Close
View RSS Feed

Rrustem Geci

Atdhe Geci

Vlerėsoje Postimin
Citim Postuar mė parė nga Rrustem Geci Lexo Postimin
KRUARJET E FJALĖS
Nė kraharorin tim tė pėrgjakur
krejt nė errėsirė tė shpirtit dhe tė
zemrės, u pjekėn fjalėt e shkrimit
u pjek zėri im qė dua t“ju rrėfej,
pėr poezinė qė ma dha pavarėsinė.

Ēdo shpirt i lirė ėshtė Skėnderbe
ēdo shpirt i lirė ėshtė njeri atdhé
ēdo shpirt i lirė ėshtė Zeus e Thot
ēdo shpirt i lirė ėshtė poet i vetes.

Libėr, unė jam ardhė nė jetė, pėr
pak vuajtje dhe pėr pak dhimbje,
pra, mė vjen keq pėr bimėt qė s“u
mbollėn mirė dhe nuk bėn kokėrr.

Jeta nė kėtė moshė mban fshehur
shumė gjėra, unė s“e kam pritur
se do mbetem vetėm me poezinė.
Kjo udhė ka shumė kthesa udhės
kėtė udhė kaluar e kam disa herė
udhėt e Shqipėrisė janė udha ime.

Atdhe, plaga jote mė bėn tė qajė
s“mė mjafton tė jem vetėm gjallė
tėrė jetėn kjo plagė gėrryer mė ka,
fuqisė sė tashme i kruhet zemra, i
i kruhet fjala e ndenjur dhe heshtja.

Gjaku brenda gjakut, gjakut i flet:
Ēamėri, tė dua ma shumė se ēdo
perėndi, unė edhe sikur dy lindje
t“i kisha, vetėm ty do tė kėndoja!

Atdhe Geci – Prishtinė, 06.08.2022
Fjalėt Kyēe: Asnjė Shto / Ndrysho Fjalėt Kyēe
Kategoritė
Pa Kategorizim

Komente

 1. Maska e Rrustem Geci
  Atdhe Geci

  HIMNI ĒAMĖRISĖ

  Ēamėri tokė pellazgjike
  Pallė Epiri nė lashtėsi
  Je stėrgjyshe e shqiptarėve
  Nė Dodonė e Iliri
  Gjokset tua tė pėrgjakura
  Drejt fitores nė lavdi!

  Refreni:

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin kuq e zi

  Ti je gjaku i Janinės
  Ti je dritė e Shqipėrisė
  Plagėt tua shekullore
  Ndritėn zjarrin e lirisė...
  Kėngėt tua nuk shterojnė
  N“zemrat tona tė rinisė


  Refreni...

  Ēamėri vend i bekuar
  Plot me vuajtje e histori
  Ēamėri vend i uruar
  Ngrite flamurin kuq e zi

  Ēamėri fole shqiponjash
  Brinjėt tua i ke shpatė
  Jatagan mbi fustanella
  Vendit tonė i dalim zot
  Mėmėdheu po na pret
  Gjithandej deti buēet,
  Ēamėri, e jona Ēamėriiiii!...

  Tekstin; Atdhe Geci,
  Muzikėn; Izet Kallaba,
  Soliste e Himnit:
  Ylberina I. Avdyli

  p.sh. Himni Ēamėrisė me zė gjendet
  nė Yoo Tube nė disa adresa; ikv.at


  KRYEKĖNGĖS SĖ ĒAMĖRISĖ

  Sot, mė datė 09.09.2017, kemi njė lajm shumė tė rėndėsishėm pėr kombin, e veēmas pėr Ēamėrinė. Qeveria e Republikės sė Ēamėrisė, pas zgjedhjes sė Qeverisė sė Re, pėr herė tė parė, realizon dy vepra historike:

  Kushtetutėn dhe Himnin e Republikės sė Ēamėrisė. Tė dyja kėto vepra janė realizuar pėr mrekulli e me nivel tė lartė cilėsor.

  Himni Kombėtar i Ēamėrisė ėshtė njė Kryekėngė, marsh liriko-epik – ka linjė melodike tė ėmbėl, e po aq ėshtė kumbues e evokues ndaj historisė ēame. Nė tė gjitha vargjet e himnit koncetrohen kulmet e historisė sonė, tragjedita ēame, ideali kombėtar i saj...

  Evidentohen plagėt shekullore, „Gjokset e pėrgjakura tė Nėnės Ēamėri“ qė mėkojnė kėngėn shqiptare nė kėto brigje. „Toka ēame ėshtė e bekuar dhe e uruar, – thotė himni, prandaj ajo ėshtė dritė e Shqipėrisė“.

  Poeti Atdhe Geci nė bashkėpunim me kompozitorin Izet Kallaba, solisten Ylberina I. Avdyli, dhe dy veprimtarėt kombėtarė – Bekim Bytyqin dhe Xhevdet Hajdarin – janė relizatorėt e kėtij Himni madhėshtor pėr Ēamėrinė.

  Himni Kombėtar i Ēamėrisė tė rrėmben, tė deh me atdhetarizėm,

  tė frymėzon pėr idealin e drejtėsisė dhe aspiratėn e Kombit tonė
  tė Unifikuar.

  Ėshtė kuptimplotė fakti qė kėtė himn e realizuan njė grup shqiptarėsh nga Kosova dardane, ēka do tė thotė: skaji verior i kombit tonė i kėndon skajit tjetėr jugor tė atdheut… e kjo tregon se dielli ynė etnik sot ėshtė nė zenitin e tij.

  Idajet Jahaj, shkrimtar
  Hollandė, Hagė, 09. 09. 2017  THĖRRITJET E NĖNAVE

  Ju thėrrasim kundėr heshtjes sė gjatė
  Ju thėrrasim tė dalim nga heshtja,
  ēamėt kudo jemi njė gjak. Aq sa na
  vrau lufta, aq na vrau dhe paslufta.

  Prej shpirtit e kemi tė kryengritemi:
  Janina kėrkon Greqia tė arrestohet,
  Preveza kėrkon Ēamėria tė ēlirohet
  Arta thėrret: -Bashkim me Shqipėrinė!

  Ēamėri, thuaje tė pathėnėn qė kurrė
  se ke thėnė, ēasti ėshtė tė ngritemi,
  shpirtin e ke bletė tė urtė e punėtore
  e gjakun nė trup si mjaltė tė bimė.

  Nė qypin e gjakut do tė votojmė,
  ēasti ėshtė tė ēlirohemi nga Greqia,
  mjaft kemi vuajtur e fjetur si patate!
  Ēamėria thėrret pėr liri tė ngritemi!

Trackbacks