Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 80
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime

  Emri i Shqipris

  Nese me ndihmon ndokush :
  Kur eshte perdorur per here te pare emri Shqiperi nga vete ne?
  Kur eshte njohur nga te huajt per here te pare emri Shqiperi ?
  perjashto vitin 1912 .

  Faleminderit
  Ndryshuar pr her t fundit nga King_Arthur : 29-03-2008 m 09:00
  Gjergj Kastrioti org

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-02-2008
  Vendndodhja
  Diku
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Emri “Shqiperi” mendohet te kete hyre ne perdorim aty nga shekulli 17, nuk ka dokumente qe e vertetojne kete gje, nga te huajt eshte perdorur per here te pare nga Mark Tuein, ne vepren e tij “Durch das Land der “Skipetaren” dhe me e bukura qendron se nuk ka qene asnjehere ne shqiperi por eshte nje pershkrim imagjinar - Nuk e di nese mund te-te ndihmoje kjo ... Por gjithsesi une bera timen .

 3. #3
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  [/B]
  Citim Postuar m par nga Tina25 Lexo Postimin
  Emri Shqiperi mendohet te kete hyre ne perdorim aty nga shekulli 17, nuk ka dokumente qe e vertetojne kete gje, nga te huajt eshte perdorur per here te pare nga Mark Tuein, ne vepren e tij Durch das Land der Skipetaren dhe me e bukura qendron se nuk ka qene asnjehere ne shqiperi por eshte nje pershkrim imagjinar - Nuk e di nese mund te-te ndihmoje kjo ... Por gjithsesi une bera timen .
  sa per Mark Tuen faleminderit shume do mundohem te gjej ndonje te dhene rreth kesaj.
  Ndersa kur eshte perdorur per here te pare nga ne Shqiptaret nuk ka mundesi te mos kete dokumente . por thjesht duhet gjetur nje gjurme .
  Gjergj Kastrioti org

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-02-2008
  Vendndodhja
  Diku
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  http://www.shqiperia.com/kat/gj1/kid/3.html -

  Atehere nese te intereson te dish vertete me shum per Shqiperine, kliko te ky linku dhe do gjesh shume gjera interesante . Do kesh mundesi te informohesh per pyetjen tende .Respekte

 5. #5
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  tina faleminderit per linkun por eshte dika per te ardhur keq aty perdoret fjala shqiperi por nuk thote nga se ka ardhur kjo fjale dhe pse ne e quajtem veten Shqipetare .Une e kam studiuar historine e Shqiperise qe nga fillimet e saj por nuk gjej ne asnje vend te thote se kush e ka thene per here te pare kete fjale .
  Ka shume intelektuale dhe historiane ne shqiperi qe e mbajne veten te zgjuar dhe nuk ma kane shpjeguar kete gje ketu perfshire dhe Paskal Milon qe eshte historian. Kam pasur fatin te hyj dhe ne arkiven e shtetit dhe aty nuk kam gjetur asgje rreth kesaj pyetje.
  Dikush duhet ta kete perdorur kete fjale dhe ka nje arsye pse kete doja te dija une .
  Ndryshuar pr her t fundit nga King_Arthur : 03-04-2008 m 07:33
  Gjergj Kastrioti org

 6. #6
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  ok. emri SHQIPTAR eshte shume i vjeter,ka evoluar sipas regullave te shqipes nga EPIR,pra eshte shume emer i lashte.

  ps.jo me kot GJERGJ KASTRIOTI ishte princ i EPIRIT

 7. #7
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga diocleziano Lexo Postimin
  ok. emri SHQIPTAR eshte shume i vjeter,ka evoluar sipas regullave te shqipes nga EPIR,pra eshte shume emer i lashte.

  ps.jo me kot GJERGJ KASTRIOTI ishte princ i EPIRIT
  dakort kush e transformoi kete emer nga Epir ne Shqiperi ?
  Gjergj Kastrioti org

 8. #8
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga King_Arthur Lexo Postimin
  dakort kush e transformoi kete emer nga Epir ne Shqiperi ?
  populli lol,ai e transformoi..........................IPE=SHQIPE=SH QIPONJE.
  shq.......iperi=epiri
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 03-04-2008 m 07:58

 9. #9
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga diocleziano Lexo Postimin
  populli lol,ai e transformoi..........................IPE=SHQIPE=SH QIPONJE.
  shq.......iperi=epiri
  eh keshtu si e shpjegon ti lol duket e thjeshte por fakte , dokumente pasi quhemi nga popujt me te vjeter ne ballkan . si na njohen fshinjet ne me cfare emri ose bota ? mos harro se atehere ishin te ndare ne fise te ndryshme nuk ishte vetem Epiri . vertet eshte dicka shume e ngaterruar por duhet te argumentohet kjo gje e kupton dicka qe dhe historiant e Shqiperise nuk e dine te sakte kete gje ?
  Gjergj Kastrioti org

 10. #10
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga King_Arthur Lexo Postimin
  eh keshtu si e shpjegon ti lol duket e thjeshte por fakte , dokumente pasi quhemi nga popujt me te vjeter ne ballkan . si na njohen fshinjet ne me cfare emri ose bota ? mos harro se atehere ishin te ndare ne fise te ndryshme nuk ishte vetem Epiri . vertet eshte dicka shume e ngaterruar por duhet te argumentohet kjo gje e kupton dicka qe dhe historiant e Shqiperise nuk e dine te sakte kete gje ?
  ehe lol keshtu eshte.....EPIRI vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash.

  EPIRI=SHQIPERI qe eshte vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash

  quhet gjithashtu dhe SHQYPNI dhe SHQIPNI..........ne perdorim shume fjale per veten tone..............ka dhe te tjera sa te duash.

  ps.bota na njeh ALBANIA prej YLLIREVE ALBANOI qe dhe ky emer evoluon ARBANON,ARBANOI,ARBERIA.dhe eshte e natyrshme bota na njeh me emrin antik,kurse ne e quajme veten me emrin e evoluar,sepse vete gjuha jone ka evoluar,si cdo gjuhe e botes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 03-04-2008 m 08:51

 11. #11
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga diocleziano Lexo Postimin
  ehe lol keshtu eshte.....EPIRI vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash.

  EPIRI=SHQIPERI qe eshte vend ipesh/shqipesh/shqypesh/shqiponjash/shkabash/zhgabash

  quhet gjithashtu dhe SHQYPNI dhe SHQIPNI..........ne perdorim shume fjale per veten tone..............ka dhe te tjera sa te duash
  dakord nuk po them se nuk ka emertime qe thua ti po kur eshte perdorur per here te pare fjala shqiperi nga te gjithe shqiptaret dhe qe te identifikoheshim me kete emer dhe bota si na njohi me kete emer nga e degjoi kush e tha kete emer ?
  ku eshte e shkruar qe bota njeh ne ballkan nje shtet me emrin shqiperi
  Gjergj Kastrioti org

 12. #12
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  P King_Arthur dhe antart:


  Emri "Shqiperi" zevendesoi emrin e "vjeter "Arberi" (ose Arbani) ne fund te shekullit XVII, per shkak te kushteve te reja historike te krijuara ne kete periudhe. Ky emer kishte per qellim ti jepte rendesi lidhjes ndermjet emrit te vendit dhe gjuhes, e cila ne ate kohe quhej "Shqip".

  Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:

  TE GJITHA TE DREJTAT TE REZERVUARA nga DREJTORIA E SHRBIMIT T TRUPIT DIPLOMATIK
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 13. #13

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE Lexo Postimin
  P King_Arthur dhe antart:


  Emri "Shqiperi" zevendesoi emrin e "vjeter "Arberi" (ose Arbani) ne fund te shekullit XVII, per shkak te kushteve te reja historike te krijuara ne kete periudhe. Ky emer kishte per qellim ti jepte rendesi lidhjes ndermjet emrit te vendit dhe gjuhes, e cila ne ate kohe quhej "Shqip".

  Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:

  TE GJITHA TE DREJTAT TE REZERVUARA nga DREJTORIA E SHRBIMIT T TRUPIT DIPLOMATIK
  Thank u for the info clay...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 14. #14
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE Lexo Postimin

  Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:
  lol je i sigurt ti qe te dy dialektet u zhvilluan qe nga ajo kohe dhe jo shume shume me pare!!!
  e dyta,shqipe bashkekohore eshte kjo e sotmja jo ajo e 1462.
  e treta,ndoshta ka(dhe ka) shume e shume mbishkrime shqipe te vjeter se ai dokumenti i 1462.apo jo!!!

 15. #15
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga diocleziano Lexo Postimin
  lol je i sigurt ti qe te dy dialektet u zhvilluan qe nga ajo kohe dhe jo shume shume me pare!!!
  e dyta,shqipe bashkekohore eshte kjo e sotmja jo ajo e 1462.
  e treta,ndoshta ka(dhe ka) shume e shume mbishkrime shqipe te vjeter se ai dokumenti i 1462.apo jo!!!
  100% i sigurt jam.

  Ps: Shiko se nga sht marr shkrimi!
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 16. #16
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE Lexo Postimin
  100% i sigurt jam.

  Ps: Shiko se nga sht marr shkrimi!
  per sa gjera kam qene i sigurte une dhe ja kam fut p..... kot.

  ps.e di ku e ke marre,e atehere!!!!sa dokra zyrtarisht kepuste xhaxhi enver atehere dhe tani na vjen te qeshimneser do qeshim me keto te sotmet.

 17. #17
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Shkrimi si sht marr nga faqja sht postuar, nuk po t kuptoj se far je duke thn.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 18. #18
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  ok,e leme lol,jemi ne vale te ndryshme

 19. #19
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE Lexo Postimin
  P King_Arthur dhe antart:


  Emri "Shqiperi" zevendesoi emrin e "vjeter "Arberi" (ose Arbani) ne fund te shekullit XVII, per shkak te kushteve te reja historike te krijuara ne kete periudhe. Ky emer kishte per qellim ti jepte rendesi lidhjes ndermjet emrit te vendit dhe gjuhes, e cila ne ate kohe quhej "Shqip".

  Dokumenti i pare i shkruar i gjuhes bashkekohore shqipe i perket vitit 1462. Vepra e pare letrare "Meshari" (Gjon Buzuku) u botua me 1555, dhe qe nga ajo kohe gjuha shqipe eshte zhvilluar ne dy dialekte kryesore, veanerisht gjate periudhes se Rilindjes Kombetare Shqiptare:

  TE GJITHA TE DREJTAT TE REZERVUARA nga DREJTORIA E SHRBIMIT T TRUPIT DIPLOMATIK
  o Leo shume faleminderit qe i kushtove vemendje temes dhe je munduar te me ndihmosh por puna eshte ketu me pak fjale.
  1-Ti thua qe nga Arberi u be Shqiperi kush e vendosi ta bente kete ndryshim ne emer dhe qe u pranuar nga Shqiptaret(Arberit). ku eshte e shkruar e zeze mbi te bardhe qe fjala shqiperi erdhi nga kjo gje dhe qe eshte e dokumentuar ne kete vend .

  Ndersa per mesharin e dija por meshari e perdoror fjalen shqiperi ?

  Dhe te huajt nga e degjuan fjalen Shqiperi ose ku e lexuan qe na njohen me kete emer ?
  Gjergj Kastrioti org

 20. #20
  Ku ka ra prap do te bjen
  Antarsuar
  11-03-2008
  Vendndodhja
  Haracine-Shkup, ILIRIDE, Shtetet e Bashkuara te Shqipnise
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po sa e pash temen e pyeta nje person pak sa me kompetent dhe me tha keshtu:

  Kjo ka filluar qe ne kohen e SkenderBeut (Leka i Madh) kur i ka bashkuar te gjith princat shqiptare dhe ju thot: Ku jeni bre bijte e shqipes?... Nga ateher i ka mbet emri Shqipni se me para eshte quajt Arberi por meqe te huajt e kane keqkuptuar dhe nderruar ne Albani.

  Aso kohe flitej shqip, emri i gjuhes i ka mbetur nga legjenda me bariun. Nje bari futet ne foeln e shqiponjes dhe ja merr te voglen e shqiponjes dhe shqiponja e lute bariun t'ja kthej shqiponjen po nese eshte nevoja ta ben edhe ate bire te vet. Nga ketu ka mbet sepse ai behet bir i shqipes..

  Me teper s'di.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 2. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 3. Informacion i prgjithshm mbi Republikn e Shqipris
  Nga bastardi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
 4. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40
 5. Me Titizmin kunder Enverizmit
  Nga Albanino n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •