Close
View RSS Feed

Bllogjet mė tė Fundit

Trashėgoni dhe pasuroni kulturėn shqiptare me kontributin tuaj.

  1. Windows 11 ne shqip? Ja se si


    Burimi: Windows 11 ne gjuhen shqipe

    Rifreskuar nė datėn 16-12-2021 ora 10:36 nga Poshnjari

    Fjalėt Kyēe: mesime, si te, windows Shto / Ndrysho Fjalėt Kyēe
    Kategoritė
    Kultura
  2. Pesė Shokėt

    Citim Postuar mė parė nga Ad'Anderseni Lexo Postimin
    (Alegoria e luftės pėr pushtet)

    Shumė kohė mė parė ,pėrpara se njerėzit tė krijoheshin ,pesė kafshė jetonin mbi rruzullin tokėsor. Qeni,dhelpra,lepuri,miu,dhe milingona. Ishin shokė tė mirė ,por pėr fat tė keq,sejcili prej tyre kėrkonte tė bėhej sundimtar i tokės.

    "Jam kafsha mė e fuqishme",tha qeni,"unė duhet tė jem sundimtari".

    "Ti je i fuqishėm,por unė jam mė dinake",tha dhelpra,"unė duhet tė jem sundimtari".

    "Jeni tė fuqishėm ,dhe dinakė
    ...
    Kategoritė
    Kultura
  3. Liria si sfida mė e madhe

    Kujtesa historike

    20 shkurt 1991 ėshtė njė ditė historike nė historinė e popullit shqiptar. Sot mbushen plot 30 vjet nga ajo ditė. Nė Shqipėr ka sot 30 vjeēarė qė kanė lindur nė atė ditė e nuk e pėrjetuan atė moment historik. Shqiptarėt e kujtojnė me fjalėt "dita e rrėzimit tė bustit tė Enver Hoxhės nė mes tė Tiranės". Por nė fakt, kjo nuk e pėrshkruan siē duhet atė moment historik. Nė atė moment, akti i tubimit tė njerėzve nė shesh dhe rrėzimi i bustit tė njė diktatori tė vdekur ...

    Rifreskuar nė datėn 27-02-2021 ora 11:08 nga Albo

    Kategoritė
    Demokracia , Kultura , Feja , Kombi
  4. Njė bllog personal falas pėr ēdo anėtar tė Forumit Shqiptar

    Kam kėnaqėsinė e veēantė qė tė ndaj me ju njė lajm tė mirė. Duke filluar qė sot, ēdo anėtar/e i/e regjistruar i/e Forumit Shqiptar, do tė ketė mundėsi qė tė krijojė edhe bllogun e tij/saj personal. Njė shėrbim qė ofrohet falas e pėr tė gjithė, si gjithė shėrbimet e tjera qė forumi ofron. Bile edhe rregullat e postimit nė bllogun tuaj personal janė mė tė lira se sa nė diskutimet publike tė forumit. Mėsoni mė shumė mė poshtė.

    - Ēfarė ėshtė bllogu personal?

    Le tė fillojmė ...

    Rifreskuar nė datėn 01-02-2021 ora 00:59 nga Albo

    Kategoritė
    Demokracia , Familja , Kultura , Kombi