Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1

    Shkëputja e retinës

    Do doja disa informacione per kete semundje te syrit qe quhet Shkeputja e Retines.(frengjisht :decollement de la retine).
    Nuk e kisha degjuar ndonjeher ne shqip dhe shpresoj qe perkthimi te jet bere i sakte.
    Kush ka info mos pertoj te shkruaj .
    flm.

    Ps.Do doja te vija nga se vjen??A rikthehet shikimi pas nderhyrjes qe i behet syrit?? etj etj.
    :^zilet

  2. #2
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga Tironsja
    Do doja disa informacione per kete semundje te syrit qe quhet Shkeputja e Retines.(frengjisht :decollement de la retine).
    Nuk e kisha degjuar ndonjeher ne shqip dhe shpresoj qe perkthimi te jet bere i sakte.
    Kush ka info mos pertoj te shkruaj .
    flm.

    Ps.Do doja te vija nga se vjen??A rikthehet shikimi pas nderhyrjes qe i behet syrit?? etj etj.
    Hello Tiranase

    Shkeputjes se retines nga membrana me te cilen kontakton i thojne ne gjuhen latine: Aplatio Retinae
    Kjo semundje mund te kete shume shkaktare. Nje shkaktare i thjesht eshte psh: goditja e mollezes se syrit ku nga ndryshimet e presionit brenda syrit vie deri te shkeputja e retines nga membrana. Meqe ajo membrane sherben si transport ushqimi per retinen, mosnderhyrja e shpejt mund te shkaktoj verberin dhe humbjen e te pamurit pergjithmone. Ka edhe shume shkaktare tjere qe mund te qojne deri te Ablatio retinae si tumoret e ndryshme, semundjet infektuese etj..
    Pas nderhyrjes kirurgjike te shpejt (nese nuk ka humbur akoma funktionin e vet) mund te kete sherim.
    Si simptome qe mund te paraqiten pas shkeputjes se retines jane: Humbja e te pamurit ne nje pjese te syrit. Nese retina demtohet ne pjesen e siperme te saj atehere humet te pamurit ne pjesen e poshtme te saj sikur ta levizesh perden ne anen e poshtme te syrit.

    Per sot kaq

    Medicus

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-02-2005
    Postime
    27
    Me jane bere syte me damare te kuq. Doktori me tha se i kam te thate, nuk prodhojne lot sa duhet dhe me dha flax seed oil per te pire dhe Thera Tears per ti hedhur me drops ne sy. Nuk me tha nga se shkaktohet, si shkak i brendshem. Thjesht qe kompjuteri dhe ajri i kondicionuar e perkeqeson. Do doja te di ndonje gje me shume, flm

  4. #4
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Medikus, miredita

    Do te desha te di pak me shume ne lidhje me lotimin e shpeshte. Ne te kundert nga kolegia ime me lart, une e kam pak problem qe sapo dal perjashta, dimer apo vere qofte, ngrohte apo ftohte, syte e mi kane tendence te lotojne. E di qe i kam pak te ndjeshem ndaj drites, por edhe kontrollet tek mjeku nuk kane dhene asgje. Lexoj per mrekulli dhe shoh larg po aq mire. Thjesht kjo puna e vrarjes nga drita dhe lotet e shpeshte.

    A mund te me thuash, nga se mund te vije dhe a trajtohet kjo ? Nqs ka ndonje rrezik me te madh, mos nguro e thuaje sepse me kane thene qe edhe une jam i vdekshem.

    Faleminderit

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Medikus, miredita

    Do te desha te di pak me shume ne lidhje me lotimin e shpeshte. Ne te kundert nga kolegia ime me lart, une e kam pak problem qe sapo dal perjashta, dimer apo vere qofte, ngrohte apo ftohte, syte e mi kane tendence te lotojne. E di qe i kam pak te ndjeshem ndaj drites, por edhe kontrollet tek mjeku nuk kane dhene asgje. Lexoj per mrekulli dhe shoh larg po aq mire. Thjesht kjo puna e vrarjes nga drita dhe lotet e shpeshte.

    A mund te me thuash, nga se mund te vije dhe a trajtohet kjo ? Nqs ka ndonje rrezik me te madh, mos nguro e thuaje sepse me kane thene qe edhe une jam i vdekshem.

    Faleminderit


    birdie edhe un sy ty jam, me lotojn syte shpesh here (sidomos ne klass )...kur isha ne filadelfia, sa ngrihesha ne mengjes dhe dilja jashte, nga i ftohti syte me lotonin cdo mengjes apo sahere qe dilja nga nje atmosfer e ngrohte tek nje e ftohte :0

    thjesth na ben alergji, dhe shume njerez e perjetojn kete simpton, nejse per alergji te tille mund te perdoresh antihistamine decongestant eyedrops ...per vete se kam perdorur pasi sbesoj se esthe problem i madh :P
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  6. #6
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311

    Talking

    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Medikus, miredita

    Do te desha te di pak me shume ne lidhje me lotimin e shpeshte. Ne te kundert nga kolegia ime me lart, une e kam pak problem qe sapo dal perjashta, dimer apo vere qofte, ngrohte apo ftohte, syte e mi kane tendence te lotojne. E di qe i kam pak te ndjeshem ndaj drites, por edhe kontrollet tek mjeku nuk kane dhene asgje. Lexoj per mrekulli dhe shoh larg po aq mire. Thjesht kjo puna e vrarjes nga drita dhe lotet e shpeshte.

    A mund te me thuash, nga se mund te vije dhe a trajtohet kjo ? Nqs ka ndonje rrezik me te madh, mos nguro e thuaje sepse me kane thene qe edhe une jam i vdekshem.

    Faleminderit
    Loti qe prodhóhet ne gjendren lotuese e cila gjendet ne pjesen e siperme te jashtme te perdeve te syrit derdhet zakonisht mbi mollezen e syrit dhe shperndahet ne kete menyre permes levizjes se perdeve te syrit ne te gjitha anet duke lagur syrin dhe mbrojtur nga tharja. Nga ketu leviz lengu i syrit (lotet) ne anen e brendshme te syrit afer hundes ku dhe perqohet permes Canalis lacrimalis (kanalit lotuar) ne ne liqenin e loteve (sacus lacrimalis) e cila gjendet ne pjesen e hundes nen lekur ne kufirin me syrin e prej ketu perqohet loti brenda hundes.

    Kjo mund te vije si pasoj e prodhimit te tepert te loteve ne gjendren e loteve ose si pasoj e mbylljes se kanalit te percimit te loteve ne drejtim te kanalit te hundes. Shkaktaret tjere mund te jene edhe alergjia. Mbyllja e kanalit mund te jete infektuese ose mund te kete edhe shkaktare tjere.

    Terapia varet nga etiologjia e semundjes. Ne rastin tend mendoje se eshte me teper alergjike sepse ju ju lotojne syt vetem kur te dilni jashta. Ne rastin e mbylljes se kanalit te perqimit te loteve duhet bere kontrolli i hapsirave te hundes dhe kanalit dhe ne rast nevoje edhe nderhyrja kirurgjike per te liruar kanalin.

    Shpresoj te ju kem ndihmua sado pak

    Medicus

  7. #7
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    thjesth na ben alergji, dhe shume njerez e perjetojn kete simpton, nejse per alergji te tille mund te perdoresh antihistamine decongestant eyedrops ...per vete se kam perdorur pasi sbesoj se esthe problem i madh :P
    Alergji nga se, Rexhi?

    Zogu, eshte nje procedure e vogel qe mund ta besh pa frike. Per te minimizuar lotet, doktorri ve tek cepat e syve ku dalin lotet nje si "tape" te vockel plastike tek vrimat. Eshte ngjyre mishi dhe nuk dallohet fare. Eshte e vetmja gje qe mund te ndihmoje ne rastin tend, nqs doktorri ka thene qe s'ke gje.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga Leila
    Alergji nga se, Rexhi?

    .
    alergji nga substancet qe te bejn alergji si pshm bar, polen, pemet, ose kur je mbrenda mund te te bejn alergji myku, pluhri etje

    por gjithashtu syte te lotohen kur je i lodhur kjo dihet, dhe nga djelli apo era

    syte lotojn gjithashtu kur qerpiket te dalin nga brenda, ose kur ke nje infeksion apo si tha medicus kur eshte bllokuar kanali i lotve (si thohet shqip?" anyways tear duct (me kete duhet te besh operacion sigurisht)

    por mbase Zogu i ka syte te "thate" dry eyes...qe shkakton prodhimin e loteve...kjo eshte shume e perhapur, dhe kur loton shume mund te jete kjo arsyja ? ku dihet po do jete mire nese vizitohesh birdie
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  9. #9
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga kozetaa
    Me jane bere syte me damare te kuq. Doktori me tha se i kam te thate, nuk prodhojne lot sa duhet dhe me dha flax seed oil per te pire dhe Thera Tears per ti hedhur me drops ne sy. Nuk me tha nga se shkaktohet, si shkak i brendshem. Thjesht qe kompjuteri dhe ajri i kondicionuar e perkeqeson. Do doja te di ndonje gje me shume, flm
    Burbuce

    Kur te thush se mu ka skuq syri eshte sikur mem than se pom dhemb barku. Duhet me pershkru ma hollesisht per me ta gjet ty medicusi terapin se skuqja e syrit paraqitet tek nje mori smundjesh te ndryshme ashtu siq paraqitet dhembja e barkut tek nje mori semundjesh te ndryshme.
    Te lutem per Medicusin pak me hollesisht tregom se kur paraqitet, cka skuqet, intenziteti, a kruhet, a loton, a dhemb etj.......

    Me rrespekt per pacienten time kozetaa

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-02-2005
    Postime
    27
    Citim Postuar më parë nga Medicus
    Burbuce

    Kur te thush se mu ka skuq syri eshte sikur mem than se pom dhemb barku. Duhet me pershkru ma hollesisht per me ta gjet ty medicusi terapin se skuqja e syrit paraqitet tek nje mori smundjesh te ndryshme ashtu siq paraqitet dhembja e barkut tek nje mori semundjesh te ndryshme.
    Te lutem per Medicusin pak me hollesisht tregom se kur paraqitet, cka skuqet, intenziteti, a kruhet, a loton, a dhemb etj.......

    Me rrespekt per pacienten time kozetaa
    Dalin ca si damare te kuq, as nuk kruhet, as nuk dhemb, per te lotuar jo e jo

  11. #11
    Perjashtuar Maska e Cappuccino
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Vendndodhja
    N'bisht t'ballanes
    Postime
    311
    Citim Postuar më parë nga kozetaa
    Dalin ca si damare te kuq, as nuk kruhet, as nuk dhemb, per te lotuar jo e jo

    Shkqet. Thatesia e syrit (Sicca Syndrom), pezmatimi i perdes se syrit (Konjunktivitis, sidomos ai alergjik ku supozohet te vuajne 10% e popullates), alergji, Infekcion me virusa te ndryshem si Herpes, rritja e presionit brenda syrit etj.
    Zakonisht, me paraqitjen e ketyre semundjeve rritet qarkullimi i gjakut ne enet qe furnizojne pjesen e perparme te syrit dhe perden e syrit dhe kjo bene qe syri te duket i sykuqur. Skuqja e syrit permes ajrit, tymit, quhet Keratitis simplex dhe eshte shume e shpesht.

    Per terpi s'kam asnje ide perderisa nuk e di se cka te mundon ne te vertet.

    Medicus

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    pata rastin ta provoj vete.
    falenderoj rexhinen per shkrimin ketu i cili mendihmoi te fitoja kohen e vyer
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •