyra e ministrit. Por kta pushtetart e korruptuar nuk i duan njerzit e ndershm si puna jote….”.
  T vjen edhe pr t qar, edhe pr t qeshur.
  Por kto nuk jan aspak udira n Shqiprin ton t lodhur nga korrupsioni dhe tranzicioni i gjat. Sepse ktu tek ne, gjithka bn vaki. Pr kt arsye ka dal edhe nj fjal e urt dhe e menur e popullit ton pr tranzicionin, kur thot se n kt koh: “…u ngritn halet, q t rrzojn Malet”.
  N njrn nga kto t dyja, zgjidhe veten se ku bn pjes z. “PRESIDENT Baba Ali” -KADRI ALIA.
  N t vrtet, mua nuk m shqetson aspak kjo, por dika tjetr q sht m serioze.
  Pr shkak t defiencs morale, shoqrore, kulturore dhe intelektuale, ju e keni prdorur at dekorat si nj “relike tregu” t kmbimit para – mall - para.
  Pr t qen m i qart m lexuesin, z. “PRESIDENT Baba Ali” Kadri Alia, ju shtitni si Nastradini me at dekorat n antn tuaj rrugve t Durrsit, Tirans dhe gjith Shqipris, duke krkuar dhe lypur para pa dinjitet tek bisnesmen, fondacione apo edhe ambasada, kinse pr “ndihma” n emr t fmijve jetim.
  Mjafton vetm kaq t marr vesh i nderuari ish - Presidenti Moisiu, jam i sigurt se edhe vet ai do t bindet se gabimi i vetm dhe i paqllimshm n ushtrimin e funksioneve t tij presidenciale sht ajo dekorat q ti e mban padrejtsisht dhe pa asnj lloj merite n emr t shoqats.
  Ju jeni br tepr qesharak dhe keni hyr n librin e barsoletave me at dekorat, t ciln, her e mbani n ant kur ju nevojitet pr rrug, dhe ndonjher e mbani n zyr kur planifikoni ndonj takim me bisnesmen dhe donator.
  Kshtu keni vepruar dhe veproni edhe me portretet e personaliteteve shtetrore dhe shoqrore, duke i ndrruar do dit fotot e tyre n zyrn e shoqats, sipas oreksit dhe interesave tuaja meskine e t flliqura.
  Pr kto arsye, kam t drejt pr t thn se ju luani me trafikun e influencs si nj pehlivan dhe matrapaz social, n prpjekjet tuaja t dshpruara pr t prbaltur edhe emrin e mir t Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimv Shqiptar, q ka br dhe po bn nj luft t hapur dhe pa kompromis me individt abuzues si puna juaj.
  Lufta jon e hapur ka qen transparente, pr t br nj avokati t pastr dhe t drejt n mbrojtje t jetimve nga abuzuesit permanent si brenda institucioneve shtetrore, ashtu edhe brenda Shoqris Civile, ku ju aderoni padrejtsisht dhe e mbani peng at shoqat q prej 10 vjetsh, me forma dhe mjete spekulative, pa zgjedhje e t zgjedhur, pa mekanizma dhe struktura funksionale.
  Ju jeni i kontestuar dhe i braktisur edhe nga ata pak antar q tashm ju kan mbetur, sepse nuk besojn m tek ju.
  Fakti se jeni i papranueshm nga nj pjes e mir e degve t shoqatave t jetimve si n Tiran, Sarand, Kor, Vlor, Berat, Burrel, La, Lushnj, Ersek, Elbasan, tregon se ju nuk jeni legjitim n detyrn q pretendoni se e meritoni.
  Por, sfida m e madhe e Institutit ton, sht rikuperimi i imazhit t prbaltur q ju i keni br komunitetit t jetimve, duke e uar fatin e tyre tragjik n kufijt e ekstremit t mjerimit, t prbuzjes kolektive, t indiferencs shtetrore dhe prjashtimit social.
  Fakti se Instituti Kombtar i Integrimit t Jetimve Shqiptar sht kthyer n nj faktor t rndsishm dhe komplementar n zhvillimin shoqror t vendit, si nj organizm shpresdhns i vlerave dhe i dinjitetit njerzor pr at pjes t brisht dhe t pambrojtur si jan fmijt pa kujdes prindror, tregon m s miri se e ardhmja e jetimve nuk mund t prfaqsohet m nga ju, por nga ata njerz intelektual dhe me integritet moral, q kan prvoja jetsore t njjta me at t fmijve jetim, q n fund t fundit, kan vizione e potenciale, ide dhe kapacitete, alternativa dhe vlera morale t dobishme pr t gjith ata q shpresojn pr nj t ardhme akoma m t mir.
  S fundi, duke marr shkas nga disa ankesa dhe letra t mbrritura n zyrn time q prej 2 vjetsh, me shpresn se do t ishte n t mirn e sensibilizimit dhe ndrgjegjsimit t opinonit publik thnia e disa t vrtetave q e kan prdhosur dhe cnuar rnd institucionin tradicional t bamirsis s shqiptarit, vendosa t flas n mnyr m t drejtprdrejt me ju, jo duke ju akuzuar, por duke ju pyetur publikisht:
  1. z. “PRESIDENT Baba - Ali”, KADRI ALIA, kur Shqipria digjej n vitin 1997, a keni qen i ftuar n nj seminar pr jetimt n Danimark dhe pr ’arsye jeni kthyer 2 jav me vones n Shqipri!? Nse po, a keni krkuar Azil Politik duke e shfrytzuar kt eveniment human ndrkombtar pr jetimt dhe duke i braktisuar prfundimisht ata? Shteti Danez nprmjet zyr s emigracionit pr kt gjest t ult tuajin, a ju ka shpallur person NON GRATA !?
  2. A keni marr gjat ktyre 10 viteve nga Ambasada greke viza n emr t jetimve pr emigracion, dhe a i keni shitur ato te persona t tjer me dhrahmi, euro e dollar!?
  3. A sht e vrtet q jetimve familjar dhe t pastreh, me iniciale K.T, ( ka paguar 50.000 Lek t reja), V.H, (ka paguar 30.000 lek t reja), L.H (ka paguar 80.000 lek t reja) ju kan paguar me kto vlera pr shkak t rryshfetit t krkuar nga ju !?
  4. A sht e vrtet q shuma prej 1.000 USD, e dhuruar kesh nga ambasada greke pr fmijt jetim n vitin 2000, dhe shuma prej 150.000 lek t reja e dhuruar nga Kisha Orthodokse Autoqefale nprmjet zyrs s projekteve “Dhiakonia Agape” nuk u sht dhn jetimve, por me urdhrin tuaj kjo shum sht ndar si shprblim pr antart e kryesis s shoqats !?
  5. A sht e vrtet q juve ju akuzojn pr shitjen e mauneve me miell, t destinuara pr bukn e gojs t nnave dhe fmijve jetim !?
  6. A sht e vrtet q ju akuzojn pr shprdorimin e vlers s 500.000 lekve rinj q Kompania “Vodafon Albania” ka dhn pr fmijt jetim n Ditn e Jetimve m 20 Maj 2007!? A sht e vrtet q kjo vler nuk sht prdorur pr 600 fmijt jetim, por ju u keni dhn atyre dhurata dhe hamburger n vlern 100 – 200 lek pr fmij, ndrsa faturat kalkuloheshin nga financieri shashk-artikullshkrues Rruzhdi Memaga me shifra q justifikonin vlern e 500.000 lekve t reja !? T njjtn pyetje do t bja edhe pr vlern prej 470.00 t rinj, q ka akorduar UNICEF m 20 maj, 2008. Si jan prdorur kto para?
  7. A sht e vrtet q n iftarin q shtroi Ambasadori i Arabis Saudite, i cili u kishte prgatitur si dhurat fmijve jetim zarfa me nga 2.000 lek t rinj, ju i keni futur n ant sekretares tuaj 7 zarfa me lek dhe t nesrmen kolegt tuaj n shoqat ju uronin pr kostumin e ri q kishit veshur!?
  8. A sht e vrtet, se me parat e kuotizacioneve t jetimve q i paguajn n shoqat pr mbarvajtjen e punve, ju keni afro 3 vjet q i shpenzoni personalisht kto para do dit nga 300 lek t rinj, pr vajtje-ardhje me destinacion Durrs-Tiran-Durrs!? Dhe, a sht e vrtet se brenda kryesis, ky veprim i juaj sht konsideruar shkelje dhe abuzim me detyrn ku dhe jeni detyruar pr t’i kthyer kto para t shpenzuara padrejtsisht n arkn e shoqats!?
  9. A sht e vrtet se me vuln e shoqats q vet e prdorni, ju emroni me komandim kryetar shoqatash npr rrethe, q nuk jan rritur jetim dhe s’kan asnj lidhje me jetimt, pa prfillur strukturat e shoqats, ndrmjet tyre edhe nj punonjse dogane n Pogradec, duke shkelur rregulloren dhe statutin e shoqats!? A sht e vrtet se kta q ju komandoni, zvendsojn ata q ju braktisin dhe ju ln vetm juve!?
  10. A sht e vrtet se n takimin me Presidentin e Republiks z. Bamir Topi, m dat 14.Shkurt.2008, qllimisht ju keni mnjanuar n kt takim protokollar antart e kshillit Drejtues t Shoqats, (t cilt jan edhe kundrshtart e tu), dhe si t till keni prezantuar n takim kompjuteristen, sekretaren dhe financierin, (i cili, ky i fundit sipas statutit nuk mund t marr pjes ne protokolle t tilla) !? Pra, a e keni mashtruar Presidentin e Republiks z. Bamir Topi!?
  11. N takimin q Kryeministri organizoi me OJF-t q merren me jetimt n salln e Hotel Tirana - International n qershor t ktij viti, a sht e vrtet q ju e mashtruat z. Berisha se n Shqipri ka 80.000 familje me fmij jetim !? Nse po, cila ishte arsyeja e ktij mashtrimi publik dhe mediatik!?
  12. Ju z.Kadri jeni shum i kujdesshm n prdorimin e fondit prej 800.000 lek t rinj q shteti i jep si ndihm do vit shoqats s jetimve pr mbarvajtjen e punve.
  Pr kt, ju mbani dokumentacion t rregullt dhe shpesh mburreni se Kontrolli i Lart i Shtetit ju ka gjetur n rregull.
  Pyetja ime sht: pr pjesn e donimeve nga bisnesmen e fondacionet arabe, individ, persona fizik dhe juridik, ambasadat e huaja, etj, (e cila sht edhe pjesa me e konsiderueshme e t ardhurave n shoqatn tuaj), pse nuk arktohen dhe pasqyrohen n librin e arktimeve t shoqats!?
  A sht e vrtet se pr kt arsye, ju dhe ndihmsi juaj financieri Rruzhdi Memaga keni zhdukur dokumentacionin financiar pr pjesn e dokumentacionit t donimeve sepse nuk e keni kurajon t prballeni me donatort pr parat e prfitura prej tyre pr shkak t mirbesimit q kan patur tek ju!?
  Dhe n fakt, nse do t ndrhynte ktu Kontrolli i Lart i Shtetit dhe krimi ekonomik, ju nuk do t’a kishit kurr shansin t mburreshit se KLSH ju ka gjetur n rregull.
  13. Nj pyetje kam edhe pr ju z. shashk-artikullshkrues Rruzhdi Memaga. N vitin 1995, kur ish-kryeministri Aleksandr Meksi akordoi 5 bursa pr t drejta studimi n shkollat e larta pr t rinjt jetim, prve 2 jetimve q i prfituan ato, t tjerat cilve j’ua keni shitur!?
  Pyetje e ngjashme si kjo sht edhe pr ju z. “PRESIDENT Baba-Ali”, KADRI ALIA. N kohn e “Qeveris Nano”, bursat pr shkoll t lart q u dhan nga Ministria e Arsimit pr jetimt, disa prej tyre kujt i’a keni shitur!?
  14. Ndrsa kjo sht nj pyetje pak “konfidenciale” pr t dy ju.
  ’far ju lidh ju z. shashk-artikullshkrues Rruzhdi Memaga me vendin e quajtur “Ylli i Detit”, q ndodhet n vendin midis Plepave dhe Kavajs? A keni ndonj pron ku ju do ver kaloni pushimet tuaja plot relaks!? Po pron tjetr pas ish - Ambasads Jugosllave n rrugn e “Durrsit” n Tiran a keni, dhe n emr t kujt!? Nse i keni kto dhe dika m shum se kaq, me ’far parash i keni bler si i papun prej 20 vitesh, tani n pension!?
  Po ju z. “PRESIDENT Baba Ali” - KADRI ALIA, a keni ndonj pron n Golem t Kavajs, prve apartamentit 1+1 q ju thoni se e keni n Durrs!? Nse e keni, me ’far parash e keni bler si i papun prej 10 vjetsh n krye si “PRESIDENT – FALAS” i jetimve!?
  15. A sht e vrtet z. “PRESIDENT Baba-Ali” – KADRI ALIA, se me instiktin e profesionit t vjetr q ju keni, po ngulmoni me do kusht t’i mbushni mndjen Kryetarit t Bashkis s Vlors z. Shptim Gjika dhe z. Vangjush Dako, Kryetar i Bashkis s Durrsit, pr t t vn n dispozicion toka dhe troje pr t “ndrtuar” pallate pr jetimt, me parat q do t na “vijn si lum dhe bujarisht nga Bota Arabe”!? Nse po, a jan transparente kto para q sipas jush do t “bhet Deti Kos” edhe pr jetimt e gjor !? A sht e vrtet se n prpjekjet dhe mardhniet tuaja okulte, ju keni premtuar dhe premtoni prqindje e ku ta di un se ’far, pr t gjith ata q do t ndihmojn n “realizimin e ktij projekti t madh” pr jetimt !? Un dshiroj dhe uroj q t gjitha kto t mos jen t vrteta. Sepse mendja ime q nuk “shkon dhe aq larg sa mendja jote e ndritur”, m thot se 2 kryebashkiakt e nderuar z. Gjika dhe z. Dako nuk kan lajthitur akoma q t besojn tek mashtrimet dhe fantazit e tua utopike.
  16. Ndrsa kjo e fundit nuk sht pyetje, por sht nj akuz e drejtprdrejt q un ju bj n publik si dshmitar okular.
  Prse mashtroni donatort, institucionet shtetrore, tryezat e rrumbullakta dhe ngado q shkoni duke thn dhe u mburrur se ju keni qen nismtari i themelimit t Shoqats s Jetimve?
  Ju kujtoj se kur ne, nj grup nismtarsh t vrtet, ish – fmij t rritur jetim npr Shtpit e Fmijve t prbr nga Hekuran Hysa, Faik Bollati, Ilir umani, Shpetim arani dhe Bashkim Rustemi, themeluam at shoqat n Mars t vitit 1991 dhe deri n janar t vitit 1997, fytyrn tuaj as e kemi par dhe as e kemi njohur deri ather, sepse ju punonit n zanatin tuaj t preferuar n lokalet e Durrsit si bufetier dhe kamarier. Ndaj mos gnje, sepse t ka dal boja me koh. Me kto mashtrime dhe protagonizma shterp, je kthyer n nj personazh grotesk pr t gjith ata q t njohin.
  T njohin i madh e i vogl n qytetin tnd t Durrsit. Ke vite q e braktis fshehurazi dhe vjedhurazi do dit kt qytet, sepse del hert q n mngjes nga shtpia pr t ardhur n Tiran. N Tirann e madhe e t zhurmshme, ku ti vrdallitesh q prej 10 vjetsh si ujku prmes mjegulls, i uritur dhe me dhmb t skrmitura si grabitqar. Pastaj rikthehesh von n t ngrysur, n “strofkulln” tnde atje n Durrs, pr t mos par askush nga ata q t njohin.
  Pyetje t tjera si kto, kam shum, por nuk dua t zgjatem.
  Ndrsa pr shpifjet dhe fyerjet n adres t personit tim pa baza dhe fakte, ju kujtoj se keni konsumuar veprat penale t fyerjes, (neni 119, Kodi Penal) dhe t shpifjes, (nenin 120 Kodi Penal), pr t cilat ju personalisht do t prballeni me mua prpara organeve t drejtsis.
  Dhe, pr t’ju hequr merakun z. “PRESIDENT” Baba Ali – Kadri ALIA, po t deklaroj publikisht se e vetmja pasuri e imja sht nj apartament i bler n vitin 2000, saktsisht 3 – vjet m par se t merrja detyrn e Drejtorit t Institutit.
  Pasuria tjetr e imja sht familja, bashkshortja dhe fmijt t cilt i rrisim me dinjitet dhe pa cene e vese t shmtuara si kto q u prmendn n kt shkrim pr ju.
  Ju kujtoj gjithashtu, se n gjith kto vite t tranzicionit, kam punuar si asistent i shtjeve ligjore pran zyrave t shrbimit t avokatis, ku kam qen nj nga tatimpaguesit e rregullt q nga viti 1994 e deri tani. Ende vazhdoj t paguaj detyrimet si tatimpagues edhe pr ty z. “PRESIDENT-FALAS” i jetimve, por edhe pr kolegun tuaj shashk-artikullushkruesin Rruzhdi Memaga, q prej 20 vjetsh jetoni me asistencn dhe lmoshat e jetimve dhe mbuloni kokn si struci n rr.
  Mbase, do t m duhej t’i krkoja ndjes lexuesit pr kohn q i mora. Ndoshta edhe pr ndonj shprehje q m detyruan t dal nga etika ime profesionale, por n fund, po e mbyll srish me nj fjal t urt t popullit q thot: “Mos u zhyt n nj lluc me derrat, se me derrat do t ngatrrojn…”.
  Ndaj, nuk kam ndrmend t zhytem n kt lluc, sepse ngado q shkoni, kundrrmoni ern e keqe t pisllkut tuaj social…  Shnim:

  Ky Koment, sht botuar n gazetn “Albania”, dt. 13.11.2008, n gazetn “Republika”, dt. 14.11.2008, dhe ne gazetn “SOT”, dt. 15.11.2008.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  Kta hams, me maskn e “bamirsis”


  Nga ILIR UMANI*
  * Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  Askush nga institucionet prgjegjse shtetrore, por edhe OJF, nuk jan n gjendje t thon sa sht numri real i fmijve jetim sot n Shqipri.
  N fakt, kemi nj situat t rnduar, pesimiste dhe tepr dshpruese. Panorama q shohim t gjith n sfondin social, me t gjith gamn e gjer t problematikave q kan sot fmijt jetim n mbar vendin sht e trishtueshme, e frikshme... (Po t kemi parashysh varfrin masive q ka pllakosur shtresat e pambrojtura t shoqris; krimin brenda familjes, divorcet, gjakmarrja, fmijt rom t abuzuar nga shfrytzuesit e tyre permanent q jan n radh t par prindrit e tyre, etj, jan tregues sinjifikativ t nj numri t konsiderueshm n rritje t fmijve n risk pr t mbetur jetim.)
  Edhe m e frikshme bhet kjo situat, kur shpesh individ t paprgjegjshm, t cilt prej vitesh vegjetojn leht n guaskn e OJF-ve brenda Shoqris Civile, t prirur nga protagonizmi shterp, nihilizmi dhe interesa t ngushta pr prfitime personale, nxitohen dhe nuk ngurojn aspak pr t br deklarata t bujshme me shifra q trondisin vrtet shoqrin dhe mbar opinionin publik, si ishte deklarata e br n takimin me Kryeministrin nga prfaqsuesi i njrs prej shoqatave q merren me jetimt n vendin ton, i cili deklaroi se sot n Shqipri ka 80.000 familje me fmij jetim.
  Kjo deklarat absurde sht jasht do prfytyrimi t cilitdo njeriu normal, dhe nuk ka nevoj pr koment.
  Sepse, n radh t par ajo mund t’i shrbej atij q e artikuloi me cinizm dhe pr interesa e qllime q vet ai i di, por, assesi nuk i shrben fmijve jetim, t cilt presin realisht ndihmn dhe dorn e ngroht t shtetit, por edhe t ktyre organizatave q pr fat t keq, n m t shumtn e rasteve kan qen inekzistente, pse jo edhe abuzive e informale n misionin e tyre. Ato nuk kan mundur t ndikojn dukshm pr t ndryshuar realitetin tragjik t ktyre fmijve.
  Nuk do t rezervohesha aspak pr t shprehur t njjtin mendim edhe pr institucionet prgjegjse shtetrore. Ato, jan t para q kan detyrimin institucional pr t prmbushur m s miri t gjitha t drejtat dhe detyrimet q rrjedhin nga ligji, pr t prmirsuar sa m mir q t jet e mundur statusin social t ktyre fmijve n nevoj.
  N t gjitha veprimtarit dhe angazhimet tona si Institut, jemi udhhequr nga filozofia se kta fmij vrtet mund t jen t ndryshm, por jo t privuar, aq m keq t neglizhuar dhe t prjashtuar.
  Ky sht qllimi, parimi dhe dimensioni social q vendet me demokraci t zhvilluara, t konsoliduara dhe t socializuara investojn pa kursyer pr kt kategori t shoqris. Me synimin e vetm pr t’i rehabilituar dhe integruar but, me drejtsi dhe me sa m pak trauma.
  Duhet veuar e vlersuar prkushtimi dhe puna vetmohuese e disa organizatave q vrtet kan dhn dhe japin nj kontribut t muar n zbutjen e plagve sociale t fmijve jetim gjat gjith ktyre viteve.
  Vlen t prmendet shoqata “Bota e Jetimit” me qendr n Kavaj, e drejtuar me shum pasion dhe prkushtim nga nj zonj fisnike e quajtur Dashurie Met’hasani, apo edhe ndonj tjetr ktu n Tiran si sht Fondacioni “Shpres pr Botn” q drejtohet nga z. Prparim Demollari, i cili q prej vitit 1992 asiston me shum programe sociale n ndihm t disa qendrave rezidenciale shtetrore ku trajtohen fmij jetim.
  Por nga ana tjetr, mendoj se situata n t cilat veprojn n prgjithsi OJF-t q merren me shtjen e fmijve jetim nuk sht aspak optimiste.
  Gjithmon kam qen kundr atyre modaliteteve dhe tipologjive arkaike tradicionale me karakter diskriminues e patriarkal, shpesh her abuziv, q pr fat t keq na kan shoqruar n kt tranzicion t zgjatur. Ende, ato shfaqen dukshm dhe n forma malinje n mjedisin ton shoqror prsa i prket sjelljes dhe trajtimit q i bhet ksaj pjes delikate dhe t pambrojtur t shoqris.
  T vjen keq kur konstaton se edhe sot, pas 18 vjetsh tranzicion, duke prfituar nga nevojat m jetike t munguara tek kta fmij, disa shoqata apo individ q pretendojn se jan prfaqsues t shtress s jetimve, i trajtojn ata si objekt dhe sende pr qllime prfitimi dhe jo si antar t shoqris q kan nevoj t’u dgjohet zri, kan nevoj pr m shum vmendje, ngrohtsi, dashuri e respekt njerzor.
  Kta prfaqsues nuk mund t sillen me fmijt jetim si “kryepleq” e “bajraktar” t ktij komuniteti, sepse ata kan dinjitetin dhe personalitetin e tyre.
  Fmijt jetim para s gjithash, nuk kan nevoj pr t ashtuquajtura “ndihma” me veshmbathje e ushqime, t zhdoganuara her pas here n emr t “bamirsis” nga ndonj shoqat abuzive.
  Ata s’kan nevoj as pr ata prfaqsues shoqatash, t cilt me “akrobaci trampoline” prdorin si “kart ligjore” dhe pa kriter npr doganat tona NIPTIN e lshuar nga shteti, apo edhe ndonj referenc t lshuar nga MPSSHB si “garanci morali” pr besueshmrin e tyre.
  T aft pr t manipuluar me trafikun e influencs n emr t zyrtarve t lart shtetror, kta individ, fare haptazi dhe pa i’u dridhur zri, nuk ngurojn t deklarohen dhe t prezantohen n mnyr abuzive si OJF – shtetrore, shum her duke u pozicionuar edhe me ngjyrime partiake e qndrime politike.
  Prej vitesh dhe pr interesa t ngushta e meskine, eksponent t shoqats s jetimve luajn “kungulleshkn” njher n favor x partie n pushtet, dhe nga ana tjetr duke lshuar breshri sharjesh, fyerjesh e paknaqsish pr at q sht n opozit.
  Madje, kta pehlivan, arrijn deri aty sa t luajn edhe me imazhet e personaliteteve, me portrete t varura n muret e zyrs s ksaj OJF-je. Nj her do t shohsh portretin e bamirses Nn Terez; nj her tjetr portretin e Presidentit Topi apo t zonjave t para, etj, etj.
  Me kt performanc, kta “misionar t bamirsis” prezantohen pran zyrave shtetrore, subjekteve dhe personave t ndryshm sipas rastit, gjithnj me krkesat e tyre pr “ndihm ndaj jetimve”, me qllimin e vetm: fitimin me an t mashtrimit.
  Mirpo, me kto veprime amorale, jo vetm q shkelen normat statutore dhe rregullorja e brendshme mbi t cilat duhet t funksionoj normalisht dhe e pavaruar shoqata, por fyet dhe denigrohet keq e gjith antarsia, prdhoset rnd emri dhe simboli q n t vrtet kjo OJF pretendon se e ka.
  Nuk e di nse ka struktura legjitime dhe antarsi kjo shoqat, por prfaqsuesi i saj Kadri Alia, me “ligjin e Maliqit” dhe i dehur nga deliri i t vetshpallurit “president i jetimve”, me arrogancn dhe brutalitetin q e karakterizon, i shprfill kto struktura vendimarrse. Ai shkarkon pa motiv prfaqsuesin lokal t shoqats s jetimve n Pogradec. N vend t tij, emron si kryetare nj far punonjse dogane me emrin Manushaqe Kromollari. Kjo zonj nuk ka asnj lidhje me jetimt. Pas denoncimit t ktij fakti t pastr korruptiv, ky pehlivan manovrator, pr t humbur gjurmt e transferon kt zonj me detyrn si kryetare shoqate n degn e Kors. Shembulli sht tipik dhe nuk ka nevoj pr analiz t mtejshme n kto mardhnie okulte. Nga ana tjetr, sipas ish-sekretarit t prgjithshm t ksaj shoqate Maksim Lio dhe t tjer prfaqsues brenda saj, Kadri Alia e ka zhdukur dokumentacionin financiar t 10 viteve te fundit. Zhdukjen e dokumentacionit financiar ai e motivon me justifikimin banal se kasaforta q mbante brenda kto dokumente “ka humbur rrugs” kur kjo shoqat po transferonte zyrn pran Shrbimit Social Shtetror.
  I ndodhur prball presionit t brendshm t strukturave t shoqats pr shum shprdorime financiare n emr t jetimve, Kadri Alia bn “shurdhmemecin” dhe nuk jep llogari n strukturat e ksaj shoqate. Ai nuk ka kurajo pr t’u prballur n mnyr transparante me donatort q kan kontribuar pran ksaj shoqate (bisneset, fondacionet, ambasadat) duke patur besim se kto para do t prdoren vetm pr jetimt.
  Un do t’i kujtoja ktij “kapedani” q vet vendos dhe vet vulos, se shoqatat e jetimve nuk jan kompani biznesi (SHPK), por mirfilli, jan organizata q kan misione humane dhe solidariteti pr njerzit n nevoj.
  Situata sht e patolerueshme. Jetimt m s shumti do t preferonin respektin dhe prfaqsimin dinjitoz t tyre, nj ligj sa m t fort dhe bashkkohor q i mbron ata si n aspektin social, ashtu edhe n at juridik.
  Shqipria tashm e ka kaluar fazn e tranzicionit dhe nuk mund t prezantohet vazhdimisht si vend i krizave dhe i emergjencave prball institucioneve ndrkombtare. Ato jan t vmendshme dhe do dit na monitorojn me shum kujdes.
  Mirpo, individ t till, t babzitur nga pangopja, prej vitesh vazhdojn t abuzojn me fmijt jetim. Ata ende nuk e ndalin vrapin e tyre mkatar.
  Me maskn e thinjave n kok, ndonjrin prej tyre e dgjon shpesh t “qaj” n ekstaz me ulrimn ndjellakeqse: “Jam babai i jetimve, prandaj m ndihmoni….”.
  Mbase n rrethana t ngjashme si kjo, ka lindur edhe rrfimi i menur popullor me “Baba Aliun dhe 40 hajdut…”. Ky rrfim ka brenda sarkazmn e dhimbshme q edhe sot e ksaj dite prcillet brez pasi brezi me t qeshura therrse.
  A nuk ishte Vehbi Alimua ky goxha burr, trupmadh, me flok t bardh si bora q thrriste prmes delirit: “Jam babai i fukarenjve, ndaj do t’i bj t gjith t pasur…?! Mirpo Vehbiun dhe firmn e tij mashtruese e besuan t gjith shqiptart. Ndaj, ’t keqe ka q nj tjetr “Ali Baba” t mashtroj edhe fmijt jetim !?
  Kjo ngjan vrtet si nj ndrr me babagjyshin e Vitit te Ri. Mirpo, ndrra mbetet ndrr. Ndonjher edhe vret… Sidomos fmijt pa kujdes prindror.
  Sepse kta sharlatan - social, ashtu si personazhi grotesk i Nastradinit, jan kthyer n “gjobvns” t njerzve t ndershm t bisnesit dhe fondacioneve arabe q veprojn n Shqipri, duke u gllabruar para me an t mashtrimit n emr t “bamirsis” pr jetimt.
  T njjtn gj bjn edhe me ambasadat e akredituara n vendin ton. Mjerisht, kto para prfundojn n xhepat e tyre dhe nuk prdoren aspak pr ata fmij. Kjo sht e trishtueshme, sepse ky nuk sht vetm nj turp, por m s shumti sht edhe nj krim social.
  Lypset m shum vigjilenc nga ana e prfaqsuesve t bisnesit, fondacioneve dhe Trupi Dipllomatik, me qllim q kontributi i tyre t mos shprdorohet nga kta individ, t cilt, si pleq t lajthitur dhe t trullosur nga makutria, sillen vrdall rrugve t Tirans dhe Durrsit n pritje t “gjahut” t radhs…
  Nga ana tjetr, pr fat t keq, prej vitesh ata gjejn mbshtetje edhe nga zyrtar t administrats shtetrore; mbase edhe pr shkak t ndjeshmris t problematiks q kan jetimt, apo nga mosnjohja e background-it t cilt ata prfaqsojn, por, edhe n kmbim t heshtjes pr shum probleme q sot jetimt kan.
  Zyrtar t MPSSHB dhe drejtoria e prgjithshme e Shrbimit Social Shtetror, duke shfrytzuar mediokritetin dhe kapacitetin intelektual posht nivelit mesatar t prfaqsuesve t ktyre OJF-ve, u hedhin atyre lmosha dhe i strehojn me zyra brenda institucioneve shtetrore n kundrshtim me ligjin “Pr funksionimin e administrats publike shtetrore”. Kjo sht e patolerueshme, sepse n rastin m t mir, kta prfaqsues nuk do t ken kurajon t ngrejn zrin pr hallet dhe problemet e shumta q kan sot jetimt n mbar vendin. Ndryshe, do t krcnohen t dalin jasht nga kto zyra. N rastin m t keq, jan t gjitha gjasat pr riaktivizimin e skems s famshme korruptive - tradicionale midis ktij institucioni shtetror dhe ksaj OJF-je n kurriz t jetimve. Nj skem q lidhet me programet sociale q mbshteten me para nga donator t huaj dhe Banka Botrore, ashtu si ka ndodhur n gjith kto vite t tranzicionit n Shqipri. Ksaj i thon q administrata shtetrore dhe shoqata (OJF) t vrsulen si hams n “pjatn” e jetimve.
  Gjykoj se jetimt nuk kan m nevoj pr kta prfaqsues - qelepirxhinj e matrapaz social, q n gjith kto vite s’kan br gj tjetr, vese kan penguar kauzn dhe integrimin real t tyre. Jetimt kan nevoj pr nj prfaqsim dinjitoz nga ana e drejtuesve t tyre, pr nj qndrim t prer me krkesa t ligjshme prball institucioneve shtetrore q jan prgjegjse pr t prmbushur t gjitha detyrimet dhe t drejtat q u takojn atyre pr sa i prket strehimit, arsimimit, punsimit, ndihms shndetsore dhe gjithka tjetr q lidhet me fasilitetet q u njeh statusi i tyre ligjor.
  Sepse kta fmij pasi mbushin moshn 14 vje, largohen nga kto qendra dhe transferohen npr konvikte ku edhe ndjekin m pas shkollat e mesme, kryesisht ato profesionale. Sigurisht, ktu nis dhe kalvari i gjat i vuajtjeve dhe prpjekjeve pr t’ prballuar shum vshtirsi q u dalin, pasi jan si t thuash edhe jasht vmendjes s duhur t institucioneve shtetrore.
  Ky fakt, prbn riskun m t madh pr t prcaktuar t ardhmen e tyre pa prespektiv.. Shum prej tyre detyrohen t braktisin shkollat dhe t gjejn alternativa dhe rrug t pandershme pr t mbijetuar. Kjo sht edhe drama m e madhe e jets s tyre ku shpresat pr t ardhmen veniten dhe askush nuk kujtohet m pr ta. Pamja rrqethse q ofron realiteti i jets s vshtir e t rinjve jetim npr konviktet e shkollave t mesme n kryeqytet nuk ka nevoj pr asnj koment. Prej mse 20 vjet, kto konvikte jan kthyer n Geto, ku n seciln prej tyre ndodhen 30-40 t rinj t moshs nga 18-50 vje. Disa prej tyre jan br prindr me fmij, por t pa shpres dhe t braktisur nga shteti.
  Aktualisht n mbar vendin, ndodhen npr konvikte n t tilla kushte mbi 400 t rinj jetim. Situata sht alarmante.
  Para pak ditsh, titullart e lart t MPSSHB, pr t treguar se administrata e tyre sht n lvizje dhe efiente, bn “spektaklin” e radhs. Nxitimthi u vrsuln n tryezn e rrumbullakt mediatike t Hotel “Tirana-International” pr t prezantuar me shum buj dokumentin e “politikave pr kujdestarin e fmijve n nevoj”.
  Mirpo, nj fjal e urt e popullit thot: “nga e thna n t br, sht n mes nj mal i tr…”. Dhe n fakt, brenda ktij institucioni ka zra se ky dokument paraqet shum difekte dhe sht i cunguar. Kjo e bn edhe m t vshtir implementimin e ktij projekti, pasi n t vrtet nuk jan prfshir n dhnien e ideve dhe mendimeve pr hartimin e ksaj strategjie specialistt e t gjitha fushave si edhe grupet e interesit. N fakt, dokumenti i hartuar sht voluminoz dhe t krijon prshtypjen se vrtet s shpejti do t ndodh “mrekullia” e radhs. Prezantime t tilla pr “strategji” dhe “superstrategji” jan br nga ky dikaster me dhjetra e dhjetra n gjith kto vite t tranzicionit, mirpo ku jemi me rezultatet?! Cilat jan parametrat dhe treguesit q flasin pr ndryshimin q n thelb kan zbutjen e varfris dhe t efekteve sociale q bien mbi kto shtresa n nevoj? Me keqardhje mund t themi se situata sht e njjt dhe gjasat jan se edhe pr shum koh gjendja do t jet e till, veanrisht pr jetimt.
  Raporti prej 40 faqesh q Amnesty International bri publik vitin e kaluar, sht nj akuz e rnd q i drejtohet shtetit shqiptar prsa i prket respektimit t t drejtave t njeriut, duke mos i trajtuar kta jetim njlloj si shtetasit e tjer t ktij vendi, n mnyr t barabart dhe t dinjitetshme, duke i ln prfundimisht t braktisur, pa shkoll, pa pun, pa streh dhe pa ndihm mjeksore.
  Pr fat t keq, ende nuk kemi nje strategji t mirfillt kombtare pr t ndrhyr me programe t qarta zhvillimi, me projekte sociale q do t bjn t mundur rehabilitimin dhe integrimin e jetimve, veanrisht pr t rijnt jetim q mbarojn shkollat dhe mbeten rrugve t papun dhe t pastreh, pr fmijt e riskut q jan n komunitet dhe q prbjn numrin m t madh t fmijve n nevoj n t gjith vendin.
  Shum projekte pr jetimt nuk kan gjetur zbatim nga autoritetet q i ngarkon ligji, si shte MPSSHB, Shrbimi Social Shtetror, dhe disa ministri t linjs; Ministria e Shndetsis, Ministria e Financave, Ministria e Arsimit, Ministria e Pushtetit Lokal, Ministria e Drejtsis, etj.
  T gjitha kto institucione qndrore t shtetit, kan qen shum apatike dhe indiferente n prgjegjsit e tyre.
  Duke par kt situat, n vitet 2006-2007 jan lshuar 2 VKM q lejonin transferimin e kompetencave nga pushteti vendor tek pushteti lokal, pr t’i dhn t drejta t plota ktij t fundit n administrimin dhe menaxhimin e ktyre qndrave rezidenciale shtetrore n prputhje me situatn, nevojat dhe gjendjen q kan kto Bashki dhe Komuna me shtresat n nevoj.
  Mirpo, ky proces nuk ka ecur si duhet, ngase shtetart vendor ende nuk po ndrgjegjsohen si duhet pr t marr prsipr kto prgjegjsi q u ngarkon ligja.
  N gjykimin tim, mbase do t ishte m mir q kto kompetenca t’i atribuoeshin prefekturave dhe qarqeve. Kjo do t bnte t mundur q situata t ishte m e kontrollueshme, rrjedhimisht e mirmenaxhueshme.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  “VUVI“ FOLI...

  Nga ILIR UMANI*
  Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  M kujtohet kur isha fmij, nxns n klasn e pest, kam lexuar nj tregim t shkrimtarit ton t madh Prof.Dhimitr Shuteriqi. Tregimi mbante titullin: “ Vuv, vet…”.
  Afrsisht, subjekti i tregimit bnte fjal pr nj familje n t ciln kishte ardhur n jet fmija e par q ishte djal. Mirpo, edhe pse i mbushi nj vje, fmija ende ai nuk blbzonte dhe nuk reagonte ndaj zhurmave t mjedisit ku jetonte e rrethohej nga njerzit. Ky fakt prbnte nj shqetsim pr t gjith familjen, veanrisht pr prindrit e tij, t cilt u shqetsuan edhe m shum kur e kuptuan se fmija as fliste dhe as dgjonte edhe kur i mbushi dy vje.
  Kshtu kaloi viti i tret dhe hyri viti katrt, e srish fmija nuk fliste dhe nuk dgjonte, por vetm qeshte edhe qante…
  Mes gjith atij shqetsimi t madh ku jetonin s bashku prindrit e fmijs, gjyshi edhe gjyshja, tezja, halla, daja, krahas asteve gazmore q krijoheshin brenda ksaj familjeje, shpesh kishte edhe situata tensionuese e zemrimi t cilat nuk mungonin. Jo rrall her, prindrit t dshpruaruar dhe t nxehur me kt fat t tyre, e shkarkonin t gjith zemrimin tek fmija duke i brtitur:- “Po fol more vuv, se na plase…!”. Ky refren prsritej e riprsritej nga familjart e ksaj shtpie duke lozur por edhe duke e shar fmijn q nuk fliste e nuk dgjonte edhe pse po rritej. Shpesh, kur fmija “shahej” me nofkn “vuv”, ai reagonte duke ngrysur vetullat. Kt gjest, e bnte pr t shprehur n mnyrn m t mir revoltn q ai kishte. Porse nj dit, teksa i prsritej e njjta sharje, uditrisht fmija i habiti t gjith familjart, duke i ln t gjith si t ngrir. Ai shprthehu gjith inat ndaj t atit duke u shtrnguar aq shum, saq belbzoi pr her t par fjalt: “Vuv vet..!, q n gjuhn e tij do t thoshte se, “vuv” ishte i ati q i brtiste dhe e shante prdit. Kjo bri q t gjith t pranishmit t mbeteshin me goj hapur dhe t befasuar, ngaq fmija foli… Pastaj plasn t qeshurat dhe hareja mbuloi t gjith pjestart e shtpis.
  Nse kto dit nuk do t qllonte rastsisht t lexoja nj artikull t botuar pak koh m par n nj t prditshme, mbase s’do t merrja mundimin t shkruaja kto radh.
  Edhe pse kam qn tepr i vmendshm ndaj shtypit lidhur me debatin publik t shumdiskutuar koht e fundit mbi akuzat pr shprdorimet, vjedhjet dhe abuzimet e ndodhura n shtpin e fmijs “Zyber Hallulli”, shkrimi n fjal, uditrisht m kishte kaluar pa e lexuar.
  Artikulli i gazets me titull: “Fmijt dhe njerzit n nevoj s’kan nevoj pr iluzione”, mbante firmn e njrit prej titullarve q prej vitesh ka punuar dhe drejtuar n dikasterin e drejtoris s prgjithshme t Shrbimit Social Shtetror.
  Autori i ktij shkrimi prej afro katr kolona fund e krye, sht paraqitur para lexuesit si “analist” apo “komentues” i problematiks sociale, edhe pse ka nguruar t prezantohet normalisht me funksionin dhe detyrn q mbulon n dikasterin e siprprmendur. Pr m tepr, kur merr prsipr t prezantohet me nj tem kaq delikate si ajo q trajton n at artikull, pikrisht pr fmijt jetim dhe shtresat e tjera n nevoj.
  Me nj gjuh paksa t zgjedhur gazetareske e me fraza bombastike, me terma t huazuara, por gjithsesi agresive dhe tepr cinike n stilin bizantin, ai gjuan me shigjeta helmatisse t gjith ata q demaskuan dhe bn publike skandalet dhe abuzimet e ndodhura n Shtpin e Fmijs “Zyber Hallulli”.
  Ndrkoh, ai merr prsipr t bj edhe “avokatin” e vetvetes, por, edhe t stafit t ngusht t ish - shefes s tij t larguar pak muaj m par nga institucioni aq shum i prfolur dhe i akuzuar pr korrupsion e shprdorim fondesh n kurriz t fmijve jetim, q rriten n institucione shtetrore, apo qndra t tjera rezidenciale sociale publike dhe q varen pikrisht nga dikasteri q ai drejton.
  Fal aftsis s tij pr t br lojra fjalsh, me nj przgjedhje t “admirueshme” t natyrs filozofike, ai “artikulon bukur” dhe me “delikates” fraza e frazeologji pr do fenomen dhe dukuri q sht prezente n mjedisin ton shoqror, por q pr fat t keq, protagonistt jan pikrisht ata, grupet n nevoj, invalidt, tetraplegjikt dhe paraplegjikt, romt, shurdht dhe t verbrit, t moshuarit e vetmuar, jetimt, etj.
  Duke qn i pranishm hera – hers n median e shkruar, n rastin konkret, artikullshkruesi prezantohet si nj demagog i prkryer; penetron leht e me shum fines n opinionin publik me diversionin e tij dashakeqs pr t kompleksuar me ndjenjn e fajit kdo dhe cilindo, mbase edhe viktimn e tij, q n rastin konkret jan vet fmijt jetim.
  I vn n rolin e specialistit, artikullshkruesi, i cili pr vite me radh ka qn nj ndr drejtuesit kryesor t Shrbimit Social Shtetror, paraqet nj panoram t prgjithshme t shrbimeve sociale n vendin ton, teksa i referohet t dhnave, shifrave, statistikave, kapaciteteve, burimeve virtuale dhe nevojave t mdha q ka shteti. Por, nga ana tjetr, nuk nguron t mburret pr t vn theksin mbi “modalitetet”, “tipologjit dhe strategjit” q ka hartuar dhe “implementuar suksesshm” dikasteri q ka drejtuar ai prsa i prket politikave sociale t shtetit n trajtimin e shtresave n nevoj dhe grupeve t interesit. Me nj retorik t zgjuar dhe plot sofizma, por, gjithsesi edhe me nj ngarkes emocionale e patetike, ai e manipulon lexuesin duke u paraqitur si “hulumtues” me “argumentin e realitetit” n t ciln ndodhen institucionet e shtetit dhe shoqria shqiptare, n prballjen e tyre me vshtirsit e mdha pr t’ju prgjigjur krkesave dhe nevojave t njerzve pa prkrahje, veanrisht n raport me shtresat e margjinalizuara dhe ato vulnerabl. Ndaj, artikullshkruesi duke “qar e vajtuar me oooiiii… pr shtetin dhe qeverin”, pr “pamundsin” e zgjerimit t dimensionit social, bn thirrje q t mos u besohet shum atyre q akuzojn dhe demaskojn qoft edhe ish - nnpunsit e shtetit t cilt ashiqare kan qn abuzues, plakits dhe vjedhs t jetimve; t mos u vihet veshi atyre q “irren dhe brtasin” pr t mbrojtur t drejtat t fmijve, sepse kta fmij ka se kush i mbron….
  M tej ai citon:- “E keqja e fushats aktuale, sht se n kt betej sociale midis shtetit (strukturave t shrbimit social) dhe ndonj OJF-je, po shfaqen n mnyr intensive dhe me shum agresivitet, ide spekullative nga njerz, jo ose gjysm profesionist, t cilt n forma t ndryshme, bjn thirrje pr nj zgjerim t mtejshm t dimensionit social t shtetit, tej kapaciteteve dhe mundsive t tij, duke nihiluar ndrkaq t gjith punn dhe shrbimin e ofruar deri tani veanrisht nga strukturat rezidenciale t shrbimit publik. N emr dhe shpesh si prfaqsues t grupeve t interesit t shtresave n nevoj, disa prej tyre me pretenciozitet dhe t vetndier t uditshm, prpiqen t lozin publikisht me kartn e humanizmit dhe t demagogjis sociale….”
  Me nj fjal, artikullshkruesi, e prkufizon n mnyrn m spekullative e dashakeqse si nj “betej sociale midis shtetit (strukturave t shrbimit social) dhe ndonj OJF-je”, t gjith prpjekjen dhe luftn pa kompromis q shoqria civile ka br dhe po bn pr t mbrojtur integritetin e grupeve t interesit nga dhuna dhe padrejtsit shoqrore, arroganca, diskriminimi dhe abuzimi q individ t paprgjegjshm dhe t pamoralshm q prfaqsohen dhe flasin n emr t shtetit, abuzojn, vjedhin dhe shprdorojn detyrn q u sht besuar, duke sjell pr pasoj viktimizimin e grupeve t targetit t cilve ata u shrbejn.
  Artikullshkruesi, n mnyr paranojake demonstron nj servilizm klasik, gjoja si “mbrojts i imazhit” t institucionit t prfolur, nihilon dhe krijon artificialisht nj konflikt institucional midis institucioneve shtetrore dhe OJF-ve akuzuese; manovron si nj pehlivan pr t shmangur vmendjen e opinionit publik nga prgjegjsit individuale n aferat korruptive t personave prgjegjs t implikuar n vjedhje e abuzime me jetimt. T gjith kt performanc, e shfaq me shum zell e intensitet, pr t fituar simpatin e shefave t tij pr mbrojtjen q i bn shtetit. Mirpo nga ana tjetr, ai harron se institucionet dhe ligjet e shtetit jan dhe duhet t jen t shejnta, t pakompromentueshme e t paprekshme edhe nga ata q bjn “mbrojtsin fanatik” t shtetit dhe t ligjit.
  Mbase kurr nuk do ta kisha njohur nga afr artikullshkruesin steriotip, nse nuk do t prballesha aksidentalisht me t n nj debat televiziv n televizonin publik “Klan”, ku isha i ftuar n studio pr t diskutuar se ’far po ndodhte realisht sot me institucionet e foshnjave dhe t shtpive t fmijs t degraduara nga korrupsioni anemban vendit. ’far prgjegjsish binin mbi dikasterin e Shrbimit Social Shtetror, i cili merrej me administrimin e fondeve q taksapaguesit shqiptar kontribuojn n mnyr korrekte edhe pr at pjes t brisht dhe t pambrojtur t shoqris shqiptare, pra edhe pr t vegjlit pa kujdes prindror.
  Pas 15 vjetsh, ishte hera e par q institucioni m i prfolur nga t gjitha grupet e interesit q i prkasin shtress sociale, prfaqsohej n nj debat t hapur publik pr t sqaruar pozicionin e vet lidhur mbi ato akuza q i adresoheshin drejtuesve t shtpis s fmijs “Zyber Hallulli”, dhe drejtuesve kryesor t Shrbimit Social Shtetror. Edhe pse prfaqsues t shumt t medias dhe OJF – ve, kishin krkuar disa her dhe n koh t ndryshme t merrnin prononcime zyrtare nga ky institucion, askush nuk pati guxuar dhe nuk guxonte t dilte n prballje me publikun n nj debat t hapur pr opinionin e gjr.
  T gjith mkatart prgjegjs, strukeshin n skutat m t errta pr t mos u dukur askund.
  Mbase, ish - drejtuesit kryesor t ktij institucioni e kishin zgjedhur kt mnyr, si mundsin m t mir pr t’iu shmangur transparencs dhe ktij debati publik, duke heshtur dhe mbyllur dyert pr median, me iden se udia zgjat vetm 3 dit dhe do gj m pas harrohet… Kshtu q ky institucion, e kishte gjetur “kodin” pr t’i kaluar leht situatat e nxehta t debatit publik, duke u “bunkerizuar” dhe mbyllur rrugt e komunikimit me median e publikun, nprmjet “shurdhris” dhe “memecris”.
  Mirpo kt radh nuk ndodhi kshtu.
  Me brjen publike t fakteve korruptive dhe abuzimeve t shumta t ndodhura n Shtpin e Fmijs “Zyber Hallulli”, me angazhimin dhe qndrimin konsistent t medias pr t zbardhur deri n fund t vertetat pr ’far po ndodhte realisht brenda mureve t institucioneve t jetimoreve kto vitet e fundit; nga ana tjetr, edhe solidariteti q u shfaq nga nj pjes e shndosh e opinionit t gjer publik, bri q institucioni kaq shum i prfolur, t prballej n nj debat televiziv me prfaqsuesin e tij para publikut.
  E ndrsa m vjen ndrmend episodi i “vuvit” q rfeva n fillim t shkrimit, ende vazhdoj t ndihem keq kur kujtoj se si prfaqsuesi i ktij institucioni kaq t prfolur, i cili nga zori, apo i urdhruar nga shefat e tij, pranoi t prballej n kt debat publik.
  Ai n mnyr mjerane, prplitej prmes frazave steriotipe, duke anashkaluar t gjitha faktet pr t cilat i krkohej shpjegim me ann e pyetjeve q un i drejtoja. Dhe ky prfaqsues, ishte pikrisht artikullshkruesi q m nxiti t shkruaj kto radh, i cili, n vend q t fliste me argumenta, shfryu me arrogancn e vet t gjith dufin 15 vjear t institucionit korruptiv q prfaqsonte.
  Ai thot se : “Njerzit n nevoj e veanrisht fmijt jetim, nuk kan nevoj pr iluzione e ide sociale utopike, t lshuara pa kujdes dhe me dashakeqsi, n “eterin mediatik”, pr t br “show”, apo pr ca prfitime t tjera, q qndrojn n thelb t intensitetit dhe “ndjeshmris sociale personale”, t shitura pa para n publik”.
  Mirpo ky artikullshkrues, nuk sht n gjndje t thot hapur se, prse nga 36 fmij jetim q ka ky institucion, 7 prej tyre kan kaluar me bronkopneumoni t rnd n kt dimr t ftoht pr shkak t mungess s ngrohjes, edhe pse shteti vetm pr ngrohjen e fmijve paguan 3.000.000 lek t reja n vit pr shtpin e fmijs “Zyber Hallulli ?!
  Prse nuk ekzistojn n magazinn e ktij institucioni pajisjet e shumta elektroshtpiake, veshmbathjet, donacione t dhuruara me aq bujari nga bisnesmen e donator t ndryshm, t cilat do t shrbenin pr t prmirsuar kushtet e ksaj shtpie fmije?! Prse nuk figurojn t dokumentuara t gjitha donacionet e dhuruara n t holla n dokumentat e financs s ktij institucioni?! Kush i ka prfituar ato?! Prse fmijt nuk kan as minimalisht shrbimin mjeksor, psikosocial dhe edukativ, aq t domosdoshm pr t’ju garantuar atyre nj t ardhme t sigurt si qytetar t denj t ktij vendi?!
  Prse fmijt normal duhet t bashkjetojn brenda t njjtit institucion me fmij q kan probleme mendore; dhe kta t fundit prballen me kalvarin e gjat t rrugtimit pr t shkuar dhe ardhur n kmb do dit nga shkolla, ndrkoh, q automjeti i institucionit prdorej pr punt private n favor t drejtueses se institucionit dhe familjarve t saj!? Prse fmijt duhet t jetojn n mjediset plot lagshtir, kur shteti ka vn n dispozicion shuma t konsiderueshme pr restaurimin dhe mirmbajtjen e mjedisit t banimit?!
  Prse duhej t mbrohej me kaq fanatizm ish - drejtuesja e ktij institucioni, e akuzuar tashm me fakte q provojn katrciprisht veprimtarin e saj korruptive dhe abuzive, ndrsa grupet e auditimit n mnyr t qllimshme jan br pal pr t mbuluar kto afera korruptive t ndodhura n kurriz t fmijve jetim?!
  Prse pjesa m e madhe e fmijve jetim n kto institucione dalin krejtsisht anafalbet, t kequshqyer dhe t traumatizuar, ndrsa fati i tyre nuk dihet m pas, sepse ashkush nuk interesohet m pr ta?!
  E, meqnse trumpetoni me t madhe “modalitetet” e rikthimit t fmijs pran familjes biologjike, prse n kto 4 vjett e fundit statistikat e birsimeve jan n kuotat zero, ndrsa Komiteti Shqiptar i Birsimeve akuzon drejtprsdrejti shtpit e fmijve dhe drejtorin e prgjithshme t Shrbimit Social Shtetror t cilat nuk kan br asnj prpjekje pr t’ju ofruar ktyre fmijve n nevoj nj familje t re dhe t ngroht alternative – birsuese ?!
  Ja, pr kto dhe shum gjra t tjera si kto, n mnyrn m t sinqert e t penduar duhet t kishte folur artikullshkruesi. M shum se retorikat dhe lojrat e fjalve q ai i ka pr zemr, do t bnte mir t sqaronte pozicionin dhe prgjegjsit e institucionit q prfaqson.
  Me kto retorika, zotria n fjal prpiqet t re(Tush)oj t gjitha t vrtetat mbi skandalet e ndodhura me jetimt n kto 15 vjett e tranzicionit.
  Ngase, pr hir t s vrtets, kjo ka qn nj nga periudhat m t zeza n historin 88 - vjeare t ktyre institucioneve anemban vendit.
  E, nse “vuvi” n tregimin e Shuteriqit foli, artikullshkruesi nuk tha asgj pr ata fmij q shpresojn t paktn nj mbshtetje modeste, reale dhe t sinqert nga shteti.
  Ky sht realiteti i jetimeve n vendin ton. Zoti i shptoft dhe i ndihmoft …!

  Shkrimi sht botuar n gazetn “Ballkan” dhe “Standart”

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  T ZHGNJESH JETIMT NUK SHT LOJ…

  Nga ILIR UMANI*
  Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  Si punonjsja e Shrbimit Social Shtetror EVA LENA prvetsoi me an t mashtrimit 6.000.000 lek t rinj m 20 Maj, n Ditn Kombtare tJetimve.

  Ende, pa u thar mir boja e abuzimeve t ndodhura koh m par n Shtpin e Fmijs “Zyber Hallulli” n Tiran, nj tjetr skandal i radhs shfaqet n sfondin social t politikbrjes s Institucionit t Shrbimit Social Shtetror, ku preha e ktij skandali jan srish fmijt jetim.
  Pas disa sinjalizimeve t ardhura pran Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar, nga nj investigim 2 mujor, kemi administruar t tjera fakte, prova e dshmi q hedhin drit mbi veprimtarin jotransparente, spekullative, abuzive dhe korruptive t punonjses s Shrbimit Social Shtetror znj. Eva Lena.
  Kjo punonjse, duke keqprdorur mirbesimin e titullarve t saj, atributet e institucionit t Shrbimit Social Shtetror, emrat e zonjave te nderuara Jozefina Topalli dhe Liri Berisha (t cilat sinqerisht dhe n kuptimin simbolik u vendosn n krye t misionit humanitar n Ditn e Jetimve m 2O Maj), ka arritur t prvetsoj mjete financiare t konsiderueshme q kapin vlern rreth 6.000.000 (Gjashtmilion) lek t rinj, t destinuara si kontribute humanitare pr kta fmij, q vinin n shenj solidariteti nga nxnsit e shkollave t kryeqytetit pr jetimt.
  Me rastin e 20 Majit, “Dita Kombtare n Ndihm t Jetimve Shqiptar”, (dit e iniciuar dhe shpalluar si e till nga Instituti Kombtar i Integrimit t Jetimve Shqiptar), sht ndrmar nj veprimtari e karakterit humanitar dhe sensibilizues nga Drejtoria e Shrbimit Social Shtetror, institucion q varet nga Ministria e Puns dhe e shtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta.
  N kt veprimtari humanitare, rishtaz u vetangazhua dhe m pas u ngarkua nga ana e ktij Institucioni, punonjsja Eva Lena, pr t realizuar nj veprimtari sensibilizuese televizive n TVSH, (konkurs me fmijt e talentuar jetim), t institucioneve t Shtpive t Fmijve n Tiran, Shkodr, Sarand.
  Ky aktivitet do t shtrihej n datat 10 Maj.2006 – deri m 1 Qershor.2006. Pr afro 20 dit, ai do t synonte sensibilizimin pr kt kategori t shoqris shqiptare. Deri ktu, nuk ka asgj t keqe. Prkundrazi.
  Por, ajo q vlen pr t’u theksuar dhe q na bn t shqetsohemi seriozisht, sht fakti se skema dhe mekanizmi q u ideua nga punonjsja e ktij institucioni pr t realizuar kt “veprimtari humanitare” n ditn e 20 majit, ishte trsisht spekullative dhe abusive. Ishte nj skem prfituese nga ana e saj, por, aspak pr fmijt jetim.
  Pr kt arsye, jam i detyruar t rendis disa detaje q hedhin drit mbi kt veprimtari me prfitime t konsiderueshme nga ana e ksaj punonjse, e cila, natyrisht nuk mund t’a realizonte e vetme dhe pa partner kt grabitje spektakolare n emr t jetimve.
  Punonjsja n fjal, shfrytzoi e keqprdori emrat e dy zonjave t nderuara Jozefina Topalli dhe Liri Berisha, pr t siguruar nj terren t prshtatshm “influence dhe presioni” pran institucioneve shtetrore dhe biznesit vendas.
  Kta t fundit, duke par n dukje “seriozitetin e veprimtaris”, nuk u kursyen n kt dit t shnuar pr jetimt. N shenj humanizmi, bisnesment e nderuar i hapn rrug ksaj “zonjze”, me “mantelin e humanistes” q pr fat t keq, si edhe vrtetohet nga provat, s’ishte gj tjetr, vese nj mashtruese dhe spekullante e paskrupull, nj grabitqare e vlerave monetare t cilat asnjher nuk prfunduan n ndihm t fmijve jetim.
  Fal shkathtsis q ka pr t penetruar, me “dipllomn” e vetquajtur gazetare, (!?), ku edhe mundi t siguroj kt vend pune, (kt duhet ta ket parasysh shefi i saj, q nesr mos t bj t paditurin), fillimisht, me kurajo dhe iniciativn q e karakterizon, duke shfrytzuar autoritetin shtetror t institucionit ku ajo punon, hartoi nj shkres dhe m pas e konceptoi dhe e formalizoi si nj dokument t dal nga Drejtoria e Prgjithshme e Shrbimit Social Shtetror.
  Me kt shkres, kjo punonjse mundi t bind eprorin e saj pr “iden brilante” q i “pasksh lindur n kok” pr Ditn e Jetimve. Ndaj, vendosi t organizoj nj “spektakl” pr fmijt jetim, q m pas, me dinakri do ti “rrmbente” firmn titullarit t ktij institucioni, me ann e t cils i hapej rrug skenarit q ajo kishte prgatitur n grabitjen e ktyre parave.
  N kt shkres, “urdhrohej” apo bhej nj marrveshje xhentllmensh mes Drejtoris s Shrbimit Social Shtetror dhe Drejtoris Arsimore t rrethit Tiran, (shkresa i drejtohej znj. Lidra Bioku, Drejtore e Arsimit, pr koordinim veprimesh. N prmbajtjen e ksaj shkrese thuhej se t gjitha drejtorit paralele t shkollave t kryeqytetit do t angazhoheshin dhe siguronin pjesmarrjen e nxnsve t kryeqytetit n nj shfaqje q do t organizohej n ndihm pr fmijt jetim.
  Kjo odise do te zgjaste jo pak, por 20 dit me radh; n datat 10.Maj.2006 – 1.Qershor.2006, n mjediset e salls s Teatrit Kombtar dhe t Salls s Operas dhe Baletit.
  Pr t realizuar me sukses kt skenar, nga ana e ideatores, punonjse n Shrbimin Social Shtetror, ishin prodhuar dhe siguruar blloqe t tra biletash (t sponsorizuara me bujari nga nj shtypshkronj), t cilat korrespondonin me numrin ekuivalent t nxnsve q kan 52 shkolla t kryeqytetit.
  Kto bileta, nuk kishin as nr. serie dhe as numr kodi, gj q flet m s miri pr skemn e paramenduar t prvetsimit pr t mos deklaruar shitjen reale t tyre.
  Secila bilet, kapte vlern prej 200 Lek t reja. Ato do t’u shiteshin m pas nxnsve ta shkollave sipas skems tashm t studiuar mir nga ana e ideatores, drejtoris arsimore dhe drejtorive t shkollave t kryeqytetit. N kt shkres zyrtare, prcaktoheshin edhe prqindjet e prfitimit mes palve pjesmarrse n kt pazar.
  Marrveshja prcaktonte se 50 % t vlers s ktyre biletave do t’i prfitonte Drejtoria e Shrbimit Social Shtetror, me destinacion pr tu “investuar m pas pr institucionet e jetimoreve Tiran, Shkodr, Sarand, pr prmirsimin e kushteve dhe nevojave t jetimve”.
  Pjesn tjetr prej 25 %, do ta prfitonte Drejtoria Arsimore e Tirans, (Shprblim pr msuesit) pr organizimin e nxnsve, ndrsa pjesa tjetr e mbetur prej 25 %, do t prfitohej nga grupi organizator i ktij aktiviteti, (pra nga zonja Eva Lena me kompani). Kjo marrveshje, i ngjan me t vrtet nj Loje Lotarie t majme pr nj aktivitet humanitar…!?)
  Shkresa antiligjore q legalizonte kt skem pazaresh n kurriz t fmijve jetim, disponohet sot n Drejtorin e Shrbimit Social Shtetror, dhe 1 kopje tjetr, n Drejtorin Arsimore t rrethit Tiran.
  Pr 5 dit me radh, n datat 15,16,17,18,19, Maj.2006, jan realizuar 10 shfaqje. Shfaqja organizohej 2 her n dit, n salln e Teatrit Kombtar, me kapacitet 500 vende.
  Kjo do t thot, se n harkun e ktyre ditve jan siguruar 1.000.000 (Njmilion) lek t rinj, nga shitja e biletave.
  Sipas informacioneve q kemi nga Teatri Kombtar, m pas, kjo punonjse sht przn nga mjediset e ktij Teatri, nga vet zv/drejtori i ktij institucioni, z.Besim Kurti.
  Krahas arsyeve t tjera q e kishin br t dyshonte z. Kurti, n adres t znj. Lena, pr mungesn e transparencs, kjo e fundit i kishte propozuar t hynte n pazare me t. Mirpo, zvendsdrejtori nuk e kishte pranuar ofertn pr t hyr n kto pazare, ndaj, kjo ishte nj arsye m shum q ai ta largonte nga mjediset e Teatrit Kombtar.
  N kto rrethana, punonjsja e Shrbimit Social Shtetror nuk ndalet n aventurn e saj. Ajo kmbngul me do kusht pr t uar deri n fund qllimin q i kishte vn vetes. Ajo e transferon dhnien e shfaqjeve pr shkollat e kryeqytetit n salln e Operas dhe Baletit. N nj sall me kapacitet 1.000 vende, ku pr 2 jav me radh, deri n mbrritjen finale t 1 Qershorit 2006, jan dhn shfaqje njra pas tjetrs, me nj pjesmarje dhe fluks t papar t nxnsve q urdhroheshin sipas skems nga Drejtoria Arsimore.
  Kjo kmbngulje, kishte pr qllim pr t realizuar n maksimum shitjen e t gjitha biletave, t cilat nuk ishin t inventarizuara me ann e nj proes – verbali nga ana e nj komision q duhej t ishte ngritur enkas, pr t evidentuar m pas shitjet dhe blerjet, e rrjedhimisht edhe t ardhurat.
  Skenari ishte i mirorganizuar, me nj skem perfekte nga organizatort. Duhej t zbatohej vetm nj urdhr. Ky urdhr ishte i prer; t shiten t gjitha biletat e prodhuara me qllimin e vetm pr t marr pjes n kt shfaqje me slloganin: “Bhu engjlli im”, n ndihm t fmijve jetim. Ndaj edhe nxnsit naiv e t pavetdijshm pr ka po ndodhte “prapa kuintave”, merrnin pjes n shfaqje t detyruar nga msuesit e shkollave sipas klasave. (Pr hir t s vrtets, shfaqja nuk mund te konsiderohej aspak me vlera, sepse 6 fmijt t cilt sfiliteshin npr sken me or t tra pr t knaqur babzin dhe gryksin e organizatorve prfitues, nuk ishin artist…)
  Sipas investigimit q kemi br, rezulton se n salln 1.000 vendshe t TOB-it, shfaqja sht organizuar pr 12 dit m radh, deri n mbrritjen finale t 1 Qershorit, me pjesmarrjen e nxnsve t shkollave t kryeqytetit.
  Kjo do t thot q 1.000 vnde x 200 lek q kushtonte bileta jan t barabarta me 200.000 (Dyqintmij) lek. Shfaqjet jepeshin 2 her n dit, ku vlera shkonte 400.000 (katrqintmij) lek n dit. Kjo shifr, e shumzuar pr 12 dit me radh, kap vlern 4.800.000 (Katrmilion e tetqintmij) lek. Po ti shtosh edhe shumn prej 1.000.000 (Njmilion) lek, t siguruara nga shfaqjet e dhna n salln e Tetarit Kombtar, vlera totale arrin 5.800.000 (Pesmilion e tetqintmij) lek t rinj. Kto para nuk figurojn t arktuara asgjkundi pr llogari dhe destinacionin pr t cilat ato u mblodhn, pra pr jetimt. N kt vler, nuk jan llogaritur burimet alternative t siguruara nga sponsort q e mbshtetn kt aktivitet humanitar t 20 Majit.
  N mirbesimin se kishin t bnin me nj institucion shtetror, ku n krye t ksaj veprimtarie humanitare ishin edhe dy zonjat e nderuara, sponsort kan dhn kontributin e tyre human pa asnj mdyshje. Me besimin se kontributi i tyre nuk do t keqprdorej, por do t shkonte pr llogari t ktyre fmijve n nevoj.
  Duhet theksuar se, nj fluks dhe pjesmarrje e till me prmasa t mdha nxnsish n nj shfaqje q realisht nuk prcillte tek spektatori aspak vlera artistike, konsiderohet nga ana e specialistve si nj mekanizm abuziv, i bukurndrtuar dhe i mirorganizuar nga ata q i kan prfituar kto vlera financiare, q pr fat t keq, konsiston n nj marrveshje t fsheht pazaresh q kan pr ideator dhe autor punonjsen e Shrbimit Social Shtetror. N kt skem, jan prfshir edhe drejtuesit apo koordinatort pr veprimtarit kulturore – artistike n Drejtorin Arsimore t rrethit Tiran, me premtimin joshs pr prfitime vlerash monetare t siguruara nga shitja totale e ktyre biletave.
  I gjith ky skenar, n rall t par konsiderohet nga ana jon, si nj vepr e dnueshme dhe antihumane. Nga ana tjetr, e gjykojm si fyese dhe diskriminuese pr fmijt jetim.
  Nj “loj” e till n kurriz t jetimve, nuk ka asgj t prbashkt me praktikat dhe inisiativat humane t bots s qytetruar.
  Nuk mund te quhet akt – solidariteti n ndihm t fmijve jetim, fakti kur prdoren skema t tilla abuzimimi, kur keqprdoret autoriteti dhe posti zyrtar e shtetror, kur detyrohen masa t mdha nxnsish nga nj titullar i pandrgjegjshm dhe i pamoralshm, i cili shfrytzon karrigen q i sht besuar pr t mledhur fonde n emr t fmijve jetim. Kjo e bn edhe m t rnd faktin, kur kto para nuk prdoren pr qllimin q ato jan mbledhur, por vetm dhe thjesht pr faktin pr t mbushur xhepat e disa individve t smur nga kleptomania, t cilt ngrejn “perandorin” e mirqnies s tyre mbi fatin e keq dhe dhimbjet e jetimve. Ky sht nj turp i madh, por edhe nj krim…
  Me autoritetin q m jep detyra ime n mbrojtje t jetimve dhe vlerave humane, por edhe me t drejtn eskluzive si ideator dhe iniciues i nj Dite Kombtare pr Jetimt si sht dhe data “20 Maj” (e cila fatkeqsisht u prdhos nga makutria e njerzve q nuk e njohin mirsi dhe s’kan limit n paudhsin e tyre), krkoj nga ana juaj ta shikoni seriozisht rastin n fjal.
  Nga ana tjetr, ju ftoj t merrni masat e nevojshme, institucionale dhe ligjore pr t vn para prgjegjsis autort dhe bashkpuntort q e kan mbshtetur dhe kan qn aktor t ktij skandali t turpshm. Ne, nuk do t rreshtim asnjher, por do t prshkallzojm t gjitha veprimet e duhura me mjete ligjore pr t vn n vend nderin dhe dinjitetin e nprkmbur t fmijve jetim. Kurrsesi nuk do t lejojm q individ t till q nuk kan asnj lidhje me jetimt, t prezantohen n publik npr spektakle t tipit “Show” me maskn: “Zana e Fatit”.
  Kta individ, pr fat t keq i kemi n mes nesh. Pr fat t keq srish, ata mbrrijn deri aty sa t pushtojn edhe ekranin e televizionit Publik Shqiptar duke sajuar nj “Show” t turpshm pr dit t tra dhe duke i’u servirur teleshikuesve naiv e syprlotur “molln e helmatisur” ashtu si Shtriga e prallave i’a jep Borbardhs s pafajshme.
  Po, po. Ata arrijn t mashtrojn edhe njerz t nderuar, si zonjn Topalli dhe zonjn Berisha, t cilat, fal ndjeshmris q kan si nna dhe persona publik, nuk mund ti thon “Jo” angazhimit t tyre n kto veprimtari.
  Por, kujdes! sht n nderin dhe dinjitetin e tyre t krkojn e t mos lejojn q skenare dhe orgji t tilla t prsriten srish pas emrit t tyre. Kjo sht shum e rndsishme.
  Episodi i msiprm, sht nj histori groteske, e dhimbshme dhe shum turpshme.
  Un, personalisht, do ta konsideroja rastin n fjal pa asnj mdyshje nj “Turp social” brenda nj institucioni q merret me politik sociale.
  Me kt gjest, punonjsja e Shrbimit Social Shtetror, Eva Lena, e ka rnduar edhe m shum fatin tragjik t ktyre fmijve fatkeq.
  Ka ardhur koha, q mostra t tilla q vegjetojn leht n mjedisin ton duke vn n funksion instiktet e tyre keqbrse si n prrallat e “mama dhis me kecat”, t mos ken m vend npr institucione t tilla kaq delikate, ku krkohet shum humanizm, prkushtim e ndershmri, profesionalizm dhe dinjitet njerzor.
  Institucioni i Shrbimit Social Shtetror, nuk ka nevoj pr “marketing” t tipit Eva Lena t “importuar” dyshimtazi kushedi se nga. Krkohen performanca dinjitoze dhe efektive n reforma e politikbrjen sociale n favor t shtresave n nevoj, por edhe njerz kurajoz e profesionist, me integritet t pastr moral dhe njerzor.
  Ndaj, duke e br publike skandalin e ndodhur me jetimt n ditn e 20 Majit, gjykojm se jemi prball nj rasti flagrant q ka sjell pr pasoj konsumimin e disa figurave t veprs penale pr t ciln dikush duhet t prgjigjet.


  Shenim: Shkrimi sht botuar n gazetat: “SHQIP”, “STANDARD” dhe “BALLKAN” .

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Avokatt marrin n shtpi grat e dhunuara nga burrat

  S‘kan streh. "Duke i ndihmuar, rrezikojm martesat tona


  Gra q arratisen nga shtpia, shpesh dhe me fmijt prdore, pashpres dhe s‘kan ku t ven, pasi n Durrs mungon nj strehz e prkohshme. Gjetja e saj pr grat e dhunuara dhe viktimat e trafikut t brendshm sht e rastsishme dhe n dor t humanizmit t atyre q ndeshin teksa vrtiten n krkim t ndihms. Strukturat lokale n Durrs dhe shoqria civile ndjehen t pafuqishme n raste ekstreme, t cilat gjithnj e m shum po bhen evidente dhe t shpeshta dhe i jan drejtuar bashkis s qytetit me krkesn e krijimit t nj strehze, aq shum t nevojshme pr viktimat e dhuns familjare. "Duhet gjetur nj zgjidhje pr kt, pasi po rrezikojm dhe martesat tona duke dashur t‘u japim mbshtetje grave t terrorizuara nga dhuna e bashkshortve", thot nj avokat nga Durrsi, ndrsa tregon rastin e nj gruaje q u ndihmua nga nj ift durrsaksh, emigrant n Itali, pr t‘iu larguar vendimit t flijimit n det dhe m pas u strehua pr nj nat n shtpin e tyre pr t‘u kthyer rishtas atje ku dhunohet. Punonjse policie, avokat dhe drejtuese shoqatash tregojn raste kur u sht dashur t‘i strehojn n banesat e tyre grat q ikin nga shtpia n kushtet e nj dhune ekstreme dhe nuk kan ku t fusin kokn. N kt sorollatje mund t bien pre dhe e rreziqeve t tjera. Shefja e seksionit t Mbrojtjes s t Miturve dhe Dhuns n Familje n Drejtorin e Policis s Durrsit, Mimoza Kuca, gjithashtu mbart shqetsimin pr mungesn e nj strehze pr grat n qytetin bregdetar: "Nuk mund t vazhdoj kshtu. Un e kam br njher, po nuk mund ta bj rishtas, pasi ka rreziqet e veta nj ndrmarrje e till, ndrsa grat n nevoj pr strehim t prkohshm jan n rritje". Problemi u ngrit gjat nj takimi t br me aktor t shoqris civile, strukturave shtetrore dhe pushtetit vendor. N shum raste, vajza t trafikuara dhe gra t dhunuara i kan kaluar dit-nett e tyre t trishta, duke fjetur n tryeza pune t shoqatave, ndrsa prisnin q t bheshin realitet prpjekjet pr t‘i sistemuar diku. E ndrsa pr t trafikuarat ka m shum mundsi zgjidhjeje, duke i drguar drejt Vlors e Tirans, pr grat e dhunuara nga bashkshortt problemi sht i mpreht. Gjat 11 muajve t ktij viti, seksioni i Mbrojtjes s t Miturve dhe Dhuns Familjare n policin e Durrsit ka evidentuar dhe ndjekur 91 raste t dhuns n familje, 86 prej t cilave n Rrethin e Durrsit dhe vetm 5 raste n Kruj. "N bashkpunim me shoqatn e grave t Durrsit, kemi br t mundur t drgojm n strehzn e Tirans dy gra t dhunuara, pasi n Durrs mungojn ambientet dhe kushtet pr trajtimin e tyre", thot shefja e seksionit, Kuca. Policia, gjykata, avokatt e viktimave t dhuns dhe shoqata e grave me probleme sociale n Durrs deklarojn vshtirsit q hasen n mbrojtje t grave t dhunuara si pasoj e mungess s nj vendi pr akomodimin e tyre. E vetmja qendr sociale pr grat e vajzat q funksionon n Durrs ofron kshillim dhe jo nj streh t par pr grat e dhunuara q pr t‘i shptuar dhuns ekstreme, gjaknxehtsis s bashkshortve, marrin arratin e prkohshme duke krkuar nj zgjidhje pr situatn e tyre. N t gjitha rastet dhunuesit ndiqen penalisht n gjendje t lir, gj q rndon m tej pozicionin e gruas denoncuese apo dhe prindrve denoncues ndaj bijve t dhunshm, duke provokuar m shum dhun ndaj tyre.  shqip


  -  nje vargmal me grataciela hotele bordele.. nga currilat ne golem.. por dy dhomza me nga dy krevate.. per te mjerat gra te terrorizuara nga talibanet shqiptar te 2008-tes.. nuku i gjen dot shteti in..

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17

  AVOKATI M I MIR PR JETIMT, DUHET T BHENI JU ZOTI BERISHA !


  Nga ILIR UMANI*
  * Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar

  Zoti Kryeministr !


  sht tepr shpresdhns dhe na mbush me optimizm fakti q koht e fundit Ju keni deklaruar se nj nga prioritetet e qeverisjes tuaj, sht edhe angazhimi serioz dhe politik q keni ndrrmar pr t riatdhesuar me procedura ligjore fmijt e trafikuar n vendet fqinj n kto 15 vjett e tranzicionit t dhimbshm shqiptar.
  Vmendja, angazhimi dhe interesimi Juaj i drejtprdrejt ndaj grupimeve sociale n nevoj ku hyjn fmijt jetim, t braktisurit, t moshuarit e vetmuar, t smurt, invalidt, etj, sht nj shprehje e qart e prkushtimit dhe prgjegjshmris tuaj si Prind dhe Njeri. Ndrsa si mjek dhe burr shteti, srish evidentohet qartazi prgjegjshmria juaj politike dhe vlerat e larta njerzore, t mishruara m s miri mbi parimet humane dhe principet e shtetit t s drejts.
  Nga ana tjetr, pr ironi t fatit, me keqardhje konstatojm se n prpjekjen ton t prbashkt, Tuajn, por edhe t qytetarve apo organizatave joqeveritare pr t’ju ardhur n ndihm njerzve n nevoj, veanrisht fmijve pa kujdes prindror, ndeshim ende fenomene absurde, q n mnyr koshiente dhe abuzive u kundrvihen normave t shoqris dhe politikave shtetrore, si sht edhe rasti i abuzimit me detyrn, nga nj drejtuese n Shtpin e Fmijs “Zyber Hallulli“, e cila tashm sht vn prball fakteve t zbuluara dhe akuzave konkrete.
  Ashtu si sht vn n dijeni edhe opinioni i gjer publik, por edhe dhe ai mediatik, kjo drejtuese akuzohet pr konsumimin e nj numri veprash t rnda t shprdorimit t detyrs, si jan abuzimi me mjetet financiare, prvetsimin e fondeve dhe donacioneve t dhuruara pr jetimt, diskriminimin dhe keqtrajtimin e ktyre fmijve n kt shtpi fmije, largimin e tyre n mnyr t detyruar nga institucioni, dhunn verbale dhe psikologjike q ajo ka ushtruar dhe ushtron mbi fmijt dhe personelin, por edhe pr “bunkerizimin“ q i ka br ktij institucioni n mardhnie me median dhe publikun.
  N fillim t muajit tetor t vitit t kaluar, ekspertet e fushs civile dhe penale pran ktij instituti kan br publike faktet korruptive t ndodhura n shtpin e Fmijs “Zyber Hallulli“ n Tiran, t ndodhura n kto 2 vjett e fundit.
  Prball ktyre akuzave, n fokus ka qn drejtuesja e ktij institucioni, e cila n mnyr t paprfillshme ka patur kurajon t’ju bj karshillk institucioneve t shtetit, pr shkak t lidhjeve korruptive t nj zinxhirri administrativ t nndheshm dhe vertikal, nga lart-posht.
  Pr kt arsye, ajo ende vazhdon t jet n detyr. Edhe pse kan kaluar 4 muaj nga akuzat e ngritura kundr saj, Ministria e Puns dhe e shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta, ende nuk ka mbajtur nj qndrim zyrtar, (qoft edhe formalisht).
  Q n fillim kur i ngritn dhe u bn publike kto akuza, ky instiucion duhet t kishte ngrir pozicionin e ksaj drejtueseje, pr t provuar t gjitha kto akuza t vrtetuara tashm edhe nga grupi i ekspertve – jurist t fushs civile dhe penale.
  T ashtuquajturat grupet e “kontrollit“ apo t “auditimit“ n drejtorin e prgjithshme t Shrbimit Social Shteteror, n heshtje t plot e t pakuptimt, prej javsh dhe muaj t tr, i dhan shanse drejtueses s ktij institucioni pr t rikuperuar mkatet e bra publike, t cilat u pasqyruan n mnyr voluminoze n 3 numra gazete nga nj e prditshme, me qllim q “mali“ me akuza t ngritura kundr saj t shkrmoqej...
  Por megjithat, e zeza sht e vulosur mbi t bardh. Mjaftojn shum e shum prova t tjera q tashm ne i disponojm, t cilat nuk mund t tjetrsohen.
  Arroganca dhe prepotenca e ksaj titullareje me fmijt dhe personelin, i ka dhn shanse dhe hapsira pa kufi ta prdor institucionin e Shtpis s Fmijs si ifligun e saj, duke e konsideruar kt tempull t shejnt t bamirsis dhe humanizmit, vetm e vetm si nj mjet fitimi ku ajo mund t ngrej “mbretrin“ e saj t luksit dhe t mirqnies personale mbi fmijt fatkeq, e pr t’i viktimizuar n mnyrn m absurde.
  Ky institucion, pr shkak edhe t avantazheve q ka n raport me institucionet e tjera simotra n mbar vendin n drejtim t thithjes se donacioneve dhe t ardhurave q bamirs t shumt i adresojn, ka qn dhe sht institucioni m i lakmueshm nga drejtoria e prgjithshme e Shrbimit Social Shtetror.
  N mnyr konstante, gjithmon jan piketuar e przgjedhur n kto 15 vjet personat e korruptuar, t cilt u kan shrbyer me zell e besnikri n aferat korruptive titullarve t lart t ktij Shrbimi. Rrjedhimisht, edhe drejtuesit e ktij institucioni jan ven t komanduar. Ata kan qn instrumenta t “dobishm“ pr shefat e tyre nga lart.
  Ne rastin konkret, edhe kjo drejtuese e cila sht vn prball akuzave me fakte, nuk i sht nnshtruar konkurimit t ndershm pr at vend pune. Ajo sht emruar e komanduar, pasi nuk mund t prmbushi as minimalisht kriteret pr at detyr. Edhe n kt rast, sht shkelur ligji pr nnpunsin Civil, q ka t bj me konkurimin e hapur dhe te ndershm pr drejtuesin e ktij institucioni. Por e keqja nuk ndal ktu.
  Drejtuesja n fjal, ka shprdoruar dhe abuzuar me detyrn, ka prfituar para dhe donacione, ndihma me vlera t konsiderueshme. Ajo ka larguar pr n SH.B.A n mnyr antiligjore nj vajz minorene q flet hapur pr mundsin e mitmarrjes, si dhe ka viktimizuar prindr fmijsh n nevoj duke prfituar para n mnyra t trthorta, fakte t cilat ne i disponojm dhe i kemi n dosje.
  Ndrkoh, nuk mund t kuptojm faktin q tre kontrollet e auditimit t realizuara n 3 muajt e fundit nga dita q ne kemi br publike akuzat, nuk kan mundur t realizojn nj kontakt t vetm t drejtprdrejt n kuadr t transparencs me personelin e ktij institucioni, por edhe me fmijt, t cilt sjellin dshmi t gjalla dhe rrnqethse mbi abuzimet e kryera nga kjo drejtuese ?!
  Athere, kemi t drejt t pyesim: ’far karte u kujton dhe u tregon kjo drejtuese eprorve t saj n Ministri, apo edhe atyre pran Drejtoris s Shrbimit Social Shtetror n form krcnimi...!?
  Nga ana tjetr, ’far borxhi i kan kta t fundit drejtoreshs s “paepur“ q e ruajn si “lulja mos me u prek....!?“
  E gjith kjo odise, duket se i ngjan lojs s kungulleshks: “Po m dogjt, ju dogja...?!“
  Me sa duket, heshtja dhe mosreagimi nga ana e ktyre institucioneve, flet hapur pr nj konflikt t pastr interesash dhe bashkpunim – zinxhir n kto afera korruptive.
  Ndokush nga aparatikt “xhentllmen“ mund t’a justifikoj kt heshtje t gjat deri n memecri duke thn: “...mirpo ktu cnohet edhe shteti...“
  A thua vrtet se titullarve t ktyre institucioneve u “vjen keq“ edhe ather kur preket imazhi i shtetit nga punonjs t korruptuar q e prfaqsojn at, veanrisht kur ata vihen prball akuzave publike pr shprdorim detyre apo edhe korrupsion...!? sht mndjelehtsi apo naivitet?! Nuk e di ’far mund t jet....
  Por me sa dim, n do vend t bots, ka nj praktik t njohur brenda kornizave ligjore dhe hapsirave t demokracis, n rast se nj person, cilidoqoft ky, President apo Kryeministr, deputet apo kryebashkiak, drejtor apo edhe nj nnpuns i thjesht, pr sa koh nuk respekton ligjet e shtetit t cilin ai prfaqson dhe i shkel ato n mnyr flagrante e t qllimshme, duhet t prgjigjet para ligjit.
  Duke abuzuar dhe shprdoruar detyrn n emr t shtetit, ai n kt rast e humbet t drejtn pr t’u prfaqsuar, pr t folur dhe pr t’u mbrojtur po n emr t shtetit.
  Sepse shteti nuk ka nevoj pr “avokatin“ e shkelsve t ligjit. N kt rast, cilido q shkel ligjin duhet t prballet me t dhe t prgjigjet n mnyr individuale, por asnjher dhe n asnj rast n emr t shtetit, sepse shteti dhe institucionet e tij jan t shejnta, t paprekshme.
  Vet shteti, sht nj nocion juridik i s drejts, ku para tij qndron do qytetar i barabart prball ligjit... Ndaj, askush nuk ka t drejt t’a cnoj shtetin dhe ligjet q ai ka.
  N kt rast, shteti duhet ti tregoj vendin abuzuesve t tij, sepse duke vepruar me forcn e ligjit, imazhi i shtetit asnjher nuk prbaltet, por pastrohet; autoriteti i tij forcohet dhe rritet, ai lartsohet edhe m shum.

  Z. Kryeministr!

  Edhe pse personalisht un mbart me vete nota t larta skeptike pr shkak t “shurdhris“ dhe “memecris“ absurde t institucioneve prgjegjse prball rasteve dhe abuzimeve n Shtpin e Fmijs “Zyber Hallulli“, marr kurajon T’ju bj me dije, se institucionet e Foshnjave, t Shtpive t Fmijve dhe institucionet e tjera sociale, sot vuajn nj gangren t rnd pr shkak t nj korrupsioni galopant. N kt korrupsion, me nyje dhe degzime t nndheshme sht prfshir nj rrjet i gjr individsh, si sht edhe rasti i drejtueses aktuale n shtpis s Fmijs “Zyber Hallulli“.
  Si prfaqsues i Shoqris Civile, si drejtues i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar dhe nj ish – fmij i rritur jetim q kam provuar n kurriz abuzimet e m t rriturve qysh n fmijrin time, kam t drejtn morale dhe ligjore t’ju drejtohem Juve si kryeministr i ktij vendi, me krkesn e vetme dhe modeste pr t vn pak drejtsi mbi ata fmij, t cilt fati i ka mnjanuar vemas t vuajn pozicionin e pafavorshm social.
  Mendoj se avokati m i mir pr jetimt, duhet t bheni ju zoti kryeministr!
  Ka ardhur koha, q kta engjj t pafajshm t mos lihen m pr asnj ast n duar t disa djajve q luajn rolin e Mama Dhis me kecat, ashtu si n prrallat e fmijve.
  Emrimi n krye t institucioneve sociale me fmijt n nevoj t personave t till si sht edhe rasti i drejtueses aktuale n shtpin e fmijs “Zyber Hallulli“, sht si ti varsh ujkut n qaf mlit e qingjit. Kjo sht e pafalshme!
  Jan ende t freskta pr cilindo, skenat e dhunshme dhe tepr tronditse t transmetuara 2 muaj m par nga rrjetet televizive botrore t CNN-it, ku shfaqej dukshm dhuna e egr fizike e ushtruar mbi fmijt n nj institucion t jetimores n Maltya t Turqis lindore. 20 nga 40 fmij jetim t ktij institucioni, u konstatuan nga ekspertiza mjeko – ligjore se ata ishin t trauamtizuar dhe me shnja t rnda dhune n trup, t cilt m pas u sistemuan n nj mjedis t veant pr t’ju nnshtruar nj terapie intensive pr rehabilitimin psikosocial.
  Vet Ministri aktual i Shndetsis turke, z. Rexhep Agdad, pati kurajon dhe e pranoi nj fakt t till, duke urdhruar shkarkimin e menjhershm t 5 grave punonjse t cilat u kapn n flagranc dhe u arrestuan nga policia lokale e ktij qyteti pr t’u prballuar me drejtsin.
  Skandalet, dshmit dhe provat q flasin pr abuzimet n jetimoren e “Zyber Hallullit“, por edhe n disa shtpi e fmije dhe t foshnjave n mbar vendin, na bjn t mendojm se nuk jemi shum larg realitetit dhe faktit t cilit i’u referuam.
  sht e papranueshme q nj shoqri si kjo e jona, e cila aspiron t integrohet n familjen e madhe evropiane, t mbaj t fshehur brenda vetes nj dhun t till.
  Kur dhuna dhe abuzimi u adresohet krijesave m t pafajshme dhe m t pambrojtura, athere prgjegjsia e shtetit dhe e shoqris duhet t jet edhe m e madhe.
  Ndaj z. Kryeministr, ju drejtohem me kt letr t hapur me premtimin se jam i gatshm t’ju v n dispozicion fakte konkrete, prova shkresore, dokumentare dhe filmike, q flasin pr nj korrupsionin t thell n kto institucione, nj plag e madhe kjo q i ka shkaktuar shtetit ton dme t konsiderueshme n politikat sociale, por edhe nj imazh t cnuar prball institucioneve dhe partnerve tan ndrkombtar.
  I bindur n sensin Tuaj pozitiv, shpresoj pr nj vmendje m t madhe rreth ksaj shtje kaq t ndjeshme.
  Jam i gatshm q n nj moment kur Ju do ta gjykoni t arsyeshme, t realizojm edhe nj takim pr t diskutuar rreth ktij problemi madhor pr shtetin, por edhe pr shoqrin shqiptare n prgjithsi.

  Shkrimi sht botuar n gazetat “Koha Jon“, “Ballkan“, “55“ dhe “ABC“

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17

  “HUMANIZM” I STISUR PREJ CINIZMIT…


  Nga ILIR UMANI
  Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  Mungesa e mjekut, rrezikon jetimt

  Foshnja jetime me emrin Briseida Serjani, nuk arriti dot t’i mbijetonte gjndjes s rnd shndetsore pr shkak t nj temperature t lart. Ajo ka dhn shpirt n spitalin rajonal t Vlors 15 minuta pasi kishte mbrritur n urgjenc. Mjekt nuk patn mundsi t bnin asgj pr t’a rikthyer n jet, sepse kjo foshnj i’u dorzua atyre pr ndihm mjeksore nga personeli i jetimores n gradn m t rnd shndetsore.
  Ky ishte versioni q u prua si lajm n nj artikull gazete koht e fundit nga nj e prditshme, e cila shoqrohej me nj titull rrnqeths: “Mungon mjeku, vdes foshnja n jetimore...“
  Shtat muaj m par, vdes nj tjetr foshnje n kt institucion. Drejtuesit e shtpis s foshnjs dhe ato t Shrbimit Social Shtetror n Tiran nga i cili varet ky institucion, e argumentuan kt rast si nj precedent i pashmangshm, pr shkak t lindjes s fmijs me keqdeformim npr gjymtyr, t cils i ishin atrofizuar.
  Srish, pak jav m par, nj tjetr foshnje 10 muajshe n kt shtpi fmije shtrohet me urgjenc n gjendje shum t rnd, me rrezik pr jetn. N tetorin e vitit t kaluar, 15 fmij n kt shtpi foshnje helmohen keqas nga ushqimi. Ata shtrohen t gjith n spital n gjendje t rnd. Ka patur t tjera raste n Sarand, Elbasan, Shkodr, apo edhe n Tiran, ku 3 vjet m par djali jetim i shtpis s fmijs “Zyber Hallulli“, 12 vjeari David Hna u mbyt n Liqenin Artificial t Tirans dhe askush nuk mbajti prgjegjsi.
  Nj vit m par, “Genti i Pallatit t Sportit”, (kshtu njihej n t gjith Shkodrn jetimi adoleshent Gentian Klosi), u kthye n simbol t dhimbjes pr t gjith bashkqytetart e tij shkodran. Gentiani u gjet nj mngjes t ftoht dimri i braktisur n vetmin e tij, n nj dhom, duke u prplitur nga krizat. Ai vdes nga nj apendicit akut, pa i’u dhn asnj ndihm shndetsore.
  Fmij jetim t pafajshm q enden mes jets dhe vdekjes. Ata shpesh rrezikojn dhe kan humbur jetn nga pakujdesia, indiferenca dhe mungesa e theksuar e prgjegjsis n detyrn q ushtron personeli, i cili punon e merret do dit me ta….
  Por me sa duket raste t tilla jan br t zakonshme. Ato kan ndodhur dhe do t ndodhin edhe n t ardhmen, sepse n kto institucione nuk ka as mjek dhe as ndihmsmjek. Harrohet. Injorohet fakti se kta fmij jan ndryshe nga bashkmoshatart e tjer, pr shkak t emocioneve negative dhe traumave q prballin n jetn e tyre t prditshme. Sepse ata kan nevoj pr mjekun, psikologun, sociologun, edukatorin, metodistin, instruktorin, sanitaren, kuzhinieren, etj. Ndaj edhe kto institucione duhet t konsiderohen dhe trajtohen si qndra speciale…


  Dikur ka qn m mir


  Historikisht, q n periudhn e Mbretit Zog, para dhe pas - lirimit t vendit, Streha Vorfnore q m pas u kthyen n disa t tilla si shtpi fmije apo shtpi foshnje, gjat regjimit komunist kan patur nj kapacitet prej 300 fmij. Ato kan funksionuar n mnyrn m t organizuar.
  Kan patur nj tradit t shklqyer pr nga mnyra se si ishin organizuar e funksiononin, sepse ofroheshin shrbime sociale dhe psikoedukative t standarteve cilsore. do ast manifestohej nj dashuri dhe prkushtim i madh e vetmohues nga nj armat e madhe punonjsish t kualifikuar. Kto shtpi u kthyen n vatra t ngrohta familjare dhe edukimi. Andej ku kan dal breza t tr fmijsh, t cilt jan integruar n rrjedhat normale t shoqris shqiptare. Kjo ndodhte sepse edhe punonjsi m i thjesht dinte t ndrtonte raporte t mira prind – fmij. T gjith shqetsoheshin dhe merreshin edhe me shndetin e tyre, mbase duke u qndruar edhe natn te koka, nse dikush kishte nj koll apo temperatur. Secili prej tyre e ndjente prgjegjsin e detyrs, por m s shumti at prindrore. Kto shtpi fmije arritn dhe u kthyen n modele shembullore edhe pr shum familje shqiptare, fal puns s prkushtuar e pasionante t t gjith personelit edukativ e pedagogjik q punonte aty.
  Do t mbeten shum t dashur dhe mbreslns n memorien e mijra jetimve an e mban vendit, figura t tilla t shquara edukatorsh dhe arsimtarsh, si Persa Grabova, Kristina Kumi, Evanthi Ciko, Aneta Shuteriqi, Ramazan Fuga, Elsa Mitrushi, Vangjel Pulla, Kostando Gadina, Haxhire Xhama, Mumtaz Hafizi, Silva Mazi, Nezaqet Hicka, Lumturi Xhani, Ollga Gusho, Figali Beja, Xhevdet Hyka, Nafije Dino, Sherife Sula, Variana Bogdani, e shum t tjer. Kta njerz me zemr t madhe, ju ofruan me bujari ktyre fmijve dashurin e munguar t nns, dhimbshurin dhe ngrohtsin prindrore.

  T bsh “Show” me Jetimt, njsoj sikur bn mkat…


  Pas viteve ’90-t, si kudo n t gjith Shqiprin, u shkatrruan edhe kto qndra q rritn dhe nxorrn n jet breza t tr jetimsh, midis tyre edhe figura shum t njohura dhe me vler pr shoqrin shqiptare, si Serafin Fanko, Kadri Roshi, Anton Qesari, Ema Qazimi, Eno Koo, Bejkush Bire, Mark Topallaj, Kio Fotiadhi, Sami Meollari, Lek Sokoli, Ferhat Cakaj, Astrit Kalenja, Petraq Qafzezi, Fadil Zeqiri, Neki Lezha, Thoma Murzaku, Ramiz Aranitasi, Sknder Ibrahimi, Zoica Haxho, Petrit Muzaku, Siri Sulejmani, Shyqyri Sako, etj.
  Prej afro 15 vjetsh t tranzicionit t vshtir, kto shtpi fmije e humbn trsisht funksionin q kishin patur qysh nga koha kur ishin ngritur. U shkatrrua infrastruktura dhe u ul n nivelin zero shrbimi psiko-social e pedagogjik.
  Ato u konsideruan tashm si qndra t mshirs dhe t sadakas, ku si pr ironi t fatit, nuk kan munguar dhe nuk mungojn edhe “improvizimet“ e sforcuara komiko - teatrore t tipit “Sho“, me pasoja direkte ndaj fmijve t jetimoreve dhe me xhonglime prgjegjsish mbi hallkat m t ulta t zinxhirit institucional.
  Mjerisht kto “Show”, kan shrbyer si kopertur (fasad) pr t mbuluar realitetin e dhimbshm, ku prej vitesh drejtuesit m t lart t Shrbimit Social Shtetror kan shkarkuar prgjegjsit mbi vartsit, t cilt i kan larguar nga puna n raste skandalesh pr t shmangur prgjegjsin nga vetja dhe duke dal gjithnj t palagur… E megjithat, ata q riskojn dhe humbin jetn jan jetimt.


  Udhkryq, braktisje dhe harres…


  Fmijt q jetojn n jetimore q n moshn 14 vje, sapo dalin nga dyert e ktyre institucioneve mbeten n udhkryq, pa shkoll, pa streh, pa profesion, pa familje, pa mbshtetje sociale, pa status, pa integrim, duke u br kontigjenti m vulnerabl i krimit dhe nj pjes e lakmueshme pr organizatat kriminale.
  Asnj qeveri nuk e mori serozisht politikn sociale t ksaj shtrese, duke minimizuar edhe numrin e fmijve q rriteshin n kto institucione, thjesht dhe pr t vetmen arsye pr t mos i patur barr mbi kurriz.
  Por nuk mjafton vetm kaq. Shkohet deri atje, q n emr t modernizimit t jets s ktyre institucioneve dhe parimeve humane q pasqyrohen qartsisht nga preambula e dt. 20.nntor.1989 mbi Konventn e OKB-s pr t Drejtat e Fmijve, dikush t hedh iden e mbylljes s Shtpive t Fmijs, ndrkoh q ato ekzistueset me pak investim, mund t prshtaten n modele rezidenciale t tipit “Fshati SOS“, pasi ka nevoja t ngutshme pr strehimin dhe trajtimin e nj numri shum m t madh t fmijve jetim.

  Shrbimi social rajonal, inekzistent.

  Nj pjes e mir e familjeve shqiptare sot po prballen me ekstremin e varfris, me tragjedit e humbjes s prindrve, me shkatrrimin e familjeve t tyre, duke ln fmij jetim n do qytet e fshat t Shqipris. Zyrat Rajonale t Shrbimit Social Shtetror, vetm emrin kan t till, pasi ato nuk funksionojn dhe jan inegzistente n m t shumtn e rasteve. Kemi t bjm me nj funksionim gati t paralizuar t ktij shrbimi n zonat e thella t vendit, ku rastet e familjeve n nevoj shtohen nga dita n dit.
  Vetm n befotrofin e Vlors jetojn plot 27 fmij jetim t moshs 0 – 3 vje, me nj personel prej afro 20 vet, q do t thot se do fmij ka n dispozicion nj t rritur pr tu kujdesur.

  Abuzimet me jetimt, mkate q nuk lahen


  Shpenzimet q shteti bn pr mirrritjen e nj fmije jetim, arrijn koston e 28.000 lek n muaj. Pr nj vit kjo vler sht e barabart me 336.000 lek. Kt vler po ta shumzosh me 27 fmij q rriten n kt shtpi fmije, kapin vlern prej 9.072.000 lek n vit q shteti shpenzon pr kta fmij vetm n kt qndr, pr ushqim, veshmbathje, shndetsi, trajtim psikosocial, aktivitete, etj. Por ktu nuk llogariten fondet e veanta pr tenderat e rikonstruksionit t prvitshm t ktyre godinave, ndihmat dhe mjetet financiare t dhuruara nga donatort e huaj.
  Donacionet q jan dhn pr 15 vjet radhazi, kapin shifra marramendse. Mjerisht, ato jan keqprdorur nga individt q pretendojn se u kan shrbyer dhe u shrbejn ktyre fmijve, por q n fakt kan shprdoruar dhe vazhdojn t shprdorojn funksionin shtetror q u sht besuar.
  Jan ende t freskta pr t gjith opinionin publik shqiptar ngjarjet e ndodhura n shtpin e fmijs “Zyber Hallulli“ 1 vit m par, abuzimet skandaloze, dhuna sistematike, psikologjike dhe fizike e ushtruar tek fmijt n kt jetimore. Ato u bn publike n mnyr kurajoze nga nj ish – arsimtare q punonte aty, e cila i shihte prdit t gjitha ato ’ka ndodhnin si ditn me diell... Mirpo, sapo u qetsua situata e zhurmshme e shkaktuar nga media mbi kto skandale, kjo arsimtare do t humbiste vendin e puns n emr t “reforms“, sepse “shkeli n kallo“ jo vetm ish – drejtuesin e ksaj jetimoreje (i cili edhe kjo u largua nga detyra), por edhe ndonj funksionar n Drejtorin e Shrbimit Social Shtetror...
  Mekanizmi abuziv n institucionet e shtpive t fmijs dhe ato t foshnjave, sht nj hallk e tr zinxhirsh i pashkputur, ku ndrthuren n mnyr tepr t sofistikuar dhe precize t gjitha elementt q prbjn at q quhet “konflikt interesash“, por, q mbajn peng prej vitesh modernizimin e ktyre qndrave specifike n kurriz t fmijve jetim, t cilt presin t integrohen si t gjith bashkmoshatart e tjer.


  Ftohtsi institucionale e trisht


  Po t llogaritsh n t gjith Shqiprin, si n Sarand,Vlor, Berat, Fier, Gjirokastr, Durrs, Elbasan, Tiran, Kor, Lezh, Shkodr, egzistojn afro 26 qndra rezidenciale, ku mbi 10 Shtpi fmije jan nn juridiksionin e shtetit. Ato kan kapacitete financiare 3 – 4 her m shum se befotrofi n Vlor, q do t thot se shteti do vit shpenzon pr kto shtpi fmije disa dhjetra her m shum se vlera e prmendur m sipr. Kto shpenzime nuk jan pak pr xhepat e zbrazur t taksapaguesve t varfr shqiptar, t cilt investojn me aq bujari edhe pr kt pjes t shoqris n nevoj.
  Ndaj sht absurde dhe e papranueshme t thuash se shteti sht i varfr, nuk ka mundsi t paguaj nj mjek apo edhe ndihmsmjek pr kto shtpi fmije.
  Kjo do vazhdoj t na bj akoma q t rrezikojm ende jet t tjera fmijsh t pafajshm...
  Pra, duhet thn se parat nuk mungojn pr t menaxhuar n kushte optimale kto institucione, ku rriten kta fmij t traumatizuar dhe me probleme sociale, pa kujdes prindror. Por, mungojn praktikat menaxhuese pr mirprdorimin e fondeveve financiare q shteti v n dispozicion t ktyre institucioneve.
  Si del nga faktet dhe rastet e kohve t fundit, si edhe nga qndrimet indiferente t zyrtarve n drejtorin e Shrbimit Social Shtetror, sht e qart se kemi t bjm me nj paprgjegjshmri direkte q bie mbi ata persona q e kan patur pr detyr t kujdeseshin pr foshnjn q vdiq n rrethana absolutisht t pamotivuara.

  Pyetje q kemi t drejt t’i bjm


  Pavarsisht nga konkluzionet q do t nxjerrin autoritetet zyrtare kompetente pr zbardhjen e ksaj ngjarjeje, pamvarsisht nga prgjegjsit q do t dalin, ne kemi t drejt t shqetsohemi dhe t shtrojm disa pyetje:
  Prse n kto institucione t karakterit specifik mungon shrbimi mjeksor 24 or me mjek dhe ndihmsmjek ?! Sa kontrolle pr nj vit kalendarik jan organizuar nga ekipet e inspektimit t administrats s Shrbimit Social Shtetror, pr t par cilsin e shrbimit dhe mnyrn se si funksionojn dhe administrohen kto shtpi fmije dhe t foshnjs n mbar Shqiprin?! Si jan prdorur parat e vna n dispozicion pr mirmbajtjen dhe rikonstruksionin e ktyre godinave, dhe ’far kriteresh jan ndjekur me tenderat e organizuara pr qllimin e msiprm?! Prse shtpia e pushimit t fmijve jetim n fshatin Borsh t rrethit Sarand ka 15 vjet e braktisur dhe e shkatrruar, dhe askush nuk ka vn dor pr ta rehabilituar?! Prse nj pjes e konsiderueshme e fmijve gjat pushimeve t vers largohen me detyrim (pa plqimin e tyre) npr shtpit e t afrmve, gjoja n emr t “prshtatjes me familjen“, ndrkoh, parat q v n dispozicion shteti pr dietn ushqimore (diet q n kt periudh gati dyfishohet), nuk u jepen fmijve me vete pa u marr vesh se ku shkojn ?! Mbi ’kritere jan emruar punonjsit q shrbejn n kto institucione, ’far masash administrative dhe ligjore jan marr pr rastet e prmendura m sipr, t cilat bien ndesh me shprdorimin e detyrs?! ’far testimi sht realizuar pr t par nivelin, prgatitjen dhe aftsit profesionale t ktyre punonjsve q shrbejn n kto institucione?! Mbi ’preferenca bhet emrimi i drejtuesve dhe a kan konflikt interesash me eprort e tyre n Drejtorin e Shrbimit Social Shtetror ?! Cili sht begraundi i tyre dhe a jan t politizuar ?!
  Jan pyetur ndonjher fmijt pr mnyrn se si i’u ofrohet shrbimi, dhe a jan t knaqur me kto lloj shrbimesh?! Prse kto qndra – jetimore nuk jan transparente, por jan “bunkerizuar“ me urdhr, me qllim q personeli dhe fmijt t shmangin t gjitha kontaktet me median dhe gazetart?!
  sht e papranueshme q ngjarjet e rnda dhe t paprecedent n historin e ktyre institucioneve, si ishte vdekja e foshnjs 15 muajshe dhe nj tjetr rast i ngjashm para 7 muajsh, duke prfshir edhe helmimin masiv t fmijve, t konsiderohen si “nj zhurm e pajustifikuar mediatike...“

  Media dhe Ligji

  Media ka ’far t investigoj dhe t nxjerr n pah shum nga mangsit dhe t metat serioze q vihen re n kto shtpi fmije dhe foshnjash. Jan t meta q vijn pr shkak t keqmenaxhimit dhe bunkerizimit t tyre, paaftsis t disa drejtuesve burokrat n Drejtorin Shrbimit Social Shtetror, t cilt veprimtarin e tyre aspak profesionale e kan t bazuar mbi mediokritetin, inkompetencn, militantizmin dhe servilizmin.
  Shtpit e fmijve nuk jan vetm institucione t rndsishme sociale, por m s shumti, jan tempuj t shenjt t kreativitetit human, jan familjet e prjetshme t jetimve, vatra t ngrohta edukimi dhe msimi pr mirrritjen dhe integrimin e tyre.
  Tashm, duhet q prvese t realizohet nj reform e plot dhe reale pr ringritjen e ktyre institucioneve me kapacitetet e duhuara bashkkohore e logjistike, profesionale dhe intelektuale t personelit q shrben aty, ka ardhur koha q Kontrolli i Lart i Shtetit s bashku me organin e Prokuroris, t bj nj investigim t detajuar, me shum kujdes e profesionalizm. Ky kontroll, duhet t shtrihet qysh n vitet ’90-t e deri tani. Jam i bindur se ktu do t filloj ndryshimi, duke vn para prgjegjsis t gjith ata q kan shkelur ligjin dhe kan prfituar n mnyr abuzive dhe t paligjshme n kurriz t ktyre fmijve.
  N krye t Shrbimit Social Shtetror, t ktij dikasteri shum t rndsishm dhe delikat, ku prpunohen politika n ndihm t njerzve n nevoj, ku hartohen strategji kombtare pr zbutjen e varfris dhe q vrtet prfituesit (shtresat n nevoj) presin q t’i prekin nga afr rezultatet e ktyre politikave, qndrojn ende njerz q nuk kan asnj lloj kontributi, porse jan t aft t moralizojn dhe trumbetojn me zell e hipokrizi “humanizmin“ e tyre t stisur prej cinizmit.
  Shtpit e fmijs, jan dhe duhet t konsiderohen vatra t vrteta familjare, t larmishme n llojin e tyre. Si do familje shqiptare, edhe aty duhet t zhvillohet nj jet normale, ku t rriten dhe edukohen fmij, ku t prgatitet nj embrion i ardhshm dhe i shndetshm pr shoqrin.
  Prgjegjsia prindrore n kt institucion duhet t jet e nj niveli shum t lart e cilsor, pasi aty trajtohen dhe rriten fmij me probleme t shumta e specifike. Kjo prgjegjsi prindrore bie jo vetm mbi personelin e shrbimit, por m s shumti mbi institucionet qndrore sociale t shtetit. Ndaj edhe neni 215 i Kodit t familjes ”Pr prgjegjsin prindrore” citon: “Prgjegjsia prindrore prfshin trsin e t drejtave dhe detyrave q kan pr qllim t sigurojn mirqnien emocionale, sociale dhe materiale t fmijs, duke u kujdesur pr t, duke mbajtur raporte vetjake me t, duke i siguruar atij mirrritjen, edukimin, arsimimin, prfaqsimin ligjor dhe Administrativ t pasurive t tij...“.
  N rastin konkret, kemi t bjm me keqprdorimin e ktij atributi q parashikon ligji, sepse konstatohet nga ana e punonjsve t institucionit t jetimores n Vlor, si edhe t drejtuesve q mbulojn kt institucion n Tiran, pran Drejtoris s Shrbimit Social Shtetror, nj paprgjeshmri n prmbushjen e detyrave pr trajtimin, edukimin dhe mirrritjen e fmijve jetim.
  N kt rast neni 228, i Kodit t Familjes parashikon “Heqjen e prgjegjsis prindrore”.
  N gjykimin tim, duke krkuar vmendjen dhe mirkuptimin e Ministrit t Puns dhe t shtjeve Sociale, nga ana tjetr vjen natyrshm si nj imperativ i kohs, ristrukturimi i nj pjese n dikasterin qndror t Drejtoris s Shrbimit Social Shtetror. sht ky dikaster i cili mban prgjegjsi direkte pr t gjitha veprimet dhe mosveprimet q kan sjell pr pasoj ato skandale. Me t drejt media e shkruar dhe ajo vizive i ka cilsuar si t tilla episodet e ndodhura n shtpit e fmijs dhe t foshnjs n mbar vendin gjat ktyre viteve t tranzicionit.
  Por, do t ishte e padrejt dhe aspak etike, nse do t paragjykonim n t gjith kt histori, at pjes t mir dhe t shndosh t nnpunsve t thjesht specialistsh t devotshm, t cilt meritojn respektin dhe mirnjohjen pr kontributin e tyre njerzor, ndershmrin, kompetencn profesionale dhe humanizmin shmbullor n detyrn q kryejn. Ka ardhur koha q secili t mbaj prgjegjsit q i takojn.


  * Botohet i plot nga origjinali, pa asnj ndryshim.
  Pjes t ktij shkrimi, jan pasqyruar n t prditshmet “Korrieri“ dhe “Integrimi“. Ndrhyrjet, titujt dhe nntitujt redaksional n kto gazeta, nuk prfaqsojn domosdoshmrisht mendimin e autorit. Shkrimi sht botuar i plot n revistn „Integrim“, Botim i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimv Shqiptar.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KTHIMI I NJ DASHURIE T HUMBUR...

  Andi, humbja e pamerituar e nj dashurie.

  Nga ILIR UMANI
  Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  Ai sht nj djal i ndrojtur, trheqs, i sinqert dhe tepr i edukuar. Flet shum pak dhe vetm dgjon, si pr t t thn me kt gjest se dika krkon t msoj prej teje.
  Gjat gjith kohs q bisedon me t, thuajse vetm hesht, ashtu si mund t heshti nj nxns i mir prpara msuesit, ose nj fmij i bindur para prindit t tij.
  Duket se rrethanat q e solln n jet at djal, peripecit dhe “dallgt” q i’a trazuan fmijrin qysh n ditt e para t jets, kan mikluar tek ai instiktin e t qnit njeri paqsor, racional dhe tolerant me cilindo q do t kishte t bnte me t.
  Por gjithsesi, ai sht tepr i dashur dhe miqsor, por edhe vzhgues i vmendshm me bashkbiseduesin. Kjo bn q t’a duash dhe t ndjesh edhe dhimbje pr fatin q ka patur, edhe respektin ndaj nj djali dinjitoz si ai.
  Quhet Andi Xhelili dhe sht 23 vje. sht student i vitit t II-t n Universitetin e Tirans. Studion pr anglisht n Fakultetin e Gjuhve t Huaja.
  N t vrtet mbiemri i Andit ka qn “Seferi”. Kt mbiemr ai e trashgoi nga dy prindr biologjik q kurr nuk mundi t’i njoh gjat gjith jets s tij.
  Mund t thuhet se ardhja e tij n kt jet ka qn krejt aksidentale, nga dy njerz q nuk mundn t gzonin frytin e dashuris s tyre pr shkak t menduris s kohs q jetonim.
  Prindrit biologjik, nna Beharja dhe babai i tij Kujtimi, athere ishin dy t rinj 18 – vjear, maturant t nj shkolle t mesme n qytetin e Krujs.
  Ishte qershori i vitit l980 kur dy t rinjt e dashuruar, pas shum takimesh t “fshehta” i kishin thn “po” dashuris s tyre t brisht e t pastr, e cila kurr nuk mund t’i onte n altarin martesor.
  Befas, gjithka do t shkatrrohej n mnyrn m t paimagjinueshme dhe t pamshirshme.
  Prindrit e dy t rinjve t dashuruar n at koh, kishin shpallur armiqsi pr shkak t nj gjakmarrjeje. Nj dram e re q lindi mes ktyre familjeve, por q do t’i kushtonte shum Behares dhe Kujtimit me nj ndarje tragjike.
  T rinjt nuk do t takoheshin m kurr me njri – tjetrin, duke ln n mes nj ndrr t bukur, t parealizuar, me shum kujtime nga vitet e tyre m t bukura t shkolls, por dhe nj “mal” me brenga e gzime, dhimbje edhe lot...
  Asgj nuk mund t’a toleronte kt konflikt mes dy familjeve q tashm kishin hyr n gjak. As lott dhe prgjrimet e dy t rinjve q krkonin nga familjet e tyre t shuhej kjo gjakmarrje. As lutjet q prsriteshin pa fund pr hir t dashuris s tyre. As foshnja n barkun e Behares q pritej t vinte n jet pas tre muajsh, nuk mund t’a shuante kt konflikt t hapur.
  Gjakmarrja duhej shpaguar me ’fardolloj mimi, edhe pse ndshkoheshin ata q nuk ishin aspak fajtor. Madje absurdi i ksaj padrejtsie i kalonte caqet, prderisa ajo prekte dhe ndshkonte nj krijes q pritej t vinte n jet.
  N kto rrethana, prindrit ushtronin presion t vazhdueshm mbi Beharen, adoleshenten e pafajshme 18 – vjeare. Nj presion q ajo t’a dshtonte fmijn pr t larguar kt “turp t madh” i cili kishte “damkosur” t gjith familjen dhe fisin.
  Shpesh her ajo krcnohej nga fisi dhe familja se edhe nse do t’a lindte fmijn, do ta dorzonin n Befotrof jasht vullnetit dhe dshirs s saj si nn. Pastaj do ta martonin me nj djal nga nj tjetr familje, duke varrosur kshtu njher e prgjithmon kt histori, ndoshta t vetmen dashuri t vrtet n jetn e saj.
  N prpjekje pr t prballuar opinionin e egr konservator dhe provincial t kohs, ajo bri t pamundurn pr t’i njohur foshnjs atsin, gj t ciln arriti t’a realizoj, por q nuk mundi t’i rezistoj presionit t familjes pr ta mbajtur pran Andin e vogl, foshnjn e porsalindur.
  E ndodhur n udhkryq, m n fund Beharja detyrohet t’a dorzoj fmijn n Befotrofin e Shkodrs, duke ln pas nj pjes t trupit t saj, dhe duke marr me vete peshn e nj dhimbjeje t madhe, t nj ndshkimi dhe prbuzjeje t pamerituar...


  Tregon Vjollca, motra adoptive e Andit.

  Vjollca Xhelili, motra adoptive e Andit tregon se nna saj Zyraja, nj grua fisnike dhe bujare, edhe pse kishte tet fmij, krkonte me do kusht t mbante n shtpin e saj edhe nj fmij jetim nga Befotrofi i Shkodrs.
  Familja jon n Shkodr, - tregon Vjollca, - prbhej nga l0 vet. Nna, babai dhe fmijt, q ishin gjashte motra dhe dy vellezr.
  Hyqmetja, Fatmira, Vaideja dhe Vjollca kishin mbaruar pr msuesi. Vllai i tyre Ndriimi, kishte mbaruar ekonomikun, kurse motra tjetr Baftjarja kishte prfunduar studimet pr mjeke laborante. Ndrsa Flutura dhe Gzimi kishin mbaruar inxhinierin mekanike. T gjith kishin prfunduar shkollat e larta dhe kishin dal n pun.
  Mirpo Gzimi, nj nga vellezrit, ishte zhdukur nga Shiroka pr n Mal t Zi pa ln asnj gjurm. Ai nuk u kthye m kurr n at shtpi dhe nuk u b asnjher i gjall...
  Ka qn viti l982. Shteti, por edhe familja Xhelili, Gzimin e konsideronin t humbur. Nna dhe babai e vuanin edhe m shum humbjen e tij. Pas dy vjetsh, nga meraku i madh, babai vdes. Me vdekjen e tij dhimbja n kt familje u b edhe m e madhe.
  Nn Zyraja besonte shum te zoti dhe gjithmon shpresonte se nj dit ajo do t’a gjente t birin. Sa her q dilte n qytet me vajzat, ajo kalonte nga jetimorja dhe shpesh u thoshte: “Ah moj bija, a nuk e marrim nj fmij nga befotrofi se mbase m lehtsohet ndopak dhimbja pr Gzimin...?!”
  M bnte prshtypje ky mendim i saj, - vazhdon rrfimin e saj Vjollca, - dhe thosha me vete: si ka mundsi, kjo grua me 8 fmij t ket n mendje nj gj t till? N fillim m’u duk dika pr t qeshur, por kur ajo e prsriste shpesh kt gj, vendosa t mos i’a prish dhe i them: po mir moj nan, tani q po afrojn edhe festat e Vitit t Ri, shkojm e po e marrim nj fmij pr ta mbajtur ca koh n shtpin ton.
  Ditn e par kur shkuam n befotrof, takuam drejtoreshn. Asaj i bm t ditur krkesn ton pr t na e dhn nj fmij dhe pr ta mbajtur ca dit pr festat e vitit t Ri. Mua rastsisht m shkuan syt tek nj femij tre vjear. Ishte tepr trheqs dhe i them nns: Ja, marrim kt fmijn q po loz ktu. Nna i’a nguli syt fmijs, dhe me intuitn e pagabuar q mund t ket vetm nj nn si ajo, m thot: ky fmij sht i smur moj bij. Nuk e shikon si i’a kan mbuluar fytyrn bulzat e djerss? I’u afrua dhe po ja fshinte djerst me nj shami. - Kt fmij do t’a marrim dhe do ta mjekojm n shtpin ton, - kmbnguli nna.
  M pas, firmosm marrjen e fmijs n dorzim sipas procedurave q kishte drejtoria e Befotrofit dhe menjher thrrasim mjeken pediatre, zonjn Rexhina Preka, e cila pasi e viziton, konstaton se fmija kishte marr nj bronkopneumoni t rnd. N kto kushte, mjekja pediatre i caktoi kurn me antibiotik dhe mamaja filloi ta trajtonte fmijn me ushqim special gjat gjith atyre ditve. Edhe pse lejen pr t’a mbajtur kt fmij n shtpin ton e kishim t kufizuar, mamaja shkonte shpesh n drejtorin e Befotrofit pr t’a shtyr afatin sa m shum q t ishte e mundur.
  Ishte fund i vitit l984. Ato dit t para t janarit t vitit l985, bnte nj i ftoht i madh dhe t gjitha zonat e veriut ishin bllokuar nga dbora dhe moti i keq. Pr kt arsye fmija nuk mund t dilte nga shtpia sepse gjndja e tij do t rndohej edhe m shum.
  Fmija me emrin Andi Seferi qndroi n shtpin ton plot tre muaj dhe gjendja e tij u prmirsua shum drejt nj shrimi t plot.
  Prezenca e Andit t vogl n shtpin ton, ndryshoi shum gjra. N radh t par ai na ndryshoi atmosfern e rnduar q kishte pllakosur familjen ton nga humbja e vllait por edhe nga vdekja e babait.
  Tashm ai ishte br pjes e familjes son dhe mamaja e kishte t vshtir ta largonte nga vetja.
  Ditt e para, - tregon Vjollca, - kur motrat vinin pr t par maman befasoheshin me prezencn e fmijs s vogl dhe e pyesnin se i kujt ishte ky fmij.
  Mamaja bnte shaka dhe u thoshte se sht fmija imit, vllait ton beqar. Dhe ato me humorin karakteristik shkodran i’a kthenin: “Po kur mort viin, sillni edhe lopn…”.


  Zyra Xhelili, nna e dyt e Andit.


  Nn Zyraja, kjo grua e dhimbsur dhe me zemr t madhe, sht me origjin turke.
  N nj mosh tepr t re, n vitet e paralirimit, ajo e l familjen e saj n Turqi dhe emigron e vetme n Shqipri. N fillim vendoset n Tiran, ku edhe martohet me Sherif Xhelilin, nj jurist i kohs se Zogut, me t cilin lindi plot tet fmij. Si nj familje e prekur nga regjimi komunist nga ana e t shoqit, kjo familje transferohet n Shkodr. Vshtirsit e jets dhe t qenit jabanxhi n nj vend t huaj, duket se e kishin br shum t ndjeshme dhe t but natyrn e ksaj gruaje me zemr t madhe.
  Bujarin, kujdesin, dashurin dhe prkushtimin e t cils nuk e ndjen vetm tet fmijt q ajo i rriti me shum mund e sakrifica, por i ndjeu edhe Andi i vogl, fmija jetim i cili shum shpejt do t fitonte zemrn e ksaj gruaje fisnike.
  Nn Zyraja, q nga dita e par kur e njohu Andin, voglushin e jetimores, nuk do ta ndante m kurr nga fmijt e saj. Tashm, Andi kishte vendin e tij n familjen Xhelili.
  Nn Zyraja do t ndiqte hap pas hapi ecurin fmijs duke u interesuar do dit n Befotrof, duke par nga afr t gjitha kushtet e jetess. N m t shumtn e rasteve voglushi jetonte n shtpin e nn Zyras, dhe natyrshm ai u b pjes e pandar ksaj familjeje kaq t dashur. T gjith fmijt e Zyras, duke e par Andin si “pikn e dobt” t nns s tyre, e konsideronin tashm si vllain e tyre m t vogl.
  Njher Nn Zyraja u smur dhe zuri shtratin. E kishin zn ethet dhe rnkonte nga dhimbjet dhe temperatura e lart duke shfryr nn z: “..e zeza, do vdes…”.
  Andi i vogl e kishte dgjuar kt shprehje dhe nisi ta marr me t mir Nn Zyran duke i thn: “ Jo nna, jo, nuk do vdessh..! Po vdiqe ti, do vdes edhe un me ty….”
  Kjo e kishte prekur shum Nn Zyran, e cila nuk mundi t’i mbante dot lott.
  Vjollca, motra adoptive e Andit, tregon momentin kur Andi mbushi 6 vje dhe do t shkonte n klasn e par. Me kmbnguljen tone, - thot ajo,- e rregjistruam n shkolln e muziks “Prenk Jakova”. Por udia m e madhe pr ne ishte kur Andi nisi t msonte t shkruante emrin e tij.
  Nj dit, msuesi i klass s par Mustafai, vjen n shtpin ton dhe na tregon nj fletore t detyrave t klass t Andit.
  N kapakun e ksaj fletoreje ishte shkruar nga dora e tij ky emr: Andi Xhelili.
  - Nuk e kuptoj, - vazhdoi msuesi, - n rregjistr ky djal figuron me mbiemrin “Seferi”, ndrsa n t gjitha fletoret e klass, ai shkruan mbiemrin tuaj, “Xhelili”.
  - Ai fmij ju do shum t gjithve, prse nuk e birsoni...!?, - guxoi t shkonte m tej gjat biseds msuesi. Pr nj ast, ne q ndodheshim aty, shtangm...
  N t vrtet birsimin e Andit e dshironte prej kohsh Nn Zyraja. E dshironte qysh ditn e par kur ajo e mori n jetimore. Por ajo druhej se mos cnohej “biografia” e fmijs, pasi familja e saj shikohej me nj tjetr sy...
  Pas viteve ’90 - t, familja Xhelili u tranferua n Tiran.
  Nn Zyraja e mori me vete edhe Andin, i cili sapo kishte prfunduar klasn e tet me nota t shklqyera. Kur Andi mbushi l5 vje, ajo i nisi t gjitha proedurat pr birsimin e tij pran Komitetit Shqiptar t Birsimit. Kto procedura u prfunduan me sukses dhe tashm Andi figuron si biri i Nn Zyras, gruas q e deshi dhe bri kaq shum pr kt fmij. Me shpenzimet e saj, ajo mundi t’a regjistroj Andin n shkolln turke “Mehmet Akif Kolej”.
  Mirpo Andi studioi aty vetm dy vitet e para dhe transferohet n shkolln e mesme te gjuhve t huaja “Asim Vokshi”, sepse pagesa n kt shkoll private u shtrenjtua dhe Nn Zyraja nuk mundi m t’a prballonte at pages.
  Vitet e fundit, gjendja shndetsore e Nn Zyrs u rndua s teprmi. Disa dit prpara se t ndrronte jet, ajo u la fmijve t saj nj porosi t veant:
  “Ma kini kujdes djalin e vogl Andin. Ta doni m shum se e keni dashur tani q jam gjall....”
  Vdekja e Nn Zyras ishte nj humbje e madhe pr t gjith familjen Xhelili.
  Por ai q e ndjeu m shum kt humbje, ishte Andi, i vogli jetim q gjeti tek kjo grua fisnike dashurin e humbur t prindrve q e lindn dhe q s’mundi t’i njoh kurr ata.  Epilog...

  Qysh kur u shprnguln nga Shkodra n vitin l992, Andi s bashku me Vjollcn, motrn adoptive, jetojn n Tiran, n nj shtpi t improvizuar me dy dhoma t vogla n ambientet e ish – “Shkolls s Lir”, n Rrugn “Ali Demi”.
  Vjollca Xhelili punon si edukatore n kopshtin Nr. 22 n kryeqytet. Ajo sht nj nga “motrat” q i sht prkushtuar m shum Andit, pasi sht m pak e ngarkuar se motrat dhe vllezrit e tjer.
  Edhe pse sht n prag t pensionit, ajo kurr nuk u martua. Ndoshta, nga q nuk pati koh t mendonte pr kt moment t rndsishm q dokush e konsideron si t till krijimin e nj tjetr familjeje t re. N gjith kto vite, ajo i’u prkushtua me dashurin e nj motre t vrtet vllait t saj adoptiv.
  Pas Nn Zyras, Vjollca sht personi q i ka qndruar m pran Andit. Ajo ka ndjekur nga afr t gjitha stadet e jets s tij. Qysh nga momenti kur e njohu n Befotrofin e Shkodrs dhe deri tani q Andi i ka mbushur 23 vje, ajo i ka shrbyer atij si nj nn dhe motr e vrtet. Ajo i kryen t gjitha shrbimet duke e lar dhe hekurosur, i gatuan dhe kujdeset pr veshjen dhe paraqitjen e jashtme t tij. Gjithmon kshtu sht kujdesur q kur Andi ishte i vogl. E msonte dhe e prgatiste pr n shkoll, e ushqente dhe e argtonte tek lodrat e qytetit, e shoqronte pr n shfaqjet e teatrit dhe t kinemas. Ajo ndiqte hap pas hapi t gjitha ndryshimet e tij dhe shikonte se si rritej ky fmij n syt e saj, n syt e t gjith njerzve q e rrethonin plot dashuri. Dhe ajo gzohej, gzohej pamas kur shikonte se si mundte t’i falte kaq shum dashuri Andit t vogl. T gjitha kto ajo i kujton me shum nostalgji.
  Vjollca flet me nj pasion t zjarrt pr vllan e saj adoptiv. Ajo flet me nj dashuri kaq t madhe, saq do vlla do t ishte krenar pr nj motr si ajo.
  Nga dshira e madhe pr t treguar shum gjra pr vllan e saj, ajo nuk nguron t tregoj edhe nj “sekret” t vogl t Andit. Sot, ai sht i fejuar. Vajza q ka “rrmbyer” zemrn e tij, sht n nj fakultet me Andin. Atje u njohn dhe u dashuruan bashk.
  Por historia e dashuris s tyre, ndryshon shum nga ajo e prindrve t vrtet t Andit.
  Kjo e fundit, tashm sht e fashitur... I prket nj t shkuare t largt q ndoshta s’do t kthehet m kurr...


  Shkrimi sht botuar n revistn “Integrim”, periodike, informative-social-kulturore, botim i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar.

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  EVANTHI CIKO, “NNA” E 268 FMIJVE JETIM

  Nga ILIR UMANI
  Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  Edhe pse i ka ln pas t 89 vitet e jets s saj, ende vazhdon t gzoj nj pleqri t mbar, nj shndet t admirueshm.
  Duket se natyra sht treguar shum bujare dhe e ka privilegjuar pamas kt grua t mir.
  Sot, Evanthi Ciko demonstron nj pamje t prsosur fizike, q padyshim edhe m t moshuarit e som do t’a kishte vrtet zili.
  T gjith banort e lagjes n rrugn “Sami Frashri” t Tirans s Re e njohin mir at grua. do mngjes, pa zbardhur mir, del nga apartamenti i saj ku banon n pallatin me Nr. 26, q ndodhet n afrsi t Shkolls s mesme t Prgjithshme “P.Nini Luarasi”.
  Me hapa t ngadalt dhe t leht, nis t marr drejtimin nga Kodrat e Liqenit Artificial.
  sht nj ritual i prditshm q Evanthi Ciko, gruaja 89 - vjeare e kryen pr afro katr dekada me radh, q nga koha kur doli n pension si Drejtoresh n Shtpin e Fmijs “8 – Nntori” n kryeqytet. (Sot, kjo shtpi mban emrin e nj bamirsi klerik: “Zyber Hallulli”).
  Kt ritual, ndoshta kurr s’ka ndrmend t’a ndrpresi, - “deri sa t jem me kmb e me duar”, - si thot ajo.
  Evanthia kujton ditt e para t daljes n pension. Ishte viti l970.
  -Kan qn ditt m t vshtira t jets s sime, - tregon ajo. - Athere, mbaj mend q shkova tek mjeku dhe i thash se ’far duhet t bja tani !? Bra nj seri analizash t cilat m doln mir. Nuk isha msuar t bja jet sedentare dhe pa asnj lloj aktiviteti… Ndaj srish i hapa pun vetes dhe u aktivizova me problemet organizative q kishin lagjet dhe blloqet n at koh.
  Kan kaluar 38 vjet q nga ajo koh, dhe Evanthia daljen e saj do mngjes n Kodrat e Liqenit Artificial e konsideron si nj sport t mndjes dhe fizikut, nj domosdoshmri pa t ciln ajo nuk mund t shtyj as edhe nj dit t vetme. Nuk ndjehet aspak e zhgnjyer, sepse frytet e ksaj lvizjeje t prditshme i ka t prekshme, ndaj dhe sht n formn m t mir t saj… Pr kt, ndjehet tepr e knaqur dhe e shprblyer nga jeta.
  S bashku me shoqen e saj t fmijris q nga shkolla fillore, Hamide Bardhi, shtisin pr afro 2 or do dit duke bashkbiseduar dhe sjell n kujtes episode dhe momentet m t bukura t jets s tyre.
  Ish - nxnse n Institutin Femror “Nna Mbretresh” n vitin l940, ajo prfundon shklqyeshm msimet dhe emrohet msuese n shkolln “Naim Frashri”, n Tiran. Athere Evanthia ishte vetm 20 vjee. Ishte nj vajz e brisht dhe pak e ndrojtur. Pasioni i saj i vetm q nga fmijria e saj e hershme ishte pr t’u br msuese. Nj ndrr tashm q do t bhej realitet.
  Bija e Grigor Zoraqit dhe e motra e kompozitorit t njohur Nikolla Zoraqi, ajo vinte nga nj familje intelektuale dhe tepr e respektuar, e njohur q n at koh. Fakti se i prkiste nj familjeje intelektuale dhe me tradita t shklqyera, duket se kishte ndikuar ndjeshm n karakterin dhe personalitetin e saj. Kjo e bnte edhe m t kompletuar, por edhe m t dashur portretin e ksaj edukatoreje t talentuar e t palodhur.
  Profesioni i msuesis, Evanthi Cikon do t’a obligonte pr t’iu prkushtuar m shum puns me fmijt dhe nxnsit e saj. Edhe pse tepr e re n mosh pr rolin q ajo luante, shum shpejt Evanthia do t fitonte zemrat e atyre fmijve q shikonin tek msuesja e tyre modelin e nj edukatoreje dhe nne shmbullore.
  Por duket se puna si msuese nuk mjaftonte pr t mbushur kohn t ciln ajo e monte shum. Pr kt arsye, ajo do t angazhohej edhe n Radio – Tirana si spikere, pr t prezantuar programet e orve t mbrmjes nga viti l941 – l945.
  Athere Evanthia ishte vetm 25 vjee kur u njoh me profesor Mihal Ciko, i cili n at koh ishte shef i kulturs n Radio – Tirana, por q shum shpejt do t fitonte zemrn e tij…
  Profesor Mihali kishte studiuar n konservatorin “Xhuzepe Verdi”, n Milano t Italis. Ai ishte i pari kngtar lirik n “Bariton”.
  Kontakti i par me profesor Mihalin, e m pas njohja nga afr me t, bri q ata t lidheshin aq shum me njri-tjetrin pr t finalizuar m pas jetn bashkshortore drejt nj martese t sigurt. Kjo do t’i bnte t dy t rinjt e dashuruar t asaj kohe iftin m t lumtur n pun dhe n jet.
  Fryt i ksaj dashurie t pastr dhe t sinqert, do t jen m pas dy fmijt e mrekullueshm, Zhani Ciko, Dirigjent – Maestro, nj personalitet i shquar i artit Shqiptar dhe nj figur shum e dashur pr publikun shqiptar, n diaspor dhe m gjr. Fmija e dyt sht vajza e saj Keti Ciko, nj merceolloge e talentuar q sot ndodhet n Austri me familjen e saj.
  Tepr e preferuar nga dashamirsit dhe miqt e shumt q e rrethonin, por dhe e knaqur nga familja q ajo kishte krijuar, Evanthi Ciko dukej se ndjente brenda qnies s saj si nn dhe msuese se kishte plot rezerva dashurie dhe humanizmi. Cilsi kto pr t cilat kishin shum nevoj ata fmij q kurr nuk e kishin ndjer nga afr dashurin dhe ngrohtsin prindrore.
  Dhe ata q kishin m shum nevoj se askush tjetr pr kt dashuri dhe humanizm t ksaj gruaje me zemr t madhe, ishin fmijt e Shtpis s Fmijs n kryeqytet, t cilt q n ditn e par kur Evanthi Ciko filloi punn si drejtoresh n kt Shtpi Fmije, e thrritn me emrin “Nn”.
  Ishte nj barr jo fort e leht pr t, sepse ndryshonte e gjith metodika ku kishte punuar m par si msuese dhe drejtuese n disa shkolla t kryeqytetit, si n shkolln “Ismail Qemali”, “Luigj Gurakuqi”, “Vasil Shanto”, etj, por edhe si inspektore n Seksionin e Arsimit.
  - Pas nj eksperience t gjat n arsim, prisja t emrohesha me pun pran Institutit Pedagogjik, pr t mbyllur edhe pes vitet e fundit t karierrs time. Por n fakt nuk ndodhi kshtu.
  Ishte muaji gusht i vitit l965, kur m thrrasin n Seksionin e Arsimit, n Komitetin Ekzekutiv t asaj kohe. M komunikuan emrimin tim si drejtoresh n Shtpin e Fmijes “ 8 – Nntori”. Q n ditn e par kur u paraqita n kt Shtpi Fmije, - kujton Evanthia, drejtori i ktij institucioni i cili po m dorzonte detyrn, m bri prezantimin me personelin dhe m tregonte ambientet e godins e cila sapo ishte lyer me boj nj ngjyrshe.
  N kt Shtpi Fmije ishin plot 268 fmij. Kta fmij ishin t moshave nga 7 vje e deri n l7, l8, edhe 20 vje. Kta t fundit, konsideroheshin si fmij t prapambetur. Gjja e par q m ra n sy dhe m bri prshtypje ishte se ata ishin veshur t gjith njlloj; me koka t qethur zero dhe tepr t ndrojtur, madje dhe t trembur. N syt dhe fytyrat e tyre shikoje nj trishtim, por edhe nj egrsi q shprehej nga nj paknaqsi a dika q edhe vet s’mund t’a kuptoja at ast. Ishte njlloj ndjenje frike dhe paknaqsie q s’dihej se nga u buronte, por q nuk e pata t vshtir t kuptoja se ajo pr t ciln ata kishin m shum nevoj, ishte dashura dhe ngrohtsia q u mungonte nga t qenit fmij pa prindr, pa familje dhe pa kujdes prindror.
  Kjo ishte prshtypja e par q mu krijua. Kjo prshtypje u prforcua edhe m shum kur mbi tavolinn e zyrs s drejtoris gjeta nj list emrore me 30 emra fmijsh t cilt konsideroheshin si “problematik”. Mbi at list qndronte edhe nj shufr e gjat, e cila nuk ishte e vetmja, sepse posht tavolins me t ciln ndshkoheshin kta fmij kishte plot t tilla.
  Ato shufra, riga dhe vizore i mbanin t gjith edukatort npr klasa, t cilat pas dy ditve u’a mblodha dhe i’a dhash punonjses s lavanteris pr t’i hedhur n zjarr. Me ardhjen time si drejtoresh e re n kt Shtpi Fmije, t gjith kalamajt u ’organizuan dhe prshprisnin mes njri – tjetrit se nuk do ta anin m kokn nga drejtoresha e re. Ishte nj situat q m bnte t ndjehesha shum keq… Ditt e para shpesh pyesja veten: - “A do t’ia dal mban ksaj pune, apo do t turprohem tani n fund t karrierrs!?”.
  M kujtohet rasti me Dashamirin dhe tre fmij t tjer. Edukatorja e grupit mi sjell kta fmij n zyrn time pr t’ju br vrejtje, dhe tepr e revoltuar m thot se kta fmij kishin br pis rrobat e nderura q sapo ishin lar nga punonjset e lavanteris. Ata prisnin q un t’i ndshkoja, t’i rrihja me rrig. Instiktivisht fmijt ngrinin dorn lart pr t’u mbrojtur. Por n t vrtet nuk ndodhi kshtu. Un u fola me t mir dhe u thash: - “nuk u vjen keq pr teta Sherifen dhe teta Pandorn q jan lodhur pr t’i lar ato rrobe!? Po pr ujin dhe sapunin q jan harxhuar!? Si mendoni, t’a largojm nga puna teta Sherifen dhe teta Pandorn...!?”
  Fmijt u befasuan nga sjellja ime. U prekn dhe me lot n sy m than: “ Na fal drejtoresh, t lutem mos e largo nga puna teta Sherifen dhe teta Pandorn. Ato i kemi shum xhan. Edhe ty t kemi xhan….”
  N nj nga ato ditt e para, nga lodhja dhe shqetsimi i puns m filloi nj dhimbje koke q bri t vinte urgjenca dhe t m onin n spital. Fmijt ishin tepr t shqetsuar.
  M pas, dgjoja nga goja e fmijve q flisnin me njri – tjetrit: “Mos e bj kt pun t keqe, se smuret drejtoresha....”
  Nuk e mendoja se do t ishte kaq e vshtir puna me kta fmij. Pr nj cast, e ndjeja veten t pafuqishme pr t ndryshuar kt situat q pr mua nuk ishte aspak normale.
  Por, nj z m buronte s brndshmi, m vinte si nj apel q i bhej ndrgjegjes time se: “kta fmij kan nevoj m shum se kurr sot”.
  Athere mbodha veten dhe mora kurajo q kt pun do ta bja patjetr. Mblodha t gjith personelin dhe i thash se duhej ndryshuar do gj n kt Shtpi Fmije. Ky ndryshim, u thash kolegve, do t vinte s pari nga ne. Kta fmij nuk kan asgj m pak se fmijt tan; ata jan si gjith t tjert, prandaj t gjith ne duhet t punojm me prkushtim q ata t mos e ndjejn vetn se jan ndryshe nga fmijt e tjer. Kta fmij nuk kan nn dhe bab, as motr e vlla, as familje. Ata na kan ne. Ne jemi prindrit e tyre. Q nga ai moment, un nuk e konsideroja m veten si nna e dy fmijve t mi, Zhanit dhe Ketit, por nna 268 fmijv.
  N kt familje t madhe duhej patjetr nj nn me zemr t madhe. Un kurr nuk u kisha thn fmijve t mi : “t keqen e t’u bfsha”, sepse kam qen nj nn me autoritet. Atyre fmijve u’a thosha, madje me shum dashuri e dhembshuri. Mendova q t’i bja fmijt pr vete. Edhe me ata fmij q konsideroheshin t “vshtir” si ishin Dashamiri, Margarita, Ardiani, Tonini, Edija, apo ndonj tjetr, munda t punoja shum dhe t’i bja t gjith pr vete. I angazhoja me punt e familjes s madhe. U eln grupet e rrobaqepsis, t gatimit, t qepjes dhe hekurosjes s rrobave, t puns s dors, grupi i zdrukthtaris. Vet fmijt e rritur i riparonin orendit e shtpis. Munda t organizoja grupet e puns me fmijt e rritur, t cilt do t kishin nn kujdesin e tyre ata m t vegjlit.
  U ndrrua mnyja e ushqimit. U hoq aji kinez q u jepej do dit fmijve dhe dy her n jav gatuhej byrek, pastio, sallatra me ullinj. do dit gatuhej mblsira dhe hahej fruta. Caktohej do dit nj fmij derzhurn n kuzhin pr t par si gatuhej. Madje, at dit ai gatuante dika t veant pr tavolinn e tij. Filluam t organizonim edhe festimin e ditlindjeve.
  Dhomat e fjetjes dhe ato t studimit u lyen nga e para me bojra ngjyrash t ndryshme, me synimin q t krijohej nj ambient sa m i ngoht dhe familjar.
  T gjith fmijt ishin prqndruar n Shkolln “Labinoti”, ku do klas kishte nga 40 fmij t shtpis s fmijs. Kishin t njjtn veshje dhe me koka t qethura. N kto rrethana ata ndjeheshin t veuar nga pjesa tjetr e fmijve. Pr kt arsye bisedova me drejtorin arsimore t rrethit q kta fmij t shprndaheshin n tre shkolla t lagjes, si ishin shkollat “Labinoti”, “Mihal Grameno” dhe shkolla “Kosova”. U mendua q n kto shkolla t ishin tre deri n katr vet pr do klas, t przier edhe me fmijt e tjer q vinin nga familjet e kryeqytetit. Fmijt nuk mund t’i drgonim tani e tutje n rresht pr n shkoll, por grupe – grupe, ashtu si shkonin t gjith fmijt e tjer. Ditn e par kur e eksperimentova vajtjen e fmijve ve e ve n shkoll, pata kundrshtim nga kolegt e mi dhe personeli. Ata kishin frik se mos vall fmijt do t largoheshin npr qytet dhe nuk do t frekuentonin shkolln. N ditt e para e shikoja nga larg vajtjen e tyre n!
  shkoll. Ishte hera e par q kta fmij do t shkonin n shkoll pa rresht dhe me edukatore n krye. Mirpo kshtu i’a dola mban. Djemve nuk u qethej m koka zero, por u linim pak flok. T gjith fmijt visheshin me rroba t ndryshme nga njri – tjetri, pr t krijuar prshtypjen e nj familjeje t gzuar dhe plot armoni, me nj jet krejt normale. Kur prfundonin shkolln 8-vjeare, interesohesha pr t gjith t’ju nxirrja bursat m t mira. Interesohesha t merrnin nj zanat, deri sa t sistemoheshin n pun dhe t krijonin familje.
  N shum raste kam qen e pranishme n dasmat e tyre, n gzimet familjare q ata kan patur, dhe pr kt un ndjehem shum e lumtur, sepse e konsideroj veten me shum fat.
  sht nj privilegj i madh t jesh “nna e 268 fmijve”. Me pjesn m t madhe prej tyre edhe sot kam kontakte.
  I kam ndjekur n t gjitha stadet e jets, ashtu si bn prindi pr fmijn, shpesh her duke mbajtur edhe korrespondenc t rregullt. Shum prej tyre sot jan nna dhe baballar, gjyshe dhe gjyshr t mir. Ata m kujtojn me shum mirnjohje e respekt dhe kurr nuk m harrojn….”.


  Tashm, kjo grua q mban mbi shpin 89 vite t jets s saj, me at buzeqeshje karakteristike e thinja t arta n kok q i japin pamjen e nj nne brilante, ende nuk mund t lirohet leht nga emocionet q i sjellin kujtimet e nj jete t tr. Nj jet e mbarsura plot kujtime, dashuri e prkushtim ndaj atyre fmijve q fati i tyre i keq bri q t mos ishin si gjith t tjert, por q gjithnj e thrritn at me emrin “Nn”.
  Pr rolin dhe kontributin e muar t Evanthi Cikos, aktorja e mirnjohur Tinka Kurti, “Artiste e Popullit”, ka prjetsuar dhe ngritur lart figurn e saj n rolin e nns n filmin artistik shqiptar “Si gjith t tjert”.
  Ky film i kushtohet trsisht puns pasionante e t palodhur t ksaj gruaje fisnike, ksaj nne dhe edukatoreje t talentuar, por, edhe gjith drejtoreshave dhe edukatoreve q punuan me pasion e dhan gjithka nga vetja e tyre pr kta fmij.
  Padyshim, nuk kishte si t ndodhte ndryshe at dit, kur t gjith ish - fmijt jetim qen mbledhur nga t katr ant e Shqipris n nj nga ambientet e Muzeut Historik Kombtar n kryeqytet, me rastin e 85-vjetorin e Krijimit t s Pars Streh Vorfnore, pr t nderuar dhe vlersuar n shenj mirnjohje e respekti punn e palodhur t “Nns” s tyre, Drejtoreshs s prjetshme t fmijve jetim, Evanthi Ciko, “Msuese e Merituar”. Nga ILIR UMANI
  Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar


  EVANTHI CIKO,
  “NNA” E 268 FMIJVE JETIM

  Edhe pse i ka ln pas t 89 vitet e jets s saj, ende vazhdon t gzoj nj pleqri t mbar, nj shndet t admirueshm.
  Duket se natyra sht treguar shum bujare dhe e ka privilegjuar pamas kt grua t mir.
  Sot, Evanthi Ciko demonstron nj pamje t prsosur fizike, q padyshim edhe m t moshuarit e som do t’a kishte vrtet zili.
  T gjith banort e lagjes n rrugn “Sami Frashri” t Tirans s Re e njohin mir at grua. do mngjes, pa zbardhur mir, del nga apartamenti i saj ku banon n pallatin me Nr. 26, q ndodhet n afrsi t Shkolls s mesme t Prgjithshme “P.Nini Luarasi”.
  Me hapa t ngadalt dhe t leht, nis t marr drejtimin nga Kodrat e Liqenit Artificial.
  sht nj ritual i prditshm q Evanthi Ciko, gruaja 89 - vjeare e kryen pr afro katr dekada me radh, q nga koha kur doli n pension si Drejtoresh n Shtpin e Fmijs “8 – Nntori” n kryeqytet. (Sot, kjo shtpi mban emrin e nj bamirsi klerik: “Zyber Hallulli”).
  Kt ritual, ndoshta kurr s’ka ndrmend t’a ndrpresi, - “deri sa t jem me kmb e me duar”, - si thot ajo.
  Evanthia kujton ditt e para t daljes n pension. Ishte viti l970.
  -Kan qn ditt m t vshtira t jets s sime, - tregon ajo. - Athere, mbaj mend q shkova tek mjeku dhe i thash se ’far duhet t bja tani !? Bra nj seri analizash t cilat m doln mir. Nuk isha msuar t bja jet sedentare dhe pa asnj lloj aktiviteti… Ndaj srish i hapa pun vetes dhe u aktivizova me problemet organizative q kishin lagjet dhe blloqet n at koh.
  Kan kaluar 38 vjet q nga ajo koh, dhe Evanthia daljen e saj do mngjes n Kodrat e Liqenit Artificial e konsideron si nj sport t mndjes dhe fizikut, nj domosdoshmri pa t ciln ajo nuk mund t shtyj as edhe nj dit t vetme. Nuk ndjehet aspak e zhgnjyer, sepse frytet e ksaj lvizjeje t prditshme i ka t prekshme, ndaj dhe sht n formn m t mir t saj… Pr kt, ndjehet tepr e knaqur dhe e shprblyer nga jeta.
  S bashku me shoqen e saj t fmijris q nga shkolla fillore, Hamide Bardhi, shtisin pr afro 2 or do dit duke bashkbiseduar dhe sjell n kujtes episode dhe momentet m t bukura t jets s tyre.
  Ish - nxnse n Institutin Femror “Nna Mbretresh” n vitin l940, ajo prfundon shklqyeshm msimet dhe emrohet msuese n shkolln “Naim Frashri”, n Tiran. Athere Evanthia ishte vetm 20 vjee. Ishte nj vajz e brisht dhe pak e ndrojtur. Pasioni i saj i vetm q nga fmijria e saj e hershme ishte pr t’u br msuese. Nj ndrr tashm q do t bhej realitet.
  Bija e Grigor Zoraqit dhe e motra e kompozitorit t njohur Nikolla Zoraqi, ajo vinte nga nj familje intelektuale dhe tepr e respektuar, e njohur q n at koh. Fakti se i prkiste nj familjeje intelektuale dhe me tradita t shklqyera, duket se kishte ndikuar ndjeshm n karakterin dhe personalitetin e saj. Kjo e bnte edhe m t kompletuar, por edhe m t dashur portretin e ksaj edukatoreje t talentuar e t palodhur.
  Profesioni i msuesis, Evanthi Cikon do t’a obligonte pr t’iu prkushtuar m shum puns me fmijt dhe nxnsit e saj. Edhe pse tepr e re n mosh pr rolin q ajo luante, shum shpejt Evanthia do t fitonte zemrat e atyre fmijve q shikonin tek msuesja e tyre modelin e nj edukatoreje dhe nne shmbullore.
  Por duket se puna si msuese nuk mjaftonte pr t mbushur kohn t ciln ajo e monte shum. Pr kt arsye, ajo do t angazhohej edhe n Radio – Tirana si spikere, pr t prezantuar programet e orve t mbrmjes nga viti l941 – l945.
  Athere Evanthia ishte vetm 25 vjee kur u njoh me profesor Mihal Ciko, i cili n at koh ishte shef i kulturs n Radio – Tirana, por q shum shpejt do t fitonte zemrn e tij…
  Profesor Mihali kishte studiuar n konservatorin “Xhuzepe Verdi”, n Milano t Italis. Ai ishte i pari kngtar lirik n “Bariton”.
  Kontakti i par me profesor Mihalin, e m pas njohja nga afr me t, bri q ata t lidheshin aq shum me njri-tjetrin pr t finalizuar m pas jetn bashkshortore drejt nj martese t sigurt. Kjo do t’i bnte t dy t rinjt e dashuruar t asaj kohe iftin m t lumtur n pun dhe n jet.
  Fryt i ksaj dashurie t pastr dhe t sinqert, do t jen m pas dy fmijt e mrekullueshm, Zhani Ciko, Dirigjent – Maestro, nj personalitet i shquar i artit Shqiptar dhe nj figur shum e dashur pr publikun shqiptar, n diaspor dhe m gjr. Fmija e dyt sht vajza e saj Keti Ciko, nj merceolloge e talentuar q sot ndodhet n Austri me familjen e saj.
  Tepr e preferuar nga dashamirsit dhe miqt e shumt q e rrethonin, por dhe e knaqur nga familja q ajo kishte krijuar, Evanthi Ciko dukej se ndjente brenda qnies s saj si nn dhe msuese se kishte plot rezerva dashurie dhe humanizmi. Cilsi kto pr t cilat kishin shum nevoj ata fmij q kurr nuk e kishin ndjer nga afr dashurin dhe ngrohtsin prindrore.
  Dhe ata q kishin m shum nevoj se askush tjetr pr kt dashuri dhe humanizm t ksaj gruaje me zemr t madhe, ishin fmijt e Shtpis s Fmijs n kryeqytet, t cilt q n ditn e par kur Evanthi Ciko filloi punn si drejtoresh n kt Shtpi Fmije, e thrritn me emrin “Nn”.
  Ishte nj barr jo fort e leht pr t, sepse ndryshonte e gjith metodika ku kishte punuar m par si msuese dhe drejtuese n disa shkolla t kryeqytetit, si n shkolln “Ismail Qemali”, “Luigj Gurakuqi”, “Vasil Shanto”, etj, por edhe si inspektore n Seksionin e Arsimit.
  - Pas nj eksperience t gjat n arsim, prisja t emrohesha me pun pran Institutit Pedagogjik, pr t mbyllur edhe pes vitet e fundit t karierrs time. Por n fakt nuk ndodhi kshtu.
  Ishte muaji gusht i vitit l965, kur m thrrasin n Seksionin e Arsimit, n Komitetin Ekzekutiv t asaj kohe. M komunikuan emrimin tim si drejtoresh n Shtpin e Fmijes “ 8 – Nntori”. Q n ditn e par kur u paraqita n kt Shtpi Fmije, - kujton Evanthia, drejtori i ktij institucioni i cili po m dorzonte detyrn, m bri prezantimin me personelin dhe m tregonte ambientet e godins e cila sapo ishte lyer me boj nj ngjyrshe.
  N kt Shtpi Fmije ishin plot 268 fmij. Kta fmij ishin t moshave nga 7 vje e deri n l7, l8, edhe 20 vje. Kta t fundit, konsideroheshin si fmij t prapambetur. Gjja e par q m ra n sy dhe m bri prshtypje ishte se ata ishin veshur t gjith njlloj; me koka t qethur zero dhe tepr t ndrojtur, madje dhe t trembur. N syt dhe fytyrat e tyre shikoje nj trishtim, por edhe nj egrsi q shprehej nga nj paknaqsi a dika q edhe vet s’mund t’a kuptoja at ast. Ishte njlloj ndjenje frike dhe paknaqsie q s’dihej se nga u buronte, por q nuk e pata t vshtir t kuptoja se ajo pr t ciln ata kishin m shum nevoj, ishte dashura dhe ngrohtsia q u mungonte nga t qenit fmij pa prindr, pa familje dhe pa kujdes prindror.
  Kjo ishte prshtypja e par q mu krijua. Kjo prshtypje u prforcua edhe m shum kur mbi tavolinn e zyrs s drejtoris gjeta nj list emrore me 30 emra fmijsh t cilt konsideroheshin si “problematik”. Mbi at list qndronte edhe nj shufr e gjat, e cila nuk ishte e vetmja, sepse posht tavolins me t ciln ndshkoheshin kta fmij kishte plot t tilla.
  Ato shufra, riga dhe vizore i mbanin t gjith edukatort npr klasa, t cilat pas dy ditve u’a mblodha dhe i’a dhash punonjses s lavanteris pr t’i hedhur n zjarr. Me ardhjen time si drejtoresh e re n kt Shtpi Fmije, t gjith kalamajt u ’organizuan dhe prshprisnin mes njri – tjetrit se nuk do ta anin m kokn nga drejtoresha e re. Ishte nj situat q m bnte t ndjehesha shum keq… Ditt e para shpesh pyesja veten: - “A do t’ia dal mban ksaj pune, apo do t turprohem tani n fund t karrierrs!?”.
  M kujtohet rasti me Dashamirin dhe tre fmij t tjer. Edukatorja e grupit mi sjell kta fmij n zyrn time pr t’ju br vrejtje, dhe tepr e revoltuar m thot se kta fmij kishin br pis rrobat e nderura q sapo ishin lar nga punonjset e lavanteris. Ata prisnin q un t’i ndshkoja, t’i rrihja me rrig. Instiktivisht fmijt ngrinin dorn lart pr t’u mbrojtur. Por n t vrtet nuk ndodhi kshtu. Un u fola me t mir dhe u thash: - “nuk u vjen keq pr teta Sherifen dhe teta Pandorn q jan lodhur pr t’i lar ato rrobe!? Po pr ujin dhe sapunin q jan harxhuar!? Si mendoni, t’a largojm nga puna teta Sherifen dhe teta Pandorn...!?”
  Fmijt u befasuan nga sjellja ime. U prekn dhe me lot n sy m than: “ Na fal drejtoresh, t lutem mos e largo nga puna teta Sherifen dhe teta Pandorn. Ato i kemi shum xhan. Edhe ty t kemi xhan….”
  N nj nga ato ditt e para, nga lodhja dhe shqetsimi i puns m filloi nj dhimbje koke q bri t vinte urgjenca dhe t m onin n spital. Fmijt ishin tepr t shqetsuar.
  M pas, dgjoja nga goja e fmijve q flisnin me njri – tjetrit: “Mos e bj kt pun t keqe, se smuret drejtoresha....”
  Nuk e mendoja se do t ishte kaq e vshtir puna me kta fmij. Pr nj cast, e ndjeja veten t pafuqishme pr t ndryshuar kt situat q pr mua nuk ishte aspak normale.
  Por, nj z m buronte s brndshmi, m vinte si nj apel q i bhej ndrgjegjes time se: “kta fmij kan nevoj m shum se kurr sot”.
  Athere mbodha veten dhe mora kurajo q kt pun do ta bja patjetr. Mblodha t gjith personelin dhe i thash se duhej ndryshuar do gj n kt Shtpi Fmije. Ky ndryshim, u thash kolegve, do t vinte s pari nga ne. Kta fmij nuk kan asgj m pak se fmijt tan; ata jan si gjith t tjert, prandaj t gjith ne duhet t punojm me prkushtim q ata t mos e ndjejn vetn se jan ndryshe nga fmijt e tjer. Kta fmij nuk kan nn dhe bab, as motr e vlla, as familje. Ata na kan ne. Ne jemi prindrit e tyre. Q nga ai moment, un nuk e konsideroja m veten si nna e dy fmijve t mi, Zhanit dhe Ketit, por nna 268 fmijv.
  N kt familje t madhe duhej patjetr nj nn me zemr t madhe. Un kurr nuk u kisha thn fmijve t mi : “t keqen e t’u bfsha”, sepse kam qen nj nn me autoritet. Atyre fmijve u’a thosha, madje me shum dashuri e dhembshuri. Mendova q t’i bja fmijt pr vete. Edhe me ata fmij q konsideroheshin t “vshtir” si ishin Dashamiri, Margarita, Ardiani, Tonini, Edija, apo ndonj tjetr, munda t punoja shum dhe t’i bja t gjith pr vete. I angazhoja me punt e familjes s madhe. U eln grupet e rrobaqepsis, t gatimit, t qepjes dhe hekurosjes s rrobave, t puns s dors, grupi i zdrukthtaris. Vet fmijt e rritur i riparonin orendit e shtpis. Munda t organizoja grupet e puns me fmijt e rritur, t cilt do t kishin nn kujdesin e tyre ata m t vegjlit.
  U ndrrua mnyja e ushqimit. U hoq aji kinez q u jepej do dit fmijve dhe dy her n jav gatuhej byrek, pastio, sallatra me ullinj. do dit gatuhej mblsira dhe hahej fruta. Caktohej do dit nj fmij derzhurn n kuzhin pr t par si gatuhej. Madje, at dit ai gatuante dika t veant pr tavolinn e tij. Filluam t organizonim edhe festimin e ditlindjeve.
  Dhomat e fjetjes dhe ato t studimit u lyen nga e para me bojra ngjyrash t ndryshme, me synimin q t krijohej nj ambient sa m i ngoht dhe familjar.
  T gjith fmijt ishin prqndruar n Shkolln “Labinoti”, ku do klas kishte nga 40 fmij t shtpis s fmijs. Kishin t njjtn veshje dhe me koka t qethura. N kto rrethana ata ndjeheshin t veuar nga pjesa tjetr e fmijve. Pr kt arsye bisedova me drejtorin arsimore t rrethit q kta fmij t shprndaheshin n tre shkolla t lagjes, si ishin shkollat “Labinoti”, “Mihal Grameno” dhe shkolla “Kosova”. U mendua q n kto shkolla t ishin tre deri n katr vet pr do klas, t przier edhe me fmijt e tjer q vinin nga familjet e kryeqytetit. Fmijt nuk mund t’i drgonim tani e tutje n rresht pr n shkoll, por grupe – grupe, ashtu si shkonin t gjith fmijt e tjer. Ditn e par kur e eksperimentova vajtjen e fmijve ve e ve n shkoll, pata kundrshtim nga kolegt e mi dhe personeli. Ata kishin frik se mos vall fmijt do t largoheshin npr qytet dhe nuk do t frekuentonin shkolln. N ditt e para e shikoja nga larg vajtjen e tyre n!
  shkoll. Ishte hera e par q kta fmij do t shkonin n shkoll pa rresht dhe me edukatore n krye. Mirpo kshtu i’a dola mban. Djemve nuk u qethej m koka zero, por u linim pak flok. T gjith fmijt visheshin me rroba t ndryshme nga njri – tjetri, pr t krijuar prshtypjen e nj familjeje t gzuar dhe plot armoni, me nj jet krejt normale. Kur prfundonin shkolln 8-vjeare, interesohesha pr t gjith t’ju nxirrja bursat m t mira. Interesohesha t merrnin nj zanat, deri sa t sistemoheshin n pun dhe t krijonin familje.
  N shum raste kam qen e pranishme n dasmat e tyre, n gzimet familjare q ata kan patur, dhe pr kt un ndjehem shum e lumtur, sepse e konsideroj veten me shum fat.
  sht nj privilegj i madh t jesh “nna e 268 fmijve”. Me pjesn m t madhe prej tyre edhe sot kam kontakte.
  I kam ndjekur n t gjitha stadet e jets, ashtu si bn prindi pr fmijn, shpesh her duke mbajtur edhe korrespondenc t rregullt. Shum prej tyre sot jan nna dhe baballar, gjyshe dhe gjyshr t mir. Ata m kujtojn me shum mirnjohje e respekt dhe kurr nuk m harrojn….”.


  Tashm, kjo grua q mban mbi shpin 89 vite t jets s saj, me at buzeqeshje karakteristike e thinja t arta n kok q i japin pamjen e nj nne brilante, ende nuk mund t lirohet leht nga emocionet q i sjellin kujtimet e nj jete t tr. Nj jet e mbarsura plot kujtime, dashuri e prkushtim ndaj atyre fmijve q fati i tyre i keq bri q t mos ishin si gjith t tjert, por q gjithnj e thrritn at me emrin “Nn”.
  Pr rolin dhe kontributin e muar t Evanthi Cikos, aktorja e mirnjohur Tinka Kurti, “Artiste e Popullit”, ka prjetsuar dhe ngritur lart figurn e saj n rolin e nns n filmin artistik shqiptar “Si gjith t tjert”.
  Ky film i kushtohet trsisht puns pasionante e t palodhur t ksaj gruaje fisnike, ksaj nne dhe edukatoreje t talentuar, por, edhe gjith drejtoreshave dhe edukatoreve q punuan me pasion e dhan gjithka nga vetja e tyre pr kta fmij.
  Padyshim, nuk kishte si t ndodhte ndryshe at dit, kur t gjith ish - fmijt jetim qen mbledhur nga t katr ant e Shqipris n nj nga ambientet e Muzeut Historik Kombtar n kryeqytet, me rastin e 85-vjetorin e Krijimit t s Pars Streh Vorfnore, pr t nderuar dhe vlersuar n shenj mirnjohje e respekti punn e palodhur t “Nns” s tyre, Drejtoreshs s prjetshme t fmijve jetim, Evanthi Ciko, “Msuese e Merituar”.

  Instituti Kombtar i Integrimit t Jetimve Shqiptar i akordoi asaj titullin: “Simbol i Vlerave Humane”.

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  INSTITUTI KOMBTAR I INTEGRIMIT T JETIMVE SHQIPTAR PRAN 200 FMIJVE JETIM T KAVAJS

  N kuadrin e festave t fundvitit, kt fundjav, Instituti Kombtar i Integrimit t Jetimve Shqiptar, n bashkpunim me Shoqatn lokale “Bota e Jetimit” n Kavaj, organizoi n salln e Kinemas “Aleksandr Moisiu” t qytetit t Kavajs, nj aktivitet humanitar me 200 fmij jetim t ktij rrethi.

  Nj Koncert Humanitar e festiv me artist t ktij rrethi, por edhe nga Tirana, mblodhi n kt sall ata fmij q n jetn e tyre t prditshme, vuajn shum probleme dhe plag sociale. Por, q n nj dit si kjo, ata kuptuan se dikush kujtohet edhe pr ta dhe q n fund t fundit nuk jan vetm.

  Ndryshe nga hert e tjera, Instituti Kombtar i Integrimit t Jetimve Shqiptar, e prqndroi vmendjen jasht rrethinave t Tirans, pra n qytetin e Kavajs. N qytetin q ka aq shum fmij jetim dhe n nevoj, me synimin e vetm pr t trhequr vmendjen e shtetit dhe t shoqris, se problemi i jetimve nuk sht vetm Tirana, por m s shumti hallet dhe problemet e tyre ekzistojn n t gjitha qytetet, fshatrat dhe komunat e Shqipris, sidomos n ato vnde q jan larg vmendjes dhe syrit t institucioneve prgjegjse t shtetit shqiptar.

  N kt veprimtari, me fmijt jetim t rrethit t Kavajs, ishin t pranishm personalitete shtetrore dhe drejtues t Shrbimit Social Shtetror, t pushtetit lokal, nga Bashkit dhe Komunat e rrethit t Kavajs, kngtar dhe artist t grupeve artistike t rrethit, kngtar t ftuar special nga Tirana.

  Ishin t pranishm bashkshortja e Kryeministrit t vendit znj. Liri Berisha, deputetja e Kuvendit t Shqipris Lajla Pernaska, Drejtori i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimv Shqiptar, z. Ilir umani, Kryetari i Bashkis s Kavajs z. Refik Rrugja, N/Prefekti i qarkut z. Bardhyl Rexha dhe drejtori i sherbimeve sociale pran Sherbimit Social shtetror, z. Gzim Tushi.

  Kryetarja e Shoqats s Jetimv “Bota e Jetimit” Kavaj, znj. Dashurie Met’hasani, prshndeti pjesmarrjen e t pranishmve, dhe ftoi t prshndes hapjen e ksaj veprimtarie humanitare Drejtorin e Prgjithshm t KIJSH z. Ilir umani. N fjaln e tij prshndetse, z. umani vlersoi rolin dhe kontributin q japin organizatat joqeveritare n ndihm t shtresave n nevoj, veanrisht n ndihm t jetimve.

  Ai vlersoi kontributin e muar t znj. Liri Berisha si Presidente e Fondacionit t “Fmijve Shqiptar”, dhe bri apel pr t gjith ata q kan n dor t ndryshojn jetn dhe realitetin e vshtir t ktyre fmijve, q t mos hezitojn pr t dhn maksimumin e ndihms ndaj tyre.
  “Ka ardhur koha, - theksoi z. umani, - q t gjith operatort privat dhe shtetror, personat fizik dhe juridik, t tregojn nj vmendje t veant n aspektin e dimensionit social dhe human, si nj faktor shum i rndsishm pr integrimin real t ksaj kategorie. Kjo le t shrbej si nj model q ndjekin vndet e qytetruara dhe t socializuara, me qllimin e vetm q kjo shtres t integrohet but, natyrshm dhe pa dhimbje sociale.


  Mes atmosfers s gzuar festive, e mori fjaln edhe znj. Liri Berisha, e cila si nn, mjeke dhe Presidente e Fondacionit : “Fmijt Shqiptar”, u premtoi t vegjlve pa kujdes prindror jo vetm mbshtetjen e saj personale n raste emergjencash dhe smundjesh n klinikat e specializuara te huaja, por edhe mbshtetjen morale me pranin e saj fizike n gzime t tilla, q i bjn kta fmij t mos e ndjejn veten t ndryshm nga bashkmoshatart e tjer.

  Fmijt u prshndetn edhe nga Kryetari i bashkis s Kavajs z. Refik Rugja, por edhe nga N/Prefekti i qarkut z. Bardhyl Rexha, t cilt premtuan dhe garantuan fmijt jetim pjesmarrs n kt veprimtari, se pushteti lokal do t jet gjithmon i vmendshm ndaj ktyre fmijve, dhe se do t bhen t gjitha prpjekjet pr t’u mbshtetur hap pas hapi me programe sociale q bjn t mundur lehtsimin e halleve t shumta q ata kan, pr t’u integruar n komunitet.

  Atmosfera u ndez nga Koncerti i madh festiv q zgjati per afro dy or, ku me kng, valle e humor, fmijt jetim kaluan aste t gzueshme dhe shum emocionante.
  Shum emocione prcolln kngt e kngtarit t njohur Klajdi Musabelliu, i cili kishte ardhur enkas nga Tirana, pr t’i knaqur kta fmij me zrin e tij.

  Kam nj arsye m shuma, tha – kngtari etheist, Klajdi Mudabelli, q t jem i pranishm n do eveniment q organizon Instituti Kombtar i Integrimit t Jetimve shqiptar. Kam qene dhe do te jem prher i pranishm n kto

  veprimtari, pasi me fmijt jetim, m lidh dika shpirtrore, pasi un jam vet nj ish - fmij i rritur jetim, q kisha nevoj pr pranin e babait tim t munguar n jet, pasi ai m la jetim n nj mosh q kisha shum nevoj pr t.

  N fund t veprimtaris, znj. Liri Berisha, ftoi t gjith fmijt pr t br nj foto s bashku me t, dhe u dhuroi atyre edhe dhurata me rastin e festave t fundvitit, duke u premtuar se do t jet e pranishme tek ata edhe her t tjera..
  Fmijt jetim, t rrethit t Kavajs kaluan aste t gzuara plot atmosfer dhe gzim, nj dit ndryshe duke qen n qendr t vmendjes t t gjithve.

  Veprimtari t tilla, Instituti Kombtar i Integrimit t jetimv Shqiptar, do t organizoj deri n fund t vitit n disa rrethe t vendit, si n Shkodr, Kor, Tiran, Elbasan, etj, pr t treguar njherazi se shoqria shqiptare ka plot rezerva humanizmi dhe dashurie njerzore.

 14. #14
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793
  shpresojm per me shume humanizem per keta femije jetim
  Ndryshuar pr her t fundit nga Izadora : 19-01-2009 m 17:59 Arsyeja: e
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 15. #15
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464
  N Maqedoni pr fmijt jetim shqiptar banka botrore ka lshuar disa donacione si ndihm pr kta fmij, t shohim sa t aft do t jen politikant tan q t mos i ln n dor t sllavit parat dhe t investojn aty ku duhen n ardhmrin e fmijve jetim shqiptar n Maqedoni.
  Sui generis

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  NJ DETYRE MORALE…

  Nga AGIM CERGA
  - Shkrimtar-


  Kisha shkuar te kafe “Europa” q t takoja poetin e njohur Xhevahir Spahiu, por fatkeqsisht nuk arrita t’a takoj, ndaj po dilja i menduar kur dgjova q m thirri dikush. Ktheva kokn dhe pash nj fytyr t qeshur me sy q i shklqenin, q m tha:
  - Sido q t ndryshosh, un do t njoh sepse ti edhe t duash t ndryshosh nuk mund t ndryshosh. Eja ulu t pijm nj kafe.
  U ula dhe ai duke m dhn dorn m tha:
  - Un jam Ilir umani.
  - Ky sht Drejtor i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar, – shtoi shoku i tij, i ulur n t njtn tavolin.
  - Mos t shqetsova?, - vazhdoi me z t but Iliri.
  - Jo, prkundrazi, me dhe nj knaqsi t veant. Se pr mua identiteti sht nga m t rndsishmet n jet. Ve t tjerave, identiteti sht i domosdoshm pr cilindo n jet.
  Pas nj ast qetsie Iliri m tha:
  - T thirra se doja t ipja revistn ton “Integrim”. Mbase duke e lexuar do t njohsh dika m shum nga bota shpirtrore e jetimve.
  Un vura buzn n gaz:

  FOTO: - Drejtori i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar, z. Ilir umani mes fmijve jetim. 20 Maj, 2007, “Dita Kombtare n Ndihm t Jetimve”.


  - Dika un e njoh botn e fmijve jetim. Kjo ka ndodhur kur ime shoqe punonte si arsimtare n shkolln “Konferenca e Labinotit” dhe aty vinin t msonin nga “Shtpia e Fmijs”. Kshtu rasti e pruri t njihesha me disa prej tyre q vinin edhe n shtepin ton. Kshtu, mbaj mend: Vasilika Zoraqin, Vera Ademin, Anife Mejdanin, Vjollca Ramn, Elvira Diamantin, Petritin, Ilirin dhe t tjer. Kan kaluar shum vite nga ajo koh. Fmijt e shqiponjs prej kohsh jan shprndar npr bot. Tani ata jan rritur dhe kan krijuar familje, por un nuk do t’i harroj…
  Tani q po shkruaj kto rradh qndroj n studion e vogl shum larg prej jush dhe shikoj nga dritarja lulishten, vilat, pemt dhe dgjoj zhurmn e trafikut q vjen nga qyteti i madh e i bukur i Montrealit, por t gjitha kto, s bashku me t gjitha kujtimet m shuhen prpara nj fytyre t vogl, nj njomzakeje q m shikon drejt e n sy. sht Xhuliana Luli, jetimja q vdiq aksidentalisht n moshn m t njom. Fytyra e ksaj vocrrakeje, me flokt e shkurtra t krehura si djemt, ndar me viz, t vshtron n nj mnyr t till sikur don t thot: “Nuk me njeh… !? Nuk t kan treguar pr mua !? Nuk t kan thn me sa gzim luaja, si qeshja dhe sa i doja shokt e shoqet, veanrisht Ilir umanin me t cilin rrija n nj banke dhe e kisha si vlla…!?


  FOTO: - Drejtori i Prgjithshm i Institutit Kombtar t Integrimit t Jetimve Shqiptar, z. Ilir umani mes fmijve jetim t Kosovs. 20 Maj, 2006, “Dita Kombtare n Ndihm t Jetimve”.


  Ajo nuk sht m. Mbi varrin e saj t largt, diku n Sarand, shkojn e ojn lule shokt e shoqet e saj, bashkqytetar, t njohur e t panjohur q kan dgjuar pr historin e saj... Kjo sht nj dhimbje e madhe. Dhimbja e humbjes s njeriut t dashur. T gjith do t ikim nga kjo jet, por lum kush q e ln emrin t veshur me dashuri. Ti Xhuliana ja arrite ktij qllimi t madh; madje ti u ktheve n nj simbol t dashuris e t dhimbjes njerzore. Dita jote u shpall si “Dita Kombtare n Ndihm t Jetimve”, dhe kjo sht nj gj e bukur. T gjith kemi nevoj pr dashurin. Por jetimt kan 100 her m shum nevoj, sepse ata, q n foshnjrin e tyre m t largt u dogjn nga mungesa e dashuris prindrore. Ndaj sht e nevojshme, pr t mos thn e domosdoshme q shoqria t kthehet n nj shtrat t ngroht pr t dhn afrsisht dashurin e munguar ktyre fmijve. Kjo nuk sht nj LUTJE… Kjo sht nj DETYR morale e qytetare pr t gjith ne.

  Montreal, Shtator, 2009

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  Tiran/ Gjykata dnon Kryetarin e Shoqates se Jetimeve Kadri Alia.


  NE FOTO: Avokati Maksim Lio

  Avokati Maksim Lio: Kreu i Shoqats s Jetimve ka zhdukur dokumentet, gjykata e
  dnoi me 10 milion lek gjob. Zbardhet edhe skema e abuzimeve t kryetarit t
  Shoqats s Jetimve Kadri Alia me ndihmat financiare t jetimve pr 13 vjet. Ai
  kishte zhdukur dokumentacionin per te humbur gjurmet e abuzimeve.
  APELI IM ESHTE: Te gjitha Institucionet private, Ambasadat, Fondacionet, Bizneset
  dhe Institucionet shteterore, te bejne kujdes dhe te mos i besojne individeve te
  tillle donacione dhe ndihma ne emer te jetimeve, pasi Kryetari i kesaj Shoqate
  Kadri Alia, me denimin qe i dha Gjykata e rrethit Gjyqesor me nr. Vendimi 8234, date
  01.Nentor.2010, me gjobe 10.000.000 lekw pwr veprime te paligjshme, nuk ka te
  drejten morale te perfaqesoj kete shtrese delikate dhe te pambrojtur te Shoqerise.


  NE FOTO : Kadri Alia, Kryetar i Shoqates se Jetimeve, i Denuar nga Gjykata e Rrethit
  Gjyqesor Tirane.
  Jetimt, kjo kategori q pr ironi t fatit sht e braktisur jo vetm nga familja
  por edhe nga indiferenca e organeve shtetrore jetojn n kushte tejet t vshtira.
  Ata mund ti shohsh qart n udhkryqe, rrug, qoshe, apo edhe n cepa ndrtesash n
  Tirann e 2010-s, aty ku qiellgrvishtsit mbretrojn edhe n fatin e braktisur t
  fmijve, vajzave, djemve, burrave e grave jetim q tashm statusin e tyre e kan
  krejtsisht t harruar. Pas 2 vjet hetimesh, zbardhet pr her t par skandali
  me abuzimet nga vet kreu i Shoqats Kombtare t Jetimve t Shqipris Kadri Alia,
  i cili ka arritur t zhduk n mnyr t fsheht pr 13 vite me radh
  dokumentacionet financiare. N nj intervist ekskluzive ish sekretari i shoqats,
  dhe njhersh asistent avokat Maksim Lio bn publike me fakte e dokumentacione t
  gjitha provat q e kompromentojn kryetarin e shoqats z. Kadri Alia. Sipas avokatit
  Lio vetm nj dit m par kto shkelje jan konstatuar edhe nga gjykata e Tirans
  e cila e ka gjobitur kryetarin e shoqats me plot 10 milion lek. Avokati Lio ndr
  t tjera thekson faktin se me zhdukjen e dokumentacioneve financiare Kadri Alia ka
  prvetsuar dhjetra milion lek. N ditt n vazhdim do t behen publike
  materiale t tjera se si abuzohet me ndihmat n emr t jetimve shqiptar.

  - Z. Maksim, ju keni qen pjestar i Shoqats Kombtare t Jetimve ose m sakt
  sekretari i prgjithshm i saj plot 11 vjet m par, si e shihni ju shoqatn sot,
  problemet e arritjet e ksaj shoqate?

  Shoqata Kombtare e Jetimve t Shqipris hulumton n shoqrin civile n vendin
  ton por me drejtuesit aktual q ajo ka nuk e meriton at reputacion q ajo duhet
  t kishte dhe stadin e zhvillimit q duhet t kapim neve meqense jemi edhe n kto
  axhendat e pranimit t Shqipris n organizmat e pranimit n organizmat Evropian.
  Pra n kt drejtim kjo shoqat sht nj organizm q vlen shum n vendin ton,
  dhe problemet e brendshme q ajo ka vlejn pr tu par m thell si nga ana juridike
  apo legjislative, si nga ana e abuzimeve t ndryshme q kan ndodhur n kt
  shoqat. Pr kt pikrisht prgjegjsi kryesore mban kryetari aktual pr t cilin
  nuk dua t prmend se si ka ardhur n krye t ksaj shoqate, sepse sht pjes e t
  kaluars s ksaj shoqate. Po ky njeri vazhdon t jet drejtues pran ksaj shoqate
  kur statusi thot e se drejtuesi i nj shoqate mund t zgjidhet jo m shum se dy
  her n krye t shoqats. Fakti q ky person prkatsisht kryetari i shoqats
  Kombtare t Jetimve t Shqipris Kadri Alia sht edhe sot e ksaj dit n krye
  t shoqats dhe mund t marr edhe mandatin e katrt vlen pr tu studiuar mir me
  vmendje nga t gjitha organizmat, q operojn n kt drejtim. Konkretisht zoti
  Kadri Alia dje m dat 1 nntor pas shum peripecive gjyqsore gjykata ka marr nj
  vendim i cili e dnon me nj gjob pr t gjitha aktivitetet e ndryshme t
  konsideruar si shkelje.

  - Meqense ju jeni edhe asistent avokat, e prderisa that m sipr q z. Kadri Alia
  ka marr edhe postin si kryetar n form t padrejt, konkretisht sipas jush nga ana
  ligjore kush jan shkeljet q jan br?

  N konferencn e Durrsit n kryesin e Shoqats Kombtare t Shqipris u
  prpiluan flett e votimit me katr kandidatura, ditn e zgjedhjeve n konferenc u
  zhdukn kto flet votimi pr kandidaturat e zgjedhura dhe t miratuara dhe u futn
  flett e votimit me vul bosh nga kryesia e shoqats dega Fier, nj vul e vogl dhe
  ato flet u quajtn flet votimi ku secili delegat shkruante ku t donte, domethn
  gj e cila paraqet shkeljen e pastr e t paramenduar t drejtuesit t shoqats. Q
  n kt moment kur pash kto shkelje kam dhn dorheqjen time t parevokueshme nga
  Shoqata Kombtare e Jetimve t Shqipris. Kshtu Kadri Alia u vet zgjodh n nj
  fare mnyre nprmjet manipulimit t votave kryetar sot e ksaj dit vazhdon t jet
  n krye t shoqats. Shprehet se kemi zhdukur e kemi hequr e zhdukur gjith hajdutt
  por n krye t ktyre hajdutve kush komandon, mendoj se ka ardhur koha q ky njeri
  t quhet kryehajdut, pa dashur t fyej asknd.

  - Si e shikoni Shoqatn Kombtare t Jetimve sot, a vazhdoni t jeni n dijeni t
  problemeve, shum vite pasi ju keni dhn dorheqjen, far problemesh ka shoqata
  nn drejtimin e ktij personi q sipas jush nuk sht i duhuri ?

  Shoqata nn drejtimin e ktij personi ka humbur imazhin e saj pr t cilin sht
  krijuar, sht krijuar nj gjendje shum kaotike, propagandohet q sht shtrir
  dhe ka ego n t gjitha qytetet e tjera t vendit, por un ju garantoj me bindjen
  time t plot juridike q ky njeri i bn konferencat me 10 rrethe me njerz t cilt
  quhen beniamint e tij, madje n konferencat e tyre nga bashkpuntort e mi, nga
  shokt e mi q kam n kt shoqat m kan thn q zakonisht pr do gj votohet pa
  votim t fsheht ashtu si ka thn Kadri Alia, pra n kt drejtim ky e ka uar
  shoqatn n minus, sepse i till sht edhe intelektualiteti i tij pasi nuk ka
  arsimin prkats. Ai ka filluar punn e tij kundr q n degn e Durrsit n
  konferencn e saj t par, ku ikn intelektual mjaft t nderuar q sot jan
  avokat, inxhinier e profesor t nderuar. N kt mnyr u importua edhe vet n
  kryesin e shoqats.

  - A keni konstatuar ankesa nga vet personat q jan afr shoqats, si shprehen
  jetimt, mund t na thoni dika konkretisht?

  Ka shum nga personat q rrin n shtpin e fmijs q kur i pyesim personalisht
  far thot shoqata, na thon me dhimbje se “’t vemi n at shoqat, ne shkojm
  ankohemi n shoqat, vet kryetari na trajton sikur jemi persona n krkim sikur
  jemi njerz me precedent penal. Plus ksaj ushtron edhe dhun psikologjike ndaj
  antarve t shoqats. Madje ka arritur q gjat nj seanc gjyqsore, ka arritur te
  shprehet kundr meje dhe m ka ofenduar n mnyrn m t mundshme diskriminuese duke
  thn se ai ishte person publik dhe krkonte ndihmn e trupit gjykues sepse n sall
  ishte nj person n krkim, e ky person n krkim isha un asistent avokati q me
  cilsin e dgjuesit n kt gjyq un u habita dhe njkohsisht u befasuan t tr.
  I kam krkuar tre katr her, t bisedojm cilat jan interesat apo problemet ai nuk
  ta ofron kt por t sulmon me format nga m t ndryshmet e makinacionet. Kto jan
  pjes dhe metod e stilit t tij e ktij njeriu t paaft e ktij njeriu t
  korruptuar q n emr t korrupsionit lufton njerz q kan kontribute dhe vlera por
  n radh t par abuzon dhe shkel t drejtat e jetimve n vend pr t br
  korrupsion vet.

  - Ju po na paraqisni sot nj dokument q kompromenton z. Kadri Alia si nj person q
  abuzon me detyrn e sipas materialit q po na servirni, thuhet se jan zhdukur pr
  11 vite me radh dokumentet financiare t shoqats, ’mund t na thoni pr kt?

  Q n momentin q un u largova nga shoqata duke dhn dorheqjen time u bn
  ndryshime n shoqat e ky n at koh ishte kryetar i komanduar, q n at moment me
  cilsin e sekretarit t prgjithshm t shoqats m sht marr vula, e cila mbahej
  n do rast nga vet ky person. sht ndryshuar edhe elsi i shoqats pr ta
  mbajtur vet ai. T njjtn gj q bri n vitin 2000 me mua e ka br edhe sot duke
  e mbajtur vet vuln, madje un kam protestuar nprmjet shtypit te shkruar, edhe
  ather, pr zhdukjen e kasaforts bashk me dokumentacionin financiar t 11 viteve.
  Ky problem sht nj nga problemet thelbsore t shoqats. Dhe po t shohsh edhe
  dokumentet q ne disponojm ka nj anomali t praktikave dhe regjistrimeve kontabile
  n kt shoqat. Duke marr vodafonin, njher e nxjerr n mars njher e nxjerr n
  shtator. N momentin q sht zhdukur kasaforta apo materialet dokumentet pr kt
  ngjarje menjher duhet t vepronte krimi ekonomik t bnte bllokimin e shoqats t
  lshonte edhe nj procesverbal q sht zhdukur dokumentacioni. Pra ky njeri ka
  shkelur statusin, ka shkelur rregulloren e brendshme t ksaj shoqate ka shkelur
  gjith ata njerz q punojn n mnyr vullnetare n kt shoqat.

  - far mund t na thoni tjetr nga ana ligjore ku bazoheni juve n baz t
  dokumentacionit n baz t informacionit q keni si asistent avokat, pr shkeljet e
  kryera?

  Statusi i shoqats Kombtare t Jetimve t Shqipris ka nj klauzol ku thot q
  kjo gj sht e ligjshme dhe jo e ligjshme. Prshembull n rastin konkret ai n
  momentin q sht gjobitur nga gjykata duhet t ndrmerrte vet hapin q t linte
  kt detyr nse je person publik nuk mund t jesh me precedent penal, kjo shtje
  gjyqsore ishte padi civile nse do t ishte padi penale ather ky person duhet t
  ishte prangosur. Nuk ka m dinjitet t drejtoje t prfaqsoj prandaj i bj thirrje
  t largohet menjher t largohet q shoqats i bj thirrje gjithashtu thirrje
  gjith jetimve t bashkohen q shoqats ti kthehet dinjiteti e t jemi prsri nj
  shoqat e bashkuar e solide.

  - Sipas ligjit ku jan shkeljet n procesverbal, ku jan kryer abuzimet e cilat jan
  ato?

  Dokumentacioni me numr protokolli dat 28.02.2008 me numr nj flet sesi kryetari i
  shoqats se Jetimeve, Kadri Alia legjitimon n mnyr abuzive zhdukjen e arkivs n
  13 vite q nga viti 1994-2007. Ndrkoh q nuk jan marr masat pr t zbardhur
  zhdukjen e ktyre dokumenteve financiare. Ajo q bie n sy q t bn prshtypje pr
  zhdukjen e dokumenteve financiar pr 13 vite me radh sht fakti se n kt
  procesverbal nuk sht firma e personit prgjegjs q duhet t administronte kt
  dokumentacion person q e ka refuzuar firmn n kt procesverbal pasi ky dokument
  nuk ka qen komfort rregullave. Ky person ka qen Ruzhdi Memaja financieri. Sipas
  meje dhe ky procesverbal sht br pr t zhdukur gjurmt e abuzimeve me fondet
  financiare t ktyre 13 viteve t fundit q shoqata, biznese, kompani tregtare,
  fondacione i kan dhn si ndihma financiare shoqats s jetimve fonde t cilat
  mund t shkojn n shifrat mbi dhjetra milion lek.
  Ne vazhdim, do te bejme publike disa prej materialeve dhe dokumenat qe flasin per
  abuzimet ne kurriz te femijeve jetime, nga Kryetari i kesaj Shoqate Kadri Alia.

  Intervistoi Arta AGOLLI

Tema t Ngjashme

 1. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Pagezimi dhe Martesat Shqiptare
  Nga NoName n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2006, 03:19
 4. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 5. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •