Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Sedra e "sëmurë"!

    Te kesh seder eshte dicka normale dhe njerezore...
    Po ka shume njerez te cilet i karakterizon nje lloj sedre teper krenare dhe egoiste,teper fodulle dhe indiferente,nje seder teper te tepruar saqe per ate sakrifikojne dhe humbin dashurine e njerezve te tyre,nje seder qe une do ta quaja......"seder e semure"!

    Cfare eshte kjo lloj sedre per ju dhe a eshte e drejte qe prej saj te shkaterrosh dike dhe veten tende?
    A eshte "turp" per ju ti "perulesh" dikujt qe do?

    Cili eshte mendimi juaj?
    "Carpe Diem"

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Di_ana : Cfare eshte kjo lloj sedre per ju dhe a eshte e drejte qe prej saj te shkaterrosh dike dhe veten tende?
    A eshte "turp" per ju ti "perulesh" dikujt qe do?
    Tani der ne nje far kufiri edhe perulesh se sesht turp fare per ate njeriun e zemres qe do apo te do munde te sakrifikosh gjithcka. Por jo te ta marri per perulje dhe ta kerkoj gjithmon kete gja.

    PS: ndoth te qash e te qeshesh por mos qaj kur duhet tqeshesh

    Respekt.

  3. #3
    M1ST3R10Z3 @k47 Maska e Michaela
    Anëtarësuar
    27-03-2007
    Vendndodhja
    BrEnDa NjE mIsTeRi
    Postime
    487
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    A eshte "turp" per ju ti "perulesh" dikujt qe do?
    Turp???
    Fare nuk eshte e till...do i perulesha qe cke me te....te njejten gje do bente edhe ai person me mua per ndryshe e hidhja na ballkoni:P

    Per mua nuk eshte turp ti perulesh dikujt e sidomos personit te zemres
    GjERMONE E LOGEL SA NJE GOGEL!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-12-2004
    Postime
    96

    Hah......lol......sa bukur shkruan

    Citim Postuar më parë nga Michaela
    Turp???
    Fare nuk eshte e till...do i perulesha qe cke me te....te njejten gje do bente edhe ai person me mua per ndryshe e hidhja na ballkoni:P

    Per mua nuk eshte turp ti perulesh dikujt e sidomos personit te zemres
    Të përulesh me t'vërtet,unë mendoj se është pakuptimsi!kurse t'rrëzohesh nga ndjenjat e forta,aty kemi t'drejtë!......është vështir me t'vërtet,zemra është si një varkë ather kur ti pret ishullin e parë e t'zë (le mal de mer) e fle......e t'bartë diku ku as vet se di!.....por,kur arrin e shef tokën prap se prap je e kenaqur..........







    p.s.Michaela,mëshir pakëz se banon n'perdhese ai dhe s'do e gjen gjë......lol
    Verdana]Bota sillet për ti dhënë marramendje njerzimit që t'mos e kuptojnë jetën! ! !. . .(nga unë)

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-12-2004
    Postime
    96
    Njeriu nganjeher humbas lopatat e varkës,anadaj u nenshtrohemi valêve t'detit për zgjedhjen e ishujve. .. . . .
    Verdana]Bota sillet për ti dhënë marramendje njerzimit që t'mos e kuptojnë jetën! ! !. . .(nga unë)

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-03-2007
    Postime
    128
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Te kesh seder eshte dicka normale dhe njerezore...
    Po ka shume njerez te cilet i karakterizon nje lloj sedre teper krenare dhe egoiste,teper fodulle dhe indiferente,nje seder teper te tepruar saqe per ate sakrifikojne dhe humbin dashurine e njerezve te tyre,nje seder qe une do ta quaja......"seder e semure"!

    Cfare eshte kjo lloj sedre per ju dhe a eshte e drejte qe prej saj te shkaterrosh dike dhe veten tende?
    A eshte "turp" per ju ti "perulesh" dikujt qe do?

    Cili eshte mendimi juaj?

    Une them se nuk ka "SEDER TE SEMURE". Ti vetem nuk ke arritur ta kuptosh qe ai/ajo mund te sensitiv ose ashtu e kane natyren, karakterin
    Gjithashtu ne boten e te rriturve nuk ka "TURP TI PERULESH" dikujt qe DO.
    NQS behet fjale per dashuri, nuk ka "PERULJE"ose smund te kete dashuri.
    Po ti shikosh gjerat kshu, nuk eshte fillim i mire, ose duhet te mendohesh mire se cfare duhet te pranosh.

  7. #7
    Sedra eshte ajo qe e ben njeriun te llogjikoj(mendoj), njeriu pa seder nuk do ishte asgje me shume se sa nje njeri i pallogjikshem, i pa moralshem etj etj....
    Eshte e vertet sic e analizoni ju Diana qe, sedra e tepert te con ne sakrifica humbjesh ne jet, mirepo kjo seder e tepert, une si person mendoj se gjendet tek njerzit me mentalitetin e varfer e te dobet.

    Per mua nuk eshte aspak e drejt apo e llogjikshme qe te shkaterrohet apo te humbet dicka me vler ne jet per shkak te sedres, do e quaja nje gabim fatal, gje qe po te ndodhte, jam mese i sigurt ku edhe ai person qe do e bente kete gje per shkak te sedres se tepert, nje dite shume te shpejt do pendohej.

    Turp, nuk do thosha se eshte aspak qe te perulesh perpara dashuris, e cila te jep jet, gezim, krah ku fluturon ne cdo skaj te qiellit, nuk do ndihesha aspak i turperuar ku te perulesha perpara kesaj dashurie.Ai qe e ka per turp ta bej kete gje, ndoshta nuk dashuron me te vertet (mendoj) ose e ka pllakosur ajo sedra e teper dhe e semur, e cila nuk ja lejon ta bej nje gje te tille.



    Pershendetjet e mia Diana, ju uroj c'do te mire ne hapat tuaja....








    P.s.Shefqeti ne debate Filozofike,psikologjike e sociologjike
    Kristal...
    ..E bardhë...
    ..Që më mban gjall!

  8. #8
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga shefqeti11

    Ai qe e ka per turp ta bej kete gje, ndoshta nuk dashuron me te vertet (mendoj) ose e ka pllakosur ajo sedra e teper dhe e semur, e cila nuk ja lejon ta bej nje gje te tille.
    Eshte mese e vertete kjo qe thua,e ketij mendimi jam dhe une..
    Keta njerez fshihen ne te vertete pâs kesaj "sedre",po ne te vertete nuk dine te dashurojne dhe as te cmojne dike qe do!!!
    "Carpe Diem"

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Qfare mund te themi ?
    Qdo kush e deshiron qendren, dmth mesin e asaj qe eshte me e mira. Mirepo jeta eshte nje mozaik shume ngjyrash, dhe le te jete ne mendjen e secilit individ, se si deshiron aj te duket dhe ciles ngjyre do tij perkete.
    Njerezit me egoizem, krijojne distance me njerezit te tjere, keshtu qe te tjeret i largohen ne fillim e me vone ndoshta edhe mund te shkojne aq larg sa te behen armiq me egoistin.
    Le te bene qfare te dojne, secili ka rrugen e vete. Por nje duhet mbajtur ne mend kjo jete kerkon dashuri, dhe hapsire per njeri tjetrin sepse ne nje moment te caktuar qdo kush mund te na duhet.
    ================================================== ========
    JU NJE HAP PUNA DY......

  10. #10
    Wilma Maska e xhuliana
    Anëtarësuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Cfare eshte kjo lloj sedre per ju dhe a eshte e drejte qe prej saj te shkaterrosh dike dhe veten tende?
    A eshte "turp" per ju ti "perulesh" dikujt qe do?
    Cili eshte mendimi juaj?
    te gjithe e kemi kete lloj sedre por ne disa njerez eshte me e theksuar dhe ne keto raste nuk tregon tjeter pervecse kokefortesi....
    nese te perulesh ndihmon qe te mos e humbesh dike qe do atehere eshte e domosdosshme,nuk eshte turp
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  11. #11
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Te lashe vete te ikje
    Se qe me mire per ty
    Jo se mu bere i huaj
    Tani qe sedra eshte e kenaqur
    Zemra le te më vuaj..
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  12. #12
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga bebushja
    Tani qe sedra eshte e kenaqur
    Zemra le te më vuaj..
    Pershendetje bebushe,

    A ja vlen per ty e dashur qe te vuaje zemra thjesht per te kenaqur sedren?
    E di qe me kupton prandaj te drejtohem ty!!

    miqesisht
    "Carpe Diem"

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-12-2004
    Postime
    96
    Citim Postuar më parë nga Bardhi
    Qfare mund te themi ?
    Qdo kush e deshiron qendren, dmth mesin e asaj qe eshte me e mira. Mirepo jeta eshte nje mozaik shume ngjyrash, dhe le te jete ne mendjen e secilit individ, se si deshiron aj te duket dhe ciles ngjyre do tij perkete.
    Njerezit me egoizem, krijojne distance me njerezit te tjere, keshtu qe te tjeret i largohen ne fillim e me vone ndoshta edhe mund te shkojne aq larg sa te behen armiq me egoistin.
    Le te bene qfare te dojne, secili ka rrugen e vete. Por nje duhet mbajtur ne mend kjo jete kerkon dashuri, dhe hapsire per njeri tjetrin sepse ne nje moment te caktuar qdo kush mund te na duhet.
    ================================================== ========
    JU NJE HAP PUNA DY......
    Mendoj se duhet t'arrijm që t'mos krahasojmë t'pakrahasueshmet,kur flitje për egoizmin dhe izolimin e x personave nga "sedra",unë kam parasysh më tepër një vuajtje t'heshtur sesa një egoizëm,ngase ka njerëz që vuajtjet e veta nuk i shprehin,vetëm e vetëm por t'mos lënduar të tjerët e gjithashtu edhe distancohen nga të tjerët duke mos prishur ambiencën "pseudopozitive" e gjë që ata mund t'ken një t'kaluar t'hidhur që i dergon drejt izolimit,si një mbrojtje që ata e kuptojnë......e shtoj edhe një fakt t'cilin jeta m'ka bê ta kuptoj se,ata njerëz që kanë pësuar mëkatet e tjerve,për ata e vetmja mbrojtje për ta është "Sedra" e rrejshme,pra te jen "pseudo stoik"ngase aq shumë janë vrarë njisoj sikur proverba:"më djeg qumshi,i fryej Kosit" etj.etj...........por, jeta vazhdon......sa mister e sa mister kaaaaaaaa offfffffff,................
    Verdana]Bota sillet për ti dhënë marramendje njerzimit që t'mos e kuptojnë jetën! ! !. . .(nga unë)

  14. #14
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Pershendetje bebushe,

    A ja vlen per ty e dashur qe te vuaje zemra thjesht per te kenaqur sedren?
    E di qe me kupton prandaj te drejtohem ty!!

    miqesisht
    nuk ja vlen aspak ,por ja qe ndodh,prandaj na gryen me vone pishmalliku
    pikerishte e dashur DI_ANA kjo ndodh nga sedra e semure ,dhe pse brenda vetvetes ndjejm te kunderten e asaj qe veprojm (je melem per plage)
    Ndryshuar për herë të fundit nga bebushja : 20-04-2007 më 09:29
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  15. #15
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga bebushja
    nuk ja vlen aspak ,por ja qe ndodh,prandaj na gryen me vone pishmalliku
    pikerishte e dashur DI_ANA kjo ndodh nga sedra e semure ,dhe pse brenda vetvetes ndjejm te kunderten e asaj qe veprojm (je melem per plage)

    Pikerisht kjo nuk eshte e drejte...duhet te bejme ate qe ndjejme dhe jo te kunderten!!

    kiss dhe respekte
    "Carpe Diem"

  16. #16
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Sedra e Semure?


    Perfundimi=Shkaterrim Por megjithate njerezit kembengulin edhe pse e dine perfundimin.Per kete bej habi.

  17. #17
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga IL__SANTO
    Sedra e Semure?


    Perfundimi=Shkaterrim Por megjithate njerezit kembengulin edhe pse e dine perfundimin.Per kete bej habi.
    Si mund ta shpjegosh faktin qe njerezit e dine nje gje te tille dhe vazhdojne te veprojne kunder ndjenjes?!
    "Carpe Diem"

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-12-2004
    Postime
    96
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Si mund ta shpjegosh faktin qe njerezit e dine nje gje te tille dhe vazhdojne te veprojne kunder ndjenjes?!
    Unë po provoj t'jap nji mendim timin edhe pse jam munduar ma lartë t'shpjegoj faktin se pse ata njerëz i vret "Sedra e vet".

    Prap po e them,ata mund t'ken bërë më parë mëkate(që s'do t'thot që s'kan qenë t'pandërgjegjshëm,por kan gabuar),...e mandej i vret ndërgjegja dhe i kaplon ndjenja e fajsisë ngase n'brendsi janë t'pastër,duke vuajtur shumë me atë barrë,fillojnë t'krijojnë krenarinë e paqenë,ku shpesh ajo edhe e pakontrolluar e e panevojshme (kuptohet,fallso) vetem e vetëm për t'qen n'qendër t'vëmendjes ,ngase mendoj se ata janë njerëz t'ndjeshëm e t'thyeshëm leht,ata e dinë mirë këtë por, e keqja është se nga mosbesimi n'vetvete që ju ka krijuar nga ndjenja e fajsisë,mundohen ta fshehin atë ndjeshmëri duke krijuar atë "Sedrën e sëmurë" dhe ata mendojnë se janë mëkatarët më të mëdhenj sikur t'flisnin për mëkatin që e kan bërë!................janë të bindur për këtë!..........edhe vazhdojnë ta zhysin vehtën thell e më thell "n'balt" duke e mbajtur atë pozicion si mbrojtje ..........ja ky ishte mendimi im........

    p.s kjo mund t'jetë temë shumë e gjërë,ngase varet shoqria,jeta siciale,mentalitetet( kam parasysh disa mentalitete t'vjetra ku njerzit jetojnë n'sy t'tjerve e jo për jetën e tyre) e shumë faktor,shkaqe tjera që mund ta zymtojnë ndërgjegjën e moralin e atij-asaj personi me kët "Sedrën" e famshme me plot Aspirina........lol
    Ndryshuar për herë të fundit nga Iliron_Eagle : 04-05-2007 më 18:20
    Verdana]Bota sillet për ti dhënë marramendje njerzimit që t'mos e kuptojnë jetën! ! !. . .(nga unë)

  19. #19
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Iliron_Eagle

    Prap po e them,ata mund t'ken bërë më parë mëkate(që s'do t'thot që s'kan qenë p.s kjo mund t'jetë temë shumë e gjërë,ngase varet shoqria,jeta siciale,mentalitetet( kam parasysh disa mentalitete t'vjetra ku njerzit jetojnë n'sy t'tjerve e jo për jetën e tyre) e shumë faktor,shkaqe tjera që mund ta zymtojnë ndërgjegjën e moralin e atij-asaj personi me kët "Sedrën" e famshme me plot Aspirina........lol

    Pse pikerisht duhet te bazohemi te ky mentalitet i vjeter dhe te konservojme nje seder te semure?
    Nuk do te ishte me mire te shpreheshim dhe te mendonim me sedren e zemres?!
    "Carpe Diem"

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-04-2007
    Vendndodhja
    under the sun
    Postime
    1,285
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Pse pikerisht duhet te bazohemi te ky mentalitet i vjeter dhe te konservojme nje seder te semure?
    Nuk do te ishte me mire te shpreheshim dhe te mendonim me sedren e zemres?!
    Sepse jetojme ne "boten e mendjes" dhe jo ne "boten e zemres".
    Sepse na kane mesuar te bejme gjithmone ate qe duhet dhe jo ate qe duam. Dhe sepse ne lejojme qe te vendose dikush tjeter se cduhet te bejme.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •