Close
Faqja 0 prej 16 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 317
  1. #1
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542

    Emër shqiptar apo të huaj?

    Cfare emri do ti vendosje femijeve tuaj???



    Emra tipik shqiptar apo emra te huaj qe tashme perdoren ne mase ne shoqerine Shqiptare?Mua me pelqejne shume emrat e krijuar nga fantazia por qe te mos jene te shpifur.

  2. #2
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Une tani nuk mund ta di qe cfare emri do ti ve femijes tim, se jam akoma i ri , por per nje gje jam i sigurte qe do te jete emer shqiptar, me shpjegim shqip.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-03-2005
    Postime
    359
    Padyshim se emer shqiptar do deshiroja ti ve femijes tim edhe une. Duke pandehur se qellimi i temes eshte qe te ruhet identiteti kombetar me ane te emrave shqip, mendoj se koheve te fundit shihet se kete e bejne me shume ne treven e Kosoves, Maqedonis dhe Malesise, cdo i dyti femije ka emer shqiptar. Nuk e di arsyen pse brenda Shqiperise ka aq shume emra te huaj, mbase edhe sllav.
    Bilem ne emisionin e fundit te "Portokallise" dikush nga vajzat aty duke u shtjerre se bene humor thot se eshte duke u marre me shkencen e "emrologjise" sa ka mberri tek konstatimi se ne shqiptaret kemi emrat me te pa pershtatshem. Merr shembullin nje partizane me emrin Liri (nje emer qe me pelqen shume) dhe pyet se a mund te thuhet: "Lirija u zu rob", gjoja se krijimi i fjalise na bene jo krejt te qarte kur flasin ne rastre te tilla me emra te tille. Vazhdon duke shkelur mbi emra tjere si Gezim, Bese, Fitim, Drite.. Humor i pist.

  4. #4
    ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kërçovare1
    Anëtarësuar
    20-07-2005
    Vendndodhja
    ...aty afër...
    Postime
    222
    Mua me pelqejne emra te vecante (kuptohet qe emra Shqip) qe s'i degjon shpesh. Dmth edhe po te kisha emra te zgjedhur s'do ti shkruaja ketu se do mi merrte dikush *lol*

    Happiness is: ME & YOU ;)


  5. #5
    PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
    Anëtarësuar
    18-09-2005
    Vendndodhja
    somewherE
    Postime
    576
    nqs do kem goce do ja ve emrin gresa
    e kam per zemer ket emer mgjth deri atehere kushedi sa here me nderrohet mendja :P
    * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

    CrosiN Da Dead LiNe...Y


  6. #6
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Vec emer qe kane gjysherit e baballaret tane, nuk do ja vija KURRE!
    Dmth...kurre nuk do i vija femijes tim, emer MYSLIMAN...emer turku!
    Eshte mekati me i madh qe mund te besh ndaj femijes tend, ndaj gjakut te te pareve tane dhe ndaj identitetit tone si pasardhes se Arberve! Vec injoranti u ve femijeve shqiptare emra turqish...

    Ato emrat e huaj qe jane bere te modes ne shoqerine Shqiptare (sic ke permendur me lart), nuk jane te huaj por jane emra qe paraardhesit tuaj shqiptare i perdornin me krenari...deri ne kohen kur katrani turk te dogji shpirtin, krenarine dhe nderin tend, duke te te ndryshuar kulture, zakone dhe gjithcka!
    Sot na duken emra te huaj...kulmi!

    Jepuni femijeve emra qe te kene kenaqesi kur ti therrasesh!
    Mos detyroni femijet te perfundojne ne pellgun e muhamedaneve percexhinj...

    Kjo ishte keshille qe ja jap me shpirt cdo shqiptari...
    Shqiperia do behet klas ne te ardhmen...boll ndenjem ne sketerre!

    Thjeshte nje emer eshte...por mos t'ju duket pak! Eshte identiteti yt ...dhe ky nuk do jete me 'turk'

  7. #7
    ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kërçovare1
    Anëtarësuar
    20-07-2005
    Vendndodhja
    ...aty afër...
    Postime
    222
    DeuS, edhe une pikerisht si ti mendoj... Nuk mundem ta kuptoj perse i pertrijme akoma emrat e turqve/arabeve?! Nje shoqja ime sapo lindi djale dhe emrin ia lane Ibraim, i shkreti djale, kushedi sa inate do ta kete emrin e tij kur te rritet... Nese je aq shume fetar s'duhet ta tregosh te emrat e femijeve. Apo disa thone qe per nder te gjysherve i lejne keta emra... Ti zdhukim nje here keta emra dhe pastaj le ti pertrijne emrat e gjyshrive perderisa jane emra Shqiptaresh.

    Happiness is: ME & YOU ;)


  8. #8
    Perjashtuar Maska e fejer_nagy
    Anëtarësuar
    18-08-2005
    Vendndodhja
    këtu
    Postime
    231
    Eshte mekati me i madh qe mund te besh ndaj femijes tend, ndaj gjakut te te pareve tane dhe ndaj identitetit tone si pasardhes se Arberve!
    Po ishin vete arberit ata qe u ben mysliman, or Deus.

    Ato emrat e huaj qe jane bere te modes ne shoqerine Shqiptare (sic ke permendur me lart), nuk jane te huaj por jane emra qe paraardhesit tuaj shqiptare i perdornin me krenari...
    Pse ty emrat: Mihal, Stefan, Branilo, Karl, Progon, Andrea, Stanishe, Tanush, Dhimiter, Theodhor ..... shqip te duken? Ti mund te thuash qe jane shqip, po ajo nuk do te thote se ato jane shqip. Pastaj, edhe cifutet, greket, latinet, sllavet nuk do ishin dakord me ty.

    Sot na duken emra te huaj...kulmi!
    Po pra, na duken te huaj se vetem sot ka identitet shqiptar. Vetem sot ne jemi ne gjendje te dallojme identitetin shqiptar nga ai jo-shqiptar. Ne mesjeten e erret, kur kane jetuar Arberit, nuk ka pasur identitet shqiptar, po vetem fanatizem fetar. Arberit nuk e kane pasur idene se cili eshte identiteti i tyre i vertete. Ai identitet qe u eshte servuar atyre, po edhe popujve te tjere analfabet te Europes, nuk ka qene ndonje identitet kombetar, por nje identitet semito-kishtar latino-greko-sllav. Me vone, vjen ai identiteti tjeter, qe ti, me te drejte, e quan turk.

    PS: Mendoj qe problemi me menyren tende te te logjikuarit Deus, qendron ne faktin se ti, kerkon qe nje identitet te huaj ta zevendesosh me nje tjeter identitet, qe ndoshta per momentin te duket me 'i pranueshem', por qe ne fakt eshte po aq i huaj sa ai qe ti kerkon ta zevendesosh.

    Ku e shef ti dallimin mes emrave: Josif (Jozef-Zef) - Jusuf?
    Mojsi - Musa?
    Xhefri - Xhafer?
    Abraham - Ibrahim?

  9. #9
    Djali im quhet Rajan, dhe unë jam shumë kënaqur nga emri. Tingëllon bukur, shqiptohet lehtë dhe nuk ka dallim origjine.
    Kur jemi me pushime të gjithë e shqiptojnë pa problem emrin edhe këtu ku jetojmë po nuk ka problem.

    Atëherë...

    Elna.

  10. #10
    pershendetje Maska e canzemer
    Anëtarësuar
    13-09-2005
    Vendndodhja
    stamboll
    Postime
    51

    Nese emri

    Pershendetje :NEse emri javer si te duash e drejta juaj :kryesore eshte se mos te behet dallim rracash . Te tallen ,te vihet ne loje feja apo kombi perse ti si pelqen. Ti gezojn emrat e prinderve : kryesore ete gjithave .
    Tijapesh kulturen e mir se pastaj e tjeret e therrasin me emra te mir;'(
    kujdes me te ardhmen :'(kujdes :AMANET İ KENİ
    LEXODUKE MENDUARDHE MENDO DUKE LEXUAR

  11. #11
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Per cun Adi . per vajze hmmm Julia

  12. #12
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Briony...
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  13. #13
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anëtarësuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    te huaj por jo tipik amerikan...nje emer jo te perdorur shume por te bukur!
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  14. #14
    udhetare.... Maska e Klaraaa
    Anëtarësuar
    29-08-2003
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    181
    me pelqejne emrat e bashkuar te prinderve, ose ndonje moderim i emrit te nje personi te dashur te familjes,
    Enya-Adiemus

  15. #15
    pershendetje Maska e canzemer
    Anëtarësuar
    13-09-2005
    Vendndodhja
    stamboll
    Postime
    51
    pershendetje tegjithve qe kan dhene mendimet
    jeni te mrekullueshem do doja kush me shkrun
    sa emra shqiptar ne origjinen ilire dini apo pellazge
    e verte qe shum pak .ka .por te mundohemi ti kuptojm
    ato emra qe shkruajm domethenjen e tyre
    Mir mbetshi
    LEXODUKE MENDUARDHE MENDO DUKE LEXUAR

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    nje emer qe me duket e bukur...qe tingellon bukur
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  17. #17
    ga ga Maska e bunny
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    1 emer te thjeshte do kisha qeif qe ta shqiptonin te gjith - emer sa me boteror
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  18. #18
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Citim Postuar më parë nga Klaraaa
    me pelqejne emrat e bashkuar te prinderve, ose ndonje moderim i emrit te nje personi te dashur te familjes,
    Kto emrat ndonjeher dalin te lezetshem..nje shoqja ime e kishte Remilda...Re-nga babi..Mi-nga mami.. dhe shtuar ate lda.Po e motra e kishte me te bukur..marre nga nje liber Arla,me pelqen!
    Une s'kam menduar per te mite, po sigurisht do jen emra te bukur dhe shqiptare..
    Do shkonte gjyshja Flora((mami im kjo:-)) e mbesa, goca ime dmth.Hamide?..lol..se keshtu e bejne ca:-D.
    Me pelqejne emrat e shkurter te tipit Eni, Ana, Iva, Era, Alba, Oni, Gerti etj.
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  19. #19
    <-----
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Postime
    985
    Endri ! ( cute & simple )
    ...

  20. #20
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Citim Postuar më parë nga AgainstAllOdds
    Endri ! ( cute & simple )
    Sa i sigurte qe do jete djale..Po goces si do ja vesh?

    DeuS nuk eshte detyrim ajo marrja e rrokjeve te para, sigurisht mund te aplikohet vetem nese tingellon bukur dhe s'del ndonje fjale koti.

    Po kur jane binjake a jeni dakort ti kene edhe emrat te ngjashem?..Pse i bejme te duken sikur jane nje ato te shkrete..emrat,rrobat,gjerat te gjitha njelloj ose te ngjashme
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

Faqja 0 prej 16 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 14-09-2009, 17:27
  2. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  3. Kadare - "Kombi shqiptar në prag të mijevjeçarit të tretë"
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-01-2004, 04:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •