Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23

    Unhappy Le të diskutojmë rreth problemeve në universitetet shqiptare

    hey miq! une jam e re ne kete forum dhe dua te hedh ne diskutim 1teme qe me shqeteson mua dhe besoj dhe shuuuume nga ju studente!!!
    ne fakt ne studentet do kishim nevoje per shuuuume shume me teper se ajo c'na ofron sot shteti neper fakultete... duke filluar nga auditoret, laboratoret...apo dhe thjesht ndonje sqarim me i sakte per sa i perket kartes se Bolonjes, qe pervec se na ka bere lemsh nuk ka zgjidhur asgje!!
    ajo qe me shqeteson mua kete vit eshte orari i sterzgjatur me minimumi 3ore pushim!!!.......une studioj ne vit te II tek shkencat per biologji dhe te enjten psh kam 5ore pushim, ndersa te hene, te marte dhe te premte nga 3ore bosh!!!..........1ore, 2..dhe mund te shtyhen ne kafe por kaq shume jooo!!
    pastaj deshirat dhe nervat per te studiuar shkojne ne minimumet me absolute!
    dhe kur vjen sezoni heqim te zite e ullirit duke mesuar dite nate!!!
    po ju a keni ndonje shqetesim ne fakultetin tuaj? jeni turni i I apo II???

    "dolceamara" ju pershendet dhe ju puth te gjithve me radhe!!
    bye
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

  2. #2
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Ku eshte problemi i oreve boshe tani?Jo per gje por shumica e fakulteteve te Europes Perendimore ka ore boshe.Doni te hyni ne Europe ju apo jo? Epo Europianizimi s'ka vetem gjera pozitive!
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23

    Angry

    s'besoj se ti kenaqesh me idene se nuk ka laboratore dhe te dashur studente sbejme dot mesim! apo : nuk ka salla bosh te dashur studente, so...mesimin e kimise organike do e bejme ne palester!!! apo: me prisni pak studente sa te shkoj te pi 1kafe!...............
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

  4. #4
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    War's not the answer(aq me pak pergjigjet agresive ketu)

    Mgjth mendoj qe duhet te ankoheni tek organet perkatese,ose te kishit aplikuar diku tjeter.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23

    aspak! I'm a peacemaker!
    ne 1fakultet ku bejne mesim mjekesi, farmaci, stomatologji, biologji, kimi, informatike, matematike dhe fizike....s'mund te kesh shume pretendime!...
    por te vjen keq...
    pastaj oret boshe nuk jane i vetmi problem i fakuleteteve tona!
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

  6. #6
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Oret boshe midis oreve te leksioneve/praktikave/laboratoreve jane pasoje e manaxhimit te keq te fakultetit nga administrata jokopentente dhe e pa afte e fakultetit.Dekani i fakultetit duhet pushuar nga puna.Paska humbur bota per nje software qe te planifikoje dhe organizoje oret e mesimit per te gjitha klasat qe te mos kete ore boshe....Eshte shume e lehte te behet,te mjafton vetem nje program.Ministria e arsimit duhet te beje porosi per program planifikus orari mesimor me te drejte shume licenca qe te perdoren nga gjithe fakultetet,te mos kete ore boshe,studentet te ikin nga fakulteti pas 5 oresh mesimi ne 1-2-2-30 te drekes dhe jo ne 4 mbasdite...Mund te lihet vetem 1 pushim gjysem ore ose 45 minuta
    per cdo dite te javes ,kohe per clodhje,ha ndonje ushqim ose merresh me gjera te tjera.Eshte normale.
    ---
    Ka nje problem,se student kam qene vete.Kur oret e mesimit te vihen
    rresht pa ore boshe midis,cfare do ndodhe???Nje pjese studentesh do merziten dhe mund te lene ore leksionesh.Do bjere shkalla e frekuentimit te shkolles nga studentet.Do kete me shume mungesa si pasoje e lodhjes,stresit...
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 31-10-2006 më 18:39
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  7. #7
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Me fal ti parafoles ... kur thu qe mos kete ore boshe .... mos e ke fjalen gjate shkolles se mesme apo si osht puna? ... Ku jeton ti mer lal ne cdo universitet te botes ka ore boshe ... pushim gjys ore une maj men vetem kur kom qene te Kongresi Permetit qe me duket se ka qene shkolle 8- vjecare mos gabofsha ...
    RIPPR

  8. #8
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga Dolceamara
    hey miq!
    ajo qe me shqeteson mua kete vit eshte orari i sterzgjatur me minimumi 3ore pushim!!!.......une studioj ne vit te II tek shkencat per biologji dhe te enjten psh kam 5ore pushim, ndersa te hene, te marte dhe te premte nga 3ore bosh!!!..........1ore, 2..dhe mund te shtyhen ne kafe por kaq shume jooo!!
    pastaj deshirat dhe nervat per te studiuar shkojne ne minimumet me absolute!
    dhe kur vjen sezoni heqim te zite e ullirit duke mesuar dite nate!!!
    po ju a keni ndonje shqetesim ne fakultetin tuaj? jeni turni i I apo II???

    "dolceamara" ju pershendet dhe ju puth te gjithve me radhe!!
    bye

    shkollare

    ato oret boshe mund t'i kalosh shume bukur te ajo 'kafeneja' qe e ka emrin BIBLOTEKEEEEE ... he te keqen xhaxhi ...

    hajde shkollar qe kemi ne hajde ... merziten me nejt gjat ne kafe ncncncnc
    RIPPR

  9. #9
    Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
    Anëtarësuar
    11-05-2003
    Vendndodhja
    tu bo not
    Postime
    1,116
    do jesh rrethiste ti (apo konviktore si i thon)

    ta qaj hadhin ta qaj
    te huto i cik tirona ne fillim po do ja moresh doren kadal kadal
    o-le-le firma

  10. #10
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga TiLoNcE
    do jesh rrethiste ti (apo konviktore si i thon)

    ta qaj hadhin ta qaj
    te huto i cik tirona ne fillim po do ja moresh doren kadal kadal

    hahhha e fort kjo bravo tilonce


    shiko ktu jemi ne usa edhe klasen e par eshte en oren 8 e zem deri ne 10 pushim dy oresh fillojm klas tjeter ne 12 deri ne 3 filllon pushime deri ne 6 psh pastaj prap shkoll ca te keqe ka ktu dmth se ben pushim ????
    ti ne je e zgjuar ik ne biblotek edhe meso me shum ose ik ne shpi nes eje afer hnet ose nese je ne konvikt ik ne dhom cte them tjeter shnet edhe kshu e ka shkolla dmth fillimi
    Partizoni

  11. #11
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    S'mbaj mend i her mos te kemi bere msim ne oren e msimit ktu ne USA.

    Ndersa ne Tirane.. o nene nene me shume kafeneve sesa ne msim.. me shume mungonte profesori sesa vinte.. m'sime s'jepnin e kshu kshu...

    shkollare

    ato oret boshe mund t'i kalosh shume bukur te ajo 'kafeneja' qe e ka emrin BIBLOTEKEEEEE ... he te keqen xhaxhi ...

    hajde shkollar qe kemi ne hajde ... merziten me nejt gjat ne kafe ncncncnc
    Cido.. ca faj ka ajo mer aman dhe ju si boni.. une e kam nga eksperienca ne Shqipri.. kur ishim aty ne shkolle gjysmen e pare te simestrit svinin msusat dhe kur vinin jepshin gjith londen brenda gjys simestri.. ktu si ve faj goces..

    do jesh rrethiste ti (apo konviktore si i thon)

    ta qaj hadhin ta qaj
    te huto i cik tirona ne fillim po do ja moresh doren kadal kadal
    LooL m'raft pika per tyve mua .. nga eksperienca jote e ke dhe ti ket.. lol po jo ne Tirone po ne USA te pershendes.. long tajm no si u .. uere r u ?! :P
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  12. #12
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anëtarësuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244
    Une mendoj qe goca e ka mire,pse?
    Se ajo ora epushimit ne mes eshte e humbur,jo ik ketej e andej,mbase ate liber qe don te mesosh nuk e ke me vehte,shkurt ne fakultet shkohet per te bere mesim,e jo per ne bibliotek apo kafene,normal qe duhet nje pushim per clodhje,porse jo ore te tere boshe se keto te stresojne dhe mund dhe ti lejne oret e tjera te mevonshme pastaj e te ikin fare.....
    Pra studenti duhet te jete i programuar,shkon ne shkolle p.sh 8-14,pastaj eshte dreka, dhe fillon programi i studimit pasdite,apo aktivitete etj etj.
    me mire vone sesa kurre....

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar më parë nga mario_kingu
    hahhha e fort kjo bravo tilonce


    shiko ktu jemi ne usa edhe klasen e par eshte en oren 8 e zem deri ne 10 pushim dy oresh fillojm klas tjeter ne 12 deri ne 3 filllon pushime deri ne 6 psh je ne konvikt ik ne dhom cte them tjeter
    ky o orar per shkollat e mesme? se ne universitete e zgjedh kur te duash ti dhe sa ore te duash pushimin. Une pervete merrja klasa me 15 minuta pushim ndermjet se ene ne pune duhet te shkosh apo jo mario?

  14. #14
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    tung une jam ne vitin e dyte ne univerzitetin mbtreteror iliria,
    kushtet i kemi te hatashme si per te mesuar si te ta kaluar kohen e lire edhe mundesi per te studiuar kemi me shume, ore boshe kemi edhe ne, por ndonjehere jane mese te nevojshme ke nevoj gjate asaj kohe shume te stresuar per ta mar ne dore nje roman apo nje revist ehde per tu strukur ne ndonje bank te biblotekes apo salle te leximit edhe per tu shliruar.
    Nuk e di a eshte njejt ne univerzitete shteterore por une e di nje gj qe per ma te voglin shqetesim ne i drejtohemi rektorit, i cili eshte aty 24/6 (pasi te dillen pushon) dhe e zgjidhim poashtu per ndonje provim te kompikuar ka ndodh qe mese 20 ore shtes i kemi mbajt me asistentin por edhe me profesorat perveq qe qe per gjdo lande kemi 2+2 (ligjrata dhe ushtrime) ne jave ne kemi mbajt extra edhe 6-8 ore mvaret prej problemit qe u parashtru
    ylli i mëngjesit

  15. #15
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Po nese profesore jane ca si ata qe kam pas une ne klase qe e kane mbaru gjimnazin me pesa,dhe sa mbarojne universitetet aty qe nje Zot e di si i mbarojne, zejne me mik katedrat, çfare mesimi pret te te bejne?

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23
    si fillim duhet te them qe nuk jam konviktore. jam nga Dr., keshtu qe s'mund ti kaloj ne konvikt ato ore, apo te shkoj ne shtepi.
    P.sh sot ishte e enjte. kisha 2oret e para 8-10 kimi organike, ndonese eshte lexion, duhet te shkoj sepse gjate lexionit Zysha zgjidh ushtrime, pyet, dhe ve mungesa. pas ketyre 2oreve kisha 5ore pushim, dmth filloja mesimin ne oren 15, shkova 2ore ne biblioteke. biblioteka mbyllet ne oren 12. me mbeteshin dhe 3ore!!! c'duhej te beja?! ishte shuuuume ftohte e binte shuuuume shi!!! alternativa e vetme mbetej kafja!dmth isha e detyruar te rrija 3ore ne kafe, dhe pas ketyre 3oreve te shkoja perseri ne mesim. ne laborator, ku do beja dhe 4ore te tjera!! mesimin e mbarova ne oren 19! ne kete ore u nisa nga Tirana per ne Durres!!! tani kam 30min qe kam ardhur ne shtepi, ora eshte 20e30........mendoni se kam nerva e forca per te mesuar per neser???? JO!..dhe kur mendoj qe neser kam perseri 4ore pushim......
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

  17. #17
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    pse a ka universitet shqiperia ???? dikur kishte po sot se besoj ....

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23

    me mend ky djale!

    Citim Postuar më parë nga DEN_Bossi
    pse a ka universitet shqiperia ???? dikur kishte po sot se besoj ....
    ...dhe une e pyes veten mbi kete!!!
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

  19. #19
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450
    Megjithse une jam ne POLITEKNIk nuk kam asnje nga ato lloj problemesh qe ti permend. Pedagoget jane te rregullt ne leksione dhe seminare , dhe kedhtu jan me te marr ne qaf, po kur vjen fundi.............hmmmmmm mos ardht ma mire.... se shpirtin ta marrin. Ata e kane bere monopol shkollen dhe shumeca e tyre sidos te vjetrit jane bere se shefa e jo pedagoge dhe as qe ju shkon mendja se jane pedagoge.

    Problemi kryesore eshte se universiteti im nuk ka as laboratore, ose nese ka ne as qe i kemi pare ndonjehere. Ose kur kemi nevoj me perdore internetin te shikon ajo kujdestarja gjith nerva a thua se je duke ja vjedh kompjuterat e keshtu qe nuk shkoj me.


    uh sa probleme ka shkolla.... eshte e kot me ja fillu bile

    PS. edhe ti parafolse qenke vajze me mend meqe merresh me kto lloj temsh...

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Dolceamara
    Anëtarësuar
    29-10-2006
    Vendndodhja
    ne nje kryqezim duke pritur engjellin qe do me tregoje rrugen time...
    Postime
    23
    Citim Postuar më parë nga DEN_Bossi
    Problemi kryesore eshte se universiteti im nuk ka as laboratore, ose nese ka ne as qe i kemi pare ndonjehere. Ose kur kemi nevoj me perdore internetin te shikon ajo kujdestarja gjith nerva a thua se je duke ja vjedh kompjuterat e keshtu qe nuk shkoj me.


    uh sa probleme ka shkolla.... eshte e kot me ja fillu bile

    PS. edhe ti parafolse qenke vajze me mend meqe merresh me kto lloj temsh...
    eheeee...sa ka! do duhej 1ndryshim radikal, qe me themel... por duket e pamundur per momentin ketu ne Shqiperi!
    tek politekniku une kam 2shoke ne elektronik/elektrike...dhe ato e bejne shkollen turni i II...dmth ata kthehen ne Dr cdo dite ne oren 20!!! + qe kane 1 ngarkese te jashtezakonshme!

    Laboratoret dhe tek une qe jam te shkencat, qe duhet te kem laboratore super te specializuara, kane mangesi te paimagjinueshme! as gjerat me elementare nuk i disponojme...edhe provezat nuk dalin per te gjithe!!!
    dhe ne qe shpresojme ta krahasojme shqiperine me europen!!!

    faleminderit qe mer pjese ne diskutimin e temes qe kam hedhur une!!
    Mos tradheto ate qe te buzeqesh..mund te kete vdekjen ne zemer,mgjth te dhuron pak jete...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Si mund të ulet ndikimi grek në shqipëri ?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  3. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  4. Drafti për Unitet
    Nga Modesti në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •