Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 122
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Urime ! e paske ne xhep dy shtetesin, mos na harro edeh neve qe te kemi perkrahur...ndonje shampanj..
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga pseudo Lexo Postimin
    Faleminderit per kurajon.
    Sinqerisht kemi shume nevoje ne keto momente.
    Kemi frike te jete negative sepse kemi degjuar se po qe pozitive ata ta thone edhe me email , vetem ne rast negative nuk ta komunikojne rezultatin, vetem me leter.
    Shpresojme si do qe te jete , nuk shikoj tjeter motiv refuzimi, vetem faktin se duke patur nje titre te sejour de tipit etudiant qenka teper invalidante , pavaresisht se ke te ardhura te mjaftueshme.
    Shpresojme derisa te shikojme me rezultatin.
    opopopo
    Me ne fun u realizua, urime, por mos na harro, shampanji na doli..lol !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anëtarësuar
    29-02-2008
    Postime
    366

    Smile

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Urime ! e paske ne xhep dy shtetesin, mos na harro edeh neve qe te kemi perkrahur...ndonje shampanj..
    Faleminderit zoti Kreksi, e vleresoj ndihmen tuaj morale dhe te me falni nqs ndonjehere kam bere qaramanen.
    Do ta festonim nqs sot nuk do isha ne pune.
    Tani mund te kthehem e qete ne shqiperi
    Tant Qu'il y a La Vie, y a De L'espoir!

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Une mendoj se duhet te jete pozitive ky paralajmrim, ama mos e humbni pasiiancen, te qendroni sa me te kujdeseshem e te prisni me gjakeftohtesi, sido qe te jete prap keni nje atedhe, asgje s'keni humbur.

    Ju uroj sukses !
    Shampanjin beje gati, erdhem ...lol !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga pseudo Lexo Postimin
    Faleminderit zoti Kreksi, e vleresoj ndihmen tuaj morale dhe te me falni nqs ndonjehere kam bere qaramanen.
    Do ta festonim nqs sot nuk do isha ne pune.
    Tani mund te kthehem e qete ne shqiperi
    Ani, rruge e mbare, pra po e lemi shampanjin, nje shishe raki, asi te mire te Skraparit...ta knaq shpirtin.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e BESIIM
    Anëtarësuar
    07-04-2009
    Vendndodhja
    France
    Postime
    309
    Citim Postuar më parë nga Jimy Lexo Postimin
    I nderuar zoti Pseodo,flm per pergjigjen por une me teper e shtrova pyetjen :A ekziston nje ligj i tille(qe nga dita qe je kerkues azili dhe deri ne momentin qe ti e fiton kete status politk)a ka mundesi qe gjate kesaj kohe duhet te paguhesh edhe nga CAF,kur je familjar me femije behet fjale,pamvaresisht se gjate kesaj kohe ke jetuar ne CADA.NJe person mbasi ka bere kerkese ne CAF ka perfituar nje shume te hollash.Neqoftese eshte e vertete ne perfitojme te gjithe.
    Jimy nese nuk e kie von po te pergjigjem
    Kjo qe citon ti ketu eshte e vertet qe ke mundesi te perfitosh nga cafi, por jo qe nga dita qe ke hyr ne France po ka mundesi te shkoj deri ne dy vite mbrapa dmth nese i ke rregullu dokumentat pas 5 vitesh cafi mund te paguaj vetem per 2 vite, po nese i ke rregullu ^pas dy vitev i perfiton per qdo dite qe ke ndejt ne France.
    Une i kam mar dhe madje skam pas asnje problem
    Edhe diqka gjaat kohes qe je ne pritje te pranimmit te azilit nuk ke mundesi te paguhesh nga cafi
    kjo vlen vetem nese te njihet azili dhe pastaj ben kerkesen ne caf dhe ti jep te gjitha pernjeher
    Ndryshuar për herë të fundit nga BESIIM : 04-07-2009 më 21:23
    Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohë të gjatë rrezikon t`ju bëhet fytyrë!

  7. #87
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    Akoma me CAF-e mereni ju ne France. Caf jep edhe qeveria e berishes ne Shqiperi per ata qe nuk mbijetojne dot patjeter.

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga SKRAPARI Lexo Postimin
    Akoma me CAF-e mereni ju ne France. Caf jep edhe qeveria e berishes ne Shqiperi per ata qe nuk mbijetojne dot patjeter.
    une per vete as CAF nuk marrr fare, te vetmit qe do mbijetojne ne france dhe bejne ekonomi jane arapt dhe zezaket, i kane tre deri 6 cullë...skan nevoj as te punojne fare.;
    Ne te tjeret do ngordhim edhe pake dite..;eshte kriz e madhe, do vij tek berisha ma mire qenka...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e BESIIM
    Anëtarësuar
    07-04-2009
    Vendndodhja
    France
    Postime
    309
    Flm Shume qe jeni pergjigjur menjeher hahaha
    Sa per dijeni as une tani nuk mar caf por kam mar ne momentin qe ^me eshte njohur azili,
    pastaj kur te punojsh nuk ka me caf.
    Jimy e kishte ber nje pyetje e dija pergjigjen dhe u pergjigja
    Skrapari shiko se kjo mbijetesa eshte tulifare dhe disa mbijetesa nuk i dua une.
    Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohë të gjatë rrezikon t`ju bëhet fytyrë!

  10. #90
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    si nuk ka CAF po kjo mevaret se sa fiton ne muaj pastaj gjithe familjaret marrin CAF une edhe pse kam apartament timin perseri me ndihmon CAFi

  11. #91
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-02-2013
    Postime
    1

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Pershendetje

    Deshta t'kerkoj ndim nga ju,

    kam qen ne franc 2 vjet azil atje jom martu e kam mar livret de famille ne franc kam apliku ne prefektur per viz ma kan refuzu puna qe avokati qe kisha e ka bo kerkesen per 10 vjet e jo ashtu si e percakton ligji,desha ta boj edhe nje kerkes por prefektura nuk ma lejoj dhe m'tha mu kthy ne kosov,
    tash jam ardh ne kosov kam apliku per viz ne ambassaden e frances ne shkup,atje gruja i ka derzu t'gjitha dokumentet ne offi,po kam prit 6 muj edhe me esht pranu viza e ka pagu gruja obligimet e offit,kam kalu testin e gjuhes i kam derzu t'gjitha,edhe thirra ne shkup m'tha qe munesh me ardh me mar vizen mi lypen kto dokumenta,
    2 foto
    fotokopjen e passaportes
    edhe 100 dinar

    t'gjitha kto i qova e paguva vizen m'tha me shku me mar rreth ores 12.30 edhe shkova por nuk ma dhan vizen m'tha me thirr pas 2 jave,
    shkuan dy jav 1 muj 2 muj edhe nfund ma REFUZUN visen:S
    por une spo kuptoj franca e lshoj vizen e shkupi ma refuzoj po refuzimi ka ndodh se para 3 vite kam hyr me ni viz te falcifikura por pa dije qe esht e falcifikur edhe shkupi e dergoj kerkesen ne franc ne prefektur perseri prefektura e kthej pozitiv perseri shkupi pa as ni arsyje ma dergoj negativ

    por tash kam gruan shtatzan edhe kena bo recur me avokat por aty ka than avokati se dy muj duhet me prit pergjigj'jen por edhe 1 jav bohen 2 muj edhe sen ska ardh,:S

    ju kisha lut mem trgu a ndikon diqka shtatzanija per viz N'mnyr Pozitove po menoj

    edhe sa ka shanca mi fitu gjygjin tash,,,

    faliminderit per mirkuptim pres pergjigj'je nga ju

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    19 mai 2013 mund te vizitoni lirshem parlamentin europian ne strasbourg dhe mund te diskutoni me europarlamentaret
    A Strasbourg: Le 19 mai, vous êtes invités à assister à la cérémonie officielle dès 9h30. Venez débattre avec vos députés et le médiateur européen dans l'hémicycle et rencontrer les groupes politiques et Directorats généraux du Parlement européen ainsi que d'autres Institutions. Des activités festives et spectacles rythmeront cette journée.
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    ........................
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-02-2014
    Postime
    1

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Bonjour
    Jam Shqiptar i ri ne France,Paris (4 muaj) dhe po mundohem te gjej menyre te behem i ligjshem ketu.Do doja ty pyesja neqoftese se dikush di me shume reth ligjeve te emigracionit ne France se cfare duhet te bej qe te mar nje titull de sejour.Me duhet patjeter te gjej pune ose nje ndihme financiare nga shteti se ndryshe nuk ja kaloj dot,po nuk e di a ka ndihme per dike qe eshte i paligjshem.Tani per tani jetoj si i ftuar nga nje shtetas francez ne shtepine e tij (shok) po nuk e di cfare duhet te bej qe te gjej pune se me sa kam pare puna e zeze eshte e pamundur ketu.Jam 27 vjec.

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2014
    Vendndodhja
    Metz, France
    Postime
    24

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Per letra France eshte vertet nje shtet katastrof, kam sdi sa vite edhe me duhet qe cdo dit te nderroj pashaporten dhe titre de sejour...

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-03-2015
    Postime
    2

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Pershendetje zonja diana.Kisha nje pyetje e dashur.pour neqoftese ke problème me policin a Jan te vlefshme ligji persh pas 5vjetesh qendrim i mère l'État franceze.merci respect

  17. #97
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Salut roleo meqe i qenke drejtuar Dianes per ty ska ndihme.
    Citim Postuar më parë nga FatjonMetz Lexo Postimin
    Per letra France eshte vertet nje shtet katastrof, kam sdi sa vite edhe me duhet qe cdo dit te nderroj pashaporten dhe titre de sejour...
    Cdo dite ?? Hahahaha mdr ...Nuk eshte e vertet kjo. Nqfs nuk e ke secret ku jeton ti cfare zone apo qyteti ? (Sipas émrit ne Metz por mund te jet dhe ndonje sajese) . Ne fillim nese je azil kerkues te pajisin me nje recipice ( pa te drejte pune por qe te jep te drejten te jetosh /qarkullosh i lire ne France , pasi fiton azil automatikisht pajisesh me carte de séjour , 5 vite me vone ke te drejte te replikosh per nenshtetesin franceze. Ne fillim merr 2 vjet nga 1 vit , me pas ose per 3 vjet ose 5 e perfundon me carten 10 vjecare . Nuk eshte aq aq sterr sa e pershkruani.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lulke : 15-03-2015 më 12:40
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

  18. #98
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Per ty Lulke nuk paska qen sterr hiç, ndoshta ngaqe ke ardh ne mosh te vogel me familje. Te kuptoj, shkollohesh dhe integrohesh ma shpejt, te jepet vizion tjeter i emigracionit por ne te vertet sja ke iden ça asht imigracioni .. Te jetosh si qen vetem me nga 5-6 vite me 3-4 euro n'dit per i cop buk, pa te drejt pune, rrugash, me te vetmen shpres se i dit bohet ma mir. Hiqeni prej mendjes, ska per tu bo ma mir, mos ma keq. Sot gjithçka asht me fat, nuk ka te baj ma dosja per ofpra dhe recour, secili ka rriskun e vet, harrojeni drejtesine. Per ata qe kerkojn akoma ne 2015 azil ne France, do humbni shum shum vite kot, do baheni gjys robsh. E vetmja menyre asht me i fut i martes me franceze/francez se perndryshe, per te miren e shendetin tuj, harrojeni Francen.
    D'Oh!

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-03-2015
    Postime
    2

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Pershendetje miq,pyetja qe ju drejtova nul mora pergjigje,kush me ndihmon me nje pergjigje?nqs ke probleme te vogla me policin a eshte ligji i vlefshem per préfecture se ne se qendron 5vjet ne France i mer l'État me préfecture,ju faleminderit miq

  20. #100
    ..Mos me prek!! Maska e Lulke
    Anëtarësuar
    18-11-2014
    Postime
    1,679

    Për: Pyetje për shqiptarët në Francë

    Citim Postuar më parë nga Homer Lexo Postimin
    Per ty Lulke nuk paska qen sterr hiç, ndoshta ngaqe ke ardh ne mosh te vogel me familje. Te kuptoj, shkollohesh dhe integrohesh ma shpejt, te jepet vizion tjeter i emigracionit por ne te vertet sja ke iden ça asht imigracioni .. Te jetosh si qen vetem me nga 5-6 vite me 3-4 euro n'dit per i cop buk, pa te drejt pune, rrugash, me te vetmen shpres se i dit bohet ma mir. Hiqeni prej mendjes, ska per tu bo ma mir, mos ma keq. Sot gjithçka asht me fat, nuk ka te baj ma dosja per ofpra dhe recour, secili ka rriskun e vet, harrojeni drejtesine. Per ata qe kerkojn akoma ne 2015 azil ne France, do humbni shum shum vite kot, do baheni gjys robsh. E vetmja menyre asht me i fut i martes me franceze/francez se perndryshe, per te miren e shendetin tuj, harrojeni Francen.
    Salut Homér. Edhe ti ne Franc jeton ?! Sa per dijeni nje fare te drejte e ke ti , por nga ana tjeter kur nuk e din zànafillen e expériences Time , nuk do shpreheshe kshu . Sa per fillim po te them un kam ardhur ne kohén ku ekzistonte akoma franga...jam rritur rrugeve ( edhe pse me familjen ), nuk di ta quaj veten SHQIPTARE , italiane apo franceze sepse femijeria ime pâti shum rrugetime..te flas per historin Time sot skam shum kohe por te premtoj qe nje dite do e marr kohén e do shtjelloj gjere e gjate sa lot kam derdh , sa mund e sakrifice kam perjetuar per te qen kjo qe jam sot. Deri ateher a biento .
    It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fenomeni "Abdi Baleta"
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 206
    Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
  2. Shqiptarët s`kanë pse të druajnë nga etno-identiteti i tyre
    Nga naqeta në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
  3. Greqia u jep shtetësinë minoritarëve
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 411
    Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
  4. Lufta Italo-Greke dhe shqiptarët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07
  5. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •