Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 234 prej 234
  1. #221
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin

    cka me t'thane ty ? ...
    Thuj qka dush
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Per nje trup te zakonshem, te themi nje top, presioni i ushtruar eshte i barabarte me masen e topit shumezuar me shpejtesine. Sa me i madh te jete topi (per
    te njejten shpejtesi) aq me i madh presioni. Ne rastin e fotonit (drites) presioni eshte i barabarte me
    frekuencen e drites* konstanten e Plankut/shpejtesine e drites. Presioni i drites ka aplikime praktike, si psh. ushtri (avionet luftarake).

    Fotoni njihet si grimca me e vogel, e cila nuk ndahet me tej dhe nuk ka per kete arsye antiparticle.
    Ke te drejte sepse kam ngaterru formulat . Por ende e kam te paqart formulen m=E/c^2 .

    Dhe fotoni a ka energji ? Me se di une po .
    Dhe ne zbatimin e kesaj formule vihet ne konkluzion qe ka mase

    Dhe ne mesjet eshte mendu qe atomi eshte grimca me e vogel dhe e pandashme , por teknologjia e ka mposhte kete, mendoj se dhe me fotonin do jete e njejta .

  2. #222
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin

    Ke te drejte sepse kam ngaterru formulat . Por ende e kam te paqart formulen m=E/c^2 . Dhe fotoni a ka energji ? Me se di une po .
    Dhe ne zbatimin e kesaj formule vihet ne konkluzion qe ka mase
    xhamia, Einstain ka dhene postulatet. 4 themelore ne mos gaboj. Formulat jane aplikime te ketyre postulateve ne situata te dhena me parametra te percaktuar. Sic te shpjegoi Baptisti ne disa poste, formulat ndryshojne ne varesi te parametrave, por ligji natyres=postulati nuk leviz. Per ta bere me te lehte mund te imagjinosh harware te PC dhe aplikimet. Kompjuteri eshte i dhene, aplikimet ose formulat mund t'i ndyshosh ne varesi te perdorimeve/parametrave.
    Formula me lart eshte aplikimi i pergjithshem, qe merr parasysh natyren particle te fotonit por jo edhe ate valore. Prandaj me lart te dhashe shembullin e topit, qe ka mase te konceptueshme per te gjithe ne, si edhe "masen" e drites ne raport me te.

    Dhe ne mesjet eshte mendu qe atomi eshte grimca me e vogel dhe e pandashme , por teknologjia e ka mposhte kete, mendoj se dhe me fotonin do jete e njejta .
    Ndersa per kete, une nuk mund ta perkufizoj pergjigjen time me sakte se sa kjo:
    Mos po do me thane se e ke zbuluar ndonje grimce me mase me te vogel se 0 (zero)?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 30-08-2009 mė 12:27

  3. #223
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Perseri eshte qeshtja e teknologjis , sa jem ne matjen e mases se fotonit .

    Po ta jap nje shembull nga elektroteknika , deri me sot ska pas rezistence - , por fal shkences sot eshte arrite te ket dhe kete lloj rezistence .

    Pra nuk i dihet se ardhmes dhe asaj se qfare mundet te beje teknologjia .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Milkway : 30-08-2009 mė 12:56

  4. #224
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-09-2005
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    120
    Por ende e kam te paqart formulen m=E/c^2 .

    Dhe fotoni a ka energji ? Me se di une po .
    Dhe ne zbatimin e kesaj formule vihet ne konkluzion qe ka mase
    ne shpejtesine e drites ndarja e mases me energjine eshte e pakuptimte, masa e fotonit eshte edhe energjia e tij, eshte zgjedhja jote a e mat me xhul apo kg

  5. #225
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga micro-phobia Lexo Postimin
    ne shpejtesine e drites ndarja e mases me energjine eshte e pakuptimte, masa e fotonit eshte edhe energjia e tij, eshte zgjedhja jote a e mat me xhul apo kg
    Pra ka mase ??

    Me mir ne kg

  6. #226
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Mos po do me thane se e ke zbuluar ndonje grimce me mase me te vogel se 0 (zero)?
    cit.: "Relativity says you can send a signal faster than light, yet not that you can send a photon faster than light." Genjeshter e thate, ose:
    Absolutisht e pavertete.

    Pse cka eshte sinjali?
    Duhet me kane totall-budalle per me thane nji gja te tille.

    Sinjalin mund ta dergosh ne rruge me te shkurter - e ti urdhero gjeje nje rruge me te shkurter se ajo se trupthi dhe s'do mend se sinjali do te arrije me shpjete se nga rruga qe bie rrotull.


    Po e kam zbulu ja qe nuk du ta ndaj me te tjeret.

    Per zbulimin e grimces un i ve ne dyshim edhe kapacitetet e CERN gje qe po lidhet me kohen, flasim mas 1000 vitev.

    Aj shiqi yt Javan ish bind ne limitin e shpejtsis me deshtimin e nje eksperimenti bere ne UNIGE.

    Qka mendoni per kete eksperiment (mos mu drejtoni mu sepse beseimi apo mos besimi nuk ndikojn ne fenomen) lexone mir ne qka bazohet dhe qfar synime per mirqenjen e njeriut ka.

    http://www.universetoday.com/2009/06...er-than-light/

  7. #227
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
    Po e kam zbulu ja qe nuk du ta ndaj me te tjeret.

    Per zbulimin e grimces un i ve ne dyshim edhe kapacitetet e CERN gje qe po lidhet me kohen, flasim mas 1000 vitev.

    Aj shiqi yt Javan ish bind ne limitin e shpejtsis me deshtimin e nje eksperimenti bere ne UNIGE.

    Qka mendoni per kete eksperiment (mos mu drejtoni mu sepse beseimi apo mos besimi nuk ndikojn ne fenomen) lexone mir ne qka bazohet dhe qfar synime per mirqenjen e njeriut ka.

    http://www.universetoday.com/2009/06...er-than-light/
    Eksperimenti i UNIGE doli me sukses. Ai ri-vertetoi edhe nje here tjeter se teoria e relativitetit eshte korrekt, dhe se njerezit qe shkruajne artikuj si ky qe ke sjelle ti dhe ata qe i botojne, do benin mire te dinin pak me shume mbi subjektin per te cilin shkruajne, me qellim qe te mos prodhohet injorance masive.

    Per te te kthyer kortezine, une nuk jam "shiqi" askujt dhe nuk "beseim" ne fenomene. Hebraisht shkruaj ne forume te tjera.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 03-09-2009 mė 06:23

  8. #228
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Xhamia Ate shprehjen aty poshte e ke gabim.
    Gjeja me e pakuptueshme ne bote eshte qe vet bota eshte e kuptueshme!!!

    Te gjitha besimet, artet dhe shkencat jane dege te te njejtes peme. (Albert Einstein)

    Persa kohe ligjet e matematikes perputhen me realitetin ato nuk jane te sigurta,
    dhe persa kohe ato jane te sigurta ato nuk perputhen me realitetin.
    (Albert Einstein)

    Qellimi qe tha kete shprehje ishte se formulat qe pershkruanin mire ligjet e fizikes ne boten (realitetin) tone nuk ishin te sakta ngaqe keto formula kishin pjese shtese qe pershkruanin te njejtin ligj ne microdimensione pra qe e pershkruanin ne menyre me te pergjithshme nje fenomen. Dhe sa me e sakte kjo formule aq me shume largohesh nga realiteti.


    Ne syte e Zotit jemi te gjithe njesoj te zgjuar dhe njesoj te paditur.
    (Albert Einstein)

    Kete e tha me sa duket kur shikonte sesa e madhe ishte mencuria qe kishte krijuar universin. Krahasimi i mencurise tone me kete mencuri eshte pa kuptim saqe diferenca midis mencurise se njeri tjetrit eshte asgje kundrejt kesaj mencurie.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 23-10-2009 mė 09:24
    La verita' ti rendera' libero!

  9. #229
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Solange man jung ist,dehören alle Gedanken der Liebe- später alle Liebe den Gedanken.
    Sa te jesh i ri te gjitha mendimet ja dedikon dashurise,kur te plakesh te gjithe dashurine mendimeve.
    A.Einshtein

  10. #230
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069

    Jo cdo gje qe numerohet vlen dhe jo cdo gje qe vlen duhet te numerohet.

    Forca vepron gjithmone mbi njerez me moral te ulet.

    Zoti gjithmone zgjedh rrugen me te thjeshte.

    Nuk nuk jam thjeshte nje pacifist por nje militant pacifist. Jam gati te luftoj per pacen. Asgje nuk e ndalon me shume luften sesa vete njerezit kur refuzojne te shkojne ne lufte.

    Une jetoj ne ate vetmine qe eshte e dhimbshme ne rini por shume e embel ne moshen e pjekurise.

    Une nuk mendoj per te ardhmen- mjaft shpejt vjen ajo vete.

    Nese ne do dinim c'po kerkonim nuk do te quhej kerkim apo jo?

    Nese ti nuk arrin ta shpjegosh qarte dicka atehere ti vet nuk e ke kuptuar mjaftueshem.

    Imagjinata eshte me e rendesishme se te diturit.

    Informacioni nuk eshte dije (dituri).

    Albert Einstein
    La verita' ti rendera' libero!

  11. #231
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Qe kure filluan matematikantet sa sulmojne teorine e relativitetit nuk e kuptoj me as vete.
    A.Einstein

  12. #232
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Eshte njeri ketu ne forum qe e perdor si firme kete shprehje te Ajnshtajnit
    "Gjeja me e pakuptueshme ne bote eshte qe vet bota eshte e kuptueshme"!!! por nuk i mbushet mendja qe e ka gabim.
    > I thoni ndonje llaf se mos i mbushet mendja. Ose me thoni nese e kam une gabim, qe ta di te pakten.
    La verita' ti rendera' libero!

  13. #233
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Eshte njeri ketu ne forum qe e perdor si firme kete shprehje te Ajnshtajnit
    "Gjeja me e pakuptueshme ne bote eshte qe vet bota eshte e kuptueshme"!!! por nuk i mbushet mendja qe e ka gabim.
    > I thoni ndonje llaf se mos i mbushet mendja. Ose me thoni nese e kam une gabim, qe ta di te pakten.
    Or burr a kupton ti shqip more ??

    Logjikisht edhe si e ka thene Anshtajne eshte jeja me e pakuptueshme ne bote eshte se vet bota eshte e pakuptueshme .

    Qenke kryfort si mushk

  14. #234
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Or burr a kupton ti shqip more ??

    Logjikisht edhe si e ka thene Anshtajne eshte jeja me e pakuptueshme ne bote eshte se vet bota eshte e pakuptueshme .

    Qenke kryfort si mushk
    >>> Nuk me intereson te te mbush mendjen ty por nuk eshte e drejte te deformosh theniet e te tjereve.
    > Me sill nje fakt dhe e mbyllim kete muhabet.
    La verita' ti rendera' libero!

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Tema tė Ngjashme

  1. Shuki Grifēja president i ardhshėm i Maqedonisė
    Nga Beran nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-03-2009, 19:24
  2. Bisede Gjenish: Ajnshtajn e Tagore
    Nga D@mian nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 10-02-2009, 18:40
  3. Albert Brojka: “Nė PD ende nuk ka demokraci dhe tolerancė”
    Nga Humdinger nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 16-12-2006, 06:50
  4. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:36
  5. Albert Verria
    Nga Brari nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2003, 15:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •