Close
Faqja 26 prej 26 FillimFillim ... 16242526
Duke shfaqur rezultatin 501 deri 520 prej 520
  1. #501
    ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
    Anëtarësuar
    14-04-2010
    Vendndodhja
    Athinë, Greqi
    Postime
    356
    PO

    patjetër që do martohesha me një të huaj nëse e dashuroja..

    fjalët për të përshkruar të mirën apo të ligën janë të njëjta në të gjitha gjuhët e botës...

    dmth, gruaja e mirë apo e ligë përshkruhen me të njëjtat fjalë siç përshkruhen vlerat apo mangësitë e një femre(mashkull) shqiptar-e.
    Gjithmonë jap atë që më japin të tjerët

  2. #502
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Nese je tip qe pelqen sfidat po. Perndryshe jo. Ne nje martese mes nje shqiptari(shqiptareje)dhe nje te huaje( te huaji) gjerat jane pak me te koklavitura. Te pakten po flas per persona qe une njoh e qe jane martuar me te huaj.
    Une nuk do ta beja. Sepse une i dua gjerat te me vijne thjeshte, lehte ne jete.

  3. #503
    Jam si shpirt Maska e Bije
    Anëtarësuar
    08-01-2008
    Postime
    183
    Pse jo ?
    Varet gjithmone nga personi mund te shkosh mire ose keq me shqiptar ,ashtu dhe me te huaj ,aty varet nga fati .
    Ç'ke moj zemër që rënkon; koka bën, koka pëson.

  4. #504
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Postime
    1
    nga qefi jo e nga zori ndoshta edhe po

  5. #505
    Darness Maska e Lilo-Ila
    Anëtarësuar
    06-07-2010
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    82
    JO!...nuk do martohesha me te huaj,perderisa ka sa te doje qefi djem qe flasin e mendojn SHQIP,si dhe me leht kuptohesh me dikend qe keni tradita dhe kultur te njejte,poashtu arsye tjeter jan femijet te cilet vijnë me pas,sepse at'her lindin 'mosmarrveshjet" rreth rritjes se tyre,kulturen e traditat e kujt do ti marrin???

    Fjala 'TË DUA'-tingellon mire dhe bukur dhe duket e vertet vetem ne gjuhen SHQIPE...
    You are UNIQUE just like everyone else...

  6. #506
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Po,me te huaj po vetem te jete Shqiptar,pse mos deshet te martohem me te afermit!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  7. #507
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Po pse jo o njerez te mire?...dhe ata te shkretin nena i ka bere. Zemer kan dhe ata.

    Pastaj njeriu zemres nuk eshte i "huaj". Zemra nuk njef borders. Per mua me i huaj eshte shqiptari qe eshte rritur ne shqipri sesa Amerikani apo Italiani apo hungarezi qe eshte rritur ktu dhe ka vajtur ne te njejten shkolle me mua etj etj. Rendesi ka njeriu. Menyra qe eshte rritur. Menyra qe jeton jeten. Jo se nuk do martohesha me nje shqiptar qe eshte rritur ne shqipri nese ploteson kriteret. Secili ka fatin e vet
    Ndryshuar për herë të fundit nga FierAkja143 : 15-01-2011 më 16:07

  8. #508
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    JO, e prere
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  9. #509
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-01-2011
    Postime
    3

    Une jam i martuar me nje te huaj,dhe t'ju them te drejten jam shume i lumtur.Nuk ka lidhje cfare kombesie apo shtetesie ka partnerja,mjafton qe te kuptoheni dhe te jesh i sigurt per ate qe ndjeni per njeri-tjetrin.

    "Let us not look back in anger, nor forward in fear, but around in awareness."

  10. #510
    i/e regjistruar Maska e Aksinja
    Anëtarësuar
    16-01-2011
    Vendndodhja
    kojshi me SkënderBeu-n
    Postime
    364
    Martesën e kam bër me bazë Dashurin dhe mirkuptimin me bashkshortin, i çfardo lloj rrace që të ishte un do martohesha, shtetësia nuk ka pse të jet problem apo kriter për martesën
    janë kritere më të forta e më të rëndësishme ato që duhen studjuar për të krijuar një familje të shëndoshë
    Secili për vete, Zoti për të gjithë

  11. #511
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-01-2011
    Postime
    10
    Mua s'me pelqen aspak,edhe pse jam e lindur dhe e rritur ne vend te huaj e urrej kete demokraci si i thuan disa ..Nuk eshte fat per njerezit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja,mendja dhe edukata na dallon nga shtazet .
    Do e them nje thenie nga F.Konica : Nese ka kush do ti bej keq Kombit SHqiptare jane ata vete shqiptaret .

    Njerezit jan te barabart para natyres,edukata i ben te dallohen dhe kjo me duket se tregon mos edukaten familjare ,njeriu ka kufi ,e ne jemi ate qe ndojm vetit kufi .

    Ky ishte vetem mendimi ime mos u prekni nga ky shkrim te tjeret.

  12. #512
    i love my friends Maska e *romantiku*
    Anëtarësuar
    25-01-2011
    Vendndodhja
    mes luleve...
    Postime
    176
    sigurisht qe do martohesha dhe ajo nje krijese e krijuar nga zoti eshte cte keqe ka..dhe dashuria nuk pyet e huaj eshte apo shqiptare..
    NE QOFTE SE NJEREZIT FLASIN PRAPA KRAHEVE TE MI,ATEHERE DO TE THOTE QE UN JAM NJE HAP PERPARA TYRE.?

  13. #513
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Mua s'me pelqen aspak,edhe pse jam e lindur dhe e rritur ne vend te huaj e urrej kete demokraci si i thuan disa ..Nuk eshte fat per njerezit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja,mendja dhe edukata na dallon nga shtazet .
    Do e them nje thenie nga F.Konica : Nese ka kush do ti bej keq Kombit SHqiptare jane ata vete shqiptaret .

    Njerezit jan te barabart para natyres,edukata i ben te dallohen dhe kjo me duket se tregon mos edukaten familjare ,njeriu ka kufi ,e ne jemi ate qe ndojm vetit kufi .

    Ky ishte vetem mendimi ime mos u prekni nga ky shkrim te tjeret.
    Mos ki merak se nuk preket njeri.

    Thjesht kur nje njeri flet per edukat supozohet qe ai person vet ka edukat dhe ngritje dhe qe i shpreh kto ne menyren e te menduarit (dhe te jetuarit). Apo jo?

    Dhe e ke shume te mire ate thenjen e Konices. Injoranca e demton nje popull kur serviret ne shumice


    Thjesht mendimi im ky...se mos i vriten ndjenjat ndo njerit.

  14. #514
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Fierake, ti u trashegofsh me jaranin tend qe e ki, e te shkofte jeta mbare, ishalla veq omel e omel.

    Cdokush vendos per fatin e vet, p.s ti ndihesh me mire me nje te huaj ok e drejte e jotja martohu dhe jetoje jeten tende kaq, askush nuk te ndalon, madje e as nuk kane pse perzihen ne punet/zgjedhjet e tua qe ben. Te njejten gje duhet ta besh edhe ti tek te tjeret.

    Jam kundra mendimeve tua dhe ngulmit te tepruar se goja meshkujt e huaj jane me te mire(ne cfare do lloj kuptimi) se shqiptaret.
    Tani te rime shtrembet e te folim drejt, pyll pa dera nuk ka. Por ajo raca e huaj as tek gishti i vogel nuk u afrohen shqiptareve.


    Citim Postuar më parë nga FierAkja143 Lexo Postimin
    Po pse jo o njerez te mire?...dhe ata te shkretin nena i ka bere. Zemer kan dhe ata.
    Sa shume tu dhimbskan.
    Martesa nuk eshte per me bo sevap, le te martohen mes veti. Pse mo kaq keq paskan ngel meshkujt dhe femrat shqiptare, apo mbeten pa martuar qe te marin te huaj?

    Citim Postuar më parë nga FierAkja143 Lexo Postimin
    Zemra nuk njef borders. Per mua me i huaj eshte shqiptari qe eshte rritur ne shqipri sesa Amerikani apo Italiani apo hungarezi qe eshte rritur ktu
    Nuk ka mundesi asnjehere qe nje i huaj, qofte amerikan,italjon apo hungarez te jete me i afer sesa nji shqiptar qe jeton ne shqiperi. Ty ste lidh asnje gje me ta, te pakten me ate shqiptarin ke nji gjak,komb,gjuhe,kulture,tradita,zakone etj. qe te lidhin.(po ta mbash veten per shqiptare ama)

    Po atje ku jeton ti nuk paska shqiptare?! Nuk eshte patjeter te maresh dike qe jeton ne shqiperi.


    Citim Postuar më parë nga FierAkja143 Lexo Postimin
    Jo se nuk do martohesha me nje shqiptar qe eshte rritur ne shqipri nese ploteson kriteret.
    Pershembull cfare kriteresh?
    *Te jete i bukur,te kete kryer shkolle,te jete i pasur me shtepi pallat e me limuzina te shtrenjta he?* lol

    Ai qe i plotso keto kritere nuk eshte mzor te vije deri ne ameriqi te mari ty, se nuk me je goca e Obames ti.

    *************************************


    Sa per pyetjen e temes, se a do u martohesha me nje te huaj? Une personalisht JO kurre. Tuj pas plote cuca ntrojet shqiptare, tbukura e tmira per marak pse more me mar te huj?

    Si thone, edhe rrugen me flori te ma shtrojne nuk du,(tem falni per shprehjen) po ua kisha pshur nto me ka krejt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga no name : 29-01-2011 më 23:09
    #VamosArgentina

  15. #515
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    pyll pa dera nuk ka
    Shume sakt.

    Fierake, ti u trashegofsh me jaranin tend qe e ki, e te shkofte jeta mbare, ishalla veq omel e omel.
    Flm ishalla dhe ti me nje nuse te mire & te zgjuar ashtu si ta do ty zemra.


    Te jete i bukur,te kete kryer shkolle,te jete i pasur me shtepi pallat e me limuzina te shtrenjta he?* lol
    Sigurisht..nje cik me i bukur se majmuni duhet te jet mashkulli. Ti sex bomba e fillove mire shkrimin sidomos aty ku the qe cdo kush vendos per fatin e vet. Mos ta kishe vazhduar mire do beje Po megjithate demokraci kemi..ca te duam shkruajm, me ke te duam martohemi, ke te duam preferojm. Jan preferenca personale kto.

  16. #516
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Lidhja me nje te huaj ka te mirat dhe te kqiat e veta ,ashtu sic ka dhe lidhja me nje shqiptar shqiperie.TE dyja variantet jane me shumice.Po shume e veshtire te zgjedhesh se jan me probleme.Me sakt mendoj se eshte qe te lidhen shqiptaret qe kan dal jasht shqiperie me njeri tjetrin.Ata e kuptojne me mire njeri tjetrin.Ndersa shqiptaret qe jan brenda shqiperis jane mire atje, se jan mesuar dembela.Le te martohen me njeri tjetrin.
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  17. #517
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga thekthi Lexo Postimin



    Sa shume tu dhimbskan.
    Martesa nuk eshte per me bo sevap, le te martohen mes veti. Pse mo kaq keq paskan ngel meshkujt dhe femrat shqiptare, apo mbeten pa martuar qe te marin te huaj?



    D
    thekthi, se te dim dhe per te zgjuar , pse me thuaj pak arsyen pse mendon qe ata qe martohen me te huaj kan mbetur keq? ste ka vajtur ne mendje ndonjehere, qe mbase, mbase "njecike fare" kan ren ne dashuri me nje te huaj


    Nuk ka mundesi asnjehere qe nje i huaj, qofte amerikan,italjon apo hungarez te jete me i afer sesa nji shqiptar qe jeton ne shqiperi. Ty ste lidh asnje gje me ta, te pakten me ate shqiptarin ke nji gjak,komb,gjuhe,kulture,tradita,zakone etj. qe te lidhin.(po ta mbash veten per shqiptare ama)

    Po atje ku jeton ti nuk paska shqiptare?! Nuk eshte patjeter te maresh dike qe jeton ne shqiperi.
    disa veta nuk shikojn tek nje burre kombesin, por dashurin qe ka per ty, dhe aspekte te tjera qe te duken atraktive ty....me familjen tende ke nje lidhje kombi, dhe kjo mjafton
    Ndryshuar për herë të fundit nga *~Rexhina~* : 30-01-2011 më 00:15
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  18. #518
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-08-2006
    Postime
    17
    tung tung dhe pershendetje ,,,,,,, keni nga un,,,,, pse te mos dashurohesh me njeh te huaj kur dashurija nuk pyt dhe kjo mu nuk me pengon pse asht i huaj kaq te pershendes shum dhe ti vazhdo me ate se nuk asht gje tragjike kaq ciaooooooooo dhe te mira ne jet dhe dashuri sa me shum .................


    Pershendetje edhe juve gjithashtu, Edhe pse me vonese po shkruaj kete mesazh por Une mendoj per Ardhmerin e kohes, Se ke drejt te dashurojsh ken te duash, Por kemi shum e shum Raste se dashuria ka sjell perqamje ne familje. Psh. Femijet qe jan nga prinderit me tjera tradita e Edukim Familjar, ateher kur jun ne Familje te Babait e ndin veten sikur i huaji, edhe gjithashtu edhe te familjes nuk din aq shum si te flasin me te apo te keshillojn e me radhe, e keshtu qe si femija si dy familjet jan site huajt te adabtuar(mos me keqkupto aspak se nga provoja e pendimit te njerzve familjar e flas kete), apo rrin si shoqeri me rezerva e kufij gjat kohes. E Familjari nuk krahasohet HABANGJI ne vendin e vet e spo flas per familjen e vet. E Dashuria e nje personit kushton shum shtrejt ne brezat e ardhem. Por mos u baft e keqja meu nda, ateher femija pa marr parasysh se nga cila pal e familjes shkojn jan sikur te DYTES DORE,se jan te kombinuar pak perngjajn nga babai pak nga nana e keshtu qe cila familje ti merr kan problem me ta. Po te kesh Kombas tanin pa marr parasysh se qete vien ndamja Femija eshte Kombas i yti, rritet nje dit shkon ne dy palet e familjes edhe nuk nihet shum pengesa e jetes se prinderve te ndam. etj. Por ti Mos me keqkupto aspak ne shkres se secili ka jeten e vet e mendimin e vet por edhe gjithashtu Traditen familjare dhe njeashtu edukimin shoqeror. Ja po shkruaj per veten time Une po te ndahem 1000 mij here une prap dote martohem me Kombin tim deri te vdes edhe nese dote kisha femije me secilin martese e dija se e kam rand nga Turpi por nga shpirti e kam Paqe edhe drit se ikam Femije Kombas te gjakut e te kombit e te shpirtit Ilir.
    Te deshiroj shoqerim me shumme Kombas e merre shqiptarizmin ne shpirt e gjak edhe zbulon drejtesin e shpirtit tende ne mendjen tende ende pa u Pendua. Se nje dit ke meu pendu ose ne rini ose ne Pleqeri sikur njerz qe jan para kohes tone.
    Shendet te Plot ne mendje e ne Shpirt e banu Bujare me gjakun e Kombit tende gjakun se asnje gjak nuk te nxen zemren sikur gjaku yne Shqiptar at e shef ne pas moshes Rinore se si jemi njerz mate dashur e me zemer te mir. Edhe pse Vuajm me shekuj, se gjithher njerzit e mir vuajn.
    Shendet.

  19. #519
    i/e regjistruar Maska e genti1972
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    292
    do martohesha me te gjith rracat e botes po nuk kam kohe


    M'KA IK ZARI

  20. #520
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    730

    Për: A do të martoheshit me një të huaj?

    Po.
    Sidomos ndonjë me pashaport Amerikane nuk do ishte keq :P.

Faqja 26 prej 26 FillimFillim ... 16242526

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •