Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Trimėria dhe vlera e saj!

    Shqiptaret e definojne trimerine si vlere e pa kundershtueshme, por a eshte ajo e tille?Ceshte trimeria per ju?Mua me duket se kjo eshte nje fjale pa ngjyre.Eshte vlere e njeriut apo cilesim i antinjeriut, eshte vlere e intelegjente apo produkt injorance, eshte tolerance apo intolerance?Lindesh trim, pra dhe une jam trim se jam shqiptar, sepse keto bjeshke ,keto kroje e brigje lindin vetem trima?Mos ndoshta ndjehesh trim pas nje reagimi qe kondicioni ta imponon?A eshte e vertet se ndonjehere ose shpesh te dekorojne per trimeri kur ti vete me ndergjegje je sjelle si me fikacaku?Ne themi se shqiptaret jane trima,por a mund te me thote kush se kush eshte popull firkacak?Pra duke e pare ne kendveshtrime te ndryshme , kjo fjale perceptohet si vlere dhe antivlere, cili eshte mendimi juaj?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 19-11-2010 mė 19:13
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Termi trim me kalimin e kohes ka evoluar, nga ai i nje personi te fuqishem dhe sy petrit dhe personit qe i mbronte me mish e me shpirt principet e ashtuquajtura si te duhurat dhe te personit kurajoz qe nuk bente kurr mbrapa kur behesh fjale per drejtesi, tani ka kaluar ne ate tipin e lagjes qe ka vene dy pare me pislliqe dhe se ndane koburen nga brezi. Ky eshte trimi i sotem shqiptar, ai qe ka dy pare e dy miq dhe qe tregona batuta gjithkohes. Atij qe ve koken ne rrezik per nje kauze te drejte i thuhet rr... K.... Ne ditet e sotme.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-08-2010
    Postime
    94
    Trim-duhet tė keshė nevojė pėr tė qenė i fortė-pėrndryshe nuk bėhesh kurrė i tillė!

  4. #4
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Trimeria eshte njefar motivi qe ka ngjashmeri me agresivitetin, te cilat jane aftesi te fituara dhe jo te lindura.
    Nuk mendoje se trimeria ka vlere aq te madhe ne pergjithsi por shqiptaret ne shekuj detyrimisht me dashje apo pa dashje jane bere trima sepse koha ne te cilen kane jetuar ka qene gjithmon nen sundimin e dikujt dhe per kete te paret e kane preceptuar trimerine si nje vlere te pakundershtueshme

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Trim te ben nevoja nese do te mbijetosh. Ne SHqiptaret gjithmone kemi luftuar per mbijetese, dhe e kemi cik te ekzagjeruar konceptin"trimeri". Na jane zhvilluar shume ndjenja e urrejtjes, mostolerances, agresivitetit, kokefortesise, instikti per ti zgjidhur kontraditat me dhune, qe shpeshhere i ngaterrojme me trimerine, deri ne ate pike sa dhe te rrahesh femren u quajtka burreri, trimeri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 20-11-2010 mė 11:22
    Feelings change - memories don't.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Tek nje rroman i Stendalit "e bardha e kuqja dhe e zeza"Andri Bejli nje ekonomat i garnizonit francez jep shembullin e tij per trimerine.Sebashku me disa ushtare te tjere vendosem te shkonim ne breg te lumit qe ndodhej jo shum prane garnizonit tone.Une mberrita i pari dhe hoqa me mundim cizmet. kembet me ishin bere plage sa nga zhuli sa nga te ftohtit e keshtu vendosa ti laja dhe ti mjekoja ato.Ne kete moment njeri perj shokeve sheh ne maje te kodres siluetat e tre muzhikeve rus.Te gjithe ja rrasen vrapit e keshu vendosa te bej dhe une, por isha zbathur dhe ne rrugen me plot cakull ishte nje tmer i vertete te vrapoje.Ne menyre te pa vetedishme therrisja shoket ,ndaloni mer ,prisni , po ku shkoni.Frika se po ngelja vetem ne fund me tmerronte.Ne garnizon lajmi kishte marre dhene dhe ne darke na theret gjenerali. Bobo thashe ,do te na denoje.Pasi foli per ate gjest te trupshem prej frikacakesh, ai pyeti, po ai qe theriste ndalni kush eshte?Te gjthe drejtuan syte nga une, desh me ra te fiket.Te lumte me tha, ky eshte shembulli i luftetarit francez, prandaj dekorojeni me medaljen e trimerise ne lufte.Nuk me besohej , sinqerisht isha me frikacaku , por ja qe te gjithe brohorisnin , Te lumte ,bravo, me perqafonin , na nderove tej etj.....
    Kush meriton te thirret trim, Rugova apo Thaci?
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anėtarėsuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Trim?
    Per cfare?!
    Une do te thosha kurajoz, i ndershem me veten e tij dhe te tjeret,i sinqerte.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,512
    Citim Postuar mė parė nga Besoja Lexo Postimin
    Trim?
    Per cfare?!
    Une do te thosha kurajoz, i ndershem me veten e tij dhe te tjeret,i sinqerte.
    Ashtu eshte Beso...Trim per ēfare?.Trim me force fizike, o trim me force shpirterore o morale?.
    Kur i jep trimeris ndershmeri o drejtesi ateher mbase behesh ose te bejne trim,ndersa pa keto mbase ke lindur trim ose i ēmendur.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    tem e bukur kjo..

    anest..

    kam pare me sy te mi kur u dogj karburanti te agipi..
    ngjarje ketu e nja 20 e ca vjet me pare..

    aty kam pare trima te vertete qe suleshin drejt zjarrit te llahtarshem..

    disa nga ata nuk i harroj.

    bashk me shum tjere dhe une hyra ne valle.. psh perpiqeshim me largu fucijat e pa ndezura.. mirpo.. keta djemt qe them.. benin cudira..

    nuk i harroj as ca biroiste ate dite qe benin sehir nga larg..
    nejse se nuk i ve faj se ishin burra te moshuar..

    mirpo disa djem sic thash... lan nam me guximn e tyre..

    zjarri ishte i tmerrshem.. 100 metra larg tij te percellonte fytyren..

    nji dit ne kanalin T dhan dokumentarin origjinal te shperthimit te puseve te naftes andej nga mallakastra..
    tregonin dhe punen heroike te naftetareve etj.. per te shuar fontanen..

    tmerr.

    mendoj se eshte ne gen trimeria por eshte dhe frut i kultures qe merr njeriu..


    ..


    azem hajdari psh.. ishte trim i lindur..

    .

  10. #10
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anėtarėsuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730
    Trimeria ne gen?!!!

    Asnjihere jo. Nuk ka cilesi morale qe te trashegohen gjenetikisht.

    Nuk ka trimeri me te madhe se ata qe besojne ne Zot dhe nuk i tremben askujt pervec atij dhe japin jeten per te drejten..qoft ne mbrojtje te atdheut, qoft ne mbrojtje te nderit..etj etj..
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  11. #11
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    une them, se lind trim mbi trima biles. Me pas, sa work out, forcon muskujt.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  12. #12
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin

    Nuk ka trimeri me te madhe se ata qe besojne ne Zot dhe nuk i tremben askujt pervec atij dhe japin jeten per te drejten....
    Mbas ketyre fjalve mendoj se askush nuk duhet te flasi, jo per gje, por do injoroj veten e vet. Bravo Meriamin.

    Dikush zuri ne goje azem hajdarin per trimeri hahahahaha

    kush ka lexuar per nje bashkekohor te Muhammedit (paqa e Zotit mbi te) Khalid Ibin Uelid. Do desha shume qe im bire te behej si ai.

  13. #13
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anėtarėsuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    per shumicen e shqiptareve trim quhet njeshi i fshatit, njeshi i qytetit, njeshi i burgut...
    njeshi ne fakt eshte me frikacaku. trim eshte ai qe nuk i bindet rregullave te fiksuara nga te tjeret.
    njeshi dhe trimi ndryshojne si nata me diten: trimi shikon punen e tij, di edhe te anashkaloj ndersa njeshi u bie njerzeve me qafe, ai eshte kriminel.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Helikranon
    Anėtarėsuar
    14-11-2010
    Postime
    359
    Trim eshte ai qe fsheh dhe mposht friken.

  15. #15
    sylar Maska e Jackie
    Anėtarėsuar
    21-10-2010
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    539
    C'lidhje ka trimeria me muskujt se po habitem nga disa?

    Trim lind ,dhe zemra ze pjesen me te madhe te nje trimi.
    Against all odds..

  16. #16
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga B.Jack Lexo Postimin
    C'lidhje ka trimeria me muskujt se po habitem nga disa?

    Trim lind ,dhe zemra ze pjesen me te madhe te nje trimi.
    Kush permendi muskujt ketu 1here? lol

    Ti Jack, B je trim?
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #17
    sylar Maska e Jackie
    Anėtarėsuar
    21-10-2010
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    539
    E tha njoni me siper qe duhet t'jesh i forte ndryshe sje trim .lol
    Against all odds..

  18. #18
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga B.Jack Lexo Postimin
    E tha njoni me siper qe duhet t'jesh i forte ndryshe sje trim .lol
    e mban mend Trimin nga Perralle nga e Kaluara, si i hidhte guret me fuqi e rrokulliseshin e prishnin te mbjellat ne fushe, per Marigone? E pe sa i forte ishte ai? Pa ate fuqi, sdo e quanin kot Trim ate.

    Trimin sot fap shtyje hidhe ne kanal, se ske ce do me trimerine, e as fuqine. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Nese armiku te ka rrethue ne nje banese ku ka dhe mjaft antare te tjere , femra e femije.Ti nuk pranon te dorzohesh, akt qe do te shpetonte jeten e te tjereve, por jo tenden.Hap zjarr e perfundimisht vdesin te gjithe.Eshte trim apo frikacak ky njeri?
    A jane trima kamikazet?
    A eshte trim Kadareja apo Qosja?
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Jozefina84
    Anėtarėsuar
    30-09-2009
    Vendndodhja
    Klinė__Kosovė
    Postime
    83
    Trimeria e tepert eshte budallek

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •