Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 82
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704

    Sa eshte koha per nje elite re politike ne Maqedoni?

    Shqiptaret ne Maqedoni jo rralle here i kane dhene provimet ne planin kombetar. Kete me se miri e ilustron lufta dhe perkrahja pa rezerve qe populli ia dha luftes po edhe partise qe doli nga lufts.
    Nga "demokracia" e viteve te nentedjhjeta dhe lideri popullist Nevzat halili, kaluan nepermjet labirinthit personalitete te ndryshme si Xheladin Murati, Abdyrahman Haliti, Arber Xhaferi, Ali Ahmeti dhe ketu tash jemi.
    PPD-ja deshtoi ne qeveri
    PDSH-ja deshtoi ne qeveri
    BDI-ja eshte ne rruge te mire per te deshtiuar

    Cka mendoni se duhet te ndodhe me ne mos eshte momenti i duhur per nje elite te re politike pa bagazhe dhe paragjykime
    Thjeshte po e hapi kete teme sepse mendoj se ka njerez te rinj qe dijne dhe munden te qeverisin por qe fatkeqesisht nuk u jepet mundesi per te operuar ne politike sepse ujqit e vjeter apo thene me shqip kasta e vjeteruar politike ka krijuar vend ne shoqerinew tone
    Une jam per ndrime radikale po ju
    edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    KAm pritur diskutime interesante ne kete teme por jam thjeshte i befasuar nga mos interesimi
    edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Mendoni qe kjo teme eshte akutale tash . Se ne kemi nevoje per nje lider dhe lidership te ri ne politike

  4. #4

    Cool Partite ne Maqedoni si kepurdhat pas shiut!

    Citim Postuar më parë nga babadimri
    PPD-ja deshtoi ne qeveri
    PDSH-ja deshtoi ne qeveri
    BDI-ja eshte ne rruge te mire per te deshtiuar
    Formula e ketille, pra, deshtim i cdo partie politike ne Maqedoni jo gjithmone duhet te rezultoje me nje parti politike te re. Ne pergjithesi, ne Ballkan, po shnderrohet edhe politika ne nje biznes dhe keshtu sa te shihet qe nje parti politike deshton, menjehere krijohen grupe te tilla njerezish te cilet memzi e presin nje rast te tille per te krijuar dic te re ne politike, gje qe per mua personalisht eshte absurd i kohes!

    Ne Maqedoni, sot me shume se kurre kemi nevoje per njerez te mirefillte te politikes te cilet do te mundohen me cdo kusht qe te bejne ate qe eshte e mundur, duke luftuar deri ne maksimum, per te i sherbyer popullit "te shkrete" e jo populli t'iu sherbeje atyre. Cdo krijim i nje partie politike te re, do te jete baraz me deshtim, sepse krijimi i shpeshte i partive politike le popullin te kuptoje shume qarte se behet fjale per interes personal (te politikaneve) dhe jo interes per popullin.

    ZeM
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Citim Postuar më parë nga Zana e malit
    Formula e ketille, pra, deshtim i cdo partie politike ne Maqedoni jo gjithmone duhet te rezultoje me nje parti politike te re. Ne pergjithesi, ne Ballkan, po shnderrohet edhe politika ne nje biznes dhe keshtu sa te shihet qe nje parti politike deshton, menjehere krijohen grupe te tilla njerezish te cilet memzi e presin nje rast te tille per te krijuar dic te re ne politike, gje qe per mua personalisht eshte absurd i kohes!

    Ne Maqedoni, sot me shume se kurre kemi nevoje per njerez te mirefillte te politikes te cilet do te mundohen me cdo kusht qe te bejne ate qe eshte e mundur, duke luftuar deri ne maksimum, per te i sherbyer popullit "te shkrete" e jo populli t'iu sherbeje atyre. Cdo krijim i nje partie politike te re, do te jete baraz me deshtim, sepse krijimi i shpeshte i partive politike le popullin te kuptoje shume qarte se behet fjale per interes personal (te politikaneve) dhe jo interes per popullin.

    ZeM
    mendoni se Rufi Osmani eshte njeriu i vertete per kete kohe!

  6. #6

    Arrow

    Citim Postuar më parë nga babadimri
    mendoni se Rufi Osmani eshte njeriu i vertete per kete kohe!
    babadimri,

    Jam thelle e bindur se Rufi Osmani nuk eshte njeriu per t'u marre me politike, ndonese kapaciteti i tij per kete ceshtje eshte mbi ate normalen, MIREPO njerezit e sinqerte, te drejte, e te mire rralle korrin sukses e fitore ne politike. Rufiun e patem te ulur ne "karriken e politikes" dhe ja se c'i ndodhi, nderkaq ai nuk eshte aq i "ceket" sa "pasi t'i kete fryre qumshtit, t'i fryeje edhe kosit", apo thene ndryshe "ta fus doren ne zjarr per te dyten here"!..Mendimi im personal.
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Citim Postuar më parë nga Zana e malit
    babadimri,

    Jam thelle e bindur se Rufi Osmani nuk eshte njeriu per t'u marre me politike, ndonese kapaciteti i tij per kete ceshtje eshte mbi ate normalen, MIREPO njerezit e sinqerte, te drejte, e te mire rralle korrin sukses e fitore ne politike. Rufiun e patem te ulur ne "karriken e politikes" dhe ja se c'i ndodhi, nderkaq ai nuk eshte aq i "ceket" sa "pasi t'i kete fryre qumshtit, t'i fryeje edhe kosit", apo thene ndryshe "ta fus doren ne zjarr per te dyten here"!..Mendimi im personal.
    Personalisht mendoj se mungesa e Rufi Osmanit verehet ne sken politike ne Maqedoni. Inkuadrimi i tij eventual si lider besoj se do te risillte besimin e humbur te elektoratit shqiptar.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Shkupi
    Anëtarësuar
    14-05-2002
    Vendndodhja
    Shkup/Iliri
    Postime
    758
    jemi lodhur vellacko dhe aty eshte problemi.Cdo oligarki shqiptare ne fund ka deshtuar dhe gjithmone ka qene interesi personal mbi ate te pergjithshem sepse nuk jemi ne ate nivel qe do te mund ti flakim aspiratat tona mikropersonale karshi interesit te pergjithshem.Lufta clirimtare ne 2001 paksa na zgjoi nga gjumi por edhe kjo nuk zgjati shume sepse disa clirimtare te bllaces si duket e sollen lirine vetem per vehten e tyre dhe populli mbeti serish me gishta ne goje.Marreveshja e Ohrit u prish qe moti dhe tani kemi nje situate te ngjashme sikur ne vitet 90-ta kur PPD-se iu shkulen kthetrat dhe skishte mundesi te bej asgje me shume.Kjo letargji do te thellohet edhe me shume e sipas prognozes sime ne zgjedhjet e ardhshme elektorati shqiptar nuk do te del me shume se 20 perqind realisht te votoje. Edhe ne keto zgjedhje lokale nuk dolen me shume se 40 perqind shqiptar por kutite u mbushen nen vezhgimin e kallasheve. Jemi lodh vellacko ja se cka ndodh.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Citim Postuar më parë nga Shkupi
    jemi lodhur vellacko dhe aty eshte problemi.Cdo oligarki shqiptare ne fund ka deshtuar dhe gjithmone ka qene interesi personal mbi ate te pergjithshem sepse nuk jemi ne ate nivel qe do te mund ti flakim aspiratat tona mikropersonale karshi interesit te pergjithshem.Lufta clirimtare ne 2001 paksa na zgjoi nga gjumi por edhe kjo nuk zgjati shume sepse disa clirimtare te bllaces si duket e sollen lirine vetem per vehten e tyre dhe populli mbeti serish me gishta ne goje.Marreveshja e Ohrit u prish qe moti dhe tani kemi nje situate te ngjashme sikur ne vitet 90-ta kur PPD-se iu shkulen kthetrat dhe skishte mundesi te bej asgje me shume.Kjo letargji do te thellohet edhe me shume e sipas prognozes sime ne zgjedhjet e ardhshme elektorati shqiptar nuk do te del me shume se 20 perqind realisht te votoje. Edhe ne keto zgjedhje lokale nuk dolen me shume se 40 perqind shqiptar por kutite u mbushen nen vezhgimin e kallasheve. Jemi lodh vellacko ja se cka ndodh.

    Tash nuk do te thote se duhet te dorezohemi edhe tia leme oligarkive partiake qe te na lene ne kete gjendje qe jemi katanbdisur beteja vazhdon pavaresisht se patriotat po institucionalizohen dhe po na lene ne rruge rruga jone eshte e qarte besoj Shkupi

  10. #10
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Koha ndoshta eshte, mirepo eshte fat i keq qe ne Maqedoni nuk ka elite te re politike. Plus qe edhe ajo qe pretendon te jete e re, ka skeme te vjeter.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  11. #11
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Citim Postuar më parë nga StormAngel
    Koha ndoshta eshte, mirepo eshte fat i keq qe ne Maqedoni nuk ka elite te re politike. Plus qe edhe ajo qe pretendon te jete e re, ka skeme te vjeter.
    Po, ashtu eshte, keto qe dalin ne skene me pare jane mare me shume parti tjera si Hysniu, si Rufiu, si Alajdini, si te gjithe...problemi eshte se ketu ne mendojme te kemi politike te re por me politikan te stervjetruar!
    My silence doesn't mean I am gone!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Citim Postuar më parë nga Davius
    Po, ashtu eshte, keto qe dalin ne skene me pare jane mare me shume parti tjera si Hysniu, si Rufiu, si Alajdini, si te gjithe...problemi eshte se ketu ne mendojme te kemi politike te re por me politikan te stervjetruar!
    Davius si te del Rufiu besoj se do te behet nje levizje e mirrefillte politikeshqiptare per te kthyer dinjitetin e humbur ne zyrat e LSDM-se ne Shkup. E kuptoj shqetesimin tend se me humbjen BDI-se ti ske cka flet ektu ne Forum po jeta avzhdon edhe ne opozite

    Per Hysniun qe thua ka ndru shume parti numeroj te pakten mos ja fut ashtu si neper forumet e BDi-se kur i nenevleresoni shqiptaret qe e luftojne politiken tuaj

    Per Alajdinin numeroj cilet parti i ka ndreuar mos ja fut kot

    E sa per Rufiun ske te drejte aspak te flasesh se sot me ju kujtu u ben pershesh prej Gostivari e deri ne Kumanove me nje deklarate. Pastaj e di pse ke fobi ndaj ketyre njerezve pse jane shqiptare nuk jane levirur neper zyra duke ulutur per meshire.

    E kam verejte gjithnje kur dikush thote dicka qe i shkon ne favor BDI-se ti pajtohesh menjehere bedhe perkrah. PO ceshtja shqiptare as ka fillu as do te mbaroje me BDI-ne

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Shkupi
    Anëtarësuar
    14-05-2002
    Vendndodhja
    Shkup/Iliri
    Postime
    758
    Shqiptareve u mungon mendimi i pavarur intelektual cili do ti kishte barapeshuar gjerat dhe te zezes do ti thoshte e zeze. Intelektualet tane te mirefillte jane ne gjendje te mjerueshme te katandisur nga gjendja ekonomike dhe nese nuk i ngjiten ndonje oligarkie politike mbesin te margjinalizuar. Na duhen njerez te pergaditur intelektualisht, finansiarisht te qendrueshem (pavarur) por edhe trima qe do tua perplasin ne fytyre politikaneve tane te mjere.

    Para do kohe u pash me nje intelektual te madh shqiptar nga Maqedonia me permasa evropiane. Tipi kishte qene ne borxh per shkak te meremetimit te shtepise se vjeter dhe te vetmen zgjidhje e gjeti ne partine ne pushtet e cila e afroje ne disa borde te Ministrive per te vjelur ca denare. Shtepine e meremetoi borxhin e ktheu por i mbeti borxh partise dhe nuk ka si te largohet prej saj. "Jam njollosur me tha e tash duhet ta paguaj borxhin ndaj partise". E qetesova duke i thene qe te "mos ja nin" sepse shume te tjere e kane bere kete dhe i kane nderruar dreset partiake sipas nevojes dhe nuk eshte i pari apo i fundit.

    Jemi lodhur vellacko megjithate

  14. #14
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    PER MENDIMIN TIM TE ISHIM NJI NE SHQIPTARET E MAQEDONIS NDOSHTA DO TE ISHIM ME TE FORT SE KUR POR ME KETO POZITA OPOZITA MJERE FUKARAJA E SHKRET NUK KEMI NEVOJ PER SHUME PARTIA POR POPULLI KA NEVOJ PER NJEREZ TE MENçUR EDHE SIKUR TE ISHIN ME SE PAKU DY PARTIA TE JO ME SHUM SHQIPETARE ISHTE EDHE ME MIRE OSE NE TE SHUHEN TE GJITHA DHE TE BEHEN NJI ATEHERES MAQEDONASIT NUK KANE KAJ TJA MBAJNE,PO NEJSE SE KETO JANE MENDIMET E MIA NDOSHTA JU PELQEN OSE JO PO KESHTU ESHTE REALITETI.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    reaaliteti eshte se ne kemi nevoje per nje elite te re sepse asnje gje nuk ka ndryshuar te gjithe sillemi ne nje rreth te madh vicioz

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e shkup_kercovari
    Anëtarësuar
    13-04-2005
    Vendndodhja
    SHKUPI
    Postime
    110
    Citim Postuar më parë nga babadimri
    Personalisht mendoj se mungesa e Rufi Osmanit verehet ne sken politike ne Maqedoni. Inkuadrimi i tij eventual si lider besoj se do te risillte besimin e humbur te elektoratit shqiptar.

    Po hajt leni Rufiun rahat,le te vazhdoj me profesionin qe ka momentalisht si ligjerues ne Uejl,

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Normal ta leme se sju konvenon

  18. #18
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Edhe me ardhe nje tjeter ELITE kane per te bere te njejten

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e shkup_kercovari
    Anëtarësuar
    13-04-2005
    Vendndodhja
    SHKUPI
    Postime
    110
    Po per elite te re politike
    Mirepo cfar platforme do te kishte ajo parti
    ''VJEDHI ME NDER''

  20. #20
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anëtarësuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704
    Citim Postuar më parë nga shkup_kercovari
    Po per elite te re politike
    Mirepo cfar platforme do te kishte ajo parti
    ''VJEDHI ME NDER''
    Keqkuptim total i temes. Cka ti kupton me fjalen elite politike?
    Tema nuk ka te beje aspak me problemin e krijimit partive te reja, po per nderrimin i elites se vjeter me nje te re ne te pergjithesi ne te gjitha partite.
    Punë, djersë, dashuri mes njerëzve dhe ndaj atëdheut.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kontesti me Greqinë: rrezik për tensione ndëretnike
    Nga RaPSouL në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 248
    Postimi i Fundit: 01-08-2012, 12:36
  2. Halili: E duam Maqedoninë si Belgjika
    Nga Faik në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-09-2009, 00:14
  3. Rruga Durrës-Kukës, shqetëson Maqedoninë
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 17-06-2009, 18:45
  4. Një mjekër për Maqedoninë
    Nga Cappuccino në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 29-05-2006, 13:27
  5. Vizita e Nanos, gazetarët dy orë për viza në kufirin me Maqedoninë
    Nga Genti^Itali në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-06-2004, 08:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •