Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Komunikimi dhe roli i tij n shoqri

  Komunikimi qysh n koht q smbahen mnd ka qn n vetvete mjet e jo qllim por n kohet e sotme kur kemi superinflacion t tij, ky,komunikimi me mjetet e shumta e t sofistikuara q shkenca ve n dispozicion,ka rrezik t dmtoj ose t shvleftsoj disa norma apo standarte t egzistences socjale e spirituale t shoqrise e njeriut. Vihet re menjhere se pjesmarrsit n forum kan nivele knaqeshme kulture e t kohs, njohin gjuh t huaja, rrmojn n libra, por a jemi aty ku duhet?
  Pr t qn rrentabl ndaj tjerve po kryesisht ndaj vehtes? Jo vetm(eh) t fjalve t mdha e t bukura apo t hidhura apo t zgjuara por,that the question , t punve?

  Italjant,kan perdorur dikur nj shprehje q un personalisht e konsideroj proverb t muar : Po deshe t tejkalosh mizerabilitetin (rutinn, mrzitjen etj) e jets s prditshme, bj aq sa mundesh nj vepr t mir at dit뒒 Kam kshilluar vetveten me koh me proverbin e m siprm, sugjeroj gjithkuj t marr n konsiderat sa m sipr.

  Dimrin qe kaloi ndersa po rrija ne nji kafe, njeri ngrihet nga vendi largohet per pak minuta e kthehet perseri, dikush I dha doren Bere nje pune te mire,bravo te qofte C pune te mire kish bere ky djalosh?
  U ngrit nga muhabeti i kafes me shoket e tij e doli neper shi te ndihmoje nje plake qe nuk zbriste nga trotuari te kalonte rrugen e percolli deri matane mes autove e ndihmoi te kalonte perseri ne trotuar e u kthye ne vendin e vet.
  N se e quani t arsyeshme e t mundshme do ju ftoja q n se bni apo shihni qe bn tjetrkush ndoj pune t mir sado t parndesishme por t mir, pa prmendur emra hidheni ktu ne kete tem, me siguri do jet e kndeshme mbase edhe e dobishme, fjalt e shunta jane fukarrallk.
  Esht i hidhur fukarallku i pares sht mjerim fukarallku i shpirtit.

  Rromaku

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  vin nga ferri po a shkojn n xhenet ? kjo sht nj pyetje prgjigje po t'ket

  kuptimi i emrit Hamid nga fjala arabe Hamd q dmth Lavdrim i posam, i veant, totalisht i prvem
  e vetm pr t Madhin Zot, A !!!
  fjala garib e jo garip vjen nga H.D.TH. i MM(savs)''Islami ka ardh si garib e do iki si garib''' e kuptimi i saj : nji njeri i panjohur q bn ndoj pun t mir o thot ndoj fjal t mir e largohet i panjohur pa marr ndonj shprblim. Kur t largohet GARIBI, simbas muslimanve, sht shkatrrimi i bots,kijameti.

  Un,Rromaku jam nga fshati bot.
  Ndryshuar pr her t fundit nga i humburi : 10-08-2006 m 19:49

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 17-07-2010, 05:55
 2. Komunikimi Prind - Fmij
  Nga J@mes n forumin Pyetni psikologun
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 05-12-2009, 15:52
 3. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 12:25
 4. Amerika, kjo shoqri q sheh nga e ardhmja
  Nga Brari n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 06:09
 5. Barazi midis mashkullit dhe femres
  Nga skerdi n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 27-06-2004, 08:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •