Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-01-2003
    Postime
    424

    Kombi Kosovar dhe Rexhep Qosja

    Nexhmedin SPAHIU

    Shkrimi i Rexhep Qoses proklamon se mëton të zhveshë një debat nga imponimet politike, por në esencë nuk është asgjë tjetër veçse një tendencë për ta denigruar debatin e jo për të kontribuar në debat.
    Qosja tërë kohën pohon se “thojnë se kështu e thojnë se ashtu”. Kush thotë? Këtë nuk e thotë Qosja? Përse? Sepse askush nuk thotë ashtu. Duke mos përmendur emra, Qosja dëshiron t’i shmanget përgjegjësisë akademike. Kështu, nëse ta zëmë, unë reagoj, ai mund të thotë se nuk e kishte me mua, por me dikë tjetër. Në fakt, Qosja, duke mos e pasur aftësinë të futet në debat të mirëfilltë, përpiqet ta denigrojë debatin. Thjesht bënë eskivazhe. Dhe këto eskivazhe prodhojnë populizëm e manipulim me ndjenjat e njerëzve që për arsye të arsimimit të mangët (sidomos të atyre me diploma e grada shkencore) nuk janë në gjendje ta kuptojnë problemin.
    E para, Qosja përpiqet të mohojë argumentet pa na treguar se çka nënkupton ai me fjalën komb dhe etni. Me gjasë për të gjitha këto ai vë shenjën e barazimit. Kjo shihet kur ai flet për identitetin kosovar si për identitet krahinor. Identiteti krahinor i takon rrafshit etnik e jo atij kombëtar. Kosova është si Mirdita apo Labëria në aspektin etnik, po jo në aspektin kombëtar. Në fakt, do të mund të ishte sikur Mirdita në aspektin kombëtar sikur të funksiononte Republika e Mirditës, po ajo nuk funksionoi. Nuk do të krijohet as kombi kosovar në rast se presidenti Alfred Moisiu organizon ushtrinë dhe shtyp me dhunë a me vetëdëshirë institucionet e Kosovës dhe e shpall Kosovën pjesë të shtetit shqiptar, siç bëri Tirana zyrtare e kohës me Republikën e Mirditës. Po përderisa Tirana zyrtare (Alfred Moisiu, Sali Berisha, Jozefina Topalli, Edi Rama, Pandeli Majko, pretendentët e fronit Leka I dhe Leka II etj. , ngritën në këmbë për Himnin kombëtar kosovar (akoma jozyrtar), atëherë nuk është pritshme që Republika e Kosovës ta ketë fatin e Republikës së Mirditës. Prandaj, në aspektin kombëtar, kosovarët e mirditorët nuk janë njësoj.
    E dyta, Qosja thotë: “Thuhet se identiteti kosovar (e kur thuhet identiteti kosovar mendohet në atë kombëtar) ka filluar që nga viti 1912! Pse dhe si ka filluar të krijohet ky identitet që nga ai vit ende nuk janë dëgjuar shpjegime!”. Nëse Qosja do të ishte më i përgjegjshëm, do të na thoshte se kush i paska thënë atij këto fjalë. Nëse ai nuk përmend emër, kjo na lenë të dyshojmë se Qosja po gënjen. (Tërhiqem prej kësaj akuze dhe do të kërkoj falje publike nëse Qosja e thotë autorin e fjalive nën thojëza të cilën ai e citon). E sa për atë se “nuk janë dëgjuar shpjegime”, ky është faji i Qosjës që nuk i ka lexuar shpjegimet e mia në mediat e shkruara dhe elektronike. Por tani po ia përsëris se identiteti kombëtar nuk krijohet brenda një viti, por krijohet në proces në periudha shumë më të gjata. Vetë kombi është proces. Megjithatë, janë disa ngjarje të cilat e bëjnë procesin më të dukshëm. Zanafilla e kombit shqiptar është më e hershme se viti 1878 (gjithsesi kjo zanafillë nuk mund të përfytyrohet qoftë edhe disa dekada para vitit 1878, d. m. th, mbetet brenda shekullit XIX), por viti 1878 kur u themelua Lidhja e Prizrenit konsiderohet si zanafillë e kombit shqiptar. Sipas projektit të rilindësve shqiptarë, kombi shqiptar duhej të ngrihej mbi bazën e etnisë shqiptare, në tokat ku etnia shqiptare përbënte shumicën. Me Lidhjen e Prizrenit kombi shqiptar nuk u krijua, por vetëm u nis si proces. Shqiptarët u krijuan si komb de facto vetëm me sundimin e Ahmet Zogut pas vitit 1925 edhe pse de jure u njohën si komb më 1912-ën. Ai që njihet sot si komb shqiptar, nuk është projekti i rilindësve, por projekti i Ahmet Zogut. Ne, shqiptarët e Kosovës, i kemi thënë vetit komb shqiptar, por bota nuk na njeh për të tillë. Bota i njeh për komb shqiptar vetëm shqiptarët e Shqipërisë. Shqiptarët e Kosovës akoma nuk i njeh për komb. Bota njeh vetëm për shqiptarë etnikë asgjë më tepër. Pra, procesi i vetëdijësimit të kosovarëve si komb nuk ka filluar më 1912-ën, por njësoj kur edhe i gjithë shqiptarëve të tjerë, me Lidhjen e Prizrenit, paçka se nisma e formimit të tyre kombëtar nuk u identifikua si kosovare, po si shqiptare. Dhe nëse në Shqipëri shqiptarët u formësuan si komb de jure më 1912-ën, përkatësisht de facto pas vitit 1925 shqiptarët e Kosovës akoma nuk janë komb, por do të bëhen me kismet prej Zotit. Nuk janë akoma komb, sepse nuk mjafton ta njohësh vetën për komb, por duhet të jesh i njohur edhe prej të tjerëve si i tillë. Ja përkufizimi i im për kombin:
    Kombi është një bashkësi (komunitet) njerëzish e organizuar mbi bazën e interesit përmes procesesh si një shoqëri, një konstrukt politik i aftë për të ndërtuar shtet, i aftë për të prodhuar dhe konsumuar vlera, që e njeh vetveten si të tillë dhe që është i njohur nga të tjerët si i tillë.
    Rexhep Qosja, nëse pretendon të kontribuojë në këtë debat, le ta thotë se cili është definicioni i tij për kombin apo nëse nuk ka punuar në këtë drejtim, le ta thotë se definicionin e cilit autor ai e konsideron meritor që ta dimë se ku jemi.
    E treta, Rexhep Qosja më tej shkruan: “Thuhet se identiteti kosovar në të vërtetë është identitet mbikombëtar, , jo shumëkombëtar, diçka si identiteti evropian apo identiteti amerikan, apo si identiteti tashmë i shpërbërë sovjetik!”. Prapë Qosja nuk na e thotë se kush e thotë këtë. E thotë vetë ai!. Unë, meqë nuk e kam dëgjuar ta thotë kush e meqë Qojsa nuk i referohet askujt, më bën të dyshoj se po gënjen.
    Identiteti kosovar nuk mund të jetë mbikombëtar, sepse popullsia e saj shumicë akoma nuk është komb e nuk ka si të jetë mbikomb.
    Nuk ka shtet shumëkombëtar. Kjo ishte një frazë e Stalinit, e Kardelit, por u pa se shtete të tilla nuk mund të funksionojnë. Në Jugosllavi vetëm serbët e malazezët ishin kombe, të tjerët quheshin kombe, por në fakt ato u bënë kombe të viteve të ‘90-ta. Kombi kosovar nuk mund të jetë as si kombi amerikan. Në Kosovë etnia shqiptare është shumicë absolute dhe kombi kosovar do t’i bartë karakteristikat kulturore, psikologjike, sociologjike e historike të etnisë shqiptare, sadoqë përkrah shqipes edhe serbishtja e anglishtja janë sanksionuar me kornizë kushtetuese si gjuhë kombëtare të Kosovës. Qosja në vend të rrahagjokësisë patriotike do të ishte më mirë që në kohën kur ishte anëtar i Këshillit të Përkohshëm Administrativ të Kosovës të ngulmonte që gjuhë kombëtare e Kosovës të jetë shqipja, ndërsa serbishtja të jetë gjuhë zyrtare vetëm në ato komuna ku serbët janë mbi 20 %, siç është rasti i shqipes në Maqedoni. Por ai pranoi anglishten e serbishten që përkrah shqipes të jenë gjuhë kombëtare të Kosovës e tani tallet me atë se si do të duket kombi i ardhshëm kosovar.
    E katërta, më tej Qosja shkruan: “Thuhet se shteti e cakton identitetin, prandaj edhe identiteti i kosovarëve do të jetë i caktuar prej shtetit të Kosovës”. Kush e thotë këtë? Apo Qosja ia fut kot, sepse kështu ai gjen më lehtë përgjigjen. Por këtë sigurisht nuk e thotë kush që e di se çka është kombi. E vërteta është se koncepti i kombit dhe shtetit janë ngushtë të lidhur. Shteti nuk krijohet vetvetiu. Duhet të ketë një komb që e krijon shtetin. Nëse shteti i Kosovës krijohet ndonjëherë, atëherë ky do të jetë krijesë e kombit kosovar, bërthamën e të cilit e përbëjnë komuniteti etnik shumicë (shqiptarët), ata që luftuan me çdo mjet (jo vetëm me armë, po edhe në çdo mënyrë) për lirinë e pavarësinë e saj, por edhe pakicat etnike të Kosovës që e ndjejnë apo do ta ndjejnë vetën si kosovarë.
    E pesta, Qosja shtron pyetje të cilat meritojnë përgjigje për interes debati, sepse nuk mund të ketë pyetje idiote, por vetëm përgjigjje idiote. Kështu, unë po iu përgjigjem me radhë ashtu si i ka shtruar Qosja.
    5. 1. Mos do të thotë kjo se identiteti i ri më parë se sa kategori kombëtare është kategori financiare apo ndoshta kombëtare e financiare njëkohësisht?-pyet Qosja.
    Përgjigjja ime: Kombi në thelbin e vet është interes me vetë definicionin e tij.
    5. 2. Cilat janë arsyet e përpjekjeve për ndryshimin e parimeve themelore mbi të cilat është krijuar gjuha standarde, apo, madje për krijimin e një gjuhe tjetër standarde për shqiptarët e Kosovës dhe shqiptarët gege përgjithësisht?- pyet Qosja.
    Përgjigjja ime: Kjo çështje s’ka të bëjë pothuaj fare me identitetin kombëtar kosovar. Kosovarët mund të jenë komb dhe ta kenë po të njëjtin standard gjuhësor me Tiranën, po mund të kenë edhe standard tjetër. Kjo s’ka të bëjë fare me kombformimin kosovar. Çështja e standardit gjuhësor të shqipes është një çështje me vete që meriton debat serioz. Madje ky debat është i domosdoshëm për vetë Tiranën, edhe sikur Kosova të mos ekzistonte fare. Unë këtu vetëm po përmend një fakt: Njërin prej romaneve më të mira në letërsinë kosovare “Vdekja më vjen prej syve të tillë”, shumë veta në Tiranë do të kishin dëshirë ta kishin të përkthyer në shqipen standarde, ndërkohë që vetë autori i tij, Rexhep Qosja, pretendon se e ka shkruar pikërisht në këtë standard gjuhësor.
    5. 3. Cilat janë arsyet gjykimeve, të anshme, të tejshquarjeve, tejtheksimeve të vetëdijeve fetare e të qëndrimeve të anshme të disa institucioneve politike e shtetërore ndaj ndonjërës prej këtyre vetëdijeve?- pyet Qosja.
    Përgjigjja ime: E vërtetë se nga ana e institucioneve të Kosovës ka një anësim në favor të fesë katolike në Kosovë (kjo shihet në prezantimin e festave fetare në televizionin publik dhe TV-të kombëtare kosovare, e këtë e kam bërë edhe unë në TV Mitrovica, por arsyeja është shumë e shëndoshë. Synimi është integrues. Shteti dhe shoqëria civile duhet të balancojë duke përkrahur më të voglin. Kombi shqiptar nuk do të ishte ky që është sot sikur shteti dhe shoqëria civile shqiptare të mos favorizonte fetë më të vogla në numër. Kombi kosovar po ndërtohet mbi baza të ngjashme me kombin shqiptar. Tek e fundit, këto dy kombe (kombi ekzistues shqiptar dhe kombi kosovar në formim e sipër) e kanë një pikënisje të përbashkët: Lidhjen e Prizrenit, dhe shumëçka pas saj.
    5. 4. Cilat janë arsyet e përpjekjeve për krijimin e identitetit të ri kombëtar, të quajtur identiteti kosovar?- pyet Qosja.
    Përgjigjia ime: Janë të njëjtat arsye me ato për krijimin e shtetit të ri të Kosovës, i cili nuk ka ekzistuar kurrë, por që do të krijohet me kismet prej Zotit.
    5. 5. Cilat janë arsyet e përpjekjeve dhe gjykimeve të këtilla që ushtrojnë ndikim çintegrues në proceset integruese?- pyet Qosja.
    Përgjigjja ime: Përkundrazi, krijimi i kombit kosovar ka karakter integrues, siç kishte edhe vetë krijimi i kombit shqiptar. Nuk krijohet kurrfarë procesi integrues duke penguar kombformimin, me arsyetimin se veç jemi komb pa qenë të tillë. Kjo është sikur prindi t’i thotë fëmijës: Çfarë të duhet fakulteti kur ti je inxhinier, në ndërkohë që ai veç sa ka filluar studimet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga karaburuni : 06-02-2006 mė 08:55
    E drejta vonon, por nuk harron!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-01-2003
    Postime
    424
    Eshte per te ardhur keq kur shikon gazetare te njohur si z. Nexhmedin Spahiu te afirmojne pasaktesira historike persa i perket Kosoves dhe Shqiperise vetem e vetem per te treguar se Kosova eshte komb me vehte. Megjithese kjo teme meriton nje analize te gjate, eshte e gabuar qe diskutimi te mbeshtetet mbi pohime te gabuara, sic do shohim me poshte:
    E drejta vonon, por nuk harron!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-01-2003
    Postime
    424
    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    N.SPAHIU:
    Nuk do tė krijohet as kombi kosovar nė rast se presidenti Alfred Moisiu organizon ushtrinė dhe shtyp me dhunė a me vetėdėshirė institucionet e Kosovės dhe e shpall Kosovėn pjesė tė shtetit shqiptar, siē bėri Tirana zyrtare e kohės me Republikėn e Mirditės.
    Shembulli nuk eshte aspak i gjetur sepse ne radhe te pare eshte aq i pamundur sa ringjallja e Skenderbeut, dhe se dyti eshte disi vicioz ngaqe konfronton Shqiperine me Kosoven. Mendoj se vellezerve tane te Kosoves rreziku nuk iu vjen nga Shqiperia, por nga tjeter vend. Dhe mendoj se kete ata e dine mire. Mendoj se krijimi i nje klime konfrontimi me Shqiperine per te krijuar nje identitet kosovar eshte teper i demshem, qofte edhe per faktin e thjeshte se Kosova ENDE nuk eshte e pavarur dhe sovrane.

    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    N.SPAHIU:
    Po pėrderisa Tirana zyrtare (Alfred Moisiu, Sali Berisha, Jozefina Topalli, Edi Rama, Pandeli Majko, pretendentėt e fronit Leka I dhe Leka II etj. , ngritėn nė kėmbė pėr Himnin kombėtar kosovar (akoma jozyrtar), atėherė nuk ėshtė pritshme qė Republika e Kosovės ta ketė fatin e Republikės sė Mirditės.
    Nese Tirana zyrtare u zhvendos ne Prishtine e beri kete per te respektuar z. Ibrahim Rugova. Nese u ngrit ne kembe gjate himnit e beri kete per te respektuar shtetin e Kosoves. Dhe nese e respekton shtetin e Kosoves, e ben sepse mendon se do te jete shtet i bashkekombasve te saj, vellezerve kosovare. Perndryshe, nese do te ishte nje shtet tjeter, ndoshta nuk do te kishte ardhur e gjitha, ose do te kishte derguar perfaqesuesit diplomatike.


    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    Me Lidhjen e Prizrenit kombi shqiptar nuk u krijua, por vetėm u nis si proces. Shqiptarėt u krijuan si komb de facto vetėm me sundimin e Ahmet Zogut pas vitit 1925 edhe pse de jure u njohėn si komb mė 1912-ėn. Ai qė njihet sot si komb shqiptar, nuk ėshtė projekti i rilindėsve, por projekti i Ahmet Zogut.
    Mendoj se kombi, ndryshe nga shteti, nuk mund te jete nje projekt. Krijimin e nje kombi nuk e planifikon askush, nje komb ekziston objektivisht. I tille ka qene edhe kombi shqiptar, qe nga koha e Skenderbeut. Rilindasit u perpoqen te ndergjegjesonin shqiptaret per berjen pjese ne kete komb. Projekti i tyre konsistonte ne berjen e nje shteti kombetar shqiptar gjitheperfshires.
    Kurse Ahmet Zogu ishte i pari qe arriti te krijoje nje shtet shqiptar te vertete, por kjo ndodhi pasi shqiptaret ishin ndergjegjesuar per kombesine e tyre. Sidoqofte eshte nje pasaktesi e tmerreshme te thuash se Ahmet Zogu projektonte krijimin e kombit shqiptar????!!!!

    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    Ne, shqiptarėt e Kosovės, i kemi thėnė vetit komb shqiptar, por bota nuk na njeh pėr tė tillė. Bota i njeh pėr komb shqiptar vetėm shqiptarėt e Shqipėrisė. Shqiptarėt e Kosovės akoma nuk i njeh pėr komb. Bota njeh vetėm pėr shqiptarė etnikė asgjė mė tepėr.
    Bota i njeh shqiptaret e Kosoves per shqiptare, perndryshe do e kishte patur kollaj t'i quante "kosovare" pa e zene ne goje emrin "shqiptar". Problemi me boten eshte se shpesh-here eshte tejet e sakte ne percaktimin e kombesive.


    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    N.SPAHIU:
    Pra, procesi i vetėdijėsimit tė kosovarėve si komb nuk ka filluar mė 1912-ėn, por njėsoj kur edhe i gjithė shqiptarėve tė tjerė, me Lidhjen e Prizrenit, paēka se nisma e formimit tė tyre kombėtar nuk u identifikua si kosovare, po si shqiptare. Dhe nėse nė Shqipėri shqiptarėt u formėsuan si komb de jure mė 1912-ėn, pėrkatėsisht de facto pas vitit 1925 shqiptarėt e Kosovės akoma nuk janė komb,
    Historikisht Kosovaret kane marre pjese ne te gjtha levizjet per Pavaresi te kombit shqiptar, per te mos thene qe shpesh kane qene iniciatoret. Jo pa shkak Lidhja e Prizrenit u be ne Prizren, jo pa shkak nje pjese e mire e delegateve te shpalljes se Pavaresise me 1912 ne Vlore ishin nga Kosova, jo pa shkak Kosova ka qene e perfaqesuar ne qeverite e para shqiptare si krahine e Shqiperise Etnike.
    Duhet kujtuar nga histroria se shpallja e Pavaresise ne Vlore u be per te gjithe Shqiperine Etnike, perfshire ketu edhe Kosoven, pavaresisht se shteti i pare shqiptar i 1912-es nuk qe ne gjendje qe ta mbronte teresine e vete dhe si perfundim u detyrua te lere nen Serbi Kosoven.
    Te gjitha keto tregojne se Kosovaret qe para me shume se nje shekulli kane qene ndergjegjesuar per kombesine e tyre shqiptare dhe Kosova ka qene thjesht nje krahine e Shqiperise Etnike e pushtuar nga Serbia.
    Dhe ka qene pikerisht ky ndergjegjesim per identitetin kombetar, qe e ka ruajtur Kosoven, qe nuk e ka lene te pesoje p.sh fatin e Bosnjes ne fund-shekullin e kaluar.

    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    N.SPAHIU:
    Ja pėrkufizimi i im pėr kombin:
    Kombi ėshtė njė bashkėsi (komunitet) njerėzish e organizuar mbi bazėn e interesit pėrmes procesesh si njė shoqėri, njė konstrukt politik i aftė pėr tė ndėrtuar shtet, i aftė pėr tė prodhuar dhe konsumuar vlera, qė e njeh vetveten si tė tillė dhe qė ėshtė i njohur nga tė tjerėt si i tillė.
    E gjithe BE-ja mund te hynte ne perkufizimin e mesiperm.
    Ky perkufizim eshte i paplote, sepse nuk merr parasysh gjuhen, traditat, mentalitetin e perbashket te nje kombi.


    Mendoj se te gjithe e kuptojme nevojen e krijimit te nje shteti kosovar. Por nuk eshte as i kuptueshem e as i nevojshem krijimi i nje kombi kosovar. Madje eshte utopik dhe vetem mund ta demtoje ēeshtjen e Kosoves.
    Sepse, ēfare do ta pengonte ri-integrimin e Kosoves nen Serbi nese Kosoves do t'i hiqej esenca shqiptare?
    E drejta vonon, por nuk harron!

  4. #4
    carpe diem Maska e drini_nė_TR
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranė, AL
    Postime
    1,585
    Citim Postuar mė parė nga karaburuni
    Nexhmedin SPAHIU

    Ja pėrkufizimi i im pėr kombin:
    Kombi ėshtė njė bashkėsi (komunitet) njerėzish e organizuar mbi bazėn e interesit pėrmes procesesh si njė shoqėri, njė konstrukt politik i aftė pėr tė ndėrtuar shtet, i aftė pėr tė prodhuar dhe konsumuar vlera, qė e njeh vetveten si tė tillė dhe qė ėshtė i njohur nga tė tjerėt si i tillė.
    Dmth sa kombe paskemi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės? 52 kombėsi tė pavarura dhe tė bashkuara nė njė federatė, apo NJĖ komb amerikan?...

    Pse zoti Spahiu pasaporta e njė shteti tė tregoka kombėsinė, apo pėrkatėsinė shtetėrore?

    Ėshtė e vėrtetė se fisi i lashtė i dardanėve qė nė lashtėsi ka pasur njė formacion tė tijin, siē edhe fisi i ilirėve (arbėrve mė vonė) kishte formacionin e vet, por gjithėsesi qė nė lashtėsi kėto fise kishin lidhje fisnore, gjaku, zakonesh, etj, siē i vėrteton edhe ajo pak histori e shkruar rreth tyre.

    Sipas pėrkufizimit qė jep mė sipėr Spahiu rreth kombit, unė qė jetoj nė Tiranė, qė jam nė njė komunitet njerėzish (qytet) i organizuar mbi bazėn e interesit pėrmes procesesh si njė shoqėri, njė konstrukt politik i aftė pėr tė ndėrtuar shtet (nė rastin tim pėr tė ndėrtuar Bashkinė e qytetit), i aftė pėr tė prodhuar dhe konsumuar vlera, qė e njeh vetveten si tė tillė dhe qė ėshtė i njohur nga tė tjerėt si i tillė (dmth nė rastin tim banor i qytetit tė Tiranės, dmth tirons)...

    paskam tė drejtė ta quaj vetveten me kombėsi tironse?

    Jo Zoti Spahiu dhe tė gjithė tė tjerėt qė mendojnė si ju, e keni gabim.

    Pėrsijatuni pak mbi flamurin shqiptarėt, dy kokat e shqiponjės... a e dini kush e ka pėrdorur shqiponjėt dy-krenare si simbol dhe pėr ē'arsye? Perandori me origjinė daradane nga Nishi (qė gjeri nė shek. e XIX ka qenė pjesė e Kosovės sė sotme) e pėrdori kur ndėrtoi kryeqytetin e dytė tė perandorisė tė cilėn e emėrtoi me emrin e tij, Kostandinopojė... ai deshi tė thotė...

    shteti ynė ka dy kryeqytete (dy koka)
    por njė trup
    pra njė komb!

    Pikėrisht kėshtu do tė jenė edhe dy shtetet shqiptare pas pavarėsimit zyrtar tė Kosovės, dy koka tė njė kombi, si tek flamuri pėr tė cilin shumė shqiptarė tė Kosovės derdhėn gjak.

    Drini.

  5. #5
    carpe diem Maska e drini_nė_TR
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranė, AL
    Postime
    1,585
    A, do shtoja edhe se pėrkatėsinė Kombėtare, mė mirė sesa mirėpritja qė iu bė shqiptarėve tė Kosovės nga pjesa tjetėr e shqiptarėve nė Maqedoni, Shqipėri, Mal tė Zi, etj, njė mirėpritje qė vetėm brenda pjestarėve tė tė njėjtit komb mund tė ndodhi, nuk do tė mund ta pėrkufizonit dot ju. Vet ajo ngjarje e hidhur eksodi, nė vetvete bashkė me fitoren e 12 qershorit 1999, pati edhe njė fitore tė tjetėr shumė tė madhe... tregoi se ēfarė kombi ėshtė Shqipėria-Kosova-Maqedonia-Etj, dmth komb shqiptar.

    Doni apo s'doni ju, rinia shqiptare po i thyen muret e izolimit ndėrkufitar e po kėndon bashkė nė shumė prej mediave mė kryesore shqiptare... i vogėl mund tė duket si fakt, por fryma e njė kombi ėshtė duke u konsoliduar...

  6. #6
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Ky Spahiu ka qene profesor i Matematikes ne Univerzitetin e Tiranes gjate gjithe viteve te 90-ta dhe analist per Kosoven ne revisten Klan e disa gazeta ne Tirane.
    Ky shkonte aq larg sa ne nje shkrim para disa javesh thoshte se kosovaret nuk duan te bashkohen me Shqiperine. Qe nga ajo dite nuk i kam lexuar me shkrimet e tij dhe as qe i lexoj fare. Se cfare e ka gjetur nuk e di, vetem se jam goxha i sigurte qe ka devijuar pak. Por ne Kosove, njerez me bindje si ky, shume pak mund te gjesh.

    Kombi kosovar nuk do krijohet kurre sepse nuk kemi nevoje per ta krijuar dhe poashtu kombet nuk krijohen vetem pse i teket dikujt te krijoje komb.

    Kosova do behet shtet tani por kjo nuk dtth. qe ne nuk do bashkohemi me Shqiperine ne te ardhmen. Ribashkimi i Kosoves me Shqiperine duhet te jete qellimi dhe zgjidhja perfundimtare per Kosoven, me shtetesine e Kosoves si faze kalimtare. Pra, shtetesia e Kosoves eshte nje zgjidhje kalimtare per te gjithe shqiptaret derisa te piqen kushtet per ribashkim me Shqiperine.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 07-02-2006 mė 01:14
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  7. #7
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anėtarėsuar
    02-04-2003
    Postime
    528
    Por ne Kosove, njerez me bindje si ky, shume pak mund te gjesh.
    Une do te thosha edhe jo aq pak!
    Ne Kosove behet nje loje me tri elemente te shenjta!
    Behet loje me komb,behet loje me Flamur,dhe ka edhe asi qe kan filluar te bejne loje edhe me gjuhe!

    Per Ndarjen e popullit shqiptar (pervec asaje ndarjes teritoriale),armiqet tane jane kujdesur edhe per ndarjen shpirterore,kulturore,ekonomike,sportive...

    Kjo ide dhe strategji rrjedhe nga kuzhina serbomadhe per t'i paraqite shqiptaret si dy popuj qe s'kane asgje te perbashket!Shqiptaret mbrenda kufirit te Shqiperise quheshin "Allbanci",kurse shqiptaret ne trojet e tyre etnike ne ish-jugosllavine quheshin "shiftari,shiptari,shipci...".Dhe kjo nuk mjaftonte!Per te na ndare edhe me shume,si arme tjeter perdoren edhe besimet fetare.Dhe,kjo nuk eshte tere ajo e keqja!E keqja e madhe vije mu nga keta si ky Spahiu,te cilet me vetedije apo pa te po kryejne detyrat qe serbi s'ia arriti kurre.

    Nga ky grup s'duhet ndare as ish "kryetari" i Kosoves dhe LDK-se I.Rugova,i cili pothuaj me se shumeti punoi per ndarjen e popullit shqiptar.Flamuri personal i tij eshte fakt se ky veproi kunder bashkimit shqiptar.Mos te harrojme se edhe ne fillim te viteve te '90-ta,Ibrahim Rugova dhe Sali Berisha ishin dy figurat me te larta politike,te cilet dolen haptas kunder idese se bashkimit dhe pajtimit kombetar.

    Populli shqiptar i Kosoves s'do te lejoi kurre qe Ibrahim Rugovat dhe Nexhemedin Spahiat t'u humbin identitetin shqiptar.
    Shume gjak eshte derdhe per ate toke,Flamur dhe kete gjuhe.

  8. #8
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Edhe ish-presidenti Rugova dilte nganjehere me deklarata si 2 Korriku eshte feste kombetare e Kosoves, duke aluduar ne kombin kosovar sipas tij. Ky ka qene gabim i tij mendoj edhe une. Per punen e flamurit, Kosova duhet te kete nje flamur te shtetesise se saj, prandaj edhe Rugova doli me ate flamur. Perndryshe, Rugova nuk ka dale asnjehere kunder flamurit kombetar, bile po te shikosh ne zyren e tij gjithmone ke pasur dy flamujte bashke, flamurin kombetar dhe flamurin e shtetesise se Kosoves.

    Rugova asnjehere nuk ka thene qe shqiptaret e Kosoves nuk e duan bashkimin me Shqiperine, sikur e tha ky Spahiu (qe prej asaj dite me nuk kam as pike respekti per te) para disa javesh ne nje shkrim te botuar edhe ne Shekulli, por Rugova e ka thene ne shqiptaret e Kosoves e duam bashkimin me Shqiperine por ne per kompromis jemi duke kerkuar Kosoven shtet te pavarur.

    Une jam vet nga Kosova dhe e di si eshte mentaliteti atje ne pergjithesi dhe jam plotesisht i bindur qe nuk ka kush qe ti bind shqiptaret atje qe te heqin dore nga kombi e te krijojne nje komb te ri pa kurrfare nevoje e as te heqin dore nga flamuri kombetar etj. Edhe shumica absolute atje kane qene, jane dhe do jene gjithmone per ribashkim me Shqiperine. Prandaj, edhe realizimi i ribashkimit me Shqiperine, eshte vetem ceshtje kohe tani.

    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  9. #9
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Edhe ish-presidenti Rugova dilte nganjehere me deklarata si 2 Korriku eshte feste kombetare e Kosoves, duke aluduar ne kombin kosovar sipas tij. Ky ka qene gabim i tij mendoj edhe une. Per punen e flamurit, Kosova duhet te kete nje flamur te shtetesise se saj, prandaj edhe Rugova doli me ate flamur. Perndryshe, Rugova nuk ka dale asnjehere kunder flamurit kombetar, bile po te shikosh ne zyren e tij gjithmone ke pasur dy flamujte bashke, flamurin kombetar dhe flamurin e shtetesise se Kosoves.

    Rugova asnjehere nuk ka thene qe shqiptaret e Kosoves nuk e duan bashkimin me Shqiperine, sikur e tha ky Spahiu para disa javesh ne nje shkrim te botuar edhe ne Shekulli, por Rugova e ka thene ne shqiptaret e Kosoves e duam bashkimin me Shqiperine por ne per kompromis jemi duke kerkuar Kosoven shtet te pavarur.

    Une jam vet nga Kosova dhe e di si eshte mentaliteti atje ne pergjithesi dhe jam plotesisht i bindur qe nuk ka kush qe ti bind shqiptaret atje qe te heqin dore nga kombi e te krijojne nje komb te ri pa kurrfare nevoje e as te heqin dore nga flamuri kombetar etj. Edhe shumica absolute atje kane qene, jane dhe do jene gjithmone per ribashkim me Shqiperine. Prandaj, edhe realizimi i ribashkimit me Shqiperine, eshte vetem ceshtje kohe tani.

    Tung
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 07-02-2006 mė 03:03
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

Tema tė Ngjashme

  1. Dardani apo Kosovė
    Nga Statovci nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
  2. Rexhep Mitrovica
    Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
  3. Pėrgjigje: 63
    Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •