Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Pershndetje une jam Xhevahir Neziri autori i shkrimit "Nuse në Tetovë për 500 euro". Me qëllim që ti elemonoj te gjitha dilemat nese te dhenat ne artikullin tim jane ose nuk jane te verteta une kam fakte dhe pere kete eshte deshmi eshe deklarata e sociologes ne Qendren per Pune Sociale ne Tetove e cila personalisht mi ka kutuar te dhenat se ne rajonin e Tetoves gjate dhjete viteve te fundit jane bere 300 martesa ndermjet qytetareve me kombesi maqedonase nga Tetova dhe vajzave nga Shqipria Veriore.
    Qellimi i ketij artikulli nuk ka qene qe te nxis urejtje nderetnike, por thjesht jam udhehequr jam udhehequr nga etika gazetareske qe te nxjere ne pikame nje fakt ndodhta edhe te hidhur per popullin shqiptar.

    Antari Davius nga adresa e te cilit po e postoj kete shkrim nuk ka pasur njohuri ne lidhje me kete çeshtje meqenese nuk jeton ne Tetove, por ne Prishtine. Presonalisht e falenderoj qe me mundsoi qe nga adresa e tij ta postoj kete saqrim per antaret e Forumit Shqiptar.

    P.S. Nese deshironi me shume informata ne lidhje me kete teme me shkruani ne emailin- xhneziri2004@hotmail.com

    Me respket Xhevahiri
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #22
    i/e larguar Maska e Studenti-Te
    Anëtarësuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    Ne pluhur
    Postime
    215
    NJe rast deshmie Gjystej Selvia (35 vjece) nga rrethi i Shkodres eshte e martuar ne Prill te vitit 2004 me Borce Davidoskin nga lagja Potok e Tetoves keto te dhena jane nga qendra per pune sociale ne Tetove konkretisht nga sherbimi per kurorzime pran ktij instuticioni.

    Nje rast tjeter qe emrat nuk me kujtohen per momentin ne fsh. Saraqine dhe ne Tearce ku beqaret maqedonas ne pamundesin te gjejen fatin e jetes ne mjedisin e tyre kan paguar rreth 500 Euro ne agjencionin ilegal ne Kopanice me crast edhe kan hyre ne lidhje bashkeshortore me vajza nga Shkodra te cilat jane te religjionit katolik.

    Nese ende ka dilema rreth ketij fenomeni mund tju furnizoje me fakte te reja.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Citim Postuar më parë nga Davius
    Qellimi i ketij artikulli nuk ka qene qe te nxis urejtje nderetnike, por thjesht jam udhehequr jam udhehequr nga etika gazetareske qe te nxjere ne pikame nje fakt ndodhta edhe te hidhur per popullin shqiptar.

    Me respket Xhevahiri
    Zoti Xhevahir !

    Nuk e kuptoj pse qenka fat i hidhur per popullin tone , kur cdo njeri fatin e tij e zgjedh vete . Ne artikull ke cituar se keto vajza jan martuar me deshiren e tyre , dhe nuk i eshte imponuar kjo martese . Pastaj te tilla agjensi martese sot ka ne te gjithe boten , pse duhet te na bej pershtypje ky fakt i ketyre vajzave qe kan bere kete zgjidhje ne jeten e tyre ? Ato thjesht jane martur me maqedonas me ane te kesaj agjensie , per vete faktin se ne keto zona malore eshte veshtire te kerkosh e te gjesh shokun e jetes ,dhe e dyta ato kerkojne nje jete me te mire se ajo duke mjelur lopet e duke tundur mtenin gjith jeten dhe pikerisht keto vajza vin nga zona malore te Shkodres , dhe nuk vin nga Tirana Durrsi apo qytete te tjera . Per mua personalisht nuk ka asgje te keqe kur vajzes nuk i imponohet martesa por e zgjedh fatin me deshiren e vet .


    Miqesisht Alba
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  4. #24
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga ALBA
    Zoti Xhevahir !

    Nuk e kuptoj pse qenka fat i hidhur per popullin tone , kur cdo njeri fatin e tij e zgjedh vete . Ne artikull ke cituar se keto vajza jan martuar me deshiren e tyre , dhe nuk i eshte imponuar kjo martese . Pastaj te tilla agjensi martese sot ka ne te gjithe boten , pse duhet te na bej pershtypje ky fakt i ketyre vajzave qe kan bere kete zgjidhje ne jeten e tyre ? Ato thjesht jane martur me maqedonas me ane te kesaj agjensie , per vete faktin se ne keto zona malore eshte veshtire te kerkosh e te gjesh shokun e jetes ,dhe e dyta ato kerkojne nje jete me te mire se ajo duke mjelur lopet e duke tundur mtenin gjith jeten dhe pikerisht keto vajza vin nga zona malore te Shkodres , dhe nuk vin nga Tirana Durrsi apo qytete te tjera . Per mua personalisht nuk ka asgje te keqe kur vajzes nuk i imponohet martesa por e zgjedh fatin me deshiren e vet .


    Miqesisht Alba

    Martohesh ti me nje gabel????

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Irfan
    Anëtarësuar
    08-07-2002
    Vendndodhja
    Aty ku Allahu me krijoji
    Postime
    464
    Citim Postuar më parë nga 21_Arber_21
    Martohesh ti me nje gabel????
    e ke shume me vend....
    Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Duke fshire qurret me menget e xhumlekut Sheqeren e zgjoi nga endra me sy hapur zeri i te atit:
    - Moj zabërhane do vesh ti mbledhesh ato patellxhanet qe kemi ne kopsht se u bene si veze dinosauri u bene, apo si e ke hallin.
    Kishte plot 28 vjete qe Sheqerja enderonte per burrine e jetes. Ajo enderonte per dike qe te kishte mbaruar te pakten shkollen per vetereiner apo te kishte parcelen e tij te domateve. Te kishte nje lope race dhe nje sobe me gaz, se kurrizi i saj kishte filluar te tregonte nje gunge te madhe nga druret e shumte qe ishte detyruar te mbidhte ne pyll.
    -----------
    200 km me tutje ne anen tjeter te kufirit Goran Anastasovi hyn tek agjencia "Nuse Shqiptare te virgjera po qe dine Kama-Sutren", ku recepsionistja e pershendet duke buzeqeshur:
    - Zdravo druzhe, kako si?
    - Degjo ketu ti moj pilivese,- ja kthen Gorani- kam gjyshin 85 vjec e se nga mytin zbuloi ate viagren, ka gjithe javen nuk la lope e dele pa nderzyer, dhe ato me te shemtuarat qe nuk i kapte me dore as bariu i ka shqyer. Nuk kami hallin e gjyshit, po delet nuk u afrohen me dashit e ngelem pa qingja. Na duhet nje nga ato nuset tuaja ti bejne derman.
    - Posi, kemi nje femer si Zane Mali e kemi, ka pak gunge dhe i mungojne 3-4 dhemballe po per ate pune qe e do gjyshi eshte perfekte. Sheqere e ka emrin, mu si lope qe ti vije pershtat kerkesave te gjyshit. Edhe e stervitur per pune shtepie eshte, edhe 8-vjecaren e ka mbaruar, fjale pake pune shume..... po ajo ka nje kerkese qe burri te kete parcelen e vete te domateve.....gjyshi i pranon keto kushte
    - Pichku mater- mendoi me vete Gorani pastaj u pergjigj. Parcele Domatesh nuk kemi, po kemi 2 sera me qepe dhe nje me hudhra, thua te pranoje?
    - Nuk e di se Sheqerja vjen nga familje me emer. E njef Gjon Biben ti? Ate qe luftoi me peshkaqenin qe kishte dale ne Koman? Gjuetari i peshkaqeneve i thone, ate e ka baba ajo! S'di c'te them, por do i nis mesazhin, OK?
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2005
    Postime
    2
    Zonja apo zonjusha Alba e potencova qellimisht "fati i hidhur i popullit shqiptar" duke i pasur parasyshe relacionet jomiqesore midis popullit shqiptare dha atij sllav per shekuj me radhe.
    Sa per informate ne Tetove vetem para kater viteve ka ndodhur nje konfilkt i armatosur shqiptaro-maqedonas ku kane rene rreth 100 deshmore shqiptare dhe ne kete situate kur shume familje kane mbetur pa kryefamiljare dhe shume femije kane ngelur jetim nje shqiptare nga Shqiperia te martohet me nje qytetare te etnitetit maqedonas me te vertete per ne shqiptaret e Maqedonise eshte nje fatkeqsie e madhe sepse na prek ne ndenjat kombetare. Eshte shume e vretet se askujt nuk mund ti nderhyshe apo te ndikojsh ne jeten private per tia caktuar njeriun e jtes, por se paku ne kete rast te gjithe duhet te jaoim kontributin tone patrotik per te parandaluar kete fenomen.

    Me respekt Xhevahiri
    Ndryshuar për herë të fundit nga gazetari_te : 26-05-2005 më 17:03

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Dy predha predha mortaje perplasen ne fazaden e Qendres Tregetare te Tetoves me nje ushetime gjigande. Xhevahiri mbulon dhe me fort koken me jorgan dhe peshperit:
    - Mama xhi bohet be?
    Nena qe po gatuan fasulet ja kthen:- po luajne ping-pong UCK-ja me Ushtrine Maqedonse.
    - O be nan, pshura ne brek po kam frik me u ngrit.....
    - S'ka gje be shkruj prej krevatit ashtu i pshurur qysh je......
    E keshtu i vetquajturi Baron Mathausen, shkruan ashtu i mbushur me shurre nen jorgan:
    " Komandant Xhevahirit, nuk ja bente syrri ter! Per lirine e kombit dhe vatanit ai jepte dhe jeten. Ishte shume guximtar dhe sypatrembur.........
    BUUUUUUUUUM u degjua dhe nje shperthim tjeter
    - Oj nan me duket se me shpetoj dhe myti- bertiti me fort
    - Shkruj shkruj ti bir.- ja jthen nena
    ".......... Komandanti trimosh kishte 4 muaj qe luftonte boren, acarin dhe te ftohtin. Por me e veshtire per te ishte te qendronte larg klubeve Maqedone. Duke pare se klubet Shqiptare nuk shisnin Alkol, gjithe Shqiptaret detyroheshin te pinin ne klubet Maqedone, por ama pasi kishin lene rrogen e familjes e buken e kalamajve tek ai klub shanin Maqedonasit me cfare u permbante fisi. -Maqedonasit e mytit- pershperiti me vete komandanti.......
    BUUUUUUM dhe nje shperthim tjeter....... xhevahiri tashme e kishte kthyer krevatin ne nje pusete fekalesh.
    --------------------------------------------
    4 vjet me pas.
    - Oj nan, at kujtohet kur kam pas luftu ne Tetove- beret Xhevahiri
    - Posi jo be nan- ja kthen e ema
    - Shum be i fort isha, ma kishin friken Maqedont
    - Po jo bre bir cfare faji te ka populli, fajin e ka qeveria...
    - Jo be nan, populli e ka fajin, nuk e dojm fare do i shklym te gjithe
    - Po Grizelden be bir, keni 3 vjet qe po i lepihesh asaj Maqedonses nga pas, po me ata qe po ben biznes cdo dite, dhe ata do i vrasesh...
    - Po be nan, te gjithe kan faj.....
    BUUUUUUUM (u ca nje gome makine andej matane)
    - Kuku be nan u pshura ne brek...
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Citim Postuar më parë nga gazetari_te
    Zonja apo zonjusha Alba e potencova qellimisht "fati i hidhur i popullit shqiptar" duke i pasur parasyshe relacionet jomiqesore midis popullit shqiptare dha atij sllav per shekuj me radhe.
    Sa per informate ne Tetove vetem para kater viteve ka ndodhur nje konfilkt i armatosur shqiptaro-maqedonas ku kane rene rreth 100 deshmore shqiptare dhe ne kete situate kur shume familje kane mbetur pa kryefamiljare dhe shume femije kane ngelur jetim nje shqiptare nga Shqiperia te martohet me nje qytetare te etnitetit maqedonas me te vertete per ne shqiptaret e Maqedonise eshte nje fatkeqsie e madhe sepse na prek ne ndenjat kombetare. Eshte shume e vretet se askujt nuk mund ti nderhyshe apo te ndikojsh ne jeten private per tia caktuar njeriun e jtes, por se paku ne kete rast te gjithe duhet te jaoim kontributin tone patrotik per te parandaluar kete fenomen.

    Me respekt Xhevahiri
    Zoti Xhevahir !

    Po me vjen keq qe ke nje titull gazetar dhe shkruan ne gjuhen e nacionalizmit , racizmit dhe urrejtjes per te huajt .
    Nje gazetar i mirfillt duhet te shkruaj ne gjuhen e llogjikes njerzore , ne gjuhen e dashurise , ne gjuhen e mirkuptimit , ne gjuhen e respektit . Te gjithe ne Shqiptaret jemi pak nacionaliste , sepse na takon te mrojm kulturen e traditat tona , por jo aq sa ti ndalojm dashurin apo martesen nje vajze apo nje djali qe ka deshire te lidhet me nje te huaj .
    Ka ikur ajo kohe kur shqiptari vriste vajzen e tij pse dashuronte nje serb , nje mentalitet te kohrave te vjetra e te perenduara. Sot cdo njeri eshte i lire te vendosi per jeten e tij /saj . Ne kerkuam demokraci , pra kjo eshte demokrocia ne se e ke kuptuar apo do ta kuptosh . Ne nuk na ka vrare vetem Maqedonesi , por na ka vra Serbi , Greku , Turku , Gjermani e shume te tjere , por kjo nuk do te thote akoma se duhet te vejm ligj per te ndaluar martesat e shqiptareve me keto popuj , perkundrazi une personalisht mendoj se martesa te tilla forcojn lidhjet midis popujve . Nuk mund ti perdhoset dinjiteti nje kombi a nje populli nga martesa te tilla .



    Nuk thone kot, atje ku ke mbjelle urrejtje nuk mund te korresh dashuri.


    Miqesisht Alba
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  10. #30
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga ALBA
    Zoti Xhevahir !

    Po me vjen keq qe ke nje titull gazetar dhe shkruan ne gjuhen e nacionalizmit , racizmit dhe urrejtjes per te huajt .
    Nje gazetar i mirfillt duhet te shkruaj ne gjuhen e llogjikes njerzore , ne gjuhen e dashurise , ne gjuhen e mirkuptimit , ne gjuhen e respektit . Te gjithe ne Shqiptaret jemi pak nacionaliste , sepse na takon te mrojm kulturen e traditat tona , por jo aq sa ti ndalojm dashurin apo martesen nje vajze apo nje djali qe ka deshire te lidhet me nje te huaj .
    Ka ikur ajo kohe kur shqiptari vriste vajzen e tij pse dashuronte nje serb , nje mentalitet te kohrave te vjetra e te perenduara. Sot cdo njeri eshte i lire te vendosi per jeten e tij /saj . Ne kerkuam demokraci , pra kjo eshte demokrocia ne se e ke kuptuar apo do ta kuptosh . Ne nuk na ka vrare vetem Maqedonesi , por na ka vra Serbi , Greku , Turku , Gjermani e shume te tjere , por kjo nuk do te thote akoma se duhet te vejm ligj per te ndaluar martesat e shqiptareve me keto popuj , perkundrazi une personalisht mendoj se martesa te tilla forcojn lidhjet midis popujve . Nuk mund ti perdhoset dinjiteti nje kombi a nje populli nga martesa te tilla .



    Nuk thone kot, atje ku ke mbjelle urrejtje nuk mund te korresh dashuri.


    Miqesisht Alba

    O Alba, medoj se je "out".

    A ke lexuar artikullin ne krye te temes?

    Ku qendron dashuria aty?

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-04-2005
    Vendndodhja
    te guri i shqipes
    Postime
    92
    Citim Postuar më parë nga Zana e malit
    Jost, me fal, a je ti nga Maqedonia qe flet kaq bindshem?!
    Nese bazohesh ne fjalet e dikujt tjeter, te them une, e ke shume gabim. Nese ka ndodhur nje rast i tille, atehere ai nuk mund te sherbeje per te "ndyre" nje popull, te tere. KUJDES!!!

    ZeM
    Zana po me duket se eshte nga Brevenica dhe e ka emrin Joško Avramov.
    Cka te them...IDIOT qe nuk lind nena
    Fjala e urte,eshte fjale e zjarte

  12. #32
    Perjashtuar Maska e kurkushi
    Anëtarësuar
    24-06-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
    Postime
    446
    Citim Postuar më parë nga 21_Arber_21
    Dy agjenci ilegale martesash mundësojnë lidhjen e vajzave nga Shkodra me djem maqedonas nga Tetova


    Numri i martesave të vajzave shqiptare me maqedonas është 300. Sociologia: U martuan me dëshirë



    TETOVË - Të paguash 500 euro, për të gjetur nuse shkodrane. Kjo u ka ndodhur rreth 300 djemve maqedonas, kryesisht nga rrethinat e Tetovës, të cilët për kurorëzimin e tyre janë “ndihmuar” nga dy agjenci ilegale martesash, me qendër në Shkodër dhe Tetovë. Sipas “Koha Ditore” mësohet se për kurorëzimet mes maqedonasve dhe vajzave shqiptare luajnë rol kryesor agjencitë e mësipërme, selia e së cilës në Tetovë gjendet në fshatin Kopanicë, ndërsa në të punojnë shqiptarë edhe maqedonas që kanë lidhje të drejtpërdrejta me agjencinë e Shkodrës. Burime nga kjo agjenci pohojnë se djemtë beqarë mbi 30 vjeç, të cilët për arsye të ndryshme nuk mund të martohen në Maqedoni aplikojnë në këtë agjenci, për të gjetur një nuse shqiptare. Shuma që paguhet prej dy palëve për një shërbim të tillë është 500 euro, por në pjesën më të madhe të rasteve, janë paguar nga dhëndri.


    Martesat shqiptaro-maqedonase

    Gjatë dhjetë viteve të fundit, mbi 300 vajza nga Shqipëria janë martuar me maqedonas nga Tetova. Sipas Qendrës për Punë Sociale në Tetovë mësohet se kjo tendencë ka vazhduar edhe gjatë këtij viti, madje vihet re një shtim i numrit të maqedonasve që martohen me vajza shqiptare.
    Martesa e parë shqiptaro-maqedonase, zyrtarisht është regjistruar në vitin 1995 kur një vajzë nga Shqipëria veriore ka hyrë në lidhje bashkëshortore me një maqedonas, që në atë kohë ka qenë një befasi e madhe duke pasur parasysh përkatësinë nacionale të këtij çifti. Numri i martesave të këtilla, deri në vitin 2000 ka qenë tepër simbolik, kurse numri i tyre është shtuar me shpejtësi pas vitit 2001, kohë kur është shënuar edhe numri më i madh i martesave të tilla. Nada Bllazhevska, sociologe në Qendrën për Punë Sociale në Tetovë, ka pohuar për një rritje të vazhdueshme të martesave të tilla. “Ende nuk dihet se cilat janë shkaqet që lidhjet bashkëshortore mes shqiptareve dhe djemve maqedonas shënojnë rritje vazhdimisht, por sigurisht përkatësia katolike e të dyja palëve dhe karakteri shumë i urtë i vajzave nga Shqipëria bën që ato të jenë shumë të kërkuara në Tetovë”,- ka thënë Vllazhevska.


    Nuset maqedonase, nga Shkodra

    Vajzat që martohen me burra maqedonas vijnë nga Shqipëria e veriut, kryesisht nga fshatrat e Shkodrës, kurse mbi 90 për qind e tyre janë katolike. Ato janë martuar me banorë të fshatrave të Tetovës, që janë me shumicë maqedonase si Brevenicë, Dobrosht, Ratajë, Tearcë, Dobrosht, Zhillcë, Vratnicë dhe Jegunovc. Mosha mesatare e këtyre vajzave është 24 - 35 vjeç. Për sociologët është interesant fakti se asnjëri prej këtyre çifteve të martuara me ndërmjetësinë e agjencive ilegale nuk ka parashtruar kërkesë për ndarje në institucionet përkatëse në Tetovë. Zyrtarët thonë se vajzat shqiptarë që janë martuar me djem maqedonas kanë pohuar se një hap të tillë e kanë marrë me dëshirën e tyre, ndërsa kanë shtuar se problemet në këto lidhje janë mosnjohja e gjuhës dhe e partnerit. “Në bisedat që kemi zhvilluar me këto vajza, asnjëra prej tyre nuk ka deklaruar se ka hyrë në bashkëshortësi si pasojë e frikës apo presionit, por përkundrazi të gjitha na kanë deklaruar se me vetë dëshirë dhe me lejen e familjes së tyre kurorëzohen me qytetarë maqedonas”,- ka deklaruar sociologia Nada Vllazhevska.

    Marre nga "Shekulli"
    Shumë bukur besa.Po shihet se feja është më e rëndësishme se kombi vehtjak!Do t`ishte mirë që shpejt të ketë vetëm një fe të krishterë e jo 20 sosh që më në fund edhe kjo të shuhet së bashku me Islamin!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Sulë Hotla (1875-1947), Një Jetë Për Shqipërinë
    Nga strong_07 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  3. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  4. Kristo Frashëri: Dilema për Himarën
    Nga Qafir Arnaut në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
  5. Letërsia Shqiptare
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •