Close
Faqja 14 prej 24 FillimFillim ... 41213141516 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 465
  1. #261
    Te monedha e dytë paraqitet Artemida, perëndesha e qytetit të Bizantit, për nder të së cilës i kushtoheshin këto simbole (hëna e re, e shoqëruar me yllin me 6 rreze) në flamurin e qytetit dhe në prerjen e monedhave të paktën që nga shek.4 p.e.s.

  2. #262
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Varet nga cila gjini e kultivuar e injorances thithe bindjet ne lidhje me gjerat qe su perkasin atyre.

    Simboli i bizantit, ka qene dhe eshte, hena e re me nje yll siper. Kjo eshte firma e bizantit, vula e testamentit dhe emblema autentike e tij.
    Kete ju ia falet islamit me qe ishin aleate tuaj ne luften kunder shqiptarizmit dhe te drejtes shqiptare mbi deren e madhe
    te ciles mbi hene e yll, shqiptaret i vune shqiponjen dykrenare qe sillte autoritetin e pushtetshmerise shtese civile e ligjore si vule te re legacie qe leket shqiptar e themeluan vet.

    Ndersa kete simbol qe s'ka te beje asnje gje me kishen - ne emer te Serapit qe ndryshe nderohej "sofi aleksandrine" e per lavdine e saj kete embleme te biblotekes se aleksandrise e cila ne fakt ishte edhe vule e vet qytetit. Apo me origjinalisht: perendiut Serapis.
    E mekemben si shpagese lavdie pikerisht ne qender te mbreterise bizante. Lavdi e krenari shqiptare kunder te ciles luftoi mulati Ciril gjoja ne emer te fese deri ne shakterrim. Por ky simbol e mbijetoi ate funderine te historise pikerisht ne qender te kishes. Ah, c'ironi!

    Shiqponja dykrenare eshte simbol i idealit dhe frymes bashkuese shqiptare te mbreterise se uzurpuar nga raca aziatike greke e me vone edhe e barbarizmes se ardhur sllave pas rrenimit kataklizmik te Dardanise. Islami qe ishtje krahu ekstrem i levizjes suaj ikonoklaste te orthodoksise greke edhe sot ngelet aleati juaj me ane te barbarizmit te te cilit ju shkaterruat mbreterine dhe identitetin shqiptar te saj. Per me sakte shkaterruat nje here e pergjithmone nje civilizim boteror te tere per ta zhytur njerezimin ne erresire mesjetare, per qellime te egoizmit tuaj aziatik duke e futur pothuaj tere europen nen sundimin barbar oriental ku jozyrtarisht sundonte pariarku mulat grek-. Pastaj ca shekuj me vone dhe pas rrezikut qe shprehte forcimi i arberise, kujtuat qe edhe nje here qe duke ngashyer turkun si rekrut te ri te ikonoklazmit te vonuar duke mundur Skenderbeun dhe idealin e bashkimit kombtar te tij e permes kesaj edhe bashkimit te kishes se shqyer nga qente grek e latin te fusnit felliqesine tuaj aziate serish ne pushtet e per pushtet duke i dhene fund nje here e pergjithmone atij civilizimi me gjase qe ne themel te gabuar. Dhe ate bete - me mire nder turkun se nder shqiptarin. Por turku tani do hisen e vet dhe turku sic kemi pare nuk pushtoi asnje territor jasht jurisdikcionit te emblemes biznatine, te cilen ju ia dhate fale. Islami sot mban si gjene me te shtrenjte pikerisht kete vule dhe embleme [yll me Hene] te pushtetit bizantin mbi te cilen ata pretendojne te drejten per pushtet mbi kete ane te europes. Eshte tregtia qe ju e bete ne dem te shqiptareve dhe ne kundershtim me idene e bashkimit te kishes nen shqiponjen shqiptare dykrenare.

    Por se ne kete felliqesi tradhetare kishin gisht dhe asistence dhe ca mbreteri tjera perendimore qe donin te ngriteshin siper legacise sone flet fakti se turqit quajne veten "Kayser-i iklim-i Rum" me shprese se do te shtinin ne dore shqiponjen tone dykrenare qe ishte simbol i bashkimit tone te mbreterise.

    Por injoranti nuk pyet: perse "Kayser"?! Perse ky titull dhe emer i huajtur germanofon si titull i mbreterise turke?! Ku e zbuluan barbaret turq kete fjale gjermane, -si e prej nga e moren? Apo...

    Perse shqiperia dhe shqiptaret u quajten arnawult, arnavud e Arnavutluk ne vend se turqisht Kartali dhe Kartaultlluk prap duke perdorur fjale jo turke po germane e qe do te thote shqiponje ashtu sic fjala Kayser do te thote mbret. -Por ne germanishte - e jo ne turqishte?!?

    Edhe injorante edhe arrogante, per bese eshte gje e paftyre. Ka gje me te tmerrshme se injoranca e kultivuar.
    Pret që të merresh seriozisht me tezat absurde dhe po aq komike që mundohesh ti shtrosh në mënyrë drejtshkrimore të rregullt? Të shkruash me drejtëshkrim nuk është gjithçka - duhet një logjikë e shëndoshë, një arsyetim, racionalitet dhe objektivizëm. Gjithsesi nga përçapja jote u mundova të shkëpusja ca pika, përpos pjesës konspirative që më drejtohesh mua si një lider i një shoqërie sekrete që punon prej mijëra vjetësh kundër shqiptarëve - të shoqëruar kurdoherë nga ndërgjegjja kombëtare në cilëndo epokë historike.

    Kalimi i shqiponjës dykrenare tek shqiptarët në periudhën e mesjetës, e cila u pozicionua si simbol i familjeve fisnike, u krye nga Perandoria Bizantine. Dhe si e tillë dhe simbolika i atribuoet orthodoksisë dhe perandorit. Kur Gjergj Arianiti dhe Gjergj Kastrioti udhëhiqnin shpurat e tyre ushtarake nëpër fushëbeteja, nuk e ngrinin flamurin e tyre për hir të Zeusit apo Dodonës por për hir të kauzës së tyre - konkretisht përfaqësimi i lavdisë bizantine. Siç e ceka dhe më lart, për një popullsi me shifra dërrmuese analfabetizmi, perceptimi i tyre mbi jetën dhe ndërgjegjësimin e përfaqësimit nuk kalonte përtej Bizantit dhe fesë orthodokse. Tjetër gjë është paralelizmi i dështuar i hënës me yll kur po diskutohej për shqiponjën dykrenare - njëlloj si të ngatërrosh mollët me dardha.

    E kam shprehur me dhjetra herë që nuk ka patur ndonjë civilizim dardan që të pësonte një rrënim kataklizmik. Madje Kosova e sotme për periudhën në fjalë është një territor i mirë inkuadruar në sundimet serbe mesjetare. Të pretendosh të kundërtën duhet e pakta të poseidosh burime historike, të cilat gjer më sot nuk ekzistojnë për asnjë studjues të historisë, si pasojë e errësirës që karakterizon mesjetën. Në mungesë të burimeve nuk do të thotë të hidhesh tek eposet heroike të Iliadës për të cituar dardanët fiktivë të Azisë së Vogël - ndryshe do të detyroheshim të merrnim si të qënë dhe Eposin e Kreshnikëve dhe sëbashku me të dhe personazhet e tij me karakteristikat e tyre mbinjerëzore.

    Otomanët u shtrinë gjer në Hungari, duke pushtuar dhe territore katolike që ishin jashtë juridiksionit të Bizantit, siç ishte dhe bregdeti dalmat. Ekzistuan dhe ty tentativa për të pushtuar Vjenën që dështuan - dhe Vjena qëndron shumë larg territoreve ish bizantine.

    Skënderbeun dhe idealin e bashkimit kombëtar që mbarte nuk dua ta cek pasi si një pretendim pseudoshkencor dhe absurd, i takon një sfere diskutimesh të stër ezauruara dhe të shndërruara në monotone. Të paktën për mua që nuk dua të ripërsëris veten - ndoshta nga ana jote, karakterizohesh nga energji të paezaurueshme përsa i takon komedive.

    Tjetër pikë e zezë është fjala arnaut, që otomanët emërtonin popullatat shqipfolëse dhe që është emërtimi otoman i fjalës greke arvanit, që do të thotë arbëresh. Ndërsa fundi përçapjeve komike qëndron tek fjala Kaiser. Në fakt, sulltanët otomanë emërtoheshin si Qaisar-e-Rum, dhe fjala Qaisar ishte versioni arab i titullit Caesar që do të thotë perandor. Është ky titull latin nga ku e ka dhe prejardhjen fjalja gjermane Kaiser. Përsa i takon se kush ishte Roma e Çezarit për sulltanët otomanë, mendoj se je në gjëndje ta konceptosh vetë. Pra Qaisar dhe jo Kaiser për otomanët, që hedh poshtë çfarëdolloj absurditeti të kesh patur në mendje me pytjet e ngritura.

    Si përfundim, e vetmja fjali e saktë dhe domethënëse në përçapjet tuaja është fjalia mbyllëse. Dhe ajo fjali karakterizohet nga efekti bumerang.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 18-07-2011 më 12:20
    relata refero

  3. #263
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin

    Kur Gjergj Arianiti dhe Gjergj Kastrioti udhëhiqnin shpurat e tyre ushtarake nëpër fushëbeteja, nuk e ngrinin flamurin e tyre për hir të Zeusit apo Dodonës por për hir të kauzës së tyre - konkretisht përfaqësimi i lavdisë bizantine. Siç e ceka dhe më lart, për një popullsi me shifra dërrmuese analfabetizmi, perceptimi i tyre mbi jetën dhe ndërgjegjësimin e përfaqësimit nuk kalonte përtej Bizantit dhe fesë orthodokse.
    Kjo eshte perla e gjithe shkrimeve . Kjo eshte ana tjeter e ekstremizmit fetare qe mundohen ne nje ane apo ne nje tjeter ta perfaqesojne Skenderbeun si mbrojtes te fese se krishtere-ortodokse .

    Kur thua qe Skenderbeu nuk "dinte" per Zeusin e Dodonen , se paku ai dinte per Pirron e Epirit dhe e paraqiste veten si pasardhes te tij .

    Nese Skenderbeu(Aleksandri ) kishte luftuar per lavdine e Kishes ateher si kishte shporre nga Shqiperia , venecianet .

  4. #264
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Unë nuk e di ekzaktësisht nëse Skënderbeu në person dinte rreth Zeusit apo Dodonës, por si një figurë e shkolluar presupozoj se kishte dije rreth tyre. Por nuk qëndron këtu thelbi diskutimit dhe as tek Pirro Epirit - ideja qëndron tek ndërgjegjja përfaqësimit dhe perceptimi i luftës përkundrejt simbolit të shqiponjës me dy koka. Nga ana tjetër, venecianët nuk u shporrën gjëkundi, pasi zotëruan Shkodrën dhe Krujën dhe një sërë qytetesh të tjera gjer me rënien e tyre dhe pushtimin total të rajonit nga otomanët, që do të thotë pas vdekjes së Kastriotit. Nëse Skënderbeu pati konflikte me venecianët, këto konflikte nuk e patën gjenezën tek ideali inekzistent kombëtar që mbarte Kastrioti, por tek interesat rajonale të një fisniku mesjetar, të zhdërvjelltësuara me një sërë aleancash lokale.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 18-07-2011 më 11:28
    relata refero

  5. #265
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972
    Citim Postuar më parë nga Dasius Lexo Postimin
    Koment mbi disa pika që vura re më sipër.

    1. Asnjë Shqiptar puro nuk duhet të guxojë të quajë si jo-Shqiptar një Shqiptar tjetër që ka dhe kombësi të tjera në gjakun e vet. Ky nuk quhet patriotizëm por idiotizëm. Shumë nga figurat më të shquara të historisë së Shqipërisë janë të miksuar ose edh 100% Grekë, Serbë, Maqedonas ose Vlleh.

    2. Shqiptarë nuk kanë qenë ndonjëherë të persekutuar deri para luftërave ballkanike. Përkundrazi, luftën e kanë pasur profesion, bukën e gojës, dritën e syve. Shqiptarët me anë të luftës kanë bredhur botën, kanë shkelur çdo qoshe të perandorisë Osmane, kanë qëndruar nën muret e Vienës dhe janë përballur me kozakët në Ukrainë, dhe më e rëndësishmja, në sajë të luftërave Shqiptarët kanë qenë vazhdimisht në ekspansion. Ekspansioni vazhdon, mjafton vetëm pak gjakftohtësi në arsyetim dhe është e thjeshtë për tu kuptuar.

    3. Vëllavrasje quhet kur ti rri në majë të malit, në mes të ngricës, një metër zhytur në dëborë, pa ngrënë e pa fjetur me ditë të tëra dhe sheh që në ballë të ushtrisë Naziste ndodhen vëllezërit e tu Ballistë që u tregojnë atyre rrugët dhe shtigjet në mënyrë që të të asgjesojnë më lehtë. Dhe ti nuk pate mundësi tu zësh Nazistëve pritë se vëllai shumë i dashur Ballist të tradhtoi. Kështu që ti u detyrove ta vrasësh si qen se ai se rrujti shumë për jetën tënde.

    4. As Skënderbeu e as Arbërit nuk kanë luftuar ndonjë herë në emër të Arbërisë. Në mesjetë nuk ekzistonte koncepti i kombit. Lufta e partë në emër të nocionit komb Shqiptar është bërë në periudhën e Lidhjes së Prizërenit.

    5. Arbërit nuk kanë qenë Epirotë, ashtu si edhe Shqiptarët nuk janë Vorioepirotë. Ne me Epirotët nuk kemi asnjë lidhje. Termi Epirot është thjeshtë një emërtim i kohës bazuar në toponime të lashta, ashtu siç Sllavët quheshin Ilirë.

    6. Gjergj Kastrioti nuk kishte familje pa histori e pa emër, përkundrazi, kishte emër, histori dhe krahinën e Matit e të Dibrës zotime të vetat, të njohura edhe nga Venediku edhe nga Sulltani.

    7. Historia e Shqipërisë në të vërtetë është e mbushur me mite dhe legjenda. Atë studimin që citove e kam lexuar dhe është tërësisht i saktë. Por mite e legjenda nuk kemi vetëm ne. Mitet e legjendad sundojnë në të gjitha historitë e shkrojtura nga kombet e ballkanit. Miti e Car Stefan Dushanit është një shembull konkret. Mos flasim për Greqinë se atje edhe sot nuk po marrin vesh se si i kanë punët.

    8. Grekët dhe Serbët le të hanë muut gjithë ditën me lugë e me garuzhde. As që më bëhet vonë fare për ta. Shqiptarët e kanë ruajtur identitetin e tyre në sajë të lulëzimit dhe këtë e tregon 1) ekspansioni, 2) ndërrimi i fesë, 3) zënia e pozitave me pushtet në perandorinë Osmane, 3) mercenarizmi masiv, 4) huazimet kulturore, etj.

    Një popull mikroskopik nuk do të mund të mbijetonte kurrë 500 a më tepër vjet nëse do të kishte qenë gjithë kohës i shtypur (edhe ai më kokë derri dhe më ksenofobi që është Shqiptari). Nuk ka logjikë. Nuk ta pranon aryetimi më i thjeshtë shkencor. Popujt ruajnë identitetet e tyre kur janë në lulëzim dhe jo të shtypur.

    Fort të nderuar bashkëbisedues. Ju lutem, lexojini shkrimet e mia drejt dhe jo diagonal.
    1-Ka shume shqiptare qe jane te keq infromuar, bashkuar kjo me nje shpirt te lige qe dikush mund te ket mjafton per ty bere nje vogel propadande e pa ndergjgjshme dhe persosur! zakonish keto jane mbeturina sistemit Internacional te komunizmit! Jane te gatuar me edukaten ibrishte te diktatures! Jane pushtuar dhe drejtohen plotesisht nga ndjenjat e nostalgjise per ate sistem Pervers dhe ai me antishqiptar i te gjitha koherave! Nga figurat me te shquare te shqiperise kane qene 100% puro Grek, SERB=Maqedosan?, ndoshta disa te perzier me Vllahet kete e pranoj sa per te tjerat! Jep shembuj!

    2-Shqiptaret u pushtuan nga Rroma, nuk te duket persekutim ty ai!

    3-Ballistat Tradhetar????? Besoj se koha tregoj se kush ishin tradhetaret ne te vertet! Jeni te edukuar me edukaten Ibrishte te komunizmit! thash ne shkrimin e par ajo qe ka vler me shume eshte kualiteti i librave qe lexohen dhe jo Kuantiteti! Librat e Historise te shkruar nga K.Frasheri jane dokra, sidomos pershkrimi i ngjarjeve gjate luftes Civile! Kjo e fundit nxitur nga dora vet e enverit par "kapitullimit" te mbledhjes se Mukes. Kur Ballistat dhe Zogistat Nacionalistet te verte, te pakten me mundesite qe kishin, donin te luftonin per clirimin e kosoves, Enviri dhe hordhite e tij filluan vllavrajsen sepse kishin shitur Kosoven tek Tito! Mjaft me Mashtrime! eshte turp te propagandosh per ata kriminela pothuajse 20 vjet me vone!

    4-Skenderbeu nuk ka luftuar per Komb? Por lidhja e Lezhes ne 1444, car eshte per ty?

    5-Termi Vorio Epiriot egziston vetem ne gjuhen e qarqeve extremiste te Greko-sllaveve! Mjaft me Mashtrime

    7-Ai text qe ke lexuar thote qe "Skenderbeu i ashtu quajturi babi i kombit"? Skenderbeu eshte Babai i kombit shqiptar do ti apo jo, apo cdo kush tjeter qe nuk i pelqen! shume here e verteta nuk eshte e kendshme. por duhet te pranohet ashtu sic eshte! Mos Mashtro!

    ..."Një popull mikroskopik nuk do të mund të mbijetonte kurrë 500 a më tepër vjet nëse do të kishte qenë gjithë kohës i shtypur (edhe ai më kokë derri dhe më ksenofobi që është Shqiptari). Nuk ka logjikë. Nuk ta pranon aryetimi më i thjeshtë shkencor. Popujt ruajnë identitetet e tyre kur janë në lulëzim dhe jo të shtypur"...

    "Nje popull mikroskopik, Mikroskopik?" gjate perkudhes te skenderbeut dhe deri ne 1912 paskeme qene popull Mikroskopik?

    "Popujt ruajne Identitetet e tyre kur jane ne lulezim dhe jo te shtypur"

    Kjo qe thua ti nuk ka llogjik! Njeriu e mbron identitetin kur ai i kercenohet me shume se kur nuk i kercenohet! Flas ketu per njerez me identitet te vertet, jo ata qe mbahen si keshtu dhe ashtu, dhe ne fund te fundit nuk jane azgje
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  6. #266
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-04-2011
    Postime
    198
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Kjo eshte perla e gjithe shkrimeve . Kjo eshte ana tjeter e ekstremizmit fetare qe mundohen ne nje ane apo ne nje tjeter ta perfaqesojne Skenderbeun si mbrojtes te fese se krishtere-ortodokse .

    Kur thua qe Skenderbeu nuk "dinte" per Zeusin e Dodonen , se paku ai dinte per Pirron e Epirit dhe e paraqiste veten si pasardhes te tij .

    Nese Skenderbeu(Aleksandri ) kishte luftuar per lavdine e Kishes ateher si kishte shporre nga Shqiperia , venecianet .
    http://www.mesazhi.com/video/masakra...taret-musliman

  7. #267
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Pret që të merresh seriozisht me tezat absurde dhe po aq komike që mundohesh ti shtrosh në mënyrë drejtshkrimore të rregullt? Të shkruash me drejtëshkrim nuk është gjithçka - duhet një logjikë e shëndoshë, një arsyetim, racionalitet dhe objektivizëm. Gjithsesi nga përçapja jote u mundova të shkëpusja ca pika, përpos pjesës konspirative që më drejtohesh mua si një lider i një shoqërie sekrete që punon prej mijëra vjetësh kundër shqiptarëve - të shoqëruar kurdoherë nga ndërgjegjja kombëtare në cilëndo epokë historike.
    O leri ti percapjet zoteri.
    Shqiponja dykrenare eshte simbol i pushtetit shqiptar, dhe idealit antiskizmatik mulat grek!
    Shqiponja dykrenare u soll ne bizant si simbol i ri i qyteterimit dhe drejtesise universale shqiptare pa te cilen nje civilizim metropolitan nuk mund te ekzistoje.

    Simboli i ketij qyteti, ne kohen qe bizanti s'ishte vec nje qyteze e padegjuar ne bregun lindor te shtetit Ilirik qe perfshinte mes tjerash edhe kreten, ka qene dhe mbetet, nje hene me yll.

    Mos ke zbuluar ti se "jo kishte shqiponjen dykrenare" para se te hynin shqiptaret aty dhe te themelonin e te establonin ate qytet si qender te tregtise nderkombtare qe ne popull quhej Dera e Madhe?

    Jo. vec ta shpikesh. Urdhero shpike.
    Bindjet tua demagiogjike ruaj per vete - meso shqip - lexo shqip dhe bazohu ne kronologji e fakte qe te thyejne koken.
    Sepse ato thone me vendosmeri te gurte shkembore se simboli i shqiponje sykrenare per ate vend eshte i huaj.

    Dhe "hene e yll" qe stolisin boten islame sot jane ne fakt simbolet e qytetezes suaj paraprakisht tere balte nga mihjet per te gjetur argjend.
    Kalimi i shqiponjës dykrenare tek shqiptarët në periudhën e mesjetës, e cila u pozicionua si simbol i familjeve fisnike, u krye nga Perandoria Bizantine. Dhe si e tillë dhe simbolika i atribuoet orthodoksisë dhe perandorit. Kur Gjergj Arianiti dhe Gjergj Kastrioti udhëhiqnin shpurat e tyre ushtarake nëpër fushëbeteja, nuk e ngrinin flamurin e tyre për hir të Zeusit apo Dodonës por për hir të kauzës së tyre - konkretisht përfaqësimi i lavdisë bizantine. Siç e ceka dhe më lart, për një popullsi me shifra dërrmuese analfabetizmi, perceptimi i tyre mbi jetën dhe ndërgjegjësimin e përfaqësimit nuk kalonte përtej Bizantit dhe fesë orthodokse. Tjetër gjë është paralelizmi i dështuar i hënës me yll kur po diskutohej për shqiponjën dykrenare - njëlloj si të ngatërrosh mollët me dardha.
    Ani "kalimi" hahahaha. Ipieiro eshte shqiponje or mik, nuk e kaloi askush. Cka po belbezon!
    Pas renies se dardanise nga kataklizmi natyror, (Per te cilin ti nuk di absolutisht asgje) Shqiptaret u perjashtuan nga te gjitha institucionet e pushtetit kishtar e civil bizantin. Ndersa gjuha e unisuar shqipe - u shpall gjuhe e mallkuar prej vet peshkopatit te uzurpuar gjate asaj turbullire te papare dhe mortjes qe sollen nga egjipti. Perndryshe me heqjen e shqiptareve nga pushteti i bizantit u hoq edhe ligji civil,[gje qe menjehre solli rrenim ekonomik dhe fundosje perpetuale te mbreterise] ndersa kisha perfundimisht ra ne duar te ikonoklasteve qe zhduken cdo gjurme shqiptare ne cdo kishe e shtepi me ndihmen e aleateve harap si levizja me ekstreme e ikonoklazmit tuaj grekortodoks skizmatik qe me vone coi ne pavaresimin e tyre te pjesshem qe sot njihet si islam ani qe edhe sot e kesaj dite sundohen e dirigjohen nga kleri mulat grekortodoks ne krye te ideologjise se tyre antisemite.

    Fjala arno qe do te thote shqiponje dhe jo cfaredo shqiponje po shqiponje dykrenare do te thote mbreteri e bashkuar. Por shqiptare. Ndersa skizmat do te thote shkyerje saktesisht sic keni shkyer pushtetin kishen dhe bizantin ju. Sepse asnjera nuk ishte e juaja.
    E kam shprehur me dhjetra herë që nuk ka patur ndonjë civilizim dardan që të pësonte një rrënim kataklizmik. Madje Kosova e sotme për periudhën në fjalë është një territor i mirë inkuadruar në sundimet serbe mesjetare. Të pretendosh të kundërtën duhet e pakta të poseidosh burime historike, të cilat gjer më sot nuk ekzistojnë për asnjë studjues të historisë, si pasojë e errësirës që karakterizon mesjetën. Në mungesë të burimeve nuk do të thotë të hidhesh tek eposet heroike të Iliadës për të cituar dardanët fiktivë të Azisë së Vogël - ndryshe do të detyroheshim të merrnim si të qënë dhe Eposin e Kreshnikëve dhe sëbashku me të dhe personazhet e tij me karakteristikat e tyre mbinjerëzore.
    Bizanti eshte civilizm dardan injorant i dashur dhe demagog i mjere. Ai u themelua pikerisht nga dardanet dhe mbreti i tyre i pergjithshem i mbreterise se rroposur nga kisha orientale. Qe tani edhe nje here po rimekembej disi perkunder asimilimit te felliqte aziatik qe ne radhe te pare e rroposi ate mbreteri me ante te amoralitetit korrupsionit te lindur gjenetik te psikologjise aziate te implantuar ketu me ane te demagogjise dhe sofizmit asirik. Ky qe po aplikon ti.

    1. Eshte fakt i pashlyeshem historik se ne bizant nuk ka ekzistuar kurrre kurrfare shqiponje dykrenare para se te ngulnin shqiptaret aty.

    2. Ajo qe ka ekzistuar eshte yll dhe hene. Keto jane faktet - Do e shpikesh nje tani?
    Marrinat qe ke shprehur ti nuk cojne asnje peshe. Sepse jane marrina.
    Otomanët u shtrinë gjer në Hungari, duke pushtuar dhe territore katolike që ishin jashtë juridiksionit të Bizantit, siç ishte dhe bregdeti dalmat. Ekzistuan dhe ty tentativa për të pushtuar Vjenën që dështuan - dhe Vjena qëndron shumë larg territoreve ish bizantine.

    Pash nderin e mulatit a? Nuk paska patur Dalmacia yll dhe hene ne heraldike? Dhe sipas teje nuk paska qene kurre nen vulen hene me yll? A e di ti ne cilin shekull eshte sulmuar Viena. Ndersa hungarezet jane popull turk!

    C'na the or ti? Kujtove ti se bisha qe ke ushqyer me mishin e gjakun tim nuk do te lakmoje dhe tendin nje dite prej ditesh kur te kujtoje se nuk i duhesh gje me ti?

    Nje sofist dhe demagog si ti veshtire te mos e dije. "Tentativa" po; por te pambeshtetura ne ofiq. Dhe jo, asnje toke qe nuk ka qene sepaku nje here nen jurisdikcionin e mbreterise se bizantit nuk eshte pushtuar nga turqte. Ky eshte fakt historik. Dhe nuk u pushtuan sepse nuk iu dha leja. Ndersa hungria ishte "zone e perhimte" dhe ne fakt ura ndermjetese mes turqise e austrise qe na quanin arnaud ne dokumentet qe shkembenin me turqte e tyre kayserli.

    Pra nuk guxonin te tejkalonin ingerencat qe u ipte vulja me "yll mbi hene" e qe per ca kohe tradhetie kishte qene ne duart tuaja.

    Sigurisht qe bisha do te uritet dhe do te kerkoje me teper se c'i ke premtuar. Por kjo do te nenkuptoje prishje te marreveshtjes e te paktit per sundim.
    Gje qe faktikisht e historikisht ndodhi - austria perfundimisht u detyrua ta urtesoje bishen bashkpunetore te tij. Gje qe shenoi rrenimin shume te thjeshte e te shpejte te perandorise se llastuar qe me kohe filloi te besonte se e kishte fituar ate peshqesh antishqiptar me forcen e virtytin e vet.
    Mos do te na zbulosh se nuk u prish perandoria tradhetare e komplotit antishqiptar pikerisht kur turqia po rriste apetitet pertej ingerencave qe iu kishin dhene me garanci?

    Mik i dashur, mulat, grekortodoks, - lere shqiponjen tone dykrenare ti, po kthehu e lufto po munde te kthesh simbolin tend ti e qe eshte ne dore te turkut e harapit edhe tani. Ate simbolk mundohu ta pervetesosh ti, se eshte i yti. Me shqiponjen s'ke c'te besh ti, se nuk di.

    Skënderbeun dhe idealin e bashkimit kombëtar që mbarte nuk dua ta cek pasi si një pretendim pseudoshkencor dhe absurd, i takon një sfere diskutimesh të stër ezauruara dhe të shndërruara në monotone. Të paktën për mua që nuk dua të ripërsëris veten - ndoshta nga ana jote, karakterizohesh nga energji të paezaurueshme përsa i takon komedive.
    Tash mos ma ngrit humorin, mos u bej palaco. Se nuk kam hyre ketu te merrem me palaqlleqet tua tani. Te lutem.

    A ti do shpallesh nje komb te tere budalla qe ne vend te vazalitetit me perandorine e tregtuar turke nuk pranuan subordinim te thjeshte taksativ sic e kishin gjithmone por zgjodhen te luftonin per te drejten e tyre deri ne farim.

    Kujton ti se Skenderbeu paskesh qene nje perrallaxhi e cirkusant i talentuar qe mbajti te bashkuar gjithe ate popull ne lufte te parreshtur e te vetmuar per perandori me pislleqet qe shkruan ti?!

    Na e spjego ti me qe pretendoke se i di te gjitha - me se i mashtroi Skenderbeu per cerek shekulli gjithe ata shqiptar te luftojne si nje e per nje qellim?

    Per cilin qellim?!
    Athua shqiptaret paskan qene i vetmi popull ne europe qe cmon lirine me teper se jeten?

    Dhe cilen liri?! Po ate qe kishin; te paguanin taksat me te njejtin cmim si gjithmone - cili ishte ai motiv?

    Si nuk te vjen turp ore.
    Tjetër pikë e zezë është fjala arnaut, që otomanët emërtonin popullatat shqipfolëse dhe që është emërtimi otoman i fjalës greke arvanit, që do të thotë arbëresh. Ndërsa fundi përçapjeve komike qëndron tek fjala Kaiser. Në fakt, sulltanët otomanë emërtoheshin si Qaisar-e-Rum, dhe fjala Qaisar ishte versioni arab i titullit Caesar që do të thotë perandor. Është ky titull latin nga ku e ka dhe prejardhjen fjalja gjermane Kaiser. Përsa i takon se kush ishte Roma e Çezarit për sulltanët otomanë, mendoj se je në gjëndje ta konceptosh vetë.
    u bere te me tregosh mua radhavanitishten a?
    Hahahaha
    Po ti na qenke nje cudi e papare

    Po po se kish pas bere kerdine Qesari i romes mbi turq! "Si ta harrojne?" kur tuq nuk kishte fare, - n u k e k z i s t o n i n
    Jo zoteri Kayser e quanin dhe e shkruanin. Ndersa...

    Arvan e Arban qe permes ngaterreses fshatareske te mulateve qe s'dinin as greqisht as romaisht futne nga ALBAN ALVAN e nga AL rotacizmin L/R duke e kthyer ne Arban e ARVAN. Eshte gje qe ti nuk ia ke haberin. Ndersa arvanite ke vetem ne viset e rrethuara nga mulatet grekorodoks, sepse eshte lokalizem analfabeterish qe rrethonin vendoret albane.

    Kurse arno e arnault do te thote shqiponje prej ku Arnavud do te thote Shqiptar e prej aty arnautlluk do te thote Shqiperi oj krijese, dhe eshte fjale e importit german. E qe sot e gjithe diten do te thote Shqiptar.
    Ndersa turqisht mbretit i thuhet Kral or ti, t'i vrasesh se s'dijne cfare quan Kayser se jo me Qesar.
    Ani qe vet titutulloheshin "Kayser-i iklim-i Rum"
    Po si s'te vje turp.
    Si përfundim, e vetmja fjali e saktë dhe domethënëse në përçapjet tuaja është fjalia mbyllëse. Dhe ajo fjali karakterizohet nga efekti bumerang.
    Hajt shko mbytu tash mos po argeton edhe dike tjeter, se ne na kenaqe.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #268
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Unë nuk e di ekzaktësisht nëse Skënderbeu në person dinte rreth Zeusit apo Dodonës, por si një figurë e shkolluar presupozoj se kishte dije rreth tyre. Por nuk qëndron këtu thelbi diskutimit dhe as tek Pirro Epirit - ideja qëndron tek ndërgjegjja përfaqësimit dhe perceptimi i luftës përkundrejt simbolit të shqiponjës me dy koka. Nga ana tjetër, venecianët nuk u shporrën gjëkundi, pasi zotëruan Shkodrën dhe Krujën dhe një sërë qytetesh të tjera gjer me rënien e tyre dhe pushtimin total të rajonit nga otomanët, që do të thotë pas vdekjes së Kastriotit. Nëse Skënderbeu pati konflikte me venecianët, këto konflikte nuk e patën gjenezën tek ideali inekzistent kombëtar që mbarte Kastrioti, por tek interesat rajonale të një fisniku mesjetar, të zhdërvjelltësuara me një sërë aleancash lokale.
    Teza e "luftës fetare" të Skënderbeut sigurisht që nuk ka ashtu ku të rrijë...prandaj edhe rri në hava,
    Interesat personale sigurisht që nuk përjashtohen. Edhe ndërgjegjësimi kombëtar bazohet në interesat personale të grupit kulturor që më pas u bë komb.

    Por a ka patur Skënderbeu ndërgjegjësim kombëtar?
    Stefan Cvajg kur bënte librin biografik për Maria Stuartin bën edhe disa krahasime të M.S. me kushërirën e saj Elizabetën e Parë.
    Të dyja kanë prejardhje të njëjtë dhe jetuan në të njëjtën e kohë. E megjithatë Cvajg me shumë të drejtë thotë pak a shumë:
    "M.Stuart ishte figurë tipike e epokës Romantike. Ajo e quante veten Mbretëreshë. Pak rëndësi ka nësë ishte Mbretëreshë e Skocisë, Francës apo Anglisë.
    Përkundrazi Elizabeta e konsideronte veten Mbretëreshë të kombit Anglez".


    Ndryshimi mes dy kushërirave pra ishte mentaliteti. Elizabeta nuk e shihte veten aspak të lidhur me fenë dhe kishte krenari kombëtarë, kurse Maria kishte krenari fetare dhe për të ishte i pakuptueshëm nocioni "komb" (qoftë edhe ne kuptimin më rudimental si bashkësi kulturore-gjuhësore).

    Skëndebeu jetoi rreth 100 vjet përpara Elizabetës. E megjithatë duhet të besojmë që Skënderbeu e kishte të qartë idenë e kombit.
    Skënderbeu kishte studiuar në shkollat më të mira të kohës. Ishte i "lëçitur" siç thuhej dikur. Pra duhej ta dinte fort mirë që shumë nga Perandorët e Bizantit ishin ilirë. E megjithatë ai nuk mburret si pasardhës i tyre por i Pirros.

    Kjo tregon shumë, për mendimin tim. Unë nuk pres që të njëjtin mentalitet ta kenë patur edhe feudalët e tjerë, qofshin këta edhe pasues apo aleatë të Skënderbeut. Por Historia njeh plot raste kur njerëz të mëdhenj u kanë paraprirë kohëve me shekuj.
    Ashtu si Ellizabeta ishte në kontrast jo vetëm me kushërirën e saj, por me gjithë mentalitetin e kohës kur jetoi, ashtu edhe Skënderbeu është shumë në kontrast me epokën e tij. Prandaj edhe ka lënë gjurmë deri sot.
    -

  9. #269
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972
    Citim Postuar më parë nga Dasius Lexo Postimin
    Koment mbi disa pika që vura re më sipër.

    1. Asnjë Shqiptar puro nuk duhet të guxojë të quajë si jo-Shqiptar një Shqiptar tjetër që ka dhe kombësi të tjera në gjakun e vet. Ky nuk quhet patriotizëm por idiotizëm. Shumë nga figurat më të shquara të historisë së Shqipërisë janë të miksuar ose edh 100% Grekë, Serbë, Maqedonas ose Vlleh.

    2. Shqiptarë nuk kanë qenë ndonjëherë të persekutuar deri para luftërave ballkanike. Përkundrazi, luftën e kanë pasur profesion, bukën e gojës, dritën e syve. Shqiptarët me anë të luftës kanë bredhur botën, kanë shkelur çdo qoshe të perandorisë Osmane, kanë qëndruar nën muret e Vienës dhe janë përballur me kozakët në Ukrainë, dhe më e rëndësishmja, në sajë të luftërave Shqiptarët kanë qenë vazhdimisht në ekspansion. Ekspansioni vazhdon, mjafton vetëm pak gjakftohtësi në arsyetim dhe është e thjeshtë për tu kuptuar.

    3. Vëllavrasje quhet kur ti rri në majë të malit, në mes të ngricës, një metër zhytur në dëborë, pa ngrënë e pa fjetur me ditë të tëra dhe sheh që në ballë të ushtrisë Naziste ndodhen vëllezërit e tu Ballistë që u tregojnë atyre rrugët dhe shtigjet në mënyrë që të të asgjesojnë më lehtë. Dhe ti nuk pate mundësi tu zësh Nazistëve pritë se vëllai shumë i dashur Ballist të tradhtoi. Kështu që ti u detyrove ta vrasësh si qen se ai se rrujti shumë për jetën tënde.

    4. As Skënderbeu e as Arbërit nuk kanë luftuar ndonjë herë në emër të Arbërisë. Në mesjetë nuk ekzistonte koncepti i kombit. Lufta e partë në emër të nocionit komb Shqiptar është bërë në periudhën e Lidhjes së Prizërenit.

    5. Arbërit nuk kanë qenë Epirotë, ashtu si edhe Shqiptarët nuk janë Vorioepirotë. Ne me Epirotët nuk kemi asnjë lidhje. Termi Epirot është thjeshtë një emërtim i kohës bazuar në toponime të lashta, ashtu siç Sllavët quheshin Ilirë.

    6. Gjergj Kastrioti nuk kishte familje pa histori e pa emër, përkundrazi, kishte emër, histori dhe krahinën e Matit e të Dibrës zotime të vetat, të njohura edhe nga Venediku edhe nga Sulltani.

    7. Historia e Shqipërisë në të vërtetë është e mbushur me mite dhe legjenda. Atë studimin që citove e kam lexuar dhe është tërësisht i saktë. Por mite e legjenda nuk kemi vetëm ne. Mitet e legjendad sundojnë në të gjitha historitë e shkrojtura nga kombet e ballkanit. Miti e Car Stefan Dushanit është një shembull konkret. Mos flasim për Greqinë se atje edhe sot nuk po marrin vesh se si i kanë punët.

    8. Grekët dhe Serbët le të hanë muut gjithë ditën me lugë e me garuzhde. As që më bëhet vonë fare për ta. Shqiptarët e kanë ruajtur identitetin e tyre në sajë të lulëzimit dhe këtë e tregon 1) ekspansioni, 2) ndërrimi i fesë, 3) zënia e pozitave me pushtet në perandorinë Osmane, 3) mercenarizmi masiv, 4) huazimet kulturore, etj.

    Një popull mikroskopik nuk do të mund të mbijetonte kurrë 500 a më tepër vjet nëse do të kishte qenë gjithë kohës i shtypur (edhe ai më kokë derri dhe më ksenofobi që është Shqiptari). Nuk ka logjikë. Nuk ta pranon aryetimi më i thjeshtë shkencor. Popujt ruajnë identitetet e tyre kur janë në lulëzim dhe jo të shtypur.

    Fort të nderuar bashkëbisedues. Ju lutem, lexojini shkrimet e mia drejt dhe jo diagonal.
    ...Ne vazhldim...


    1-"Asnjë Shqiptar puro nuk duhet të guxojë të quajë si jo-Shqiptar një Shqiptar tjetër që ka dhe kombësi të tjera në gjakun e vet" Ashtu si cdo shqiptar jo "puro" nuk duhet te harroj gjakun e tij shqiptar!!!

    7> Une nuk po flas ketu per figura legjendare me 5 koka, qe i ka kushdo civilizim, ketu flitet dhe akuzohet se shqiptaret qendrojn ne nje Identitet te rrem! Ata e quajne Vasko Pashen si nje Nacionalist te Terbuar/ekstremist. Ata mundohen te diskreditojn Hanin. Nje nga albanologet me te shquar te te gjitha koherave! Ata akuzojn se Skenderbeun dhe figuren e tij si nje Mit i krijuar nga shqiptaret per te Sajuar identitetin e tyre! Qellimi i ketij libri eshte qe te diskreditoj shqiperine dhe identitetin e saj plotesisht! Edh enje here po bie permbledhjen e librit qe eshte nje pasqyrim i sakte i e qellimeve te autoreve!

    Albanian history is permeated by myths and mythical narratives that often serve political purposes, from the depiction of the legendary "founder of the nation," Skanderbeg, to the exploits of the KLA in the recent Kosovo War. The essays in Albanian Identities, by a multinational, multidisciplinary team of scholars and non-academic specialists, deconstruct prevalent political or historiographical myths about Albania's past and present, bringing to light the ways in which Albanian myths have served to justify and direct violence, buttress political power, and foster internal cohesion. Albanian Identities demonstrates the power of myths to this day, as they underpin political and social processes in crisis-ridden, post-totalitarian Albania.

    Cfar qellimesh teinxare paskan nxitur keto "mitologji dhe legjenda" te shqipetareve! Ke ka vrar dhe persekutuar shqiperia? mos e ka fjalen per Greket qe masakruan Camet apo per Serbet qe 1999 masakruan shqiptaret e kosoves, masakra makabre qe gjajn me ato te mesjetes! Meduket se keta shkrimtare te ndritur kan ngateruar personazhet e teatrit qe jane munduar te sajojn me kete liber. Ben agresoret e vertet Viktma dhe Viktimat e verteta Agresor. Eshte Mekat!

    2-harrove te perfshishe ketu edhe Skocine! Stratiotet, 80% e te cileve ishin shqiptar, shkuan deri ne Skoci! Luftuan per Anglezet!

    8-Lulezimi i Shqipetarit nuk ka egzistuar asnje here! Ka qene gjitmone i preokupuar me mbijetesen> per ate lufta nuk ishte Drita e syve te tyre sic pretendon ti por ishte nje menyre jetese e domosdoshme! Virtytet e tyre Natyrale i ben ata te vecohen ne kete fush dhe as gje me teper! Ndrimi i fes nuk siguron kurr identitetin Kombetar, sepse e para nuk ka te bej fare me te dyten! Sidomos aty ky egziston nje identitet "kombetar" i lasht! Pika 8>shembulli i 2'te eshte plotesisht ne kontradikt me nje deklarat qe ke bere me par . "Nocioni i Kombesise nuk ka egzistuar ne kohen e Skenderbeut dhe se flamuri me zhgaben nuk ka perfaqesuar shqerine mbar deri ne kohen e relindasve" pastaj thua qe shqiptaret Ndruan fen qe te mbrojn Identitetin! Feja u ndrua sepse ata as qe nuk mund te mbijetonin dot me me taksat e shumta qe iu imponoheshin nga Osmanet! U be per te mbijetuar dhe per asgje tjeter!

    Ti akuzon te tjeret se paragjykojn dhe qe te paskan ofenduar dhe shar! Keto nuk jane gjera te mira por as ato me te keqiat. Ajo me e keqa eshte kur njeriu eshte shqirt lige dhe shume here ky lloj vepron me nje gjakftohtesi te habitshme! Cdo gje e then esthe e kalkuluar dh eka qellimin e vet! Paramendimi eshte nje nuance zgjuarsie por nuk do te thote qe gjithmone vepron me qellime pozitive! Shqiptaret e kan pak kollar te rrembehen sepse per shekuj te tere atyre i eshte munduar ti mohoet identiteti tyre dhe si rrjedhim Vetvetja! Dhe ne kete menyre ai ka arritur ta ruaj pothuajse teresisht me ane te trashgimise dhe forces se kujteses!
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  10. #270
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    O leri ti percapjet zoteri.
    Shqiponja dykrenare eshte simbol i pushtetit shqiptar, dhe idealit antiskizmatik mulat grek!
    Shqiponja dykrenare u soll ne bizant si simbol i ri i qyteterimit dhe drejtesise universale shqiptare pa te cilen nje civilizim metropolitan nuk mund te ekzistoje.

    Simboli i ketij qyteti, ne kohen qe bizanti s'ishte vec nje qyteze e padegjuar ne bregun lindor te shtetit Ilirik qe perfshinte mes tjerash edhe kreten, ka qene dhe mbetet, nje hene me yll.

    Mos ke zbuluar ti se "jo kishte shqiponjen dykrenare" para se te hynin shqiptaret aty dhe te themelonin e te establonin ate qytet si qender te tregtise nderkombtare qe ne popull quhej Dera e Madhe?

    Jo. vec ta shpikesh. Urdhero shpike.
    Bindjet tua demagiogjike ruaj per vete - meso shqip - lexo shqip dhe bazohu ne kronologji e fakte qe te thyejne koken.
    Sepse ato thone me vendosmeri te gurte shkembore se simboli i shqiponje sykrenare per ate vend eshte i huaj.

    Dhe "hene e yll" qe stolisin boten islame sot jane ne fakt simbolet e qytetezes suaj paraprakisht tere balte nga mihjet per te gjetur argjend.

    Ani "kalimi" hahahaha. Ipieiro eshte shqiponje or mik, nuk e kaloi askush. Cka po belbezon!
    Pas renies se dardanise nga kataklizmi natyror, (Per te cilin ti nuk di absolutisht asgje) Shqiptaret u perjashtuan nga te gjitha institucionet e pushtetit kishtar e civil bizantin. Ndersa gjuha e unisuar shqipe - u shpall gjuhe e mallkuar prej vet peshkopatit te uzurpuar gjate asaj turbullire te papare dhe mortjes qe sollen nga egjipti. Perndryshe me heqjen e shqiptareve nga pushteti i bizantit u hoq edhe ligji civil,[gje qe menjehre solli rrenim ekonomik dhe fundosje perpetuale te mbreterise] ndersa kisha perfundimisht ra ne duar te ikonoklasteve qe zhduken cdo gjurme shqiptare ne cdo kishe e shtepi me ndihmen e aleateve harap si levizja me ekstreme e ikonoklazmit tuaj grekortodoks skizmatik qe me vone coi ne pavaresimin e tyre te pjesshem qe sot njihet si islam ani qe edhe sot e kesaj dite sundohen e dirigjohen nga kleri mulat grekortodoks ne krye te ideologjise se tyre antisemite.

    Fjala arno qe do te thote shqiponje dhe jo cfaredo shqiponje po shqiponje dykrenare do te thote mbreteri e bashkuar. Por shqiptare. Ndersa skizmat do te thote shkyerje saktesisht sic keni shkyer pushtetin kishen dhe bizantin ju. Sepse asnjera nuk ishte e juaja.

    Bizanti eshte civilizm dardan injorant i dashur dhe demagog i mjere. Ai u themelua pikerisht nga dardanet dhe mbreti i tyre i pergjithshem i mbreterise se rroposur nga kisha orientale. Qe tani edhe nje here po rimekembej disi perkunder asimilimit te felliqte aziatik qe ne radhe te pare e rroposi ate mbreteri me ante te amoralitetit korrupsionit te lindur gjenetik te psikologjise aziate te implantuar ketu me ane te demagogjise dhe sofizmit asirik. Ky qe po aplikon ti.

    1. Eshte fakt i pashlyeshem historik se ne bizant nuk ka ekzistuar kurrre kurrfare shqiponje dykrenare para se te ngulnin shqiptaret aty.

    2. Ajo qe ka ekzistuar eshte yll dhe hene. Keto jane faktet - Do e shpikesh nje tani?
    Marrinat qe ke shprehur ti nuk cojne asnje peshe. Sepse jane marrina.

    Pash nderin e mulatit a? Nuk paska patur Dalmacia yll dhe hene ne heraldike? Dhe sipas teje nuk paska qene kurre nen vulen hene me yll? A e di ti ne cilin shekull eshte sulmuar Viena. Ndersa hungarezet jane popull turk!

    C'na the or ti? Kujtove ti se bisha qe ke ushqyer me mishin e gjakun tim nuk do te lakmoje dhe tendin nje dite prej ditesh kur te kujtoje se nuk i duhesh gje me ti?

    Nje sofist dhe demagog si ti veshtire te mos e dije. "Tentativa" po; por te pambeshtetura ne ofiq. Dhe jo, asnje toke qe nuk ka qene sepaku nje here nen jurisdikcionin e mbreterise se bizantit nuk eshte pushtuar nga turqte. Ky eshte fakt historik. Dhe nuk u pushtuan sepse nuk iu dha leja. Ndersa hungria ishte "zone e perhimte" dhe ne fakt ura ndermjetese mes turqise e austrise qe na quanin arnaud ne dokumentet qe shkembenin me turqte e tyre kayserli.

    Pra nuk guxonin te tejkalonin ingerencat qe u ipte vulja me "yll mbi hene" e qe per ca kohe tradhetie kishte qene ne duart tuaja.

    Sigurisht qe bisha do te uritet dhe do te kerkoje me teper se c'i ke premtuar. Por kjo do te nenkuptoje prishje te marreveshtjes e te paktit per sundim.
    Gje qe faktikisht e historikisht ndodhi - austria perfundimisht u detyrua ta urtesoje bishen bashkpunetore te tij. Gje qe shenoi rrenimin shume te thjeshte e te shpejte te perandorise se llastuar qe me kohe filloi te besonte se e kishte fituar ate peshqesh antishqiptar me forcen e virtytin e vet.
    Mos do te na zbulosh se nuk u prish perandoria tradhetare e komplotit antishqiptar pikerisht kur turqia po rriste apetitet pertej ingerencave qe iu kishin dhene me garanci?

    Mik i dashur, mulat, grekortodoks, - lere shqiponjen tone dykrenare ti, po kthehu e lufto po munde te kthesh simbolin tend ti e qe eshte ne dore te turkut e harapit edhe tani. Ate simbolk mundohu ta pervetesosh ti, se eshte i yti. Me shqiponjen s'ke c'te besh ti, se nuk di.


    Tash mos ma ngrit humorin, mos u bej palaco. Se nuk kam hyre ketu te merrem me palaqlleqet tua tani. Te lutem.

    A ti do shpallesh nje komb te tere budalla qe ne vend te vazalitetit me perandorine e tregtuar turke nuk pranuan subordinim te thjeshte taksativ sic e kishin gjithmone por zgjodhen te luftonin per te drejten e tyre deri ne farim.

    Kujton ti se Skenderbeu paskesh qene nje perrallaxhi e cirkusant i talentuar qe mbajti te bashkuar gjithe ate popull ne lufte te parreshtur e te vetmuar per perandori me pislleqet qe shkruan ti?!

    Na e spjego ti me qe pretendoke se i di te gjitha - me se i mashtroi Skenderbeu per cerek shekulli gjithe ata shqiptar te luftojne si nje e per nje qellim?

    Per cilin qellim?!
    Athua shqiptaret paskan qene i vetmi popull ne europe qe cmon lirine me teper se jeten?

    Dhe cilen liri?! Po ate qe kishin; te paguanin taksat me te njejtin cmim si gjithmone - cili ishte ai motiv?

    Si nuk te vjen turp ore.

    u bere te me tregosh mua radhavanitishten a?
    Hahahaha
    Po ti na qenke nje cudi e papare

    Po po se kish pas bere kerdine Qesari i romes mbi turq! "Si ta harrojne?" kur tuq nuk kishte fare, - n u k e k z i s t o n i n
    Jo zoteri Kayser e quanin dhe e shkruanin. Ndersa...

    Arvan e Arban qe permes ngaterreses fshatareske te mulateve qe s'dinin as greqisht as romaisht futne nga ALBAN ALVAN e nga AL rotacizmin L/R duke e kthyer ne Arban e ARVAN. Eshte gje qe ti nuk ia ke haberin. Ndersa arvanite ke vetem ne viset e rrethuara nga mulatet grekorodoks, sepse eshte lokalizem analfabeterish qe rrethonin vendoret albane.

    Kurse arno e arnault do te thote shqiponje prej ku Arnavud do te thote Shqiptar e prej aty arnautlluk do te thote Shqiperi oj krijese, dhe eshte fjale e importit german. E qe sot e gjithe diten do te thote Shqiptar.
    Ndersa turqisht mbretit i thuhet Kral or ti, t'i vrasesh se s'dijne cfare quan Kayser se jo me Qesar.
    Ani qe vet titutulloheshin "Kayser-i iklim-i Rum"
    Po si s'te vje turp.


    Hajt shko mbytu tash mos po argeton edhe dike tjeter, se ne na kenaqe.
    Shqiponja dykrenare është përdorur në Bizant fill pas skizmës së madhe së 1054. Gjeneza e këtij ndryshimi ndodhet në disa tradita popullore në Azi të Vogël, nga ku e kishte dhe vetë prejardhjen perandori Isak I Komneni. Që ta presim shkurt dhe të përjashtojmë fantazitë e tua: Bizanti kishte ndjekur rrugën e helenizimit post shek VII duke braktisur bazën e saj latine. Në këtë kontekst, ngulmim shqiptarësh nuk ka, por edhe nqs konsideron Konstandinin e Madh si Ilir dhe disa perandorë të tjerë vijues gjer në shek VII, siç ndodh rëndom nga njerëz të rëndomtë meqë kanë lindur në Iliri, megjithëse nuk dihej asgjë rreth prejardhjes së tyre - pjesa dërrmuese ishin fëmijë ushtarakësh latinë të ngulitur në ato territore, qëndrojmë prap larg shek XI kur shqiponja me dy koka hyn si simbol në Bizant. Si i shpjegoni absurditetet tuaja në këtë pikë? Flisni me vetësiguri se simbol të tillë në Bizant përpara shqiptarëve nuk ka patur, dhe megjithëse këta ''shqiptarë'' janë katër shekuj larg përdorimit të këtij simboli, i cili për ironi të fatit doli nga Azia Vogël. Mos ndoshta ka patur ''shqiptarë'' që bashkëjetonin në të njëjtin territor me selxhukët në atë periudhë? Paralelisht me përçapjet simotra në këtë stad, eleminon vetveten komikisht dhe civilizimi bizantin ''dardan''. Edhe një logjikë foshnjeje mund të perceptojë që një civilizim dardan në këto stade nuk ka patur, derisa u desh ardhja e Perandorisë Romake për të ndërtuar qytetet e para. Sigurisht përdorimi i termit civilizim nuk kalon përtej përkufizimit të tij klasik në rastin konkret, dhe përdoret në mungesë të një termi adapt.

    Pjesa e dytë fokusohet tek Skënderbeu, që siç tu shpreha dhe më lart nuk kam ndërmend të ripërsëris veten për të disatën herë. Çështja është më e thjeshtë saç na mundohesh të na e paraqesësh. Konkretisht dhe shkurtimisht: Skënderbeu refuzohej nga qytetet e Arbërisë Veriore dhe bregdetare, besnike të flamurit të Shën Markut dhe të populluara nga banorë arbërishtfolës. E njëjta situatë përsëritet me banorët e Maqedonisë otomane, të islamizuar dhe të kthyer në armiqtë rajonalë të përbetuar të Kastriotit për mbushnin rradhët e ushtrive të Padishahut. Në analogji me rastet e mësipërme: hoqi dorë nga rrethinat e Shkodrës dhe Malit të Zi, aktualisht i ndarë mes Venedikut dhe miqve Crnojeviç, e Balshajve që disa ndër të tjerë po "dimëronin" tek dajallarët serb; Kosovën as që e pretendoi sepse e zotëronte Brankoviç, një tjetër impeachment; trojet që sot i mban të pushtuara Maqedonia dhe Greqia e një pjesë aktualisht të Shqiperisë së jugut, i zotëronte Porta; pjesa tjetër ndahej mes feudalëve lokalë që sundonin si zotër në tokat e tyre; një pjesë i'u mor Topiajve; pjesa që ngeli ishte zotërim i Aragonezëve në kuadrin e vasalitetit. Atdheu, më shumë se inekzistent në këtë periudhë si realisht ashtu edhe në objektiva e koncepte, nuk mund të jetë. Ideale kombëtare, mbase fëmija nuk e di, por të paktën një i rritur presupozohet që e di se nuk ka në Mesjetë. E siç nuk mund të flitet për Komb, nuk mund të flitet as për "pastërti etnike". Ketu për t'u riqartësuar, shiko të afërmit e gjakut dhe miqësitë e Skënderbeut, nëse ke dëshire edhe pasardhësit. Ndoshta ti koncepton me ''tokat e të atit'' të Skënderbeut atdheun e shqiptarëve, nga ku u promovua dhe ky ideal alien kombëtar që mbartte Kastrioti.

    Pjesa e tretë i takon betejave për Vienën, që datojnë në vitet 1529 dhe 1683. Në këtë periudhë fuqia otomane kishte ardhur në përpjesëtim të drejtë me kohën, shtrirja e saj kishte kaluar kufijtë e ish Perandorisë Bizantine, me një Hungari në pjesën dërrmuese të pushtuar. Gjithsesi kjo pjesë e komedisë, përveç aspektit qesharak, është dhe non sens - otomanët pushtuan ato territore sipas rrethanave historike që përjetuan. Nuk mund të shprehesh me ''aq i lejuan'', ''nuk deshën'' sikur ekziston një fuqi e mbinatyrshme për të përcaktuar se deri ku do shtriheshin otomanët. Sigurisht që Londrën nuk mund ta lakmonin dhe alibi me fantazi konspirative nuk kanë vend në diskutim.

    Pjesa e fundit i takon sjelljes tënde. Detyrën time të moderatorit e praktikoj vullnetarisht për të kontribuar në mbarëvajtjen e vatrës virtuale më të madhe ndër shqiptarë, ndaj nuk kam për borxh të duroj arrogancën dhe nivelin tënd të ulët të kulturës së komunikimit. Nëse e ndjek dhe njëherë këtë metodologji, ku mbi 70% e përbërjes së postimeve më drejtohen mua personalisht me mënyra më banale, do detyrohem të ndjek një rrugë tjetër për të arritur gjuhën e përbashkët dhe kjo nuk do të thotë të bie në të njëjtin nivel të ulët komunikimi, por të sillem komfort rregullave të forumit dhe privilegjeve që më atribuon pozicioni im. Uroj në mirëkuptimin tënd.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 18-07-2011 më 20:44
    relata refero

  11. #271
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Shqiponja dykrenare është përdorur në Bizant fill pas skizmës së madhe së 1054. Gjeneza e këtij ndryshimi ndodhet në disa tradita popullore në Azi të Vogël, nga ku e kishte dhe vetë prejardhjen perandori Isak I Komneni. Që ta presim shkurt dhe të përjashtojmë fantazitë e tua: Bizanti kishte ndjekur rrugën e helenizimit post shek VII duke braktisur bazën e saj latine. Në këtë kontekst, ngulmim shqiptarësh nuk ka, por edhe nqs konsideron Konstandinin e Madh si Ilir dhe disa perandorë të tjerë vijues gjer në shek VII, siç ndodh rëndom nga njerëz të rëndomtë meqë kanë lindur në Iliri, megjithëse nuk dihej asgjë rreth prejardhjes së tyre - pjesa dërrmuese ishin fëmijë ushtarakësh latinë të ngulitur në ato territore, qëndrojmë prap larg shek XI kur shqiponja me dy koka hyn si simbol në Bizant. Si i shpjegoni absurditetet tuaja në këtë pikë? Flisni me vetësiguri se simbol të tillë në Bizant përpara shqiptarëve nuk ka patur, dhe megjithëse këta ''shqiptarë'' janë katër shekuj larg përdorimit të këtij simboli, i cili për ironi të fatit doli nga Azia Vogël. Mos ndoshta ka patur ''shqiptarë'' që bashkëjetonin në të njëjtin territor me selxhukët në atë periudhë? Paralelisht me përçapjet simotra në këtë stad, eleminon vetveten komikisht dhe civilizimi bizantin ''dardan''. Edhe një logjikë foshnjeje mund të perceptojë që një civilizim dardan në këto stade nuk ka patur, derisa u desh ardhja e Perandorisë Romake për të ndërtuar qytetet e para. Sigurisht përdorimi i termit civilizim nuk kalon përtej përkufizimit të tij klasik në rastin konkret, dhe përdoret në mungesë të një termi adapt
    ...
    Nëse Isak I Komneni, solli shqiponjën dykrenore në Bizant, përse Isak Komneni i Qipros ( pasardhës jo nga linja e Isak I Komenenit por nga ajo e Aleks I Komnenit, aq më tepër që ky lidhjen me Komnenët i kishte nga nëna) mbante në flamurin e tij hënën e re me yll?!

  12. #272
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Shqiponja dykrenare është përdorur në Bizant fill pas skizmës së madhe së 1054.
    dmth kurre.
    Ti bukurosh na the se ne e kemi marre nga bizanti, e tani po thua se ajo nuk ka ekzistuar kurre me pare aty.
    Prej nga poll ajo ne bizant (qe na pe askan sjellur ata neve e jo ne atyre) ne cilen tradite dhe nga cila trashegimi na doli papritmas shqiponja dykrenare mu ne bizant.
    Sepse gjera si keto nuk shfaqen brenda nate dhe prej askund. Yll dhe hene bizanti e ka trasheguar nga Babilonia, as ata nuk e shpiken as u mbrumen me te brenda nate, por per shekuj e shekuj me radhe.

    Apo ju nuk e pranoni Bizantin dardan per perandori te themeluar 6 shekuj me pare?
    Athua, ne shekullin XI qenka themeluar bizanti?! Apo mos ndoshta ne shekullin XI ka filuar bota.

    Jo zoteri, ua sollen bijte e shqipes atyre. heraldiken e pushtetit civil qe eshte shqiponja dykrenare e gjithe lekeve ngado qe jane e sollen shqiptaret.

    Shqiponjen dykrenare e promovuan dhe madheruan princer me origjine shqiptare. Hena me yll perfaqsonte ekskluzivisht pushtetin shpirteror te pernadorise me akcent te fuqishem ne nocionin "lindor, dmth aziatik" - ate qe ju mulatet grekorthodoks kur pate se perfundimisht do te kthehej ne doren e shqiptareve qe kishin per qellim ribashkimin e kishes dhe mbreterise, e qe nenkuptonte rimekembjen e ekonomise dhe civilizimit perendimor autokton, e bankrotuat! E bankrotuat qelimisht, aq sa edhe breket e trupit cari i madh i perandorise ia kishte borxh venedikut te cilet poashtu ishin shume te interesuar per te ruajtur ate skizme.

    Na i sollet tataret bullgar qe na i hodhet me qafe per te ngulfatur cdo mundesi levizje perparimtare shqiptare ne aferat politike te kohes me te shemtuar ne histori, pastaj forcuat tuqte se bullgaret s'po luanin me rolin qe donit. I sollet turqte direkt ne bizantium e u falet toka qe s'u kishin takuar kurre dhe ne fakt ua themeluat mbreterine.
    Kur pate se Venediku ishte gati te merrte mbreterine ne emer te borxhit, dhe kur shqiptaret vecme ishin ne potez per ta kthyer nen sundim nga i cili per pak vite te politikes shqiptare jo vetem qe do te rimekembej por do te kthente dhe gjithe tokat e humbura e te shitura fshetas nga uzurpatoret mulat te fronit, perfshire jerusalemin. Ju fara e keqe mulate, vendoset qe ne mos asgje dhe meqe aktualisht kishit ne dore emblemen dhe vulen e pushtetit shpirteror "hene dhe yll" ate t'ia dhuronit fraksionit tuaj ikonoklast tashme ne mase te pavaresuar si fe te re islamit. Dhe duke lejuar shnderrimin e dhunshem por te miratuar te kishave te stilit bizantin ne xhami. Dhe qe pushteti shpirteror i konstantinopolit "yll dhe hene" tani te shtrihej ne gjithe bizantin si simbol islamik i pushtetit te ri i themeluar nga ideologjia juaj antishqiptare dhe antisemite njekohesisht.

    Ne esence - asgje nuk kishte ndryshuar, asgje nuk kishte 'ndodhur'- sipas jush -thjeshte, emblema 'qe deri dje' simbolizonte kishen lindore i ishte kaluar fraksionit apo skizmes se re ultrashoviniste te frymes ikonoklaste qe kishte per qellim sundimin e botes me ane te zhberjes se civilizimit dhe ai prap teknikisht simbolizonte te njejten gje, pushtetin shpirteror lindor.
    ....

    Shqiptaret si asnje here me pare pas disfatave te aleancave te pasinqerta dhe perplot kuaj troje te hipokriteve slav e grek, te denuara qe ne fill per deshtim - nuk ishin gjetur ne nje situate me emergjente per veprim se papritmas u gjeten ne lufte me kohen -jo me turqine.

    Shqiptaret e shfronezuar e c'kisheruar sitematikisht pas shekullit te VI kataklizmik tani qe uzurpatoret e padenje kishin vene ne rrezik cdo gje qe ne kishim ndertuar duhej ta kthenin fronin para se ai te kete rene plotesisht dhe pa kthim ne sketerren e shekujve dhe duar te nje race te ciles me asgje nuk i takonte.
    Tashme ishte cdo gje ne duar te fatit te lojes se kushtezuar te veprimit ne kohe e jo ne hapesire.

    Sidoqofte tradhetite e parreshtura bene qe secili hap e veprim sasdo i suksesshem te ndodhe me vonese dhe pa pothuaj asnje efekt politik. Te gjithe kundershtareve tane te idealit per bashkim u shkonte per shtati cdo sekond i humbur, cdo vonim, sado i vogel per ta ishte korrje fitoresh.

    PO.

    E vertete poaq e pamohueshme ngelet fakti se: ani qe me vonese i biri i Skenderbeut te jete pernador i fundit i Bizantit tashme te humbur plotesisht per shak te komplotit mulat e te mbeshtetur mire nga vet venediku i cili ne fakt ishte pronar praktik i perandorise dhe thjeshte nuk donte t'ia linte ne dore trashegimtarit shekullor legjitim.

    Kaq ka ne kete afere te pergjakshme antishqiptare filozofi.
    Mbreti i fundit [praktikisht i pare] legjitim i bizantit ishte i biri i fundit i Skenderbese.
    Kete thote historia kokeforte.
    Gjeneza e këtij ndryshimi ndodhet në disa tradita popullore në Azi të Vogël, nga ku e kishte dhe vetë prejardhjen perandori Isak I Komneni. Që ta presim shkurt dhe të përjashtojmë fantazitë e tua: Bizanti kishte ndjekur rrugën e helenizimit post shek VII duke braktisur bazën e saj latine.
    S'kishte kurrfare baze latine aty. Ishte baze shqiptare. Perse nuk ndodhi kjo tradheti e skizmes para rrenimit te Dardanise? Perse nuk u percane kishe greke e kishe romane ne interes te vet para kesaj ngjarje te tmerrshme ne histori?
    -Sepse sado dinak e te piste, nuk kishin cfare ndanin meqe ishte gjalle i zoti i shtepise.
    Fill pas rrenimit kataklizmik te Dardanise se vitit 512, pasuar nga vitet e urise dhe periudhes se shkurte te akullit, qe mundesoi depertimin e barbareve sllave, erresire qiellore qe shaktoi urine [dy vite te plota pa stine vere dhe me diell te shuar si ne tym me te mbjellat qe qelbeshin ne kembe] dhe detyrimit te importimit te bukes se gojes pikerisht nga aleksandria ku tashme sundonin patriket mulate grek-ortodoks, te cilet sollen grure te infektuar qellimisht me mortaje [mortjen e zeze] (516-518) e cila po vriste ne dite mbi 1000 banore vetem kryeqyet...

    Keto nuk jane pjese e demagogjise e propagandes nga librat tu antisemit dhe antishqiptar. Keto gjera ti nuk i di sepse bijne ndesh e ne kundershtim me doktrinen dhe antishqiptarizmen tende. Prandaj e ke mbeshtjellur kryet ne injorance dhe arogance dhe ofendon e fyen haptas e sistematikisht cdo vlere e te arrire kombtare te historise te identitetit dhe krenarise se pamohueshme shqiptare - sikur te kemi ndonje borxh ne ty.

    Kush je ti?
    Me cfare te drejte sulmon ti ndjenjat tona kombtare?
    Në këtë kontekst, ngulmim shqiptarësh nuk ka, por edhe nqs konsideron Konstandinin e Madh si Ilir dhe disa perandorë të tjerë vijues gjer në shek VII, siç ndodh rëndom nga njerëz të rëndomtë meqë kanë lindur në Iliri, megjithëse nuk dihej asgjë rreth prejardhjes së tyre - pjesa dërrmuese ishin fëmijë ushtarakësh latinë të ngulitur në ato territore, qëndrojmë prap larg shek XI kur shqiponja me dy koka hyn si simbol në Bizant. Si i shpjegoni absurditetet tuaja në këtë pikë? Flisni me vetësiguri se simbol të tillë në Bizant përpara shqiptarëve nuk ka patur, dhe megjithëse këta ''shqiptarë'' janë katër shekuj larg përdorimit të këtij simboli, i cili për ironi të fatit doli nga Azia Vogël. Mos ndoshta ka patur ''shqiptarë'' që bashkëjetonin në të njëjtin territor me selxhukët në atë periudhë? Paralelisht me përçapjet simotra në këtë stad, eleminon vetveten komikisht dhe civilizimi bizantin ''dardan''. Edhe një logjikë foshnjeje mund të perceptojë që një civilizim dardan në këto stade nuk ka patur, derisa u desh ardhja e Perandorisë Romake për të ndërtuar qytetet e para.

    Injoranca jote e historise se kombit tim nuk te jep ty te drejte te fyesh dhe te neperkembesh e te zhvleftesosh faktet historike e sidomos rolit tone ne ngjarjet kyce te historise boterore.

    Zoteri i nderuar dhe krejtesisht i paditur, turqia kurre nuk ka qene e banuar me turq. Ndersa princerit shqiptar kreshnike kane pasur toke e prone jo vetem ne turqi por edhe tutje ne jerusalem.

    Ku e zbulove ti qe konstantini yne nuk e ka perdorur shqiponjen dykrenare si simbol te vetin mbreteror perandorak.

    Fjala kreshnik eshte nje fjale shqipe qe ne anglishte do te thote "crusader", dhe gjithe shqiptaret quanin veten trima krishtnik, jo vetem princerit. Dhe ata ne gjoks mbanin shqiponje dykrenare te ngjeshur fort mbi armature. Ndikimi kreshnik e ushtarak laik u be plotesisht i domosdoshem ne Deren e Madhe e cila luante dypolitike, shqiponja be heraldike pa deshiren e tyre mulate. Por edhe atehere shenonte vetem ushtruesit e rendit civil. Dhe jo zoteri shqiponja dykrenare u uzurpua nga gjithe pretendentet e pushtetit civil bizantin vetem pas renies kapitulimit bankrotimit e dorezimit pa rezistence te bizantit, filluar me carin rus. Sepse akoma shpresonin se duke uzurpuar kete simbol shqiptar tani, te mund te fusnin ne dore taksat civile, sepse pushtetin shpirteror e quanin te humbur. Tani meqe pushteti shpirteror ishte tehuajzuar plotesisht e dhuruar pa kthim gjithkush po lakmonte pushtetin civil qe simbolizonte shqiponja shqiptare. Sepse yll dhe hene i ishte falur nje here e pergjithmone botes lindore, yll dhe hene nuk kthehej me mbrapa. Ky pazar ishte i vulosur me kohe.
    Sigurisht përdorimi i termit civilizim nuk kalon përtej përkufizimit të tij klasik në rastin konkret, dhe përdoret në mungesë të një termi adapt.
    Zoteri ne rast se ti nuk di cka ne quajme civilizim nuk eshte faji yt, por as i imi.
    Pjesa e dytë fokusohet tek Skënderbeu, që siç tu shpreha dhe më lart nuk kam ndërmend të ripërsëris veten për të disatën herë. Çështja është më e thjeshtë saç na mundohesh të na e paraqesësh. Konkretisht dhe shkurtimisht: Skënderbeu refuzohej nga qytetet e Arbërisë Veriore dhe bregdetare, besnike të flamurit të Shën Markut dhe të populluara nga banorë arbërishtfolës.
    S'ke nevoje te perseritesh sepse nuk ke asnje dituri. E aq me pak respekt per te.
    Cdo princ shpresonte dhe enderronte primatin e vet dhe pothuaj secili princ shqiptar kishte poaq te drejte sa edhe Skenderbeu ne fronin e perandorise.
    E njëjta situatë përsëritet me banorët e Maqedonisë otomane, të islamizuar dhe të kthyer në armiqtë rajonalë të përbetuar të Kastriotit për mbushnin rradhët e ushtrive të Padishahut. Në analogji me rastet e mësipërme: hoqi dorë nga rrethinat e Shkodrës dhe Malit të Zi, aktualisht i ndarë mes Venedikut dhe miqve Crnojeviç, e Balshajve që disa ndër të tjerë po "dimëronin" tek dajallarët serb; Kosovën as që e pretendoi sepse e zotëronte Brankoviç, një tjetër impeachment; trojet që sot i mban të pushtuara Maqedonia dhe Greqia e një pjesë aktualisht të Shqiperisë së jugut, i zotëronte Porta; pjesa tjetër ndahej mes feudalëve lokalë që sundonin si zotër në tokat e tyre; një pjesë i'u mor Topiajve; pjesa që ngeli ishte zotërim i Aragonezëve në kuadrin e vasalitetit. Atdheu, më shumë se inekzistent në këtë periudhë si realisht ashtu edhe në objektiva e koncepte, nuk mund të jetë. Ideale kombetare, mbase fëmija nuk e di, por te paktën një i rritur, presupozohet që e di se nuk ka në Mesjete.
    Sic thame venediku sklavet dhe greket vazale te padishahut ben cdo gje qe ishte ne mundesine e tyre te piste, per te penguar vonuar e ngulfatur potencialin politiko-ushtarak te shiptareve qe tani luftonin me kohen.
    Nuk e kam ndermend te merrem me thashetheme or zoteri. ti nuk ia ke idene per cfare po flet aq me pak cka quajme shqiptar. Ajo ne cfare kishit shnderruar ju bizantin - ka qene verte e denje per shkaterrim me herkur e me zjarr qe prej kohesh. Cka di ti per idealin? Dera e madhe qe i thencin dere pojate, shiste e blente ipte e merrte ore e cast per politike porone e c'prone me ligj e pa ligj e krejtesisht me idiotesi secilit majmun qofte sllav qofte tatar bugar a barbar qe i premtonte ndonje flori sa here i tekej. Por popullata ngelej aty ndersa pushteti me shpesh se gjithnje ngelej vetem ne leter, dhe letra e letra falso kishte pa mabrim si ato falsifikatet qe vetshpalli serbi veten mbret te perandorise pa qene kurre as pa u pranuar kurre as pa u emeruar kurre nga asnje zyrtar i Deres.
    Ndersa termi kosove nuk ka ekzistuar fare or mjerim, eshte shpikje e fundshekullit XIX njelloj si termi ballkan. Cpifje politike e nje koncepti inekzistent, qe ne fakt shenon majen me te larte ne bullgari e qe shtrihet pertej basenit te rodopeve dhe eshte e ndare fizikisht nga kjo ane e botes. Atje eshte ballkani i cili shihet tek skuqet qe nga brigjet e turqise. Ndersa kosove eshte quajtur nje mikronim. Mikronim eshterash te pambuluara. Nuk ekziston ne asnje defter turk.

    Nje perandori nuk mund te kete 30 mbreter ne te njejten kohe, por ka vetem nji! Se parandjej se si shpejte do me sjellesh falsifikate "mbreterish te shpifur" serverish.

    Andaj po ta pres ketu e ne lak: Bizanti nje mbret ka dhe ai ka seline ne shen konstantin.

    E siç nuk mund të flitet për Komb, nuk mund të flitet as për "pastërti etnike". Ketu për t'u riqartësuar, shiko të afermit e gjakut dhe miqësite e Skenderbeut, nëse ke dëshire edhe pasardhësit. Ndoshta ti koncepton me ''tokat e të atit'' të Skënderbeut atdheun e shqiptarëve, nga ku u promovua dhe ky ideal alien kombëtar që mbartte Kastrioti.
    Po ku di ti per cka mund te flitet or trim dai.
    Ti ne radhe te pare nuk e di cfare quhet identitet kombtar mor trim sepse per ta ditur kete duhet ta kesh nji.
    Ndryshe s'mund te te gjej as une spjegim.

    Pjesa e tretë i takon betejave për Vienën, që datojnë në vitet 1529 dhe 1683. Në këtë periudhë fuqia otomane kishte ardhur në përpjesëtim të drejtë me kohën, shtrirja e saj kishte kaluar kufijtë e ish Perandorisë Bizantine, me një Hungari në pjesën dërrmuese të pushtuar.
    Gjithesesi je qesharak, ani qe ofendon na le edhe per te qeshur nga pak.
    1. hungarezet jane turq
    2. viena nuk eshte rrezikuar asnjehere nga turqte dhe sic thash me pare: bisha qe e ke ledhatuar dhe ushqyer me mish te huaj nje dite do te lakmoje dhe mishin tend.
    "Bella gerant alii, tu, felix Austria, nube" nuk shkon gjithmone neper uje. Pastaj mos harro dhe nje gje tjeter, se kesaj ushtrie i priu greku Pargali, Ali Pasha i autorizuar te komandoje ne emer te sultanit vet. Pra, teknikisht ky grek ishte vet sulltani. Ky qen ka bere marreveshtje me Vendikun, ka bere marreveshtje me francen poashtu ne dem te austrise dhe paktit te paprekshmerise. Edhe sot eshte diskutabile qeshtja e vienes. Pargali pasha u dekapitua fill pas kesaj ngjarje nga sulltani i vertete. E kjo flet vellime.Sepse sulltani s'kishte dashur asnjeri ne bote me teper se kete gjarper grek, por iu desh ta dekapitonte.

    Arsyet e ketij sulmi grek ne viene jane te erreta por jo krejtesisht te padeshifrueshme. Ishte kohe kur austria po kerkonte aleate, duke qene te vetedishem se sllavet jane te pabese, greket akoma me turq vet, i vetmi element i besuesem perendimor ishin shqiptaret dhe potenciali i tyre i hatashem ushtarak, i fjetur. Pra te gjitha orvatjet e tij ishin ne drejtim te acarimit me aleatin e vetem potencial te shqiptareve.
    3. i vetmi konflikt i vendosur i ketij pakti per mosperzierje ka ndodhur ne periudhen e Pjeter Bogdanit qe per ty mund te jete edhe serb. Ky kryepeshkop dhe arqipeshkv i gjithe 'serbise' i shkupit dhe i tivarit i cili u vra nga mulatet serbo-grek poashtu duke e infektuar me mortjen e tyre te famshme te trimerise aziatike, per te penguar bashkimin e ushtrise shqiptare dhe austriake kunder turqise dhe i cili vdiq para kohes se terminit te percaktuar per bashkim ne sulmin e perpjekjen e pare serioze clirimtare nder gjithe popujt e roberuar te turqise -e qe eshte nje nder tragjedite me e medha ne historine e kombit shqiptar - per ty nuk ka asnje rendesi. Ne fakt per ty eshte gezim. Sepse po te mos vritej Bogdani ne nje menyre te tille qe i ka hije trimerise se mulatit aziatik, sot gjithesesi nuk do te kishte jo vetem serbi por as greqi, pasi qe komb grek nuk ekzistonte atehere ndersa bullgaret qe poashtu jane tatar turq do te shporreshin atje ku e kane vendin bashk me turqine.
    Kjo fatkeqsi e imja kombtare sigurisht qe ty ta mbush zemren perplot gezim. Por historia e kesaj ane te europes do te ishte krejtesisht tjeter.
    Gjithsesi kjo pjesë e komedisë, përveç aspektit qesharak, është dhe non sens - otomanët pushtuan ato territore sipas rrethanave historike që përjetuan. Nuk mund të shprehesh me ''aq i lejuan'', ''nuk deshën'' sikur ekziston një fuqi e mbinatyrshme për të përcaktuar se deri ku do shtriheshin otomanët. Sigurisht që Londrën nuk mund ta lakmonin dhe alibi me fantazi konspirative nuk kanë vend në diskutim.
    Edhe nga barbaret te gjitha tragjedite antike jane konsideruar komedi. dhe jam i sigurt qe jane shqyer e qeshuri. Por -faktet sic thame te thyejne koken per kokefortesi. U pushtuan ekskluzivisht, viset, dhe vetem viset qe ne njeren apo ne tjetren menyre kishin qene njehere apo dikur nen kuroren e bizantit. Dhe u sunduan pothuaj 5 shekuj pa ndonje trazim. Sepse teknikisht e praktikisht i takonin atij qe kishte ne dore ate hene me yll. Dhe te cilin ju ia dorezuat vullnetarisht per inat te shqiptareve por edhe te venedikut i cili atebote bukfalisht i takonte te quhej pronar edhe i morrave te perandorise se krimbur bizantine.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #273
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Shqiponja dykrenare është përdorur në Bizant fill pas skizmës së madhe së 1054. Gjeneza e këtij ndryshimi ndodhet në disa tradita popullore në Azi të Vogël, nga ku e kishte dhe vetë prejardhjen perandori Isak I Komneni. Që ta presim shkurt dhe të përjashtojmë fantazitë e tua: Bizanti kishte ndjekur rrugën e helenizimit post shek VII duke braktisur bazën e saj latine.
    Pohim me klasik te asaj qe po mohoje deri tani nuk gjen. Me kete pragraf ke deshmuar se Bizanti nuk kishte asnje Shqiponje deri kur "Bizanti filloi te ndjeke rrugen e 'helenizimit'". Ne se Bizanti e mori kete Shiponje nga Greket, Greket nga e gjeten? Greket vete te thone qe shiponja eshte e Bizantit/fese e ti po thua qe Bizanti e mori nga Greket. Greket nuk kane guxuar por duan te marrin deri ne dite te sotit ate qe po perpiqesh t'u japesh ti me dy duart: Epirin dhe Maqedonine e Aleksandrit.

    Sic ta tha edhe Dalani, Isaac I Komneni kishte Kryq dhe Gjysmehene ne emblemen e tij. Tjeter, shqiponje dykrenare kane edhe Armenet te cilet kane jetuar ne territore qe kishin lidhje me racen Dardane dhe Gjeorgjine. Shiponja e tyre shoqerohet nga nje Luan rampant i Arte, shenje e sigurte heraldike e Trojes. Sipas Volterit armenet jane nje nga popujt me falsifikues te historise, dhe ai jo vetem qe kishte lexuar dy gjera por edhe shkruandisa qindra vjet para nesh. Ne se ti nuk ke problem te quash Armenet Dardane e Epirote,e madje edhe Bizantine, une kam.

    Në këtë kontekst, ngulmim shqiptarësh nuk ka, por edhe nqs konsideron Konstandinin e Madh si Ilir dhe disa perandorë të tjerë vijues gjer në shek VII, siç ndodh rëndom nga njerëz të rëndomtë meqë kanë lindur në Iliri, megjithëse nuk dihej asgjë rreth prejardhjes së tyre - pjesa dërrmuese ishin fëmijë ushtarakësh latinë të ngulitur në ato territore, qëndrojmë prap larg shek XI kur shqiponja me dy koka hyn si simbol në Bizant. Si i shpjegoni absurditetet tuaja në këtë pikë? Flisni me vetësiguri se simbol të tillë në Bizant përpara shqiptarëve nuk ka patur, dhe megjithëse këta ''shqiptarë'' janë katër shekuj larg përdorimit të këtij simboli, i cili për ironi të fatit doli nga Azia Vogël. Mos ndoshta ka patur ''shqiptarë'' që bashkëjetonin në të njëjtin territor me selxhukët në atë periudhë? Paralelisht me përçapjet simotra në këtë stad, eleminon vetveten komikisht dhe civilizimi bizantin ''dardan''. Edhe një logjikë foshnjeje mund të perceptojë që një civilizim dardan në këto stade nuk ka patur, derisa u desh ardhja e Perandorisë Romake për të ndërtuar qytetet e para. Sigurisht përdorimi i termit civilizim nuk kalon përtej përkufizimit të tij klasik në rastin konkret, dhe përdoret në mungesë të një termi adapt.
    Shqiponja hyn pas vitit 1000, me sakte aty rreth 1071 kur u pushtua nga Selxhuket te cilet kishin nje sorre me dy koka te kopjuar nga medaljet e ushatarakeve te Aleksandrit. E them kete pasi keta Selxhuke qe proklamojne Shqiponje nuk ishin askund para 1037. Kreu i ketyre Selxhukeve origjinon nga Mosuli (Afganistan). Duke marre Bizantin, Selxhuket po ashtu rregulluan edhe te drejten ' Hyjnore' per te qeverisur si komshi dhe pasardhes te Aleksandrit i Madh, bir i Jupiterit. Hidhi nje sy emblemes Indiane me shiponje dykrenare ne fushe te kuqe me elefante anash, shiko edhe monedhen e Aleksandit me helmete elefanti dhe me Shiponjen me rrufe ne anen e pasme (204 BC).

    Kostandini i Madh ishte Ilir dhe fliste ne nje gjuhe te huaj per latinet dhe greket. Nuk besoj te kete qene bizantince.

    Per civilizimin dardan po vendos kete:

    "Thote Marcellinus i cili regjitron permbysjen e Shkupit vete dhe te qyteteve te tjera te Dardanise nga nje termet i tmerrshem ne vitin 518. Kronikani e pershkruan katastrofen me ngjyrat e nje deshmitari.
    "Ne provincen e Dardanise" - shkruan ai- "24 CASTELLA u shkaterruan ne nje moment te vetem nga perseritja e valeve te termetit. Dy prej tyre u perfshine teresisht me gjithe habitatin e vet, kater me gjysmen e ndertesave dhe banoret, 11 humben 1/3 ndertesave dhe banoreve, shtate te tjera humben 1/4 e ndertesave dhe banoreve por u braktisen nga qe qene prane shkaterrimit. Qyteti Metropolitan i Shkupit u shkaterruar nga themelet nderkohe qe banoret po iknin nga armiku...." Shume male na eshte thene u fundosen, pyje te tera u shkulen nga rrenjet, dhe nje hapesire prej 12 kembesh e gjere dhe 30 miljesh e gjate u be varri i qytetareve qe po iknin..."
    Dardanet e shkrete kishin vetem 24 keshtjella, qe do huhet te thote se ishin se paku 24 qytete, pra nje teriitor jo aq i ngushte sa te kane mesuar sllavet te dishe. Qyteterimi Maqedon u rrafshua mes te tjereve nga vellezerit Serbe, ne kronika makabre te lena nga vete Ruset te cilet edhe keta u tronditen nga shperdorimi i vlerave kulturore dhe njerezore (kisha, keshtjella shtepi, pasuri).

    Pjesa e dytë fokusohet tek Skënderbeu, që siç tu shpreha dhe më lart nuk kam ndërmend të ripërsëris veten për të disatën herë. Çështja është më e thjeshtë saç na mundohesh të na e paraqesësh. Konkretisht dhe shkurtimisht: Skënderbeu refuzohej nga qytetet e Arbërisë Veriore dhe bregdetare, besnike të flamurit të Shën Markut dhe të populluara nga banorë arbërishtfolës. E njëjta situatë përsëritet me banorët e Maqedonisë otomane, të islamizuar dhe të kthyer në armiqtë rajonalë të përbetuar të Kastriotit për mbushnin rradhët e ushtrive të Padishahut. Në analogji me rastet e mësipërme: hoqi dorë nga rrethinat e Shkodrës dhe Malit të Zi, aktualisht i ndarë mes Venedikut dhe miqve Crnojeviç, e Balshajve që disa ndër të tjerë po "dimëronin" tek dajallarët serb; Kosovën as që e pretendoi sepse e zotëronte Brankoviç, një tjetër impeachment; trojet që sot i mban të pushtuara Maqedonia dhe Greqia e një pjesë aktualisht të Shqiperisë së jugut, i zotëronte Porta; pjesa tjetër ndahej mes feudalëve lokalë që sundonin si zotër në tokat e tyre; një pjesë i'u mor Topiajve; pjesa që ngeli ishte zotërim i Aragonezëve në kuadrin e vasalitetit. Atdheu, më shumë se inekzistent në këtë periudhë si realisht ashtu edhe në objektiva e koncepte, nuk mund të jetë. Ideale kombëtare, mbase fëmija nuk e di, por të paktën një i rritur presupozohet që e di se nuk ka në Mesjetë. E siç nuk mund të flitet për Komb, nuk mund të flitet as për "pastërti etnike". Ketu për t'u riqartësuar, shiko të afërmit e gjakut dhe miqësitë e Skënderbeut, nëse ke dëshire edhe pasardhësit. Ndoshta ti koncepton me ''tokat e të atit'' të Skënderbeut atdheun e shqiptarëve, nga ku u promovua dhe ky ideal alien kombëtar që mbartte Kastrioti.
    Sipas teorive tuaja (dmth Shmitit dhe te tuat) Skenderbeu kishte trasheguar nje principate minimale, pra shume here me te vogel se sa toka qe i bindej urdherit te tij. Ti ke harruar te shtosh ate qe thote Shmiti, se Skenderbeu qe feudal i ri, dhe si i tille *kete pjese e le te nenkuptohet skilja sllave, Skenderbeu po perpiqej te shtrinte sundimin e vet, dhe asgje me shume. Ai kete toke, shto edhe Krujen qe prap nuk ishte e te jatit sipas jush, i kishte marre qe ne momentin kur u kthye. Te mos themi qe ja kishte garantuar Sulltani t'i rimerrte. Cfare dreqin beri per plot 25 vjet? Cfare feje? Fene e Selxhukeve? Pasi keta te fundit te vetmes kishe qe i benin temena dhe i kane dhene cdo te drejte ne liber, kishin ate bizantine. Mjafton te mos flitej shqip. Pra qe kishe ortodokse me gjuhe greke/sllave ose xhami. S'kishte tjeter.

    Nuk e di si shprehen idealet kombetare ne mendjen tende, por anglezi ka nje shprehje" Po te duket si rose, te kuake si rose, te ece si rose, eshte ROSE! Kjo lufte e pakuptimte 25 vjecare e nje populli qe nuk ishte aq budall sa te luftone per te bere te pasur Skendebeun, ky centralizim ideali ne Lezhe, dhe nga ana legjislative (kanuni) mua me duken si shtet. Sic tha njeri ketu, nje shtet me te njejta atribute, por me me pak fat se ai i Elisabetes se madhe te Ana Bolenes.

    Pjesa e fundit i takon sjelljes tënde. Detyrën time të moderatorit e praktikoj vullnetarisht për të kontribuar në mbarëvajtjen e vatrës virtuale më të madhe ndër shqiptarë, ndaj nuk kam për borxh të duroj arrogancën dhe nivelin tënd të ulët të kulturës së komunikimit. Nëse e ndjek dhe njëherë këtë metodologji, ku mbi 70% e përbërjes së postimeve më drejtohen mua personalisht me mënyra më banale, do detyrohem të ndjek një rrugë tjetër për të arritur gjuhën e përbashkët dhe kjo nuk do të thotë të bie në të njëjtin nivel të ulët komunikimi, por të sillem komfort rregullave të forumit dhe privilegjeve që më atribuon pozicioni im. Uroj në mirëkuptimin tënd.
    Nje person i ditur thonte "Defino Shprehjen" qe te shmangesh keqkuptimet. Cfare quan ti 'arrogance' dhe 'mungese kulture te komunikimit'? Arrogance ne definicionin tim eshte t'e quash dikend njeri pa kulture, me familje/popull pa kulture, pa tru po qe ka mesuar te shkruaje ne forme letrare. Me sa duket sipas definicionit tend keto jane kulture komunikimi?

    Gjeja me e keqe eshte kur i japin ujkut te ruaje melcite, ose nallbanit te ruaje fajancat. Nuk mund te mos thuash se nuk te jam drejtar me kulture te ndersjellte bumerangu.

  14. #274
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Është e vërtetë që mbretëron një errësirë totale përsa i takon burimeve historike në katër shekujt që pasuan dyndjet sllave, por kjo nuk do të thotë të fantazojmë dhe interpretojmë sipas dëshirave tona një histori fiktive, duke skicuar korniza imagjinare. Për të hedhur poshtë pretendimet absurde që i mëshohet me aq kokëfortësi rreth civilizimit fantazëm dardan, mjafton të hulumtojmë rreth mungesës së rrënojave të qyteteve antike në Kosovë, ekuivalente me qytetet e lashta në territorin e Shqipërisë së sotme që i përkasin epokës helenistike. Sigurisht që Dardania antike përbëhej veç nga disa grumbuj fisesh të egra që nuk kishin as qytete dhe asgjë që lëvronte një lidhje me nocionin civilizim - veç nëse këto ''prova'' të civilizimit u zhdukën sëbashku në mënyrë enigmatike pas tërmetit të fillim shek VI. Pra vija argumentuese është tepër e thjeshtë: kërkohen prova dhe burime që sigurisht përshkrimet e Marcellius që flet për tërmetin që kaplloi një pjesë të provincës dardane të bizantit janë një vrimë e madhe në ujë. Qytetet e para të periudhës antike që figurojnë në Dardani janë pa përjashtim fill pas pushtimit romak. Pra tërmeti i vitit 518 shkatërroi në mënyrë ''kataklizmike'' disa qytete të civilizimit romak lindor, që u formësua dhe tjetërsua nga ai romak - lidhja me Dardaninë në këtë kontekst është veç nga emërtimi i një province administrative.

    Perandoria Romake e Lindjes e njohur ndryshe edhe si Perandoria Bizantine në bazën e saj kishte të brumosur ligjin romak, pra kishte origjinë latine. Të lindurit në provincën administrative të Ilirisë nuk i bënte ilir perandorët e shumë pretenduar që sunduan Romën dhe Konstandinopojën. Edhe nëse e marrin si të mirëqënë origjinën e tyre, ata vepruan komform të qënurit romak. Në dialogun e tij "Ligji", Ciceroni më 52 para K. shkruan: "Unë mendoj që të gjithë kemi dy atdhe, një natyral dhe një juridik. Ashtu si ai Katoni i lindur në Tuskolo, u bë qytetar romak; kështu duke qënë tuskolan nga lindja dhe romak nga e drejta e qytetarisë [juridike], kishte njërin si atdhe natyror dhe tjetrin nga e drejta [qytetaria romake]. Ne konsiderojmë atdhe ate në të cilin lindim dhe atë në të cilin jemi pritur. Por është e domosdoshme të duhet ai emri i të cilit është i përbashkët për të gjithë [Roma-shteti]; por [apo] ai që na ka lindur dhe ëmbëlsisht jo më i pakët se ai që na ka pritur. Une kurrë nuk do të mohoj që ky [i fundit] është atdheu im". Dhe derisa tek shqiptarët mungon deri vonë nevoja për tu përfaqësuar me një komunitet më të gjërë se fisi, nuk ka ekzistuar ndonjëherë ''Perandori shqiptarësh'' vetëm e vetëm se perandori kishte lindur apo ishte me origjinë nga Iliria.

    Shiponja dykrenare gjeneaologjinë e saj e ka në Babiloninë e Lashtë, në një rajon ku patën lindjen dhe civilizimet e para të shoqërisë njerëzore dhe në analogji me këto fakte, lëvizja e saj si simbol ka ardhur nga Azia drejt Europës dhe jo e anasjellta, siç pretendohet me rastin hipotetik të Aleksandrit të Madh. Ajo ka një histori më të lashtë se origjina e selxhukëve dhe nqs vazhdojmë të ndjekim këtë linjë mendimi dalim tek majmuni. Thelbi konsistonte tek simbolika që përfaqësonte ky simbol, pavarësisht origjinës së tij antike tek popujt ballkanikë orthodoksë. Këtu është dhe qëndra e ekuilibrit dhe nuk zhvendoset më tej.

    Pjesa e stërdisktuar e Skënderbeut është shndërruar më çorap seç mund të kthehej, duke u kapur pas bishtave në kuadër të ekzaktësisë së emërtimeve të tipit ''Kosovë'' apo përgjigjes me pyetje dhe devijimeve në pjesën e dytë. Në mungesë të argumentave të shëndoshë që të hedhin poshtë këtë normalitet të figurës së Kastriotit si gjithë fisnikët e tjerë të kohës, marrin jetë dhe këto lloj argumentimesh. Së pari, ''unifikimi'' në Lidhjen e Lezhës zgjati veç 7 vjet, ku më pas çdo fisnik veproi sipas interesave rajonale të tij, ose u eleminua nga Skënderbeu, ose nga Padishahu otoman. Dhe së dyti, Skënderbeu ishte në luftë të egër me Lekën e kanunit - dhe jo veç me të por dhe me arbër të tjerë. Suksesi i rezistencës 25 vjeçare të Kastriotit që vinte nga një sërë faktorësh, në pjesën më të madhe të jashtëm, nuk mund ti vishet petku që përjashton elementin fetar dhe personal në vazhdimin e këtij konflikti ''të pakuptimtë''. Kjo metodologji që ndiqet nuk është histori dhe asgjë tjetër përpos një interpretimi banal, të ngjashëm me proçesin e nxjerrjes së ujit nga letra e thatë. Figura e Skënderbeut përjashton çdo atribut të pavend që mundohet ti mëshohet dhe ky përjashtim lexohet nga sjellja dhe filozofia që ndiqte pas një fisnik mesjetar ballkanas.

    Është absurde të citosh se Vjena nuk është rrezikuar kurrë nga otomanët. Ushtritë e Padishahut nuk godisnin portat e Vjenës për show dhe për të kompletuar teorinë konspiracioniste që shtrohet më sipër. Dhe si parantezë me çkam thënë deri tani në këtë kontekst dhe duke marrë shtysë nga bashkëbiseduesi, ishin qypryllinjtë shqiptarë që udhëhoqën ekspeditën e dytë në dyert e Vjenës. Përdorimi i elementit shqiptar si faktor destabilizues nga habsburgët është mëse e logjikshme dhe në këtë mes nuk është shumë i rëndësishëm se çfarë ngjyre flokësh, lëkure apo sysh do të kishte popullata e cila do përdorej si pykë gjatë marshimit habsburg. Perandoritë shtrihen në ato territore që kanë rëndësi gjeopolitike për kohën dhe që kanë mundësi ti mbrojnë dhe administrojnë - proçes që kërkon aftësi dhe mundësi për ta konkluduar. Ndaj Perandoria Kineze nuk mund të synonte Konstandinopojën. Përjashtim në këtë mes bëjnë sulmet barbare të pakoordinuara dhe jetëshkurtra të modelit mesjetar mongol në Azi e të shtrira deri në Europë. Ndryshe otomanët do kishin sulmuar Apeninet qysh më 1417, kur zotëronin një port potencial si ai Vlorës dhe të përfundohej me sukses pushtimi i Romës, nga ku propagandohej që shqiptarët luajtën një rol determinant në mbrojtjen ndaj Perëndimit.

    Dhe sa për sqarim, fjala Kreshnik në anglisht është Knight dhe jo Crusader. Si terminologji dhe përkundrejt Crusader, titulli Knight është komplet gjë tjetër.

    Keto nuk jane pjese e demagogjise e propagandes nga librat tu antisemit dhe antishqiptar. Keto gjera ti nuk i di sepse bijne ndesh e ne kundershtim me doktrinen dhe antishqiptarizmen tende. Prandaj e ke mbeshtjellur kryet ne injorance dhe arogance dhe ofendon e fyen haptas e sistematikisht cdo vlere e te arrire kombtare te historise te identitetit dhe krenarise se pamohueshme shqiptare - sikur te kemi ndonje borxh ne ty.
    Sigurisht që nuk janë pjesë pasi nuk ekzistojnë në ndonjë literaturë akademike. Të flasësh për realitetin është e drejtë. Historia i nderuar nuk bëhet me gjykime, por me fakte, ngjarje, njerëz. Dëshmohet diçka, sqarohet një moment, përshkruhet një personazh, ashtu siç ishin ose përafërsisht. Në momentin që kjo nuk ndodh, nuk ka më histori, ka vetëm gjykim i cili (për me tepër) është personal në këtë rast, sepse nuk po citon njeri. Gjykimi mund të jetë objektiv, i paanshëm, shumë i vlefshëm, por mbetet gjykim ndaj asaj që vëzhgohet. Historia nuk vëzhgohet për t'u gjykuar, përcillet dhe pasqyrohet. Mbush një enë boshe me të kaluarën e ndodhur ose imagjinare. Në shkrimet e tua me ngjyra historike, siç pretendon ti, përshkruan në mënyrë ideore, më tepër do të thoja emotive, që është edhe më larg historisë. I nisur nga një ide fikse, nga palëvizshmëria e saj, tenton të shpjegosh, dhe jo vetëm. Detyra e historianit është ajo e rindërtuesit të rrjedhës së ngjarjeve, qartësimin e kompleksiteit të tyre, lidhjen e fakteve me njëri-tjetrin dhe ndikimin tek ajo çka përcillet: ajo çka ti bën është një pikënisje historike e rindërtuar sipas një ideje-model e gjykuar nga ti e vlefshme, pra edhe nëse ka fakte, nisesh nga bindja dhe gjykimi jo nga fakti. Më e keqja është se kushdo që nuk është konform këtij gjykimi, është antishqiptar, i pa tru, etj. Në histori kundërshtohet me fakte jo me gjykime. Ideja që ti vetëm gjykon dhe nuk ''bën'' histori, pra nuk e shikon atë nga jashtë siç duhet, forcohet më tej jo vetëm nga mënyra se si i gjykon ngjarjet që madhëron, por edhe sjellja ndaj atyre që të kundershtojnë. Dhe për këto dy arsye, dhe për bindjen që historia kërkon njohës dhe njohje, duhej lënë jashtë. Të paktën të dalloj historinë nga emocionet e kam mësuar, se ta imponojnë kur e studjon.

    Përsa i takon ''definimit shprehor'' për të shmangur keqkuptimet, nuk mund të pretendohet për keqkuptim kur kemi një etiketim shablon ose ofendim ballor. E njëjtë si të kërkosh gjurmët kur ke ujkun përballë. Dhe i gjithë kjo metodë që ndiqet për të argumentuar, biseduar, debatuar apo diskutuar, pasqyron një kulturë vetjake të komunikimit, në rastin konkret emërtohet dhe si ''kulturë e debatit'', e cila në disktutime që anojnë për inerci nga emotiviteti mbetet tabu për tu zbatuar. Çdo veprim i qënies njerëzore inkuadrohet në një kulturë ku mënyra e diskutimit nuk përbën përjashtim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 19-07-2011 më 12:22
    relata refero

  15. #275
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Di ndonje gje tjeter nga historia perpos cfare ka te shkruar ne librat e Shmittit? Se ato i lexojme vete.

    Kultura e debatit eshte te shohesh pikepamjen e tjetrit, e edhe me tej, te shikosh se nga buron kjo pikepamje per te gjetur te perbashketa ose kundershtite.

    Ti ke prezanton kulture debati, ti prezanton elokuence pallavrash te perbere nga historite e udhetareve per psikologjine Shqiptare dhe parimet e saj te ekzitences. Shmiti, per t'i dhen kredi, nuk mund ta kuptoj Skenderbeun sepse nuk ka qene ndonjehere Shqiptar, ashtu sikurse une nuk e kuptoj dot psikologjine e Indianit sa nje Indian tjeter, edhe sikur te perpiqem.

    E tashi ai qe do te lexoje me apo pa emocione, ka boll material te zgjedhe pas kritereve dhe kultures se vet shkencore dhe inteligjences personale.

  16. #276
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Dmth, historia nuk mund të shkruhet nga individë që nuk i përkasin grupit të asaj popullate që i përket historia? Tipik këndvështrim i lëvruar gjatë regjimit komunist, ku trajtimi qëndron kurdoherë larg atij shkencor, duke u shkrirë në një binom me ideologjinë. Shkrimi i historisë nuk është monopol që të përcaktojë se kush duhet dhe kush nuk duhet ta trajtojë X apo Y figurë historike. Preteksti që legjitimon këtë këndvështrim është mëse qesharak. Gjithsesi e kuptoj nëse nuk ke çfarë të shtosh tjetër përpos kapërcimit tek metodologjia ''e lagu, se lagu'', të cilën skam ndërmend ta ndjek pas.

    Gjithë të mirat!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 19-07-2011 më 11:39
    relata refero

  17. #277
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Dmth, historia nuk mund të shkruhet nga individë që nuk i përkasin grupit të asaj popullate që i përket historia? Tipik këndvështrim i lëvruar gjatë regjimit komunist, ku trajtimi qëndron kurdoherë larg atij shkencor, duke u shkrirë në një binom me ideologjinë. Shkrimi i historisë nuk është monopol që të përcaktojë se kush duhet dhe kush nuk duhet ta trajtojë X apo Y figurë historike. Preteksti që legjitimon këtë këndvështrim është mëse qesharak. Gjithsesi e kuptoj nëse nuk ke çfarë të shtosh tjetër përpos kapërcimit tek metodologjia ''e lagu, se lagu'', të cilën skam ndërmend ta ndjek pas.

    Gjithë të mirat!
    Eshte fakt i njohur dhe serioz qe sa me i panjohur te jete subjekti i shkrimit, aq me i arrire rezultati.
    Te mirat te ndjekshin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 19-07-2011 më 15:12

  18. #278
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Është e vërtetë që mbretëron një errësirë totale përsa i takon burimeve historike në katër shekujt që pasuan dyndjet sllave,
    A-ha, nuk qenka genjeshter?!
    por kjo nuk do të thotë të fantazojmë dhe interpretojmë sipas dëshirave tona një histori fiktive, duke skicuar korniza imagjinare.

    Ti don te thuash se nese Skenderbeu i ka mundur turqit ne secilen beteje, ne nuk ben te shohim enderra se ka ekzistuar ndonjehere skenderbeu!
    As se turku i ofroi gjithe shqiptareve paqe pa asnje detyrim - me te vetmen kerkerkese modeste qe shqiptaret ti lejojne karvanet tregtare turke te kalojne neper rruget shiqptare te botes, pa pengese.

    "Keto jane... - nuk ben!
    Nuk ben or ti, si guxon ti thuash keto? -Duhet te thuash shqiptaret nuk kane ekzistuar kurre. Duhet te thuash te kunderten e se vertetes; duhet te thuash shqiptaret kane qene bashkpunetor te turkut e jo serbet e greket. Duhet te thuash te kunderten e se vertetese -sepse ajo eshte e verte!"
    Por une edhe te them gjithe diten or trim, kjo e vertete nuk behet - se e verteta eshte 'e poshter' ajo ta thote haptas se greku e sllavi na e solli turkun ne dere te shtepise dhe sundoi ne trojet tona ne emer te turqise.


    Kuptohet se as turqit nuk e dinin se KANUNI mbron paprekshmerine e rruges dhe ate ia garanton si te drejte kalimi cdo kafshe, qofte e eger, qofte kope, qofte njeri apo perendi. Udha eshte e udhetarit. Dhe se Kanuni kete ua garantonte qe ne fill te tij. Por turqit, ashtu sikur edhe ti -nuk dinin cka eshte shqiptari.
    Për të hedhur poshtë pretendimet absurde që i mëshohet me aq kokëfortësi rreth civilizimit fantazëm dardan,
    A-ha, ti do e hedhesh poshte historine se nuk ta mbeshtetka demagogjine?!
    -nuk ben ashtu.
    Civilizimi Dardan eshte civilizimi qe ty te solli antikne. Pa ate civilizim nuk ka Antike. Atika eshte asgje me shume se Renesance e zbehte e ne miniature e civilizimit te rrenuar Dardan.
    mjafton të hulumtojmë rreth mungesës së rrënojave të qyteteve antike në Kosovë, ekuivalente me qytetet e lashta në territorin e Shqipërisë së sotme
    Cilen kosove! - Aaaa ti po u referohesh perrallave e miteve skllave te sajuara ne shekullin XIX~! Mirepo periudha mitike ka perfunduar qe ne antikitet. Jane perralla ato.
    I vogel te duket qyteti i Nishit [Justiniana e veriut] ty? Po EPISKOPI {shkurt, Shkup} dmth Epishkopati i Dardanise, -fshat te duket ty?!

    Vetem Shkupi ka qene sa 100 Bizantiume or ti, nje nder qendrat me e medha te Dardanise.
    që i përkasin epokës helenistike.
    Bravoooo, po he mor nxire kryet -hahahaha

    Sigurisht që Dardania antike përbëhej veç nga disa grumbuj fisesh të egra që nuk kishin as qytete dhe asgjë që lëvronte një lidhje me nocionin civilizim
    "sigurisht"?
    Ëëë... - cfare i bie kjo?!
    "jam plotesisht i bindur dhe aspak i sigute"? -Te kuptoj;
    Dardania antike eshte poaq qender politike ne antike sa c'ishte Emathia para Aleksandrit. Por eshte fakt se nuk kishin mbret diktatorial -sepse jetonin ne demokraci.
    Lufterat e famshme "dardano-maqedone" ne mesjete kane ngjare?
    Ne lufterat Dardano-Emtathiote shihen ushtrite superiore dardane te cilat me vone merren si model i ushtrive romake, me nje rend dhe discipline ushtarake qe nuk ka krahasim. E kjo ushtri eshte e nje tradite te pakeputur te mbreterise se tyre trojane ku hektori ishte centurion si analog romak e eneu dhjetar elitist i njesive te vogla skipetare apo sulmuese. Pastaj ushtrite e popujve te eger si ti, nuk sjellin me vete "armatime te renda" sic sillnin ushtaret Dardan ne mathethoni.
    A di ti kur fillon e kur perfundon antikiteti ne radhe te pare, se qarte po shihet qe nuk di?
    - veç nëse këto ''prova'' të civilizimit u zhdukën sëbashku në mënyrë enigmatike pas tërmetit të fillim shek VI.
    Sic po e sheh; Kane mbijetuar mjaft, perkunder aksionit tuaj ikonoklast te shfarosjes sistematike te historise. Por dhe provat nuk vijne vet te ta rrasin gishtin ne sy.
    Per ty as terrmeti ne Dardani nuk ka ngjare kurre. Por ja qe ka ngjare pa te pyetur ty.
    Pra vija argumentuese është tepër e thjeshtë: kërkohen prova dhe burime që sigurisht përshkrimet e Marcellius që flet për tërmetin që kaplloi një pjesë të provincës dardane të bizantit janë një vrimë e madhe në ujë.
    Vrima ne uje sepse nuk ishte Dardania province e bizantit, por bizanti nje prone e vockel dhe e parendesishme e Dardanise. Por meqenese kishte pozite te mire tregtare, sikur troja me pare edhe ate qyteze provinciale vendosem ta ndertonim e ta benim qytet te njemendte, njesoj sic kishim bere me Trojen me pare. Por e beme per vete jo per ty; edhe Trojen edhe Konstantinopojen; por ju c'kerkonit aty.
    Barbaret nuk ndertojne, barbaret infestojne, pervetesojne dhe asimilojne deri ne shkaterrim, pastaj ikin te gjejne tjeter. Ky eshte identiteti kombtar i grekut dhe i shkaut.

    Vrime e madhe ne uje - terrmeti qe nderroi rrjedhat e historise!

    Ani cka, qe bizantin, nga nje bukfalisht fshat xehtaresh te varfer qe mihnin kot per argjend te eksploatuar qe ne antikitet, Dardania e shnderroi ne nje qender te re boterore? Kush merzitet.
    Qytetet e para të periudhës antike që figurojnë në Dardani janë pa përjashtim fill pas pushtimit romak. Pra tërmeti i vitit 518 shkatërroi në mënyrë ''kataklizmike'' disa qytete të civilizimit romak lindor, që u formësua dhe tjetërsua nga ai romak - lidhja me Dardaninë në këtë kontekst është veç nga emërtimi i një province administrative.
    Autoret e hershem antik ne dardanine antike permendin qytete te cilave u referohen me parafrazen Arhaia. Fatkeqsist ne secilen fjali e dokument emrat e qyteteve jane shlyer nga dore e grekut - andaj ti dhe une jemi te denuar te mos i dijme me kurre keta emra se jo me lavdine e lashte qe kishin. E keta ishin vetem emra, edhe emrat ne leter u pengojne. Qe kaq shume e cmon raca juaj te verteten dhe faktin historik qe po me kerkon ti. Por fakt megjithate i pashlyer ngelet fakti se qe ne antike autoreve te udheprshkrimeve, qytetet dardane u dukeshin shume te lashta.

    Kurse ti po me dikton mua cilat, e kur jane bere qytetet e Dardanise...
    Cili civilizim romak lindor?!
    "romak lindor" Hahahaha
    Cka jane keto shprehje te shpikura gjuhesisht pa asnje kuptim historik.
    Si s'te vjen turp te shprehesh urrejtje kaq te hapur ndaj nje kombi qe te ka bere gjithmone vetem te miren?

    Te te kthjelloj pak koken e helmatiseur nga indoktrimini antishqiptar grek.

    -sa perandor romak ka pas roma?
    - e sa Ilir?
    - ku e shpike ti civilizimin lindor romak or trim. Perrallat dhe terminologjite e shpikura gjuhesore pa asnje kuptim qenkan per ty fakte a?!

    Kur ne themeluam bizantin, roma me nuk ishte perandori, ajo ishte ne iliri.
    Kur dardanet piruste zbuluar xeheroret e arit ne veri gjithe romaket vajten ne rumani. Ne ate periudhe ne rome kishte cdo gje tejer vec romak. Por kishte dhe grek te zi. Nderkohe qe "roma" me nuk sundohej prej romes. Termi "Perandoria e romes" s'ishte vec nje 'ghost' sentiment historik. Ndersa vendimet fetare kishen dhe shtetin e drejtonin perandoret dhe peshkopet e dardanise.
    Perandoria Romake e Lindjes e njohur ndryshe edhe si Perandoria Bizantine në bazën e saj kishte të brumosur ligjin romak, pra kishte origjinë latine.
    ti mund ta quash edhe perandori rome madje edhe jevge po deshe, por ajo s'kishte te bente asgje me ate perandori. Roma vlonte nga barbaret. I vetmi qyteterim qe akoma mbahej disi ne liri ishte regjioni qe sot e kesaj dite njihet si Arberi.
    Të lindurit në provincën administrative të Ilirisë nuk i bënte ilir perandorët e shumë pretenduar që sunduan Romën dhe Konstandinopojën. Edhe nëse e marrin si të mirëqënë origjinën e tyre, ata vepruan komform të qënurit romak. Në dialogun e tij "Ligji", Ciceroni më 52 para K. shkruan: "Unë mendoj që të gjithë kemi dy atdhe, një natyral dhe një juridik. Ashtu si ai Katoni i lindur në Tuskolo, u bë qytetar romak; kështu duke qënë tuskolan nga lindja dhe romak nga e drejta e qytetarisë [juridike], kishte njërin si atdhe natyror dhe tjetrin nga e drejta [qytetaria romake]. Ne konsiderojmë atdhe ate në të cilin lindim dhe atë në të cilin jemi pritur. Por është e domosdoshme të duhet ai emri i të cilit është i përbashkët për të gjithë [Roma-shteti]; por [apo] ai që na ka lindur dhe ëmbëlsisht jo më i pakët se ai që na ka pritur. Une kurrë nuk do të mohoj që ky [i fundit] është atdheu im". Dhe derisa tek shqiptarët mungon deri vonë nevoja për tu përfaqësuar me një komunitet më të gjërë se fisi, nuk ka ekzistuar ndonjëherë ''Perandori shqiptarësh'' vetëm e vetëm se perandori kishte lindur apo ishte me origjinë nga Iliria.
    Jo, as te qenit shqiptar nuk te ben shqiptar. Si mund te jete shqiptari shqiptar kurse ti ke shpikur se shqiptaret nuk ekzistojne. Kjo bie ndesh me shpikjen tende.

    A-ha, ti me gjithe grekerit tu qenkenit turq sepse gjysherit tuaj jane lindur ne perandorine turke, dhe kane gezuar cdo te drejt te qytetare te perandorise. Dhe me kete don te thuash qe atdheu yt eshte turqia.
    S'ta mohoj e drejte e jotja.

    Dardania ishte perandori zoteri, prej saj sundohej bota deri ne momentin kur selia u bart ne qytezen e bizantit.

    Propaganda demagogjike e ciceronit nuk ka qene kurre pjese e psikologjise shqiptare -as qe do te jete.
    Shqiptaret asnje here nuk kane thene jemi romane, por bij te shqipes se Zojsit At. S'kemi thihur ne ndonje gji ulkonje as na ka ushqyer roma kurre,
    perndryshe shteti yne dardan esthe i pari shet ne historine e kesaj bote ndaj te cilit roma ka aplikuar skanskione ekonomike dhe meqe maqedonine e kishte subordinuar ca me pare ajo nuk kishte te drejte te na shiste as kripen. Prej ketu dhe legjendat greke per koprracine dardane. Sepse ne pothuaj cdo gje luksoze e importonim kurse nje grusht timjani arriti cmimin 400 talente ari dhe se te vetmen rruge tregtare me boten e kishim ate te dalmacise, te shkosh deri ne dalmaci te hypesh dhe ta lundrosh gjithe adriatikun te kalosh jonin te hysh permes pirateve ne egje e deri ne brigjet aziatike dhe te blesh nga dore e trete dhe prap te kthehesh ne po ate rruge pa asnje siguri se do te kthehesh edhe vet, ka qene tregti shume, teper, paimagjinueshem e shtrenjte. Dardania u dorezua per shkaqe ekonomike. Se ndryshe nuk mposhtej ajo ushtri, pastaj roma nga inati i shleu edhe emrin zyrtarisht.
    Tani ti mund te thuash dardania as qe ka ekzistuar fare. Sepse nuk eshte ne leter te falsifikuar nga nje urrejtes.
    Shiponja dykrenare gjeneaologjinë e saj e ka në Babiloninë e Lashtë,
    Ne babilonine e lashte nuk ka kurrfare shqiponje dykrenare - por, ne babilonine e lashte te races kacurrelese te mjekrrave orthodokse, dhe krelave zulufese, kishte "yll me hene".

    Nuk ka shqiponje ne babiloni, ne mbreterite lindore nuk ka shqiponje - ne mbreterite lindore ka hene dhe yll. Vetem mbreterite me origjine perendimore instalojne shqypen qofte edhe ne azi. Nje shqiponje e vetme dykrenare ne azi eshte ajo ne regjionin e trojes hetite, qe dihet mirefilli se ishin popull i ngulitur europian dhe mbreteri e cila u zhduk fill pas rrenimit te trojes. Dhe nga bota zoologjike ne azi simbol ka qene lepuri me pese kembe. Dhe ajo shqiponje qe kujtohet sot per hetite e qe mund te kete qene ne fakt dardane, paraqet shqiponjen te kete zene dy lepuj ne secilen kembe. ...Kuptohet - atje ishim pushtues.
    në një rajon ku patën lindjen dhe civilizimet e para të shoqërisë njerëzore dhe në analogji me këto fakte, lëvizja e saj si simbol ka ardhur nga Azia drejt Europës dhe jo e anasjellta, siç pretendohet me rastin hipotetik të Aleksandrit të Madh. Ajo ka një histori më të lashtë se origjina e selxhukëve dhe nqs vazhdojmë të ndjekim këtë linjë mendimi dalim tek majmuni. Thelbi konsistonte tek simbolika që përfaqësonte ky simbol, pavarësisht origjinës së tij antike tek popujt ballkanikë orthodoksë. Këtu është dhe qëndra e ekuilibrit dhe nuk zhvendoset më tej.
    Keto jane spekulime te kota, "civilizimet e para", -ku e di ti cilat jane civilizimet e para ne radhe te pare. Ato per te cilat ke degjuar rishtas ti, apo ato qe te tjeret tashme i kane harruar.

    Mik i dashur shqiponja eshte simbol shqiptar- nuk ke se si e shmang. duke filluar nga periudha pellasge e deri me sot shqiponja eshte simbol mbret i perendise sone shqiptare. Eshte e jona dhe eshte autoktone.
    Kaurri eshte simbol i azise e ju kaurre jeni, nuk ka kishe lindore pa nje koke kaurri. si shenje mbrojtje ne portik.
    Greqia jo me kot eshte junan = kaurr.
    E Shqiperia Arrnault = shqiponje.
    edhe te plasesh; eshte fakt qe s'e ndryshon.

    Pastaj mor trim [a je ne vete ti?] te flasesh keso duhet qene trim.

    Shqiponja dykrenare simbolizon pushtetin e konsoliduar mbi dy bote e jo mbi nje!
    qarte?

    Nuk ka ardhur shqiponja dykrenare pas skizmes po para saj sepse skizma i hoq nje koke. Ato qe flet ti jane marrezira te kota. Skipen me dy krerere e coi konstantini per shkak te mbreterise se bashkuar dhe e perdori deri sa u shenjterua vet si simbol i pushtetit laik e jo fetar, aspektin fetar e perfaqsonte kush tjeter pos simboli autokton lindor i vet bizantit - po cfare komnenesh te solen ty shqiponje ne bizantium.
    Ku eshte ajo shqiponje.
    Pjesa e stërdisktuar e Skënderbeut është shndërruar më çorap seç mund të kthehej, duke u kapur pas bishtave në kuadër të ekzaktësisë së emërtimeve të tipit ''Kosovë'' apo përgjigjes me pyetje dhe devijimeve në pjesën e dytë.
    I ke ngaterruar vet, se spo di cfare te genjesh me.
    Në mungesë të argumentave të shëndoshë që të hedhin poshtë këtë normalitet të figurës së Kastriotit si gjithë fisnikët e tjerë të kohës, marrin jetë dhe këto lloj argumentimesh. Së pari, ''unifikimi'' në Lidhjen e Lezhës zgjati veç 7 vjet, ku më pas çdo fisnik veproi sipas interesave rajonale të tij, ose u eleminua nga Skënderbeu, ose nga Padishahu otoman.
    Je ne vete ti - Kend ka likuiduar Skenderbeu?
    Kuvendi i Lezhes nuk eshte shpikur as nga Leka as nga Skenderbeu -ai ka qene tradite stergjyshore dhe obligim i gjithe parise shqiptare ku do qe jetojne. Dhe ka vazhduar per aq kohe sa zgjati liria, pas vdekjes se Skenderbeut dhe disfates edhe te Lekes perfundimisht cdo gje mori fund. Kishat iu shperndane klerit grek e serb si peshqesh; paria shqiptare e tera u detyrua te emigroje ne europen tradhtare dhe rezistenca shqiptare mori fund; ndersa turqia permbylli misionin qe i kishit dhene. Juve u dhuroi kishat ua hapi shkollat e ne na i mbylli te gjitha, atyre qe mundi edhe syte.
    Dhe së dyti, Skënderbeu ishte në luftë të egër me Lekën e kanunit
    Ne cilen bajke serbe e ke zbuluar apo shpikur ti kete dituri?
    Ku u bene ato luftera; sa kohe zgjaten ato luftera sepse per aq sa di historia skenderbeu posa u kthye filloi luften me turqi dhe nuk e ndali deri ne vdekje - mbase ne 'time-out' te betejave me turqine bente ca sport dhe me Leken.
    A je ketejza ti?
    - dhe jo veç me të por dhe me arbër të tjerë.
    Keshtu si po e fantazon ti, s'i paska dalur kohe skenderbeut te luftoje me turq fare.
    Suksesi i rezistencës 25 vjeçare të Kastriotit që vinte nga një sërë faktorësh, në pjesën më të madhe të jashtëm, nuk mund ti vishet petku që përjashton elementin fetar dhe personal në vazhdimin e këtij konflikti ''të pakuptimtë''.
    Hahahahahaha
    Suksesi i skenderbeut nga faktor te jashtem sic ishin tradhetite ne secilin hap bene qe skenderbeu te dale ngadhnjimtar ne secilen beteje kunder turkut. Per bese ti qenke gjeni. Ti dhe pak dhe do te na shpikesh rroten katrore.

    Eshte vertete per t'u cuditur ky elementi fetar i skenderbeut i cili nuk pranonte as kishen e lindjes as te perendimit per kishe te tij por donte ti bashkonte te dyja ne nji - pra ne kishen e tij e qe i takon ritit qe eshte ushtruar ne kishen e lezhes dhe simotren e saj te njejte kishes se decanit pa perjashtuar ate te oroshit.

    C'kishe, ciles kishe i bente nderet Gjergji?
    Po te donte Gjergji ate apo kete kishe te shqyer i hiqte flamurit te mbreterise se bashkuar njeren koke lirisht.

    Jo zoteri ai me gjithe luftaret tjere shqiptar aspironte te drejten shqiptare te kurores se shen konstantinit themeltar. Nuk motivohej princeria shqiptare te luftoje per se koti sepse si pelqeka qe taksamblidhesi i ri paska nje fytre akoma me aziate se ajo e grekut.
    Aq i bente shqiptarit te cili i shkojne taksat; a te turku, a te greku e qe jane e njejta gje. Kush merzitej te luftonte se s'dua ti jap ketij po atij tjetrit te njejten gjobe e te njejten takse.
    S'te ka treguar shmuiti qe lufta shqiptare synonte kuroren; sanimin e kishes se shqyer shqiptare dhe bashkimin e perandorise?!

    E po nuk donte!
    Kjo metodologji që ndiqet nuk është histori dhe asgjë tjetër përpos një interpretimi banal, të ngjashëm me proçesin e nxjerrjes së ujit nga letra e thatë. Figura e Skënderbeut përjashton çdo atribut të pavend që mundohet ti mëshohet dhe ky përjashtim lexohet nga sjellja dhe filozofia që ndiqte pas një fisnik mesjetar ballkanas.
    une them qe pikerisht kete po ben ti me perrallat tua dhe ngjarjet tua imagjinare te nje spekulimi te thate duke injoiruar plotesisht historine.
    Është absurde të citosh se Vjena nuk është rrezikuar kurrë nga otomanët. Ushtritë e Padishahut nuk godisnin portat e Vjenës për show dhe për të kompletuar teorinë konspiracioniste që shtrohet më sipër.

    Jo ushtrite e padishahut, po te gjarperit grek Pargali i cili pa asnje leje nga sulltani ne emer te tij u nis per te prishur paktin qe rrezikoi marredheniet me vjenen tolerante, ndaj aferave te truqise. Por merret vesh se ne kete pune e shtyri pazari i tij me francen rivale qe vienen e shihte me xhelozi.
    Perndryshe po te ishte ky sulm me ndonje prapavi serioze, nuk do te rrihej 150 vite fjetur mes sulmit te pare dhe te dyte. Po ta kishim ne ate fat, pas 150 vitesh per mengjes do te hanim turqine, e per dreke do hanim kinen.
    e verteta e pamohueshme historike eshte fakti se asnje vis qe nuk iu dha leje turqise per pushtim nuk arriti ta pushtonte kurre.
    Ne sulmin e dyte gjithe bota i shkoi ne ndihme; merret vesh fare mire, perpos frances.
    Kush na erdhi neve ne ndihme?! Mos na erdhen vellezerit e krishter grek. Jo se ata me pare pranonin te prenin pipin se te behen te krishter te vertete. Askush! po Lere qe per cerek shekulli luftuam pa pothuaj asnje disfate qe s'na erdhi kush ne ndihme, po si u be qe s'luftuan bile per vete. Domosdo qe si shkau ashtu dhe greku ishin me te lumtur nen islamin e turqise.
    Dhe si parantezë me çkam thënë deri tani në këtë kontekst dhe duke marrë shtysë nga bashkëbiseduesi, ishin qypryllinjtë shqiptarë që udhëhoqën ekspeditën e dytë në dyert e Vjenës.
    Jo shpirti qenke lajthitur fare.

    Ky karagjoz ishte femi i "adoptuar" me urdherese perandorake ne ate familje me origjine shqiptare, sepse shqiptaret nuk adaptojne femije se i kane te vetet zakonisht.
    Dhe ky femi asnje lidhje nuk e kishte me shqiptari. "Born to Turkish parents in Merzifon" ndoshta varet se si e lexon. Apo si i interpreton faktet ti. "mos u bazo ne faktin se dokumente thuhet qe eshte lindur ne familje turke ne Merzifon, kjo nuk deshmon se ai s'eshte shqiptar"
    Po flet me percarte se Hashim Tadiqi: 'jam plotesisht i bindur dhe aspak i sigurt'...
    Përdorimi i elementit shqiptar si faktor destabilizues nga habsburgët është mëse e logjikshme dhe në këtë mes nuk është shumë i rëndësishëm se çfarë ngjyre flokësh, lëkure apo sysh do të kishte popullata e cila do përdorej si pykë gjatë marshimit habsburg.
    He?!
    Kaq shpejte e more si te kryer fabrikatin tend ti qe tani po i vetreferohesh me kaq besim per te thurur nje perralle te re pa asnje kuptim?

    Ia ke bere tamam grekce ne kete histori, vet genjen vet thirret ne te si ne deshmi -
    Si vihen morrit briret e buallit or ti. ?
    Habsburget or ti ISHIN ne mbreteri, ke ngaterruar sulmin ti. Smerresh vesh cfare 'gjykon' or ti? Hansburget paskan ngashyer turkun tend qe na e bere shqiptar ti te sulmoje habsburget?!
    "shume e logjikshme"

    Vetem frances dhe grekut pa perjashtuar venedikun i konvenonte dobesimi i vienes, turqia ishte lojtar koti aty dhe pa asnje motiv te vetin.
    Perandoritë shtrihen në ato territore që kanë rëndësi gjeopolitike për kohën dhe që kanë mundësi ti mbrojnë dhe administrojnë - proçes që kërkon aftësi dhe mundësi për ta konkluduar.

    A nuk kishte kurrfare rendesie italia qe ishte si therre ne hunde e ne fytyre te perandorise po u desh te thyente qafen perpjete alpeve sikur kishte ar aty.
    Kjo fantazi inkonsekuente nuk ia vlen as ta replikoj. Po si nuik paska qene otranto me rendesi e strategji per turqine? Po venediku qe qe nje nder margaritaret me te shtrenjte ne adriatik nuk qe pre e vlefshme per ate mbreteri -po iu paskan dukuer me te shtrenjte shkrepat e thate te Shqiperise.
    Kujte kujton se po ia shet keto pallavra ti?
    -Thuaj i urrej shqiptaret dhe pike - jepi me fund -te respektoj akoma me shume; me jep bile shansen te te them "te urrej dhe une ty" e mbarojme me kaq e te mbesim miq se keshtu si po shkon ti do te detyrohesh te me perjashtosh per te vertetuar poenten tende ti.
    Ndaj Perandoria Kineze nuk mund të synonte Konstandinopojën. Përjashtim në këtë mes bëjnë sulmet barbare të pakoordinuara dhe jetëshkurtra të modelit mesjetar mongol në Azi e të shtrira deri në Europë. Ndryshe otomanët do kishin sulmuar Apeninet qysh më 1417, kur zotëronin një port potencial si ai Vlorës dhe të përfundohej me sukses pushtimi i Romës, nga ku propagandohej që shqiptarët luajtën një rol determinant në mbrojtjen ndaj Perëndimit.

    Na ngope me fantazira or trim.
    Dhe sa për sqarim, fjala Kreshnik në anglisht është Knight dhe jo Crusader. Si terminologji dhe përkundrejt Crusader, titulli Knight është komplet gjë tjetër.


    Jo mik i dashur. Knajtit ne i themi Kalores. Kreshniku eshte Crusader apo si orvaten ti thone analfabetet modern 'kryqtar' hahahaha.

    Kreshniket nuk jane shvalera as knajta po fisnik shqiptar kryqzatash.
    Sigurisht që nuk janë pjesë pasi nuk ekzistojnë në ndonjë literaturë akademike. Të flasësh për realitetin është e drejtë. Historia i nderuar nuk bëhet me gjykime, por me fakte, ngjarje, njerëz. Dëshmohet diçka, sqarohet një moment, përshkruhet një personazh, ashtu siç ishin ose përafërsisht. Në momentin që kjo nuk ndodh, nuk ka më histori, ka vetëm gjykim i cili (për me tepër) është personal në këtë rast, sepse nuk po citon njeri. Gjykimi mund të jetë objektiv, i paanshëm, shumë i vlefshëm, por mbetet gjykim ndaj asaj që vëzhgohet. Historia nuk vëzhgohet për t'u gjykuar, përcillet dhe pasqyrohet. Mbush një enë boshe me të kaluarën e ndodhur ose imagjinare. Në shkrimet e tua me ngjyra historike, siç pretendon ti, përshkruan në mënyrë ideore, më tepër do të thoja emotive, që është edhe më larg historisë. I nisur nga një ide fikse, nga palëvizshmëria e saj, tenton të shpjegosh, dhe jo vetëm. Detyra e historianit është ajo e rindërtuesit të rrjedhës së ngjarjeve, qartësimin e kompleksiteit të tyre, lidhjen e fakteve me njëri-tjetrin dhe ndikimin tek ajo çka përcillet: ajo çka ti bën është një pikënisje historike e rindërtuar sipas një ideje-model e gjykuar nga ti e vlefshme, pra edhe nëse ka fakte, nisesh nga bindja dhe gjykimi jo nga fakti. Më e keqja është se kushdo që nuk është konform këtij gjykimi, është antishqiptar, i pa tru, etj. Në histori kundërshtohet me fakte jo me gjykime. Ideja që ti vetëm gjykon dhe nuk ''bën'' histori, pra nuk e shikon atë nga jashtë siç duhet, forcohet më tej jo vetëm nga mënyra se si i gjykon ngjarjet që madhëron, por edhe sjellja ndaj atyre që të kundershtojnë. Dhe për këto dy arsye, dhe për bindjen që historia kërkon njohës dhe njohje, duhej lënë jashtë. Të paktën të dalloj historinë nga emocionet e kam mësuar, se ta imponojnë kur e studjon.
    me c'po shohin gjithe lexuesit i vetmi qe po sjell thjeshte [para]gjykime besime te kota ( parabindje ) deplasime te pabazuara plotesisht, na ke qelluar ti.

    Une ty po te jap vetem fakte te patundshme historike sic jane nenvizuar radhe e me radhe paragraf pas paragrafi.
    Përsa i takon ''definimit shprehor'' për të shmangur keqkuptimet, nuk mund të pretendohet për keqkuptim kur kemi një etiketim shablon ose ofendim ballor. E njëjtë si të kërkosh gjurmët kur ke ujkun përballë. Dhe i gjithë kjo metodë që ndiqet për të argumentuar, biseduar, debatuar apo diskutuar, pasqyron një kulturë vetjake të komunikimit, në rastin konkret emërtohet dhe si ''kulturë e debatit'', e cila në disktutime që anojnë për inerci nga emotiviteti mbetet tabu për tu zbatuar. Çdo veprim i qënies njerëzore inkuadrohet në një kulturë ku mënyra e diskutimit nuk përbën përjashtim.
    Zoteri ty mbase te duket normale ti shash dikujt figurat simbolet identitetin kuturen ngjarjet dhe viktimizimin kombtar nder mileniume e sidomos ne rast se kete e ben ndaj nje populli te pervuajtur e vetmuar e te pakesuar si ai shqiptar.
    Por te ishe shqiptar jam i sigurt qe s'te vinte aspak mire. Pastaj nuk eshte emotiv ai qe ta thote teverteten qe ty s'te pelqen ne sy. Emotiv eshte ai qe flet te paverteta dhe bluan pa llogari.
    Nderkohe qe ketu shqiptaret vijne te shkembejne vlerat e tyre te perbashketa kombtare e jo te degjojne ofendime deplasime shpifje e demagogji barbare e poshterime te ndjenjes dhe historise sone te dhimbshme kombtare
    Deklarativisht ky nenforum titullon qellimin e vet te hapjes si:
    1.Çështja kombëtare 2.Shqipëria etnike; 3.ëndrra e vërtetë e shqiptarit të vërtetë. Në këtë forum diskutohet vetëm mbi çështjen tonë kombëtare, rrugët që duhet të ndjekim për realizimin e kësaj ëndrre shekullore."

    Por jo "shqiptaret nuk kane ide se jo me enderr; shqiptaret nuk jane komb; shiqptaret nuk kane ekzistuar kurre; shqpitaret jane analfabet; shqiptaret kane zbritur nga druri pardje; shqiptaret nuk kane c'te kerkojne ne europe; skenderbeu eshte tradhetar", etj bukuri qe shkruan ti.

    Nuk kam faj une - qe simboli juaj mulato-grekorthodokso-bizantin sot e gjithe diten stolis kultin e fese islame dhe perhap ikonoklazmin e hixhabin tuaj neper bote si vlere te veten.
    Nuk te kam thene me te keq - lufto per simbolet tua - por mos i prek te mijat!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #279
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Unë nuk po shoh kurrëfarë faktesh historike në këtë mes - nëse ke problem me definicionin e termit ''fakt historik'' ky nuk është problemi im. E vetmja gjë që ndodh është gjykimi personal i një historie imagjinare që nuk gjëndet në as edhe një libër të vetëm shkencor dhe servirja e saj sipas interpretimeve tuaja personale dhe emotive. Mohon në mënyrë foshnjarake çdo përqasje që nuk i përshtatet shijeve të tua dhe nga ana tjetër gjykon emotivisht faktet e përcjellura nga ana ime. Pra siç të thashë i nderuar, kjo nuk është histori por brohoritje stadiumesh, ndaj hapi sytë dhe ballafaqohu me tekstet historike dhe mjaft na shite për histori krijimtari gojore të pleqve në formë përrallash epike. Sipas teje të broçkullisësh fantazira në formë çarçafësh është të trajtosh një histori? Për të tëra çështjet e diskutimit ekzistojnë libra nëse nuk e di çfarë janë dhe dokumente të kohës të kyçura në arvikat bashkëkohore. Nëse mbron me zell pallavra të këtij stadi për të vërteta je i lutur të na sugjerosh se ku të lexojmë dhe referohemi rreth tyre, kuptohet përpos kokës tënde dhe uroj mos kemi të bëjmë me shkrimtarë alienë. Të paktën librat e mi nuk ma shesin bretkosën për buall, ndaj deri sa të plotësohet ky kusht thelbësor nuk ia vlen të shkoj as edhe një gërmë më tej. Skenari i një filmi fantastiko-shkencor nuk mund të jetë kronologji historike pasi është një sajesë dhe si e tillë nuk ia vlen të merret seriozisht. Mesa duket leximi i postimit tënd veç sa justifikoi kohën e gjatë të shkrimit dhe asgjë tjetër e në këtë pikë ndjej me të vërtetë keqardhje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 19-07-2011 më 22:05
    relata refero

  20. #280
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Ja nje fakt per nje nga perandoret me prejadhje te dyshimte latine sipas Shmittaqeve te FSH:



    "History of the Byzantine Empire" A.A. Vasiliev

Faqja 14 prej 24 FillimFillim ... 41213141516 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Origjina e Himnit te Flamurit
    Nga Albo në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 22-12-2021, 11:51
  2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
    Nga ClaY_MorE në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 479
    Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
  3. Historia ndryshe
    Nga karaburuni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
  4. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  5. Abaz Ermenji
    Nga Eni në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •