Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-10-2007
  Vendndodhja
  ne absurdin koordinativ
  Postime
  77
  Faleminderit
  27
  19 falenderime nė 18 postime
  Miq ju falenderoj per versionet dhe mendimet e dhena deri tani.
  Shekulli XX padyshim qe ka shume ngjarje/fenomene te cilat percaktuan fytyren e tij dhe fatet e botes.Pyetja ishte per NGJARJET SOCIALE edhe pse jam i vetedijshem qe e dhe INDIVIDE apo SHPIKEJE/NOVACIONE kane mare statusin e fenomeneve me impakt te gjere ne boten qe jetojme.
  Ne listen e ngjarjeve epokale une do te rreshtoja:
  1.Revolucioni Tetorit ne Rusi (1917) qe sigurisht pati ndikim planetar;
  2.Lufta e ftohte midis dy blloqeve (demokracise perendimore dhe bllokut sovjetik)
  3.Renia e Murit te Berlinit dhe fundi botes bipolare.

 2. #22
  IN YOUR HEART Maska e A.n.n.A
  Anėtarėsuar
  18-08-2008
  Vendndodhja
  NE REALITETIN E JETES
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Revolucioni i tetorit ne Rusi qe solli ne pushtet komunismin dhe qe me vone pati nje nder rolet fondamentale ne lufte e dyte boterore


  lufta e pare dhe e dyte boterore qe ndryshuan ne menyre radikale egzistencen boterore nga ku pasoje e saj eshte krijimi i dy poleve amerike vs russi, dy superfuqite

  dhe renia e murit te berlinit qe shenoi renien e komunismit dhe ne nje fare menyre fundin e nje agonie , per ti lene vend ne shekullin XXI nje agonie te re
  MBANI CMENDURINE POR SILLUNI SI NJEREZ NORMAL

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-06-2008
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pėr mua,shekulli 20-tė do tė mbahet mend gjatė historisė pėr kėto tri ēėshtje:

  -Fitorja pėrfundimtare e shkencės,arsyes dhe e njerzores mbi obskurantizmin,injorancėn dhe fanatizmin mesjetar nė pjesen mė tė madhe tė botės sė qytetruar- Evropė,Amerikė,pjesėrisht Azi etj.

  -Vetėdijėsimi i homo-sapiensit pėr pakufizueshmėrinė e mendjes,kohės dhe hapsirės(Ajnshtajni dhe zhvillimi i shkencave tė natyres, hapsirės dhe fizikės kuantike).

  -Kapėrcimi i ndasisė sė thellė klasore skllavo-pronare,feudale nė mes njerzėve,formalizimi i tė drejtės sė votimit tė pėrgjithėshėm pėr qytetarėt e ēdo shtrese shoqėrore,gjinije,race e etnije dhe fitorja e njeriut,qytetarit mbi prejardhjen klasore e racore, qė solli fitoren e demokracisė mbi totalitarizmin,fashizmin,nacizmin dhe komunizmin.

  Freud,ndoshta nuk e kam zgjatur shumė...Shėndet!!!

 4. #24
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  nuk ka patur asnje ngjarje te rendesishme te transformoje njeriun ne menyre radikale.

  njeriu(homo sapiens sapiens)ngeli po ai qe ishte,natyrisht duke mos marre parasysh ndryshimet mjaft te vogla evolutive.

  njeriu ne thelbin e vet eshte i keq vetem luftra di te beje(nuk ka rendesi,i ben me shpata apo me avjone supersonike),ka mijera vjet qe kete ben,si dhe eliminon te ngjashmit e vet,i zhduk(qeni qenin nuk e ha,ne jemi me te keqinj se qente)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 19-08-2008 mė 09:27

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-10-2007
  Vendndodhja
  ne absurdin koordinativ
  Postime
  77
  Faleminderit
  27
  19 falenderime nė 18 postime
  Persh. Shpat.
  Per diskutim, po parashtroj nje analize alternative:
  1.Fitorja e arsyes? Po Lufta e I, Lufta e II ? Genocidet? Racizmi? Ksenofobia? Terrorizmi?? Arsyeja eshte varrosur-ka triumfuar pragmatizmi dhe egoizmi brutal.
  2. Vetedijesimi i HS per pakufishmerine e kohes, hapsires?? Kjo ka ndodhur nje shekull me pare.Ndoshta duhej thene zgjerimi hapsires se njohur nga njeriu.
  3.Fitorja e njeriut mbi prejardhjen klasore dhe e racore, fitorja e demokracise mbi totalitarizmat etj..
  Se pari demokracia si sitem fitoi mbi totalitarizmin fashist dhe komunist por...a kemi garanci qe ka triumfuar ARSYEJA MBI EGOIZMIN? Sepse totalitarizmat aty marrin rrugen, ke etja per pushtet absolut, per dominim absolut etj. Pasataj regjime totalitare ose gjysem totalitare ke ende neper bote.
  Kapercimi i dallimeve te thella klasore? Ok, Teorikisht kendveshtrimi marksist mbi ndarjet klasore eshte zevendesuar me teorine e stratifikimit social, Njeriut konsumator, punetorit aksioner.etj. Por praktikisht asnje teori, asnje sofizem, asnje ndryshim terminologjie nuk mund te ndryshoje realitetin kokforte: pranine e pabarazive ekonomike dhe sociale. Pabarazite vertet nuk jane me cilesore sepse jane sanksionuar te drejtat e barabarta! por dallimet sasiore mbeten. Edhe Fukajma te Fundi Historise dhe njeriu Fundit kete thekson. Dhe e le ta hapur ne fund problemin se a eshte demokracia si sistem nje prirje universale?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FREUD : 19-08-2008 mė 11:02 Arsyeja: korigjim

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 2. Islami Nė Trojet Iliro-shqiptare Gjatė Shekujve
  Nga Arber gerguri nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 15:01
 3. Islami ne trojet iliro-shqiptare gjate shekujve
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 24-11-2007, 09:59
 4. Kodikėt e Shqipėrisė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 14:25
 5. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •